N°. 17. 136e Jaargang. 1893. Vrijdag 20 Januari. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telephoonnommer 339. Emigratie naar de San—Luis vallei, Middelburg 19 Januari. Letteren en Kunst. ONDERWIJS. III Dlll'llll lil,SIIIF CO Thermometer. Middelburg 19 Jan. 8 u. vin. 31 gr. m. 12 u. 35 gr., ar. 4 u. 34 gr. F. Yerwacht E. W. wind. Agenten te VlissingenP. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes A. A. W. Bolland, te Kruiningen F. v. d. Peijl, te Zierikzee A. C. de Mooij, te Tholen W. A. van Nieuwenhdijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijgh Van Bitmap., te Rotterdam, de Gebr. Belinpante, te 's Gravenhage, en A. de La Mar Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. door V. d. B. Aangezien de verschillende berichten in onze bladen omtrent het lot der Hollan ders, die in het vorige najaar naar de San- Luis vallei emigreerden, geen helder licht verspreiden, meen ik belangstellenden* het. onderstaande al3 bijdrage tot opheldering van het een en ander te mogen mededeelen. Volgens berichten, voorkomende in Ame- rikaansche couranten, alsmede volgens per- sooniyk ontvangen informatiëD, in vereeniging met hetgeen mij bekend werd, toen ik voor 2 jaar op de valleien in den staat Colorado in het landbouwvak werkzaam was, geloof ik dat tussehen de directie der Nederlandsch- Amerikaansche land- en emigratie-maatschappij die bedoelde emigratie op touw zette en in Amerika vertegenwoordigd werd door de heeren Albertus Zoutman en C. W. van der Hoogt, en tussehen de directie van de Empire Land and Canal companyvertegenwoordigd door haren president, een zekeren Amerikaan mr H. Henry, een ingrijpend geschil is ge rezen aangaande de overdracht van het land, dat de eerste maatschappij van de tweede zou koopen of zou gekocht hebben. Aan vankelijk ontstond het geschil doordat de heer C. W. van der Hoogt, betiteld als ge delegeerde van de Hollandsche emigratie- maatschappij, ontdekte dat op de 15,000 akkers, die zijne maatschappij bij aan komst der kolonisten in bezit zou nemen, een hypotheek stond, groot 125,000 doll. Aanleiding tot deze ontdekking was het wantrouwen, bij den heer V. d. Hoogt opge wekt, toen mr Henry had geweigerd a clear title (onbezwaard eigendomsbewijs) af te geven, nadat in Augustus door de Holl. maatschappij een zekere som als waarborg was gestort, overeenkomstig de voorwaarden van het aangegane contract, waarbij mr Henry zich zou verbonden hebben 15000 akkers land ter lateren verkoop voor de Hollandsche maatschappij beschikbaar te hruden. Een heftige strijd, welke een groote sensatie onder de kolonisten te weeg bracht, tussehen de heeren Zoutman en Van der Hoogt, als agenten van de Hollandsche maatschappij, en mr Henry, die de zaken voor de Amerikaansche maatschappij waar nam, over de kwestie welke maatschappij aan zijn verplichtingen had voldaan en haar vertrouwen had behouden, loste zich ten slotte op in het resultaat, dat mr Henry alle verdere onderhandelingen met de Hol landsche maatschappij afbrak, en in naam van de Empire Land and Canal company be zitter bleef van de 15000 akkers land. Deze nu zal mr Henry aan de kolonisten trachten te verkoopen voor een vrij wat minderen prijs (geen 26 d. maar ongeveer 15 d. per akker, en geen 50 ets voor irri gatie maar 10 ets, hetgeen de algemeene prijs is voor waterrechten in de San-Luis vallei) dan door de Hollandsche maatschappij, die een philantropisch karakter zou dragen, was bedongen. De nadere reden nu waarom de Hollandsche maatschappij met de Amerikanen tot geen zaken kan komen, was gelegen in de uit komst van een door mr Henry ingesteld onderzoek naar den financieelen toestand van de Hollandsche maatschappij, welke hem geen voldoende waarborgen aanbood om tot de voorgestelde transactie over te gaan. Volgens gesloten contract werd der Holland sche maatschappij het uitzicht geopend 15000 akkers land te koopen tegen een vastgestelde koopsom, groot 150.000 doll. Een gedeelte daarvan, tot een bedrag van 75.000 doll., zou betaald worden aan de Amerikaansche maatschappij in den vorm van