BE lOHSIK TAK BERCITESGADEK Gemeenteraad van Vlissingen. LANDBOUW. "FEUILLETON. RECHTSZAKEN. een politiebeambte aanwezig kan zjjn teneinde de geabonneerden by brand of andere ometan digbeden in de gelegenheid te stellen de politie te waarsohnwen en door tydig optreden van brandweer of politie groote onheilen te voor komen, terwyl die politieman tevens ook wel bereid zal bevonden worden om in dringende noodzakelijkheid ook des naohts gevraagde aanelnitingen tot stand te brengen. Dit voordeel is niet gering te achten en is meermalen dnidelyk gebleken, leder kent het gevolg, dat brandalarm op de gewone wjjze 'snachts heeft: de heele stad komt in rep en roer en zjj, die het blusschingswerk moeten ver richten, worden niet weinig gehinderd door het nieuwsgierig publiek, terwyl, wordt de telee phoon voor het alarm benuttigd, alleen zy, di. by den brand noodig zyn,worden gewaarschuwd» Hetzelfde is het geval by opatootjes, die langs den electriechen weg ter kennis van de politie gebraoht, dadelyk kunnen worden onderdrukt. Het is zeker jammer dat het gemeentebe stuur van Middelburg zich die voordeelen liet ontglippen, vooral omdat, is de waterleiding eenmaal in het reine, de brandweer van zelve eene hervorming behoeft, waarbjj het gebruik van de telephoon zeker voor de hand ligt Misschien bestaat er nog wel gelegenheid met den concessionaris te transigeerende gelegen heid is te Middelburg even goed aanwezig als te Vlissingen. Maar wjj zyn reeds wydloopiger geworden dan wy weusohten. Zy, die in het bezit zyn van eene verbinding, te Middelburg be draagt hun aantal thans 140,zullen zeker onze opmerkingen beamen, die wy alleen maakten om onie lezers op te wekken het voorbeeld te volgen van hen, die van nuttige nieuwigheden weten te profiteeren. Hoe meer geabonneerden de telephoon telt, hoe meer waarde die tooh voor ieder hunner krygt. Wy ontvingen van wege het rykoland- bouwproefstation te Breda het „plan voor de door het ryk gesubsidiSerde proefvelden in de provincie Zeeland in 1892/93", goedgekeurd door den minister van binnenlandsche zaken. Onder anderen is in die brochure opgenomen de instruotie voor de rykslandbouwleeraren en verder de plannen voor de proefvelden der verschillende afdeelingen der Zeeuwsche land- bouwmaatschappij, die, met uitzondering van Walcheren en Noord-Beveland, alle van de besohikking van den minister van binnenland sche zaken gebruik maken. In de onderscheidene afdeelingen znllen de volgende gewassen worden verbouwdZierikzee Wintertarwe (Californiaohe en' Challenge), man gel wortelen (Goldentankard en Engelscheroode); Heinkensiand Wjnter- en zomergerstWolf- aartsdijk 5 soorten suikerbieten Kruiningen ruwarige essex-, Californie- en Silverdroptarwe, gladarige essex- en ChallengetarweTholen 4 soorten suikerbieten: Hulst aardappelen (winter) en 5 scorten aardappelen; Oostburg Brobstheier haver en inlandsche haver, onbe- vriesoare, Californische-, Challenge- en white mosdstarwe. Het totaal bedrag der kosten wordt geraamd op ƒ900. Aoht bemestings* en cultuurproeven zullen genomen worden, terwyl een afdeeling eene bemestings- en eene andere eene cultuurproef neemt. Op uitnoodigiag van de Dorpslandbouw- vereent ging te Setoosketke trad op Zaterdag in die gemeente op de heer Swierstra uit Soharnegoutum om te spreken over fabriek matige zuivelbereiding. De heer Swierstra gaf eerst een korte schets Van het ontstaan der coöperatieve zuivelfa brieken in Denemarken, om daarna over te gaan tot het beantwoorden dor vraag: wat voordeeliger is, de melk te leveren aan fabrieken of zelf coöperatief te werken. De spreker toonde aan dat de meeste