LAATSTE BERICHTEN. Verspreide Berichten. UIT STAD EN PROVINCIE. Bevordering van het vreemdelingen verkeer. RECHTSZAKEN. Vervolgens voerde nog het woord Tenthof van Boom, die zich geheel by den heer Tindal aansloot, en daarna Sam. Coltof ene., waarna de vergadering uiteenging, nadat de heer Trenb den heer Tindal had bedankt voor zyn voordracht. Naar wjj vernemen is mej. B. F. Vos, tot dasver pleegzaster in het gasthuis alhier, met 1 Mei opgetreden als directrice van dit gesticht. Blykens het Maandboekje overleden ge durende de maand April te Middelburg 37 personen. Hun leeftjjd was de volgende beneden het jaar 11, van 1 tot 5 jaar 2, van 15 tot 20 jaar 1, van 25 tot 30 jaar 1, van 30 tot 35 jaar 1, van 50 tot 55 jaar 1, van 55 tot 60 jaar 4, van 60 tot 65 jaar 2, van 65 tot 70 jaar 5, van 70 tot 75 jaar 5, van 75 tot 80 jaar 3 en van 80 tot 85 jaar 1. De ziekten der overledenen waren klier- tering en beroerte ieder 5, longontsteking en hartgebrek ieder 4, kinderdiarrhoea 3, stuipen, longtering en nierziekte ieder 2 en voorts ouderdomszwakte, scheurbuik, hersenziekte, maaglyden en kraambed. Plotseling stierven 3 personen, niet behandeld was een, terwyl er een elders overleed. Volgens bericht uit Vlissingen zyn aldaar dezer dagen door eenige in ons land gevestigde exporteurs van versch geslacht vleesch, die reeds sedert geruimen tjjd hunne, voor de Londensche markt bestemde zendingen over Vlissingen dirigeeren, aan de binnenhaven ge legen loodsen tot slachtplaats ingericht. Het vee wordt thans levend per spoor aldaar aangebraoht en, na geslacht te zyn, in daartoe dienende kratten per mailboot naar Engeland verzonden en arriveert des ochtends vroegtijdig op de Londensohe markt. Het vermoeden, dat bet aan den Oost- Bev landpolder aangespoelde ljjk was dat van A. G. Leeflang, djjkwachter te Bruinisse, is bevestigd. Ter benoeming van eene onderwijzeres aan school E te Goes (hoofd mej. Slothouwer) is, ter vervanging van mej. A. J.YanLoghem, die tegen 1 Juni a. e. als zoodanig eervol ont slag heelt aangevraagd, de volgende voordracht opgemaakt: 1. M6j. E. H. De Wal, leerares aan de H. B. S. voor meisjes te Leiden2. mej. E. Groothof!, onderwyzeres aan de 2e burgerschool voor meisjes te Gouda; 3. mej. P. C. G. Kocb, onderwyzeres te Kampen. (O. Crt.J Te Philippine zyn tot lid van den ge meenteraad gekozen: in de vacature-Voorman (tot 1897) de heer A. de Milliano met 18 stem men en in vacature-Bock (aftr. 1893) de heer Joh. van Hurck Pz. met 17 stemmen. Van de 36 kiezers stemden er 21. De Woensdagavond te Aardenburg door het departement SluisAardenburg der Maat schappij tot nut van 't algemeen gehouden ver gadering werd aleehts door 14 leden bijgewoond. Na de resumtie der notulen bracht de heer Lambreohtsen, namens de daartoe benoemde commissie, verslag uit omtrent de rekeningen van gesubsidieerde vereenigingen. Een paar daarop gevallen aanmerkingen werden door aanwezige leden dier vereenigingen toegelicht. De begrooting van ontvangsten en uiggaven voor het dienstjaar, loopende van 1 Juli 1892 30 Juni 1893, werd vastgesteld tot een bedrag van 684.93, met een post voor onvoorziene uitgaven ad 25.43. By de behandeling van dit punt werd besloten voor eene lezing in den e. s. winter een spreker te laten komen voor eigen rekening; het subsidie aan de kweek school voor bewaarsehoolonderwjjzeressen te Leiden ad 10 te schrappen, omdat het de partement niet op de hoogte wordt gesteld omtrent den financieelen toestand dier school en over te gaan tot den aankoop van eenige door het hoofdbestuur uitgegeven vlugschriften. Door de bereidwilligheid van den heer H. C. Bakker te Sluis zal ook in die gemeente eene leesbibliotheek worden opgericht, waar voor eene som van 75 werd uitgetrokken. De heer G. A. Yorsterman van Oyen,dieals secretaris moest aftreden, werd