lËeMriscle Courant Eet raam uit! Middelburg 30 Januari. 1 FEUILLETON IBIJ VOEGSEL Maandag 1 Februari 1892, no. 26. Werk vers c haffing. Novelle van H. STEINHAUSEN. Chris telijken Volksbond. UIT STAD EN PROVINCIE. I t TAK DB VAN i in ui **111 -- Vrijdag avond was door het voorloopig be stuur der Werkverschaffing alhier in de koffie- kamer van het concertgebouw op de Groenmarkt eene vergadering belegd, die slechts door een klein aantal belangstellenden werd bijge woond j wjj telden by den aanvang een veer tigtal aanwezigen. De heer dr J. L. Heldring, die de vergadering leidde, deelde mode dat de heer van Tejjlingen, die, evenals de heer De Brujjn van Melis- en Mariekerke door ongesteldheid verhinderd was de vergadering by te wonen, uitdrukkelijk verzocht heeft niet voor de leiding in aanmer king te komen, en gaf daarna het woord aan den heer K. J. Kuiler om verslag te doen van hetgeen tot dusver is verricht. Na de wording van het pas geboren kind, dat nog geen naam draagt, maar vermoedelijk Christelijke Volkshond heeten zal, geschetst te hebben, wees de heer Kuiler erop dat de oproep van werkloozen tengevolge gehad heeft dat zich ruim 200 personen aanmeldden, waar onder een groote menigte opperlieden en sjouwersmannen die anders niets kenden. Wanneer een groote horveelheid sneeuw ware gevallen, was het plan gevormd met een flinke massa volk aan de opruiming ervan in de stad te beginnen. Doordat weinig sneeuw viel en door den dooi was dit onnoodigalleen werden enkele straten schoongemaakt. Daarna is begonnen met het ophalen van waardelooze voorwerprn, waarvan een belang rijke hoeveelheid ontvangen is. Hetgeen men zich daarmede voorstelt iB onzen lezers voldoende bekendwjj behoeven dit dus hier niet te herhalen. By den rondgang werden ook de bussen niet vergeten en zelfs by minder gefortuneerde» werd, zy het ook een kleine gave, ontvangen. Verder werd melding gemaakt van den vermelden aankoop van boomen aan den Nieuwlandschen weg. Dr eerste week waren ■48, de tweede week 66 man aan 't werk, die samen ongeveer 250 verdienden. Onder de aan het werk gestelden behooren o. a. een kleermaker, een schryver, een portier, enz. De heer Van der Pauwert deelde, waar ge legenheid tot het vragen van inlichtingen werd gegeven, mede dat het bezwaar tegen de werk verschaffing was geopperd dat een zeker deel der handeldry venden in deze gemeente, voor namelijk wonende in de Gravenstraat, de kleine kooplieden en tagrynen, meent in zyn belang getroffen worden door het ophalen van waar delooze voorwerpen. Een lid der commissie, de heer Van Pagé, wees erop dat dit bezwaar ook by de leden der commissie is besproken maar dat gebleken ia dat de daaromtrent geuite klachten zeer overdreven zyn, wyl geen tiende deel van het opgehaalde in handen der tagryns komen zou en misschien ook een deel van het onbruikbare aan hen zal worden van de hand gedaan. De heer De Trojje vroeg of door het doen aanmaken van kachelhout, dat in de bedoeling van het bestuur schjjnt te liggen, niet de ge wone werkman zou benadeeld worden. Da voorzitter wees erop dat niet het voor nemen is het kachelhout aan particulieren te leveren maar uitsluitend aan wederverkoopers tegen een billjjken prijs. Een ander commissielid was van meening dat zjj, die tegenwoordig kaohelhout hakken en uitlenren, zich ook by de commissie kunnen voorzien, met geljjke kans op verdiensten. De voorzitter wees er nadrukkelyk op dat het nimmer in de bedoeling van den Volksbond Uit het Duitsch. 