aandeelen, terwijl het restant in schuld bekentenissen (notes') zou voldaan worden, rentende 7 pet., en af te lossen na termijnen van 5 en 10 jaren. Nu bleek by onderzoek, hetgeen ieder man van zaken als mr Henry in de gegeven omstandigheden zou gedaan hebben, dat voor bovenstaande uitbetaling geen voldoende waarborgen bestonden, aange zien o. a. het maatschappeiyk kapitaal, groot 200.000 doll., waarmede de Hollandsche maatschappij is opgericht, niet was volgestort, terwijl bovendien zij in ons land geen crediet en geen rechtspersoonlijkheid had. Hoewel de heeren Zoutman en Van der Hoogt hieven by hunne bewering dat vol gens het contract de overdracht van het toegezegde land moest geschieden zonder nader onderzoek naar den financieelen toe stand hunner maatschappij, is het verklaar baar dat mr Henry daarvan niets wilde hooren, maar onverbiddelijk bleef staan op zijne voorwaarde, dat hij de bewijzen moest zien van de gewenschte financieele kracht der Hollandsche maatscbappy; bewijzen, die hij tot nogtoe miste. Mr Henry betoogde dat de Hollandsche maatschappij zoo goed als niets bezat met betrekking tot hetgeen werd vereischt voor het koopen van de 15000 akkers land, en dat op dien grond hij dus met haar geen zaken kon deen. Was de financieele toestand zooals in deze behoorde, dan zou volgens mr Henry elke bank van Denver genegen zijn de aandeelen alsmede de schuldbekentenissen voor de volle waarde te honoreeren; en dan zou hy ook niet langer aarzelen de hypotheek van het land af te lossen, teneinde de Hollandsche Maatschappij te kunnen gevena clear title (onbezwaard eigendombewys) op het aan haar overgedragen land. Dat mr Henry de hypotheek kan opheffen, bewees hij door de verzekering te geven, dat de hypotheek houders bereid geweest zouden zyn, in plaats van de vorderingen op het land, aandeelen in de maatschappij te koopen of de hypo theek over te dragen op ander land van hem zeiven. Bovendien behoort het land aan eeD zeer rijke maatschappij, voor wie een hypotheek van 180000 doll., later bleek 125000 dolk, geen bezwaar kan zijn. De heeren Van der Hoogt en Zoutman, die zoo dadelijk niet wilden toegeven, maar zich telkens beriepen op de juiste strekking van het aangegane contract, waardoor mr Henry eenvoudig de 15000 akkers had moeien overdragen zonder meer, zagen hunne positie verzwakken, toen allerlei ongunstige praktijken, voornamelijk door uitspraak van de ontstemde kolonisten, aan den dag kwa men, waardoor op de soliditeit van de beide heeren een groote schaduw werd geworpen. Teneinde de heeren Zoutman en Van der Hoogt te sparen, en omdat dit geheel buiten mijne bedoeling ligt, zal ik niet in bijzon derheden treden over een opstel, voorkomende in de Denver Republican, een der voornaamste bladen in Colorado, met opschriftBoldest of Swindles (brutale zwendelarij), waarin de beide heeren worden ontmaskerd, door aan haling van allerlei staaltjes, en op echt Ame rikaansche wijze geducht aan den kaak worden gesteld. Wanneer men zich kan verplaatsen in hunne positie, dan zou men huiveren bp zooveel ontboezemingen omtrent misleiding, bestaande in scheeve voorstellin gen, onvervulde beloften, onrechtmatig toe eigenen van titels enz.; kortom omtrent allerlei praktijken, op grond waarvan zoowel de Hol landers als de Amerikanen hen als zwen delaars uitkreten eene beschuldiging die tot nu toe nog niet is weerlegd. Dat men niet ge schroomd heeft bold (brutaal) te zyn, stellen de Amerikaansche bladen in het licht door mede te deelen dat aandeelen zyn opgeteekend voor personen, die daarvan niets wisten, terwijl de heer Zoutman zicli uitgaf als houder van 1500 van de 2000 aandeelen, vertegenwoor digende eene waarde van 150000 doll., misschien om den financieelen toestand der maatschappij als gunstig voor te stellen. Enkele kolonisten, die belangrijke sommen gelds aan de zorgen van hun Hollandsche leiders hadden toevertrouwd, maar na de ontknooping deze niet meer onder hun beheer veilig achtten, hebben hun geld terugge kregen tengevolge van een proces, dat, op initiatief van enkele invloedrijke