N°. 53. 135° Jaargang. 1892. Donderdag 3 Maart. Anonieme trieven. FEUILLETON. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager} Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telephoonnommer 139. Middelburg 2 Maart. y?or den zomer, nadat Horace in ongenade UIT STAD EN PROVINCIE VERKOOPINGEN, ENZ Hllllllllil IK.M III ((II ISAM. Thermometer. I Agentes te Vlissingen: P. G. de Vel Mestdagh Zoos, te Goes. a. A. V? Bollasd, it KicmingenF. v.d.Peijl, te Zierikzee: A.C. de Mooij, teTholen: W. A. i a.dvertentlën Middelburg 2 Maart vm. 8 n.29 gr. vas nreuwekhunze* en te TerneuienM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de i moeten des namiddags te één uur w. 12 o, 38 gr., av. 4 o. 83 gr. F. advertentie-bnrean's van Nijgh Vam Ditmaï, te Botterdam, be Gibe. Belineante, te 'e Graveehcge, en A. be la Mae a vs., te Amsterdam. aan bet bureau bezorgd zijn, willen Verwacht tBm. br. N. O. wind. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pnblicité étrangère G. L. Datjbe Cle., Joh» F. Jon», opvolger. j zjj des avonds nog worden opgenomen. Bg koninbl. besl. is bevorderd tot irgenieur voor het stoomwezen der spoorwegdiensten, J. J. F. Pennink, thans adjnnct-ingenienr voor het stoomwezen der spoorwegdiensten. "Wegens het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwze;r onder het vee in het buitenland, is de aan de commissarissen der koningin in de onderscheidene provinciën ver leende machtiging om afwijking toe te staan van het verbod van in- en doorvoer van de van vee afkomstige artikelen, ingetrokken voor zooveel betreft den in- of doorvoer uit het buitenland van versche huiden (met inbegrip van versch gezouten huiden,) van mest en van versche (niet gedroogde) klauwen en hoornen. Haar men meldt worden sedert eenigen tjjd door de regeering ouderhandelingen gevoerd over de exploitatie van de tinmijnen op het eiland Billiton door particulieren. Door den minister van justitie is een wets ontwerp ingediend tot wjjziging van art. 980 Burgerljjk Wetboek. In hoogste ressort is beslist in strijd met de bedoeling, die bjj de samenstelling van het B. W. heeft voorge zeten en de opvatting en toepassing jarenlang van dat artikel dat op hem, die zich op een olographisch testament beroept, de bewijs last rust van het door zijne tegenpartij ontkende feit dat het testament met des erflaters hand geheel geschreven en geteekend is. De strekking van het nu voorgestelde ge wijzigd artikel is om aan het gedeponeerde olographische testament het vermoeden toe te kennen van eigenhandig door den erflater te zyn geschreven. Bjj afzonderlijk artikel wordt het gewijzigd artikel ook van toepassing ver klaard op olographische testamenten, voor het in werking treden dezer wet bjj eenen notaris in bewaring gesteld. In bet verslag over 1890, door den Baad van toezicht op de spoorwegdiensten aan den mi nister van waterstaat uitgebracht, komt onder de bjjzondere opmerkingen er een voor over de invoering in Nederland van eenheid van spoorwegtijd, in dien sin dat hier te lande als spoorwegtijd zou worden aangenomen de tjjd van Greenwich in plaats van den Amster- damschen tjjd. De raad van toezicht beval dit in haar adres zeer aan. Wjj zouden daardoor denzelfden spoorwegtijd krjjgen als Engeland, Frankrjjk en België en het verschil met den Duitschen tjjd zou juist een vol uur zjjn. Bjj de invoering zou het echter noodig zjjn dat tevens de nieuwe spoorwegtijd als algemeene tjjd in het burgerljjk leven zou worden aange nomen. Indien naast den spoor wegtjjd een burgerlijke tjjd bleef bestaan zouden alle voor- doelen verloren gaan. En tegen de toepassing van het uur-zonen- stelsel op het burgerljjke leven bestaat volgens den raad vooral in ons land geen groot bezwaar 14. Uit het JLngeUch, van KEYWORTH. ACHTSTE HOOFDSTUK. Terr a ad. De groote vacantie op het Wones-college begon tegen het einde van Juni en duurde lot bet laatst van September. Horace bracbt ge woonlijk een gedeelte van dien tijd te Heuvel- beek door en bezocht verder eenige badplaatsen met den beer en mevrouw Tollingwood; doch zijn pleegvader hield niet van de vacanties en verwijderde zich niet gaarne ver