N°. 66. 135" Jaargang. 1892. Yrijdag 18 Maart. Middelburg 17 Maart. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lagerj Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer/0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Telephoonnommer 139. Provinciale staten van Zeeland. ■SS HIDDIllll li(.S(lli: (1)1 RANT. Tliemioiueler. Middelburg 17 Maart vm. 8 11. 48 gr. ra. 12 ti, 58 gr., av. 4 11. 55 gr. V. Verwacht Z. wied. Agente» te Vliaaingen: P. G. de Yeï Mestdagb Zoon, tt Goea. A. A VtBolland, te Kruin ing enF. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij, te TholenYiA. I .••(lvertentiën van Nieuwenhuijzex en te TerneuzenM. de Jonge. Verder neme» alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de i moeten des namiddags te één uur advertentie-bnrean'g van Nijgh Van Ditmar, te Botterdam, de Gene. Bsltkianie, te 's Gravenhage, en A. de la Man Azn., te Amsterdam. aan het bnreau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Pargs en Londen.de Compagnie générale de Publïeité étrangère G. L. Daube Cre., John F. Jonïs, opvolger. zp des avonds nog worden opgenomen. Het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale staten, betreffende het voorstel van Gedeputeerde staten omtrent deV erpleging van krankzinnigen in geneeskun dige gestichten, ia in diuk verschenen en luidt als volgt: Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelgenomen 33 leden, waaronder 5 leden van Gedeputeerde staten. Het eerste gedeelte van het voorstel van Gedeputeerde staten: »het gevoelen uit te spreken dat de oprichting van een provinciaal geneeskundig gesticht voor krankzinnigen voor alsnog niet wenschelijk is", gaf 'vooral ie twee afdeelingen aauleiding tot breedvoerige gedachten wisseling. In eene van deze verklaarde een lid zich niet in staat daaromtrent thans een oordeei uit te spreken. Sedert slechts enkele dage., met het voorstel van Gedeputeerde staten ie kennis gesteld, was de tijd te kort voor eee aldoend onderzoek. De motieven van Gedepu teerde staten: „de groote kosten" en „hnune verantwoordelijkheid" deden hem reeds terstond vragenof het vast staat dat voor een ge sticht f 400,000 a 560,000 zouden gevorderu worden en of niet hier, evenals elders, eene of andere buitenplaats, waarvoor toch de iiei- hebberij alueemt, tegen billijken prijs zou kuDuen worden aangekocht; op behoorlijke, doch bescheiden wijze voor een gestictit ïngeactn en, naar gelang der behoefte, uitgebreid Er zai toch niét terstond ruimte voor i00 patiënten worden vereischt en langs dezen weg zou voor de oprichting vermoedelijk ruet een veel lagei dan bet genoemde cijter kunnen worden vol staan. Hij acht de berekening der kosten zó., onvoldoende toegelicht dat hij, hoewel bereid, nu de nood dringt, beeren Gedeputeerden u machtigen tot het aangaan der voorgestelde overeenkomsten, het tocb van groot belang zoo achten de uitspraak omtrent de wenscheujkbeiu der oprichting van een provinciaal gesticht aae te honden tut de aanstaande zomervergadering en heeren Geueputeeruen nit te noouigeu to> het inmiddels verstrekken van meer uitvoerige gegevens. Ten aanzien der groote verantwoor delijkheid, die Gedeputeerde staten duebten bij de txploitalie van een eigen gesticht, achtte genoemd lid dat bet Gedeputeerd college aoo. verpleging elders van die verantwoordeiijkhetu niet wordt ontheven, ja dat, die zeita no6 drukkender zou zijn, wanneer onze krankzinni gen, aan het onmiddellijk toezicht vau Gede puteerden onttrokken, aan eene behandeling als de in den laatsten tijd zooveel gerucht makende mochten worden blootgesteld. In de andere hierboven bedoelde afdeeling kon een lid zieh mede niet vereenigen met hei voorsteT om nu reeds te beslissen over de vraag of al dan niet tot de oprichting van een pro vinciaal geneeskundig gesticht zal wordeu overgegaan en wenschte dit punt aan te houden tot de zomervergadering, inmiddels