met 13 stem men (1 briefje was blanco) herkozen. By de behandeling der punten van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering heersehte eene negatieve geest onder de leden. Algemeen was men van oordeel dat te veel geld wordt uitgetrokken voor in te stellen onderzoeken, waarvan het practische nut niet werd ingezien. Zoo zal aan den afgevaardigde ter alge meene vergadering o. a. worden opgedragen zyne stem uit te brengen tegen het voorstel om „aan het hoofdbestuur op te dragen het instellen of doen instellen van een onderzoek naar 't geen in ons land en in het buitenland plaatselyk wordt gedaan om de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van de minder be voorrechten te bevorderen door persoonlijke bemoeiingen met dezen in uren van gemeen schappelijk samenzyn, die van school of arbeids tijd vijj vallen en daarvan een beoordeelend overzicht samen te stellen," alsmede te stemmen tegen >de uitgaven van een Nederlandsch volksliederenboek," de toekenning van een subsidie aan het Nederlandsch Tooneelverbond en tegen het onderzoek naar hetgeen tot ver betering van de armverzorging in ons land en in het buitenland is beproefd. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer Yan Eerde te St. Anna ter Maiden. Op eene daartoe betrekkelijke vraag van den heer Backer werd door het bestuur te kennen gegeven, dat de uitgetrokken gelden voor sohoolgeld-betaling konden worden gebruikt tot het aanwenden van alle gepaste en eerljjke middelen om het getrouw schoolbezoek te bevorderen. g Hierna werd de vergadering gesloten door den vooriitter, die zyn dank betuigde aan de leden der commissie van onderzoek by het nazien der rekening van de gesubsidieerde vereenigingen. Woensdagavond werd in het Schuttershof alhier eene vry druk bezochte vergadering gehouden van belanghebbenden in de oprichting van eene »Yereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenver- keerin Middelburg en omstreke n." De oproeping tot deze vergadering ging uit van het bestuur der vereeniging Uit het volk Voor het volk en het presidium werd waarge nomen door den heer mr G. N. de Stoppelaar. De bjjeenkomst openende en de aanwezigen welkom heetende, herinnerde de voorzitter er aan dat ten vorigen jare de wenschelykheid werd ter sprake gebracht om pogingen aan te wenden om ook hier, geljjk in zoovele andere plaatsen van ons vaderland, eene vereeniging op te richten ter bevordering van het vreem delingenverkeer en verklaarde hy met genoegen te zien dat zoovel en, door hunne tegenwoordig heid op deze byeenkomst, bljjk gaven in te stemmen met de denkbeelden, nedergelegd in eene, in ruimen kring verspreide circulaire. In het kort zette de voorzitter het doel uit een, dat men beoogt, en dat in de circulaire, die wy als bekend mogen veronderstellen, in den breede is uitgedrukt. Die circulaire resumeerend, moet de vereeni ging in het oog houden dat Zeelands hoofdstad niet genoeg bekend is, althans niet zoodanig, dat men tot een bezoek aan haar en hare nog minder bekende, ja dikwerf geheel verkeerd beoordeelde omstreken wordt uitgelokt; dat men veelal niet voldoende op de hoogte is van de middelen van vervoer, althans om, hetzy op min kostbare wyze, hetzy zonder te veel opoffering van tjjd en in verband met verdere reisplannen, een tochtje naar deze streken te ondernemen; dat velen bovendien in de onzekerheid verkeeren of er hier iets belang rijks is te zien en welke genoegens zoodanig Zeeuwsch reisje kan opleveren. Dat alles in wyden kring bekend te maken, de vreemdelingen te helpen en op de hoogte te brengen van wat hun noodig is te weten moet het dobl zyn der te stichten vereeniging. Dat het streven van het bestuur der veree niging sympathie had ondervonden bewees de mededeeling van eene ljjst vsn personen, die zich bereid hadden verklaard de zaak, 