van huis. „Als ik moede ben van het niets doen, zoek ik gaarne ontspanning in mijn werk"; placht bij te zeggen, „daarom ga ik het liefst naar Llandudno; de omstreken zijn er heel mooi en ik ben in drie of vier uur te Mirkaster dat is heel veel waard." Gewoonlijk huurde hij een woniDg voor de maand Juli „voordat de groote drukte begon"; dan ging hij liever naar een stille plaats, maar altijd in de nabijheid van Mirkaster. alleen de bevolking aan de Dnitsche grens zon daarvan in den eersten tjjd last ondervinden. Voor ons geheele land zon de tjjd van Greenwich gelden en daar reeds vele gemeenten den Am- sterdamschen tjjd hebben aangenomen, komt de invoering van dit stelsel eigenljjk neer op het verzoek aan Amsterdam om haar klok 20 minuten te doen stilstaan of achteruit te zetten. Of dit van een wetenscbappeljjk standpunt is te verdedigen, kan de raad niet uitmaken. Zjj adviseert in deze de wetenschappelijke autoriteiten te raadplegen. Het Centraal comité der antirevolutionnaire kiesvereenigingen heelt inzake de samenwerking met de Boomsch katholieken in Mei a. bjj de verkiezingen voor leden der Provinciale staten het volgende besluit genomen. Het acht zich verplicht ter kennisse van de bij het comité aangeslotene kiesvereenigingen van Provinciale comité's te brengen, dat het geene vrjjheid vindt, om, waar alleen met de Boomsche kiezers op dit oogenblik van generale samenwerking sprake zou kunnen zjjn na de hoadiug, die in zake de Brabantsche motie, in de Kamer tegenover het vorig kabinet, en in Juni jl. bg de stembus door een groot deel van onze Boomsche landgenooten is aangenomen, ditmaal eenigen stap tot zoodanige samenwer king te doen en zulks te minder, overmits zulk eene samenwerking volgens art. 21 van het program toch nooit anders dan op vaste bedingen zou mogen worden uitgelokt, en reeds nu genoeg zaam gebleken is, dat de Boomsche kiezers, als georganiseerd geheel gedacht, hiertoe óf niet in staat, óf ongenegen zyn. Hiermede vervalt voor het centraal-comité tevens de aanleiding om, gelyk in 1889, voor de Provinciale verkiezingen eene deputatie vergadering saam te roepen, en moet de leiding en de verantwoordelijkheid der zaken aan de kiesvereenigingen en Provinciale comités worden overgelaten, overmits het centraal comité de verhouding waarin het tot de kiesvereenigingen staat, niet in den geest van art. 11 der statnten zon opvatten, indien het in eenig district tegenover de candidaten der kiesvereeniging andere candidaten aanbeval. IntusBchen heeft het Centraal Comité wel het recht, (zie art. 10), om de kiesvereenigin gen te dienen van advies-, iets, waartoe het te eer bereid is, daar niets het feit kan wegcijferen, dat de Staten-provinciaal kiescollegie voor de Eerste kamer zyn en als zoodanig een alge meen politiek karakter dragen. Weshalve het Centraal-comité zou achten, dat de kiesvereenigingen (ook nu houdende aan wat, bp ontstentenis van afspraak tot generale saamwerking, steeds als regel gold) in dezer voege zouden kunnen te werk gaan, dat men bp eerste stemming alleen de candidaten van anti-revolutionnaire zyde steunde, en by even- tueele herstemming overwoog, of er onder de in herstemming komende candidtten, voor zooverre deze niet door ons zei ven in herstem ming waren gebracht, zich ook an of mserdere bevonden, die genoegzame voorkeur voor ons opleverden, om zoo mogeiyk hunne keuze te helpen verzekeren. Als maatstaf om deze voorkeur te kunnen was gevallen, tengevolge van de overrompeling der Foitucati, en toen hij bezig was zich te betereu, voor zoover het de gebreken, door den heer Tollingwood vertueld, betrof, moesten er nieuwe plannen gemaakt worden voor de zo- mervacantie. Het huis te Llaududno, 't welk de heer Tollingwood sedert vijf jaar voor de maand Juli had kunnen huren, was nu niet te krijgen. „Het speet juflrouw Party zeer, maar er was een heer die het voor een half jaar geno men had, van Februari af. Maar zij bad nog een ander huis, dat eigenlijk beter was en dat zij voor denzellden prijs zou verhuren, als de heer Tollingwood haar het genoegen wilde doen van het te nemen ofschoon het inderdaad 50 meer waard was. Dit bericht kwam in Mei, toen de heer Tol lingwood over het huis schreef. „Dat is wat moois1, zei hij tegen zijn vrouw, „nu moeten wij een andere badplaais gaan bedenken. Juffrouw Parry moet al heel rijk zijn dat zij hare oude klanten zoo kan afdanken." „Misschien is dat andere huis even goed," zei mevrouw, die wel begreep dat alleen de verbeelding van juffrouw Parry het haar beter deed noemen. - „Ik ken dat andere huis", riep hij on geduldig uit „en die vrouw weet heel beoordeelen, zon men dan een onderzoek kannen instellen naar hnnce genegenheid. 