Yertrotten en aamelora schepen. Verspreide Berichten. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. BEKENDMAKINGEN Oprichting van eene broodbakkerij. Post erij en. VERZENDING MAIL. Oost-Indië. West-Indië. stemmen besloten de werken uit te voeren, zooals door den heer Yan der Vecht wordt voorgesteld, en het polderbestuur te machtigen de uitbreiding der bestorting langs den schaar- rand, zooals de heer Van der Have voorstelde, mits Gedeputeerde staten voorstellen daartoe over te gaan. Omtrent de te sluiten leening werd na vele discussie besloten hot polderbestuur te mach tigen eene leening aan te gaan van 79.000, af te lossen in 40 jaar, rentende hoogstens 4 pet. Ingevolge art.] 102 van het algemeen regle ment voor de polders en waterschappen in Zeeland werd in principe besloten vronen en vrylanden in het verhoogd dykgeschot, tenge volge der leening, te doen deelen. (/V. R. Of.) Donderdag waren te Zuidzande e9n 120 a 130 personen tegenwoordig by de tweede openbare uitvoering in dit seizoen van het fanfarengezelschap Veronica. Door de flinke uitvoering van eenige muzieknomtners, o. a.: het bekende Dichter und Bauer, van Suppé Le trouvhre, van M. J, H. K'ieselsea de Julipollca voor piston, van Jos. Banman, toonde het ge selschap zich in den laatslen tyd, goed geoefend te hebben onder de leiding van den jjverigen kapelmeester, den heer Hubregtse. Eenige voordrachten met zang, o. m. Een spraakgebrek en Séquah de wonderdokter, braohten eene aangename afwisseling. Te Utrecht is bjj het arts-examen geslaagd de heer F. U. Ockerse. De heer H. de Raaf, leeraar aan de kweek school voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, heeft een vertaling ia het licht gegeven van het werk van Comenins over onderwijskunde de opbrengst dezer uitgaaf is bestemd voor de weerstandskas van den Bond voor Nederlandsche onderwijzers. Met het oog op het a. herdenkingsfeest, ter eere van Comenins, zal deze mededeeling zeker wel door velen met belangstelling worden ver. nomen. Beroepen bjj de herv. gem. te CatB de hoer A. M. Knottnerus te 's Gravenpolder. By de Evang. Luthersche gemeente te Haarlem is beroepen de heer M. J. Mees te Haarlem. Op de voordracht voor gemeente-ontvan ger te Enschede zyn geplaatst de heeren E. Vincent, burgemeester van Hasselt, en C. Bos man, burgemeester van Brouwershaven. Eenigen tjjd geleden werd door prof. Nolen in 't 2 ydschri/t van Geneeskunde een critiek geleverd op de brochure van prof. Middendorp te Groningen, over de waarde van Koch's ge neeswijze by tuberculose, ttrwjjl prof. Mac Gillavry en prof. Siegenbesk v. Henkelom daar- by terzelfder tyd een protest tegen dat geschrift deden hoorenreeds vroeger was door prof. Fokker in een Duitsch Gen. Weekblad geschre ven, dat prof. Middendorp in zyne meeniug omtrent dit onderwerp in Groningen op zichzelf stond en dat deze meening niet mocht be schouwd worden als de uitdrukking van het wetenschappelijk standpunt, dat te Groningen betreffende deze kwestie werd ingenomen Prof. Middendorp heeft daarna tevens als antwoord aan die vier hoogleeraren een tweede brochure laten volgen, waarin hy breedvoeriger zyne meening omtrent Koch's geneeswyze en diens leer van de oorzaak der tuberculose ontwikkelt, maar tot heden is door geen der genoemde vier heeren critiek geleverd, noch geprotesteerd. »Het zal u wel niet bevreemden, schryft een inzender aan de Geneeskundige courant, dat my en vele geneeskundigen met my, aan wie tyd en gelegenheid ontbreekt om zich mat bacteriologische onderzoekingen in te laten, deze zaak byzonder veel belang inboezemt en dat wy eindelyk gaarne eens wenschen te weten, aan welke zyde de