Verspreide Berichten. "FEUILLETON. GEEN KETJS. VERKOOPINGEN. ENZ Gemeenteraad van Middelburg. daarin te voorzien, zij hebben inlichtingen ingewonnen bij den heer Stang en volgens hem kan dat verschijnsel geweten worden aan onvoldoend of niet goed spuien. Burg. en weth. zullen in verband met de klachten doen, wat de heer Stang hun aanraadt. Volgens dezen is het een gebrek, waaraan vele waterleidingen in andere gemeenten in den beginne mank gingen. De heer Van Dunné gelooft dat burg. en weth. kunnen zeggen dat de burgerij de water leiding steunt; het aantal aansluitingen toch is zeer groot. Dat het water bruin ziet en slecht ruikt is niets nieuws; het komt bij de meeste water leidingen in den beginne voor. Hij meent dat spuien door een liggende buis in de grachten nuttig zonde zijn. De toestand van het water op verschillende plaatsen der stad is ook verschillend; hier is het goed, daar laat het te wenschen over. Spreker heeft het water laten onderzoeken en het rapport is niet ongunstig. Het is uit gebracht door het laboratorium der gemeente apotheek en luidt Onderzoek water sociëteit St. Joris in bet scheikuodig laboratorium der gemeente apotheek, 26 Juli 1892. Voorkomen: geelachtig getint, zeer helder. Reuk: zeer zwak, eenigszina on aangenaam. Koolzuuraanwezig. Ammoniakafwezig. Nitriekenafwezig. Organische stoffen vrij veel. Chloorverbindingenaanwezig. Kalkzoutenaanwezig. Loodverbindingenafwezig. IJzerverbindingenin opgelosten vorm een geringe hoeveelheid. Conclusie. Het water is vrij van schadelijke ontledingsprodncten en metalen. De daarin aanwezige bestanddeelen behooren tot de nor male, in bodemwater voorkomende. De orga. nische stoffen zijn van plantaardigen aard, dus onschadelijk. De heer Van Dnnné zou gaarne zien dat de leiding succes had en vroeg of het, ten einde aan billijke grieven tegemoet te komen, niet wen schelijk zou zijn om gedurende een drie maanden het water gratis aan de aangeslotenen te leveren. De heer Tak zegt dat hij het een goed werk acht dat deze belangrijke kwestie hier ter sprake is gebracht. Het water is om de kleur voor drink- of waschwater ongeschikt. Nu schijnt, naar het oordeel van den voorzitter, niet in alle deelen der stad te worden geklaagd en het water in alle huizen niet even slecht te zijn. Een onder, zoek naar de buizen zal wellicht daarvan het gevolg wezen en veel tijd vorderen zonder succes. Ba proeven, die indertijd genomen zijn met water, arkomstig uit het vroon, is gebleken dat bij de Oranjezon drie groepen van gronden gevonden zijn: twee die helder en een die bruin water leveren. Do prise d'eau zal, meent spreker uit de stnkken te moe ten afleiden, genomen zijn op de plaats waar bruinachtig water voorkomt. Dadelijk is het spreker voorgekomen dat he1 water niet door de buizen wordt verontreinigd maar in de bron zelve. Het komt den heer Tak gewenscht voor den heer Stang nog eens te hooren over de plaat sing der prise d'eau in verband met diens rapport omtrent de gedane onderzoekingen. Ook de genr, dien het water afgeeft, is voor spreker een grond om te gelooven dat het water een veenlaag passeert. De voorzitter wees erop dat de heer Stang een erkende specialiteit is in waterleidingen en acht het wenschelijk dat diens raadgevingen gevolgd worden. Toen in den beginne flink gespuid werd, naar een ander systeem, was het water beter. Er schijnt onoordeelkundig gespuid te zijn. Het gaat niet aan te veronderstellen dat de heer Stang zich zou hebben vergist in de plaats voor de prise d'eau. De heer Den Bouwmeester zeide dat het heel vreemd is dat het z. g. n. veenwater, als