LAATSTE BEBICHTEH. BUITENLAND. Verspreide Berichten. benoeming tot Broeder der Orde van den Nederlandichen Leeuw. Door den gemeenteraad van Stavenisse ia besloten in het vervolg van ieder telegram ij/ oent te doen heffen door de beatelstertot dusverre betaalden alleen de bniten de kom wonenden bestelgeld. By beschikking van den minister van financiën is de commies der 3e klasse J. M. van Wujjckhuise te Leiden, met 1 October a. benoemd tot kommies-verificatenr by de ad ministratie van 's rjjks belastingen te Brou wershaven. Voorts zjjn met voormelden datum verplaatst de kommiecen der 4e klasse S. Hazenberg van Axel naar Langendjjk (N.-B.) en M. Hns van Posterholt (Limb.) naar Axel. Maandag had te Hulst de aanbesteding plaats van 65700 kilo superphosphaat voor rekening van de veresniging Landbouw Belang te Graanw. Ingeschreven werd door de heeren Standaert te Balgerhoek ad 3.13$, D. Oggel te Axel ad 3.20, J. Pateer te Hontenisse ad 3.21, M. H. Salomonson te Rotterdam ad f 3.24, Krol te Zwolle ad 3.22$, Coene Schoenmaker te Uden ad J 3.37 en H. Vlaming te Kapellebrug ad f 3.38alle per 100 kilo. Aan den laagsten insohryver is de levering gegund. In de Maandag te IJzendjjke gehouden raadsvergadering, waarin vjjf van de zeven leden tegenwoordig waren, kwam ter tafel een verzoek van het R. K. kerkbestuur om subsidie voor de bewaarschool voor meisjes. Deze aan vraag zal in eene volgende vorgadering worden behandeld. Besloten werd tot wederinvoering van den AmsterdamBchen tjjd, in te gaan middernacht van a. s. Vrijdag op Zaterdag. Een orediet van 100 werd geopend tot bestrijding der kosten, te maken door mogelijke maatregelen tegen de cholera; het ziekenlokaal zal behoorljjk in orde worden gemaakt, terwjjl een oppasser en eene oppasseres zullen worden aangewezen, om in tyd van nood te fungeeren. Ten slotte maakte de raad bezwaar tegen het kosteloos afstaan van de beurs voor de vrjjwillige oefeningen in den wapenhandel, maar besloot hjj daarvoor ƒ50 vergoeding per jaar te eisohfn. De oefeningen worden ge houden 2 maal 's weeks 2 uur, van 1 Oot. tot 1 April. De afgeloopen week is de zaadbank in de Wester-Sohelde voor de publieke vissoherjj opengesteld. Een driehonderd vaartuigen, met twee of drie koppen bemand, waren er heen getogen. Dat door het groote getal visschers de vangat voor ieder niet zeer groot was laat zioh begrjjpen. Zjj beliep voor ieder vaartuig gemiddeld een 40 ton. Het zaad is zeer zuiver en vrjj groot en werd voor het meerendeel verkocht aan Philippineesche visschers. De prjjB was 50 cent per ton. De kapitein der mariniers, C. H. Pilaar, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is tor beschikking gesteld van den commandant van het korps. De voordracht voor directeur aan de staalwaterbron te Haarlem bestaat uit de hee ren W. Travaglino te Scheveningen, C. J. Vis te Haarlem en A. 8. Fransen v. d. Putte te Amsterdam. De prins Von Wied bracht Zondag met zijne drie oudste zonen een bezoek aan de sporttentoorstelling te Scheveningen. De prinses zal spoedig betzelfde doen. De prins dejeuneerde by den groothertog van Saksen Weimar, terwijl zjjne zoons een bezoek braohten aan den kunstschilder Bisschop. De officier van justitie by do arron- disscments-rechtbank te Rotterdam heeft hooger beroep ingesteld van het op den 19don dezer door de arrondissements-rechtbank gewezen vonnis, wearbjj de hoer J. C. Mijgh is vrjj ge sproken van het hem bij dagvaarding ten laste gelegde. Omtrent den moordenaar van den politie agent Van den Berg te Rotterdam meldt men Gevraagd waarom hjj eerst halsstarrig ont kend had, moet hjj geantwoord hebben, dat hjj aan »de ploerten uit de Maermansstraat" (de politie