MfilMrpclifi Courant FEUILLETON. SIKAASAPFELSN EU CITROENEN- BIJVOEGSEL Middelburg 14 Januari. UIT STAD EN PROVINCIE. TA* Dl VA» Maandag 16 Januari 1893, no. 13. Aan een brief, door een der landverhuizers naar Colorado, geschreven uit Alamosa dt. 19 Dec. 1892, ontleent Het Noorden het volgende Tot onzen grooten spijt kunnen wij u nog geen zekere berichten mededeelen omtrent onze plannen en vooruitzichten, daar het bestuur alhier wel schoone beloften doet, maar ze tot dusver niet vervult. Telkens worden we met schoone voorspiegelingen gepaaid, maar we zijn op dit oogenblik nog evenver als toen we hier kwamen en zelfs twijfelen wjj er aan of de Maatschappij wel in staat is ons land te leveren. Natuurlijk gaat er door het dralen geld en tijd verloren, terwijl het vertrouwen in de heeren Zoutman en Van der Hoogt geheel verloren is geraakt. Land is hier evenwel in overvloed te krijgen en op gemakkelijke voorwaarden, zoodat we ons daarover niet bezorgd behoeven te maken, terwijl er ook wel werk is te krijgen. Maar met dit bestuur kunnen we niets uitrichten we hebben dan ook een telegram naar Neder land gezonden met verzoek uit naam der emigranten beide heeren van hun post te ontslaan en anderen aan te stellen. Staat het bestuur in Nederland dit verzoek niet toe, dan zullen we voor ons zelf moeten handelen. We hebben reeds een voorloopig comité van 5 personen benoemd om voor de belangen van ons allen op te treden. Het ergste van de zaak is evenwel, dat, daar e r door het tegenwoordige bestuur geen voort gang wordt gemaakt, er maar enkele woningen betrokken konden worden en dan slechts nog voorloopig, en nu is een besmettelijke ziekte uitgebroken onder de kinderen, wat natuurlijk gevaarlijk is in 2 woningen met 200 menschen. 22 kinderen liggen er nu ziek, en de meesten aan roodvonk met of zonder diphtheritis (be- smetteljjke keelziekte). Er liggen thans 3 kinderen dood in een der kamers. Het is hier veel vroeger winter dan ons gemeld is. Een paar dagen hadden we nog zacht wêer, maar daarna is het hard beginnen te vriezen. De nachten zijn zeer koud, maar daar de lucht meestal helder is, kan de zon het overdag nog eenige uren aan genaam maken, hoewel de wind fijntjes blijft. Vochtige koude hebben we evenwel nog niet gehad. We wonen op eene uitgestrekte vlakte, rondom door bergen omgeven. De bergen zijn met sneeuw bedekt. In de vallei is nog zeer veel onontgonnen land, dat begroeid is met lage struiken. Over de waarde van den grond kunnen wij nog niet oordeelende eene in lichting, die we krijgen, is in strijd met de andere, maar dit is zoo goed als zeker, dat de brochure, in Nederland verspreid, de voordee- len sterk heeft overdreven. Brood is hier evenwel naar veler getuigenis wel te vinden- Vleesch, melk, suiker en boonen zijn hier goedkoop. Het rundvleesch komt hier op 4 dollarcenten per pond, zoodat we overvloed van vleesch kunnen krijgenmaar andere dingen zijn zeer duur. Raadt vooral ieder sterk af a. s. voorjaar hierheen te gaaneerst moeten onze zaken in orde zijn, anders wordt de ellende nog grooter. Ik heb wel hoop, dat het hier een jaar later veel beter zal zijn." Onder het opschriftDe Jacquerie schrjj ft de Standaard: ^Opmerkelijk is het, hoe den laatsten tijd onzen liberalisten letterlijk alles tegenloopt. «Immers ook de tooneelen van oproer in het Noorden des lands komen geheel voor hun rekening. »Z\j zijn het, die den invloed der kerk van Christus hebben geknaktdie als panacé voor Uit het Engelsch, VAN C. SWEBllN A. HOOFDSTUK 2. Nu barstte Patty wezenlijk in tranen