fabrie ken aan hunne melkleveranciers minder dan 95 (der geleverde melk) aan voedingsstoffen voor kweekkalvers enz. teruggeven, terwyl sommige ocöperatieve fabrieken wel dit percent teruggeven. Bovendien keurde spreker,het niet goed, dat de landbouwer afhangt van den fabrikant, die natuurlyk zyn zaak dryft ten eigen bate en niet ter wille van den landbouw. De heer Swierstra gaf de voorkeur aan coö peratieve fabrieken en wel om de volgende redenen. Ten eerste trekt dan de landbouwer zelve de winsten, die andets in den zak van den fabrikant vloeien, en ten tweede zal de landbouwer beter voor de voeding zyner koeien, NOVELLE van Richard Vosz. Uit het Duitich. Ik begaf mij naar binnen om mijne aankomst te melden en zag in de gang een menigte tafels en kwam vele dienende broeders tegen, die groote schotels, beladen met visch en wild, naar boven droegen. Daar men mij zei dat de abt na den maaltijd met zijne gasten beneden zou komen, ging ik in het voorportaal staan en bekeek de afbeeldsels der visscben aan de wanden. Onder eiken visch stond het gewicht en het jaar van de vangst opgeteekend. Ik moest meer dan een nar wachten en toen de abt eindelijk de trap afkwam, trad ik naar voren en boog. Hij knikte mij toe, zag mij doordringend aan en zei dat ik na het avond maal in zijn kamer moest komen. Dos wachtte ik weer. melkbewaring enz. zorgen. Verder zal de coöperatie op dit gebied aansporen tot verdere samenwerking, op landbouwgebied, hetwelk spreker helder en duidelijk aantoonde. Ook uit financieel oogpunt raadde spreker het oprichten van coöp. zuivelfabr. aan. Hy staafde met cyfers, dat eene boerderij met 5 koeien 96 per jaar meer oplevert wanneer de melk coöperatief verwerkt wordt dan wanneer zjj op de boerdery zelf wordt gekarnd. Verder toonde spreker aan, dat een fabriek uit dezelfde hoeveelheid melk meer en beter boter leveren kan dan eene boerdery. Vooral als handels artikel is de fabrieksboter vael betar dan de zelfbereide. Na eene beschrijving gegeven te hebben van de melk-centrifuge en de werking van dit werktuig, nam de spreker eene pauze. Gedurende deze gaf spreker den toehoorders gelegenheid inlichtingen te vragen. Van deze vrijgevigheid werd een dankbaar gebruik gemaakt en vele belangryke vragen werden door 'epreker zakelijk beantwoord. Na de pauze gaf hy wenken aangaande het inrichten van zuivelfabrieken. Over het algemeen werken z. i. groote fabrieken het voordeeligst doch ook kleinere leveren goede winsten op. Hy besprak de kosten van stioh- ting, bedryfskapititaal, personeel enz. Hy eindigde met als zyn opinie mede te deelen, dat eene naamlooze vennootschap met kleine aandeelen een uitstekend middel is, om tot het stichten van een zuivelfabriek te geraken- Dooh hy wees erop dat men hierbjj moet zorgen, dat de winsten der aandeelhouders een zeker peroent niet te boven gaan, opdat het voor deel der ooöperatie niet voor de leveranoiers verloren gaan. De voorzitter der landbouwver- eeniging dankte den epreker voor zyne aange name en nuttige lezing en sprak de hoop uit, dat het zaad, hier gestrooid, eenmaal rjjka vruchten moge opleveren. Jammer genoeg, was de opkomst der land bouwers uit den omtrek zeer gering. Vrijdag deed da kantonrechter te Hulst uitspraak in de zaak tegen L. B., huisvrouw van E. v. K., koopvrouw in groente en boter, te Hulst, beklaagd van het leveren van sur rogaat van boter, terwyl ni6t op de verpakking, noch op de waar zelve het woord «margarine" of het woord «surrogaat" in duidelyko letters voorkomt. Zjj werd veroordeeld tot eene boete van ƒ150, subs. 30 dagen hecht., met last tot openbaarmaking van een