God. state, uit te noodigenin Ure vergadering omtrem de kosteu van zoodanig geslicht, inrichting en exploitatie, beneveus de vermoedelijke inkom- Bten, de meest mogelijke gegevens te verstrek ken en het Ged. college te machtigen, vooi zooveel nöodig, op de grondslagen, in hei voorstel vervat, overeenkomsten aan te gaan met de daarin genoemde gestichten, ten eindt tijdelijk in de verpleging te voorzien. In beide afdeelingen lokte het aangevoerde tegenspraak van onderscheidene leden nit en werden, gelijk ook in de andere, nog niet ge noemde afdeeling, verschillende argumenten in het midden gebiacht ter aanbeveling van het voorstel van Ged. staten. Door een lid werd opgemerktdat oprichting van een provinciaal gesticht door de wet niet sau de Staten is opgelegddat, hoe meer pro vinciën eigen gestichten oprichten, daarvoor alhier des te minder noodzaak bestaatdat de opgegeven kosteu niet zijn uit de lucht gegre pen en de cijier3 van Gedeputeerde staten zich aanslniten aan die, aangegeven in meerdere tijdschriften van den laatsten'tijd, en dat de inrichting van oude gebouwen op buitenplaatsen zou blij keu aan belangrijke bezwaren ouder hevig te zijn. Een aader lid, zich hierbij aansluitende, ver klaarde slechts in éen geval een provinciaal gesticht te verlangen, wanneer namelijk de provinciën, die gestichten hebben, deze alleer. voor hunne eigen patiënten beschikbaar zonden stellen. Dit lid verklaarde de argumenten van het geneeskundig staatstoezicht niet geldend te achten en, voor wat de verplichting betrett, zelis nimmer een goed argument te hebben vernomen. Verschil vau nationaliteit acht dit lid, bebalve wellicht in Friesland, niet zóo groot, dat men zich niet van Boermond tot Groningen zou kunnen behelpen, terwijl hij zich niet kan voorstellen dat van ue gelegenheid om in con tact te komen met inwoners of familiebetrek kingen, eenigenei gunstige gevolgen voor de paiientea zouden te wachten zijn. Wordt het voorstel aangenomen, dan kan op de wyze als Gedeputeerde staten bedoelen, binnen 2 a, 3 jaren ol later, zoo nooaig, nog lot buuweu worden besloten en anders zitten we m No vember omhoog. Nog ten ander lid was van oordeel, dat de ingebrachte bezwaren legen de ligging dei gestichten in Zuid-Holland en Noord-Brabant, in geene mindere mate op eemg in Zeeland ti üouwen gesticht toepasselijk zouuen zijn, behalve wellicht aileen wanueer zulks in het midden van Zuid-Beveland werd opgericht. Wederom een ander lid, ue bewering aanha lende dat nagenoeg alle provinciën een eigen gesticht bezitten en dat Groningen te zaaien met Drenthe een gesticht zouden oprichten, noemt uit laatste onwaar en deelt daar bij mede uat men aldaar reeds heelt Verteld dat ook in Zeeland een gesticht zal worden gebouwd spreker wijst verder op de moeilijkheden, aau de benoeming van een geneesheer-directeur en der verdere beambten verbonden, en zou zeits het woord „vooralsnog" uit het voorstel ver wijderd weuschen te zien. Hiermede in over eenstemming bleek het gevoeleu van een hu eenèr andere aideeling die van oordeel is uat er geen Sprake kon zijn van een provinciaal gesticht niet het oog op de moeilijkheid voor oen provinciaal bestuur om het noodige toezien 1 te houden; terwijl een ander lid dezer aideeling insgelijks het woord „vooralsnog" wilde doen vervallen ot teu minste daarvoor lezen „voor alsnog niet uoodzakelijk." Verklaarde een lid eeuer afdeeling zich tegen eeu provinciaal gesticht, ornaat dit een neuuaal aarakter zou moeten hebbeu eu daardoor de mogelijkheid zou vervalieu om den door hem >oegejnichten weg vau verdeeliug naar de gods dienstige richting in te slaan, en juicute een ander lid mede het denkbeeld toe om de lijueis in verschillende gestichten naarmate hunner godsdienstige richting en gezindte te verdteie. in ieder der beide andere afdeelingen verklaarde een lid het een voordeel te achten ten guna.e van het