uit. Dit was veel erger dan al wat zij nog ooit beleefd had. Zjj zag oom Jacob het dorp van het eene einde tot het andere doorzoeken en tante Tilly flauw vallen, van angst over haar nichtje en van wanhoop over het mislukken van haar taart. De heer met het bruine gelaat bukte en raapte de sinaasappelen en citroenen op, stak ze weer in den bruinen zak en zette dien naast hem op de bank. Daarna zag hij het diep bedroefde meisje aan, met een blik vol medelijden, ofschoon er een zweem van spot om zjjne mondhoeken speelde. Eindeljjk nam hij plaats op de bank naast haar en leunde tegen de armlegger, die hen scheidde. >Ik zou niet schreien", begon hij«er gebeuren nog wel grooter ongelukken, op zee bijv. Over es» uur zijn wjj te Wangford «n heel ons volk hun openbare secteschool aan de natie opdrongen die, door het modernisme in de kerk te handhaven, de aloude Christe lijke traditiën, voor zooveel aan hen stond, in het hart des volks vernietigd hebbenen die door politieke en oeconomische regelingen van geheel nieuw allooi den socialen toestand hebben omgezet. «Nu is hun dit in Noordbrabant en Limburg bijna niet, en in de provinciën van het midden des lands slechts ten deele gelukt, overmits de tegenstand tegen het liberalisme hier te sterk was. «Maar wel is hun dit gelukt in het Noorden, vooral in de provincie Groningen. Nog tot voor korten tijd stofte men er in die provincie op, dat nooit een ander dan een liberalist in Groningen's staten binnentrad. >En zie, juist in dat deel van ons land, waar zij oppermachtig hun theorie doorzetten, is thans de ontevredenheid ten top gestegen slaat de ruw geworden bevolking tot daden van oproer en geweld overen uit de niet- geliberaliseerde provinciën moet de militaire macht in allerijl aanrukken, om het kwaad, door het liberalisme gesticht, te helpen stuiten." Dit alles klinkt oppervlakkig nu wel heel aardig, zeg de Amst. (D. v. N.) maar voor wien de kwestie wat dieper beschouwt, rijzen toch verschillende vragen. Ten eerste waar om de «aloude Christelijke traditiën" het bij het volk ten slotte hebben afgelegd Hoe het mogelijk is dat het modernisme in betrekke lijk korten tijd eene bevolking heeft kunnen «bederven", waarover de «aloude Christelijke traditiën" eeuwenlang hebben geheerscht Blijkt hieruit niet èn dat deze traditiën het volk niet konden bevredigen èn dat op hare zedelijke kracht niet bijzonder valt te roemen Ten derdeeindelijk zouden wij willen vragen hoe de tooneelen van oproer in een land als Spanje zijn te verklaren, waar de Christelijke traditiën toch vrijwel ongeschonden is bewaard gebleven, In eene Donderdag avond door de vereeni- ging Groen van Prinsterer in het gebouw d'Geelvinck te Amsterdam gehouden open bare vergadering, heeft de heer H. Pierson uit Zetten het debat ingeleid over «de houding van de anti-revolutionnaire partij tegenover het kieswet-ontwerp van den heer Tak". De spreker heeft in zijn zeer uitvoerig betoog de navolgende drie stellingen, door hem »wen- schen" genoemd, toegelicht lo. De anti-revolutionnaire partij verzette zich niet tegen" kiesrecht-uitbreiding. 2o. Zij beschouwe evenwel het ingediende wetsontwerp als voor haar onaannemelijk. 