Maandag 15 Februari. N°. 38. 135" Jaargang. 1892. BUITENLAND. jhr mr A. A. VAN DOORN, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.- Afzonderlijke nommers, met of zonder bijvoegsel, zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood- en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telephoonnommer 139. Bij deze courant behoort eeu Bijvoegsel- UIT STAD EN PROVINCIE. Burgertijice stand. Algemsen Overxieht. Beknopte Mededeelïngen. Gemeenteraad van Vlissingen. lllliri lH liliM III (III IU\T. Thermometer. Middelhui? 13 Febr. vm. 8 u. 41 gr. ia. 12 o. 44 gr., av. 4 o. 40 gr. F. Verwacht tam. kracht. N. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vzt Mestdaoh Zoon, te Goes. A. A. W. Bollakd, te Kruiringen: F. v. d. Peul, te Zierikzee: A.C. de Moon, teTholen: W. A. vak Kieutvenhtjhzek en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijgh Van Dithak, te Botterdam, de Gebb. Belikeakte, te 's Gravenhage, en A. de la Mab Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie généraie de Publitité étrangère G. L. Daube Ons., John F. Jokes, opvolger. A. dvertentiën moeten deB namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen. Voor de verkiezing van een lid der Pro vinciale staten in het district Middelburg op Maandag den 22en Februari a. bevelen wij ten dringendste aan burgemeester van Veere en Vrouwepolder. Op de beden door bet bestuur der Cen trale vrijzinnige kies ver eeniging in het hoojd- kiesdistrict Middelburg alhier gehouden verga dering bleek dat bp de tweede stemming, ge houden in de verschillende aideelingen dier vereeniging tot het stellen van een definitie! candidaat voor lid der Provinciale staten vacature-mr. Berdenis van Ëerlekom uitge bracht waren 74 stemmen op jhr. mr. A. A van Doorn, 21 op den heer J. Verkujjl Quak- kelasr en 12 op jhr. mr. W. H. Snouck Hur- gronje. Jhr. mr. A. A. van Doorn, burgemeester van Veere en Vrouwepolder, is dus met groote meerderheid als candiuaat der centrale vrjjzin nige kiesvereeniging gekozen. Wy vestigen de bijzondere aandacht van Middelburg'» ingezetenen op de bekendmaking van burgemeester en wethouders betreffende de duinwaterleiding. Daaruit bljjkt dat, behou. dens onvoorziene omstandigheden, de exploitatie van die waterleiding binnenkort »»1 aanvangen. Verder verwijzen wjj naar het Bjjvoegsel tot dit nommer. Maandag a. in den schouwburg te Mid delburg door het tooneelgezelschap van de heeren De Vos en Van Korlaar de opvoering van het oorspronkelijk drama Lotos, dat algemeen met ingenomenheid is begroet. In dat stuk, zoowel als in bet keurige dra maatje Jean Marie, vervullen mevrouw Mulder- Boslofaen en de heeien Rooyaards en Jan C. de Vos de hoofdrollen. Wy gelooven dat dit redenen te over zjjn om een volle zaal te verwachten. De beer A. C. Bastiaanse, surnumerair by de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, te Vlissingen slaagde dezer dagen voor bet examen van klerk-telegrafist 3e klasse. Vrydag avond is door de liberale kiesver eeniging Vrijheid en Orde te Kapelle met groote meerderheid van stemmen tot candidaat voor lid der Provinciale staten, vacature-Van der Bilt, gekozen de heer J. Welleman, burgemeester der gemeente Hoedekenskerke. In het district Goes is in al de afdeelin- gen der anti-revolotionnaire kiesvereeniging de heer M. de Jonge Jz. als voorloopig candidaat aangewezen voor de aanstaande Staten-ver kiezing. Het platteland van Zeeland wordt weder eens bereisd door een zestal vreemdelingen, waaronder een paar vrouwen; gewoonljjk in twee clubjes van drie. By