N°. 137. 135® Jaargang. 1892, Maandag 13 Juni. Deze courant verschijnt dagelyks met uitzondering van Zon* en Feestdagen? Pry s per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.—1 Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lagerj Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Telephoonnommer 139. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel- Middelburg 11 Juni. Om bij de liberale kiezers in bet district Sluis voor de verkiezing op Dinsdag aan staande belangstelling te wekken zijn zeker weinig woorden noodig. Daarom is verdubbelde ijver noodig. Op grond van een en ander houden wij ons overtuigd dat de heer J. L. I. DE BATS een zeer goed lid der Provinciale rtftteu sjja sak J. L.,1 .DB BATB, DE KONINGINNEN TE UTRECHT. ÜIT STAD EN PROVINCIE iupgeplïjfte stand. MIDDELBIM (HUM. Wbelrmoineter. Agentes te VlissingenP. G. ds Vjst Mbstdaoh k Zoos, te Goes; A A W.Bqllaïd, te Kruisingen: F. v. d. Puntte Zierikzee: A. C. de Moon, te Tholen:W. A. A d vertentiën Middelburg 11 Juni. vm. 8 n 60 gr. vaï Nuuwebetjijzes en te TeroeuzenM. de Jokoe. Verder seme* slle postkantoren es boekhandelaren abonnementen en advertentiën sas, evessli de moeten des namiddags te ééni uur m. 12 u, 71 er., av. 4 u. 67 gr. F. I advertentie-bureau's van Nijoh Va* Ditmae, te Rotterdam, de Gibe. Belieïabti, te 's Graveshage, en A. de la Mae Azb., te Amsterdam. j aan het bureau bezorgd zijn, willen - - - Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Lenden, de Compagnie générale ds Publieité étrangèreG. L. Daube& Cie., Joh* F. Joxes, opvolger.zjj des avonds nog worden opgenomen Verwacht verand. wind Men heeft daar steeds getoond hart te hebben voor de liberale zaakmen stelt zich daarvoor op de bres; men laat zich niet gemakkelijk aihonden van hetgeen plicht gebiedt. Maar toch, vooral ditmaal dient men op zijn hoede te zijn. De anti-revolutionnaire partij heeft thans een ernstigen tegen-candidaat gesteld men wil nu het eene verkiezing geldt voor eene opengevallen plaats een kanB wagen en in elk geval zien hoever men het bren gen kan. En gelukkig is voorzeker het feit dat als 't ware van begin af aan een persoon als liberaal candidaat was aangewezen, een man, die, geacht en gewaardeerd in de streek waarin hij woont, met groote sympathie als candidaat werd begroet. Dit bleek uit het niet gering te schatten aantal stemmen, waarmee hij als zoodanig werd geproclameerd. Die persoon is de heer J. L. I. DE BATS. Hoewel bijna algemeen in het district bekend, meenen wij te zijnen opzichte nog op het volgende te mogen wijzen De heer J. L-1. DE BATS is gemeente ontvanger van Biervliet, ontvanger-griffier van verscheidene polders, wiens zaakrijke adviezen door zijn medeleden op hoogen prijs worden gesteld. Hij is bovendien practis<?h landbouwer en behoort tot een geachte familie, sedert jaren te Biervliet gevestigd. Een ontwikkeld man, paart de heer DE BATS aan liefde voor den land bouw degelijke kennis van polderzaken. Vdor hij gemeente ontvanger werd, was hij langen tijd lid van den gemeenteraad van Biervliet. Nog jong en ijverig bezit hij zeer veel werkkracht; zijn werkzaamheid is oorzaak dat hij in zijn woonplaats in alles gekend wordt en veelal de man van het initiatief is, als er wat tot stand moet worden gebracht. Zijn beste krachten heelt hij, geheel be langeloos en ondanks de hinderpalen daarbij in den weg gelegd, gewijd aan het tot stand komen van de IJzendijksche stoomtram, waarvan hij mede-oprichter