waarheid gelegen is." De voorzitter van den Utrechtschen ge meenteraad deelde in de jongste raadsver gadering mede, dat HH. MM. de koningin en de koningin-regentes, op een nader te bepalen dag in Juni, de stad Utrecht zullen bezoeken om de plechtigheid der eerste steenlegging van het nieuw8 universiteitsgebouw by te wonen- Men schryft ons uit Amsterdam Na tweemalen het Amsterdamsche publiek teleurgesteld te hebben heeft dr Schaepman Vrydagavond zyn, ten vorigen jare reeds aan gekondigde voordracht gehouden overonze koloniale politiek en het opium-vraagstuk. De opium-kwestie toch is volgens spreker een zaak van nationale gerechtigheid niet allesn maar ook van boete en eer-herstel. Spreker zette allereerst uiteen wat het opium-vraagstuk in eigenlyken zin was en hoe het met onze koloniale politiek samenhing. Het gebruik van opium uit de onrype vrucht der papaver bereid vond Nederland toen het ten volle ever Indië meester werd. En die opium maakt den schuiver weelderig en wellustig niet alleen, maar prikkelt hem tevenB tot meer gebruik, zoodat hjj ten langen leste, pbysiek en geestelyk uitgeput, tot arbeid onbekwaam is, en slaaf wordt van het gebruik. En in plaats van het gebruik van dat heulsap tegen te gaan, heeft men hst aangewend tot versterking der inkomsten. Voor den aankoop en de bereiding geeft onze regeering 2.6 mm. uit en ontvangt er 18.4 mm. voor terug. Maar omdat na het moederland in merg en been zedelyk is, zeide spr. ironisch, is onze opium-politiek toch ook zedelyk. Want het doel er mede is om het verbruik tegen te gaan, het misbruik te beperken, kan het zyn aan het gebruik een einde te maken. Daarom is thans 6 ton voor twee bootjes in Indië uitge trokken om den smokkelhandel tegen te gaan, die by het tegenwoordige pacht- en regiesteleel niet te fnuiken is; en, aangezien naast de hon derden van gouvernementswege aangewezen plaatsen voor opium-verkoop in 't klein, dui zenden geheime kitten oogluikend worden toe gelaten, enkel en alleen omdat de pachter anders de pachtsom niet kan opbrengen. Deze beschuldiging mocht grof zyn, zy werd door officieuss en officieele bewyzen gestaafd. Met het wacht- of regie-Btelsel, waarmede roofbouw werd begaan, moest gebroken worden en op den voorgrond geplaatst worden dat ge rechtigheid, de grondslag der staten, ook voor onze kolonie geëerbiedigd moest worden. Met de vrees voor tekort moest gebroken, en het woord koopmanschap ten opzichte van Indië gewyzigd worden in dat van rentmeesterschap. Want al had Nederland zyn plaats in de wereld vervuld, ten opzichte zyner koloniën kon het zyn plaats niet ruimen zonder natio naal eer-herstel, waarnaar deze opiumbend streefde. Toch moest, met afschaffing van het regie stelsel, tevens het christendom op Java meer en meer worden uitgebreid en moest het chris telijk Nederland zich niet schamen de waarheid, die ons vrymaakt, aan zyn jongere broederen te verkondigen, die haar tot bescherming en beschutting waren gegeven. De boeiende improvisatie vond veel bjjval op hot noorden", riep Alouso met een beden kelijk gezicht, „daar ginds liggen veengronden en als de wind van daar komt, dan Zijn vriend liet hem niet uitspreken en zei „Nu, mij is het welMaar vertel mij liever eens hoe het u gaat, wat gij uitvoert, in éeti woord hoe of men in het nieuwe Duitsche rijk leeft. Excellently, natuurlijk! O, gij weetniet welken indruk het op ons, daar in het andere werelddeel gemaakt heeft. De zegepralen en na zooveel zwakheid op eens die kracht, die grootheid, die macht en als men dan altijd hoort: Germany gaat voorwaarts!" Ja ziet gij, ik ben gekomen om het van nabij te bezien, om er ook wat aan te