het de filter is gepasseerd, geheel en al kleur- en renkloos is. Het moet dus tusschen de Oranjezon en hier de kleur verkrijgen. Toen vroeger veel gespuid werd was het water ook helder. De schuld op de veenlaag te schuiven gaat z. i. niet op, want overal vindt men die lagen in Nederland. De heer Stang beweert ook dat het in de buizen zit, die plantaardige stoffen afgeven, wanneer niet flinke doorstrooming plaats heeft. De heer Tak merkte nog op dat de raad zeker het volste vertrouwen stelde in den heer Stang, maar dat, waar spreker zocht naar de redenen die oorzaak konden zijn dat het water niet deugde, hij die meende te moeten mede- deelen zonder daarbij den heer Stang te minachten. De heer Stang is een erkende specialiteit, maar de mogelijkheid bestaat dat zelfs de heer Stang, evenals ieder die werkt, wel eens falen kan. De voorzitter betuigde zijn leedwezen dat de heer Tak, vóór de zaak in den raad te bespreken, zich niet op de Oranjezon heeft vergewist van den toestand van het water daar. Dan zou hij gezien hebben, wat door den heer Den Bouwmeester is medegedeeld. De heer Van Hoek vroeg of het denkbeeld, door den heer Van Dunné geopperd, geen overweging verdient. Dat het water niet goed is, staat vast en duurt dit lang, dan zal menigeen voor de waterleiding bedanken en zal het gebruik kleiner worden, wat groote schade voor de gemeente zal veroorzaken. Spreker gaf in overweging om in de maand September over het denkbeeld van den heer Van Dunné van gedachten te wisselen. De heer W. J. Sprenger deelde nog mede dat het advies van den heer Stang over de spuiing eerst heden in handen van burg. en weth. is gekomen. Verder dat ook het college het water scheikundig heeft doen onderzoeken, doch het resultaat daarvan nog niet kent. Hij raadde aan het idéé van den heer Van Dunné nu niet te volgen; hij wilde liever eens af wachten wat de gevolgen van de veranderde wijze van spuien zijn zullen. De heer Van Dunné merkte ten slotte op dat hij geen voorstel deed maar alleen aan burg. en weth. verzocht een door hem geopperd denkbeeld te overwegen. Hierna werd de vergadering gesloten. Van 1 Angnstns af zyn alle bypoBtkan- toren hier te lande, die nog niet voor de pakketpost waren opengesteld, voor den dienst aangewezen. Da generaal-majoor Hardenberg, inspec teur der infanterie, werd Dinsdag door een ernstig toeval getroffen. Zyn toestand is zorgeljjk. Te Bergen op Zoom is in de laatste dagen der vorige week de orde op straat niet meer verstoord geworden. Eiken avond, behalve Zaterdag, heeft de schutterjj, tegen het eindi gen der oefeningen van het Heilsleger, eenige straten afgezet gehouden. In de jongste gemeenteraadszitting werd de burgemeester geïnterpelleerd door eenige leden, die over de genomen maatregelen ontevreden waren, inzonderheid over de handel wy ze der politie, den Hen dezer, in de Lievevrouwestraat. Het raadslid Somets wensohte een verzoek aan de regeering gericht te zien tot het instellen van een onderzoek naar het gebeurde. De burgemeester constateerde, dat na het optreden der politie geen enkele verwonding door sabelhouwen bekend was geworden en dat alle kwetsuren het gevolg waren geweest van vallen en dringen. Voorts dat het uit elkan der jagen van de menigte in de Lievevrouwe straat noodzakelijk was, om haar te beletten naar de haven te gaan, waar zonder twpiel groote ongelukken zouden gebeurd zyn. Ten slotte beriep de burgemeester zich op de grondwet en verklaarde de heilige rechten van ieder ingezetene te zullen verdedigen, ook al zou by gesteenigd worden. De vergadering werd bjjgewoond door een talrjjk