het doen van kleine inkoopen worden vooral kwartjes en dubbeltjes ter inruiling gevraagd, waarby wordt aange boden even mede in de toonbanklade naar die geldstukjes van zeker jaartal te zoeken, om een ketting daarvan te maken. Veelal wordt dit verzoek argeloos toegestaan. Men betaalt 2J et. winst boven den koers. Hierbjj valt op te merken dat het winkeliers en herbergiers toescbynt, dat er na dat zoeken minder klein geld in de lade is dan even te voren, hoewel er by bet zoek6n toch geen geldstukjes van 't opgegeven jaartal waren gevonden. Men denke hier maar aan vingervlagheid. Tot archivaris van de gemeente Goes is door burg. en wetb. benoemd de heer M. G. De Boer, leeraar aan de H. B. school aldaar. GCrt.) Door 23 leden van het mussehengilde te Cortgene waren over het afgeloopen jaar inge leverd 1175 musschen, 26 kraaien, 9 ekBters, 4 duiven en 410 eieren, bovendien nog 25 ratten. Tot musschen herleid is dit een totaal van 1615 stuks. Het koningschap met 329 stuks werd behaald door D. Meuleaberg. Tot voorzitter werd gekozen L. D. v. d. Linde, tot vioe-voorzitter G. P. Moerland, tot boekhouder A. Basting en tot secretaris-penningmeester 8. Blok. De afname van leverbare oesters blyft gering, zegt de lerseksche en Thoolschê courant. Door den geringen voorraad (enkelen zyn geheel uitgeput) zyn de prjjzen nog stygende. Impe rialen, waarnaar de vraag echter gering is, noteeren 100 gldle soort 90 tot 96, 2e soort 60 tot 65. De uitvoer naar België, datanderg veel 2e soort vraagt, wordt zeer belemmerd door deu grooten aanvoer van Franscbe oesters, die daar, hoewel van inferieure kwalileit, wegens den geringen prys, 60 francs, vlug van de hand gaan. De handel in pannenafsteeksel en zaaigoed wordt levendiger. AfsteekBei van 16 millimeter en booger is verkocht voor 7, van een cent middelljjn en grooter voor 9. Voor zaaigoed van een ryks- aaalder middellyn wordt ongeveer f 30 ge vraagd, maar de handel daarin is slap, wegenB den hoogen vraagprjjs. Vrydag jl. overleed op het gehucht Drie wegen (gemeente Biervliet), op 83jarigen leeftyd, de heer J. Willemsen, de eemge drager van het metalen kruis in die buurt. Dat de overledene ingenomen was met die belooning, bleek, behalve uit zyn gaven aan oud-stryders, vooral uit de af beelding van het metalen kruis met opschrift, dat hy in '91 by de 60jarige herinnering van het feit op zyn woonhuiB deed plaatsen. In een net versierde, door ruim 200 per sonen bezette zaal gaf Donderdag de herboren muziek vereeniging te Oostbnrg, gesteund aoor een andere zuster, de gunstig bekende zang- vereeniging, haar eerste concert. De openingsrede van den voorzitter, den heer K. A. Sanderse, waarin de geschiedenis van het oude en de toekomst van het nieuwe muziekgezelschap werd geschetst, werd met luide toejuichingen beantwoord. Het programma werd naar men ons schrift Keurig xn» de voorzitter een woord van dank aan de vergadering voor de opkomst en getoonde belangstelling, alsmede aan de werkende leden van beide vereenigingen voor den lust en den jjver, door ben aan den dag gelegd, tengevolge waarvan het eerste winterconcert geslaagd mocht heeten. Een zeer geanimeerd bal be sloot dezen hoogst aangenamen avond. De rederykeiskamer Ai doende leert men te Zuidzande gaf Vrydag bare tweede open bare uitvoering in dit seizoen. De bovenzaal van de herberg Le drie Koningen was stampvol. Opgevoerd werdDe wraak eens vaders tooneelspel in 8 tafereelen van A. A. v. d. Stempel en als nastukje Solliciteeren, bljjspel. Door goed spel en fraaie costumes verwierf men algemeen