1. De gast. Een wildvreemd heer, die onaangediend met veel gedruisch de kamer inkonP, kon een dame, die alleen met haar naaiwerk zit, wel zoo doeo ontstellen, dat zy een kreet slaakt, zonder dat zy daardoor terstond verdacht be hoeft te worden van bijzonder bang en schrik achtig te zijn. Mevronw Erdmuttre Peck was dit zeker niet, anders zou zij niet den moed gehad hebben jaren lang op een post te blijven, die van den morgen tot den avond allerlei beslommeringen meebracht, met weinig ontspanning en geen dank. Zulke posten bekleeden vele vrouwen in de stad en op het land, en zij blyven daar zoolaDg zij er zelf zijn, ofschoon haar aan het einde niets anders wacht dan eeu gerimpeld gelaat en ruwe handen. Die had mevrouw Erdmuttre wel is waar nog niet, daarvoor was zy nog te jongmaar zy zag er toch liggen kan met de kleine werklieden en nering doenden te concurreeren. De heer Snyders vroeg of het niet op den weg der werkverschaffing ligt ook klompen te doen vervaardigen, als zynde eene indnstrie die op Walcheren niet wordt uitgeoefend. Een der commissieleden deelde mede dat het voornemen bestaat een volgend jaar op deze werkverschaffing het oog te vestigen. De voorzitter dankte vervolgens de ingezetenen voor den verleenden steun, eveneens den bur gemeester, de wethouders, de raadsleden en de commissie. Ten slotte deed de voorzitter nog een beroep op de aanwezigen om de werkverschaffing financieel te steunen of als lid tot den Lhriste- lijken Volkshond toe te treden. Eindelyk deed de heer Epkema, penning meester, eenige mededeelingen omtrent den financieelen toestand. Er werd, met bet gecol lecteerde op de lezing van den heer Huurman, het gevondene in de bussen ad 256.08 en aan giften by de commissie bezorgd ad 539» ontvangen 1759.43. Met het oog op de groote uitgaven wordt nog voortdurende steun gevraagd als zeer noodig. Geleideljjk werd nu overgegaan tot de ver gadering van den Het voornemen bestaat dien te schoeien op den geest van den Haagschen bond en met een werkbureau. Vooral wordt ook een kamer van navmag noodig geacht, waarvan de nuttige strekking door den voorzitter in het breede werd uiteen gezet. Werkverschaffing blyft natuurlyk hoofdzaak. Armenzorg bedoelt de vereeniging volstrekt niet. In navolging van den Haagsohen bond wenscht men ook cursus-vergaderingen enz. Hierna werd voorlezing gedaan van de voor- loopige statuten. Art. 1 daarvan luidde De christelijke volkshond streeftop den grondslag van het christelijk geloof naar eene vreedzame oplossing van het maatschap pelijk vraagstuk en in het hijzonder naar verhef fing van den werkmansstand. Art. 2 was van den volgenden inhoud Hjj traoht dit doel te bereiken door a het houdenv an samenkomsten, aan bespreking van het maatschappelijk vraagstuk gewijd; h het zoo mogelijk verschaffen tan werk aan werkelozen, dié huiten hun schuld werkeloos zijn geworden; c oprichting van een werkbureau, van een kamer van navraag en andere wettig geoorloofde middelen. Op een vraag van den heer Van der Pauwert of er ook eenige band zal bestaan tusschen den Middelburgschen en den Haagsohen bond, antwoordde de voorzitter dat dit niet het geval is. Bjj de artikels ge wjj ze behandeling van de statuten wees de heer Van der Pauwert by art. 1 erop dat sommigen een bezwaar hebben, wat hy echter niet deelt tegen het opschrift, maar nu er in dat art. 1 nog staat »op den grondslag van het Christelyk geloof", vraagt hy of het niet wenschelyk ware en practisch tevens om een brug te maken voor hen die daartegen bezwaar kunnen gevoelen, b. v. Israëlieten, en te lezen „op de grondslagen van algemeene menschenliefde." De voorzitter wees op hetgeen door den heer Gheel Gildemeester te dezer zake is aangevoerd, nl. dat