uittreksel van het vonnis in de Terneuzensche courant en het Volksblad, te Terneuzen, Axelsche courant en Hulstersche courant en de Scheldebode. Tevens in de kosten. By haar vonnis in zake A. W. Ookoloen overwcog de Rotterdamsohe rechtbank omtrent het opzet, aan bekl. ten lasts gelegd: dat, hoewel bekl. èn in de instructio ènter t(rechtzitting heeft beweerd, niet te hebben gehad het oogmerk om een der agenten van politie van het leven te berooven, zjj evenwel uit de gebleken feiten en omstandigheden, zooals die uiti het vonnis zyn gebleken, aan neemt dat dit oogmerk by bekl. wèl aanwezig was; dat toch dit oogmerk bljjkt uit het lossen van het sohot lo op zóo korten afstand als in het verhoor èn door beklaagde dn door de ge tuigen is verklaard; 2o uit een revolver met een kogel van de groote als die waarvan het vervormd overblijfsel in het ljjk van Beitze van den Berg is gevonden, en als die welke ter tereohtzitting aanwezig zynin de richting van het bovengedeelte van hes lichaam van den getroffen persoon4e gedaan met het oogmerk om een der agenten, in wier richting beklaagde schoot, te treilen; 5o in verband met beklaagde's uitlating, nadat hy wist dat de door hem getroffen agent van politie door het schot gedood was, aan getnige Demmers „dat hy een wrok had tegen de politie in het algemèen." Door de Haarlemsche rechtbank is rechts ingang verleend tegen den oagelukkigen jongen man, die in eene vlaag van zinsverbijstering een zijner kinderen om het leven braeht. De geneeskundigen, die hem in de gevangenis hebben geobserveerd, bljjven de ontoereken baarheid constateeren. Da heer Nawjjn te BeeBt gaat toch van zyn vonnis in hooger beroep. Woensdagmiddag werd ter griifie ta Heerenveen appèl aange- teekend. Des avonds zei de hoogwaarde tot my „Hoe staat het met uw ziel, zoon Ambrosius Is de Heer u in de eenzaamheid genadig geweest En hebt gij de boete, die ik u oplegde, goed doorstaan Ik antwoordde vol ootmoed„God heeft mij tot inzicht gebracht?" „Tot welk inzicht Van uw schuld Dat stemde ik toe en de abt riep blijmoedig uit: „God zij geloofd! Ik wist wel dat de eenzaamheid met hemelsche tongen tot uw hart zou spreken. Verneem dan iets wat u zeer gelukkig zal maken. Ik heb over u aan den bisschop van Salzburg geschreven. Hij roept u tot zichhij zal u de wijding geven en in zijn stad bij zich houden. Bereid er u dus op voor, ons dal te verlaten en ga in vrede van hier." Wederom vestigde de hoogwaarde zijne oogen op mijmaar ik liet hem niet in mijn hart lezen. Ik boog, vroeg om zijn zegen en vertrok. „Ik moet weg! Weg! En kan er niets tegen doen ik kan niet over u wakenO, Bene- dikta Ik beu weer naar boven gegaan, maar morgen Vergadering van Zaterdag middag te li uur. {Slot.) Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Tegenwoordig al de leden. Behandeling der gemeeite- begrooting voor 189 3. Uitgaven. Bij hoofdst. I afd. 1 art. 5, jaarwedden van het personeel ter secretarie, zegt de heer Gewin met genoegen kennis van het voorstel der financieele commissie genomen te hebben wat betreft den hoofdcommies ter secretarie en zal hij gaarne zijne stem geven aan verhooging der jaarwedde van dien verdienstelijken amb tenaar; hij zal dat ook doen aan de overige voorgestelde verhoogingen, wijl hij overtuigd is dat er op de secretarie veel gewerkt wordt. De heer Mortier gaat hiermede volkomen mede. De heer Van der Beke Calleniels kan zich vereenigen met verhooging der jaarwedde van den hoofdcommies maar zal zich verklaren tegen verhooging van tractement van de andere ambtenaren, wijl deze nog kort geleden ver hooging ontvingen. De heer Verkuijl Qnakkelaar