N°. 213. 134" Jaargang. 1891. W oensdag 9 September. Middelburg 8 September. FEUILLETON» DE BEIDE KEHTENIERSTERS Dew courant verschijnt d a g e 11] k met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prfjs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.—-i Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. LETTERENDEN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. MIDDELBURG Thetnoineter. Middelburg 8 Sept. vm. 80. 63 gr. m. 12 n, 73 gr., av. 4 u. 69 gr. F. Omtr. de windr. is niets te zeggen. Agenten te VliseingenP. G. be Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KrniningenF. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij, te TholenW. A. j Adverlentlën van Niïuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te éim uur advertentie-bureau's van Nijgh Yan Ditmak, te Rotterdam, de Gebb. Bexjnïante, te 's Gravenhage, en A. de la Ma» Azn., te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zyn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. des avonds nog worden opgenomen. »Wjj hopen dat de lessen onzer parlemen taire geschiedenis niet sullen worden verge ten in deze dagen en dat ijj vooral het tegen woordig kabinet levendig voor oogen zullen staan. »Na den tellen en verbitterden partystryd van den laatsten tyd is een verzoenend op treden van deze regeering naar onze opvatting een harer eerste en duurste plichten. »Er moet ruste en kalmte komen in de gemoederen van ons Yolk en bovenal vertrou wen in de onpartydigheid van de regeering, waaraan het beleid van 's lands zaken is toe vertrouwd, opdat ieder weder aan zjjn gewonen arbeid kan tjjgen en de beide kamers der Staten-Generaal sich met den gevorderden ernst kunnen wyden aan de behandeling van de wetten tot oplossing van verschillende meer en meer dringende vraagstukken op staatkundig en maatsohappeljjk gebied, waarvan wjj de indiening van dit kabinet meenen te mogen verwachten. „Geen bondgenootschap met, maar ook geen onverzoenlijke vyandschap tegen andersden kenden." Aldus het Utrechtsch Provinciaal en stedelijk Dagblad. Zyn wensch, hoe goed gemeend ook, heeft toch zyn bedenkelijke cjjde. Iemand, die de politieke geschiedenis der laatste jaren in ons land niet kent, zou allicht tot de meening komen, dat er van de sjjde der liberalen tegen andersdenkenden en jegens politieke tegenstanders met vyandschap is opgetreden. En dit is absoluut niet waar geweest. Yooral in de laatste jaren, tjjdens het bestuur van het kabinet-Maekay, is door de liberale volksvertegenwoordiging krachtig meegewerkt tot bevordering van al wat haar goed en in 's lands belang voorkwam. Zjj heeft hoegenaamd geen oppositie-guand-méwe gevoerd tegen het kabinet; zy kwam alleen daar in verzet waar dit bepaald noodig bleek te zyn. En ot thans door ons ministerie op dezelfde wyze geregeerd cal kunnen worden, als door het kabinet van het I. g. christelijk bewustzijn is geschied, zal «neer afhangen van de tegenpartij dan van de liberale regeering of de liberale meerderheid. Als de anti-liberalen het voorbeeld willen volgen, .in de beide kamers de laatste jaren door onze partjjgenooten gegeven, dan zal er -zeker een tyd van kalmte en rust aanbreken. Yruchtbaar kan hjj toch wel wezen als de meerderheid in de Tweede kamer maar een drachtig is. Het is zeker een tyd van stryd geweest, de Yerkiezings-periode, maar hetzelfde had men «ook vóór het optreden van het ministerie- Mackay, en toch legde de liberale party zich destyds kalm neer by de onvermjjdeljjke ge volgen van dien strydzy werkte mee en behartigde op die manier de ook aan haar toe- Betrouwde belangen. Het grootste bewjjs Uit het Duitsch. VAN MARIE VON EBNER ESCHENBACH. Op de vierde verdieping in een der oudste huizen van het oude Weenen woonden