van het in die straat gevestigde bureau) niets had willen zeggen. mede te deden en deze begreep terstond dat zij goed moest zijn. Hij nam zich voor alles goed te onthouden, te overdenken en er later op terug te komen. Misschien kon hij hem, als hij in Engeland terug was, aan een patent helpen. De heer Earle zou er zeker belang in stellen, om niet van profi Num te spreken tenzij het observatorium geheel opgeheven werd, zooals het plan scheen te zijn. Hij wilde dus geen hoop opwekken, die misschien nimmer vervuld kon worden, en nam weldra afscheid. Blijkbaar had de arme man gebrek geleden, omdat hij al het geld, dat hij slechts missen kon, beBteed had voor zijn uitvinding en zich zelfs het noodigste ontzegde en dus haakte Adriaan er naar om hem te helpen met zyn eigen beurs; maar hij voelde tevens dat dit den braven, ijverigen man zou krenken. Daarom besloot hij Therese op te zoeken en met haar te bespreken, wat er voor Vernier kon gedaan worden. De ontvangst, die hem bij zijn oude bonne te beurt viel, was niet minder hartelijk dan die bij Vernier, behalve een weinig jaloezie toen zij hoorde dat hij eerst bij den horloge maker was geweest. Dit werd echter spoedig vergeten in de vreugde van le petit weer in hare armen te hebben en dat waseenheele nrm vol. »Kijk eens boe hg gegroeid is" riep zij, hem aan haar man voorstellende, uil. „Het is niet te gelooven, wat een gestalte I Hoe forsch I Hebt gij ooit een kind zoo zien Ockeloen, een ongeveer 23-jarig jonkman, was een der jjverigste colporteurs van Recht voor Allen en andere geschriften der sociaal democraten. In die betrekking kwam hjj her- haaldeljjk in aanraking met de politie, die echter veelal alleen moest optreden om hem te besohermen tegen het straatpubliek, dat steeds geneigd was Ockeloen, die mismaakt is, in de maling te nemen, als hy zich met zyne socialistische geschriften op de publieke straat vertoonde. By alle socialistische standjes kon men Ockeloen steeds vinden, en hy was een trouw bezoeker van de vergaderingen. Welke beweegredenen hy voor de misdaad heeft opgegeven, is nog niet bekend, zegt het Utrechtsch Dagbladwaaraan dit bericht is ontleend. Zaterdagavond is te Amsterdam een man, die aan den IJkant zat te visschen, in het water gevallen en verdronken. Te Dedems- vaart viel een telegrambesteller tjjdens hy dienst deed in do Vaart en verdronk. Onder Lonneker is een zeventig-jarige vrachtrijder onder een locaaltrein geraakt en aan de ge volgen overleden. CHOLERA. Volgens door den burgemeester van 's Gra- venhage heden gedane olficieele bekendmaking is gisterenavond aldaar voorgekomen een geval van Aziatische cholera by iemand, uit Ham. burg gekomen. De ljjder is per ziekenrytuig naar de barak overgebracht en zyn woning in de Hamerstraat enternet. De minister van binnenlandsche zaken heeft wjjl de cholera, met verscbynselen van Azia tische cholera, voorkomt te Havre, alle plaat sen langs de Noordkust van Frankryk, van de Belgisohe grens tot en met Brest, benevens alle Fransche plaatsen, gelegen aan wateren op het Kanaal nitmondende, besmet verklaard wegens Aziatische cholera. De ministers v^n binnenlandsche zaken en financiën brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 2 September e. k., de in- en doorvoer van lompen,gebruikte ''leedingstnkken en ongewasschen lyf- en beddegoed uit Duitsch- land, België en Frankryk verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zyn onder dit verbod alleen begrepen voor zoover betreft ongewasschen lyf- en beddegoed, dat niet mag worden in- of doorgevoerd dan na, op de wjjze,dcor den inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht te bepalen, te zyn gereinigd of ontsmet. Te