ffilelliigSGlG Courant BIJVOEGSEL DE MOMK YAN EEECHTESGAÜEN Middelburg 15 October. Verspreide Berichten. Maandag 17 October 1892, no. 245. BEKENDMAKINGEN. Koepokinenting en berinenting. Inspectie en exercitie bij de Brandweer. GEMEENTERAAD. 'FEUILLETON. van Richard Vosz. Uit het Duitich. LETTERENDEN KUNST. ONDERWIJS. VAJT nn VAN De burgemeester en wethouders van Mid. delburg maken bekend: dat de „Vereeniging ter bevordering van animale koepokinenting te Middelburg", aan vangende den 20 October 1892, in hare animale koepoklnrlchtlng in de Elgenhaard- straat wijk P no 139a tot wederopzeggens gelegenheid verschatt tot inenting en herinen ting van koepokstof direct van kalf op arm: ELKEN DONDERDAG tusschen 3 en half 4 uur gratis voor hen, die dan sedert éene maand donateur of lid der vereeniging zijn, met hunne gezinnen en tegen betaling van 1,— per persoon voor ieder ander; op diezelfde dagen tusschen half 4 en 4 uren gratis voor ieder. Middelburg, den 14 October 1892. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De Secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Mid delburg, gelet op art. 20 der verordening op de brandweer in deze gemeente, van den 18 Juli 1888; maken bekend dat de inspectie en exercitie met een gedeelte der brandspuiten, volgens voordracht van het bestuur over de brandweor, zal plaats hebben Woensdag den 26 October a., en wel met spuit E te 9£, met spuit L te 10$, met spuit S te 11 en met spuit W te 1$ uur. Weshalve de bedienden, aan die spuiten geplaatst opgeroepen worden zich ten voor schreven uren aan de onderscheidene brand spuitbuisjes te bevinden. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort, den 14 October 1892. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester van Middelburg maakt be kend'dat op Woensdag den 19 October 1892, des namiddags te 1 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben, ter be handeling van de onderstaande zaken Ingekomen stnkken. Begrooting schutterij 1893, Begrooting burgerlijk armbestuur 1893 en vaststelling gemeente-snbsidie. Gemeente-begrooting 1893. Middelburg, den 14 October 1892. De burgemeester, SCHORER. CHOLERA. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de minister van binnenlandsche zaken, krachtens art. 8 van het koninklijk besluit van 4 September 1892 Staatsblad no 215) tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, heeft goedgevonden te bepalen, dat genoemd artikel zal worden toegepast ten aanzien van personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, zoodat ieder, die een of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre in zijne woning huisvest, verplicht is, onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen daarvan kennis NOVELLE Aan het meisje denkende verheugde het mij dat haar naam Benedikta was. Misschien had den hare onders haar dien gegeven, opdat zij, die door niemand gezegend werd, ten minste volgens haar naam een gezegende zou wezen. Mocht zij het ook naar den geest zjjn IDoch nn moet ik van onzen tocht vertellen en hoe wonderlijk de streek waB, die wij thans op een broederen weg doortrokken. Als men niet wist dat overal waar de Heer zijn zon laat Bchijnen, des Heeren schepping is, dan zou men dit wilde land voor het rijk des boozen hebben kannen honden. In de diepte brnischte en schuimde de beek en daar boven verreeB het vreeselijke gebergte zoo woeBt en grootscb, alsof het zijne punten en pieken in den hemel wilde boren. Aan onze linkerhand hadden wij een onmetelijk gevaarte, overdekt met stekelige dennen, waartnsschen overal rotspunten uitstaken. Doch voor ons lag het eigenlijke monster. Deze geweldige berg iag daar zoo uitdageud, van boven spits, als een narrekop op en zoo wit alsof een schelm te geven aan den burgemeester, en evenzoo kennis te geven aan den burgemeester van elk verdacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het vertrek van bovenge noemde personen en van de plaats waarheen zij alsdan vertrokken zijn. Middelburg, den 9en September 1892. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De opbrengst der rijksmiddelen is in Sep tember van dit jaar rrjj hoog geweest, ofschoon niet zoo gnnstig als in Sept. van bet vorige jaar, toen nog ƒ280.000 meer werd ontvangen. Het verschil sprnit in hoofdzaak voort nit de domeinenwelke in die maand van 1891 het bijzonder hoog bedrag van 478.828 opleverden en dit jaar slechts f 192.534, wat ongeveer overeenkomt met het gemiddeld ogfer over 4 ene maand. Het patentrecht, de invoerrechten, de accijnzen (met name nit suiker), de zegelrech ten, telegraphic en loodsgelden bleven echter ook achter bjj het vorige jaar, en dit wijst op een groote slapte in den handel. Op de daling by de loodsgelden, die 18.000 minder gaven, zjjn vermoedelijk ook de maatregelen ter afwe ring der cholera niet zonder invloed geweest. Andere middelen, als grondbelasting, personeel, de meeste acojjmien (behalve sniker), hypotheek en sneoessiereohten braohten daarentegen meer op, de laatste zelfs rnim 1 ton. De cijfers over do verloopen 9 maanden zjjn in tusschen nog zeer gunstig. Zjj wjjxen een vooruitgang vau 3.861.000 aan boven het vorige jaar. Daarvan heeft men het leeuwen deel, 3 millioen, te danken aan de byzonder hooge opbrengst van het successierecht. Uit die heffing is tot 1 October reeds 30.000 meer ingekomen dan het voile bedrag van f 11.178.000, dat op de begrooting als inkomst is geraamd voor het jaar 1892. Van de overige f 860.000 kwam ook nog een aanzienlek deel uit de indirecte belastingen. Wel hebben de zegelrechten wegens het geringer getal leeningen van dit jaar 114.000 minder gegeven, maar de registra tierechten gingen met 4 ton vooruit, de hypo theekrechten met f 45.000. De vooruitgang by de andere middelen te samen bepaalt zich dus tot ruim een halt mil lioen. Bjj slechts enkele is minder ontvangen nl. aan invoerrechten f 13.000, by de telegraphic 32 000 (dank zy het drukkend inlandsoh tarief 1) aan loodsgelden 49.000, by den waarborg van gouden en zilveren werken 8900, by de domeinen 5500. De vooruitgang is das behalve by de indirecte belastingen, waarop reeds is gewe zen te vinden bjj de directe belastingen met 210.000 meer, de acoynzen met f 293.000 meor en de posteryen met f 111.000 meer. De accijnzen hebben niet alle tot de ver meerdering bjjgedragen. Dit bljjkt reeds daar uit dat alleen wat suikér betreft, tot 1 October 370.000 meer was ingekomen (ofichoon aan de raming over 9 maanden nog 7 ton ont breekt en in de laatste 3 maanden 380.000 minder is aangezuiverd dan in hetzelfde tjjd- vak van 1891). De zeepacoyns gaf 31.000 meer, bieren en azynen 39.000, het geslacht f 61.000 meer. Daarentegen wierp het zout f 15.000 en het gedistilleerd f 195.000 minder af. Over het geheel is de opbrengst zeer bevre digend te noemen. Blld Uit betrouwbare bron kan het Vaderland verzekeren, dat het onder de laatste nmltjj- dingen voorkomende bericht van het B. H., als zou de minister van koloniën zjjne afkeuring hebben uitgesproken over de herbenoeming van den resident Te Meohelen, geheel ongegrond is. De minister heeft zich, als gewoonlyk in zake benoemingen, hierin niet gemengd, en van eene Buitenzorgsohe crisis is dan ook volstrekt geen sprake. Ook het bericht der Deli CL, dat de gouvernenr-generaal reeds besloten zou zgn met Maart te repatrieeren, mist allen grond. Bg kon. besl. is benoemd by het wapen der infanterie» tot commandant van het algemeen depot van discipline, de kapitein J. J. Geers, van het 2e regiment infanterie; hem in den meelzak gestopt had. En dat was alles sneeuw, midden in de Meimaand 1 Ik ver beeldde mij dat, wanneer dat monster zijn kop ging schudden, het geheele dal in winterdos ge huld zou zijn. Ook dit verbaasdo ons: op sommige plaatsen waren de bosschen gekapt en in een groene vlakte herschapen, waarop een bruin blokhuis verrees. Enkele van deze woningen lagen heel in de hoogte, waar slechts de adelaar zou willen huizen. Zoo is op de wereld niets veilig voor den menscb, die zijn begeer lijke hand naar alles uitstrekt, zelfs naar het geen boven in de lucht zweeft. Onze gemoederen werden echter diep ge troffen toen wij den tempel en het huis ont waarden, die ter eere Gods en van onzen heilige in deze