10 ZITTING VAN VRIJDAG 8 JULI 1892. Op de ziekenzalen een beker bouillon of een bordje vleescbsoep. „Middageten." Zondags. RijBten- of erwtensoep met vleesch met een paar sneden tarwebrood. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag. Gestampte aardappelen met groentendes zomers driemaal per week vleescb, eenmaal spek des winters tweemaal per week vleesch, tweemaal spek. Dagelijks bier en twee sneden brood. Op vischdagen gestampte aardappelen met gedroogde viscti of gestampte aardappelen en groenten met ge zouten visch en brood. „Theedrinken." Dagelijks drie sneden ongebuild tarwebrood met boter en thee en melk. „Avondeten." Dageüjksch karnemelksche pap met rjjst of gort en drie sneden tarwebrood met boter. K1 e e d i n g. Voor de mannen Op werkdagen een pilow buis en broek, een laken- sche pet, een katoenen hemd, wollen sokken, schoenen of klompen, een zakdoek, een vest, 's nachts een slaapmuts. Des winters komt hierbij een wol-diemet borstrok en onderbroek. Zondags wordt het pilow buis ver vangen door een jas van bukskin. Voor de vrouwen Een katoenen jak, twee wollen rokken, een katoenen hemd, wollen kousen, een dag- en eene nachtmuts, een onderbroek en een omslagdoek, een zakdoek, schoenen en klompen. Des winters krijgen zij een wollen borstrok en bij felle koude nog een derde wollen rok aan. Ligging. De kribben voor de lagere klassen zijn deels van hout, deels van ijzer, en alle eikenhoutkleur geschilderd. In iedere krib is een stroozak, een bed en peluw met zeegras en een hoofdkussen met kaf gevuld. Verder katoenen sloven en lakens. Des zomers hebben de lagere klassen een katoenen sprei en een moltondeken des winters twee molton- en een wollendeken. Huishoudelijke bepalingen zijn de volgende: Art. 1. Zonder toestemming van den geneesheer directeur mag niets voor of door verpleegden in het gesticht worden gebracht. Dit verbod betreft allereerst eet- en drinkwaren, geld, lucifers, scherpe instrumenten en andere schadelijke voorwerpen. Art. 2. De verpleegden mogen geene boodschappen, brieven of pakjes ontvangen noch verzenden dan met voorkennis van den'-geneesheer-directeur. Zonder toestemming van den geneesheer-directeur worden geene bezoeken bij de verpleegden toegelaten. Art. 3. Alle brieven of pakjes voor verpleegden moeten vrachtvrij worden .ingezonden aan het adres van den geneesheer-directeur, met bijvoeging van den naam der verpleegden, voor wie zij bestemd zijn. Art. 4. Tabak en pijpen worden aan de armlastige verpleegden vanwege het gesticht verstrekt. Art. 5. Bij eventueel ontslag bij proefneming of bij geheel herstel moeten de gemeentebesturen zorgen, dat de verpleegden, op de eerste aanschrijving van den geneesheer-directeur, van hunnentwege afgehaald en de noodige kleederen voor de lijdere medegebracht worden. Een nadere mededeeling van Gedeputeerde staten luidt: Ten vervolge op ons schrijven van 17 Juni jl. no. 148, hebben wij de eer u hierbij over te leggen de met regenten van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te Dordrecht gesloten overeenkomst. Aan onze toezegging om u tevens eeu afdruk te zenden van de overeenkomst met de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, kunnen wij niet voldoen, daar het bestuur van genoemde vereeniging eerst op 8 Juli vergadert om de concept-overeenkomst definitief vast te stellen. Er bestaat echter reeds thans voldoende zekerheid, dat tegen onderteekening eener overeenkomst, geheel op dezelfde beginselen als de beide andere berustende, bij die vereeniging geen bezwaar zal bestaan. Het is ons voornemen een afdruk van die overeenkomst onder de bijlagen van de notulen der zomervergadering op te nemen. Tevens kunnen wij u thans mededeelen, dat de minister van binnenlandsche zaken bezwaar maakt om eene verhooging van het rijkssubsidie voor de verple ging van arme krankzinnigen te bevorderen. OVEREENKOMST tusseheu regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht en de Gedeputeerde staten van Zee land, betreffende verpleging van armlastige krankzinnigen. Regenten van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te Dordrecht ter eene en Gedeputeerde staten van Zeeland ter andere zijde, als daartoe gemachtigd bij besluit van de Staten dier provincie dd. 21 Maart 1892, no. 5, verklaren te zijn overeengekomen, als volgt Art. 1. Regenten verbinden zich om, overeenkomstig de voorwaarden vastgesteld ter openbare raadsverga dering van Dordrecht den 18 December 1877 en ge wijzigd den 29 Juni 1880 en den 29 Mei 1883, waarvan een afdruk aan deze akte is vastgehecht, voor zoover daarvan bij dezen geene afwijking ot aanvulling plaats heeft, ia het gesticht onder hun beheer in de derde klasse, tweede afdeeling, op te nemen en te verzorgen de behoeftige krankzinnigen, die tot dat einde door de gemeente- of armbesturen in de provincie Zeeland in voormeld gesticht zullen worden overgebracht tot een maximum van 35 patiënten, zooveel mogelijk gelijkelijk verdeeld over de beide sexen. Art. 2. Voor de bediening, voeding, ligging, klee ding, bawassckiag, verwarming en verlichting, alsmede geneeskundige behandeling (waaronder begrepen zijn o. a. breukbanden en dergelijke artikelen) en leiding, zal voor eiken behoeftigen krankzinnige door de pro vincie Zeeland aan regenten voornoemd worden betaald 300 'sjaars. Behalve deze kosten zullen worden in rekening ge bracht a. een entreegeld van f 15 voor eiken persoon, tenzij de verpleegde binnen de laatst verloopen zes maanden reeds in het gesticht opgenomen is geweest; b. begrafeniskosten, ten bedrage van 10 per persoon. De voldoening der ko3ten in de le alinea van dit artikel vermeld zal geschieden in vier termijnen van 3 tot 3 maanden, ten bedrage van 75, of bij korter verblijf dan 3 maanden, van zooveel minder als naar den aangegeven maatstaf sedert den dag der opneming voor eiken persoon zal verschuldigd zijn. De kwartalen zullen worden afgesloten met ultimo Maart, Juni, September eu December van ieder jaar. Het jaar wordt gerekend op 360, het kwartaal op 90, de maand op 30 dagen. Art. 2 der voorwaarden, in art. 1 hiervoren om schreven, is ten dezen niet van toepassing. De verrekening der kosten geschiedt tusschea regenten en Gedeputeerde staten na afloop van elk kwartaal, op eene door regenten in te dienen decla ratie, welke aanwijst de namen van de lijders en van de gemeenten, voor wier rekening en den tijd, gedurende

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 10