3o. Zij neme deze gelegenheid te baat om haar beginsel uiteen te zetten en de toepas sing ervan voor te bereiden. Ad 1 betoogde de heer Pierson, dat het anti-revolutionnaire beginsel zich niet tegen uitgebreid, zelfs niet tegen algemeen kies recht, met inbegrip van toekenning van dat recht aan de vrouwen, aankant. Zelfs zoude spr. het niet meer dan rechtvaardig vinden, wanneer ook de weezen door hunne voogden vertegenwoordigd werden. Evenwel, aangezien uit de geschiedenis dei- laatste jaren is gebleken, dat er feitelijk geen macht tegen die der Tweede kamer overstaat dat het recht van veto, in de grondwet aan het hoofd van den staat toegekend, niet veel meer is dan een doode letter, en dat, na een belangrijke uitbreiding van het kiesrecht, de macht der Volksvertegenwoordiging nog groo ter zal worden, zoude de heer Pierson invoe ring van het referendum wenscheljjk achten. Het referendum zou door de Kroon alleen over wetten en niet over beginselen ingeroe pen moeten worden. Ad 2 (het wetsontwerp) konden de anti-revo- lutionnairen, naar sprekers meening, het ont- werp-Tak niet als aannemelijk beschouwen, omdat het niets geeft van wat de anti-revo lutionnaire partij wenscht. Het geeft geen huismanskiesrecht. Het sluit zich niet aan bij een cumulatie systeem. Het doet niets voor de zedelijke opvoeding des volks. Bovendien is spreker tot de overtuiging gekomen, dat het in strijd is met de Grondwet, waarin andere, meer positieve eischen van ge schiktheid en welstand gevorderd worden dan te kunnen lezen en schrijven en geen liefda- digen onderstand te genieten. daar vindt gij wellicht een trein, die u van avond nog in Drumble terug brengt dat moet", voegde hij er bij, ziende dat zij weer begon te schreien. «Kom, droog nu uwe oogen af, alles ziet er veel erger uit, wanneer men het door tranen heen bekijkt, vindt gij ook niet «Maar wie weet hoe lang ik op dien trein moet wachten!" snikte zij, «en zij zullen zoo in angst zitten vooral de dominé. O. hoe kon ik ook zoo dom zijn van in slaap te vallen." Hierop kon hij naluurtjjk geen antwoord geven. Haar hoed was half van haar hoofd gegle den en de dikke vlecht viel weer bekoorlijk slordig over haar schouder. Zjj had iets erg kinderlijks over zich, iets dat medelijden en vertroeteling scheen te vragen. De vreemde ling was in den regel niet weekhartig en een schreiende vrouw vond hij altijd eerder iets om te verwijderen dan op te zoeken, maar hij zag Pattij aan, alsof hij haar dol graag in zÜne armen zou nemen en troosten. «Als gij wachten moet, kunt gij tele- grafeeren", zei hp. »Xk; weet niet hoe ik clat doen inoet «Dan zal ik het voor u doen. Kom, schrei nu niet meer. Gjj moet er niet anders in zien dan een romantisch avontuur, waar over gjj zult lachen als gjj weer thuis sjjt^.^ «Ik zie er hst romantische niet van in" Verder heeft spreker nog dit bezwaar tegen het ontwerp, dat het in demagogische en niet in democratische richting leidt. Ad 3 (de houding der anti-revolutionnaire partij) geloofde de heer Pierson, dat onthou ding in de gegeven omstandigheden het raad zaamst is. De kieswet heeft geen voorge schiedenis gehad, zooals de schoolwet. Het volk is niet opgevoed voor de beoordeeling van en beslissing in sociale problemen. De nieuwe wet zou tot nog grooter uitbreiding van het kiesrecht, dan zij zelf geeft, voeren zij zal teleurstelling barende macht der revolutionnairen doen toenemen en misschien scheuring brengen in de revolutionnaire partij, welke zich deels bij de conservatieven, deels bij de socialisten zal aansluiten. De heer Pierson geloofde daarom, dat de anti-revolutionnaire partij dit kabinet moest laten uitdienen en alle krachten moest inspan nen om na verloop van twee jaren een grond wetsherziening te verkrijgen, welke de invoering zal mogelijk maken van het huismanskiesrecht proportioneel en met cumulatie. Uit het debat, waaraan door verschillende sprekers werd deelgenomen, bleek