'lo om inzake de Eerste Kamer, voor ons aandeel, mannen te helpen verkiezen, die vol deden aan de eischen, door de Deputatenverga dering voor de candidaten der Tweede Kamer gesteld 2o om in de Gedeputeerde Staten biilykheids- halve de onderscheidene richtingen te helpen vertegenwoordigenen 3o om in de Provinciale Huishouding met ons te stryden voor de vrye keuze van wie voor krankzinnige familieleden hulpe inroept; de schoolwet-Mackay in milden zin te helpen toepassenen het zelfbeheer der gemeenten zooveel mogelyk te doen eerbiedigen. Wel is het Centraal-Comité er niet blind voor, dat deze wjjze van handelen, bp het meervoudig karakter, dat de keuzen voor der Provinciale Staten dragen, het gevaar oplevert, dat onze getalsterkte in de Staten-Provinciaal niet veel zal toenemen, misschien zelfs eenigszins slinkenmaar het is tevens van oordeel, dat de Anti-revolutionaire party, met het oog op haar toekomst desvereischt, voor dit offer niet mag terugdeinzen. Van regeeringswege zjjn de besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland uitgenoodigd in de bestekken van uit te voeren werken bf palingen op te nemen, die de werklieden verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken, zooals dit bjj de rykswerken plaats heeft. De verzekering geschiedt tot een maximum van f 1000 tegen betaling van 2/3 pot der aannemingssom. Blykens het, in de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering der Werkmansvereenigmg alhier, uitgeh-achte 26e jaarverslag over 1890 beliep het aantal leden 170. De dit jaar tot stand gekomen verplichting tot bijwoning der dri maandelyksche yergaderiug, op eene boete van 5 cent, ten voordeele der aas, werkte gunstig en bracht tevens tot groot genoegen van het bestuur, meer belangstellenden ter vergadering, wat op de genomen besluiten van goeden invloed was, daar Troeger by het nemen van besluiten de grootste helft der leden afwezig was. Dit gat aanleiding tot verkeerde opvatting en stichtte verwarring. De gezondheid der leden is niet verbJydend te noemen, daar van het begin van het boekj ar af het bestuur met uitkeering aan ondersteuning by ziekte te kampen had, en dit bleef voort duren. Thans bedraagt httcyfer der leden,aan wie uitgekeerd wordt, 36 met 597 dagen of/301.98). Het aantal begunstigers bedraagt 55 tegen 60 in het vorige jaar. Volgens het verslag van den bibliothecaris wordt van de boeken nog al getrouw gebruik gemaakt. Het gebouw heeft dit jaar een groote ver andering ondergaan. De achterzaal heeft een geheel nieuw plafond gekregen, vele verande ringen zjjn in de geheele zaal verricht, twee nieuwe vaandelkasten zyn aangebracht en alles is geheel opgeschilderd. Ook voldeed dit jaar de vereeniging wederom aan hare verplichting door het uitloten van 2 goed dat het in de verte uiet haalt bij dat t welk wij altijd betrokken hebben". „Laat ons dan in Augustus gaan', stelde mevrouw voor. „Dat doe ik niet. Denkt gij dat ik mijn geld wil uitgeven om een troep opgedirkte men8chen te zien? Dan ga ik liever naar Wigao of Bolton". Dat was al te belachelijk, en mevrouw lach'e, totdat haar man weer in zijn humeur was, insgelijks lachend nog allerlei gehuchtjes op noemende, waai heen zij ook zouden kunnen gaan. Dus werd het huis vao juffrouw Barry tegen Augustus gebuurd, in plaats van met Juli, en nieruit ontstonden de verwikkelingen, die aan leiding gaven tot de anonyme brieven. Bob Wahestaffwas uitgenoodigd om als ge woonlijk een paar weken te Heuvelbeek te komen doorbrengen, maar had vei lof gevraagd later te mogen komen, daar hij eerst een werk moest atmaken. „Hcel