sedert lange jaren de gezusters Elise en Johanna Moser. Het huis ligt in de Zangersstraat en heeft een groote binnenplaats, waarop de altyd blinkende ramen uitzien, die lucht en licht in de woning der onde juffrouwen bren gen. Deze bestaat nit een keukentje en twee vertrekken en wordt zóo netjes onderhouden alsof zy niet door menschelyke wezens* maar alleen door reine geesten bewoond werd. De keuken geljjkt een poppenkeuken, waarmede nog geen kind gespeeld heeft. In lichte, bonte kleuren en verblindend wit pryken de jpotten en pannen aan de wanden; koper en daarvan en van hare alles behalve vjjandige houding tegenover hare tegenstanders was wèl de medewerking, door haar verleend by de oplossing der schoolkwestie. Wat ziet men echter thans by de tegenpartij, met uitzondering van de katholieke fractie, gebeuren Kuyperianen en radicalen treden nu reeds vjjandig op legen de personen van de meeste ministers zonder dat deze nog iets hebben kun nen doen. De kleingeestigste opmerkingen worden aan hun adres gemaakt. Dat alles ge tuigt van een tegenovergestelde houding, dan die, door de onzen van het begin al aan aan genomen, toen zy in de minderheid waren. De wenk, door het Utrechtsch Dagblad gege ven, behoort dus eigenlijk aan het adres der anti-liberalen. Wanneer heeft trouwens een liberaal kabinet bewjjs gegeven van »on verzoen] jjke vyandschap tegenover andersdenkenden Het is, dunkt ons, eenigszins eene miskenning van den feitelyken toestand in ons land om voor de toekomst iets dergeljjks te veronder stellen en vooral van liberale zjjde zelve niet te verdedigen, boe onpartijdig men ook wil wezen. Op grond van het verleden kan men tocho. i. een liberaal ministerie iets dergelyks niet verwjjtenen daarop is dan ook de vrucht baarheid van zyn arbeid in de laatste jaren niet afgestuitmaar wel meestal op zyn eigen welwillende, echt vryzinnige houding tegenover andersdenkenden men denke aan de April beweging of aan de verdeeldheid onder eigen aanhangers. Wat verstaat het Utrechtsch blad verder eigenljjk onder vyandschap Toch niet, wan neer men, voor eigen beginselen strijdend, aan die beginselen levenwekkende kracht wil geven door wetten in het leven te willen roepon, die daarvan het kenmerk dragen Want dan deed een ministerie beter niets te doen. Wat dit kabinet ook tot belastinghervor ming of kiesrechthervorming zal voorstellen, altyd zal het by de tegenpartij heftige bestrij ders vinden. Moet het daarom met angstvalligheid vragen, of het soms deze of genen andersdenkende onwelgevallig is Op die wyze .verzoenend" te willen optreden zon de doodsteek wezen voor de liberale be- ginselen. Recht duideljjk is de bedoeling der rede neering van het Utrechtsch 'Dagblad ons dus niet. Zy klinkt zeer gemoedelyk; maar ten eerBte bevat zy een wenk, die aan het adres der liberalen vry wel overbodig is en tegen over de nieuw opgetreden ministers niet aardig, omdat daarin de veronderstelling ligt opge sloten dat zy tot iets vyandigs zonden in staat zynen ten tweede zinspeelt zy op eene half slachtigheid, niets-beduidendheid, eene schip- perende-politiek, eene verzoenljjkheid die niet mag gevorderd worden en die o. i. nooit bevor derlijk kan zyn aan het tot stand komen van krachtige .wetten tot oplossing van verschil- tin blinkt als goud en zilver maar de knoppen aan de deurtjes van het fornuisje overtreffen alles in blankheid en glans. Hoe groot de zindelijkheid in de keuken echter zyn mag, zy wordt toch nog overtroffen door die in de kamers. Politoer voor den vloer kan iedereen koopen en op de planken atrykenmaar om er maan den lang dienzeltden nieuwen glans op te houden die kunst verstaat alleen juffrouw Elise. Haar komt de grootste eer toe van de veelgeroemde en loffelyke reinheid in