voorstel van Ged. staten, dat zij bij verschillende gestichten inlormatiêu hebben in gewonnen met drie verschillende gezindten coniracttn aan te gaan; en bij de behandeling van krankzinnigen met godsdienstige leiding rekening weuschen te houden. Iu ééne afdeeling haddeu ten aanzien van dit punt besprekingen plaats betreffende de door Gedeputeerden op gegeven ruimte te Loosuuinen en te Dordt en het aantal der tot de Nederduitsch-Her vormden en Chrlstelijk-Gereformeerden behoorende pa tiëuten. Eindelijk sprak in eene der afdeelingen eeu lid de meeuiDg uit: dat, nu de wijze van krankzinnigenverpleging in een stadium vau ontwikkeling verkeert en nieuwe denkbeelden zieh daarbij baan breken, het beter zal zijn vooreerst niet de kosten te maken om een eigen gesticht in het leven te roepen, daar wellicht biunen weinige jaren, door verandering van stelsel, tot kostbare wijzigingen zou moeten worden overgegaan. Werd in éene afdeeling als een meermalen uitgesproken gerucht vermeld dat tegenwoor dig verschillende personen iti den familiekring wordeu veipleegd,- wier opneming in een ge. sticht toch wenschelijk zoude zijnde over weging dat geen der leden toch een voorbeeld daarvan wist op te geven, deed hierin geen bezwaar zien om algemeen® instemming te betuigen met het voorstel om vooralsnog niet over te gaan tot het oprichten van een provin ciaal gesticht. In eene andere afdeeling, waar dit punt mede behandeld werd, verklaarde een lid, ua al het gehoorde, nog niet onverdeeld met Ge deputeerde staten te kunnen medegaan. Voor eerst acht dit lid de kosten wat hoog geraamd, daar men toch wel niet op dure gronden zal gaan bouwen eu ten andere weet hij bij erva ring dat in zijne omgeving niet zelden lijders 3e klasse eerst dan naar een gesticht worden gebracht wanneer zij bijna niet meer te gene zen zijn. Doctoren en familie zouden hunne krankzinnigen eerder naar een gesticht zenden indien zulk een in de nabijheid was en het bezoeken van verwanten, thans door verre en kostbare reizen zoo bezwaarlijk, minder moeilijk werd. Hiertegen opgemerkt wordende, dat dan in Zeeland wel vier gestichten zouden moeten worden opgericht, uithoolde ae afstand der districten onderling grooter is dan voor velen het geval is met Dordt, antwoordde ge noemd lid dat in Dordt slechts 1/3 der patiënten zal worden geplaatst en de andere gestichten in ieder geval minder gemakkelijk te bereiken zijn. Na de opmerking dat bezoek van familie in den regel door de deskundigen niet ge- wensent geacht schijnt te woruen, wordeu van de zijde van het Gedeputeerd college verschillende der in laatstbeuoelde aideeling gemaakte op merkingen beantwoord eu .onderscheidene na dere inlichtingen verstrekt. Voor eene nadere opgave van kosten zon voorafgaande opmaklug van bestekken wordeu vereischt. De genoemde cijfers steunen op ondervindiug eu, voor zoover geldelijke resultaten kunnen wordeu opgegeven, mag niet worden voorbij gezien, dat de ge stichten bezwaarlijk zonder eenige winst zich kunnen beschikbaar stellen. Te Loosduinen wordt door de christelijke vereeuigiug op een voudige schaal begonnen, die ook te Zuid-Laren gronden heelt aangekocht. De onderhandelin gen tusschen die vereeniging met Gronin gen en Drenthe, van weote laatste provincie de kranzinnigen vermoedelijk te Zuid-Laren zullen wordeu geplaatst, hebben vermoede lijk het praatje doen ontstaan dat die beidt provinciën gezamenlijk een gesticht zouden bouwen. Groningen is ouk, even als wy, in onderhandeling met Coudewater. De oprichting geschiedt door genoemde vereeniging uit phi- lauturopie en uit eeu godsdienstig beginsel; ue kosten zijn zoo laag mogelijk gesteld, ofscuoou uooger dan te Dordt. Eeu suhsidie vau 800U a ƒ9000 benevens contiïbuttëa en legaten atrek- aeu tot steuu en winst kan alleen uit de leiden. Ie eu 2e klasse komen. Coudewater zal audeie yders uaar huis moeten zenden om ons te