en commissaris is. Sedert eenigen tijd is de heer J. L. L DE BATS met rusteloozen ijver bezig om de wegsverbetering te verkrijgen, die, in verband met de nieuwe bedijking in den Braakman, Biervliet moet opheflen uit zijn isolement aan de Oostzijde en moet verbin den met België en het voormalig 5e district. Zooals bekend, is dit plan het welslagen vrij naby. Hy is tevens een der mede-oprichters en bestuurders van de Onderlinge Verzekering- Mij tegen hagelschade in zijn district, die met baar eenvoudige kostelooze administratie een zegen voor het land genoemd kan worden. Voorts is de heer DE BATS een over tuigd liberaal en komt onbeschioomd voor zijn meening uit. Bij elke verkiezing staat hij in de voorste rijen om de liberale partij in zyn omgeving te doen zegevieren. Hij had zitting in de commissie van reorgani satie van de vroegere vereeniging Volkson derwijs in de Liberale Kiesvereeniging in het voormalig 4e district van Zeeland en hielp die reorganisatie tot stand brengen. Van de oprichting der nieuwe vereeniging af zetelt hy in het bestuur. Overigens wordt hij wegens zijn eerlijk, verdraagzaam en onafhankeiyk karakter door alle politieke partyen geacht. Aan zijne verkiezing twijfelen wij niet maar inspanning en ijver zijn noodig om die keuze voor hem eervol te doen zijn en waardig het liberaal district, dat zoo dikwijls reeds den goeden naam van de vrijzinnigen in Zee land heeft gehandhaafd. Met deze enkele regelen meenen wij te kunnen volstaan tot het opwekken der kiezers in het district Sluis om Dinsdag ter stembus te gaan en zich noch door persoonlijke over wegingen, noch door andere redenen te laten weerhouden van den ernstigen plicht om als éen man te stemmen op den heer Utrecht, Vrijdagavond 10 Juni 1892. Laten wjj onzen lezers nog enkele mededee- lingen mogen doen ter aanvulling van ons verslag. Mocht men dit te uitvoerig vinden men verlieze niet uit het oog dat het leggen van een eersten steen voor een gebouw, gewjjd aan de wetenschap, wezenlijk geen alledaagsch werk is en in de geschiedenis eene buitenge wone beteekenis heeft. Dit by te wonen had voor ons bijzondere aantrekkelijkheid. Wjj wensohten weêr eens te zien, hoe men ook in Utrecht HH. MM. ontving. Er was zeide men eenige ontstemming, omdat het bezoek zoo kort dunrde, terwjjl in Groningen en Leeuwarden de vorstinnen dagen zullen verblpvenen in verband met dien korten dnur van het bezoek vond men de ge maakte onkosten veel te hoog. En tochwat een geestdrift, wat een har- teiykheid by de ontvangsttijdens den rondrit door de stad 1 Het heeft ook iets bjjzonder aantrekkelijks, iets bekoorlijks: dat lieve aanvallige kind, eenmaal de draagster van het gezag, daar zittend naast hare moeder, wier takt en wjjzo van opvoeding van onze koningin algemeen wordt bewonderd. Hot steekt zoo aardig af, die kleine in het wit en die viouw in het zwart 1 En als men dan bedenkt dat dit kind als 't ware opgroeit met het tegenwoordige geslacht, dan twyfelt men niet meer of de invloed dezer kleine zal eenmaal groot worden. En hoe verstandiger zy wordt opgevoed, hoe beter dit is voor de toekomst. Maar tevens hoe inniger de band is tusschen het voik en het vorstmnetjedat eenmaal regeeren zal volgens onze constitutioneele in stellingen, hoe beter. Wy mogen droomen van een republiek der Vereenigde-Staten van Europa die droom zal waaiBchynlyk wel nooit, althans niet in de volgende eeuw ver wezenlijkt worden! En waarom dan dwaasheden verkondigd