ten duide lijkste dat de aanwezigen zich niet wilden stellen op het door den inleider ingenomen standpunt. Men meende erkentelijkheid verschuldigd te zijn aan het liberale ministerie, dat, zij het niet geheel, toch voor een groot deel tegemoet wil komen aan de wenschen der anti-revolu tionnaire partij. Men sprak den wensch uit, dat de anti-revolutionaire kamerleden zouden beproeven de door de auti-revolutionairen ge- wenschte verbeteringen in de wet te doen opnemen. Nadat ook nog de oud-minister jhr De Savomin Lohman zich in het debat had ge mengd om te betoogen, dat de in het ontwerp- Tak neergelegde vereischtenjvan «geschiktheid" en «welstand" niet zullen kunnen bewijzen, wat de grondwet bewezen wil hebben, werd de navolgende, door den heer Bijleveld voorge stelde, motie aangenomen «De vergadering uitte den wensch, dat de aanstaande behandeling der kieswet in de Staten-Generaal ten gevolge hebbe, dat in deze wet de rechtmatige volksinvloeden naar den eisch van onze historie en aldus in overeen stemming met ons democratisch volkskarakter tot zijn recht kome." De heer Pierson had geen bezwaar tegen deze motie. Bij kon. besluit is benoemd tot gezworen van den Nieuwen Olzendenpolder I. Verhuist: is benoemd tot lid van den Hoogen raad van adel jhr M. P. Srnissaert, te 's Graven- hage is benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Rotterdam W. 7oormolen, gepensionneerd luitenant ter zee, thans burgemeester van Doesburg zijn de officieren van gczov.dh. 2e k! bij de zeemacht dr Th. Koppeschaar, D. P. van Nouhuys en H. J. Groot bevorderd tot officier van gezondh. Ie kl.; is, wegens ver gevordenden leeftijd, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pen sioen, aan F. M. van der Wulp, uit zijne be trekking van referendaris, alsmede aan G. A. Johnson en P. A. van den Bergh, uit hunne betrekking van adjunct-commies bij de Alge- meene rekenkamer; F. M. van der Wulp tevens benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is de eerste-luitenant W. G. L. van Teng- nagel de Raad, van het 7e reg. inf., op pen sioen gesteld ad f 1080 'sjaars en de luite nant-kolonel L. Scheltus van IJsseldijk, van het regiment grenadiers en jagers, ad f 1790 's jaars zijn benoemd bij het wapen der inf., bij het 1ste reg., tot luit.-kol., de majoor L. J. Krugers, van het korps bij het 2de reg., tot kolonel, comm. van het korps, de luit.-kol. W. G. van der Noordaa, van het 7de reg., tot luit.-kol., de majoor M. G. W. A. Schu mann, van het korpsbij het 8ste reg., tot comm., van het korps, de kol. C. P. van Pora- meren, thans comm. van het 2de reg.en is de kol. F. A. V. W. H. van Tuerenhout, comm. van het 8ste reg. inf., op non-activiteit gesteld; is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zalt-Bommel G. G.Govers, thans in gelijke betrekking te Franeker; zei j uffrouw March mistroostigmaar ging toch rechtop zitten en veegde hare wangen af, waardoor zij hem in de gelegenheid stelde te zien welke allerliefste oogen het waren. «De dominé zal zoo ongerust zijn, en dat zal hem weer erger doen hoesten en tante Tilly is altijd bang voor treinen en nu zal de appeltaart toch mislukken". «De appeltaart herhaalde hij lachend. «Ja", zei zij met een blik op den bruinen zak. «De citroenen moesten daarvoor dienen; en nu, als ik thuis kom als ik er ooit kom", voegde zjj er met een angstig voorge voel bij, «zal het te laat zijn om de citroenen er nog in te doen. Is het niet vervelend, vooral nadat ik den heelen middag al dat goed had staan hakken 7" «Ik zou mij nu maar niet om