helpen. Dordt heelt 'an de provincie suosidit aunuen krijgen doch fifii liever baas bujven 10 eigen huis, zoodat alleen bij eene verbintenis voor 10 jaren 05 onzer patiënten kunnen woiden geplaatst, als wanneer daaiuit Ue rente kan woruen gevonden van het voor uitbreiding aan ,e wenden kapitaal. Nauat do by het voorstel medegedeelde loop der onderhandelingen mei Delft nog nader in herinnering was gebracht, teneinde de onmogelijkheid voor het college vau Gedeputeerde siatea aau te toouen om reeds nu met een volkomen atgeroud voorste, bij de Staun ie kernen, spreken twee leue., net gevoeren uitdat hier slechts lijders 3e klasse naar aile waarschijDiijkheiu zuiieu worden heengezonden, die geouerlei voordeel zullen alweipen eu dat de kosten bovendien zouden woruen gedrukt douiuien de gemeenten zulien trachten hare lijders zoo laug mogelijk thuis te houden. Bij atemmiug vereenigdeu zich hieiua tien leden dezer atdee'ing met het beginsel: „dat de oplichting van een provinciaal geneas- kuudig gesticht voor krankziunigeu vooralsnog uiet wenschelijk is" en verklaart éau lid zich daartegen, terwijl éen lid zich zyne stem voor behoudt. Met uitzondering van éen lid ver- eenigdea zich de leden der beide andere afdeelingen met het voorstel. De behandeling van het tweede gedeelte van net voorstel van Ged. staten gaf mede aanlei- diug tot onderscheidene vragen en opmerkingen In eene afdeeling werd door een lid gevraagd of aan Ged. staten eenig, zij het ook zijdeliugsch, toezicht zal wordeu verieeud tot het doen in winnen van inlichtingen uoor een deskundige Door een ander; oi het uiet wenscuehjk isdav waarborg verkregen worde tegen weigering van toegang aan den inspecteur, waarvan door spre ker een voorDeeld wordt aaugehaaid riooi een lid van het Ged. college werd op de eerste vraag geantwoorddat zulks met Dordt eu Loosduinen niet besproken iadat te Coude water na aanvrage door den directeur geiegen- üeid verleend wordt om zich vaa de goede be- uandeling der patiëuten te overtuigen en aat men te Emerloo zulks zelfs gaarne zien zal. In eene andere aideeling werd door een lid de wenseh te kennen gegeven in de eventu eel op te maken contracten de bepaling op te nemen, dat de leden der staten ten'alle tijde de bevoegheid zouden hebben de lijders in de gestichten te bezoeken, ten einde een eigen oor deel over de behandeling te kunnen vellen. Dit deukbeeld werd door de overige leden der ai deeling niet gedeeld uithuotde zulks moeielijk uitvoerbaar zou zijn; daar het veeltijds verkeerd werkt, de lgders met vreemden in aanraking te brengen, werd deze wijze van inlichtingen in te winnen, bovendien minder betrouwbaar geacht. Ia dezelfde afdeeling vraagde een ander iid of door de Ged. staten eeu onderzoek was ingesteld naar de behandeliug der lijders in de bedoelde gestichten en zulks in verband met de geruchten omtrent het Haagscue gesticht? Een ander lid draagt aan Ged. «taten den wensch opom toch vooral te letten, bij de keuze van een geslicht, op voedingen kleeding en de wijze van werkverschaffing. In eene andere afdeeJing vraagt een lid: oi het geene overweging zou verdieueD, in het contract op te nemen de bepaling„verzorging ten geuoege van Gedeputeerde stateu". Door eeu lid van het Gedeputeerd college wordt hierop geantwoord dat bij hem tegen de voor gestelde bijvoeging betreffende de verzorging geen bezwaar bestaat, doch dat te Dordt ook reeds door burgemeester eu wethouders toezicht over de verpleging gehouden wordt. In eene afdeeling werd door eeu lid ge vraagd ot eeue verbintenis met Dordt voor 10 jaren niet wat lang is, en door een ander lid voorgesteldde machtiging zoodanig uit te oreideu, dat wórde gelezeu tusscuen de woor den „groudslageu" en „overeenkomsten", „des- uoods ook mee andere gestichten", en in ver band daarmede het overige van den volzin te wijzigenmet welk voorstel alle leden der aideeling zich