't zy persoonlijk, 't zy financieel, te steunen. Daarop kwamen een honderdtal namen voor, waaronder enkelen uit Ylissingen en een uit Domburg. De heer De Stoppelaar deelde nog mede dat de medewerking van Ylissingen is gevraagd doch dat door een of ander misverstand daar niet de steun is gevonden dien men had verwacht. In afwachting van de samenstelling van een bestuur, legde de heer De Stoppelaar een con cept over van statuten eener vereeniging als hier bedoeld. Hy wees er verder op dat publiciteit een der eerste vereischten is voor het welslagen van het pogen der op te richten vereeniging en deelde mede dat door hem reeds overleg is gepleegd met eene boekdrukkersfirma hier ter stede tot het uitgeven van een geillustreerden stuiversgids evenals die in andere gemeenten, o. a. Njjmegen, bestaat. Ook daarvoor had de heer De Stoppelaar reeds een concept gereed; die gids zou onder meer bevatten verschillende opgaven, voor vreemdelingen van belang, bene vens een wandeling door de stad, met een korte beschrijving van wetenswaardigheden omtrent openbare gebouwen en opgaaf van hetgeen in sommigen ervan bezienswaard mag heeten. Het plan bestaat om in dienzelfden geest mededeelingen te doen omtrent Ylissingen, Domburg en Yeere. Later kan beslist worden of het noodig is van den gids ook eene uitgaaf in het Fransch het licht te doen zien. Hierna gaf de heer De Stoppelaar gelegen heid tot gedachtenwisseling en wees er daarby op dat hoezeer financieelen steun wordt ge- wenscht, hier vooral persoonlyke hulp noodig is. De heer M. S. de Zeeuw vroeg of het 't denk- beeld van het bestuur is om als hier, even als een vorig jaar, vreemde muziekkorpsen komen die te ontvangen en verder te doen wat ten vorigen jare door hem met eenige andere heeren is gedaan. Spreker deelde mede dat hy be trekkingen heeft aangeknoopt met vreemde korpsen om ook dit jaar gedurende den zomer des Zondags matinees etc. te geven. De voorzitter kon hierop niet antwoorden, wyl hy het te benoemen bestuur niet kan vooruitloop en. Hy wees er echter op dat z. i. de bemoeiingen der vereenigingen zich niet moe ten bepalen tot de vereenigingen als de heer De Zeeuw bedoelt, maar om vreemdelingen, die uit België, Engeland en Hollan 1 een bezoek aan Walcheren brengen ter hulp te zyn en hen tot een bezoek op te wekken. Het doel kan nooit zyn een concertvereeniging te vormen. Op eene vraag van den heer Da Stoppelaar of misschien een der aanwezige personen eenige mededeeling kon doen omtrent de ideeën in Ylissingen aangaande deze zaak, gaf de heer Van Woelderen in overweging dat het bestuur hier in overleg trede met ingezetenen van Vlissingen, Domburg en Veere, om, na raad pleging met deze, eene nadere bespreking te houden. Spreker gaf verder nog eenige wenken wat de vereeniging zou kunnen doen tot verfraaiing der stad. De heer De Stoppelaar wenschte liever nu reeds eene vereeniging op te richten, een be stuur te benoemen en dat in overleg doen treden met eenige invloedrijke personen uit Ylissingen. Een der Ylissingsohe heeren meende dat de mindere sympathie van de Ylissingers toe te achrjjven was aan het feit dat in de bewuste circulaire te veel van Middelburg alleen werd gesproken. De heer Van der Pauwert vroeg of het de bedoeling van de vereeniging, Uit het volk- voor het volk is de vereeniging als zy is opge richt, a l'abandon te laten, dan wel of zy de vereeniging wil besohouwen als een onderdeel van hare vereeniging en het bestuur zich de noodige hulp zal reserveeren. De heer De Stoppelaar verklaarde dat Uit het volk—voor het volk wel steun wil verleenen, doch dat die vereeniging het niet wenschelyk acht de nieuw te stichten vereeniging als een onderdeel van haar vereeniging te beschouwen. In dien geest is door het bestuur besloten. De heer Van der Pauwert betreurde dit; by achtte het wel