wildernis gebouwd zijn. Tegen een met dennen begroeide rots lagen vele bruinachtige huizen en hutten, gelijk een kudde om de heide geschaard. Statig verrees het heiligdom, kerk en klooster, uit goed gehouwen, stevig saamgevoegde steenen opgetrokken, een ruim, aanzienlijk gebouw 1 Moge de Heer onze intrede zegenen! Ik leef nn reeds Bedert eenige weken in deze wildernismaar ook bier is de Heer gelijk overal. Het gaat mij vrij goed. Het huis van onzen heilige is een vaste burg van het geloof, een oord des vredes, een toe vlucht voor allen die bedroefd en belast zijn. Dit kan ik van mij zei ven niet beweren. Ik is de commissie, welke by het koninkljjk besluit van 14 October 1888 no 18 benoemd werd tot het instellen van een onderzoek betreffende de gouvernements-koffiecnltnnr in Nederl.-Indië, ontbonden, met dankbetnigicg voor de wjjze, waarop zy aan de haar verstrekte opdracht heeft voldaan; en zjjn benoemd respectievelijk tot officier en ridder in de orde van Oranje-A'astau de heeren H. D. Canne, voorzitter, en mr O. I, H. graaf van Limburg Stirnm, seoretaris der commissie bovenvermeld. De St. Ct. bevat een kon. besluit van den 6en October tot instelling van de centrale commissie voor de statistiek. Daarbjj is bepaald dat er wordt ingesteld een oentrale commissie voor de statistiek, die haar zetel heeft te 's Gravenhcge. De centrale commissie voor de statistiek is belast met: a het geven van advies en het maken van ontwerpen betreffende de statistiek ten behoeve van de departementen van alge meen bestuur en, op verzoek van zoodanig departement, ten behoeve van andere openbare besturen en autoriteiten 6 het verzamelen, bewerken en publiceeren van statistische op gaven, die zy vcor praktjjk of wetenschap nuttig acht, voor zoover de te harer beschik king gestelde middelen het toelaten. Zy bestaat uit niet minder dan tw&all leden, die benoemd en ontslagen worden door de koningin. De koningin wyst uit de te 'sGra- venhage gevestigde leden een als voorzitter en een als ondervoorzitter aan. De commissie heeft een secretaris, die even eens benoemd en ontslagen wordt door de koningin en woonplaats heeft te 's Gravenhage. Ter beschikking van de commissie worden de ambtenaren en bedienden gesteld die zy voor do uitvoering van hare taak behoeft, en die werkiaam zjjn onder den secretaris. -^Dezen worden, na voordracht van de com missie, benoemd en ontslagen door den minister van binnenlandsohe zaken. Da leden worden benoemd voor zes jaren. Da helft treedt, volgons een door den minister van binnenlandsche zaken goedgekeurden roos ter, om de drie jaren af. De aftredenden zyn dadelyk weder benoem baar. De eerste aftreding heeft plaats op 1 Januari 1395. De leden en de secretaris genieten reis- en verblijfkosten. De secretaris geniet eene vaste jaarwedde. De afdeehngen van de Tweede kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over hoofdstak financiën der staatsbegrooting de heeren Zylma, Hintzen, Dobbelmann, Schepel en Van Alphen. Door den minister van waterstaat zyn vast gesteld nienwe administratieve voorschriften voor de nitvoering en het onderhond van werken, onder beheer van zyn departement, met bepaling dat deze voorscbritten, te reke nen van 1 Nov. a. s., in de bestekken en con tracten voor de uitvoering van werken en levering zullen worden opgenomen en dat met dien datum de 432 en 433, benevens de derde en de vierde afde9ling der voorschriften, vastgesteld by beschikking van 12 Sept. 1882, n°. 6, zyn ingetrokken. Eene bolangrjjke wyziging heeft de Ge schillen ondergaan. Terwjjl thans is bepaald dat, by bet ont staan van eenig verschil omtrent het werk tusschen de ingenieurs of, by hunne afwezig heid, tusschen de opriohters ea de aannemen, de uitlegging daarvan bljjffc aan de directie, behoudens nader beroep op den minister, is thans aan deze bepaling toegevoegd dat de aannemer, ingeval van geschil over den aard van het werk, de aansprakelijkheid voor Bchade, het reeht op betaling en de omstandigheden, onafhankelijk van den wil des aannemers, in dien hjj geen genoegen neemt met de docr den minister dienaangaande genomen