Antwerpen kwamen Maandag twee nieuwe gevallen van cholera voor en stierven twee ljjders in het hospitaal. Volgens de Indépendance worden de in België komende reizigers aan geen persoonlijk onder zoek onderworpen. Vreemdelingen kunnen in het land komen en gaan zonder zoodanig onder zoek te vreezen te hebben. Keizer Wilhelm moet diep verontwaar digd zyn over het gedrag der Hamburgsche autoriteiten, die het verschijnen der cholera verborgen hielden, waardoor het gevaar tot verspeiding der epidemie vermeerderde. Her haaldelijk moet hy uiting aan zyn misnoegen hebben gegeven. Keizer Wilhelm is voornemens den 4enS3pt. naar Zweden te gaan ter bywoning van een elandsjacht, waartoe koning Oscar hem uit- noodigdo. Men weet nu niet hoe dat zal gaan, daar Zweden een quarantaine van 24 uur heef b bevolen voor alle schepen, uit Duitsche havens afkomstig. Men gelooft dat de keizer op een Zweedsoh schip zal overgaan en zoo de haven van Gothenburg bi .men zal loopen. Te Hamburg zyn thans de scholen en alle danshuizen gesloten. Er sohjjnen geen vol doende desinfectie-middelen voorhanden en de epidemie moet zioh nog altyd uit breiden. Wie de stad ontvluchten kan doet het; op straat ziet het er eenzaam en treurig uit. In de Maandag gehouden buitengewone zit ting der Burgersohap deelde senator Hackmann mede dat prof. Kooh als zyne meening had te kennen gegeven, dat de cholera eene epidemie is, welke ras stjjgt maar ook spoedig weder afneemt. Volgens de offioieele opgaven waren er Zaterdag te Hamburg den 27sten dezer; 128 ziektegevallen en 55 sterfgevallenZondag, 445 ziektegevallen en 162 sterfgevallen. Te Altona waren den 27sten 22 ziektegevallen en 11 sterfgevallen. Op Zondag van des middags tot middernacht 17 ziektegevallen en 9 sterfgevallen. In elf buurtschappen in den omtrek van Hamburg kwamen achttien ziektegevallen en negen sterfgevallen voor. Uit Perver, in het regeeringsdistrict Magde burg, werd een zi6kteg6val gemeld. Te Streyert in Mecklenburg is eene vrouw gestorven. Alle gevallen schynen door besmetting uit Hamburg te zyn ontstaan. groeiëo. Antwoord dan toch, Grolleau". Monsieur Grolleau, die kort en dik was scheen niet zooveel belang te stellen in den vriend zijner vrouw. „Gij zijt altijd een groot kind geweest, voor uwe jaren," ging Therese voort. „Ja, ik herinner mij nog hoe moede mijn arm werd van u te dragen. Weet gij nog die grap, die iemand maakte over den Grand allé. A. B. waren uwe initialen, net als nu, Adriaan Brooke. Want wij plachten u de grand A. B. te noemen. Iemand schreef in een van uw prenteboenjes een groote hoofdletter A en een hoofdletter B, met een heele boel kleine atjes in de groote letters dat beteekende Grand Abbé plein cTa petiti (appetit) omdat gij altgd zooveel eetlust hadt. Ik hoop dat dit nog zoo is. Ik heb het boek nog, ik zal het u laten zien." (Wordt vervolgd) Te Berljjn is een vrouw aan cholera overle den, wat de overheid, getrouw aan haar belofte om het eerste geval dadelyk bekend te makon. op groote roode aanplakbiljetten heeft aange kondigd. Te Berlyn gelooft men, ingeval de epidemie verschynt, voldoende voorbereid te zyn en genoeg hospitalen te hebben. Alle gouverne- ments- en andere gebouwen worden dagelijks flink ontsmet. Van dertien gevallen van personen, die ongesteld werden met cholera-achtige verschyn- s8lon, te Bremen, word by vyf Aziatische cholera vastgosteldeen daarvan stierf. Het onderzoek der overige gevallen waa nog niet geëindigd. Door de Biitsohe regeering is besloten, ten einde de onbeperkte immigratie van behoeftige en onzindelijke vreemdelingen, die dikwijls de verspreiders zyn van besmettelijke ziekten, tegen te gaan, bepalingen uit te vaardigen, krachtens