op dit gebied en de sympathieën van het volk geweld aangedaan Men had hier de ontvangst slechts moeten zien in alle straten en ook in wyk C. Men had de vrnjhten moeten aanschouwen van ai de moeite en zorgen, die de burgerij zich, trots de kortheid van het bezoek, had getroost, om te begiypen, dat men niet pogen moet antipathieën te wekken. De optocht b.v. was in menig opzicht zeld zaam schoon, om neg over het kostbare er van niet te spreken. De verschillende groepen waren typisch, historisch en er was ook wat sommige byzondere kenmerken aangaat zooals haartooi en gelaat veel werk van gemaakt. Enkele wagens vooral mnntten uit; en niet het minst eigenaardige was de afdeeiing brand weer, waarin het verleden en het heden zoo juist waren weêrgegeven. Dat was wezenlijk karak teristieken leerzaam. Alleen was het jammer dat ten slotte veie deelnemers aan de verleiding om te rooken geen weerstand hadden kannen bieden. Een Batavier met een sigaar in zjja mond 11 Wy hadden het onverwachte voorrecht den stoet te zien van een koninklijke plaats, d. w. z. van het balkon van het Gebouw van kunsten en wetenschappen op de Mariaplaats. Wy hadden juist den vorsteljjken disch gezien, waar heen HH. MM. te ruim half zeven reden. Toen zag onze kleine vorstin er nog liever nit dan 's middagszy was blootshoofds en met een sortie om. De tafel was sierlyk evenals de ontvang en toiletkamers van de hooge bezoeksters. HH. MM. hadden vooraf op Paushuizen by den commissaris der koningin eenige nren •gerust". Als onze kleine vorstin dit in wer-| keijjkhoid gedaan heeft, zal zeker niemand haar dat, na zulk een heeten en vermoeienden dag, misgund hebben. Het menu van het diner, bestond nit Potage Tortue, Potage Bagration, Crousta- des St CloudPetites bouchées d la üauphine Turbot, Sauce HollandaiseChateaubriands a la Bearnaise, Supreme de volatile li la Tou louse; Turban de Jilets de sdles a la Joinville Cailles a la Périgueux, CompoteRomards en boraureSalade Rongroise, Charlotte a la Mont pensier, Mazarin d'ananas a VImpériale, Glace Russe a la ChantillyPaillettes au fromage ertf Fruits, Dessert. Na afljop van net dinar keerden de konin ginnen te kwart voor tienen, na eerst dcor ae beide r ij lanen en daarna door de middellaan der Maliebaan te zyn gereden, door het Baarnsehe bOBch huiswaarts naar Sosstdjjk. Wat een heerljjke tooht zal dat geweest zynl De dag eindigde zooalB hy was begonnen met verrukkelijk weer. In de Mauebaan was het, hoewel op den dnur deze verlicnting eentonig en vermueiend was, toch een eenig schouwspeldie duizenden lichtjes, die opwekkende muziek, we.ke men trouwens op meer plaatsen in de stad kon hooren en dan die vrooiyke maar toch niet losbandige menigte. Want dit ib een feit in Utrecht weet men aardig, prettig, ordelyk feest te vieren. Wy zagen niets on behoorlyks. De koninginnen zullen zeker aan haar kort bezoek de aangenaamste berinneringen mee nemen De stad Utrecht verdient dit, want er was niets ontzien om het HH. MM. aange naam te maken. Overal werden zy met groot enthousiasme begroet. Haar rjjtuig was by het vertrek bedolven onder bloemen. En wy verlieten evenzeer de stad met de herinneiing aan aangename menschen, aan welwillende autoriteiten, die wy niet genoeg kannen danken voor de meewerking der pers, die uit alle deelen des lands was vertegen woordigd, in alle opzichten verleend. Het ter eere van den feestdag verschenen buitengewoon nommer van de Utrechtsche courantuitgave fhma F. B. van