vereenigdeu. In eene andere afdeeling gaf een lid te kennen boveu Dordreoot de voorkeur te geven aan een gesiicht met het paviljoenstelsel, indien dit te vinden is, en werd door eeu ander ge vraagd of Medemblik en Vught niet in aan merking konden komen Nog eeu ander iiü derzelfue aiueeling vraagde ot er behalve Doruiecht geen andere neutrale gesticuten zijn, waarmede overeenkomsteu zouden zijn te Slui ten en of, als het voorstel werd aangenomen, de familieleden der lijders zich dan zullen moeten onderwerpen aau de keuze van een geslicht door Gedeputeerde stateu Hierop werd van wege Gedeputeerde stateu geantwoord: dat bepaaldelijk zoude gelet worden, zooveel mogelijk, op ue wenscüeu der bloed ver wauteu van tie lijders, wat de keuze vau een gesticut ottreil en Uat Ue mogelijkheid niet was uitge sloten om ook nog bij audere inrichtingen in lichtingen in te winueu tusschen nu eu de zomervergadering, waarin de overeenkomsten aan de goeükeuring der staten zullen wordeD aangeboden. Nadat door een lid was verklaardhet niet weuscufclyu te achteu, zich nu reeds aan be paalde gestichten te oinden, werd door tl, afdceliug algemeen wenschelijk geoordeeldin dit deel van het voorstel geene bepaalde ge stichten te noemeu, maar Ge .eputeerue stateu 10 machtigen oveieeukomsieu aan te gaan met zoodanige gestichten, als met het oog op de uitgesproken meeumgen en weuschen oirbaar zal worden geacht. Eindeiyk had in de overige afdeeling geen der leden bezwaar tegen de machtiging voor Gedeputeerde staten om de voorgestelde over eenkomsten aan te gaan, vooral niet toen op de vraag of daardoor zou zijn uitgesloten de mogelijküeid om later krankzinnigen te doen verplegen in wellicht uader op te richten ge sticuten, was geantwoord dat de nu voorge stelde overeenkomsten moesten dienen om, mei eenige ruimte, te voorzien in de opneming v..u reeds verpleegde lijders, doch dat ook daarna, even als tot dusver, de mogelijkheid zal blij ven bestaan om ook elders krankzinnigen te doen verplegen. Tegen bet derde punt van hat voorstel be stond bij geen der leden van de afdeelingen uezwaar, iudien de beide eerste punten mochten worden aangenomen. De beantwoording van het algemeen verslag der afdeelingen dour Gedeputeerde staten is van den volgenden inhoud Uit het algemeen verJag der afdeelingen blijkt tot ons geuoegen dat onze voorstellen by de groote meerderheid uwer vergadering met ingenomenheid zijn ontvangen. Wy hebben dan ooa slechts enkele mede- ïeelingen te doen naar aanleiding van eenige n dat verslag voorkomende opmerkingen en vragen. Omtrent de kosten kunnen wy niet veel meer mededeelen dan in onze voordracht reeds is vermeld. De raming der inspecteurs (October 1891) w is per bed f 1000 a f 1100 voor den bouw daarbij komt dus nog het terrein, de meubi leering en verdere inrichting. Oe jongste uitbreiding van Meeietberg w. s volgens het bestek begroot op /318.10U voor net gebouw; daaruij Kwam 49.000 voor .2 H. A. grond en 53.000 voor meubilair en- inrichting, samen alzoo f 420.000 Voor 400 lijders uitsluitend van de derde klasse. Ook hier heeft men dus reeds ƒ1050 per bed alleen voor de derde klasse. Men vergete daar by echter niet dat onderscheidene van de op Meerenberg bestaande inrichtingen mede ten dieime zijn van de verpleging in bet nieuwe gebouw, zoodat bjj deze raming uiet» ia ge rekend voor keukens, kelders, kantoor, apo theek, directiekamer, bibliotheek, school, recre atiezaal, berken, lijkenhuis en hooidmagazijn. De door ons genoemde som van 1400 per bed is ontleend aan eene te Coudewater aau onze commissie gedane mededeeling, blijkens welke eene uitoreiding, die aldaar in voorbe reiding is, ingericht naar het paviljoenstelsel en met inachtneming van de laatst en hoogst gestelde eisehen, met inbegrip van den grond, up die som zou te staan komen. Onze ouderhandelingen hebben zich tot de 3 genoemde gestichten bepaald