Amerikanen, te Alamosa woonachtig, ten bate van de ko lonisten was aangegaan. Een ongunstig teeken mocht voorts gezien worden in het feit dat de heer W. C. van Dusseldorpdie aanvankelijk aan de Hollandsche maatscbappy verbonden was als hoofd van het bureau voor informatie te Alamosa, kort na de aaukomst der kolonisten alle relatiën met de Maatschappij afbrak en toen als tusschenpersoon optrad voor de kolonisten en mr Henry, staande tegenover de heeren Zoutman en Van der Hoogt, waarmede de heer Van Dusseldorp vooral den kolonisten belangrijke diensten bewees. De inhoud van de brochure, door de N-.-A. land- en emigratie-maatschappij uitgegeven, werd eenvoudig als een lokmiddel beschouwd; terwijl aanbevelingen, o. a. als „onder hooge bescherming te stran van het gouvernement van den Staat Colorado", titels als van „Land- bouw-ingenieur en Rijksobservator der Veree- nigde Staten van Noord-Amerika, standplaats Alamosa (Colorado)", alsmede namen van gevierde mannen als prof. Noordtzij enz., tot het opwekken van vertrouwen in de zaak zeker krachtig zullen hebben medegewerkt. Een vooruitstrevend landbouwer, vooral wanneer hy in de laatste jaren sterk achteruit is gegaan en met het oog op den gedrukten toestand in het landbouwvak hier te lande weinig verbetering kan verwachten, behoeft slechts de exploitatie rekeningen in de be doelde brochure door te lezen om lust te krijgen naar Colorado te gaan. Wanneer hij toch ziet die prachtige winstcijfers, op 80 akkers 2500 doll, zuiver inkomen, hoewel volgens de oorspronkelijke rapporten slechts van 6001000 doll, sprake is te behalen in een land, dat bijna als een paradys wordt voorgesteld met betrekking tot bodem en klimaat, dan is het toch geen wonder, dat hij, die ook misschien niet verder is geweest dan zijn eigen land, verlangt de kans tot lotsverbetering te wagen, welke hem aan den anderen kant van den Oceaan geboden wordt. Resumeerende hetgeen door de gebeurte nissen in de San-Luis vallei aan het licht is gekomen, meen ik te mogen onderstellen dat de hoofdrol in al de verwikkelingen hebben gespeeld de heeren Zoutman en Van der Hoogt. Deze hebben door de oprichting van de Nederlandsch-Amerikaansche land- en emigratie-maatschappij, waarin zij eenige zeer gunstig bekende namen hebben weten te betrekken, een grootsch plan, dat werkelijk alle levensvatbaarheid had, willen verwe zenlijken. Terwyl het aanwerven van kolo nisten zoo gunstig mogelijk liep, is het verkrijgen van de noodige fondsen (door plaatsing der uitgeschreven aandeelen) tegen. geloopen, waardoor vermoedelijk een geld- moeilijkkeid is ontstaandie hen verleid heeft alle middelen aan te grijpen om zoo lang aan dit bezwaar tegemoet te komen, totdat door de behaalde winsten, welke uit de kolonisatie verwacht werden, de put voor goed gedempt zou kunnen worden. Blijkbaar hebben zij geen rekening gehouden met de zaakkennis van een Amerikaan als mr Henry, die als een der scherpzinnigste en vlugste personen bekend staat, alsmede met de juiste strekking van het aangegane con tract. Ik houd het er voor dat de beide heeren tot de omschreven lichtvaardigheid en knoeierij werden verlokt, omdat zij ge meend hebben dat de zaak zoo mooi was en zoo goed stond dat zij als het ware niet mislukken kon. Wanneer men deze ver klaring aan hun gedrag niet geeft, dan zou men haast twijfelen met verstandige, met der zake kundige lieden te doen te hebben, daar zij dan toch als het ware blindelings hun ondergang te gemoet gingen. Aan een particulieren brief van een land genoot uit Holland Colony (Colorado), die deel- uitmaakte van het gezelschap dat jeenige maanden geleden derwaarts vertrok, is door de Tijd, het volgende ontleend Wat den grond en de weersgesteldheid aan gaat, met beiden is het al even treurig gesteld. De grond is niet, zooals in het boekje stond, zware kleigrond, maar een soort stuifzand. De menschen, die ta paard of per wagen van Alamosa komen (geen halfuur, maar twee uren gaans van hier) zijn met een laag grijze stof overdekt. Wat de weersgesteldheid betreft, het is hier verschrikkelijk