de bedoeling is dat de Christelijke volksbond het voorbeeld van Christus wil volgen in tegenstelling met den Kaïus-egoistischen geest, dus langs vreedsamen weg en door liefde werkzaam zyn wil. De heer Oosten meende dat na het gebruik van den naam Christelijken volkshond volstrekt geen bezwaar kan bestaan tegen behoud van de door den heer Van der Pauwert minder geschikt geachte zinsnede. De voorzitter zette neg in het breede de wyde strekking van de in dit artikel neerge legde stelling uiteen en geloofde dat behoud ervan geen bezwaar zal opleveren. De heer Van der Pauwert gaf dit niet toe; hy meende dat door zyn voorstel aan de zaak veel meer uitbreiding zou kunnen gegeven worden en meer samenwerking te vinden zou zyn. Op een vraag van een der aanwezigen of het ook bekend is of in Den Haag Israëlieten tot meer afgemat uit dan op haar dertigste jaar noodig was. Genoeg zy ontstelde hevig en had zich bijna met de naald harer naaimachine in deD middelsten vinger der linkerhand, waarmede zy de naad voortduwde, gestokeD, toen zij de deur met een ruk hoorde opengaan en een reusachtigen vreemdeling zag binnenkomen, wieDS hoofd veel overeenkomst had met dat van een leeuw. Zyn welig, kroesig haar hing tot op zijn schouders neer en vermengde zich van voren met een vollen, langen baard, die een breed, beenig gelaat omsloot. Onder zijne zware wenkbrauwen keken een paar levendige, donkere oogen uit en zijn voorhoofd was op vallend breed en gewelfd. Daar zijn haar reeds tamelijk begon te gryzen, geleek bij het meest opeen bejaarden, eerwaardigen leeuw. „Mevrouw Peck, niet waar ha, ha, heb ik u doen schrikken een verrassing, waarde mevrouw, een verrassing Zijn stem klonk waarlijk zooals in de na'uurlijke historie die van den leeuw beschreven wordt, en zijn lach dreunde. „Ik weet waarlijk niet", begon de dame aarzelend. „Wie ik ben natuurlijk kunt gij dat niet weten", viel de bezoeker vrooiyk in. „Ik zou u immers ook niet kennen, maar ik begryp het, ziet u, mevrouw de plaats, de om standigheden enzoovoort Hij begon weer te lacheD, richtte zich in zjjne volle den bond zjju toegetreden, antwoordde de voorzitter toestemmend, ter wyl een ander lid der commissie mededeelde dat er ook hier ter stede van Israëlieten giften zyn ontvangen. De heer Yan der Pauwert achtte dit laatste geen argument, omdat hst toen de werkver schaffing gold en niet den bond. De heer Gratama wees er op dat, waar de groote meerderheid zich met het woord Chris- telijken volksbond vereenigen kon, de voorloopige commissie tegen de geheele redactie geen bezwaar had. De heer Poort verklaarde van oordeel te zjjn dat verheifiog van den werkmansstand beter te verkrjjgenis door de door het bestuur gewenschte redactie dan door die van den heer Yan der Pauwert; de eerste is in zyn oog van grooter kracht dan de voorgestelde wyziging. De heer Kielstra achtte ook behoud der oorspronkelyke redactie gewenscht, omdat, waar men de sociale kwestie wenscht op te lossen, wegneming van den kwaden stroom in de maatsohappy eu het tegengaan van den materialistischen geest tot geestelijke verheffing van den werkman noodig en nuttig is en dat het wenschelyk is ten deze kleur te bekennen. Tydens deze besprekingen was het aantal aanwezigen belangryk toegenomen. Toen de voorzitter zyn plan te kennen gal om het voorstel van den heer Van der Pauwert in stemming te brengen, raadde deze hem aan dit niet te doen. Hy zeide den uitslag van zulk eene stemming wel vooruit te kunnen zeggenzyn voorstel zou met groote meer derheid worden verworpen. Maar dit bewees nog niet dat hjj ongelyk had. Al