Mtdtiieiei ïemcffiieiiü u. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. te deelen dat zijn verzoek voor geen inwilliging vatbaar is. Conform dit voorstel wordt zonder discussie besloten. Van J. Minderhout is een adres ingekomen betreffende het herstellen van een voetpad van zijn molen op het Langeviele bolwerk naar de vest. Burg. en weth. stellen voor aan adressant te kennen te geven dat vooralsnog geene termen bestaan om aan zijn verzoek, zooals het door hem is gedaan te voldoen. Overigens hebben burg. en weth. geen bezwaar den raad in overweging te geven te besluiten tot den aanleg van een voetpad in den door adressant gewenschten zin, mits hij zich vooraf schriftelijk bereid verklare, bij wijze van erkenning van het recht der gemeente, voor het einde van 1892 en vervolgens ieder jaar voor 31 December ten kantore van den gemeente ontvanger eene retributie van f 1 te betalen. Het voorstel van burg. en weth, wordt goedgekeurd. Van denzelfden is een verzoek ingekomen om vergunning tot behoud van de op zijn erf bestaande mestvaalt. Bnrg. en weth. stellen voor adressant te berichten dat bij zich voor deze zaak behoort te wenden tot burg. en weth. De heer Snijders vereenigt zich volkomen met het voorstel van burg. en weth. doch wentchte een verzoek te doen. Hoezeer de groote ijver der gezondheids commissie hoogelijk waardeerende, meent spre ker dat die ijver in sommige bijzondere gevallen, bv. in het onderhavige, dient getemperd, en men niet al te streng moet vasthouden aan de gestrenge bepalingen, zulke zaken als deze regelende. De voorzitter is van oordeel dat de commissie verplicht is steeds op misstanden te wijzen en gelooft dat zij in dezen volkomen in haar recht is. De heer Koole meent dat, daargelaten nog de vraag of het hier geldt een mestvaalt binnen de bebouwde kom der gemeente, deze mest vaalt, waar niets dan dierlijke mest wordt ver zameld, niet zoo gevaarlijk is voor de om wonenden. De heer Van der Swalme verdedigt de houding der gezondheidscommissie en stelt in het licht dat die commissie steeds de belangen van belanghebbenden in het oog houdt en die waar dit kan laat wegen. De voorzitter antwoordt den heer Koole dat do mestvaalt, waarvan hier sprake is, ligt in de kom der gemeente. Het adres wordt alsnu zonder verdere dis cussie en zonder hoofdelijke stemming gesteld in handen van burg. en wetb. Alsnu komt ter tafel een adres van de wed Verseput c. s. waarbij zij verzoeken de langs hunne huizen gelegen gemeentegrond van ge meentewege te bestraten of door het aanleggen van een trottoir den onhoudbaren toestand aldaar te doen verbeteren. Burg. en weth. stellen voor aan de adressanten te kennen te geven, dat, zoodra adressanten zich schriftelijk bereid verklaren om de kosten van aanleg van gemeentewege van een 2.75 meters breed van hardsteenen banden voorzien trottoir (van trottoirtegels, bedragende -f 3.70 per vierk. meter en f 3.50 per strekkenden meter troittoirband) voor hunne rekening te nemen, dit trottoir voor rekening van de ge meente aan de openbare straat door eene kei bestrating zal worden aangesloten. De heer Van Dunné vraagt of de conditie, thans door bnrg. en weth. gesteld, dezelfde is als altijd wordt gesteld. De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. hierin gevolgd hebben de richting, indertijd door den raad aangegeven. De heer Van Dunné meent dat, waar het hier geldt de openbare straat, het beter ware dat de gemeente zelve dit trottoir aanlegde. De som, ervoor vereischt, is niet groot; die kan geen bezwaar zijn. De heer Den Bouwmeester deelt mede dat overal waar gebouwd wordt, indien de bewoners een trottoir wenschen en dat aan burg. en weth. hebben aangevraagd, dit door hen wordt aangelegd. Alleen aan de Loskaai en de