is het lid dat in de financieele commissie zich tegen de verhooging verklaard heeft. Hij zou gaarne de jaarwedden van,verschillendeambtenaren verhoogen, maar de toestand d6r gemeentefinanciën Iaat dit niet toe. De heer Van Uije Pieterse is van hetzelfde gevoelen. De heer Van Kaalte wijst erop dat, wanneer alle verhooging, hoe ook verdiend, steeds moet afstniteu op den minder rooskleurigen toestand der gemeentefinanciën, het er voor de ambte naren treurig uitziet. De heer Delvooije meent dat, waar hier een voorstel gedaan wordt om het salaris van enkele ambtenaren te verhoogen, het ook billijk is dat aan andere beambten, die eveneens verhooging vragen, worde gedacht, o. a. aan de beambten der belastingen. Dit laatste acht de voorzitter niet noodig. Hij zou eerder het traktement der agenten van politie willen verhoogd zien, wijl die veel dienst doen. Hij heeft echter met het oog op de financiën daartoe geen voorstel willen doen# De voorzitter wijst daarna op de vele ver. diensten van den hoofdcommies, die ten allen tijde zich met ijver en nauwkeurigheid van zijn plicht kwijt en burg. en weth. zeer veel in de hand werkt. Hy zou gaarne daartoe een voorstel gedaan hebben, doch de wethouders waren daartegen. Hij uit daarom de hoop dat de raad termen zal vinden om het denkbeeld der financiëele commissie over te nemen. Ook vermeerdering van het traktement der twee jeugdiger ambtenaren acht de voorzitter ge- wenscht, omdat zy veel werk verrichten en in alle opzichten hun best doen. De heer Yan Uye Pieterse zegt dat het vol strekt niet is omdat hij het werk van den hoofd commies niet apprecieert dat bjj tegen verhoogiDg van diens jaarwedde is maar eenvoudig omdat hij zich eenmaal als principe gesteld heeft geen enkele jaarwedde te verhoogen, zootang de fi nancieele toestand niet belangrijk boter wordt. Hij wijst er op dat verhooging der jaarwedden van ambtenaren allicht tengevolge hebben zon verhooging van den hoofdelyken omslag, waar toe hy niet gaarne zou medewerken, te minder wijl bij eene eventueels afschaffing der gemaal- en drankbelasting de hoofdelijke omslag toch belangrijk hooger zal moeten worden. De heer Loois meent dat, waar men de jaar wedde van een verdienstelijk ambtenaar ver hoogt, dat nooit het gevolg moet hebben dat alle andere ambtenaren verhooging zullen ont vangen. De bij dezen post voorgestelde ver hooging is niet van zooveel belang dat die op den hoofdelyken omslag zou terugwerken. Hi zal voor verhooging der jaarwedde van den hoofdcommies stemmen. De heer Van der Beke Callenfels wil gaarne meegaan met het voorstel wat den hoofdcom mies betreft, maar heeft bezwaar tegen de an dere twee voorgestelde verhoogingen. De heer Van Baalte meent dat de eenige vraag hier isontvangen de ambtenaren een traktement in evenredigheid met hetgeen zi presteeren? Wordt die vraag ontkennend be antwoord dan is hij van oordeel dat die evenredigheid moet gevonden worden en dat hun het werkelijk, verdiende loon niet mag worden onthouden, omdat de gemeente niet in beteren financieren toestand is. De heer Gewin gelooft dat, wanneer men een verdienstelijk ambtenaar beloont, dit niet In zich sluit dat alle anderen ook verhooging moeten ontvaDigen. Als ware verdiensten be loond worden zal dat de overige ambtenaren opwekken tot g tooter ijver en plichtsbetrachting. moet ik weg, om nooit weer terug te keeren. My wacht ook een groot voorrecht, waarnaar ik steeds verlangd heb de vervulling mijner vurigste wensahen, de Wijding tot het pries terschap! Wee my dat ik die genade niet verdienWat moet ik doen Ik mag toch niet als bedrieger en leugenaar het hoogste