Ditmur, was een navolging van Paris-Murcie, maar van vroolyker aard. Eenige burgers van Utrecht legden in dat Gedenkblad getuigenis af van hunne liefde voor hst vorstenhuis van Oranje. Wy zullen niet beweren dat allen daarin even gelukkig waren. Zoo meende een oud-lid der Tweede Kamer dit te moeten doen door de verzekering dat „menschen, die niets te do.n nebben, gewoonlijk nergens tjjd voorhebben"; en een huidig lid van dit college door de ver klaring dat »een man, die zyne kinderen leert werken, beter doet dan hun een fortuin na te laten. Arbeid toch behoedt ons voor armoede, ondeugd en verveling". Een ander geen kamerlid meende te moeten herinneren idat »men door het beoefe nen der gymnastiek een gezond en krachtig lichaam verkrjjgt". Dit zyn allemaal gulden spreuken, waar heden als koeienedoch wat hadden zy te maken met het leest van den dag wat deden zy in een Gedenkblad voor 10 Juni 1892? Overigens bad dit blad veel verdienstelijks, de ook in Middelburg zser bekende predikant P. J. W. Klaarhamer herinnerde eenvoudig aan God, Oranje en Rederland in Psalm 72 vers 1 en 2, wat niets veruienstelyks had bevatte het zeer schoone teekeningen en zal menigeen het zeker bewaren als souvenir aan een feestdag, die met gulden letteren geschreven zal worden in de historiebladen der stad Utrecht. Pioj. blad no 44 bevat een besluit van Gedeputeerde staten tot vernietiging van een oesluit der vergadering van ingelanden van den Gooikens-Nieuwlandpolder. Gedeputeerde staten hebben daarbjj over wogen dat in de vergadering van ingelanden van den Gooikens-Nieuwlandpolder van 21 Mei 1892 een verzoek ter tafel is gebracht van L. van Gastel, om een oprit te doen maken aan den dyk van den polder; dat het polderbestuur bereid was zyne mede werking te verleenen tot het verkrijgen door den belanghebbende van de vergunning van Gedeputeerde staten tot het verbeteren en verlengen van den bestaanden oprit; dat de vergadering van ingelanden evenwel heeft btsloten»om het polderbestuur op te dragen te onderzoeken of bedoelde opril met geringe kosten >is te verbeteren en te ver lengen, en zoo ja, jdan van 's polders wege daartoe over te gaan zonder Gede puteerde staten daarin te kennen als zjjnde in dit geval onnoodig" dat volgens artikel 21 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen de bionendyken, met hunne bermen, door de be sturen niet gesleeht noch van hoogte, breedte of afmeting verminderd mogen worden, dan krachtens besluit van de vergadering van in gelanden of hoofdingelanden, goeagekeurd door Gedeputeerde stalen dat, nu de vergadering van ingelanden be sloten heeft den oprit, zoo dit met geringe kosten geschieden kan, voor rekening van den polder te verbeteren en te verlengen, waarvan vermindering der afmetingen van den dyk het gevolg zou zijn, op aat besluit de goed keuring van Gedeputeerde staten gevorderd wordt, en het besluit van ingelanden om die goedkeuring niet te vragen, derhalve in Btrya is met genoemd artikel. Gedeputeerde staten hebben by hun besluit bepaald dat de dykgraat of die hem krachtens art. 51 van het Algemeen reglement vervangt, binnen drie weken na de dagteekening van uitgifte van het Provinciaal blad, waarin dit besluit zal worden geplaatst, eene vergadering van ingelanden zal beleggen, waarin het besluit door hem behoort te worden medegedeeld, opdat door die vergadering een nieuw besluit met inachtneming van het reglement genomen kunne worden. Bljjkens een bekendmaking van