publiek op de tribune, waar velen eenige malen luidruchtig instemden met de aan vallen tegen den burgemeester. Nv. d. D.) Onlangs vond een rjjtuigpoetser te Roo sendaal in een spoorwegooupé een pakje, het welk een groote waarde inhield (men zegt ƒ10,000 a ƒ12,000.) De eerljjke vinder ontving deze week als belooning van de maatschappij een eervolle vermelding. Het openb. ministerie bjj de arrond* reohtbank te Breda, kamer van strafzaken, hetft Dinsdag tegen A. van den M., 27 jaren, sjouwer, wonende te Breda, gedetineerd wegens opzettelijk ïjjn vader met een steen tegen het hoofd te hebben geworpen, tengevolge waarvan deze is overleden, geëischt twee jaar gevangenis straf. De negende algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen politiebond, welke te Middelburg zal gehouden worden, is bepaald op Donderdag 18 AuguBtns. Behalve onderscheidene hnishondelyke aan gelegenheden zal in die vergadering gesproken worden over de politiewet. Toorts doet het hoofdbestuur de mededeelicg, dat bet voldaan heeft aan den wessoh der leden van den bond, behoorende tot de rjjksveldwaoht, en een tweede lid der rjjksveldwaoht tot lid van het hoofd bestuur heeft benoemd. De gemeenteraad van Vlissiogen vergadert Zaterdagmiddag te twee uren ter benoeming van drie leden van het college van zetters wegens periodieke aftreding en ter behandeling van de volgende voorstellen van burg. en weth.: inzake het adres van de wed. J. de Vlieger om toekenning van pensioen of onderstand; ver koop van gemeentegrond aan de Glacisstraat aan P. Kasttleynalsvoren aan de Ballastkade aan A. Baggermantot het doen van aan besteding van de levering van straatkeien en van het maken van rioleering; tot het toestaan van gelden voor het plaatsen van nieuwe lantarens ten behoeve der straat verlichting in de Glacisstraat en aan het einde der Marinestraat; tot goedkeuring der reke ningen over 1891van het gt sthnis, het Burgerweeshuis en de Kamer van Koophan del; in zake het opbergen van den aange- sohaften slangenwagen en tot goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den telephoondienst. In Znid-Beveland is de handel in schapen wol afgelooper. Hjj was dit jaar niet voor- deelig voor de schapenhoeders. Gemiddeld werd hoogstel s f 1.70 per steen van 3 kilo ontvangen. Vroeger betaalde men ongeveer de helft meer. Te Wemeldinge zjjn van éen volwassen boom niet minder dan 400 kilo kersen geplakt. Dat ia iets zeldzaams, want by eena ruime opbrengst worden 300 kilo van een boom geoogat. Te Brouwershaven is tot lid van den raad gekozen de heer H. Beekman, rjjks- ontvanger, met 45 van de 75 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 127. Op de internationale paardententcon- stelling te Scheveningen is c. a. met een eer sten prps bekroond, in de categorie meniën 3 jaar en onder in Nederland getokt, Cato van G. J. Dorst te Stavenisse. In de Woensdag door den raad van Phi lippine gehouden zitting was ingekomen eene kennisgeving dat door den gem. ontv. voor 1750 aan 2J N. W. S. was aangekocht als borgstelling. Besloten werd aan de koningin-regenteB ont- htffingte vragen, voor den tjjd van 2 jaar, van de verplichting tot het geven van onderwjjs in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. De behandeling der ingekomen reclames tegen den hoefdelyken omslag werd uitgestald tot de volgende vergadering. Ingekomen was een schryven van het bestuur der vissoheryen met verzoek te willen aanwjjzen by welke besluiten Philippine als de eenige losplaats van mosselen binnen den Braakman was aangewezen. Besloten werd genoemd bestuur naar den