die taart bekommeren", zei hij, nog altijd op den arm legger leunende, terwijl Patty weer in haar hoekje dook, met haar hoed op haar schoot en haar gezicht in een lijst van loshangend haar. «En aan tante Tilde zullen wij een telegram zenden, eer zij tijd heeft om ongerust te worden. Dus gij zijt de dochter van den dominé, niet waar «Neen, neen, zijn nichtje. Oom Jacob is ongetrouwd", vulde Patty dadelijk aan en vond het wel aardig om zoo behandeld te worden als een verdwaald kind, dat troost behoefde. Het was heel vriendeljjk van hem dat liy zich' zooveel met haar bemoeide en zjj is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Beverwijk A. Stumphius, thans directeur van het postkantoor aldaar en zijn bij het leger in N.-I. benoemd tot generaal-majoor der infanterie de kolonels C. Deykerhoff, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, en P. P. H. van Ham. Aanstaanden Dinsdag verleent de minister van justitie geen audiëntie. De minister van waterstaat heeft, naar de Telegraaf mededeelt een maatregel genomen, waardoor ongetwijfeld tal van jongelieden in ernstige ongelegenheid zijn geraakt. Tot dus verre werd van de adspiranten voor de betrek king van klerk bij de telegrafie of de posterijen geen kennis van Engelsch en Duitsch gevraagd thans is, op het onverwachtst, en wel voor het in Februari a. s. te houden onderzoek, die eisch gesteld. Het komt ons voor, dat bij even tueel gebleken behoefte aan deze kennis bij beambten, wier bezoldiging aanvangt met400 's jaars, eene waarschuwing, behoorlijk bijtijds de wereld ingezonden, volkomen gemotiveerd zou zijn geweest. In den Haag is op 73-jarigen leeftijd over leden baron Van Heerdt tot Eversberg, oud gouverneur van Suriname, vroeger gouverneur van Cura9ao. Een groote kring van vrienden en bekenden zullen zijn heengaan betreuren. Hij was een edelman van den ouden stempel, trouw aan zijne beginselen, oprecht en recht schapen. Het, per mail dt. 1416 Dec. aangebrachte verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 22 November jl. tot en met 5 Dec., bevat niet veel belangrijks. In Groot-Atjeh vertoonde de vijand weinig werkzaamheid slechts een enkele maal werden onze posten te Kota-Pohama, Boekit- Karang, Lambaroe, Siroen, Lampeneroet, Larn- tih en het blokhuis Pagani beschoten, zonder ons echter eenig verlies te berokkenen. Met het kappen in het voorterrein ging men ge regeld voort; nu en dan werden zij, die daar mede bezig waven, door vijandelijk vuur ver ontrust. Op den 22sten November werd de Imam van Lamtengah, toen deze zich schuldig maakte aan het opkoopen van Beaumont- patronen van een Europeeschen kanonnier, die van de zaak echter vooraf aan zijnen commandant kennis had gegeven, door eene patrouille nabij de versterking Lamtih gear resteerd, terwijl zijn volgeling neergeschoten werd op het oogenblik dat deze met de patronen zich wilde verwijderen. Ter Oostkust is, tengevolge van de open stelling van de haven van Edi, het handels- vertier reeds merkbaar toegenomen. Te Segli, Noordkust, viel niets bijzonders voor. De versterking te Melaboeh. W estkust, zoomede de pa.sser werden on den 13en Nov. door een 25tal Atjehers beschoten. Den vol genden dag begaven zich Toekoe Main en Said Oetjoet, respectievelijk zoon en schoon zoon van den Radja van Melaboeh, zonder dekking buiten de passer om den vijand tot den aftocht te bewegen, voor welke onvoor zichtigheid echter de eerste met een doodelijk schot, de andere met een lichte verwonding moest boeten. Over het algemeen was het weer droog en warm, nu en