beslis sing, het reoht heeft, mits binnen veertien dagen na die beslissing daarvan gebrnik ma kende, te vorderen, dat het advies worde in gewonnen van eene commissie van deskondi gen van drie leden, te benoemen éen door den minister, éen door den aannemer en één door den kantonrechter van het kanton, waarin het werk is gelegen, welk advieB bindend is voor het Rjjk en den aannemer. In dat advies ben nog zeer jong, onervaren en geniet een groote gemoedsrust, zoodat mijne dagen te vergelijken zyn bij een kalm vlietend beekje, dat zacht kabbelend door liefelijke weiden stroomt. Geen bitter leed of berouw heeft mij van de wereld afgekeerd; maar het innige verlangen om met hart en ziel den Heer en onzen heilige toe te behooren, de kerk naar mijne beste krachten te dienen en als priester Gods den menschen,'die ik hartelijk lief heb, nuttig te zijn. Daar ik mijne ouders vroeg verloren heb en geheel alleen op de wereld stond, heeft de kerk zich over my ontfermt, mij opgenomen, gekleed, gevoed en naar lichaam en ziel verzorgd, zoodat de kerk in waarheid mijne moeder is, en ik geen ander levensdoel heb dan my aan haar te wyden. Acht hoe gelukkig zal ik zyn, wanneer ik die uu als arme monnik t reeds zooveel genade deelachtig ben als ik eenmaal de heilige wijding ontving, een priester word? Elk uur denk ik daar aan en bereid myn ziel er op voor, en smeek den hemel mij die hooge gunst waardig te maken. Ik zal hierin wel altijd te kort schieten, maar ik mag toch altyd vnrig wenschen, een rechtschapen priester te worden. Het komt mij somtijds voor dat het streven naar het goede het beste aan ons, zondige menschenkinderen, is. Yaak smeek ik den hemel mij een beproeving te zenden die mij loutert. Nu rust ik Zacht en warm in de eenzaamheid, als in moeders armen. Zij wiegt wordt voorts aangewezen welk bedrag aan kosten met inbegrip van verschotten, hono raria reis- en verblijfkosten is te betalen en door wien. De aannemer is in elk geval gehouden, het werk voort te setten, bjj gebreke waarvan daarin door de directie voor zyne rekening wordt voorzien, behoudens de verrekening, die eventneel het gevolg zal zyn van het advies der deskundigen. ScAorer's FamiUenblatt bevat deze week een afbeelding vanDe deugn'et, naar een sehilderjj van Gerard Portielje. Tot correspondent te Parjjs van de Nieuwe Rotterdamsche Courant is benoemd de heer mr J. F. Pennink, thans redacteur van Gelria, te Arnhem. Van Zola's Débacle is reeds het 150e duizendtal verschenen, Te Praag heeft de politie de opvoeringen van de Tragedie van den Mensch in het Czachisch nationaal theater verholen. By de eerste op voering van het stuk, dat een aaneenschakeling van tafereelen uit de geschiedenis der mensch- heid geeft, waren by een scène uit de Fransche revolutie de redevoeringen, door den schryver aan Danton en Robespière in den mond gelegd, luide toegejuicht; het applaudissement verdub belde toen het orkeet en de koren de Marseillaise aanhieven. Teneinde een herhaling dezer ovaties te voorkomen zyn te Praag de verdere opvoeringen verboden van Madach's stuk, dat gedurende de muziektentoonstelling vyftien maal te Weenen is gegeven. AA. 6 van Deel IX der 2e serie van het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap bevat verslag van mjjne reis naar de Keieilanden, door C. J. M. Wertheim Ge:graphisehe reizen en publioaties van den laatsten tyd, door J. A. C. A. Tim merman. Met eene kaart; Nienwe werken over Afrika; Nog eens Hyetographie van Nederland, door E. Engelenburg; Het vraag stuk van den eersten meridiaan, door H. Zon dervan; Verschillende MededeelingenNienwe Uitgaven en Verbeteringen. De gemeenteraad van St. Jansteen heeft een subsidie van f 200 toegestaan voor de R. K. bewaarschool aldaar. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiè' kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer 3e kl. en als hulponderwyzeres by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en daarmede gelyk gestelden daar te lande. J Voor uitzending kunnen in aanmerking komen onderwyzers, die in het bezit zyn der hoofd akte en onderwyzeressen in het bezit der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. Tot aanbeveling zal strekkenvoor onder wyzers, het bezit der akte voor de Fransche taal; voor onderwyzeressen, geschiktheid tot het geven van practisch schoolonderwijs in den zang. Zy, die ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië worden ge steld, ontvangena. eene gratificatie voor uit rusting ten bedrage van 500b. vryen overtocht naar Batavia als gouvernements- pasagier der eerste klasse, c. q. ook voor hun wettig gezin; c. een voorloopig traktement van 100 'smaands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Zy moeten zich schrifteljjk verbinden om, ingeval zij niet bin nen den aangewezen termijn naar Nederlandsch- Indië vertrekken, of om andere redenen dan welbewezen ziels- of lichaamsgebreken, buiten eigen toedoen ontstaan, ontslagen worden bin nen vyf jaren na aankomst op Java, onverwjjld in 's lands kas terug te storten wat is betaald wegens gratificatie- voor uitrusting en wegens overtocht naar Indië. Iu Indië worden zy in alle opzichten als burgerlyk ambtenaar be schouwd, en zijn derhalve de bepalingen om trent verloven, wachtgelden, pensioenen en het weduwen- of weezenfonds op hen van toe passing. Zy, die voor uitzending wenschen in aan merking te komen, moeten zich vóór 15 December 1892 aanmelden bjj het departement van koloniën, by een op zegel geschreven my in slaap, zoodat geheel het leven, met al zijne verzoekingen, achter mij schynt te liggen. Ik moet u nog verder vertellen hoe het mï hier gaat. Onze abt Andreas is een zachtzinnig, vroom heerde broeders leven in eendracht samen, geven zich niet aan ledigheid over, zijn niet wereldsch, niet hoogmoedig en er wordt in het klooster geen al te groote zwelgerr geduld. En dit is des te loffelijker daar al het land in den omtrek, berg en dal, meren en beken, klooster eigendom is. De donkere wonden wemelen van prachtig wild herten en reëen zijn er in overvloed, zoodat zij bij heele kudden samen grazen, evenals de schapen en zelfs tot vlak by het klooster komen; op de berghellingen huist de marmot, springt de sierlyke gems, brult de gevreesde beerin de dennen nestelt de boschhaan. Er zijn hier prachtige witte patrijzen, fazanten, wilde ganzen en eenden, snippen en kwartels. Al die heer- lyke gerechten verschijnen op onze tafel, goed! toebereid, en keurig opgedischt en wy laten het ons goed smaken. Maar als ik aan die vreeselijke braspartyen in andere kloosters denk, kon ik ons, in dat opzicht, niet van goddeloos heid beschuldigen, ofschoon het toch nog altijd een weelderig leven is. En die verrukkelijke visschen Van de forellen in de wilde bergstroomen heb ik u reeds verteldmaar hier is ook dat meer, waarvan ik reeds vroeger gehoord had request, onder overlegging van de documenten, aangeduid in de St.-Ct. no. 241, waarin tevens nadere bijzonderheden zyn opgenomen betref fende de regeling van de klassen en de bezoldigingen der onderwyzers aan de openbare lagere scholen voor Europeanen en met dezen gelyk gestelden in Nederlandsch-Indië. Met 21 tegen 18 stemmen besloot de ge meenteraad van Rotterdam tot het invoeren van eene belasting naar het inkomen. Tegen stemden de heeren Van Vollenhoven, Philippi, Van G.-nnep, Gleiohman, Ebsling, Milders, Pieters, Smalt, Kam, Kraemer, Sleurs, Martini Bnys, Jaoobson, Van Rossem, Hoyer, Van Stolk, Maller en s'Jacob. De aanvraag om plaatsen op de sohepen der Ned. Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij is séo groot, dat tot 12 November geen enkele passagier 2e kl. meer kan aangenomen worden. Ook van de le kl. hutten zyn vele besproken. De 2e luit. E. A. D. F. Carp, van het 4e reg. vesting.-ait. te 'sHage, word op zyne aanvrage gedetacheerd bjj het 2e reg. veld.