koud, zoodat men zich nauwelyks voldoende daartegen kan be schutten door allerlei buitengewone kleederen, als zware handschoenen, lederen jassen, enz. Toen ik onlangs met den houtwagen naar Alamosa reed, had ik twee paar warme broeken over elkaar aan, twee paar schoenen, een pet met kleppen over mijn ooren, dikke hand schoenen aan en een dito jas over mijn beenen enz., en toch werd ik maar niet warm. Van zulk een koude heeft men in Holland geen begrip. Ge moet weten dat we T000 voet boven de oppervlakte der zee zijn. In het boekje staat, dat een wel zeer ondiep is, maar wij hebben wellen in de buurt van 1100 voet diepte. Zooals ik van anderen ver nam, die brieven van huis kregen, stond in de Hollandsche couranten, dat de boeren bij aan komst geschikte woningen hadden gekregen. Maar dat is alles leugen. Wij zyn in een emigrantenhuis gekomen, waar kleine hokjes van kamertjes getimmerd zijn als logies voor de groote huisgezinnen, een huis met groote naden en spleten, zoodat de wind en de sneeuw er vrij kunnen doordringen. Zij, die geen gezin hebben, slapen op zolder, onder boute dakpannen, op den grond. Wat het eten aangaatvleesch, alles behalve Ame- rikaansch vleesch, zien we in een kleine hoe veelheid, en dan zeer taai, eens per dag. 's Morgens krijgen we een soort van aange brande gort (eigenlijk grove rogge), met een paar sneden brood. Om 12 uur zal het mid dageten komen, doch gewoonlijk wordt het eerst te 3 of 4 uur opgedischt en is dan, natuurlijk, koud. Dan krijgen we te 6 a 7 uur een pa-ar boterhammen en kunnen ter kooi gaan. Men kan hier niet buiten werken dan van 9 uur tot 4 uur, mits men dan nog warm gekleed is. Op enkele uitzonderingen na zijn alle kinderen ziek. In het tjjdschrift Thémis betoogde dezer dagen mr G. Wttewaal, rechter te Arnhem, de noodzakelijkheid eener wet, waarbij voor de koningin eene uitzondering wordt gemaakt op artt. 160 en 355 B. W., de rechtsbetrek kingen regelende tussehen den man, zijne vrouw en de uit hun huwelijk geboren kinderen. Hij wenscht, dat eene speciale wet de koningin, het hoofd van den staat, ook erkenne als hoofd der koninklijke echtvereeniging. De verplichting om haar echtgenoot te volgen zou dan vervallende koningin zou niet slechts de beschikking over haar vermogen hebben, maar ook zonder toestemming van haar gemaal gelden kunnen uitgeven en ont vangen en alle burgerrechtelijke handelingen kunnen verrichten zonder zijn bijstand. Het Weekbl. v. h. Recht, de goede strekking erkennende, meent dat zulk een speciaal wetje bij de behandeling niet zon meevallen en acht het ook niet urgent. De N. R. Crt. acht het niet alleen niet urgent, maar niet noodig. Zij meent dat de zeden op dit gebied veel meer vermogen dan de wetten en in den persoon va-n den gemaal en de hooge positie van heide echtgenooten zeer stellig sterker waarborgen liggen, dan in een wetsartikel. Bij koninkl. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerecht, en adm. akten en der do meinen te Rotterdam J. Z. van der Mark, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zwolle. Verder zijn benoemd: tot ontvanger van successie no. 3 te Amsterdam B. C. J. van der Meer, thans ontvanger der reg. voor de b. a. aldaartot ontvanger van het recht van successie no. 2 en van de do meinen te 's Gravenhage J. de Graag, thans inspectenr der reg. en dom. Ie kl. bij het dep. van financiëntot ontvanger van het recht van successie no. 2 te Rotterdam D. F. J. van Walsem, thans ontvanger der reg. voor de burgerl. akten en der successierechten te Leeuwardentot ontvanger der reg. voor de gerecht, en adm. akten en der domeinen te Arnhem S. W. Middelkoop, thans ontvanger der reg. en dom. te Gorinohem; tot ontvanger der reg. voor de gerecht, en adm. akten en der dom. te 's Hertogenbosch J. Hoeflake, thans ontv. der reg. en dom. te Dirksland; is de kapitein C. E. van Strijen, van het 2e reg. veld-art., op pensioen gesteld ad f 1560 's jaars, en dien kapitein, te rekenen van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang ver leend van majoor; is de majoor jhr A. W. van