staat hjj alleende toekomst kan louter uitspraak doen of zjjn inzicht verkeerd is. Hy heeft een brug willen maken voor velen om toe te treden. En al heeft de voorzitter ook gezegd dat hjj de heer Van der Pauwert slechts sprak voor anderen hjj wil duidelyk constateerer dat al is voor hem de inhoud van art. 1 geen bezwaar tot toetreding; en al wil Hjj geen dispuut over geloofszaken aanbinden maar slechts eendrachtige samenwerking tot een goed doel bevorderen hy »a!gemeene menschenliefde" van ruimer zin en beteekenis acht dan de nu gekozen woorden. En het doet hem genoegen de kwestie ter sprake te hebben gebracht. Zy, die buiten den bond staan, kennen nu diens geest en strekking, vooral na het door den heer Kielstra gesprokene. Artikel é9n word hierna met algemeene stemmen goedgekeurd. Ook over artikel 2 werden breede discussiën gevoerd. By punt b werd de vraag gedaan of alleen aan werkloozen werk gegeven zal worden, die buiten hun schuld geen we.-k hebben, waarop de voorzitter antwoordde dat dit wel de letter maar niet direct de geest is. Daarop stelde de vrager, de heer jhr mr L. Schorer, voor deze zinsnede te wjjzigen, waar van de voorzitter de wenschelykheid toe gaf. Na discussie werd goedgevonden de zinsnede te lezen»het zoo mogelyk verschaffen van werk aan werkloozen." Artikel 3 luidde Niemand kan lid worden dan op voordracht van het bestuur en met goedkeuring der ledenvergadering. By de hierover geveerde discussie waren drie Btroomingen sommigen wenschten te lezen »Ieder die zich aanmeldt by het bestuur kan lid worden," of «Leden van den bond zyn zy die zich daartoe bjj het bestuur aanmelden," terwjjl anderen het wenschelyk achtten dat het bestuur en de leden over de aanneming van leden zouden beslissennog anderen wenschten dat de ledenvergadering het recht zal hebben de nieuwe leden met een zeker aantal stemmen te balloteeren of deballoteeren. Ten slotte stelde de heer Yan der Pauwert voor het artikel als volgt te lezen»Elk die lid wenscht te worden meldt zich aan hij het be stuur. Niemand kan worden afgewezen tenzij 20 leden zich tegen aanneming verklarenDit werd met groote meerderheid goedgekeurd. Bjj een volgend artikel werd bepaald dat men om lid te worden den ouderdom van 18 jaren moet hebben bereikt en uitgemaakt dat zoowel mannen als vrouwen kunnen toetreden, In een ander artikel werd het aantal be stuursleden ten minste op vjjf vastgesteld; jaarlijks zal zoo na mogeljjk een derde aftreden. Da aftredenden zyn dadeljjk herkiesbaar. Vacatures zullen worden aangevuld nit door het bestuur aan te bieden dubbeltallen. De contributie werd op minstens 10 cents lengte op, schudde zyn haar naar achteren en riep „Augustus, de heer Augustus Tunderbergi uit Massasuchetts 1" met een eigenaardige uit drukking, alsof hij eiken lettergreep liefkoosde, en zag mevrouw Erdmuttre vol belangstelling aan. „Wat?" riep zij, „de oude vriend van myn man „Just so, madam", riep hij met de grootste vergenoegdheid uit. „Geheel dezelfde, naar ik meen, de oude vriend van Alonso Peck en hoe maakt die goede jongen het?Altyd nog aan het werk, altyd nog zoo ijverig O, die beste jongen Gaat het hem goed en u ook? in den vreedzamen huiselljken kring", hij declameerde deze woorden op piech tigen toon en voegde er lachend bij «natuur lijk, natuurlijk!" Mevrouw Peck kon onmogeiyk al die snel op elkaar volgende vragen beantwoorden, voor dat hy met een stentorstem opnieuw uitriep: „Wat verheug ik mij dat ik hem terug zal zien „Wees mij dan ook hartelijk welkom", zei mevrouw Peck, hem de hand toestekende „mijn man heeft dikwijls over u gesproken, hy