Eigen Haardsiraat zijn trottoirs gelegd voor rekening der gemeente, omdat de uitgaaf daarvoor in de verkoopswaarde der gronden is begrepen. Hier is geen grond verkocht, dus geldt die uitzondering niet. De heer Van Dunné blijft bij zijn denkbeeld dat, waar een openbare straat wordt gelegd, de gemeente de nitgaaf daarvoor moet bekos tigen. De heer Koole wijst erop dat het nog een open vraag is of het trottoir een stoep dan wel een publieke weg is. In het eerste geval dienen de eigenaars de kosten te dragen, in het tweede niet. Maar is de opvatting dat een trottoir een stoep is juist, kan dan zoo vraagt hij - de gemeente van een eigenaar een stoep ter breedte van 2.75 M. eischen? De voorzitter acht het vrij wel hetzelfde of het beteekent trottoir dan wel stoep. De heer Van Hoek inmiddels ter verga dering gekomen, meent dat, waar de be woners op gemeentegrond een harden weg eischen, zij zeiven daarvoor de nitgaaf moeten doen. De gemeente heeft geen behoefte aan een hard pad en evenmin is aanleg daarvan in het algemeen belang noodig. De heer Van der Swalme wijst erop dat, toen op dezelfde plaats het eerste huis gezet is, door de wod. Verseput gevraagd is om voor haar huis op eigen kosten een trottoir te leggen en dit is toegestaaner is d'us een antecedent. De heer Den Bouwmeester deelt mede dat wel is waar de wed. Verseput gevraagd heeft een trottoir te mogen leggen voor eigen reke ning en dat dit haar is toegestaan, maar zij heeft er tot heden geen gevolg aan gegeven. De heer Koole komt nog eens terug op de geSischte breedte en vaagt of er geen onder handelingen kunnen gevoerd worden over een smaller trottoir. De heer J. J. v. d. Harst wijst erop dat in Vlissingen zij die huizen bouwen verplicht zijn de kosten van het trottoir te dragen en wil dit ook hier zien doorgevoerd. Het voorstel van burg. en weth. wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Van Dunné, Koole en Van Voorst Vader. Door mej. A. S. Bengel, hoofd van de gym- nastiekschool voor meisjes en onderwijzeres aan school G (hoofd mej. Van Slee), en door de gymnastiek en schermvereeniging L. O. K. E. S. wordt verzocht gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal verbonden aan school G (Haringplaats). Na eene langdurige correspondentie komen burg. en wetb. thans met het volgende voorstel: o. aan mej. Beugel, zoolang daartegen bij het hoofd van school G geen bezwaar bestaat, tot weder opzeggens toe te staan van het bedoeld lokaal gebruik te maken voor het geven van een cursus ten behoeve van onderwijzeressen of kweekelingen bij het lager onderwijs, die zich wenschen te bekwamen voor het examen inde vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, tegen betaling van IJ cent per uur en per pit voor door haar te verbruiken gas, mits ten onzen genoegen eene gasleiding buiten bezwaar van de gemeen tekas in het lokaal worde aangelegddoch afwijzend te beschikken op haar verzoek tot het geven van privaatlessen, welke zij immers als hoofd der meisjes-gymnastiekschool eventueel volgens de regelen, bij verordening vastgesteld behoort te geven in het gymnastieklokaal op de Groenmarkt 5. aan de gymnastiek- en schermvereeniging L. O. K. E. S., zoo daartegen bij het hoofd van school G geen bezwaar bestaat, tot weder- opzeggens te vergunnen voor hare oefenings avonden gebruik te maken van bedoeld lokaal, eveneens tegen betaling van IJ cent per uur en per pit voor door de vereeniging te verbruiken gas, zoo ten onzen genoegen eene gasleiding buiten bezwaar der gemeentekas in het lokaal wordt aangelegd. Conform het voorstel van burg. en weth wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming besloten. Burg. en weth. stellen voor om voor nieuwe werken aan de gasfabriek en ter voorziening in de behoefte aan kasgeld eene leeniog aan te gaan tot een bedrag van f 85000, rentende 3J pet. 