commissaris der koningin te verwyzen. De voorzitter deed voorlezing van een schryven van genoemden commissaris, waarin deze berichtte, dat hem dnidelyk was gebleken dat aan de Bouchautsohe haven geen mossels mogen worden gelost. Ook weid voorlezing gedaan van een schryven van den officier van jnetitie, waarby de verbaliseering van visschers, die aldaar aanleggen met andere bedoelingen, dan om stenrkrabben en garnalen te lossen, werd gelast. Beide stnkken werden vroeger, toen een overtreding te dier sake voor de reohtbank aanhangig was, ontvangen. Onze berichtgever voegt hieraan de volgende opmerking toe Het is minstens vreemd van het visohb8stunr dat het thans weer die zaak, waarover ook nog onlangs in dit blad uitvoerig werd go- schreven, uit den hoek haalt. Hebben die heeren geen kennis genomen van het eerste vei oordeelend vonnis wegens uitvoer Uit het Engdsch. VAK S. MILLINGTON. XIII. Weer de Initialen. De nadruk, dien Adriaanop die laatste woorden legde, ontging den heer Earle niet. Alleen een gentleman kon zijne gedachten zoo geraden en beantwoord hebben. „Kom mee ontbijten," zei hij, „het staat gereed." „Dank u, ik heb ontbeten, mijnheer Earle." „Newton Earle," zei de ander met nadruk. „Neem my niet kwalijk, mynheer Newton Earle. De eerste naam is hei meest geëigend voor een sterrenkundige," dacht Adriaan, toen hij alleen was. „Beide namen zijn mij even vreemd en toch is het net of ik dien manmeer gezien heb ik ken die stem." Daar hoorde hij haar weer, door het huis roepen, „Marianne." „Marianne, Newton, Earle 1 Dat is het 1 Höe is het mogelijk? M. N. E. de initialen. Ja het is zooNu herinner ik mij dien grooten Brit, aan het station te Abbeville, met zijn van genoemde haven naar België, behandeld voor de Middelbnrgeche rechtbank op Dinsdag 22 December 1890? En beeft niet by een tweede veroordeeling van een vijftal visschers, lo. wegens lossen en 2o. wegens uitvoer het gerechtehof te 's Gra- venhage ten vorigen jare die vonnissen be vestigd Er is reeds zooveel over die zaak geschreven en gehandeld, dat wy niet kannen begrypen, hoe het beataur der visscheryen daarmee onbe kend kan zyn. Verscheidene kon. besl., die elkander aanvullen, toch zyn er, o. a. 7 Aug. 1843 no. 45, 20 Sept. 1851 3 en Staatsblad 1852 no. 11, terwjjl bovendien het kon. besluit van 20 Aug. 1846 Staatsbl. no. 51 3 den uitvoer verbiedt. In de Woensiag te Ritthem, ten overstaan van den notaris P. de Maret Tak, gehouden veiling van onroerende goederen, onder die gemeente gelegen, werden verkocht: a. Het hofstecdjo in het dorp, bewoond door Adriaan Marys, met de daarop staande gebouwen en bijbehoorenden tuin, boomgaard en weilanden, samen groot 2 hectaren 8 aren 10 centiaren voor 3001b. 61 aren 70 centiaren bouwland, nahjj hst vorige perceel, aan den klinkerweg naar de Zuidwatering, voor 1081c. 87 aren 80 centiaren bouwland, aan het Wegelingvan Willem Ovaa, voor 1400; d. 84 aren 70 centiaren bouwland aldaar, voor 1009; en e. 26 aren 60 centiaren bouwland, aan den Groenen weg, voor 310. Ten overstaan van den notaris mrJ. Loeff werden Woensdag te Westkapelle in de her berg van P. Minderhoud Pz verkocht de vol gende goederen in de gemeente Westkapelle: een huis met schuur en erf op het dorp voor 920 34 a. 20 c. bouwl., gend »het Poldertje", voor ƒ530; 37 a. 30 o. bouwl. aan Pauwtjes- weg, gend »Klinke", voor ƒ702; 25 a. 92 c. bouwl. en sprink, gend Bakkertje", voor 256 48 a. 38 e. bouwl. en sprink by Rooswegeling voor 48847 a. 30 c. bouwl. aan den Kerke- weg voor f 51541 a. 86 c. weiland a: n het Vroon voor f 381; 49 e. 44 c. weil. aan het Vroon