zal zich zeer verheugen over uw komst! Maar neem toch plaats als 't u blieftdan zal ik hem dadelyk gaan roepen." Het was alsof haar hand in de schaar van een groote kreeft geklemd zat, toen hij die met zijn reuzenhand omvatte, en toch deed hij, per maand bepaald, of 1.20 per jaar. Een der aanwezigen deed de vraag of het niet wenscheljjk wezen zou minder gefortuneer- den het lidmaatschap nog goedkooper en daardoor gemakkelyker te maken, om de kracht van den bond te versterken. Naar aanleiding hiervan werd het bestuur gemachtigd om werklieden of dienstbaren des verlangd vrystelling of vermindering van con tributie toe te staan. Eindelyk werd nog voorgesteld te bepalen dat art. 1 niet kan worden veranderd en dat geen andere wijzigingen in de statuten kannen worden gebracht dan met toestemming van twee derden der aanwezige leden. De heer Kielstra was van oordeal dat de bepaling dat art. 1 niet kan veranderd worden niets beteekent, wyl de algemeene vergadering steeds het recht heeft te beslissen of zy al of niet verandering wenscht. Ook anders bezwaren werden tegen het eerste dezer voorstellen opgenoemd, terwyl van andere zyde werd beweerd dat men door onder- toekenirig van het reglement zich toch zede- ljjk bindt om daaraan gevolg te geven. Na disoussie werd goedgevonden de beslissing over dit voorstel aan te houden. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat het voorloopig bestuur b8reid is gedurende dit jaar nog die betrekking waar te nemen. Op de vraag of de leden zich hiermede konden ver eenigen, volgde een daverend applaus. Hierna werd de vergadering gesloten. Het aantal weekblaadjes in onze provincie is weder met een vermeerderd door de uitgave van het Nieuwsblad voor Zeeutosch-Vlaanderen, dat eiken Vrydagavond by den uitgever C. Dieleman te Groede verschynen^zal. Het ziet er zeer netjes uit. Te Kapelle is door den raad in de vaca ture by het burgerljjk armbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer T. de Klerk, tot lid benoemd de heer M. Nieuwenhuize. Door kerkvoogden dar Ned. herv. gemeente alhaar is tot kerkeljjk ontvanger benoemd de heer W. J. van Dam. Donderdagavond tusschen licht en donker hebben een vyffcal groote jongens op den grint weg van Heikeaszand naar Nisse, nabjj laatst genoemde plaats, ergerlyke baldadigheden ge pleegd, Alle damstaken en een tweetal hekken werden vernield en met het houtwerk er van, benevens met dorens belemmerden zy den weg, zoodat een achteraankomend voertuig niet voortkon zonder eerst een en ander op te ruimen. Tegen drie der vermoedeljjke daders is proces verbaal opgemaakt. Deze en derge- ljjke baldadigheden kwamen dezen winter in de omstreken van en te Heikenszand meer r oor- In eene deze week te Cortgene gehouden raadszitting, die geleid werd door den waarne- menden burgemeester, den heer J. de Die, werd mededeeling gedaan dat het Gedeputeerd college zyna goedkeuring onthield aan een besluit der vorige vergadering, waarbij besloten was niet over te gaan tot het aanstellen van een onder wijzer met hoofdacte. Besloten werd daarom aan het hoofdverlangen van Gedeputeerde staten gevolg te geven en het salaris van den nieuwen titularis te bepalen op 700. Toen Vrjjdagmiddag op de begraafplaats in die gemeente het lyk eener vrouw zou bygezet worden, bleek het, dat daartoe niet de ver- eischte vergunning was verleend, daar er geene lijkschouwing had plaats gehad. De overledene werd daarom voorloopig in het ljjkenhuieje gebracht. Eerst later in den namiddag kon de familie ten tweeden male zich naar den doodenakker begeven om de droevige plechtigheid te vol