's jaars, waarvan jaarlijks drie aandee- len zullen worden uitgeloot en aflosbaar gesteld. De commissie voor de financiën vereenigt zich met het voorstel behoudens eene kleine wijziging in de voorwaarden, welke wijziging door bnrg. en weth. wordt overgenomen. Comtorm het voorstel van burg. en weth. wordt besloten. Thans komt ter tafel een voorstel tot wijzi ging der verordeningen op de inkomsten belasting, noodig geworden door het raadsbe sluit waarbij die belasting is verhoogd. Het voorstel strekt om te lezen dat de heffing zal geschieden tot een maximum bedrag van f 100.000 en voorts tot invoering van progressie en dientengevolge dat art. 6 der verordening tot heffing daarom gelezen wordt als volgt: „De aanslag wordt berekend naar het ƒ300 verminderde middelcijfer van iedere klasse en wel, door van dat cijfer zooveel percent te heffen als jaarlijks door den gemeenteraad zal worden vastgesteld. „Is eene beffing van 3 percent niet voldoende, dan wordt bet te heffen bedrag omgeslagen in dier voege, dat de percentages der opvolgende klasse een rekenkundige reeks vormen, waarvan de reden 0.03 bedraagt. Hierop is het advies ingewonnen der finan- cieele commissie. Naar aanleiding van dit advies en de in middels vastgestelde gemeente begrooting voor 1893 vinden burg. en weth. slechts aanleiding om het in art. 1 der verordening tot beffing genoemd bedrag te brengen op „hoogstens f 85000" en in verband met deze vermindering (van f 100000 op 85000) de progressie niet te doen aanvangen boven eene heffing van 3 percent maar van 2£ pet. Door den heer J. H. Snijders wordt voorge steld in de verordening op de heffing na alinea te doen volgen f. vrije woning, kost en onderhoud, ook door meerderjarige kinderen van hunne ouders; g. bezittingen van minderjarige kinderen enz alinea g zou dan h moeten worden. Ter toelichting hiervan zegt de heer Snijders dat door Ged. staten omtrent de heffing een besluit genomen is van wijder strekking dan velen zullen vermoeden. Wanneer jongelui van buiten de gemeente als volontair in een of ander vak optreden en zij verklaren niets te hebben dan hetgeen de ouders voor kost, inwoning en onderhoud hun toeleggen, behooren zij niet ten volle in den hoofdelijken omslag te betalen. Wordt nu de jongste beslissing van Ged. staten gevolgd, dan staat het gemeentebestuur machteloos tegenover zulke heeren, die nog heel wat uitgeven. Er zijn tal van meerderjarige jongelui, die bij hunne ouders inwonen en verteringen maken, welke het bewijs leveren, dat zij in den hoof delijken omslag moeten bijdragen en dit ook doen. Door de jongste beslissing van Ged staten zal dit vervallen. Ged. staten hebben beslist dat wel de be trokken personen voor hetgeen zij als zakgeld ontvangen kunnen belast worden maar niet voor hetgeen zij uit anderen hoofde, voeding, inwoning etc,, genieten. De heer Snijders ziet in die beslissing een groot nadeel voor de gemeente, daar velen zich nu aan betaling zullen onttrekken. Waar de minste werkman bijdraagt zou spreker het betreuren indien de lieden, waarop hg het oog heeft, moesten worden vrijgelaten. Bij de artikelsgewijze behandeling wordt bij art. 3 het voorstel van den heer Snijders aan de orde gesteld. De heer E. P. Schorer zal tegen het voorstel stemmen, omdat hij het een groote onbillijkheid acht dat tweemaal van hetzelfde inkomen belasting betaald wordt. Als de vader zijn inkomen, uit welken hoofde ook genoten, heeft aangegeven, dan is daaronder ook begrepen hetgeen bestemd is voor voeding en onderhoud der kinderen. De vergelijking tussehen een arm arbeider en een rijken jongeling gaat niet op. Ieder moet betalen naar zj]n inkomen maar ook alleen