burg. en weth. van Middelburg, in dit nommer opge nomen, treden het tarief en de voorwaarden betreffende de levering van dninwater van wege deze gemeente, van af Woensdag den 15 en Juni a. in werking. Zooals uit eene in dit nommer voorko mende advertentie bljjkt, zyn by den heer G. M. Tamson alhier te verkrygen Kosters Patent Geyters met automatischen afsluiter, die gezegd worden ver boven andere systeemen nit te munten. Het toestel maakt den indruk van zeer solide constructie te zyn en ziet er teveDS netjes nit. Heden middag geraakte aan de Rouaansche kade alhier een knaapje van een jaar ot acht te water. Een der knechts op de stoomboot Zeeland redde hem, die haast verdronken was. uoor middel van de roeiboot. Gu teren, Vrydag, avond heeft het bestuur van de Vereeniging tot het bevorderen van het vreemdelingenverkeer in Walchtren, afdeeiing Vlissmgen, eene vergadering gehouden en daarin het navolgende geregeld en besloten. Door de heeren J. Siegers en P. de Maret Tak was kennis gegeven dat zy, onder dank betuiging, de betrekking van bestuurslid niet konden aannemen. De overige 10 leden hebben zioh geconsti tueerd als volgt: de heer J. L. Gruoer, voor zitter, W. L. Winkelman, onder-voorzitter, A. L. A. van Unen le en W. G. Beker 2e secre taris en C. N. J. de Vey Meatdagb, penning meester, terwyl aan de heeren J. W. H. Brouwer, H. L. M. J. Devolder, J. Jansen, A. J. J. Kiyberg en M. Litrnoes byzondere commissiën werden opgedragen. Tot leden van het centraal bestuur, welks voorzitter dit jaar nit de afdeeiing Middel burg wordt benoemd, zyn aangewezen de heeren J. L. Ginber en W. G. Beker. Binnenkort zal eene algemeene vergadering worden gehouden, ten einde nog twee bestuurs leden te benoemen en een huishoudelijk regle ment voor de atdeeling vast te stellen. Naast den zoogenaamden Stuivergids voor Walcheren heett het bestuur besloten voor Vlissmgen afzonderlijk een wegwyzer naar en m de stad samen te stellen, die den vreemde lingen by hunne aankomst in de havens of met den trein zal aangeboden worden. Ook in dezen wegwyzer kunnen advertentiën tegen nitsrst matigen prjja opgenomen worden. Sedert Vrydag middag wordt te Vlissingen een 6 jarig knaapje vermijt. Men vreest dat het ventje, door vischjes te willen vangen in de nog al diepe en breede vest, in het water is gevallen en verdronken tenminste men heeft zyn hoedje in de vest dryvende gevonden. Tot laat in den avond heelt men met dreggen en een sleepnet doch zonder eenig gevolg gevischt. Aan het Grand hotel des bains zijn de volgende vreemdelingen afgestaptde heeren John. O. Horsey en Waker R. Petit van Londen de heer en mevrouw Hugo Gurthler van Cray- donde heer en mevrouw Lion en Zoon van Lon den mevrouw Anna Giüuwald van Goerlitz, de heeren D. H. S. Howard, John Lowe, Admicazs en Zwm, 4e beer en mevrouw L^ycester, de heeren E. Jewell, M. M. Bulprax, Osashi en Zoon, G. W. Bronté, Braunwell, P. H. Stekteton, Jas. I. Aresy en W. Aresy allen van Londende heeren Paul Siebig en Alexander Bratsh van Breda; Arnold F. Engels van Antwerpen; mej. E. Klehe, Li!y Schnitzler en mevr. Am. Sehnitzltr van Antwerpen, de heeren H. Koekoek van Loiiden, jhr Roëll van 'sGravenhage en jhr Schorer van Haarlem. Door den gemeentes aad van St. Laurens is aan den h.er A. lngelse op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger tegen 1 Augustus aan- taande. Doordien men te Hansweert druk besig is met het lichten der kleine houten schut- slnisdenren en deze wederom