uitvoerbaar en niet zoo werk zaam als de voorzitter meont, te meer als het bestuur van Uit het volk—voor het volk zich de noodige hulp wilde assumeeren. Hjj wees daarby op den Kinderspeeltuin enz. De heer De Stoppelaar bleef by zyne meening hy wees er op dat meer zaken, door Uit het volk op het getouw gezet, zoodra zy levens vatbaarheid hadden door de vereeniging zyn losgelaten. De heer Van der Pauwert bleef er by dat invloed van de vereeniging Uit het volk op de nieuwe vereeniging gewenscht zou zyn. De heer Doorenbos wenschte ook dat de nieuwe vereeniging zelfstandig bleef, hoewel hy erkende dat het nuttig kan zyn dat in het bestuur ook heeren zitting hadden, die deel uitmaken van het bestuur van Uit het volk voor het volk. De voorzitter vroeg of de heer Yan Woelderen er bezwaar tegen zou hebben dat hier een voorloopig bestuur werd benoemd, dat dit ook in Ylissingen geschiedde en dan die commissiën later gezamentljjk van gedachten wisselen over de hoofdpunten. De heer Van Woelderen verklaarde hiermede genoegen te nemen. De heer Heyboer meende dat het wensche- ljjker zyn zou dat in elke gemeente eene zelfstandige vereeniging werd gesticht. Eene vereeniging voor geheel Walcheren vreesde hy dat niet gunstig werken zou. De heer De Stoppelaar was van oordeel dat de commissie voor elke gemeente plaatselyk werken kon, maar toch de besturen onderling voeling hielden. De ondervinding zal echter uitspraak moeten doen. De heer Doorenbos meende dat de beste weg is hier eene vereeniging op te richten en dat andere personen in Ylissingen en andere plaatsen dit ook doen. Hy vreesde nl. dat samenwerking moeiljjk zal zyn, wyl al heel spoedig nay ver zich zal openbaren. In enkele opzichten konden echter de twee of meer ver eenigingen elkander steunen. De heer De Stoppelaar bleef een gemeen schappelijk optreden van de vier genoemde gemeenten wenschen. Hy achte dit in menig opzicht nuttig, wyl er vele zaken zyn waarin de belangen van de verschillende gemeenten kunnen bevorderd worden. Desnoods kon Ylissingen een eigen bestuur bezitten. De heer Grüber gaf in overweging de naam der vereeniging te doen luiden: »Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Waloheren" en geloofde dat het pogen dezer- zjjds dan wel steun in Ylissingen zou vinden. De heer Yan Woelderen wees erop dat, evenals by de kies vereenigingen, men op ver schillende plaatsen vereenigingen oprichten en aan een centraal bestuur de hoofdleiding op dragen kon. De voorzitter gaf alsnu in overweging de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in Walcheren voorloopig als gevestigd te beschouwen. Dit werd met applaus goedgekeurd. Daarna noodigde de heer De Stoppelaar eenige heeren uit zitting te nemen in een voorloopig bestuur. Het waren de heeren D. J. H. van Aken, J. A. Altorffer, S. Boasson, F. B. den Boer, M. J. Boone, J. M. van Boven, D. L. Broeder, J. P. Boudewjjnse, G. J. Endhoven, C. A. Goethals, L. K. van der Harst, H. J. G. Hartman, mr H. Lenshoek, Joh. L. van der Pauwert, Herm. Snyders, P. A. Yerhulst, T. L. van Wagtendonk, C. L. van Woelderen en M. S. de Zeeuw. Behalve de heeren Van Boven en Herm. Snyders, die bedankten, namen de aanwezige heeren de uitnoodiging aan; den heeren D. J. H. van Aken, 8. Boasson, F. B. den Boer, J. M. Boone en mr H. Lenshoek, die niet tegen woordig waren, zal daarvan kennis worden gegeven, terwyl de heer De Stoppelaar even eens zyne medewerking toezegde. De heer Gruber, uitgenoodigd om voorloopig voor Vlissingen zitting te nemen, verklaarde zich daartoe bereid. De heer Yan Woelderen vroeg of niet een der leden van het dagelyksch bestuur van Mid delburg diende uitgenoodigd te worden. De voorzitter meende dat het" wenschelyk was om eerst in een definitief bestuur leden van de gemeentebesturen van Middelburg en Ylissingen eene plaats aan