der Wjjck, van het 3e reg. uhzaren, op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld is de eerste-luit. G. H. van Winsen, van het alg. depot van discipline, op zjjne aanvrage, op non-activiteit gesteld voor den tjjd van éen jaar zijn benoemd tot commiezen der posterijen 4e kl. C. Visser, L. de Boer van der Ley en H. Rietema, thans surnumerairs; en zijn voorts bevorderd tot commiezen der posterijen 2e kl. E. Th. J. Ph. Neomagus, J. G. van Nauta Lemke, R. G. Graadt van Rog gen en D. Snijder, thans commiezen 3e kl., en tot commiezen der posterijen 3e kl. J. van Wieringhen Borski, B. J. Bouricius, A. W. van Oordt, P. N. D. Feltzer en P. M. A. van Wijk, thans commiezen 4e kl. De schilder J. P. Koelman, van wiens overlijden wij reeds melding maakten was Hagenaar van geboorte. Eerst op zijn 20e jaar kwam hij onder leiding van den heer Kruseman om teekenen en schilderen te leeren. Een langdurig verblijf in Italië (van 1844 tot 1857) voltooide zijn studiën als beeldhouwer en schilder. In het vaderland teruggekeerd, werd hij eerst hoofdonderwijzer, later directeur- der Academie van beeldende kunsten en hielp een groot aantal tegenwoordige kunstschilders vormen. Door hem of met zijne medehulp werden ontworpen het nationaal monument, het monument-Saksen-Weimar in het Voorhout te 's Gravenhage, de Nyrnph te Brielle en het gedenkteeken van het ontzet van Leiden. Als chrijver oogstte hij roem met zjjn werkIn Rome. In de laatste jaren leefde hij teruggetrokken. De overledene was ridder van den Nederl. Leeuw en van de Eikenlaoon. Het nieuw verschenen humoristisch week blad De Clownwaarop wij reeds de aandacht vestigden, zal aan de abonné's te Amsterdam, Rotterdam en 's Hage een gratis tooneelvoor- stelling geven, zoodra. het getal der abonne menten in die steden resp. tot 1000, 500 en 500 geklommen is. Bij stemming zal dan uitgemaakt worden welk stuk er opgevoerd zal worden. Ook zal het blad humoristische wedstrijden uitschrijven. Alma Tadema's bijdrage voor de verloting van den Haagschen Kunstkring is reeds aan gekomen. Zij bestaat uit een fraai omlijste teekening van een mooi meisjeskopje. Tadema heeft op de teekening geschreven »Met vele groeten voor mjjne vrienden in den Haagschen Kunstkring In plaats van den heer Pisuisse, die met Februari a. s. naar den Haag vertrekt, om in plaats van den nieuwen hoofdredacteur van de N. R. Ct., dr. Zaaijer, de Kameroverzichten te schrijven, zullen de tooneelverslagen voortaan gemaakt worden door den heer Joh. de Meeste^ redacteur aan genoemd blad. In de Bechtstein-zaal te Berlijn heeft de elfjarige zangeres Luigia Aprile veel bjjval gevonden, hoewel hare stem zwak is, zelfs in verhouding tot hare jarenmaar hare geoe fendheid was zóó groot, dat men haar desal niettemin onder de «wonderkinderen" rang schikte. De beeldhouwer Moreau-Vauthier is te Parijs overleden. Te Courbevoie is, inden ouderdom van 49 jaar, overleden, Henri Chabrillat, mede werker van den Figaro. Vele jaren was hjj achtereenvolgens directeur van de Folies- Dramatiques en van l'Ambigu-Comique. Wan hopend over het slechte financieele resultaat, pleegde hij een poging tot zelfmoord doch herstelde en nam sedert dien weder de pen ter hand. Hij schreef verscheidene romans. Eindelijk hoort men weder iets van de oprichting van het Heine-monument te Dussel- dorf. Het gedenkteeken, waarvan de uitvoering is opgedragen aan prof. Hertel te Berljjn, zal uiterlijk 1895 gereed zjjn, doch het comité vraagt dringend om meerdere bjj dragen. Op de voordracht voor onderwjjzeres te Nisse zjjn geplaatst de dames J. G. Zemel te Nieuwe Tonge en A. C. Deurloo te St Phi- lipsland, zjjnde de eenige sollicitanten. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Pieter Zeeman, geb. te Zonnemaire, met acad. proefschrift «Metingen over het verschjjnsel van Kerr bjj polaire terugkaatsing op jjzer, kobbalt en nik kel in 't bjjzonder over Sissingh's magneto optisch phaseverschil. Bjj beschikking van den minister van binn«nla*d*che zaken is bepaald, dat dt

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 1