voor ƒ410; 52 a. 80 c. weiland, gend Duintje, voor f 56547 a. 55 o. bouwl. en sprink, gend de »Wys", voor 560 en 54 a. 80 c. bouwl. aan Pauwtjesweg onder Zoutelande, voor f 731. Zitting van Woensdag middag te '2 uur. Voorzitter de heerjhr mr L, Schorer, burge meester. Afwezig de heeren Koole, Jeras, E. P. Schorer en A. P. Snonck Hurgronje, allen met kennisgeving. Ter aanvulling van het gisteren medegedeelde laten wij hier nog het een en ander volgen. Bij de discussie over het voorstel van den heer Snijders, om over te gaan tot benoeming van een beëedigd weger, den arrondissements ijker uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de bruikbaarheid van het bestaand materieel in de waag en eindelijk een buisje voor eene weeginrichting te stichten nabij bet station, wilde de heer Tak, alvorens te beslissen, weten of ook bekend is wat de kosten zullen zijn, wijl dat vcor hem een der eerst9 factoren is. Ware het daarom niet beter, vroeg hij, dat eerst eene opgave van kosten geschiedde? De heer Snijders meende dat, indien de vroegere weger niet ware overledeD, hij op het bestaande traktement zou zijn aangebleven. Hij meent dat de man, die 100 loon genoot, tevreden was. Werd dezelfde som, die op de begreoting is uitgetrokken, beschikbaar gesteld, dan geloofde spreker dat daarvoor wel een ambtenaar zal te vinden zijn. De vraag omtrent de kosten kwam, naar zijn meening, echter eerst bij het tweede en derde punt te berde. De hooiweger moet toch behouden worden- De heer Van Hoek zeide dat bij hem de vraag gerezen is of het wel op den weg ligt der gemeente om in dezen te voorzien. Al hetgeen de heer Snijders heeft gezegd pleit z. i. zeker voor de wenschelijkheid dat de bedoelde weegwerkluigen worden geykt, dan zou de onbetrouwbaarheid vervallen; maar vroeg de heer Van Hoek: welk belang heeft dochter, Marianne. Ik herinner mij haar ook, welk een indruk maakte Zij toen op mijWat was ik toen een malle, romantische jongen! Maar zij was ook allerliefst; wat een vriende lijke lach en die zilvere tonen van haar stem zal ik nooit vergeten." Het vizioen van het verleden maakte zich van hem meester, zoodat hij alles om hem heen vergat. Hoe zonderling, dat ik haar hier terug vind. „Eens of tweemaal heb ik haar nog even terng gezien en ik voelde altijd dat er nog een derde keer zou komen, die van langer duur zou zijn. Ik moet nu om die dwaasheid lacbenwat was ik toen nog een kindMaar ik zal toch blij zijn, haar terug te zien", ging hij na een poos voort, „het zal mij benieuwen of zij mij herkent Natuurlijk niet. Zij beeft zeker nooit meer aan mij gedacht. En ik heb haar zakdoek jaren lang bewaard. Ik mioet hem nog hebben. Daar roept bij baar weer: Marianna is een lieve naamIk wilde dat zij kwam. Het is bespottelijk, na acht jaarWy waren beiden kinderen". Hoe bespottelijk het ook was, Adriaan beefde van ontroering en kon zijn oogen niet van de deur afhouden, waardoor hij elk oogenblik de „Mary" zyner droomen hoopte te zien verschijnen. „Welk een zonderling toeval", dacht hij weer, „dat ik zoo spoedig na mijn komst te Londen hier geroepen word. Toeval Nood lot? Voorzienigheid? Wat is het? Ik wilde dat zij kwam, en toch zou ik niet weten wat de gemeente bij znlk eene inrichting; die van het werktuig gebruik maken zijn landbouwers van buiten en kooplieden van buiten. De beer Den Bouwmeester was het eens met den heer Tak. Hij zou eerst willen zien uit gemaakt of de gemeente een weeginrichting zal stichten en daarna, is daartoe besloten, een weger benoemen. Hij geloofde dat inrichting van een weeg werktuig niet op den weg der