LAATSTE BERICHTEN. Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. VERKOOPINGEN, ENZ leipgeplijke sfand* Gemeenteraad van Vlissingen, plaatsgebrek op de scholco A, B, C cn D, deelen burg. en wetb. daarbij aan den raad mede dat, ofschoon zij de uitspraak der com missie deelen, dat aan twee scholen, elk van 300 leerlingen, uit een peadagogisch oogpunt de voorkeur dient te worden gegeven boven eeoe school van 600 leerlingen, zij toch wegons financieele redenen geen vrijheid vinden het advies der commissie te steunen. De jaarlijksche kosten toch zouden bij op volging van het advies aanmerkelijk hooger wordenimmers niet alleen is een hoofd (ad 1200 jaarwedde en 300 vergoeding wegens gemis aan vrije woning) meer noodig, doch ook het overig onderwijzend personeel voor twee scholen van 300 leerlingen elk zal grooter zijn dan voor eene school van 600 kinderen zoo lang die scholen niet geheel z ij n bevolkt. Ook de kosten van het handwerksonderwijs met do hierbij noodige hulp, van het schoon houden, van de verwarming, van de leermid delen enz. worden voor twee zulke scholen noodwendig hooger dan voor éene school. Maar bovendien kan stellig voorloopig de proef worden genomen met eene school van 600 leerlingen op het voormalig Oostkerkhof, die toch zoodanig wordt gebouwd, dat daarvan enkel door het afsluiten van eene binnendeur elk oogenblik twee schoolgebouwen, elk van 300 leerlingen, kunnen worden gemaakt. Bij de door de commissie aangegeven wijzi ging in het plan van burg. en weth. betreffende vergrootiog van school A (Bree) leggen burg. en wetb. zich neder. Wat school D betreft (hoofd mej. Klaar), aan het stichten van eene nieuwe school enkel daarvoor en voor eene, burg. en weth. niet zoo noodzakelijk gebleken, voorbereidingsklasse kunnen burg. en weth. hunne athesie niet hechten. De door burg. en wetb. voorgestelde verbouwing dient niettemin h. i. achter wege te blijven, nu de commissie aan den bestaanden toestand nog de voorkeur geeft boven die, welke uit die verbouwing zou ge boren worden. Burg. en weth. komt het nu nog het beste voor de school voorloopig te laten zooals zij is, en te overwegen waartoe zij gaarne bereid zijn in hoeverre eene opheffing van de scholen D en G en hare vervanging door een school met 9jarigen cursus gewenscht is. Evenals vroeger schijnt burg. en weth. nog zoodanige school, trots het niet gemotiveerd oordeel der toenmalige commissie van toezieht op de scholen voor lager onderwijs, voor de niet-ongegoede ingezetenen in het algemeen meer doeltreffend toe, dan het aan de tegenwoordige scholen D en G tezamen gevolgde programma, waarvan slechts zoo weinig meisjes tot het einde toe kunnen profiteeren. Bij die gelegen heid zou dan tevens kunnen worden nagegaan in hoever het gebouw in de Lange Delft, thans voor school D gebruikt, ware in te richten voor eene voorbereidingsklasse met zoodanig schoolgeld, dat die aan de gemeente niets of skchts weinig kost. Aangaande de voorstellen van den heer Snijders verwijzen burg. en wetb. naar het geen zij daaromtrent mededeelden bij een schrijven van November jl., terwijl zij omtrent de voor stellen van den arrondissements-schoolopziener verwijzen naar hetgeen in de bijlagen is gedrukt. Resumeerende stellen burg. en weth. voor, behoudens de noodige goedkeuring, a te besluiten tot stichting van eene nieuwe sohool voor openbaar lager onderwijs voor 600 leerlingen op het voormalig Oostkerkhof, in welke school onderwijs zal worden gegeven in dezelfde vakken als waarin onderricht wordt gegeven aan de scholen A, B en C b te besluiten tot het bijbouwen van een lokaal aan de school A in de Bree; c aan burg. eu weth., in overleg met de commissie van fabricage, de verdere uitvoering van dit besluit over te laten. In