te bieden. De voorzitter deelde nog mede dat zyn plan was het lidmaatschap der vereeniging op f 1.50 's jaars als minimum te stellen en begunstigers te vragen tegen een contributie van f 5 's jaars. De heer Van Woelderen was, blykens het applans, de tolk der vergadering toen hy aan het bestuur van Uit het volk Voor het volk dank bracht voor het genomen initiatief in deze. Hierna sloot de heer De Stoppelaar de by eenkomst. De getuigenbank ter terechtzitting der vierde kamer der Amstcrdamsche rechtbank leverde Dinsdag een eigenaardigen aanblik. Naast d9 type van een stok-ouden Zeeuw- schen boer en zyne nog oudere zuster met een jongen neef, allen in provinciale kleederdracht, loomed* een flinke glundere Zeeuwsche deerne in haar »kistentuig", doch deze gevankelijk uit Middelburg herwaarts geleid, als zynde zy be trokken by den voorafgeganen diefstal der effecten, daarby de schommelende type van eene breedsprakige Amsterdamsch9 weduwvrouw uit een der achterbuurten, in tegenstelling met de zich bewuste persoonlijkheid van twee welbe kende en bekwame rechercheurs uit de hoofd stad, benevens een tweetal Amsterdamsche kooplieden, dio tot dusverre in hunne negotie het artikel »effecten" nog niet hadden cpgenomeD, vormden zy tooh allen het bewysmaterieel tegen Jacobus en Pieter van Lujjk, vroeger woonachtig te Sloten, thans te Amsterdam, beiden beschul digd van heling der effecten, gestolen ten nadeele van den Zeeuwschen boer H. Rjjnen te Baarland, op 17 December jl. Beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Toen het getuigenver hoor was geëindigd eischte de substituut-officier van justitie mr baron d'Yvoy tegen ieder der beide beklaagden eane gevangenisstraf van twee jaren. Mrs. G. Vissering en Hjjmans voerden voor de beklaagden ambtshalve de verdediging. De verklaringen van den eersten getuige gaven een verhaal van de zeldzaam brutale wyze, waarop de voorafgaande diefstal had plaats gehad. Die getuige bewoont te Baarland, in Zeeland, de hofdstede De Oude Brouwerij. De man bezat geld en daarby, zooals hij ter terechtzitting mededeelde, effeoten van ver schillende kleuren en landen. Het was den 17en December jl., des avonds te 8 uur, en daarby koud. Hjj ging slapen. Zyne zuster Bliep by de meid in de huiskamer of keuken. In de pronkkamer werden door hem de effecten bewaard in eene antieke kast, die geopend werd, wanneer neef Driedyk de coupons kwam knippen en de talons ter inwisseling afhalen. Omstreeks elf uur in den avond werd de deur der hofstede met een boom opengeloopen en verschenen er drie kerels, die door hem werden herkend en die zich thans in handen van het gerecht bevinden. De kast werd onderstboven gekeerd, de glazen verbrjjzeld. De huisman wilde zyn erf verdedigen, men joeg hem in zjjne bedstede terug, stak daarna de lamp san, stal de effecten uit de kast, benevens geld en zilveren Zeeuwsche knoopen, en dreigde de be woners der hofstede met moord. De oude zuster liet echter door den knecht de huurlieden roepen. Deze verschenen, maar konden slechts op de toen vluchtende roovers hunne jachtgeweren afvuren. Men zette hen spoedig achter slot en grendel, tot groote gerustheid der Zeeuwsche landlieden. Door de jjverige nasporingen van de Am sterdamsche rechercheurs Panhorst en Verbeek kreeg men echter de bewaarplaatsen der effecten te weten, en werden ook de helers der schuldbrieven gearresteerd. De uitspraak van hun vonnis wacht hun over acht dagen. NR. Grt.) Yoor de 20 opengestelde plaatsen voor adelborst 3e kl. by het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord hebben zich 108 jonge lieden aangemeld. Het huldebljjk, madlle Marcolini, zangeres der Fransche Opera te 's Hage, Woensdag door de assuradeuren van den Grooten Schouwburg te Rotterdam aangeboden, bestaat uit een gouden armband met briljanten. Het huldeblijk