18 ZITTING VAN VRIJDAG 8 JULI 1892. de overdracht geen bezwaar bestaat. Bedoeld gedeelte berm en sloot is voor den weg niet noodig. Wij hebben daarom de eer u voor te stellen om onder de gebruikelijke voorwaarden aan Nathalie Bonte, echtgenoote van Henricus Franciscus Baeijens te Oost burg, te verkoopen een gedeelte berm en sloot, deel makende van het perceel no 964 van sectie B der gemeente Oostburg, ter grootte van 73 M3, liggende vóór het perceel no 902 van genoemde sectie en ge meente, voor 10.95, en de twee daarop staande olmen voor 20, een en ander onverminderd de kosten van koop en overdracht, welke voor rekening van de koopster komen. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Thomaes. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen 38 leden, waaronder 6 leden van Gedeputeerde staten. In geen der afdeelingen bestond eenig bezwaar tegen het voorstel van Gedeputeerde staten. De voorzitter deelt mede dat Gedeputeerde staten ook in dit verslag geene aanleiding vinden om wijziging te brengen in hun voorstel. De voorzitter stelt voor tot onmiddelijke beraad slaging over het voorstel over te gaan, waartoe wordt besloten. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter stelt aan de orde het algemeen verslag der afdeelingen over het voorstel van Gedepu teerde staten op het verzoelt van den gemeente raad van §t Jansteen en Koewacht om ren teloos voorschot voor wegsverbetering. Het voorstel luidt De gemeenteraden van Koewacht en St. Jansteen vragen aan uwe vergadering een renteloos voorschot voor de bestrating met keien van de wegen, welke de verbinding vormen tusschen de hoofdkommen van die gemeenten. Die wegen bestaan uit zeer los zand en zijn ten allen tijde zeer moeilijk te berijden. Eene verharding komt ook ons daarom zeer wenschelijk voor. Langs bijna de geheele lengte der bedoelde wegen worden woonhuizen aangetroffen en voorts twee openbare scholen, een in het gehucht St. Andrïes en een in het gehucht Heikant. Door de bestrating zal eene recht- streeksche verbinding langs kunstwegen over Neder- landsch grondgebied verkregen worden tusschen de kommen en de overige gedeelten van twee afgelegen gemeenten, terwijl voor Koewacht de kunstweg zeer gewenscht is met het oog op de belangrijke gemeen schap tusschen die gemeenten en Hulst, welke ge meente, over Nederlandsch gebied, thans slechts langs een grooten omweg kan worden bereikt, waarom veelal gebruik wordt gemaakt van wegen over Belgisch grond gebied. Het behoeft geen betoog dat dit een onge- wenschte toestand is. Ook de landbouw in de omgeving van den ontwor pen kunstweg zal daardoor zeer worden gebaat. Door verschillende polders of waterschappen zijn dan ook bijdragen in de aflossing van een eventueel te verleenen renteloos voorschot toegezegd, terwijl de gemeente Hulst zich mede tot eene bijdrage heeft bereid verklaard. Om de kosten van de ontworpen wegsverbetering te vinden, welke voor Koewacht op 28220 en voor St. Jansteen op 38690 en dus te zamen op 66910 zjjn geraamd, hebben de gemeenteraden eene rijksbij drage verzocht van 1/3 van dat bedrag en wenschen zij van de provincie een renteloos voorschot van 2/3 dier som of 44600. In de teruggaaf van dat voorschot zal gedurende twintig jaren per jaar worden bijge dragen door de gemeente Koewacht f 315, St. Jansteen 340, Hulst 100, het waterschap Absdale, Kiet en Wulfsdijk 75, Beoosten en Bewesten Blij 50, den polder Oud Beoosten Blij bezuiden 50, het waterschap Groot en Klein Ferdinandus f 500, den Karnemelk- polder f 75, Eiedenpolder 200, St. Jansteenpolder f 450, Wildelandenpolder 75, samen f 2230. De teruggaaf van een renteloos voorschot tot het gevraagde bedrag is alzoo verzekerd. De kosten van onderhoud zullen door de gemeenten Koewacht en St. Jansteen worden gedragen, met bij dragen tot de helft daarvan door de genoemde polders of waterschappen. Wij stellen u voor het besluit te nemen waarvoor een ontwerp hieronder volgt. Het bij de aanvraag behoorende bestek der wegs verbetering ligt, met eene begrooting van kosten en teekening, ter griffie ter inzage van de leden. Het ontwerp-besluit luidt De Staten der provincie Zeeland, besluiten: in te willigen de aanvraag om een renteloos voor schot van den gemeenteraad a. van Koewacht tot een bedrag van ten hoogste f 188O0 5. van St. Jansteen tot een bedrag van ten hoogste t 25800 ten behoeve van de bestrating met keien van de volgende wegen lo. de weg van St. Andries (no. 20 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Koewacht) van den weg naar Zuiddorpe tot den weg naar St. Jansteen; 2o. de weg naar St. Jansteen (no. 28 van dien ligger) van den weg naar St. Andries tot de grens met St. Jansteen bij het gehucht Heikant; 3o. de dijk van de Wildelanden (no. 12 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente St. Jansteen) van de grens met Koewacht tot de Eilestraat; 4o„ de Eilestraat (no. 7 van dien ligger) van den dijk van de Wildelanden tot de Rijkstraat 5o. de Rijkstraat (ao. 5 van dien ligger) van de Eilestraat tot de hoofdkom van St. Jansteen; te bepalen dat de verstrekking van dat voorschot zal geschieden wanneer door het rijk een subsidie van V3 in de kosten tot een maximum van 22300 wordt bijgedragen, verder onder beding dat de helft der kosten van onderhoud aan de gemeenten zal vergoed worden door belanghebbende polders of waterschappen, en voorts onder de voorwaarden, vervat in het provin ciaal blad no. 117 van 1882, behoudens deze wijziging van de daar vermelde punten 1 en 2, dat de eerste jaarlijksche teruggaaf plaats hebbe vóór 31 December van het burgerlijk jaar, volgende op dat waarin het renteloos voorschot is verstrekt. Het adres luidt: Geven met gepasten eerbied te kennen De gemeenteraden van St. Jansteen en Koewacht; Dat, met het oog op landbouw en handel, het een steeds dringender behoefte wordt, de kommen dezer beide aanzienlijke gemeenten door eenen bruikbaren gemeenscbapsweg worden verbonden De huidige weg toch bestaat uit los zand en is dientengevolge, zoowel des zomers als des winters, bijna onberijdbaar, zoodat het onderling verkeer tusschen genoemde gemeenten nagenoeg onmogelijk is of over Belgisch grondgebied geschieden moet Dat het lastige van den ellendigen toestand van gemelden weg daarenboven in hooge mate gevoeld wordt door het groot aantal defgenen, die langs of in

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 4