van het inkomen waarvoor niet reeds is betaaldi De heer Van Hoek vraagt aan den heer Snijders of deze bij aanneming van zijn voor stel ook zal voorstellen bij art. 4 de 2e alinea te laten vervallen. De heer Snijders antwoordt ontkennend daar is alleen sprake van uitwonende kinderen. De heer Van Dunné zal tegen het voorstel- Snijders stemmen op grond van billijkheid. De heer Snijders antwoordt den heer Schorer door zijn denkbeeld breeder to8 te lichten. Hij zet daarbij nogmaals uiteen dat, naar aanleiding van het genomen besluit van Ged. staten, voor- ziening in deze billijk en noodig is. De heer Schorer blijft bg zgn denkbeeld; hij acht het onbillijk dat van een inkomen tweemaal betaald wordt. De heer Snijders stelt in het licht dat het hier niet alleen geldt kinderen van Middel burgers maar ook van personen buiten Middel burg. Van hetgeen zij van hunne ouders ontvan gen ls dan toch in elk geval in Middelburg geen belasting betaald. De heer Koole wyst erop dat het geval zich kan voordoen dat personen van ver boven de 25 jaar bij hun ouders thuis blijven wonen en meer verteeren dan een werkman. Moeten die dan altijd vrijbigven van belasting De heer Van der Swalme zal tegen het denk beeld van den heer Snijders stemmen, op de zelfde gronden als door den heer Schorer zijn aangevoerd. De heer Van Hoek blijft bij zijne meeniDg dat bij aanneming van het amendement-Sngders ook de 2e alinea van art. 4 dient te vervallen, Het le deel van het amendement wordt aan- genomen met 10 van de 16 stemmen. Tegen stemmen de heeren Schorer, A. P. Snouck Hurgronje, Van Dunné, Van Voorst Vader jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje en Van der Swalme, Na discussie wordt het tweede deel van het amendement Snijders met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren Koole, L. E. van der Harst, Den Bouwmeester, F. G. Sprenger, Snyders en J. J. v. d. Harst. De heer F. G. Sprenger verlaat de ver gadering. By ait. 4 stelt de heer Van Hoek voor de tweede alinea ten deele te doen vervallen in verband met het straks genomen besluit. De heer Koole bestrijdt het denkbeeld van den heer Van Hoek, dat hij niet gelooft in ernst gedaan te zijn. Hij zou een andere redactie wenschen, waardoor splitsing van het inkomen mogelijk werd. De heer Van Hoek bestrgdt dit denkbeeld omdat dit bg aanneming van de progressie een bevoordeeling van de meergegoeden zgn zou De heer Koole stelt in het licht dat de raadsleden bij do behandeling van deze zaak niet moeten trachten zooveel zy kunnen uit de burgerij te melken, maar wel te zorgen dat getroffen worden zij, die het inkomen hebben. De heer Schorer bestrgdt in den breede het voorstel van den heer Van Hoek. Hg meent dat uit het aannemen van het amendement- Sngders niet logisch volgt dat de 2e alinea van art. 4 möet worden veranderd. Het amendement Van Hoek wordt in stem ming gebracht en met 8 tegen 7 sternen ver worp e n. Voor stemmen de heoren Van Dunné, Den Bouwmeester, Van Voorst Vader, Tak, Van Hoek, Snijders en J. J. van der Harst. Bij de verdere behandeling van art. 4 stelt de heer Koole voor achter het woord onder houd weg te laten de woorden „aan betrek kingen in de rechte lijn". Da heer Snijders bestrijdt dit als eene zeer gevaarlijke proef. Hij meent echter dat het bewys daarvoor niet in openbare zitting is te levereD, welk denkbeeld de heer Den Bouw meester deelt. De heer Koole heeft geen bezwaar de zaak aan te houden en zou gaarne nadere inlich tingen ontvangen. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemmen de heoren Schorer, A. P. Snouck Hurgronje, Koole, W. H. Snouck Hur gronje, Van der Swalme en W. J. Sprenger. Bij art. 6 komt de progressie ter sprake. De heer Van Hoek dient een amendement in om in het voorstel van burg. en weth. te lezen 1 pet. in plaats van 2J pet. De voorsteller licht dit amendement toe. Met genoegen zag hij het voorstel van burg. en weth. en met niet minder genoegen hoorde hy bij de behandeling der begrooting dat ook vele leden ervoor waren. Met minder ge noegen zag hij dat de financieele com missie wel het beginsel aankleeft, maar niet nu reeds de toepassing wenscht en liever wil afwachten wat het rijk zal doen. Waarom, als een beginsel goed is, het niet zoo spoedig mogelijk in toepassing gebracht Burg. en weth. hebben eerst voorgesteld dat de progressie zou intreden by eene meerdere heffing dan 3%, doch later zgn zg gekomen tot 2$ percent. Maar waarom daalt dat college nog niet wat verder en gaat het niet tot 1 De vraag zal misschien gedaan: waarom wilt ge geen geheele progressieve belasting en daarop heeft spreker een antwoord gereed, nl. diter was geen tydj om de verordening in haar geheel te herzien. Hg wil den bestaanden toestand bijv. nog voor een jaar behouden doch de progressie reeds doen intreden bg het meerder gehevene dan 1 de gevolgen van de aanneming van progressie' aanvangende bij 2( percent. Burg. en weth hebben die bij hun eerste voorstel gegeven maar niet bg het tweede. Zoolang die niet bekend zijn, acht de heer Schorer het een ge vaarlijke proef. Waar ook de gevolgen van het voorstel van den heer Van Hoek niet te overzien zgn zal spreker daartegen stemmen- De heer Den Bouwmeester meent dat de uit komsten, zoowel bg aanneming van het voorstel van burg. en weth. als bij goedkeuring van het amendement-Van Hoek dezelfde zyn. Hg licht in het breede de berekeningen van bet dag. coll. toe, wgst erop dat de verandering van 3 pet. in 2J pet. een gevolg is van het verminderde be drag van den hootdelijken omslag en toont aan dat het voorstel van den heer Van Hoek geen practisch resultaat kan opleveren, daar toch het bedrag van 85.000 noodig is en bg eene progressie boven de heffing van 1 pet. het grondegter stijgen moet. De heer Van Hoek neemt hierna zyn voor stel terug met de toezegging in den loop van het volgende jaar een voorstel te willen doen in den geest als in Goes in toepassing wordt gebracht. De heer A. P. Snouck Hurgronje zal tegen hot voorstel van burg. en weth. stemmen op grond van de motieven der fiaancieele commissie, nl. dat er eene groote verandering aanstaande is in de gemeente-fiaanciën en het niet ge- wenscht is voor korten tijd een verandering in de belastingen te maken. De voorzitter beveelt aanneming van het voorstel van burg. en weth. uit het oogpunt van billijkheid aan. De heer Snyders zal tegen de progressie stemmen. In principe is hg zeer voor progres sieve belastingen, maar afgescheiden nog van hetgeen de heer A. P. Snouck Hurgronje aan voerde, waarmede hij het volkomen eens is, heeft hg bezwaar tegen de voorgestelde opklimming als zijnde, vooral wat de le en 2e klas betreft, niet billijk geregeld. De heer Den Bouwmeester antwoordt op de bezwaren van den heer Snijders en stelt in het licht dat bij aanneming der progressie de aangeslagenen 1/10 pet. minder betalen dan thansde 14 eerste klassen worden bij de invoering van progressie ontlast. De heer Sngders doet amende honorablede mededeeling van den heer Den Bouwmeester heeft hem bewezen dat bg gedwaald heeft. Het artikel 6 wordt nu in stemming gebracht De stemmen staken 8 tegen 8. Tegen stemmen de heeren Schorer, A. ;P. Snouck Hurgronje, Van Dunné, De Stoppelaar, F. G. Sprenger, Tak, W. H. Snouk Hurgronjo en Van der Swalme. De verordeningen worden vervolgens, behou dens dit artikel 6, goedgekeurd zonder hoof delijke stemming. Plaatsgebrek noopt ons het verslag hierbij af te breken. Konden. George Spencer Churchill, hertog van Marlborough, is plotseling overleden. Parijs. De