gemeente ligt, omdat dit toch uitsluitend dienen zou tot het uitmaken van geschillen. Verder wees de heer Den Bouwmeester erop dat z, i. het materieel van de waag niet meer bruikbaar zal zijn en vernieuwing van dat materieel nog al wat uitgaven eischen. De heer Snijders wees er den heer Van Hoek op dat, blijkens het rapport van den ijker, ijk van weegbruggen niet zal helpen, daar het byna niet aangaat die weegwerktuigen zoo te maken dat zij zuiver de wicht aangeven. Verder gelooide hij dat het belang van Mid delburg mede brengt het den landbouwers en veehouders van Walcheren zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Wat betreft het materieel stelde spreker in bet licht dat een deel daarvan in het kraan buisje ligt en een deel in de gasfabriek. Zoover spreker is ingelicht, is nog heel wat nieuw ge wicht aanwezig en is de balans ook zeer goed bruikbaar. Is men nu bevreesd voor hooge kosten van het gebouwtje, laat men dan de zaak omkeeren en eerst uitmaken of bnrg. en weth. zullen nitgecoodigd worden een onderzoek in te stel en naar de kosten van zoodanig gebouwtje. Die kosten geloofde bij dat wel te overkomen zullen zijn. Hierna werd met 9 tegen 4 stemmen goed gevonden aan burg. en weth. op te dragen een geschikte plaats te zoeken voor eene weeg inrichting. Tegen stemden de heeren W. J. Sprenger, Van Hoek, Den Bouwmeester en Van Voorst Vader. Bij de bespreking van het adres van A. Ba- rentsen om vergunning tot het leggen van een brug over den watergang aan den Nieuwland- schen weg, waarop bnrg. en weth. voorstelden die vergunning te verleenen mits adressant telken jare eene som van 5 betaalt, merkte de heer Tak op dat het adres niet in de vergadering der flnancieele commissie is behandeld, maar alleen bij de leden heeft gecirculeerd. Daarom wilde hij er nn even op wijzen dat het advies van den gemeentebouwmeester niet is overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. Verder vroeg hij wie de retributie betalen moet, daar de aanvrager het verzoek doet namens andere personen, eigenaars der betrok ken landen. De heer W. J. Sprenger deelde mede dat het voorstel te laat in zijne handen is gekomen om het in.de commissie van financiën te brengen. Daarna zeide bij dat de retributie natuurlyk zal moeten betaald worden door de betrokken landeigenaren. De voorzitter vroeg of het niet wenschelijk is bet adres nog te stellen in handen der flnancieele commissie. Dit achtte de heer Snyders ongewenscht en niet in het belang der betrokken eigenaars. De heer Den Bouwmeester deelde ook mede dat de menschen, die thans niets van hun land kunnen voeren, door een uitweg dienen geholpen te worden en bereid zijnderetribntie te betalen. Hij zou daarom wenschen dat thans voor een jaar de vergunning werd ver leend, terwijl dan later kan besproken worden welke bepalingen nog moeten gemaakt worden. Conform het voorstel van burg. en weth. werd alsnn zonder beraadslaging of hoofdelijke stemmiug besloten. Aan bet einde der zitting vroeg de heer Van Hoek verlof om burg. en weth. eenige inlich tingen te vragen in zake de duinwaterleiding. Dit verlof werd verleend. De heer Van Hoek vroeg: is aan burg. en weth. bekend dat het water van de waterleiding stinkt en onbruikbaar is? Zoo ja, kennen burg. en weth, de oorzaak; en zoo ja zyn zij bedacht op de middelen van herstel; en welke zijn deze? De voorzitter antwoordde dat het burg. en wetb. bekend was, hoe er klachten waren over de waterleiding. Natuurlyk hebben zij getracht ik zeggen moest". Een ruk aan de schel deed Nicolaas weer blaffend uitschieten en Digweed bet hek openen. Professor