goed ontvangen I En toch ben ik als met ijzeren ketenen gfjbonden door myne gelofte. Ik blijf machtelof >s in mijne zonde. Maar ik kan naar den bisf.chop gaan en zeggen: Ver stoot my, want i's ding noch naar Gods liefde, noch naar hetgee n uit den hemel is, maar naar hetgeen van d< :ze wereld is. Zoo moest ik naar den biss chop gaan en de straf zonder morren aannemen. Ware ik Diet jondig en werd ik priester, dan zou ik het arme kind veel troost en hulp kunnen verleener i. Ik zou zielmissen voor hare ouders zingt jn, haar de biecht afnemen en hare zonden verg ;even. Misschien zou ik hare ziel uit het vag< jvuür kunnen verlossen, als zij vóór mij stierf en dat zou wel het grootste geluk zyn, dat haar kou te beurt vallen. En als ik haar dai a eens kon bewaren voor die grootè vreeaeli zonde, die zij in het diepst De heer Le Sage van Hoeve zal ook voor de verhooging van de jaarwedde van den hoofdcommies stemmen wijl deze hetzelfde werk doet, vroeger door den griffier verricht, die daarvoor een nog hoogere wedde heeft genoten. Met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Verkuijl Quafckelaar en Van Uye Pieterse, wordt de jaarwedde van den hoofd commies met f 100 verhoogd. Thans komt in stemming het voorstel om de twee andere klerken eveneens ieder ƒ50'sjaars meer te geven. Alvorens zegt de heer Van Uije Pieterse dat, nu de jaarwedde van den hoofdcommies is verhoogd, hij uit billijkheid voor verhooging van traktement der klerken zal stemmen. Het wordt aangenomen met algemeene stem men behalve die van de heeren Callenfels en Ver kuijl Quakkelaar. Thans komt in behandeling het voorstel der financieele commissie om het traktement van den klerk bij dea burgerlijken stand met 100 te verhoogen. De voorzitter zegt dat, hoezeer hij een vorig jaar zich tegen verhooging dezer wedde ver klaarde, hij aanneming van het voorstel thans aanbeveelt; hy zou er echter de bepaling aan willen verbinden dat zoo de verhooging wordt toegestaan, deze ambtenaar ook worde belast met de samenstelling van de tienjarige tafels op de registers van den burgerlijken stand, zon der daarvoor eene afzonderlijke belooning te genieten. De heeren Verkuijl Quakkelaar en Harder spreken hunne bevreemding uit dat de voor zitter sedert verleden jaar zoo van gevoelen veranderd is; de laatste acht verhooging niet geweuscht. De heer Mortier is van een ander gevoelen hy kan als ambtenaar van den burgeriyken stand van naby over het werk van den hee Klomp oordeelen en beveelt verhooging aan. Op dezelfde gronden, alsjstraks door hem zijn aangevoerd, zal ook de heer Van Uije Pieterse voor deze verhooging stemmen. Met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Verknijl Quakkelaar en Harder, wordt het traktement van den klerk met f 100 ver hoogd. Bij art. 6 aid. 1 van hoofdst. II, jaarwedden van ambtenaren by de plaatseiyke belastingen, stelt de heer Delvoye voor de jaarwedde van den len kommies met f 25 te verhoogen en te brengen op f 600 en de jaarwedde van de overige kommiezen op 550 te brengen. De heeren Kalbfleischen Mortier ondersteunen dit denkbeeld. De zitting gaat alsnu over in eene met ge sloten deuren. De openbare vergadering heropend zynde, splitst de heer Delvoye zyn voorstel. Eerst wordt dus in behandeling gebracht de verhooging der jaarwedde van den hooidkom- mies. Zonder iets te kort te doen aan de verdien sten van dezen ambtenaar raadt de voorzitter aanneming van het voorstel af. Alzoo wordt met algemeene stemmen, behalve die van den voorsteller, besloten. De verhooging der overige kommiezen wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Kalbfleisch, Harder, Mortier, Loois