ging vergezeld van een album, waarin calligraphisch de heldhaftige daad in den Rotterdamschen Schouwburg beschreven wordt. In den Parkschouwburg te Amsterdam wordt Zondag voor het eerst opgevoerd Een duister geheimgroot sensatie-drama, waarin twee schitterende watertafereelen, 175,000 liter echt water, echte regen, 20 sloepen, stoomboot van 5 paardekracht, pleizierjachten, waterge zicht by zon, maanlicht en regen. Het is waarlijk geen kleinigheid. Woensdag kwam te Amsterdam uit Brus sel aan de troep Afrikanen, die in onze hoofd stad voorstellingen zal geven. Het was zegt de Amst. (D. v. N.) duidelijk aan de gelaatskleur en uitdrukking der menschen zichtbaar, dat zjj tot verschil lende AfrikaanBche stammen behooren. Hun kleederdracht munt uit door rjjkheid aan kleu ren de lange witte, blauwe en zwarte mantels, de kleurige doeken rond het gitzwarte haar, een geweer of een spies in de hand en een cigarette in den mond, dit alles geeft mannen en vrouwen allen schoon van gestalte een indrukwekkend uitzien. De aardige kin dertjes zyn zeer verschillend gekleed. Sommigen van hen dragen mantels, evenals hun ouderB, doch de meesten hebben kleine pelgrimspjjen aan met kappen over het hoofd. In groote, z. g. >Jan pleziers" werden de Afrikanen naar het kamp gevoerd, waar zjj zich, na hun nieuw verblyf te hebben onderzocht, in de verschillende houten huisjes terugtrokken. Enkele kinderen bleven spelen in het gras en wroetten met hun bloote voetjes in de aarde, totdat de kameelen en de mooie Arabische paardjes aankwamen. Yoor deze dieren zyn flinke stallen in gereed heid gebracht. De troep is omstreeks 50 per sonen sterk. Het hoofd, een imposante ver schijning," met een langen grjjzen baard, een hoog voorhoofd en groote sprekende oogen, monsterde na aankomst den geheelen troep en bevond deze in orde. Te Amsterdam heeft een der onderge schikten van een machinist van de Oranje Nassau, die met zyn chef in eene woordenwis seling kwam, zyn mes getrokken en den machinist doodgestoken. De dader is gearre steerd. Het visschjes vangen, tegenwoordig erg in zwang by de jeugd, heeft in den Amstel te Amsterdam een jongen het leven gekost. Hjj viel voorover en stikte in de modder, Te Rotterdam is een anderhalfjarig kindje overleden tengevolge van hersenschud ding, die het kind bekwam door een val op de punt van een stoof. Sequah heeft Gouda verlaten. Denlaat- sten avond reed hy te paard, omringd door een eerewacht te paard en voorafgegaan door vlag gen, tropeeën en lampions, van de zaal Kunstmin naar zyn hotel. Op de markt stonden duizen den geschaard om getuige te zyn van het afscheid. Sequah hield eenige toespraken, af gewisseld door verschillende liederen, hem toe gezongen, o. a. het »Engelsche volkslied," door eenige meisjes der stearinekaarsenfabriek. Er werd veel vuurwerk afgestoken en veel gejoeld Tegen elf uur ging de menigte rustig uiteen. De heer Brantsen van de Zjjpe, lid der Tweede kamer, viel Woensdag te 'sGravenhage van zyn paard en kreeg van het dier een trap tegen het oog, dat ernstig werd gekwetst. De apotheker te 's Gravenhage, op wien onlangs de bekende aanslag werd gepleegd en die zoodanig werd verwond, dat men aan vankelijk voor zyn leven vreesde, is thans in zooverre hersteld, dat hjj binnen enkele dagen het Ziekenhuis zal kunnen verlaten. Te Urk heerscht de typhus in hevige mate. In de vorige week werden 20 gevallen aange geven en zyn 3 personen aan de ziekte over leden. Te Leeuwarden zyn vier personen gear resteerd die zich hebben schuldig gemaakt aan het gepasseerden Zondag met vereende krachten mishandelen van den majoor der rjjks veld wacht De Jager, by gelegenheid van de meeting te Huizum. Allen zyn overge bracht naar het huis van bewaring. Uit het onderzoek is gebleken, dat de mis handeling van ernstigen aard is geweest, in