ZITTING VAN WOENSDAG 9 MAART 1892. 5 ons college een zware taak zou zijn; dat dit vele moeilijkheden zou baren, eene groote verantwoorde lijkheid zou medebrengen, en wat 't ergste is, ons college niet de zekerheid zou geven dat wij dit deel onzer taak naar behooren en met vrucht hadden uitgeoefend. Voorts rijst bij ons de vraag of de keuze van de geneesheeren, 't zij die door uwe vergadering geschiedt, 't zij ze aan ons wordt opgedragen, kan geacht worden in handen te zijn van hen, die voor het doen van eeB goede keuze de beste kansen bie den. Wel verre dat bewezen zou zijn dat door de over heid hier de provincie beheerde gestichten de voorkeur verdienen, meenen wij dat veeleer bij particuliere vereenigingen liefst met een humanitair of godsdienstig doel deze zaak in goede handen is. Wij achten ons daarom gelukkig, u te kunnen mede- deelen dat inderdaad de mogelijkheid bestaat om zonder oprichting van een provinciaal gesticht in de behoefte te voorzien. Rekening houdende met het bekende feit dat bij overigens gelijke omstandigheden in 't algemeen door Roomsch katholieken de voorkeur zal gegeven worden aan plaatsing in een gesticht in Noord-Brabant, waar geestelijke broeders en zusters zich aan de ver pleging wijden; door de voorstanders der Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders aan opneming in een gesticht van die vereeniging door vele Nederduitsch Hervormden aan een gesticht dat niet uitgaat van eenige Confessioneele Vereeniging; door de Israëliten aan een gesticht, waar met de eischen van bun ritus rekening kan worden gehouden hebben wij ons gewend tot het bestuur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen op het landgoed Goudewater te Rosmalen, tot dat der Vereeniging lot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Neder land en tot regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht. Te voren hadden wij bij de gemeentebesturen onderzoek gedaan naar de gezindte der arme verpleegden. Daarbij was ons gebleken (Januari 1892) dat in verpleging waren70 Nederduitsch hervormden, 80 Roomsch katholieken, 6 Christelijk gereformeerden, 4 Israëlieten, 1 Luthersehe. De 4 Israëlieten waren allen te Medemblik, waar niet de eischen van hun ritus rekening wordt gehouden en wel gelegenheid zal zijn om nog enkele Israëlitische patiënten meer io verpleging te doen opnemen. Voorts waren te Medemblik 5 Nederduitsch hervormden en 1 Roomsch katholiek. Te Ermeloo waren 3 Neder duitsch hervormden en 2 Christelijk gereformeerden. Te Coudewater was 1 Roomsch-katholiek en evenzoo te Vught. De overigen (94) waren te Delft in verpleging, en voor dit getal als minimum met eenige speling moet dus plaatsing worden gezocht. Die 94 zijn naar de gezindte aldus verdeeld: 60Nederduitsch hervorm den, 29 Roomscb-katholieken, 4 Christelijk gerefor meerden en 1 Luthersehe. Uit deze cijlers blijkt dat wij met 12 Nov. 1892 over ongeveer 100 plaatsen in verschillende gestichten moe ten kunnen beschikken. Nu is ons gebleken dat met dien datum te Dordrecht 35, te Loosduinen (waar een nieuw gesticht naar het paviljoenstelsel wordt gebouwd door de Vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders) 30 a 40, te Coudewater 30 a 35 patiën ten plaatsing kunnen erlangen, zoo de provincie op straks mede te deelen voorwaarden eene overeenkomst wil aangaan. Gaat men deze cijfers en de hiervoren medegedeelde gegevens aandachtig na, en let men erop dat zich onder de 60 Nederduitsch hervormden, die thans te Delft worden verpleegd, vermoedelijk een niet gering aantal verpleegden bevindt, waarvoor opneming in het gesticht te Loosduinen zal worden wenschelijk Bijvoegsel van de iwidilellmrgsclie Courant van siaanda geacht, dan ontwaart men dat in de tegenwoordige behoefte met eenige speling voldoende is voorzien en dat in den regel rekening zal kunnen worden gehou den met de voorkeur, welke zich voor de verschillende gestichten zal openbaren. De voorwaarden, onder welke overeenkomsten kun nen gesloten worden, zijn de volgende lo. met de Vereeniging voor Christelijke verzorging per patient en per jaar, 300 voor verpleging, be nevens 25 voor kleeding geen intreegeld, f 10 be grafeniskosten. De vereeniging verbindt zich 30 patiënten op te nemen (welk getal echter met eenige kan worden vermeerderd, zoodat wel op 30 a 40 kan worden gerekend)de provincie verbindt zich niet voor een minimum van verpleegden voor eiken patient echter, die ontbreekt aan het dertigtal, wordt betaald 7,50 per kwartaal. Partijen zijn voor 10 jaren ver honden 2 jaren voor de expiratie wordt opnieuw onderhandeld. De vereeniging is ook bereid op dezelfde voorwaar den een overeenkomst met tijdelijk karakter aan te gaan, welke reeds na afloop van oen jaar kan worden opgezegd, mits dan echter slechts de helft van de patiënten wordt weggenomen en de wederhelft nog éen jaar blijft. 2o. met Coudewater per patient en per jaar ƒ250 voor verpleging met vooruitbetaling per 3 maanden, terwijl de helft der som wordt teruggegeven, wanneor de verpleging van een patient in de eerste helft van het trimester ophoudt voorts geen bijdrage voor kleedingf 5 intreegeld 10 begrafeniskosten. Het gesticht verbindt zich 30 patiënten op te nemen, (welk getal wellicht nog met enkele mannelijke patiënten vermeerderd kan worden) de provincie behoeft zich niet voor een minimum te verbinden. De overeenkomst wordt gesloten voor een onbepaald getal jaren, opzegging wederzijds éen jaar te voren. Het gesticht zou er de voorkeur aan geven met de Provincie en niet rechtstreeks met de gemeen ten in rekening te staan. 3o. met Dordrecht per patient en per jaar 300 voor verplegiuggeen bijdragen voor kleeding, 15 voor entreegeld, f 10 begrafeniskosten. Regenten verbinden zich 35 patiën ten op te nemende provincie verbindt zich niet voor een minimum voor eiken patient echter die ontbreekt aau het vijfendertigtal wordt betaald a) per kwartaal. Partijen zijn voor 10 jaar verbonden, na verloop van dien termijn wordt de overeenkomst telkens voor een jaar verlengd. Gaat men de schets van deze drie overeenkomsten na, dan ontwaart men dat, zoo ze al niet alles geven wat verlangd kan worden, toch in de gegeven omstan digheid het sluiten van die overeenkomsten op deze grondslagen zich om meer dan éen reden aanbeveelt. In de eerste plaats is dan tijd gewonnen. Besluit uw vergadering iD beginsel dat reeds nu de provincie zal overgaaD tot het stichten van eene pro vinciale inrichting, zoo is voor een behoorlijke voor bereiding voldoende ruimte van tijd. Immers, men kan dan met Loosduinen de overeen komst met tijdelijk karakter aangaan en met Coude water voor onbepaalden tijd contracteeren, welke beide overeenkomsten reeds na 1 of 2 jaren kunnen worden opgezegd. Wel is men roet Dordrecht dan voor 10 jaren verbonden en liever hadden wij gezien dat regenten zich ook tot eene overeenkomst met tijde lijk karakter hadden bereid verklaard. Doch dit is a) Dit cijfer zal nog nader worden opgegevenals maximum kan voorloopig slechts 12.50 worden genoemd; wellicht wordt dit nog iets lager. 28 Maart 1892. 2

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 5