en Delvoije. Bij art. 5 afd. 1 Hoofdstuk V, jaarwedde van den keurmeester, zegt de heer Delvoye de jaarwedde van dezen ambtenaar te willen ver hoogen in den geest als door hem is verzocht, met dien verstande dat zyne veranderlijke jaar wedde zou worden verdubbeld eu van 5 op 10 gebracht- De heer Delvoye beveelt dit voorstel aan op grond der trouwe plichtsbetrachting en drnkke bezigheden van dien ambtenaar, die, wanneer de nieuwe verordening in «erking komt, nog drnk- ker zal worden en ook omdat de veranderiyke jaarwedde dan zal verminderen. De heer Mortier zal tegen stemmen op grond dat hy de tegenwoordige jaarwedde voldoende acht; mocht die verminderen dan zal hy er voor te vinden zyn verhooging toe te staan. Met 9 tegen 6 stemmen wordt het voorstel verworpen. Voor stemmen de heeren Harder, Callenfels,Wibaut, Kalbfleisch,Loois en Delvoije. Bij art. 6 van dezelfde afd. wordt besproken de kwestie of de kleeding der politiebeambten zal worden aanbesteed. De voorzitter is er tegener zijn geen klach ten gerezen en het bedrag is te klein voor aanbesteding. De heer Wibaut verklaart zich voor beste ding omdat hy die billijker acht. De voorzitter bestrijdt het denkbeeld als z. i. niet in het belang der gemeente. barer ziel verlangt te begaan Kon ik Benedikta medenemen en haar onder de bescherming der H. Maagd stellen. Maar welk heiligdom zou de dochter van den benl opnemen? Dan moest gij een wonder verrich ten en zelf uwe hand naar haar uitstrekken, o Maria En ik weet het, als ik van hier weg ben, dan krijgt de booze macht over haarhij heeft een al tg bekoorlijke gedaante aangenomen om haar te verleiden en zy is zoo alleen. Ik ging dus naar haar toe en sprak„Ik moet wegZij verbleekte, zag mij ontzet aan, doch zei geen woord. Ook ik kon een tyd lang niet spreken. Eindelijk begon ik: „Benedikta, hebt gy den jongen Bochus weer gezien Ik merkte dat zij zich geweld moest aandoen om geen woord over de lippen te brengen, en ging voort„Arm kindHoe zal het u gaan? Ik weet dat uwe liefde voor dien jongen man overweldigend is, en ik weet ook dat de liefde gelijk is aan een wilden stroom, die zich door dammen noch dijken laat weerhouden, tenzij het hart onvoorwaardelijk aan den Heer ge- De heer Callenfels is ook voor besteding alleen zou hy geen bezwaar hebben tegen on- derhandsche gunning indien de begunsti ging nu eens dezen, dan genen ten deel viel. De heer Le Sage van Hoeve is van dezelfde meening. De heer Harder merkt op dat men n ooi' meer gefopt wordt dan bij aanbesteding. De heer Van Baalte vraagt of er geen mid denweg is, of de zaak niet bij onderhand sche aanbesteding te regelen is? De heer Wibaut gelooft publieke aanbesteding beter en stelt alsnu voor de kleeding der politie publiek aan te besteden. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen, behalve die van de heeren Harder en Gewin. Bij art 13 derzelfde afd., salaris van den klokluider by brand, geeft de heer Harder in overweging dien post te schrappen. Hy meent dat bij brand genoeg alarm wordt gemaakt. Na opmerking van den voorzitter dat het klokluiden nuttig kan zyn bij groote branden en dat het hier ook slechts een bedrag van 12 geldt, vereenigt de vergadering zich met dezen post. Bij art. 1 van afd. II van hetzelfde hoofdst, kosten der schuttery, wordt op voorstel van den beer Wibant besloten de kleeding etc. publiek aan te besteden. By art. 2 van afd. IV, straatverlichting, wordt het adres van den heer Maters behandeld. De voorzitter meent dat deze zaak by burg. en weth. behoort en wil het adres aan hengeren- voyeerd zien. De heer Callenfels dringt op de verlichting