het jaarverslag van burg. en weth. aan den raad over 1889 lezen wij het volgende, waarop hetzelfde college hier doelt „Reeds in 1888 maakte een punt van over weging bij ons uit de vraag, of het niet wen- schelijk zijn zoude van de openbare meisjes scholen D (hoofd mej. Klaar), F (hoofd mej. Chivat) en G (hoofd mej. Van Slee) hetzij twee, hetzy ééne school te maken. In verband hiermede richtten wij in October van dat jaar het volgende schrijven tot de oommissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs Middelburg, den 23 October 1888. Gelijk u bekend is, besloot de gemeenteraad in zijne zitting van den 19 November 1880 tot opheffing van school F, waarvan tegenwoordig mej. Chivat het hoofd ie. Gedeputeerde staten, aan wier goedkeuring dit besluit ter voldoening aan art. 19 la b der onderwijswet was onder worpen, weigerden echter daaraan hunne goed keuring te verleenen, waarop de gemeenteraad krachtens de bevoegdheid, hem bij art. 19 van genoemde wet in verband met art. 200 der ge meentewet toegekend, aan Z. M. den koning de vernietiging vroeg van het besluit van gede puteerde staten. Bij koninkiyk besluit van den 23 April 1881 evenwel werd het besluit van gedeputeerde staten gehandhaafd en het daartegen door den raad ingesteld beroep ongegrond verklaard en zulksvoornameiykomdat blijkens berich ten van het schooltoezicht aan de instandhouding dezer school be hoefte zou bestaan enaandever- eeniging der leerlingen van de scholen D en F in één lokaal groote bezwaren in den weg zouden staan. Geene andere toen door het schooltoezicht vermeende bezwaren zijn ons bekend dan die, welke in de volgende woorden, voorkomende in de tot gedeputeerde staten gerichte missive van den inspecteur van het lager onderwys in Zee land dd. 25 Maart 1880, zijn vervat. ,De laatstgenoemde school" (de tegenwoordige sohool van mej. Chivat), welke thans reeds bestemd en ingericht is tot eene voorbereidingsschool der school A (Haringplaats), dient geheel dat karakter te behouden en dus in het vervolg, wat haar onderwijs betreft, bij de nieuwe middelbare school aan te sluiten. „Zij is dus m. i.ook geenszins>atbaar om, waarvan vroeger wel eens sprake schijnt ge weest, te worden vereenigd met de school B (de tegenwoordige school D van mej. Klaar), die in geheel andere behoeften moet voorzien, en welke voor het grootste gedeelte wordt bezocht door meisjes, wier opvoeding aldaar wordt voltooid en die verder geen schoolonder wijs meer genieten." Sedert 1880 nu heeft de ondervinding geleerd dat beide scholen D en F nagenoeg door een gelijk aantal leerlingen wordt bezocht (den len September 1888 bedroeg dit aantal voor school D 51 en voor school F 45), dat het leerplan van beide inrichtingen hetzelfde is, dat school D zoo goed het karakter heeft van eene voorbereidingsschool voor school G (die in de plaats is getreden van de middelbare school) als school F, en dat meisjes als die, welke de inspecteur in 1880 veronderstelde dat school D (toen school B) zouden bezoeken, thans evenzeer op school F zijn te vinden. Wij meenen dan ook wel te mogen^aannemen, dat de toenmalige inspecteur, thans onze geachte districts-schoolopziener de heer Van Visvliet, zich wel niet meer togen eene vereeniging van beide scholen zoude verzetten om bovenaange haalde, in zijn schrijven van 25 Maart 1880 genoemde redenen. De andere redenen, welke bezwaren zouden kunnen opleveren tegen de vereeniging, zjjn ons, gelijk wij reeds boven zeiden, niet bekend. Dat b. v. een bezoek van 51 45 96 leerlingen te schadelijk op het onderwijs zou werken, kunnen wij moeilijk veronderstellen. Waren de scholen den 1 September reeds vereenigd, dan zouden toen slechts zijn geplaatst in de le klasse 12 leerlingen, in de 2e klasse 12, in de 