zoover dat de majoor eenige oogenblikken is blootgesteld geweest aan de woede van eene groote volksmenigte, die hem had omsingeld en geïsoleerd en op allerlei wjjze mishandelde, totdat de commissaris van rijkspolitie van Leeuwarden, op het vernemen wat er gaande was, zich met eenige manschappen over de grens der gemeente begaf en zich met geweld met den stok een weg door het volk heen baande en den majoor te hulp kwam en ontzette. Nu de kievitseierentyd bjjna om is, wordt in Friesland in de laatste dagen meer dan gewoonlyk op de weilanden naar die eieren gezocht. Yelen verdienen daarmede een niet onaardig daggeld. De prjjs is, wegens het gure weder, nog steeds hooger dan andere jaren hy wisselt at van 15 tot 17 cent per stuk. Zooals men weet, is (art. 22 jachtwet) na 5 Mei het verkoopen, te koop uitstallen of ver voeren van kievitseieren verboden. Door de stad Antwerpen wordt op al de Zondagen tusschen 3 Juli en 11 September van dit jaar haar aohtste bestendig festival aangeboden aan al de zang- fanfaren- harmo nie- en symphonie-maatschappjjen van het land en den vreemde. Elke maatschappij mag voor hare deelneming den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premiën en medaljes bedraagt meer dan 6000 frank. De eerste premie is 1000 frank voor de maatschappijen en 200 frank voor de bestuurders. Groote feesten zullen te Antwerpen plaats hebben op 13, 14, 15, 16 en 21 Augustus. De maatschappijen, die het prospectus niet ontvingen, kunnen het per briefkaart aanvragen aan den burgemeester der stad Antwerpen. Koningin Victoria is goed en wel te Windsor aangekomen. Te Madrid werd op klaarlichten dag, tusschen twaalf en éen uur 's middags, aan de deur van een waschhuis in de Fray Luis de Leonstraat een zak neergolegd, welken eenige kinderen, uit de school terugkeerende, bemerk ten. Men vond daarin het lyk van de 72-jarige Penaloa, smokkelaarster en woekeraarster van beroep. Haar kleeren waren in stukken gesne den, ongetwijfeld om het geld te vinden, dat zjj gewoon was er in te naaien. De geheimzinnige zaak is het onderwerp van alle gesprekken te Madrid. De Russische wet kent aan de telegraaf - beambten, die in de grensprovinciën dienst doen, verschillende voordeelen toe, o.a. ver goeding van reiskosten, verhooging van trakte ment, verlof met behoud van salaris, enz. Thans is de quaestie gerezen of, sedert ook vrouwen voor den dienst in de telegraafbureaus wor den gebruikt, zy dezelfde voorrechten kunnen genieten als de mannen. De minister van bin- nenlandsche zaken iB in dit opzicht gunstig geBtemd. 's Gravenhage. Yoor het gerechtshof alhier werd heden behandeld het hooger be roep, aangeteekend door Maria De Ruyter, weduwe van P. da Kraker, tegen het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarby zy ver oordeeld werd wegens medeplichtigheid aan den moord op wjjlen haar echtgenoot tot 20 jaren gevangenisstraf. De weduwe De Kraker verklaarde voor het hof in appèl gekomen te xjjn, omdat zy meende in evenredigheid van haar aandeel in het misdryf tegenover dat van Louwerse te zwaar gestraft te zyn. De advocaat-generaal wees op het hoog ernstig karakter van het misdrjjf, dat niet uit armoede of hebzucht maar tot bevrediging van lage hartstochten gepleegd was tegen een eohtgenoot, met wien de beschuldigde sedert jaren was gehuwd. Yoorts achtte de advocaat-generaal de teeke nen van berouw van een twijfelachtig karakter Hjj wees op de aanhitsing van den moordenaar door de vrouw om in verband met een en ander te betoogen dat er kalm overleg had bestaan om na de misdaad de schuld op anderen te schuiven. Uit alles bleek het optreden van beklaagde als daderes en niet slechts als medeplichtige. Het requisitoir strekte tot vernietiging van het vonnis der MiddelbnrgBohe rechtbank we-

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 2