welke alle scheepvaartmaatschappijen verplicht zullen worden aan bcord harer schepen te houden alle landverhuizers, die niet in staat zijn nauwkeurige inlichtingen te geven omtrent de plaats waar zjj zich vestigen willen en omtrent den persoon by wien zjj hunnen intrek zullen nemen. Op deze wjjze wil men de plaatseljjke overheid in de gelegenheid stellen omtrent de aangekomen vreemdelingen op de hoogte te bljjven en op hen toezicht te houden. Te Dundee heerscht groote ongerustheid, wyl de scbeeps-ingenieur, die Vrjjdag op de Genoa van Hamburg te Middlesborough (in bet noorden van Engeland) aankwam en met andere schepelingen zich naar Dundee (in Schotland) begaf, daar is gestorren, naar het heet eau cholera. Alle Europeesche staten nemen de grootste voorzorgsmaatregelen aan de grenzen om het binnendringen van de oholera uit Hamburg, Havre en Antwerpen te beletten. Ook te New-York worden de aankomende schepen, uit door cholera besmette havens, aan een strenge quarantaine onderworpen. De atoombooten der Wilsonlyn en de stoom schepen te Manchester, Sheffield, Lincoln, be nevens de Grimsby-spoorweg weigeren landver huizers uit Hamburg of Antwerpen te vervoeren. De Donald Carrie Maatsohappjj besloot den dienst van Hamburg en Vlissingen op Zuid- Afrika, Madeira en Las Palmas tjdwljjk te staken. Zondag moeten te Parjjs 56 ziektegevallen zyn voorgekomen en 15 personen zyn overleden Wat den stand der ziekte in Rn Mand betreft, Vrydag telde men in het gouvernement Samara 1120 gevallen en 521 dooden; in het gouver- nemeat Saratow 330 aangetasten en 121 dooden; in de districten aan den Don waren den 24en en 25en Aug. 823 nieuwe gevallen en 558 dooden. Omtrent het spoorwegongeluk by Brussel valt het volgende nader te melden. De trein uit Antwerpen wachtte Maandag morgen te ruim aoht uren voor het Noorderstation op het sein van veilig om het station binnen te ryden. Met snelle vaart kwam de trein van Ostende aanrjjden. Zoodra de maobinist van dezen trein den anderen bemerkte, remde hjj wat hy kon, doch kon niet verhinderen dat de trein op den achtersten waggon van den eersten liep, een derde klasse wagen. De schok was geweldig. Zeven waggons zyn geheel of bjjna geheel vernield. Twee personen zyn gedood,een heer uit Brussel en een uit Vilvoorde. Het aantal gewonden moet zyn: 20 ernstig en 100 licht gewonden. Nederlanders worden daaronder niet vermeld. Een der gewonden, een dame uit Lier, overleed kort na het ongeluk. De meeste kwetsuren waren aan de becnen, zoodat de gewonden zich niet konden bewegen. Het was afschuwelijk het vreeselyk ljjden der ongelukkigen aan te zien. De machinist en stoker van den Ostende- trein zyn ongedeerd gebleven. Zjj beweren dat de signalen op veilig stonden. De hoofdcon ducteur van dien trein heeft een ernstige hoofdwonde; de reizigers zyn weinig of niet bezeerd. Het personeel van den ingeloopen trein heeft niet geleden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is onmiddeljjk een onderzoek ingesteld. Van eene zjjde wordt den machinist van den trein van Antwerpen verweten, dat hjj niet ver genoeg is doorgereden. Volgens anderen is het ongeluk daaraan toe te schryven, dat de koninkljjke trein, die anders den mailtrein volgt, gisteren vooraf is gegaan. Onder hen, die zich bjj het verleenen van hulp vooral onderscheidden, noemt de Indépen dance dr Graanboom van Amsterdam, vDe laatste berichten uit verschillende landen van Europa omtrent het beetwortel- gewas luiden als volgtGedurende de laatste acht dagen waren de groote hitte en droogte in Duitschland zeer seh-idelyk voor het bieten gewas. Uit verscheidene streken wordt dan ook gemeld dat, wanneer het thans ingetreden