3e klasse 20, in de 4e klasse 16, in de 5e klasse 20 en in de 6e klasse 16. Trou wens uit de verslagen van grootere gemeenten is ens gebleken, dat daar bestaande scholen, van aard ongeveer gelijk aan of van verdere strekking dan de scholen D en F, omtrent evenveel of meer dan 96 leerlingen tellen. Naar aanleiding van het bovenstaande komt het ons niet meer noodzakelijk voor om beide scholen in stand te houden, doch zouden wy het integendeel in het belang der eenheid van het onderwijs, dat hoofdzakelijk ten grondsiag moet strekken voor dat hetwelk op school G wordt gegeven, in de eerste plaats wenechelijk achten beide scholen D en F in een te smelten. Maar in de tweede plaats is bij ons de vraag gerezen, of de eenheid van onderwijs en de goede aansluiting van het geleerde op de scholen D en F aan het onderwijs van school G nog niet meer zou kunnen bevorderd worden door van de scholen D, F en G éene school te maken met elfjarigen cursus en èen hoofd, dat zelf geen onderwijs geeft, doch slechts leidten be stuurt. De voeling toch tusschen het onderwijs aan de scholen D en F en dat, hetwelk aan school G wordt gegeven, sehgnt ons gering toe, maar buitendien, dunkt ons, moet de overgang van eene school (D of F) naar eene andere (G) met een ander hoofd en dus andere leiding, andere methode wel van nadeeligen invloed zyn op de vorderingen, welke de leerlingen gedurende het eerste jaar aan die andere school (G) maken. Ook de tegenwoordige sterke afwisseling van onderwyzeressen, b.v. bij het Fransch en wel licht ook in het rekenen, kan bezwaarlij anders dan nadeelig werken. In het Fransch genieten de kinderen van school F in het 4e, 5e en 6e jaar achtereenvolgens van drie verschillende onderwijzeressen onderricht. Hoeveel beter zou het resultaat van het onderwijs in dat vak knnnen zijn wanneer zij eens geruimen tijd achtereen van eene en dezelfde speciale onder wijzeres in dat vak les kregen 1 En met het rekenen, dat wel evenzeer voor meisjes als een speciaal vak mag worden aangemerkt, is het niet beter gesteld, wanneer men bedenkt dat in de le klasse van school G nagenoeg niets anders dan hetgeen in het leerplan van de scholen D en F staat vermeld, geleerd wordt. Om u aan te toonen dat scholen met veel jarigen cursus ook elders bestaan, nemen wij de vrijheid u de leerplannen toe te zenden van de openbare scholen 4e klassen voor meisjes te Amsterdam (ieder met 157 tot 205 leerlingen) en van de openbare meisjesschool te Schiedam (met 106 leerlingen). Aangenaam zou het ons zijn te mogen ver nemen hoe over het bovenstaande door u wordt gedacht, opdat wij dan nader zouden kunnen overwegen in hoeverre onze denkbeelden voor verwezenlijking vatbaar zijn. Van de commissie ontvingen burg. en weth. hierop het volgende antwoord Middelburg, 3 December 1888. Naar aanleiding van uwe missive betreffende onderwijs voor meisjes op de scholen D, F en G dd. 23 October 1888 no 17 heeft de plaatse lijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs de eer UEd. Achtb. te berichten, dat zij meent met het geven van advies in deze zaak te moeten wachten, totdat de aan gekondigde veranderingen in de wet op het lager onderwijs bekend zijn. Burg: en weth. teekenden hierbij aan: „Tot nutoe echter (3 April 1890) ontvingen wij het toegezegde advies niet." Arrondissement s Rechtbank te Middelburg. Heden (Yrjjdag) zjjn veroordeeld wegens: diefstal: J. L., 17 j., werkman, A. v. O., 17 j., klompenmaker, en P. M., 28 j., koopman, allen Oostburg, de le en 3e beiden alhier ge detineerd, de le en 2e ieder tot 1 m. en de Se tot 6 m. ge?, straf, laatstgenoemde met mindering van den door bem in verzekerde bewaring doorgebrachten tjjd, en met vrijspraak van een anderen hem te laste gelegden diefstal; huisvredebreuk