goed", zei de heer Tollingwood, „blijf aan het werk, en wij zullen u gaarne in September bij ous zien. „Daar die hospita ons genoodzaakt heeft ons bezoek te Llandudno tut Augustus uit te stellen, zullen wij Dlij zijn aan het einde dier maand naar huis terug te keeren." Bob had het druk in de Oasis in de Kerklaan en Horace bracht daar ook een groot gedeelte aandeelen, zynde de nummers 42 en 28, welke geen van beiden zyn opgevraagd. De vereeniging tot ouderlingen aankoop van steenkolen, onderaf deeling der WerkmansVer- eeniging, heeft met goed gevolg zjjne proef af gelegd; deze jeugdige vereeniging telde in het afgeloopen jaar 96 leden, waaraan werd geleverd 2076 HL. eerste kwaliteit Ruhrkolen, tegen 0,75 per HL., vry te huis. Ook de ondttrafdeelingen zangvereeniging en rederijkerskamer droegen veel by om het den leden aangenaam te maken. De zangvereeniging hoeft een groote uitbreiding gekregen, daar vrouwen en meisjes van leden zyn toegetreden. De rederykerskamer, hoewel niet zoo sterk in krachten, kwyt zich niettemin gunstig van nare taak en wordt gesteund door medewerking van dames. Het St NicolaaBiee&t is goed geslaagd. Er werd aan 75 kinderen melk, koek en ververschingen uitgedeeld, terwyl er nog een tombola voor jongens en meisjes was, waaruit elk kind een cadautje ontving en ten slotte nog een zak St Nicolaas. De ontvangsten en uitgaven bestonden voor Sociëteitontvangsten f 260.40, uitgaven f 188.00). Deze rekening leverde dus een goed slot op van f 122.40). Ondersteuningskas: ontvangsten f 174.64, uit gaven f 301.98), zoodat Hierop een kwaad slot was van f 127.34). Overlydenskasontvangsten t 131.09, uitga ven f 30,00, goed slot f 101,09. Geneesk. behandeling: ontvangsten f393,18, uitgaven f 309.05. Deze rekening gaf een goed slot van f 84.03. De algemeene ontvangsten bedroegen f 295.99), de algemeene uitgaven f 614.82, zoodat een kwaad slot van f 318.83) bestond. De rekening is in totaal: ontvangsten f 1387,05), met kasBa vorig boekjaar 1247.16), Bainen f 1634.22; en uitgaven f1393,86, zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 240.36. Het verslag eindigt met deze regelen »Mocnt het ons gegeven zyn het vooroordeel, dat nog bier en daar tegen onze vereeniging bestaat, geheel verdwenen te zien, dan meenen wy, zou ue werkman niet langer achteiblyven, en zoude onze vereeniging inderaaad een steun, onze sociëteit eene geliefkoosde, ja de meest ge- wenschte ontspanningplaats voor hem zyn, en hy zoude er by wel varen. »Wy hopen steeds voort te gaan om onze krachten te wyden aan het welzyn van de Werkmansvereeniging te Middelburg," De gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Mid delburg van den 1 Febr. tot en met den 29 Febr. 1892 bedroeg Lichtkrackt 15.99 Eng. Standaard kaarsen (Gemeten met den Improved Standard Letheby Bunsen Photometer.) Soortelyk gewicht 0.401 Ammonia 0.038 gr. per M3. Zwavelwaterstof afwezig. Koolzuur 0.125 percent. Op verzoek van de justitie te Middelburg is te Antwerpen in arrest genomen J. W., van 3s Ueerenhoek, welke arrestatie in verband staat met den diefstal van effecten in den nacht van van zijn tijd door, 'tgeen de heer Tollingwood beschouwde als een bewijs zijner bekeering. Mevrouw was echter niet zoo voldaan als haar man daar Horace niet slecht genoeg was otn goed te kunueu veinzen. Somtijds vond hij het lastig om zich goed te houden; want hij wist dat Bob, alleen ter wille van zijn positie, zijn kamer in eeu speellokaal veranderd had, en eenigen der Fortunati waren geneigd den gek te steken met ItedeD, die een roos een anderen naam gaven en dan beweerden dat de geur ook veranderd was. „Zeg maar niets, Horace," antwoordde Bob, als zijn vriend zich daarover beklaagde. „Het is wel de moeite waard. Gij kunt Tollingwood met zijn lastig humeur niet openlyk tarten, want, al ts hy mijn neef, lastig is hij. En die Purifeinscha maagd op de villa moet ook niet voor het hoofd gestooten worden". Puriteinsche maagd was de naam, die Bob aan Annie gegeven had maar Horace sprak niet gaarne over haar, zelis niet met zijn ntiemsten vriend. Als hij oprecht gesproken nad, zou hij gezegd hebben dat hij haar nnr beminde dau ooit, maar dat hij laug niet voldaan was over de vorderingen, uie hij maakte bij het wiunen van haar genegenheid. Annie had opgemerkt dat hij niet zoo vol geestdrift was voor het wtik dat haar en haar vader bezig hield. Hij sprak er wel ernstig 17 op 18 December te Baarland gepleegd. De officier van justitie te Middelburg verzoekt ons te melden, dat van de by dien diefstal ontvreemde effecten door de politie zyn opgespoord en in beslag genomen. 