hebben, in éen woord Peck, ik bigt hier." En met de uitdrukking eener hartelijke blijdschap schudde hi) zijn vriend opnieuw de hand. Dr Peck was hoe zou hij anders lid en zelfs president van allerlei volksvereenigingen geweest zijn! was een hartstochtelijk voor- ■tander van de Duitsche eenheid, en de grootheid en heerlijkheid van Duitschland kan moeilijk schitterender weerkaatst worden in de ziel van een zijner zonen, dan in de zijne. Daarom is het licht te begrijpen dat het onderwerp, door Augnst aangevoerd, terstond weerklank vond in z^n gemoed, en met groote welsprekend heid beschreef hij den roem en de grootheid van het tegenwoordige, schilderde den vooruit gang op elk gebied, de toenemende welvaart, en ook de ontwikkeling, zooals bjj zich Te Roozendaal wordt, luidens bericht in de Hollandsche bladen, het gereohtelyk onder zoek in zake de knoeieryen, om niet van vele soorten diefstallente spreken, aan de gemeente gasfabriek voortgezet, en er wordt algemeen beweerd dat deze zaak voor menigeen nogal een onaangenamen nasleep zal hebben. De directeur der fabriek, oudste zoon van den méér dan taebtigjarigen burgemeester bevindt zich nog altyd in arrest, en de aan het licht gekomen feiten moeten zóó ernstig tegen hem getuigen, dat er van terugkomen vooreerst wel geen sprake zal zyn. De openbare meening uit zich nogal scherp over de bijzondere gas-commissie, waarin de beide wethouders reeds jaren lang zitting heb ben. Wat nu ontdekt ia, werd reeds lang door iedereen vermoed alléén de wethouders zagen niet, totdat nu ongeveer drie maanden geleden de g's-commissie werd aangevuld door een joDg raadslid, die naar het blykt méér doorzicht ot minder vrees had. Reeds lang levert de gasfabriek te Rozendaal jaarlijks een verlies op van pl. m. /-2000 hoewel het gas met 9 cent betaald wordt. Den 20sten Februari zal te Amsterdam de aanbesteding plaats hebben van den bonw van den stadsschouwburg. Te Rotterdam is Vry dagmorgen een 52 jarige scheepmaker aan boord van het stoom schip Merapi, vermoedelijk door de duisternis misleid, van het tusschendek in het geheel ledige ruim gevallen en tengevolge van daarby bekomen schedelbreuk een uur later aan de gevolgen overleden. Donderdagochtend had te Dordrecht een wissel wachter, vermoedelyk doordien hjj zich te veel spoedde om op zyn post te komen, het ongeluk te vallen en onder den trein te gera ken. De man had echter de tegenwoordigheid van geest om stil tusschen de rails te bljjven liggen, maar is toch aan den voet geraakt. Vermoedelyk althans zal hy den grooten teen van den rechtervoet moeten missen. Het dorpje Molkwernm levert het bewys hoezeer een yeclub in Friesland zich in de sympathie van de ingezetenen verheugen mag. De gemeente telt nog geen 300 inwoners, en de ysclub aldaar heeft meer dan 100 leden. Noodig is het er bjj te vermelden dat vrouwen en kinderen niet als leden worden toegelaten. Men zal zich herinneren dat G. Z. te Gorredijk door de rechtbank te Heerenveen is veroordeeld tot 150 boete of 1 maand hech tenis, omdat bjj in de Klok een advertentie heeft geplaatst met opschrift «strooperjj" en waarin hy aankondigt dat hjj steeds voorradig is »onbreekbaar hazenstiikkendraad" endoor de rechtbank te Leeuwarden tot 25 boete of dagen hechtenis voor geljjke advertentie in het Friesch Volksblad. Beide vonnissen zyn voor het gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep behandeld. Het Hof heeft beide vonnissen bevestigd met deze wjjziging, dat de in het vonnis der recht bank bepaalde boete van 150 of 1 maand hechtenis wordt veranderd in f 25 boete of 7 dagen hechtenis. Voor de rechtbank te Heerenveen werd Donderdag de zaak