en mishande ling van een beambte: P. Z., spoor wegarbeider, Bergen op Zoom, tot 8 b. s. 6 d. h., en beleediging van een beambte: E. S., en M. v. S., 22 j., arbeiders, Erniningen, beiden tot ƒ5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Donderdag werd te Kruiningen verkocht voor J. de Jonge Lz. een koornmolen met huis en erf te Kruiningenkooper werd de heer M. Boone te Borssele voor f 6565en een partijtje bouwland, ter grootte van 41 a., 90 c a. Gekocht door den heer Jacs. Nieuwenhuize Cz. te Kruiningen voor 675. Door het Dageljjksch bestuur van het waterschap Schouwen is Donderdag te Zierikzee in het openbaar aanbesteed bjj enkele inschrij ving en opbodhet vernieuwen, herstellen en de leveranties van de gewone aarde-, kram-, rjjs- en steenglooiïngswerken aan de zeedijken van het waterschap Schouwen over 1892 in 6 perceelen. Aannemers werden de volgende heeren minste inschrjjveravan het le perceel Zuidhoek J. van Strien, te Zierikzee voor ƒ2956; 2eperc. Borrendamme dezelfde voor 41393e perc. Flaauwers W. Ringelberg te Duivendjjke voor 1125; 4a perc. Koudekerke H. J. Romejjn te Burgh voor 73425e pero. Scharendijke P. Vink te Noordgouwe voor 996en 6e perc. Langendijk en Brouwershaven dezelfde voor 5297. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens werd Donderdag in de Directiekeet aan de Nienwesluis te BreskenB, onder nadere goed keuring, in het openbaar bjj enkele inschrijving de politie-vergunning verleend tot bet weg halen van broed- of mosselzaad van de hoofden of vooruitstekende werken op den vooroever van genoemd waterschap, in éen perceel. Geboden werd door P. F. Wyne 310.75, I. D. Dhooge 261.10, Rammeloo Kusse 251.85 en Rammeloo Buych 225. Donderdag had te Zuidzande de inlevering plaats van inschrijvingsbiljetten voor den ver bouw der woning van het hoofd den openbare school, waarvan de raming f 1500 bedraagt. Ingeschreven werd door de heeren J. Catsman voor 2036, Iz. Verhage Jr voor f 1775 en E. Hubregtse voor 1762.25. De inschrijvers wonen allen te Zuidzande. Binnen 14 dagen zal door den raad omtrent de gunning van het werk beslist worden. Van 28 en 29 April. Middelbubg. OndertrouwdC. Rooze, jm. 24 j. met N. Cornelisse, jd. 22 j. J. Goozen, jm. 29 j. met M. de Buok, jd. 24 j. A. Hofman, jm. 29 j. met W. J. Eiff, jd. 24 j. G. de Rjjke, jm. 26 j. met M. de Brujine, jd. 30 j. A. Snee vliet, jm. 23 j. met M. S. Brujjuooge, jd. 22 j. J. J. Franco, jm. 26 j. met A. Roose, jd. 21 j. M. Hondius, jm. 31 j. met J. Pladet, jd. 30 j. J. van Slugs, jm. 29 j. met E. W. Hubrechtsen, jd. 24 j. G. W. Sprink, jm. 29 j. met A. M. Good, jd. 27 j. GetrouwdP. F. van Dorst, jm. 25 j. met M. C. Tange, jd. 22 j. A. J. Bntz, jm. 26 j. met E. H. Blom, jd. 33 j. Overleden: C. Tilroe, d. 7 m. P. C. van den Borre d. 2£ m. Van de kompleete geillustreerde werken van Marlitt uitgave Gebr. E. M. Cohen verschenen de afleveringen 4 tot en met 7. Bjj gelegenheid van het bezoek, door de koninginnen Woensdag te Amsterdam gebracht aan de diamantsljjperjj der firma A, E. Daniels en Zn., waren op het kantoor op een tafel de portretten van HH. MM. uitgestald omzet met brillanten en omgeven door prachtige bloem kransen van rozen, camelia's en viooltjes. In 't hart van iedere bloem fonkelde een kostbare, groote diamant, terwijl ook op de linten, die door de kransen waren heengestren- geld, diamanten waren vastgehecht. Verder lagen op deze tafel, op bladen wit papier, een menigte ruwe en geslepen steenen. Deze kostbare versiering, die een waarde van omstreeks vier ton vertegenwoordigde, wekte ten zeerste de bewondering der konin ginnen. Twee avondfeesten, in het concertgebouw te Amsterdam gehouden ten bate der gezond heidskolonies, brachten ongeveer tien duizend gulden n6tto