op den bewnsten weg aan, wyi die by avond moeilijk begaanbaar is. Dat doet ook de heer Mortier. Beiden achtten die verlichting dringend noodig. De voorzitter wijst op de betrekkeiyk hooge kosten en blijft bij zijne meening. Besluit echter de raad hiervoor een post op de be grooting te brengen, dan zullen burg. en weth. overwegen wat te doen. Dit geeft den heer Van Uye Pieterse aan leiding om, hoezeer hij tegen de zaak is, te verklaren dat, als de raad de som voteert, hy er voor y veren zal dat de verlichting tot stand kome. De heer Loois meent dat geen zes lantaarns noodig zyn; hij vraagt ot niet met minder lantaarns in de behoefte is te voorzien. Dat er verlichting worde aangebracht acht hy dringend noodzakelijk. De heer Wibaut doet alsnu een voorstel om den post voor de straatverlichting met 120 te verhoogen voor verlichting van den Singelweg. In stemming gebraoht wordt het a a n g e n o- m e n met algemeene stemmen behalve die de heeren Van Ujje Pieterse en Verkuyl Qnakkelaar. Bij art. 1 van afd. III van hoofdstuk VII komt het voorstel der financieele commissie met betrekking tot de jaarwedden van hoofden van scholen in behandeling. De heer Van Baalte verdedigt dit voorstel nit een oogpunt van biliykheid. De onderwyzers toch, waarvan bier Bprake is, doen zeker niet minder werk dan hunne beter bezoldigde collega's. De heer Van der Beke Callenfels bestrydt het denkbeeldhem komt het voor dat f 1400 jaarwedde en vrije woning een goed traktement voor een hoofd van eene school is. Hy ziet geen enkele reden voor verhooging en meent dat bij eene eventneele vacature debetrekking wel zal zijn te vervullen. De heer Van Uije Pieterse is eveneens tegen verhooging, De standaardtraktementen zyn eenmaal vastgesteld en by wenscht daarvan niet af te wyken. Hy zon het meerdere, dat enkele onderwyzers genieten, niet willen terug nemen maar wil de gemeente niet bezwaren door verhooging der salarissen van andere titularissen. Trouwens het standaardtraktement komt hem voldoende voor. De heer Verknyi Quakkelaar atemt in met hetgeen de heer Van Uije Pieterse heeft gezegd en wyst erop dat, verhoogt men deze trakte menten, men biliykerwijze ook nog andere onderwyzers dient te verhoogen. De voorzitter is ook tegen verhooging; hy acht het tegenwoordige traktement voldoende. Het voorstel der commissie, in stemming gebracht, wordt verworpen met 9tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Alter, Mortier, Delvoye, Van Baalte, Winkelman en Wibant. By art. 11 van hoofdst. IX, kosten beer en mestspeoiën komt het voorstel der financiëele commissie in behandeling. Goedgevonden wordt die post met f 196 te verminderen. Bij dezen post merkt de heer Van Baalte op dat het gevoelen der financieele commissie niet juist ia het rapport is uitgedrukt. De commissie heeft deu wensch geuit dat de kos- bonden is. Laat my niet in zulk een droefheid van u scheiden." Toen fluisterde zij„Hy komt eiken avond hier beneden, en bidt en smeekt," en zy voegde er nog zachter by „Maar ik ben niet bang, want de denr heeft sterke balken." Zoo sprak zij. Maar ik wist dat er toch eenmaal een tyd zon komen dat zij de deur voor hem zon openen. Ik vatte haar by den arm en gebood haar, my by alles wat haar dierbaar was te zweren dat zy liever in den afgrond zon springen, dan zich in de armen van dien schoonen knaap te werpen. Maar zy zei niets, zag mij diep bedroefd aan en keerde zich af. Ik verliet baar met een smart, die tiendui- zendmaal erger en dieper was, dan wanneer ik voor hare geopende groeve had gestaan. (Wordt vervolgd.) t i

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 2