- artillerie. Naar aanleiding van den onwil, door eenige militairen in Den Haag betoond om de politie bjj te staan, toen deze onlangs een beschonken polderjongen wilde in hechtenis nemen, is door den plaatselyk9n oomman dant aldaar bjj dagor der bekend gemaakt, met last om daarvan aan de troepen op het appël voorlezing te doen, dat ieder militair, die weigert op de vordering van de openbare maoht bjj het bestaan van gevaar voor de veiligheid van personen en goederen of bjj ontdekking op heeterdaad van een misdrjjf, hulpbetoon te verleenen, waartoe by, zonder sioh aan dadelyk gevaar bloot te stellen, in staat iei deswege voor den krjjgaraad zal worden gesteld- Te Maastricht neemt de dyphteritis zoo danig toe, dat er in den geneeskundigen raad ernstig overwogen is, om over te gaan tot het sluiten dor scholen. De inspecteur van het geneeskundig Btaatstoezioht, dr Wintgens, acht die maatregel noodzakelijk aangezien ook we gens oholerine, welke daar zeer ernstig heersoht, de sterfte onder de kinderen zeer toeneemt. Schipper C. Rosleveld, voerende de bom Drie Gebroeders, tehuis behoorende te Soheve- ningen, van den reeder W. Groen aldaar, te Vlaardingen binnengekomen, heeft Maandag jl., visschendter hoogte van Schiermonnikoog, opgevisoht een kleine jol, met drie man der eqoipage van den Deensoben schoener Bellona, welk schip, geladen met hout van Kotschio naar Rochester, is gezonken. De drie gereddon, zjjnde de kapitein, stuur man en jongen, bevonden zich op bet achter dek van genoemden bodem, terwjjl de overige 6 man dor eqnipage zich op het voorschip bewogen; het plan bestond te traohten zioh met de groote boot te redden; door het breken van het sohip werd echter de gemeenschap van het voor- naar het aohterdek verbroken, en waagden zich de drie geredden in de kleine jol, die, soodra zjj waren afgestoken, het schip zagen zinken, zcodat vermoedelijk het overige deel der eqnipage den dood in de golven zal hebben gevonden. De drie geredden in eenigszins bewusteloozen toestand zjjn aan boord van genoemden bom liefJerjjk verpleegd en bjj binnenkomen te Vlaardingen, na behoorlijk van kleederen te zyn voorzien, door den vice-consul van Dene marken, den heer C. A. van Bnnren van HeyBt, naar het Zeemanshuis te Rotterdam getrans porteerd. De gezochte reiziger W., van de firma Gitsels, te Venlo, is te Delft aangehouden. Te Amsterdam zyn op het centraal station Vrijdag avond een zadelmaker der H. S. M. de beide beenen afgereden. Donderdag mid dag is bjj Ryssen een lynwerker door den trein overreden. De man was zoodanig vermorseld dat hy onkenbaar was. Een tabakdoos, waarop zyn naam stond, bewees zyn identiteit. Te Hoogkarspel is eene ongehuwde dienstmeid, verdacht van Let kind waarvan zjj bevallen is vermoord te hebben, in arrest gesteld. De steenkolenkooper E. D. te Oudkarspel (N.-H.) en zyn knecht J. P. vertrokken Don derdag met een aak naar Alkmaar om steen kolen te halen. Toen zjj dien avond laat nog niet thuis waren, werd dit aan den tegenwind toegesohreven, wjjl zy alles moesten trekken. Vrijdagmorgen echter is de aak met steenkolen en dat zulke onstuimige wateren moet hebben. In dat meer is een soort visch, Sai tiling genaamd) die op de forel gelijkt, doch rood vleesch heeft. Deze visch wordt by menigte gevangen en is vaak zeer groot. Wy, monniken, eten hem gebakken, gestoofd en geroosterd, met allerlei kruiden, en in krachtige bouillon gekookt; of wy zouten en rookeo hem. Aan dat akelige meer staat een klein slot, waarheen de abt zich in het voor- en najaar begeeft, om te jagen en te visschen. Meu heeft my nog veel wonderiyks van dat bergwater verteld, zoodat ik huiver als ik het zie. In ons klooster is een brouwerij, waar uit mout en gerst uitstekend bier vervaardigd wofdt; het moet een zeer vertrisschende drank zyn, maar wel wat bitter. Het merkwaardigste in déze streek zijn de zoutmijnen, die in de diepte van de bergen liggen en zeer uitgestrekt moeten zijnmen zegt zelfs dat de bodem van geheel dit reus achtige gebergte van zont is. Heer 1 hoe wonderlijk zyn uwe werkenDe mensch is tot in het binnenste dezer bergen gedrongen, heeft gangen en schachten daarin goboord, en brengt nu, met veel moeite en groot levensgevaar, dat bittere merg der donkere aarde aan het zonlicht. Ik heb het zien opstijgen, in roode, bruine en gele kristallen, om de spijzen der menschen te kruiden en tot voedsel der kud den te dienen. In die zonderlinge zoutmynen arbeiden de

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 5