op. In de Dinsdag te Amsterdam door de Vereeniging tot verspreiding van stichtelijke blaadjes gehouden vergadering bleek dat haar financieele toestand gunstig is. Er verschenen 25 nieuwe blaadjes. De almanak De Liefde sticht gaf eenige sohade. De verkoop ging iets minder vlot dan vroeger, ook omdat de colportage er minder plaatste. Het volksblad Hieuw Leven bleef daarentegen zjjn asnzienljjk aantal lezers be houden. Het bedraagt 9769. Pogingen tot uitbreiding worden aangewend. De inteeken- prjjs, ƒ1.30 per jaar, is echter nauweljjk0 voldoende om alle uitgaven te dekken. Doch het is niet om winst te doen, maar om te stichten en te leeren. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren dr H. P. Berlage, dr H. H. Groenewegen, dr M. Niemejjer en dr W. Ha verkamp. Besloten werd tot de uitgave van een boekje over den Protestantschen eeredienst, en een over Bunyan's reizen. Onder Steenbergen zjjn drie personen in hechtenis genomen, die sedert geruimen tjjd de omstreken onveilig maakten en zich aan allerlei diefstallen overgaven. Een hunner stoutste daden pleegden zjj deze week bjj een landbouwer, van wien zjj het varken uit het hok haalden, dit op het erf slachtten en daarna medenamen. Te Utracht is iemand, die in een café restaurant het middagmaal gebruikte, bjj het eten van biefstuk gestikt. De ingeroepen geneeskundige hulp van een in de nabijheid wonenden arts mocht niet meer baten. Bjj een hevig maar kort onweder, dat boven Enschedé woedde, sloeg de bliksem op den bliksemafleider der stoombleekerjj der hee ren Van Heek Co. te Boekeloo en is verder op de telephoon en electriBche verlichtingsge leiding geslagen, waar eenige van die lampen zyn vernield. Tevens sloeg de bliksem in een woning van den heer Kromhof te Noord-Eschmarke, gemeen te Lonneker, waar brand ontstond, doch door sposdige hulp blusohte men de vlammen weldra; de helft van het dak is verbrand. Tal van vorstelyke personen brengen een bezoek aan koningin Victoria in Darmstad. Of keizer Wilnelm zyne grootmoeder nog be zoeken zal, is onzeker. Zonderling zou het zeker zyn, als hjj het niet deed. De brand van het Grand Central Theater te Philadelphia moet vreeselyk zyn geweest. Hy brak Woensdag uit op het oogenblik dat het scherm opging en vuur vatte door aanra king met een gaslicht. Het publiek, door een paniek aangegrepen, vloog naar de uitgangen, waar een vreeseljjk gedrang ontstond. Een woesteling greep zyn mes en baande zich een weg door de voor hem staande personen neer te stooten. Men schat het aantal dooden op zes, dat der ge. wonden waaronder levensgevaarlijke ge wonden op zeventig. De bureaux der Tim ~s, die aan den schouw burg grensden, zyn, evenals de gchouwburgin de naburige Walmtsiraat en het Poulionhotel, afgebrand. De materieele schade wordt op een millioen dollars begroot. De geheele schouwburg was binnen het uur verwoest. De neerstortende muren trokken vyf belendende perceelen mede, waaruit de bewo ners gelukkig bijtijds waren gevlucht. In het Continenthal Hotel hadden de gasten nauwe lijks den tjjd hun koffers te pakken, toen het vuur zioh ook daarheen verspreidde. Dank zjj het krachtige optreden der brandweer, bleef dit hotel echter behouden. In den sohouwburg grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat de acteurs bun kost baarheden in den steek lieten en eenige zelfs door het venster naar buiten sprongen. In beide schouwburgen verbrandden actrices in haar loges. Een reusachtige meeting van dienstboden werd 11. Zondag in Hydepark te Londen ge houden. Naar de seksen splitste men zich in twee groepende mannelyke dienstboden ver gaderden in den eenen hoek van het park, de vrouwen op eene andere plek. De Londensche huisbediendenbond had het initiatief genomen. De secretaris