gemeenteraad zal een orediet toestaan voor de weduwen en weezen van de slachtoffers der laatste ontploffing. De zesde gewonde is overleden. Kew-Vorh. Voor zoover uit de verkiezin gen tot heden is af te leiden sohynt Clevelands verkiezing tot president ontwyfelbaar. ■Da regeering ontkent dat er nieuwe maat regelen zyn genomen omtrent de landverhuizers. Rome. De Opione beschouwt den uitslag der verkiezingen als een overwinning voor het Drievoudig verbond. Vergaderingen, Concerten em. Te Middelburg. Vrydag 11 Nov. Vergadering bibliotheek voor jongelieden. Con certgebouw 2 u. Dinsdag 15Nov. Concert Vereen, voor Instr. muziek. Concert zaal. Woensdag 16 Nov. Voorstelling Neder tooneel Schouwburg 7J u. Vrydag 25 Nov. Voorstelling De Vos en Van Korlaar. Schouw burg 74 u. De heer Schorer vraagt inlichtingen omtrent en 137161, Door het provinciaal kerkbestuur in Zeeland zyn heden tot het predikambt toegelaten de heeren H. D. Hellema en N. de Jager Meezen- broek, theol. doots. te Leiden, die zich voor- loopig niet beroepbaar stellen. Heer ürendskerke, Eenige jonge lieden van Heinkenszand en 's Heerenhoek, II. Dinsdagavond van den Besten Toondag nit Goes huiswaarts koerende, kregen in een her berg alhier twist. Daarby trok een der vechtenden zyn mes en verwondde een ander zeer ernstig in het gelaat, zoodat dadclyk geneeskundige hulp verleend moest worden. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt- 's Gravenhage. Heden zyn uitgeloot de volgende 185 reeksen schuldbekentenissen van het voormalige amortisatie-syndicaat 12, 23, 33, 39, 49, 63, 68, 69, 71, 98, 99, 134, 161, 165, 186, 197, 204, 225,226,237,243, 247, 255, 256, 289, 302, 307,343,349,378,400, 412, 418, 430, 431, 433, 445,468,476,480,499, 538, 547, 579, 591, 595, 598, 625,640,645,647, 653, 667, 686, 729, 763, 764, 791,806,819,860, 871, 910, 918, 923, 925, 957, 962, 975,980,984 993, 1003, 1004, 1019, 1031, 1039, 1050, 10 63) 1064, 1067, 1071, 1073, 1081, 1109,1122,1132, 1150, 1163, 1173, 1181, 1218, 1225,1253, 1255, 1263, 1296, 1324, 1344, 1349, 1354,1373,1376, 1388, 1399, 1432, 1447, 1477, 1478,1515, 1537, 1542, 1576, 1591, 1592, 1601, 1610, 1621,1635 1665, 1669, 1674, 1678, 1692, 1696,1708, 1709» 1713, 1723, 1754, 1755, 1757, 1765, 1769,1813. 1818, 1823, 1860, 1862, 1896, 1916,1952,1960, 1979, 2009, 2020, 2037, 2044, 2074,2078,2080, 2086, 2106, 2110, 2112, 2137, 2166, 2169, 2177, 2195, 2214, 2219, 2225, 2226, 2229, 2233, 2247 2252, 2254, 2283, 2287, 2291, 2297, 2308, 2317' 2324, 2326, 2332, 2380, 2382, 2390,2396,2411) 2413 en 2415. Verder zyn nog uitgeloot 107 reeksen der 3i percent schuldbekentenissen van 1886, ieder van 12 nummers. De aanvaogsnummers der reeksen zyn: 277 337, 4381, 7345, 7501, 8629, 10021, 10525, 13537, 17617, 21685, 21925, 23485, 30265, 38089, 43393, 4.7533, 51781, 57421, 63241, 73597, 24265, 31009, 88785, 43945, 48037, 51925, 58873, 63529, 73765, 25393, 33721, 38929, 44089, 48061, 52381, 61897, 64441, 74557, 25405, 33877, 39217, 44653, 48109, 53197, 62389, 64837, 74641, 21973, 26617, 86901, 41389, 45109, 22033^ 28717, 37789, 41905, 45409, 49249, 49897, 65057, 56089, 62665, 62883, 67837, 71065, 75901, 79621, 80761, 82573, 84925,85933,86605,88597,89305, 91249, 91693, 95113, 96217, 96985, 98773, 101425, 102349, 104461 105649,106141, 107629, 108409, 112333, 114313,115057,115597,116425, 116809, 117109, 119329,119365,121117,125209, 125581, 132289, 132457,132577,134005,136345, Datum, 11 Nov. 11 11 11 - 12 12 14 15 15 16 16 Plaats; Voorwerpen. Brigdamme, Inspan, Domburg, Hofstede, Vrouwepolder, Houtwaren, Serooskerke, Houtwaren, Aagtekerke, Westkapelle, Nisse, Middelburg, Koudekerks, Aagtekerke, Souburg, Houtwaren, Huizen enz., Hofstede, Inspan, Huis en inboedel, Inspan, Huizen, InformatiSn Tak. Huvers. Da