behandeld tegen dr. E. Gra- vemeyer, predikant bjj de Herv. gemeente te Gorkum, beschuldigd van beleediging van den heer A. Smjjter, vroeger burgemeester der gemeente Utingeradeel (waarvan Olde- boorn de hoofdplaats is), thans burgomeester der gemeente Opsterland. Uit het verhoor en de processen-verbaal bleek het volgende Dr. Gravemeyer was predikant der Hervormde gemeente te Oldeboorn en hield 25 Oot. jl. wegens zijn aanstaand vertrek naar Gorkum zyn afscheidsrede. De burgemeester der gemeente, de heer C. v. d. Veen was in de kerk aanwezig, en weid in de rede door dr. G. aldus toegesproken Het ga u burgemeester met de uwen wel, gjj waart niet zoo erg als uw voorganger, de on. deugende burgemeester." De heer Smjjter, dit vernemende en zich baleedigd gevoelende door deze woorden, diende tegen dr G. bjj den officier van justitie te Heerenveen een aanklacht in, welke ambtenaar aan den commissaris van politie te Gorkum verzocht, dr G. te hooren. Dr G. ontkende niet de gewraakte woorden gesproken te hebben, vervoerd door de herinnering aan onaange naamheden had bjj ze geuit, doch niet met de bedoeling om te beleedigen, dat volgens dr G. gebleken was door de woorden, aan het einde van zjjue afscheidsrede gesproken„vergeeft my wat ik in uw oog misdeed, ik vergeef u wat gjj misdeedt." De getuige A. Smjjter deelde mede, dat hjj tjjdens zjjn verblyf te Oldeboorn met dr G. geene onaangenaamheden gehad had, op last van den inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht had hjj eens order gegeven het vellen van boomen op het kerkhof te staken en deze boodschap aan dr G. gezonden, die dadelyk daarop had geantwoord, dat die zaak de kerkvoogden aanging. Overigens herinnerde zich de heer S. niet ooit eene zaak met dr G. gehad te hebben. De getn:ge v. d. Veen, burgemeester te Olde boorn, oordeelde dat het «vergeeft enz." meer aan het adres van dr G. gemeenteleden ge richt geweest was en deelde mede dat dr G. omtrent hem ook wel eens woorden had geuit, die hem (v. d. Veen) beleedigend waren. Het Op. Min. achtte de beleediging bewezen en betreurde het, dat een man, geroepen om verdraagzaamheid en christelijke liefde te pre diken, zich zoo vergat en daardoor met den strafrechter in aanraking kwam. Het requi- reerde op grond van art. 266 van het W. van S. tegen dr G. 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis en in de kosten van het geding. Den 24en Dec. heeft te Buitenzorg en omstreken een buitengewoon hevige bui gewoed. Circa drie uur in den namiddag vielen de eeiste uitdrukte der ideale gaven op het gebied van kunst en wetenschappen. Tunderberg hoorde hem met groot genoegen aan, knikte toestemmend met zijn leeuwenkop en sloeg met zijn breede hand zijn vriend op de knieën telkens uitroepende „that is it, that is it." „De wetenschap!" ging Peck steeds opge wondener voort. „Welk een hooge trap van volmaking heeft die niet bereiktHoeveel heeft zij niet gewonnen bij de staatkuudige vernieuwing van Duitschland, ik bedoel niet daar, waar zij met onhoudbare berekening bet eene begrip uit het andere afleidt totdat haar adem stokt, maar de onderzoekende, navorschende wetenschap, die tot in de diepste oorzaken van het organisme doordringt en daardoor een heilzamen invloed op het werkelijke leven uitoefent. „That is itthat is it," zei Augustus weer en zag zijn geleerden vriend vol bewon dering aan, in het volle besef zijner eigen onwetendheid „dat zou ik ook denkenwant waartoe dient anders de wetenschap, als zy de menschen niet wezenlijk voorthelpt? Nu, en gij, wat voert gij nu eigenlijk uit? Zyt gi nog altijd verdiept in de studies? Schiijftgij? Zijt gij een beroemd man