brengen, toen de vereischte formaliteit door den deskundige had plaats gehad. De heer mr J. Moolenburgh heeft ontslag genomen als voorzitter der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hcotdkiesdistrict Zierik- zee. Te St. Maartensdyk is op 62-jarigfn leeftijd overleden de heer J. Gaakeer, wet houder en ambtenaar van den burgerlyken stand, respect, sedert 1875 en 1881. Ruim 30 jaren was de overledene onafgebroken lid van den bij het herhaaldelijk schudden, zijn beat om baar zoo min mogelijk pijn te doen. Het ver trek, waarin deze ontmoeting plaats bad, was een hoekkamer, met ramen op het noorden en op het oosten. Het was een zeer warme mid dag en de reiziger uit Amerika vond de lucht in het vertrek erg benauwddat wil zeggen hy bedacht zich dit, toen mevrouw Peck weg gegaan was om haar man te roepen en hij een cogeriblik alleen was. Augustus Tuaderberg was een hartstochtelijk liefhebber van frissche lucht en dus opende by het venster op het noorden en ademde met volle teugen de naar binnenstroomende lucht in, terwijl bij tevens het raam op bet oosten open zette, ten einde een weinig tocht te ma ken, en schooi zijn stoel midden in de kamer om daar ten volle van te genieten. Het huis lag heel mooi, in de met villa's bebouwde buurt eenerNoord-Duitsche residentie; en het uitzicht over net aangelegde tuinen op den voorgrond, met veel grasperken en boom groepen, op vruchtbare akkers, met een den- nenboech als achtergrond, was zeer liefelijk. Ook ouze vriend kreeg dien indruk en hy vond het huis viendelijk en gezellig, al was de bouwtrant hoogst eenvoudig. „Echt huiseiyk", dacht de Amerikaan onder bet wachten, „echt genoegelijk zooals het familieleven in Dnitsch- land altijd is." Hy genoot reeds bij voorbaat van het genoegen, dat hij in den schoot van dit gezin dacht te Bmaken. gemeenteraad. De gemeente verliest in hem een man, die algemeen bemind was. Nabjj St. Annaland zyn in den mond van de Krabbekreek en in dien van de Mosselkreek twee schepen gezonken. Een dezer, waarschyn- ljjk een sleepaak, ligt voor de vaart naar St. Annaland nog al gevaarljjk. Van de opvarenden is niets bekend. Men schrjjft ons uit St. Annaland Schoon de feestcommissie van 20 Januari den dag, waarop de heer A. J. Bierens Jr als burgemeester werd geïnstalleerd heel wat uitgaven had te doen voor de uitrusting der eerewacht en de muziekvereeniging, voor de versieringen en de eerepoorten, voor de vaandels en illuminatie, toch hield zy nog 31 50 over. Dit bedrag is als ziekenfonds ter beschikking gesteld van den arts, den heer D. Quakkelaar, om daaruit behoeftige patiënten versterkende middelen toe te dienen. In de vergadering van den gemeenteraad, Donderdag alhier gehouden, is de heer Bie rens met algemeene stemmen tot ambtenaar van den burgerlyken stand benoemd en is den leden medegedeeld, dat naar de vacante be trekking van onderwjjzer met hoofdakte, op een salaris van 650, slechts éen persoon heeft gedongen en dat naar die van onderwjjzer voor 475 zioh drie sollicitanten hebben aangemeld, waarvan éen zich heeft teruggetrokken, omdat hy elders is benoemd. In de twaalfde algemeene vergadering der vereeniging Nut en Genoegen waren van de 26 leden slechts 17 opgekomen. Uit de ver slagen van den secretaris en den penning meester bleek, dat zjj in bloeienden toestand verkeert. De aftredende leden van het bestuur werden met algemeene stemmen op éen na herkozen. Woensdag werd te Kapelle, gemeente Nieuwerkerk, bjj Zierikzee, een buitengewone algemeene vergadering van ingelanden van den polder de Vierbannen gebonden, om maatregelen te nemen tegen eene