regenachtige weder niet aanhoudt, de oogst over 't algemeen weinig zal opleveren. Ook uit Oostenrijk—Hongarjje worden klachten ver nomen over de groote droogte en hitte die het gewas geheel doen verwelken. Uit Frankryk lui den de berichten even ongunstig. De bieten ma ken hoegenaamd geen vorderingen meer, en de bladeren verwelken. Het sapgohalte is gering, zoodat de wortelen in de kuilen moeilyk be waard zullen kunnen worden. Kortom uit alle landen worden veel klachten vernomen, en men vreest dat de oogst gering zal zyn. Misschien kan veel regen en de matige temperatuur nog veel goed doen, doch men is wel wat te ver in het seizoen om hieromtrent nog veel verwachtingen te kunnen koesteren. Alom, waar men den laatsten tijd zoo vreeselyk te lijden had van de groote hitte, begint men te herademen, nu koeler weer is aangebroken. Vooral te Berlyn genoot men sedert Vry dag van de frissohe temperatuur tenge volge van den gevallen regen. De stad had een geheel ander aanzien dan de dagen te voren. Op straat was het drukker en het gewone verkeer was hersteld. Bjj een nieuwen wedstrjjd in Engeland, bjj de regatta der Torbay-jachtclub, kwam het jaoht Meteer van den Daitschen keizer in bot sing met een ander jaoht, dat vrjj erg werd beschadigd, zoodat geen der beide vaartuigen verder aan den wedstrjjd kon deelnemen. Volgens bericht uit Londen heeft de Red- fern Alexander compagnie, een oud gerenom meerd huis, dat met Nieuw-Holland en Nieuw- Zeeland zaken dreef, zjjne betalingen gestaakt. Het passief wordt op 1/4 millioen pd. st. geschat; het aotief is nog onbekend. Niettegenstaande met de grootste zelfop offering is gewerkt, heeft het slechts mogen gelukken enkele van de mjjnwerkers, die in de mjjn bjj Bridgend in Glamorganshire werden bedolven, te redden. De verslagenheid onder de bevolking is groot. Een weduwe ver loor by de ramp haar twee zoons. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Zaterdagmorgen, 24 nur na de catastrophe, toen de vrouwen zioh reeds voor weduwen en de kinderen zioh voor vaderloos hielden, ont dekte men eensklaps te midden van de man nen, die uit de mjjn kwamen, een aantal der verloren gewaanden. Een luide kreet van vreugde heette hen welkom. De ongelukkigen waren geheel uitgeput. De meest treffende tooneelen vonden plaats bjj hun terugkomst onder hun bloedverwanten. Het reddingswerk was zeer moeilyk. Twee der zoekenden werden tot hun eigen wanhoop gedwongen twee mynwerkers, die nog leefden, nadat zjj ze een eind mede gedragen hadden, te laten liggen, daar zjj zelve groot gevaar liepen in den opstijgenden walm te stikken. Een geheimzinnige misdaad of bedrog In de nabjjheid van Luxemburg was een vrouw, in de buurt van een ertsgroeve aan 't plukken van bcsohbessen. Groot was haar schrik, toen zjj daar de verworgde ljjken van een dienstbode en een pasgeboren kind vond. Zjj gaf van haar bevinden kennis aan de politie. Toen men ter plaatse aankwam, waar de ljjken gevonden waren, bleek het, dat deze verdwenen waren. Een spoor op den grond zou doen vecmoeden, dat zy naar de gr< eve gesleept en daarin ge worpen zyn. Vrydag is te Weenen een merkwaardige proef genomen. De 17jarige Therese Sohaetzal is met een door haar uitgevonden beweegbaren ballon opgestegen. Deskundigen constateerden aanmerkelijke verbeteringen aan het systeem doch behielden zioh nog een oordeel voor, of het groote probleem der bestuurbare luchtbal lons was opgelost. Een aantal Duitsche en Oostenrjjksoho officieren, die zich hebben opgegeven om deel te nemen aan den grooten rit tusschen Weenen en Berlyn (waarvoor de Keizers Wilhelm en Frans Jozef pryzen hebb.n uitgeloofd) zyn thans bezig den besten weg tusschen die twee