Nam trad binnen. Hij was iemand van 35 a 40 jaar, doch zag er veel onder uit, met een kale kruiu, een ronden rug en gebogen hoofd; maar een schrander voorhoofd en regel matige trekken; groote, witte tanden en volle foóde lippen. Zijn gelaat was niet aangenaam misschien ook omdat men zijne oogen niet zagt daar hij byna nooit zijn blauwen bril afnam. Zonder acht te slaan op den brommenden Digweed of den blaffenden hond, stapte hij op het huis toe, en op datzelfde oogenblik kwam Marianne de deur uit met een kerkboek in de hand. Adriaan stond roerloos. Hij kon haar gelaat niet zien maar meende haar fignur te herkennen. Jnist zoo had zij op het perron te Abbeville geloopen. Zij sprak den professor aan, die baar hand vatte en vasthield. Zij schenen heel ernstig te spreken. Hij glimlachte; maar daar men zijne oogen niet zag was het niet uit te maken of nij een geestigheid zei of complimentjes maakte. Wat zou die oude geleerde haar te zeggen hebben Adriaan kreeg bij voorbaat een afkeer van dien man en, otscnoon hij in de laatste jaren wel geleerd had zyne hartstochten te bedwingen, was zijn gevoel nog zeer levendig. „Zij zal te laat in de kerk komen, als bij baar nog langer aan de praat houdt, en ik ook." Hij had eerst volstrekt niet op het luiden der klokken gelet, maar nu begon hij er over te denken om dadelijk te gaan. Hij kende nog geen kerk hier in de buurt; maar als hij Marianne op een afstand volgde zou by we; goed terecht komen hy mocht echter niet heengaan, voordat hy de circulaire voor den professor gelezen had; ofschoon hy niets om dien professor gaf, wilde hij den heerNewton- Earle niet beleedigenwant het observatorium boezemde hem te veel belangstelling in, om niet te spreken van de andere aantrekkelijk heden van de plaats. Eindelijk maakte Marianne een einde aan het gesprek en ging haars weegs. Toen zij zich omkeerde zag Adriaan haar gelaat eerstja, het was M. N. E., ofschoon veel veranderd natuurlijk. Had zij maar eens zyn kant op gekeken, in plaats van steeds dien ouden professor aan te zien XIV. Una en de leeuw. Professor Nam keek door zyne brillenglazen nog lang de jonge dame na en er kwam een blyde lach op zyne lippen. Digweed oogde den professor na, terwijl hy op het huis toe- stapte, en er kwam een grynslacb op zyn ge laat. Adriaan voelde dat hij het met Digweed eens was. De heer Newton Earle ging zyn gast te gemoet, begaf zich met hem naar de plaats waar Adriaan stond en zonder zich de moeite eener voorstelling te geven, reikte hij Adriaan de circulaire over en verzocht hem die hardop te lezen. De professor luisterde met aandacht, nam met een beleefde buiging het papier over, en las het voor zich zelf door, waarby hy een paar maal de hulp van Adriaan inriep. „Kom," zei hij „als de heer Newton het goed vindt znllen wij dadeiyk naar het obser vatorium gaan." Adriaan zag zyn gastheer aan, die toestem mend knikte; en alle drie begaven zich naar het gebouw met de koepeldaken. In de eerste uren werd er over niets dan kometen gesproken en tegen twaalf unr moes ten er waarnemingen gedaan en opgeteekend worden. Adriaan, die geheel thuis Was in het behan delen der instrumenten, bewees goede diensten; en het werk boeide hem zoodanig, dat hy zyn afkeer van den professor en wat daar aanlei ding toe gegeven had, geheel vergat. „Gij hebt veel aan dit vak gedaan, zie ik", zei de professor tot hem, toen zij Maar waren. „Neen", zei Adriaan. „Voor iemand van uw leeftyd, bedoel ik" „Ik heb nooit tyd of gelegenheid gehad om veel aan sterrenkunde te doen". Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 2