by ral. Een woord van lof verdient ook naar men ons verder schryft het kleine orkest, dat, onder de verdienstelijke en kundige leiding van den heer F. Dobbelaere, uit Gent, veel te genieten gaf. Door een der aanwezige heeren werden aan het einde der opvoering eenige woorden van dank en aanmoediging gesproken, welke met een luid applaus werden bezegeld. Van 6—13 Februari. Vijssinken. Ondertrouwd J. H. Vlemmingbs, jm. 39 j. met E. van der Matten, wede 42 j. C. J. van Wouw, jm. 31 j. met W. P. Amadio, jd. 28 j. Getrouwd: D. Staats, jm. 25 j. met D. Jacobse, jd. 21 j. C. Baan, jm. 28 j. metL, H. de Kat, jd. 28 j. Bevallen: J. N. Fejj, geb. Geertse, d. P. Clarisse, geb. Koster, z. L. Bosselaar, geb. Stroo d. C. M. J. Verheul, geb. Wjjtenburg, z. C. A. Vermeesch, geb. Verbaaren, z. E. P. van der Ejjk, geb. Auer, d. A. Bostelaar, geb. Jakobse d. M. Sinke, geb. Wisse, d. Overleden: A. P. Lute, d. 10 m. M. Melis, wea9 van L. Suurmond, 75 j. M. J. P. van üardenberg, vrouw van H. Maes, 66 j. J. J. Smits, ongeb. d. 61 j. E. Heybroek, ougeb. z. 20 j. A. F. Vanleke, d. 21 m. A. H. van dan Bovenkamp, z. 21 m. Met de oplossing der crisis van Woensdag 11 toonen de voorstanders der grondwetsherziening in België zich ingenomenze beschouwen baar als een nieuwen stap vooruit op den weg, dia naar bet groote gewenschte doel leidt. De minister Beernaert heeft Woensdag ongetwjj- feld een stouten stap gewaagd en bracht bet er aobitterend af. Boven verwachting is het hem gelukt de felste tegenstanders van het koninklyk referendumde heeren Woeste, Coremans c. tot het slikken van zyn vergulde pillen te brengen. De to6stan was kntiak. Er moestwilde de minister Beernaert zyn zaak en die van den koning redden, een Hinken zet op hst schaakbord worden gedaan, of... net kabinet was schaakmat en daarmede waar- scbjjnljjk voor langen tyd de grondwetsherzie ning. In zyn benauwdheid toonde zich de heer Beernaert eentrzyds bereid tegemoet te komen aan de rechterzyde door ten opzichte van het koninklyk referendum concessies te doen en dit by de wet te laten regelenanaerzyds stelde by zonder omwegen de kabinetskwestie. Mis- schijn nog waie dit niet voldoende geweest om de katholieke party te bewegen een poli tieke crisis in deze moeilyke tjjdsomstanlig- hedtn te voorkomen; men wist echter hoezeer koning Leopold zjjn zinnen op het koninklyk referendum sommige bladen spreken van het koninklyk plebisciet bad gezet. Da koning scbjjnt voor zich overtuigd, dat de grondwetsherziening, neen de nitbreiding van net stemrecht tegenover den luider klinkenden eisch der massa's niet langer is tegen te houden, maar van den anderen kant wtnscht hy deze constitutioneele omwenteling niet toe te staan «onder zich zelf een tegenwicht te waarborgen. Onder deze omstandigheden in haar afwyzende houding te volharden, dan zeu ae rechter zyde niet alleen een regeering, die zeer goed haar belangen behartigt, omverwerpen, maar direct den souverein, het hoofd van den staat, zeiven treffen. Gedwongen door de overmacht zyn, om met den Paryschen Temps te spreken, de ontevredenen onder het Caudiaisehe juk van den heer Beer naert en koning Leopold door gegaan. Het gevaar verdaagd. Over blyft echter de vraag, of deze beslissende en persoonlyke tusschenkomst van den koning niet dreigt de kroon zelve bloot te geven. Misschien het opmerkelijkste by de geheele beweging voor of tegen de grondwetsherziening is de houding der verschillende partyen tegen over het koninklyk referendum. Terwjjl deheer Woeste, de ultra-clericale leider, dit voorrech^ door den monarch geëischt, een anarchistische maatregel noemde en hy en zyn vrienden om het InidBt te velde trokken tegen deze in hun oog meer of minder verborgen vorm van ctsarisme zag men den radicaal Janson en de progressisti- sche Réjoime het koninklyk referendum verde digen, niet als het ideaal eener constitutioneele instelling maar als den zachten overgang tot het referendum, gelyk bet in de Zwitsersche repu bliek bestaat. Teller nog dan door den beer Woeste is het koninklyk referendum bestreden door de doc trinaire liberalen. De heer Woeste is geëindigd het referendum in zyn meer democratischen vorm, gelyk het teans als resultaat der over eenstemming tuBschen rechteizjjde en regee ring is vastgesteld, aan te nemen, de oud-liberalen, de heer Frère Orban en zyn kleine phalanx, echter verklaren bet volksre. ferendum voor nog afschrikwekkender dan het koninklyk referendum. Nog reactionnairder dan de meest reactionnaire clerioalen blyven zy hoe langer hos meer ten achter by de groote massa, die onophondeljjk voorwaarts dringt. In afwachting van het aanstaande groote debat over de regeeringsvoorBtellen en dat van den beer Janson zet de kamer met kalmen spoed baar beraadslagingen over de begtoo- tingen voort. Ook in Fraukryk zullen de kamers Dinsdag a. haar werkzaamheden hervatten, na een welverdiende rust van drie weken. Het is de voortzetting van de gewone zitting van 1892, die overeenkomstig de wet den 14 Januari werd geopend om tien dagen later te worden geschoret, teneinde de afgevaardigden en sena toren in de gelegenheid te Btellen een korte vacantie te nemen, waarvan zy met Kerstmis verstoken bleven ten einde tydig gereed te komen met de behandeling der begrooting en de douane-tarieven. De Dinsdag te openen zitting zal weldra weder onderbroken worden, om kort daarop opnieuw geschorst te worden, ingevolge de bjjzondere omstandigheden van dit loopende jaar. Gelyk men weet vinden den len Mei door het geheele land, uitgezonderd Parys, de gemeenteraadsverkiezingen plaats. Weinige da gen later volgt daarop de verkiezing der maires door de nieuwe gemeenteraden. Alle af gevaardigden hebben er belang by gedurende die verkiezings campagne zich in bun verschillende departementen te bevinden. Bovendien wordt den 25sten April de zitting der ulgemeene raden geopend, waaraan ongeveer 250 afgevaar- digden en 140 senatoren moeten deelnemen. Het staat dus vrjj vast, dat de kamers baar arbeid in het begin van April zullen schorsen om in de eerste week van Mei weder bjjeen te komen maar de zitting kan niet veel langer duren na den 14en Juli, In dit jaar toch moeten de algemeens raden in alle departementen gedeel telik worden vernieuwd. Evenals voor de gemeenteraadsverkiezingen moeten de senatoren en afgevaardigden zich tydens die verkiezingen in bun departementen ophouden. Bovendien zjjn 100 afgevaardigden en 50 senatoren direct bjj deze verkiezingen betrokken. De stemming vindt plaats op het laatst van Juli, opdat de algemeene raden vernieuwd zyn vóór hun zit ting in Augustus. Daar men een veertien dagen vaststelt voor de verkiezingsbeweging, rekent men dat de zitting der kamers gesloten zal worden kort voor of na den 15en Juli. In den Duitschen ryksdag vonden Vrydag y de behandeling der spoorwegbegrooting zeer levendige gedaehtenwisseiingen plaats by het debat over het weren by de spoorwegwerken van arbeiders die sociaal-democraten zyn. Door een scherpen uitval op de sociaal-democratie lokte de nationaal-liberale afgevaardigde baron Stumm een heftig protest van de socialistische