dan afgewisseld door een flinke regenbui. De gezondheidstoestand was over het alge meen ongunstiger. Op de Oost- en vooral de Noordkust heerschen hevige koortsen, waar voor geneesmiddelen zijn uitgereikt. Het ge middelde ziektecijfer bedroeg per dag 34 tegen 21 en dat van de beri-beri 9 tegen 11 gedu rende den vorigen verslagtjjd. Het sterftecijfer was stationnair. De vijfde alhier, in het tentoonstellings gebouw in het Schuttershof: de Edele Hand boog, te houden tentoonstelling van schilderpen van levende meesters zal, naar thans bepaald is, gehouden worden van 8 tot en met 30 April a. Blijkens een in dit nomnier voorkomende advertentie zal door de vereenigde sociëteiten van schutterij en infanterie te Middelburg op vond zijn donkere oogen heel mooi en hij was zeker nog heel jong, ondanks die enkele grijze haren. «Mij dunkt dat oom Jacob een heel gelukkige vrijgezel is. Zou ik mogen vragen hoe gij heet «Patty March dat wil zeggen", verbe terde juffrouw March, «eigenlijk Marcella, maar oom Jacob noemde mij Patty toen ik heel klein was." «Als ik oom Jacob was zou ik u nog altjjcl Patty noemen. En nu moet ik u vragen hoe oom Jacob verder heet, anders kan ik straks niet aan hem telegrapheeren." Patty zei het. Zij was nu geheel bedaard en begon te vinden dat hjj gelijk had, dat het een aardig avontuur was. Zij wilde dat zij wist hoe hij heette, maar durfde het niet vragen. Misschien vroegen hare groote oogen het voor haar; want hij haalde een kaarten hoekje uit den zak van zjjn met bont ge- voerden jas. «De eene bekentenis is de andere waard, juffrouw March. Het spijt mij dat ik geen betere geloofsbrieven bij mij heb." «Maar ik heb er in het geheel geen", zei Patty schuchter. «Niet Ik beschouw de citroenen als de best mogelijke geloofsbrieven en ben bereid de appeltaart als gemaakt aan te nemen. Tot dat ik in de gelegenheid ben, mij door iemand ander» te laten voorstellen, wilt gjj dit zeker Dinsdag 24 Januari a. s. in het Schuttershof eene soiree worden gegeven, waarbij een blijspel in 4 bedrijven zal worden opgevoerd, dat in 1882 voor het eerst alhier werd gegeven en goed voldeed. Het ouderwijzersgezelschap Walcheren hield heden zijne eerste vergadering in 1893, die door den voorzitter, den heer Vader, geopend werd met een welkomstgroet en een heilwensch voor 1893. Nadat de secretaris, de heer De Hulln, de notulen had gelezen, hield de heer Bups eene lezing over het bijzondere leven van Carmen Silva. Hij schetste haar als iemand, die ondanks de vele treurige levenservaringen, in kaar jeugd en als koningin van Roemenië onder vonden een voorbeeld is en blijven zal van grootheid en reinheid. De rijksveldwachter 3e kl. J. van Zanten, te Biggekerke, is op verzoek eervol ontslagen. De heer W. Slimmen, secretaris en ont vanger van Biggekerke, heeft naar de Z. meldt tegen 1 Februari a. s. zijn ontslag als zoodanig aangevraagd. Donderdag avond geraakte, volgens het zelfde blad, bij het afbrengen van de per mailboot te Vlissingen aangekomen postzak ken, de brug met de twee postbeambten J. Ba- tens en P. Koolwijk erop, postzakken dragende, te water, doordien de vins, waaraan de brug aan eene zijde vast zat, op eens afliep. Beidé beambten werden spoedig gered en de post zakken dadelijk opgehaald. Koolwijk kwam er tamelijk goed af, maar Batens was met de borst op den kant der ponton terecht geko men. De op 23 December jl. door den brand aan boord van het stoomschip Prins Hendrik van de maatschappij Zeeland te Vlissingen veroorzaakte aanzienlijke schade, is aan de fabriek de Schelde