dier vereeniging deelde mee, dat er op 't oogenblik te Londen alleen 10,000 personen in den dienstbaren stand buiten be trekking zjjn. Een geschikt oogenblik voor werkstaking was het dus niet. Maar men kon een nationalen domestiekenbond oprichten, die zeker een machtig lichaam in den staat zou vormen. Er zyn toch in het Vereenigd Konink rijk 73,167 koetsiers en stalknechtshet aantal mannelyke huisbedienden bedraagt 56,262, dat der vrouwelijke 1.230,406, zoodat dit bedienden- oorps met zyn 1.359,835 leden een der mach tigste Trades Unions in den lande zou kunnen vormen. Van Henry Ward Beecher wordt de vol gende anecdote verhaald. Hy had met veel vuur betoogd dat het goed en nuttig was als ook de vrouwen zich op de stichtelijke samen komsten deden hooren. Den volgenden bid stond nam een der zusteren het woord en sprak zeer lang en vervelend en dit deed ze de tweede en derde maal weer. Den vierden keer was ze mogeljjk nog vervelender en langdra- diger en toen zjj ging zitten stond de heer Beecher op en zeide veelbeteekenend En toch, broeders en zusters, geloof ik dat het goed en nuttig is als de vrouwen op onze bidstonden spreken. Vergadering van heden, Vrydag, middag 2 uur. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, bur gemeester. Afwezig de heer Yerkujjl Q aakkei aar. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling dat is inge komen een schrjjven van burg. en weth. van Koudekerke, houdende bericht dat de rekening van den VlissingenKoudekerkschen straatweg door den raad is goedgekeurd, en een schry ven van den vice-president van den Raad van state, houdende bericht dat de gemeenteraad desver- langd 4 Mei a. kan tegenwoordig zijn by het verslag inzake het beroep van den raad van een besluit van Ged. staten, waarby goedkeuring is onthouden aan de gemeente-begrooting voor 1892, en tevens zyn belangen kan toelichten. Deze brieven worden voor kennisgeving aan genomen. Aan de orde is de benoeming van een onder wijzeres aan de openbare school F voor meisjes, hoofd mej. Schuurman. De voordracht bestaat uit de dames D. M. C. van de Kreke, te Gorinchem, J. Snellen te Rietmolen en E. F. M. L. Janssen te Krabben- djjke. Bjj eerste stemming verkreeg mej. Yan de Kreke 7 en mej. Snellen 6 stemmen, terwjjl op mej. Janssen éen stem was uitgebracht. By tweede stemming werd mej. Van de Kreke benoemd met 8 stemmen. Mej. Snellen verwierf er 5, mej. Janssen 1. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van leden van het stembureau voor de verkie zing van leden der Provinciale staten. Tot leden worden benoemd de heeren Alter en Gewintot hunne plaatsvervangers de heeren Wibaut en Kalbfleisch benevens de overige raadsleden. Het maken van een gedeelte gemetseld trottoir van af den bomvr jjen toren tot aan den westbeer is aanbesteed en de minste inschrjjver was P. van Beers voor ƒ2350. Ofschoon de raming 2219.55 was en die dus is overschreden, verwachten burg. en weth. van eene herbesteding geen beter resultaat, waarom zy voorstellen de aanbesteding te gunnen. Dit wordt goedgevonden. Ook wordt op voorstel van burg. en weth J goedgekeurd de overdraoht aan den heer C. van de Klooster van de vergunning, aan den heer Alberts verleend, tot bet hebben van een vaste aanlegplaats vroeger ten dienste der stoombarges. Aan W. Stroo Lz. wordt voor 602, benevens 98.90 voor kosten van trottoir een stuk grond aan de Glacisstraat verkocht. Nog wordt in koop afgestaan een stuk grond aldaar aan P. Kasteleyn voor 581.25 -(-ƒ69, een stuk aan M. van Doeselaar voor en namens Vlissings Burgervereeniging voor /"1400 -j- 184 en een stuk aan W. Stroo Dz. voor ƒ308 -f- f 50.60 voor trottoir. Een verzoek van A le Clercq te Kruinin gen, om een stuk grond aan den Badhuisweg in koop te