en ons voorstel is daartoe beperkt, omdat andere gestichten óf geen ruimte beschikbaar hebben óf verder van Zeeland verwijderd iigggen óf niet tot het aangaan eener overeenkomst bereid bevonden zouden worden. Bovendien was ouderhandeling met aoderen naar onze tneening niet noodig, daar de 3 overeenkomsten over de noodige plaatsen de beschikking gaven, terwijl het in 't belang der geldmiddelen niet wenschelijk is, over veel meer plaatsen dan noodig zijn da beschikking te „koopen" in den vorm van een verbintenis eeuerzyds om plaatsen beschikbaar te stellen, anderzijds om een zekere som te betalen, ook al zijn de plaatsen niet bezet. Er bestaat echter niet het minste bezwaar oij ons om mede te gaan met het denkbeeld om de op ons te verstrekken machtiging uit te breiden zón dat wij in de gelegenheid zijn aesuoods ook nog met andere gestichten over eenkomsten aan te gaan. Deze uitbreiding zal ons met name de mogelijkheid verschaffen om uiet anderen overeen te komen, zoo onverhoopt ten slotte met een der genoemde gestichten onoverkomelijke moeielijkheden mochten rijzen. Voor zooveel noodig zij hierbij voorts aan- geteekend dat niets zal beletten om, met subsidie van rijk eu provincie, krankzinnigen uit Zeeland in andere daa de 3 genoemde ge stichten te doen verplegen men zal dan echter zeil plaats moeten zoeken en omtrent de voor- waarden afzonderlijk overeenkomen. Wij voegen hieraan toe, dat het niet in onze bedoeling lag om met die 3 gestichten slechts voorioopige overeenkomsten te sluiten, welke dan nog aan uwe bekrachtiging of goedkeuring zouden dienen onderworpen te worden. Niet alleen, omdat het ook thans met St. Joris nog loopend contract evenmin aan uwe goed keuring of bekrachtiging is onderworpen. Doch .»m deze, o. i. veel sterker sprekende reden duzellde welke het aanhouden uwer beslissing omtrent punt 1 tot de zomervergadering hoogst ougeradeu maakt dat de 3 gestichten Diet zóo lang op eene decisie kunnen wachten* Vooral ten aanzien van Dordrecht is eene spoedige beslissing onvermij delyk. De vraag of Dordrecht de bijdrage, door Zuid-Holland toegezegd, al dan niet zal aannemen is afhan kelijk van de door u te nemen beslissing. Ea Dordrecht kan nog slechts weinige dagen haar autwoord aau Gedeputeerde staten van Zuid® Holland uitstellen. Ook Coudewater dringt op eene spoedige beslissing aaD, daar overeen komsten met anderen tot verpleging van patiën ten in dat gesticht zullen moeten worden opgezegd. Eveuzoo heelt Loosduinen reeds in Februari op een zeer spoedige beslissing by ons aangedrongen. Nu de hoofdtrekken, de grondslagen der overeenkomsten by U bekend zyn, bestaat ér o. i. ook geen overwegende reden om het sluiten der overeenkomsten op deze grondslagen niet ttan ons over to laten. Minder urgent daarentegen is de beslissing vau vele vragen, welke naar aanleiding van bet aangaan dier overeenkomsten rijzen^ als of het versehil in de kosten der verpiegiag in de 3 gestichten ten voor- of nadeele zal komen van de provincie dan wel van de ge meente; op welke wijze de verdeeling van de krankzinnigen over de verschillende gestichten zal worden geregeld enz. Deze en nog andere vragen zuilen ter sprake komen bij de door ons in Uwe zomervergadering nader in te dienen voorstellen. Op grond van het bovenstaande volharden wij bij het door ons gedaan drieledig'voorstel, behoudens toevoeging van de woorden „en zoo noodig ook met andere gestichten contraeten te Bluiten" achter het woord „Loosduinen" in puut 2. De nieuwe lydregeling, de eenheid van ty d, wordt in versohilleade bladen druk besproken en daarbjj wordt meer bjjxonder gelet op het, ook door ons onlangs overge nomen, artikel nit de Zwolsche courant. De oplossing, daarin aan -de band gedaan, om het nadeel te verrnyden nit 't verlies van twintig minuten zonlicht, voortvloeiende bjj onze dag*

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 1