1 oblig. a B S 625 4 Warschau Weenen no 137851 dito Fr. 500 5 Italië 1881 no 563362 dito Pes. 1000 4 Spanje Buiten land no 6416, 64171 dito Pes. 2000, idem no 28901 dito Pes. 4000, idem no 1823 1 dito fr. 2500 4) Portugal 1888 no 399015; 1 dito R S 125 3 Groote Rass. spoorweg no 176988; 1 dito L S 500 3 Zuid-Italië no 213757 B; 2 dito R S 625 4 Zuid Westsp. no 70916—20 en 70911—5; 3 dito 100 3 Portugal no 2115, 41630 en 96814 9 dito fl 100 5 Hon garije goudl. no 9881,18004, 23977,62200,62201, 62202, 69679, 76697, 77873 en 11 dito R S 125 aand. 5 Orel Vitebsk, no 2112, 2131, 40874, 40903, 49673, 49234,55775,26698,40902,45789 en 47824. Het ss. Professor Butjs van de Zeeutesche stoomboot Maatschappij, dat Zaterdag avond van Vlissingen naar Huil vertrok, bracht, behalve hare algemeene lading en eene belangryke hoeveelheid kaas, aldaar aan 10192 packages margarine, het grootste aantal dat tot nogtoe in een stoomschip in eene enkele reis te Hall is aangevoerd. In het laatst der vorige week werd door een paar net gekleede heeren in verschillende winkels te Goes gezocht naar kwartjes en dubbeltjes van een zeker jaartal, waarvoor zy meer dan de waarde wilden geven. Enkels winkeliers trachtten hun van dienst te zyn, terwyl anderen geen geloof hechtten aan hun praatjes en hun de denr wezen. Een van de winkeliers werd de dupe dezer heeren, zooals by later on dekte. Hy deed aangifte by de politie, doch de heeren waren reeds gevlogen. By gelegenheid van een concert, Dinsdag avond door Euphonia in het Slot Ostende al daar gegeven, werd een herinnerings-medaille, geschonken tengevolge van deelname aan een in Augustus van het vorige jaar te Antwerpen gehouden festival, aan bet vaandel gehecht. De heer Z. D. van der Bilt la Motthe hield daarby eene toespraak. Maandagavond werd te Sluis in het lo gement Hotel la villa de Bruges eene openbare voorstelling gegeven door de werkende leden van het aldaar bestaande muziekgezelschap Apollo. Het programma, bestaande uit een twaalftal nummers, werd naar men ons meldt voor een tamelyk groot publiek, goed uitgevoerd. Vooral de vier samenspraken vielen zeer in den smaak. Met een geanimeerd bal werd de feestavond gesloten. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd Dinsdag avond op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging aan de Groote Markt te Middelburg, in het openbaar verkocht: een winkelhuis en eif met vergunning, staande en liggende te Middelburg aan den Stationsweg uver en scheen er prijs op te stellen dat het goed ten einde gebracht werd, maar hij stelde niet zooveel belang in de proeven, als hij zou gedaan hebben, indien hij zich bt zig hield zooals haar vader en de heer Tollingwood meenden. Zou zij zijn bekwaamheid overt chat hebben f Was zijn achterlijkheid het gevolg van domheid en ongeschiktheid? Dat kon zij niet gelooven j zij bad ook te veel bewijzen van het tegendeel. Als zij gemerkt had dat bij hard moest werken om iets te begrijpen, dat haar eenvoudig eti duidelijk was, zou zij gelukkig geweest zijn in vergelijking met het akelige gevoel van onzekerheid, dat haar overviel als zij zich af vroeg wat toch de geheime oorzaak was dat al zijne voorgewende pogiDgen mislukten en verijdeld werden. Horace kwam haar niet nader en schreef dit toe aan zijn vroeger wangedrag. Somtijds ergerde hij zich en vond haar onbillijk maa kon ziin hart toch niet van haar aftrekken. Te midden van de opgewondenheid vau het spel konden zijne gedachten van de Keiklaan afdwalen naar Lowfield en dan kwam het hem voor dat ziju lichaam in de duisternis rond. waarde, terwijl zyn geest' in het volle licht leefde. Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 1