zoo ver hersteld, dat dit stoomschip reeds heden, (Zaterdag)avond, in de vaart komt. - Heden morgen arriveerden te Vlissingen per nachtboot px-ins Christiaan van Sleeswijk- Holstein met echtgenoote, kinderen en gevolg, die de reis naar Duitschland met den aan- sluitenden snelti'ein vexvolgden. Het burgerlijk armbestuur teHoedekens- kerke heeft een stuk land, waarvan de pachter naar Amerika vertrokken is, bestemd om voor eigen rekening te laten omspitten en bewerken om tegemoet te komen aan de heerschende werkloosheid. Dit is te meer gewenscht, daar de arbeider gedui'ende den winter geheel ver stoken bleef van de verdiensten, welke hij in dien tijd gewoonlijk vindt in de scharrenvangst op het havenhoofd. Er werd letterlijk niets mede verdiend. In de Vrijdag te Yei'seke gehouden raads- vei'gadering was de kennisgeving ingekomen dat de gemeentebegrooting 1893 nog niet is goed gekeurd, en dat tot president van het algemeen armbestuur is herkozen de heer J. Sandee Pz. Betrxffende een verzoek van den gemeente geneesheer om verhooging van zijn salaris van 750 tot /'1000, vroeger genoot hij f 750 en vrije woning, maar hij deed afstand van de laatste, stelden burgemeester en wethouders voor afwijzend te beschikken met het oog op de ongunstige gemeentefinanciën en omdat de afstand van de woning geheel vrijwillig was geschied. Dit werd met 6 tegen 2 stemmen aan genomen. Daarna werden met algemeene stemmen tot onderwijzeressen aan school 1 benoemd de dames J. C. Scheepens te Nieuwerkerk a/d IJsel en A. van der Graaf te Ouderkerk a/d IJsel. Als datum van indiensttreding werd de le Februari bepaald. Uit de rekening der kolenvereeniging Helpt elkander te Cortgene bleek dat in 1892 waren aangekocht 3945 H. L. Ruhrkolen, 104 H. L. smeekolen, 100 H. L. Engelsche en 6000 kilo schaalkolen, tot een bedrag van/"2557,77; voorts dat in het reservefonds is ingelegd f 205,20 en dat door de vereeniging eene winst is gemaakt van f 158,53. Aan de leden zijn de kolen vrij aan huis verstrekt a f 0,63 per H. L., terwijl nog f 10,02 als goed slot bleek over te zijn. Verschillende aan de beurt van aftredende bestuurders werden herkozen, terwijl goedge vonden werd den penningmeester en den boden, die tot nu toe zonder salaris hadden gewerkt, wel voor lief nemen?" Patty keek op het kaartje, dat hjj haar ge geven had en vreesde een naam te zien die haar teeleurstelde. Zij wilde niet dat hjj Jan v. d. Berg, of Willem Jansen heette. Maar éen blik was voldoend om haar gerust te stellen. Op het kaartje stond «Gordon Blake, Cragside." «Dank u, mijnheer Blakeik ben bljj dat ik nu aan oom kan vertellen wie er zoo vriendelijk voor mij geweest is. Dat zal hjj gaarne willen weten." Zjj keek weer op het kaartje en fronste de wenkbrauwen. «Cragsideherhaalde zjj peinzend. «Dat is een mooie naam. Woont gjj daar? Is het ver van de plaats waar de trein ophoudt van Wangford?" «Ja, ik woon te Cragside en dat is maar een klein rijden eindje van Wangford", antwoordde hjj langzaam. Hjj had nog nooit in zjjn leven iets zoo bekoorljjks gezien als dit eenvoudige kind, met haar frissche, ronde gezichtje, als een rozenknop, die prachtige grjjze oogen en dat welige bruine haar. «En gaat gjj naar huis voor het Kerst feest?" vroeg Patty, zich herinnerende wat zjj over hem gespeculeerd had, terwjjl hjj sliep. «Ja, ik ga naar huis voor het Kerstfeest. Ik ben zes maanden op reis geweest in Egypte en Tanger". Zjj vond dat hjj er gelukkiger had kunnen uitzien, in het vooruitzicht van naar huis te

Middelburgsche Courant | 1893 | | pagina 5