steden op te zoeken en tevens daarbjj hnnne paarden te oefenen. De vorige week beproefde een Engelsoh- man van Chamonnix uit, vergezeld door twee gidsen, een bestijging van den Most Blano. Boven docr slecht weder overvallen, is de tourist tengevolge van de koude en vermoeienis bezweken. Nabjj Port Campbel, Viotoria, is de New. field van Londen naar Brisbane veTgaan. Elf man der equipage verdronken. Op de World's Fair te Chicago en te voren te Londen zullen o. a. te zien zyn nieuwe Siameesche tweelingen, die echter niet in Siam, maar in Orissa in Indië zyn geboren. Het zyn twee kleine meiBjeB, drie en een halt jaar oud en zeer mcoi. Zjj heeten Radica en Doddica. Zjj zyn met een beweegbaar been van borst tot borst en ook lager nog verbonden. Indien men voedsel aan het eene kind geeft, wordt het andere verzadigd. Het merkwaardigst is, wanneer het eene een zin begint te spreken, wordt bjj voleindigd door het andere. Wanneer bjj het slapen het eene kind op zyn rug ligt, slaapt het andere op de zjjde. De kinderen zyn zeer goede vrienden en kibbelen zelden. Beiden zyn vrjj ontwikkeld voor haar jaren. In het Metropolitan opera-gebouw te New-York brak Zaterdag brand uit. De zaal voor de toeschouwers is verbrand. De voorgevel aan Broadway, waar een bank en versohillende andere kantoren waren gevestigd, is behouden. Een knaap en een decoratieschilder zyn ge kwetst. De schade bedraagt 100.000 dollars. Bjj een brand in Woosterstreet aldaar wrden 2 Btokers en vyf vrouwen gekwetst. De Bchade bedraagt 150.000 dollars. Een oud soldaat, die het gevoel moest beschryven, dat zyn eerste geveoht op hem maakte, zeide dat hjj niet bepaald wegliep, maar toch als men hem op dat oogenblik had gestuurd om een dokter te halen, zouden zy die hem hadden gezien, zeker gedacht hebben dat het een zeer bedenkeljjke zieke gold. In de heden te Middelburg gehouden raads zitting deelde de voorzitter mee dat een onder zoek naar de duinwaterleiding en het duin water is opgedragen aan dr Koppeschaar te 's Gravenhage, wyl het spuien volgens het syBteem-Stang niet heeft geholpen om het water te verbeteren. Yerder deelde de burgemeester mee dat alles gedaan wordt om de openbare reinheid te bevorderen. Het verzoek om aansluiting aan de duin waterleiding van de pastorie der Gereformeerde gemeente te Sarooskerke werd aangehouden. De beslissing op een verzoek van het bestuur der Chr. burgerschool in de Bogardstraat om afstand van grond achter perceel D 78 is aangehouden tot eene bestemming aan het geheele terrein zal gegeven zyn. Aan een verzoek van het comité voor gas- onderzoek om gasleiding en gratis levering van het benoodigde gas, wai" door borg. en weth. reeds voldaan. Met 7 tegen 3 stemmen werd door'den raad hierin berust. Tot onderwjjzer asn school B. werd be noemd, met zes stemmen, de heer C. van Sohagen te Vlissingen. Vier stemmen waren uitgebracht op den heer J. K. Crucq te Arnemuiden. Het gewone verslag dezer zitting en van de heden te Vlissingen gehoudon raadszitting zullen wjj onzen geabonneerden te Middelburg en te Vlissingen zoo spoedig mogeljjk doen geworden. Plaatsgebrek dwingt ons thans ons te bepalen tot bovenstaande mededeeling. '8 Gravenlinge, Ter jaarvergadering van den Anti-dienslvervanginglond werd heden het presidium waargenomen door generaal N. Mae Leod. Zeven afdeelingen waren vertegen woordigd. In zyne openingsrede betuigde de voorzitter zyn leedwezen over de intrekking der wet van den ex-minister Bergansius, wien hulde gebraoht werd voor den moed en den jjver, waarmede hy het beginsel, door den Bond voorgestaan, verdedigde. Van de naaste toekomst verwacht de voor zitter weinig bjj de gebleken lusteloosheid der