geworden Verdient gij veel geld Ach, daarop moet gij u niet te veel toeleggen, ouwe jongen," voegde hij er met een deelnemenden blik op het wel wat bleeke gelaat van zijn vriend bij. „Ik heb thans een werk onderhanden, druppels van eene regenbui, die zich in he begin niet erg boosaardig liet aanzien. Toch weldra ging de regen over in eene donderbui, terwjjl twee malen een windstoot do huizen en boomen die eenigszins onbeschermd stonden, geducht toetakelde. Het ergste heeft de Btorm gewoed op de Djalan Baroe en wel bjj het nog nieuwe logegebouw. Hiervan werden alle by- gebouwen omvergoworpenen de kracht van den wind was zoo sterk, dat het dak van een loods op het achtererf van de stjjlen werd losgerukt en drie meter ver weggeslingerd. Van het hoofdgebouw zelf werden aan den wind kant al de pannen losgerukt, zoodat het binnen bjjna even sterk regende als bui ten. Niet beter maakten het de omlig, gende gebouwen en de woningen in de nabijgelegen kampong, 't Was volgens oog getuigen een ware pannenregen. Verscheidene andere woningen hadden ook min of meer te ljjden. Van de woning van den adsistent- resident en een huis op Djalan Banten moet de zinken dakbedekking, alsof het bord papier was, zyn losgerukt en verscheidene meters ver weggeslingerd. Natuurlyk moesten verscheidene boomen het zwaar ontgelden, doch het is vreemd dat men in den plantentuin zoo goed als geen last van den wind schjjnt te hebben gehad. Daarentegen wel op den weg naar Batavia en ook op de spoorbaan. Ten minste de sneltrein van 5.37 heeft tweemaal moeten stoppen, daar de baan versperd werd door omgevallen boomen. Volgens de eenparige meening van alle Buitenzorgers was het een buitengewoon on stuimige bui, zooals men in lang niet heeft bjjgewoond. Kortom het was eene echte ken teringbni, al kwam ze midden in het hartje van den westmouson. Bjjna alle jongelui lezen liefdes-geschiede nissen met dezelfde gretigheid als oude lieden geneeskundige boeken lezen en allen roepen uit»Net zoo 1" „Precies mijn geval." In een café te Rotterdam, waar tusschen twee bezoekers verschil van meening bestaat over het tjjdstip van benoeming van een staats ambtenaar, wordt, om de kwestie onmiddeljjk op te loBsen, gevraagd „Kelner, hebt ge ook een residentie- of een staatsalmanak «Neen, mynheer, wel een reisgids Historisch Opnieuw is Spurgeon, die zich te Mentone bevindt, ernstig ongesteld. Onder de te Londen aan inflaenza Vrjjdag overleden personen behoort Alexander Melville, portretschilder van koningin Victoria. Jose Echegaray heeft een nienw drama in proza geschreven, El hijo de don Juan (de zoon van don Juan.) Het nieuwe tooneelspel van den Spaanschen schrjjver bestaat uit twee bedrjjven. Padlewski, die generaal Seleverstoff in Nov. 1890 in een hotel te Parjjs doodschoot, moet zelfmoord gepleegd hebben te St. Antonio, Texas, in October 11. Armoede en vrees om opgepakt te worden dreven hem de hand aan zich zelf te slaan. Padlewski werd onder zyn aangenomen naam van Otto Hanger begraven. Naar aanleiding van een geval van nona te Alkmaar, waar een dame van ongeveer veertig jaar Zondag is ingeslapen en nog niet is ontwaakt, herinnert een buitenlandsch blad aan het geval van den mynwerker Latus die sedert 18 Sept. 11. ligt te slapen in het hospitaal te Myskolcz en nog leeftzyn toestand is echter thans van dien aard dat de dood wel spoedig zal intreden. Te Boekarest hebben de letterzetters het werk gestaakt, waardoor vele dagbladen in groote ongelegenheid verkeeren. Verscheidene verschijnen in autographische uitgave. Te Weenen bljjft het rechtsgeding tegen het echtpaar Schneider het publiek nitermate boeien. De vrouw legt bewys