afgevaardigden uit. De conservatief Helldorff verklaarde, dat de opheffing der socialistenwet slechts eene proefneming washy vreesde dat die proef als mislukt moest beschouwd worden. Men zou naac andere middelen moeten omzien. De vrjj-oonscrvatief Kardotff meende, dat men, zonder eene nieuwe socialistenwet te maken, toch het recht van vergaderen en de - tie zou moeten beperken. De Duitsch vrijzinnige afgevaardigde Barth merkte op dat de plotselinge aanvallen van de afgevaardigden Stumm, Helldorff en Kur- doiff op de sociaal-democratie blijkbaar plaats hadden met een bepaald doel en bekendheid verrieden met zekere plannen in de toonge vende kringen. Ondanks de droevige onder vinding, met de socialistenwet opgedaan, sohynt het voornemen te bestaan de algemeene vrij heid weder in te krimpen op eene wyze, welke rechtstreeks tot den burgeroorlog zou moeten voeren. Het debat wordt voortgezet. In de parlementaire kringen vermoedt men, in verband met dit debat, dat de regeering zich met de gedachte bezig houdt om nieuwe maatregelen tegen de sociaal-democraten te nemen. Door het comité tot oprichting van een Bismarck-monument is besloten het geheele bedrag der ingekomen giften, 1.014.438 Mrk., voorloopig te beieggen, en over ae plaats waai het gedenkteeken zal staan en over de uit te schryven prjjsvraag voor een model eerst te beslissen, nadat de kwestie, waar het Kaiser- Wilhelm-Denkmal zal verryzen, is opgelost. Naar medeaeeling der Spaansche regeering heeft de politie de geheele organisatie der anarchisten te Barcelona ontdekt. Zy stonden in betrekking tot het buitenland. Eene uit enkele anarchisten bestaande bende richtte ver woestingen aan in de omstreken van Xeres, Zy wordt jjverig achterna gezet. Er bljjtt in die streken nog steeds eene paniek heerschen de winkels en de koffiehuizen worden reedB vroeg in den avond gesloten. Te Cadix en Barcelona vonden arrestatiën plaats. In het bezit der in hechtenis genomenen werden wapenen gevonden. Te Oporto manifesteerden een duizend werkloozen voor het gebouw der prefectuur. De prefect beloofde hun arbeid te verschaffen by de openbare werken. Vrydiig duurde- de werkstaking der kolen dragers te Londen voort. De grevisten hielden zich rustig. Er hadden onderhandelingen plaats tusschen de patroons en den bond. Men achtte een schikking waarschynlyk. Vrydag had te Manchester de bijeenkomst van de gedelegeerden der mynwerkers van Groot-Brittanje plaats. Ofschoon de zitting geheim was, verneemt men toch dat tot eene verklaring van werkstaking in al de steen kolenmynen van het Vereenigd Koninkrijk is besloten. De dag, waarop de werkstaking een aanvang zal nemen, zal in eene vo gonde zitting bepaald worden. Na de eerste week der werkstaking zal worden uitgemaakt, of er reden bestaat baar al dan niet voort te zetten, De arbeiders zullen verwittigd worden, dat zy de contracten met de patroons moeten opzeggenopdat de werkstaking geljjhtjjdig en algemeen zy. Morgen zal eene tweede zitting worden gehouden. Nadat in de laatste dagen nog weder kansen bestond op het tot standkomen van een Zwitschersch-Italiaanseh handelstractaat wordt thans uit Bern gemeld, dat de onderhandelingen definitief zijn afgebroken. Het jongste debat over de uitwijzing van koningin Nathalie in de Servische Skoepschtina heeft tengevolge gehad, dat de president der Skoepschtina zyn ontslag heeft ingediend. Men gelooft niet dat dat de regeering het zal aan nemen. Een wjjziging in bet ministerie wordt in regeeringskringen waarschynlyk geacht. Met de investituur voor den jongen