vertegenwoordiging en van de natie ten op zichte van het beginsel van algemeenen dienst plicht. Als hulde aan den oud-voorzitter, wjjlen graaf Van Limburg Stirum, waren 100 exemplaren van eene levensbesohrjjving, door dr Van der Stook geschreven, aangekooht. Mevrouw Van Stirum had aan de leden van den Bond een exemplaar toegezonden van de levensschets van haar gemaal, door luitenant De Bas geschreven. Kolonel Van Zujjlen werd, in plaats van wylen kolonel Versteghe, tot hoofdbestuurder gekozen. De afdeeling Maastricht van den Bond is ontbonden. Over een voorstel der afdeeling Amsterdam, door den beer Groeneveldt toegelioht, om, teneinde meer leven te wekken voor het populaire beginsel van den persoonlijken dienst plicht, meetings te houden, waardoor de openbare meening wakker gehouden wordt, werd eenige disoussie gevoerd. Het denkbeeld werd in beginsel niet be streden maar ondoeltreffend en ontjjdig geacht. Het werd ten slotte dan ook ingetrokken, waarna geconstateerd werd de yverige werk zaamheid der tegenwoordige Amsterdamsohe afdeeling voor het baginsel. Het hoofdbestuur beloofde te zullen overwe gen het denkbeeld van de afdeeling Leeuwar den omtrent ruime verspreiding van het adres, door den Bond tot de Tweede kamer gericht. De aangetaste cholera-ljjder men zie het eerste bericht in de desbetreffende rubriek kwam met vrouw en twee kinderen Vrydag avond via Hamburg uit Wilna. In den nacht van Zondag op Maandag vertoonden zich de eerste verschynrekn. Hjj is in het hospitaal aan het Zieken opgenomen. Dr Van Tienhoven verklaarde heden in den raad dat overbrenging der besmetting uit het hospitaal niet is te vreesen. Dj gemeenteraad stond heden een orediet van f 36,000 toe voor het bouwen van barak ken en voor verdere maatregelen, in overleg met de cholera-oommissie genomen en verder een blanco crediet. Uit de mededeelingen in den raad bljjkt dat alle voorzorgen genomen zyn voor de ontsmet ting van riolen, urinoirs, tot vrjje verschaffing van duinwater, tot inriohting van een medi- schen nachtdienst en tot opleiding van desin- fecteurs. IJmuiden. Op de Urania hebben zich geen nieuwe gevallen van cholera voorgedaan. Gfravesend. Aan boord van den sohoener Helena van Hamburg bevonden zich 2 cholera- ljjders, die naar het hospitaal zyn vervoerd. Het schip is in quarantaine. Antwerpen. De cholera is ietwat toege nomen. Sedert gisteren zyn er 22 gevallen, waarvan 4 doodelyk. 1 Parijs. Voor het hot van assises der Seine is Maandag begonnen het proces tegen den markies de Mords, die den kapitein Mayer in een tweegeveoht gedood heeft, en vier mede beschuldigden. Zestien getuigen zyn in deze zaak gedagvaard. De politie had de noodige maatregelen ge nomen doch er waren slechts weinig nieuws gierigen opgedaagd. Na voorlezing van de akte van beschuldiging werd de markies de Mords aan een scherp verhoor onderworpen. De voorzitter zeide dat de akte van beschul diging beweerde, dat de markies en de zjjnen absoluut een jodenljjk wilden hebben en dat de Morés aan een reporter zou gezegd hebben »Wjj staan eerst aan het begin van den strjjd." De aangeklaagde verdedigde zich tegen deze beschuldiging met de woorden„Ik koester tegen niemand haat. Wjj willen de joden alleen beletten uit het leger een leengoed te maken, tooals zjj dit met de geldbanken hebben gedaan. Ik beweer, dat, indien de bestaande misbruiken voortduren, een burgeroorlog onvermjjdeljjk is." Onder de toeschouwers werden deze woorden luide toegejuicht, waarop de voorzitter met ontruiming der zaal dreigde. Algem«M Overzioht, Wanneer voor de politiek de komkommer periode, voor de parlementen de vacantia en

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 6