oeverafscbuiving. De, door het overljjden van den heer Labrjjn, voorioopig benoemd deskundig adviseur, de heer Van der Vecht, ingenieur te Zierikzee, werd by acclamatie definitief als zoodanig benoemd. Omtrent de afschuiving op 7 Januari aan den Znidbout, waarbjj eene opper vlakteverlies van 7 hectaren plaats had en hst grondverlies op 800 duizend kubieke meter wordt geraamd, werd versing uitgebracht door den heer Van der Vecht. Deze was van meaning dat zoo spoedig mogelyk eene bestorting moet plaats hebben en de Zuid bont over een8 lengte van 50 k 60 meter eenigszins overgehaald diende te wor den, om na verloop van eenige maanden eene bestorting te doen ter plaatse waar nu de grond is blyven zitten, doch die vermoedelijk na dien tjjd door den storm opgeruimd zal zyn Voor het eerste, allernoodzakelijkste, werk is 35.000, en voor het tweede 44.000 geraamd. Da heer B. G. van der Have van Oawerkerk vroeg oi de schaarrand niet voorzien moet worden, daar volgens zjjn gevoelen dit punt vooral diende verdedigd te worden. Waardee- rende het oordeel van den heer Van der Vecht, haalde hjj verschillende citaten aan van des kundigen bjj oaverafschuivingen in andere deelen van de provincienoemde den toestand hoogst gevaarljjk voor den polder, daar slechts een vooroever van 50 a 60 meter meer bestaat, en zou daarom ook tot zekerheid van de 2400 inwoners liever zien dat een inlaagdyk werd aangebracht over eene lengte van 600 meter. Na veel discussiën over en weer, behandelde de heer Heyse het rapport in vergelijking met de afschuivingen, die aan andere polders plaats hadden; toonde daaruit aan dat de toestand niet dezelfde is en men daarmede vooral rekening moet houden. Bovendien onderzoekt de pro vinciale waterstaat de voorstellen die gedaan zullen worden en epr. gaf de verzekering dat, wanneer aan het voorstel ter verdediging nog het een en een ander ontbreekt, het plan niet goedgekeurd zal worden. Bovendien is de val niet onverwachtsteeds heeft de hoofdingenieur gezegd: let op de peilingen. De heer Vauder Have zeide: de val heeft wel degelyk plaats gehad op een punt, waar men het niet verwacht had, en was daarom bevreesd dat meer der- gelyke onheilen zullen plaats vinden en men onvoorbereid zal zyn als het water aan de lippen staat. Na lange besprekingen werd met algemeene Weldra werd echter de loop zijner gedachten gestuithij hoorde schreden naderen, de deur ging open en Alonso, wiens titel en waardig heid was dokter Alonso Peck, letterkundige en bestuurslid van vele volksvereenigingen, lag in zijne armen. Neen slechts Alonso on Augustus Augustus en Alonso omarmden elkaar, de eeae vriend lag aan de borst van den anderen vriend: want welk veischil van naain, stand en beroep versmelt niet, als sneeuw voor de zon, in den warmen gloed der ware vriendschap En die had deze beiden reeds voor vijt en twintig jaar vereeoigd, toen zij elkaar voor het laatst gezien baddeu; en thans gevoelden zij dat de gloed en warmte nog niets verminderd waren. „Wat ziet gij er gezond en welvarend nit zei Alonso, toen de eerste ontroering voorby was. „Ja, men wordt gehard", antwoordde Tnnderberg, hartelijk lachende, terwijl de tocht met zijne lange haren speelde, zoodat zij om zijn hoofd fladderden. Peck zag dit en riep verschrikt uit„Hemel het tochtNeem mij niet kwalyk 1" Dit zeg gende ontrukte hij zich aan de armen van zijn vriend, vloog naar het venster op het noorden en sloot het. bO, vriendlief", zei de gast, „daar geef ik niets om. Ik heb het zooeven zelf open- gezet!" „Maar niet dat op het noorden, niet dat

Middelburgsche Courant | 1892 | | pagina 5