Khe dive van Egypte is het nog niet in het reine. Het scbjjnt dat de sultan wenscht, dat Abbas paeha zelve de investituur te Konstantinopel komt halen. Van den anderen kant wordt bericht, dat de Khedive van den sultan ver langt hem den firman der investituur door een keizerljjk boodschapper te zenden. Hy beroept zich op een precedent en herinnert er aan boe in 1879 de firman der investituur op deza wyze werd gezonden aan vorst Alexander van Boelgarye. Daar echter reeds een keizerljjk commissaris te Kano verblyf houdt, wil Abbas pacba zioh tevreden stellen, wanneer deze hem den firman overhandigt. De sultan echter moet bljjven verlangen dat de Khedive eerst persoonljjk hem zyn opwachting maakt. Vergeten is nog niet de gewezen eerste secretaris van het Chineesch gezantschap te Parys, een Franschman van top tot teen, en boe er zeer onverwacht aan zyn Parjjsch leven een einde werd gemaakt. Thans is deze diplo maat vervolgd voor de rechtbank van koophan del te Parijs door den publicist Foucault da Mordion, tot uitkeering van eene som van 130,000 fr., als lo van 20,000 fr. voor het Tcheng-Ki-Tong op zyn naam heeft uitgegeven 5 2o van 10,000 fr. voor het samenstellen van tien voorlezingen, die de ex-diplomaat gehouden heeft en alweer voor eigen werk liet doorgaan 3o van 100,000 fr., die het Comptoir d'Escompte aan Toheng-Ki-Tong heeft uitgekeerd, en die deze aan bem, eischer, had moeten ter hand stellen. De rechtbank ontzegde Foucault zijn eisch op grond dat Tcheng-Ki-Tong te dien tjjde gedekt was door de voorrechten van zjjne hoe danigheid als diplomaat. Vergadering van heden (Zaterdag) middag te half drie uren. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, bur gemeester. Afwezig de heeren Chevalier en Van Raalte, beiden met kennisgeving. De notulen van bet verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van eenige inge komen stukken, waaronder behoort een schrjjven van Gedeputeerde staten van Zeeland, houdende toezending van het gedeelte der door A. W. den Doop te Middelburg uitgegeven kaart vaa Zeeland, voor zoover daarop Vlissingen en omgeving voorkomt. Van Ged. staten is nog een schryven ont vangen, houdende bericht dat de gemeente^ begrooting voor 1892 niet is goedgekeurd, op grond dat de raad den post voor politie ni6t heelt verhoogd in door den burgemeester en Gedeputeerde staten gewensebten zin. Gede puteerde staten zyn van oordeel dat het noodig is dat het personeel der politie met twee agenten worde vermeerderd. Burg. en weth. stellen voor het stuk te renvoiëeren aan bun college en aan de finan-* tië-le commissie om advies. Dit wordt goedgevonden. Aan den heer F. C. H. Sasburg wordt Op zyn verzoek, met ingang van 1 Maart e. k., eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school B. Aan de orde is nu de verkiezing van een stembureau voor de aanstaande verkiezing van een lid der Provinoiale staten. Tot leden worden benoemd de heeren Loois en Delvoye, tot hunne plaatsvervangers de heeren Alter en Gewin, benevens de overige raadsleden. Op voorstel van burg. en weth. wordt goed gevonden aan W. L. Huson te verkoopen een stuk gemeentegrond aan de Glacistraat ter breedte van 9 en ter diepte van 20 M. voor 630, benevens ƒ82.80 voor aanleg van trot toir en onder bepaling dat het perceel binnen een jaar zal moeten bebouwd zyn. Eveneens wordt goedgevonden om een ge. deelte van perceel XIII van de verpachting van bouw- en weilanden van den 26 October ,1889 en wel het niet afgegraven deel van h«|

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 1