door andere te doen vervangen, wordt er thans aldaar maar met éen schutsluis geschut. Vrydag namiddag werden de bewoners van Hansweert in rep en roer gebracht, op het bericht dat sich aldaar een „dolle hond" had vertoond. By onderzoek bleek dit gernoht op een misverstand te berusten en te zyn ontstaan doordat twee honden, die voor een kar gespannen stonden, met elkander zoodanig aan 't vechten waren geraakt, dat de eene hond door den anderen was dood gebeten. Waarschynljjk was de vele dorst, tengevolge van het heets weder, de oorzaak van het gevecht. Door den minister van waterstaat, handel en njjverheid is bepaald, dat de naam van het station der staatsspoorwegen Kruiningen wordt veranderd in Kruiningen—Yerseke. Tot onderwijzer aan de openbare school te Oostbnrg is (Vrydag) benoemd de heer W. J. van Nienwenhuyzen te Krabbendyke. Vrydag is te Cortgene weder eene ver gadering gehouden van belanghebbende land- oouwers ter bespreking der opriohting eener roomboterfabriek. De vry talrjjk bezochte vergadering werd gepresideerd door den heer C. J. v. d. Linde. Na bespreking werden de statuten en het huishoudelyk reglement der op te richten ver eeniging vastgesteld. Zy berust op coöperatieven grondslag en is aangegaan voorloopig voor 15 j aren te rekenen van den dag, waarop de statuten, in de Staats courant vermeld, zyn goedgekeurd. De fabriek zal gesticht worden tasschen Cortgene en Colynsplaat, op eene weide in pacht by D- Munlenberg Dz., gemeente Cortgene. Aan het emae der vergadering berichtte de voorzitter dat er 184 koeien definitief waren aangegeven. Een definitief bestuur zal eerst in eene vol gende vergadering gekozen worden, daar eenigo landbouwers niet tot het einde der vergadering konden aanwezig zyn. Te Zierikzee had Vrydag door de com missie tot bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland de zomerkenring plaats. 35 merriën met veulen, 5 eenjarige hengBten waren aangevoerd, ook waren aangebraoht 3 merriën met veulen voor de herkeuring van bekroonde merriën met veulen van 1891. Voor de keuiing van het Ned. Paardenstam boek werden 12 merriën aangeboden, waarvan er 5 werden goedgekeurd. Naar men verneemt moet de minister van waterstaat het voorstel van den raad van Tholen hebben aangenomen om het ledige terrein met de erf der normaalschool voor 1000 te koopen, teneinde daar ter plaatse van rykswege een post- en telegraafkantoor te bouwen. Van 4-11 Jnni. Vlissingek. Ondertrouwd: J. van Aartsen» jm. 26 j. met M. P. de Musck, jd. 21 j. 8. A. Luitwieler, jm. 30 j. met C. de Vos, jd. 28 J. C. van Schelven, jm. 22 j. met A. Daane, jd. 19 j. C. F. Keersemaker, jm. 24 j. mus M. V. Basquet, jd. 20 j. Getrouwd: J. Aarnoutse, jtu. 28 j. met J. Geertse, jd. 26 j. P. Silvius, jm. 20 j. met J. C. M. van der Steen, jd. 23 j. Bevallen: C. W. Contant, geb. Van Akkeren, z.' M. Brouweis, geb. Cioiacnt, z. F. Holle- br'andse, geb. De Bree, z. J. Visser, geb. Flo- russe, d. S. F. Blad, geb. Van der Heydt, d. H. Nieuwpoort, geb. Van Son, d. B. C. Terwiel, geb. Warman, d. R. J. F. Maes, geb. Runier, d. M. L. Keys, geb. Filis, z. (levenl.) Oeverleden: C. J. ten Hacken, vrouw van J. A. Scheers, 38 j. J. A. Beyé, ongeh. z. 23 j. J. van Boven, wed8 van A. Verbrugggc, 70 j D. C. van den B.rge, d. 7 m. A. C. van der L'aken, viouw van C. de Rycke, 51 j. W« Njjland, man van C. Tresseler, 69 j. G. A. T. Flofschutz, 17 n. L Y. ft. De witte, d. 'i

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 1