van grooter ver standelijke ontwikkeling aan den dag dan de man. Terwjjl Sohneider zelf bjjna al de hem ten laste gelegde misdaden heeft bekend, spant zyn vrouw al hare scherpzinnigheid in om aan den arm van het gerecht te ontsnappen. Met onverdeelde aandaoht volgt zy ieder onderdeel van het proces, elk getuigenverhoor; en als zy er ieta in ontdekt, dat harer verdediging gnnstig kan zyn, springt zy op en barst in een vloed van woorden uit. Haar gladde tong zal haar echter weinig helpen, daar de getuigenis der geneesheeren, die met de lijkschouwing belast werden, haar onvoorwaardelijk als medeplichtige aanwyst. Over den brand van het keizerlyk lustslot Schloszhof in Hongarye wordt gemeld dat het geheele gebouw, een prachtig bouwwerk, dat door prins Eugenius van Savoye werd opge richt, een prooi der vlammen is geworden. Het arbeidsvertrek van prins Eugenius bevond zich nog in den vroegeren toestand. Gespaard voor de armenkas heeft een te Osnabtück overleden 64 jarige vrouw, in wier bedstede men 800 blanke Thaler vond. Sedert jaren leefde het bestje van bedelen en onder stand uit de armenkas. Deze vordert nu den onderstand met de rente uit de nalatensohap terug. Een buitengewoon hoog honorarium voor rechtsgeleerd advies is onlangs door een ad- vooaat te Chicago ontvangen. De jonge Morris Butler, zoon van een aan- zienljjk advocaat, kwam 's nachts om 2 uur thuis van een bal, toen voor de deur een rjjtuig stilhield, waaruit een jongmenBch sprong, die hem zenuwachtig vroeg„In welken Staat is een huweljjk tusschen neif en nicht volgens de wet geoorloofd?" ««Dat weet ik niet,"" was het antwoord; ««maar ik zal het vader vragen."" De jonge Butler ging naar de kamer van zjjn vader, die te bed lag, en deed hem de vraag. „Kansas", bromde de oude heer, draaide zich om en sliep weer in. Zyn zoon bracht dit antwoord over naar den wachtenden jonkman, die met een kort„dank u" in zyn rjjtuig sprong en ylings wegreed. Niemand dacht meer aan dat voorval. Maar voor eenige dagen werd den advocaat een som van 200 dollars gezonden, voor «rechtsgeleerd advies", van wege den jonkman, die met zyn nichtje gevlncht en in Kansas met haar ge trouwd waB. Dat honorarium voor het woord «Kansas," zoo rekent een echt Amerikaansch blad uit, is dus 100 dollars per lettergreep en 33'/, dollar per letter. zei deze „dat mij veel inspanning kost. Maar ik stel er mij veel van voor." „Nu, dat doet mij genoegen," sprak Au gustus Tunderberg lachend en sloeg herhaaldelijk zyne groote handen in elkaar, „dat doet mij ontzaglijk veel genoegen. En waarover handelt het?" „Over het aanschijn van den tijd," ant woordde Peck; „mijn doel is de veroveringen onzer beschaving, waarover ik zooeven sprak, om zoo te zeggen in een beeld samen te vatten, onder de aandacht te brengen en aan te toonen hoe zij het best te gebruiken zijn tot veredeling van het volks-, het familie- en het persoonlijke leven. Zie daar het onderwerp van myn boek en om het doel, dat my voor oogen zweeft, terstond in den titel aan te duiden, noem ik het„Sleutel der menscheiyke gelukzaligheid." „Dat is bepaald grootsch", zei de Ameri kaan, niet zonder voldoening dat hy zulk een groot geleerde tot vriend had; hy streed echter nog met den twyfel of iemand, die den sleutel der gelukzaligheid gevonden heeft, er eigenlyk toch niet anders moest uitzien dan zijn, niet alleen bleeke, maar ook zichtbaar zenuwachtige, overspannen, gejaagde gewezen schoolmakker. Eerst nu viel het hem op boe vermoeid en vervallen het uiterlijk van doctor Peck was en hy begreep dat er een groote verandering had plaats gehad met den levenslusligen jongeling van vroeger; maar het zou