verkrjjgen wordt gunstig beschikt en de koopsom bepaald op 4500 -j- f 166,50 voor trottoirkosten worut aangehouden. Thans komt in behandeling het adres van het onderwijzend personeel om toepassing van verhooging hunner jaarwedde bjj het verkrijgen der bevoegdheid tot het geven van onderwys in de vrjje- en orde-oefeningen der gymnastiek De adressanten gronden hun verzoek op de bepaling in de verordening op het lager onder wys, waarin hun voor iedere aanteekening van bjjacte eene verhooging van jaarwedde van 25 per jaar wordt toegekend. Burg. en weth. hebben op een dergelyk ver- zoek te kennen gegeven dat dit niet voor in williging vatbaar was, omdat het vak vrjje en ordeoefeningen der gymnastiek tot de verplichte vakken behoort als bedoeld by art. 2 letter j der laatste gewjjzigde schoolwet. Adressanten hebben zich toen gewend tot de heeren mr M. J. de Witt Hamer, advocaat te Middelburg, en mr J. van der Lek de Clercq, arrondissements-schoolopziener aldaar, wier ad viezen zy by hun request overleggen. De heer De Witt Hamer beantwoordt de vraag of de onderwijzers recht hebben op ver meerdering der jaarwedde bevestigend, op grond van de zoo straks aangehaalde bepaling, wat ook de meening is van den arrondissements schoolopziener. Deze wjjst erop dat adressanten benoemd zjjn onder de werking van het bovengenoemd besluit, dateerende van 1881, en daarom be voegd zyn de toepassing te vragen van de daarin voorkomende, voor hen gunstige bepaling. Dit is hun recht. In het breede zet de schoolopziener zyne meening omtrent deze zaak uiteen om ten slotte het verzoek van adressanten in gunstige overweging bjj den raad aan te bevelen. Burg. en weth. Btellen voor afwyzend op het verzoek te beschikken op grond dat de vrjje en ordeoefeningen niet behooren tot de vakken waarin (behalve de by de wet genoemde) bovendien onderwys kan gegeven worden, nmr tot die, waarin onderwys moet gegeven worden te beginnen met 1 Januari 1893. Yerder antwoorden burg. en weth. ontken nend op de vraag of de raad, toen hjj zyn meer genoemd besluit tot toekenning van ver hooging voor de aanteekening van bjj-akte nam, daarmede bedoeld heeft die bepaling ook toe te passen voor vakken, welke later bjj eena wjjziging der wet werden aangenomen. De commissie voor de financiën verklaart zich, met drie stemmen tegen een, tegen de aanneming van het voorstel van burg. en weth. Na discussiën, waarop wy in het volgend nommer nader terugkomen, werd het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht. De stemmen staakten echter. In eene vol gende vergadering zal dus een nieuwe stem ming plaats hebben. Yervolgens wordt eene wjjziging gebraoht in de gemeente-begrooting voor 1891. Eindelijk stellen burg. en weth. voor te be sluiten tot het verlengen met een jaar der diverse contraeten in zake de beer en mest- speciën. De commissie van financiën vereenigt zich daarmede, doch wenscht alleen onder de aan dacht van burg. en weth. te brengen, dat het haar aller wenscheljjkst voorkomt om voor de expiratie van de opnieuw verlengde contracten bjj tjjds de noodige voorstellen te doen ten einde zoo mogeljjk in dien ongewenschten toe- toestand verandering te zien gebracht. Dit voorstel wordt goedgekeurd. In verband hiermede leggen burg. en weth. over eene concept-verordening tot heffing van een recht tot vergoeding der van wege de gemeente verstrekte diensten tot verwijdering van faecale stoffen. *s Gravenliage. De beide koninginnen vertrekken a.s. Maandag avond naar Band. Haar verblyf in Friesland en Groningen is bepaald van 17 tot 24 Juni. De koningin van Engeland en de koningin regentes hebben afgezien van haar voornemen om bij de doorreis der eerste eene samenkomst

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 2