Vos. De Vos. De Vos. De Vos. DeR.Bres-er De Vos. Loeff. Huvers. Maret Tak. Hoewel de regeering te Berlyn van alle kanten in binnen- en buitenlandsohe bladen la t berichten, dat het er met do voornitziobten van de legerwet niet zoo donker uitziet als de •pessimisten" willen doen gelooven, zyn toch enkele versohynselen voorhanden, die aantoonen, dat de zaak toeh niet over zulke gladde schyveu loopt, als de heeren militairen wel hopen en wenschen. Officieus wordt medegedeeld, dat men reeds sedeit maanden, voordat de logerwet by den bondsraad werd ingediend, ziob te Berlyn zekerheid had versohaf t, dat de grootere bonds staten (Beieren, Wurtemberg en Saksen) geen bezwaren zonden maken, gelyk dit feitelyk tenminste van den kant der greotere staten ook niet is geschied. Vocrloopig onbesproken was de wjjze gebleven, waarop men de benoo. digde geldmiddelen zon byeenbrengen. Ook het by den bondsraad ingediende ontwerp bevat daaromtrent geenerlei vootstellen. Vol gens het idfe der ontwerpers van de militaire wet zonden de kosten deels door een verhoogde matrioulaire bydrage, gedeeltelyk door nienwe bronnen van inkomsten worden gedekt. Tegen beide denkbeelden koesteren echter ook die staten, welke tegenover de legerwet op zioh zelf niet vyandelyk zyn gezind, ernstige be zwaren. Werkelyk hcogere matrioulaire by- dragen zouden de begrootingen van verschei dene staten, zelfs die met een voordeelig saldo sluiten, als byv. Beieren, in gevaar brengen. Bovendien kant juiBt B sieren ziob tegen een wezenlyk hoogere belasting der bierindustrie. Wel heet het nu a»n het slot van dit cffioïense communiqué, dat wie de zaak zelve wil, zioh ook de middelen moet getroosten, doch nit de agitatie in Beieren tegen de geopperde bierbelasting en in Baden tegen de geraamde tabaksbelasting blykt voldoende, dat de Zuidelijke bondsstaten neg niet zoo direot bereid zyn de hooge eisohen van het militai risme in Pruisen in te willigen. Bovendien legt het centrum, dat het lot van het militaire ontwerp eigenlyk in handen heeft, van dag tot dag een vyandelyker houding er tegen aan den dag. Een invloedryk Beiersoh katholiek blad verklaart dat het centrum tegen de nieuwe legerwet moet en zal stemmenhet is door Windthorst's resoluties gebondendeze resoluties en de tegenwoordige omstandigheden sluiten het aannemen van het ontwerp buiten. Nadrukkelijk eisc-ht het blad dat de 33 Beier- sche rijksdagafgevaardigden, tot het centrum behoorend, tegen de legerwet bnn stem moeten uitbrengen indien zy niet bet oentrum uiteen wil len doen vallen. De Bsiersche bevolking verkeert in een steeds toenemende opgewonden stemming en in groote verbittering over de onopbondelyke benadeeling der volkswelvaart door het mili tairisme. De Beieren <yu een by voorkenr landbouwdryvend volk en de landbouw, die sedert twintig j aren in een orisis verkeert, kan, evenmin als de industrie, de steeds aangroeiende militaire lasten langer dragen. Het is met het oog op deze ontevreden stemming onder de bevolkir g van Beieren, dat de katholieke party aldaar vreest, dat, wan neer de legerwet wordt aangenomen, by de aanstaande ryksdagverkiezingen in 1895 de Duitsch-vryiinnigen en sociaal-democraten de meerderheid erlangen, terwyl het centrum zou uiteenvallen. Van een ontbinding van den ryksdag wegens het militaire wetsontwerp verwacht daarentegen het oentrum een ver sterking zyner positie. Bovengenoemd Beiersoh katholiek blad bespreekt nog in een ander artikel de moge- lykbeid van Caprivi's aftreden, wat op zichzelf niet zoo erg zou zyn, dooh daarby zou het niet blyven. »Dj besluiteloosheid en de voortdu rende zwenkingen in de binnenlandsohe politiek van het Duitsohe ryk drukke» .thans leeds

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 2