alleen maar in het uiterlijk zyn en had wie weet welke reden. „Gij blijft toch bij ons?" vroeg Peck, „maar dat spreekt van zelfwy laten u zoo gauw niet weer los." Weillriep Tunderberg met zijn dreu nenden lach „met genoegen, met veel genoegen. Ach, gij kunt niet begrijpen, beste jongen, hoe zoo'n oud vrijgezel uit de nieuwe wereld naar het gezellige Duitsche familieleven snakt." Door hartelijke vriendschap gedreven sloeg hij zijn arm om den schouder van Alomo en deze riep uit: „Welkom dan nogmaals harte lijk welkom 1" In die houding vond hen mevrouw Erdmuttre, die juist binnen kwam om te zeggen dat het avondeten gereed was. Ook zij was zeer biy, toen baar man vertelde dat zyn vriend er In toegestemd bad by hem te biyven logeeren. „Maar waar is nu uw goed vroeg Alonao. „Welk goed „Uwe koffers, uw bagage, wat gij opreis bij u gehad hebt „Daar doe ik niet aan," verklaarde Au gustus; doch zich bedenkende haalde hij een klein pakje uit zijn zak. „Ziehier een kam en borstel en een zakdoek, dien ik onderweg zelf wasch, en daar staat myn regenscherm." Ook mevrouw Peck drukte haar verbazing over deze eenvoudigheid uit. „Maar mijn lieve mevrouw, dat is im mers het verstandigstewie zal zich in onzen tyd nog op reit met koffers en pakjes De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend dat by hnn besluit van heden aan n. H. Jeras Zn qq. M. Snoek en zyne recht verkrijgenden vergunning is verleend om in perceel wyk K no 192 het brood- en dessert- bakkersbedrjjf uit te oefenen. Middelburg, den 29en Januari 1892. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. V liggingen, 30 Jan. Het Eng. ss. Whimbrel, gez. Fay, heeft, na in het droge dok alhier te zyn nagezien en in volkomen goeden staat te zyn bevonden, Vrydagavond de reis over Gent naar Liverpool voortgezet. Binnengekomen: Vrydag avond, het Duitsche sa. Alexander II, gez. Heydemann, van Duinkerken, om te Middelburg zemelen te laden. Vertrek Via ven Middelburg. Marseille Lloyd)2 Febr. 5 Febr. 6 Febr. Rotterdam Lloyil) Marseille (Fr. dienst) Genua Vederl.)9 Febr. Brindisi (Eng. dienst). Amsterdam (Nederl.) Laatste buslicbting aan het hoofdkantoor. 6.20 's avonds. 6.20 's avonds. 7. - 6.20 1.20 nam. 8 avonds, 'a nam. s morgens, 's avonds. 6.20 1.20 12 Febr. 12 Febr. Brindisi (Duitsche dienst). 15 Febr. De Fransche mailbooten doen Kiouw, Banka en Palembang niet aan Naar Cura9ao (Bonaire en Aruba) via New-York Suriname (St. Martin, Saba en St. Eustatins) via Southampton Suriname via St. Nazaire. Suriname en Curasao via Amsterdam 2 Febr. 9.25 's avonds. 2 Febr. 11.45 's morgens. 8 Febr. 7.morgens. 10 Febr. 6,20 avonds. belasten? Voor geld kan men immers in ieder d irp alles koopen wat men noodig heeft en als het linnengoed vuil is koopt men nieuw. Neen, ik reis zooals ik ga en sta en heb zooveel minder last en ergernis." - „Daaraan herkent men den practiscben Amerikaan," zei mevrouw Erdmnttre lachend en legde haar hand op zijn arm. Hy volbracht den ridderdienst om haar naar de andere kamer te geleiden met een buiging, die wy uit een natuurhistorisch oogpunt niet leenwenachtig mogen noemendaar men nooit van een bui genden leenw hoort maar aan een beer deden zijne bewegingen toch stellig denken. Dr. Alonso volgde het paar niet, voor dat hij nit een klein flescbje, dat hy uit zyn zak haaide, eenige droppels in de kamer gespren keld had. Die droppels verspreidden terstond een zeer scherpe lucht en hij mompelde daarbij zacht, zooals men algemeen zegt dat bezweerders mom pelen, een woord dat als ontsmetting klonk. (Wordt vervolgd.) •toomdrukkirfl D. Kröbarjr^ Middelbar?

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 6