dit huishouden. Haar zin voor orde en netheid doet zich meermalen gelden, op een wyze die juffronw Johanna overdreven noemt. Bjjvoor- beeld wanneer Elise 's middags nog eens met flanellen lappen onder de voeten door de kamer gljjdt, zooals zy zegt om eene gezonde beweging te maken, doch inderdaad om enkele vlekjes, die voor haar alleen zichtbaar zyn, door liefkoozend streelen nit den blinkenden vloer te verwijderen. Of wanneer zy de kussens van de canapé, waarop Johanna jnist heeft plaats genomen om vreedzaam thee te drinken, met een rietje begint nit te kloppen. Zy doet lende meer en meer dringende vraagstukken op staatkundig en maatschappelijk gebied." En dit toch is de voornaamste taak van het liberale kabinet. Hieromtrent bestaat tusschen het Utrechtsch Dagblad en ons geen verschil. By koninkl. besl. is aan mr W. K. baron van Dedem, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hoorn, met dankbetuiging bepaald dat de hoofdingenieur der marine J. C. Jansen, tengevolge zjjner benoeming tot ihinister van marine, by het korps ingenieurs der marine pro memorie zal worden geroerd de betrekking van chet der afdeeling mate rieel by het departement van marine opgedragen aan den hoofdingenieur C. L. Loder bevorderd tot hoofdingenieur der marine, om geplaatst te worden als hoofd van het vak van scheepsbouw by 's ryks werf te Hellevoet- sluis, de ingenieur der le klasse P. I. Turken tot ingenieur der le klasse de ingenieur der 2e klasse J. S. van Veen; en belast met diensten van algemeenen aardde ingenieur der le klasse F. S. C. M. Wys benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor en brievengaarder te Huizen A. van Bommel, thans in geljjke betrekking te Oostburg; de heer L D. J. van Elk, laatstelijk contro leur der 1ste klasse by bet binnenlandsch bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Eindeljjk zyn, met ingang van 1 October 1891, benoemd tot bureel-ambtenaren van den rijks waterstaat J. Zemel en D. C. F. Linckers. De St. Crt. bevat het programma voor de opening der vergadering van de Staten-generaal op Dinsdag 15 dezer. Het ceremonieel is gelyk aan vroeger. De wekeljjksche audiënties van H. M. de koningin-regentes aan de ministers, welke in den laatsten tyd vóór de optreding van dit kabinet hadden opgehouden, worden weder hervat. Heden zou de minister van justitie, mr Smidt, door H. M. op het Loo worden ontvangen. Maandagmorgen te kwart vóór tien uur kwamen onze beide koninginnen aan het station Wolfhezen aan, waar een meisje haar een bouquet aanbood. In een rjjtuig bespannen met vier paarden, reden HH. MM. met gevolg naar den straatweg van Heel aam, en vervolgens naar een der hoogste punten der Doorwerthsche heide, van waar zy een prachtig vergezicht hadden over het geheele oorlogsterrein. De koninginnen stonden nu en dan in het rytuig, met een kjjker gewapend, om het ter rein beter te overzien. Het atvuren der kanon nen geschiedde in hare onmiddellijke nabjjheid. Yooral toen de troepen in eikaars nabjjheid kwamen, leverde het geheel een fraai schouw spel op. De manoeuvre, door duizenden toeschouwers bygewoond.werd begunstigd door prachtig weder en eindigde te twaalf uur. De koninginnen reden daarop naar Oranje-Nassau-Oord, om het dejeuner te gebruiken. Des middags woonden zy de revue op de Renkumsche heide by en vertrokken te half vjjf naar het Loo. het heel zachtjes, daar zy vooraf weet dat er geen stof uit komt, maar men kan toch nooit weten zy wil toch even zien, en Moet slag op slag op de dunne, oude kussens neer komen. Johanna duldt dit zwygend. Doch haar martelaressengezicht, de manier, waarop zy met de hand over haar grjjs, glad gekamd haar strjjkt en vooral de Bmachtende blik, dien zy op het boek werpt, dat voor haar opengeslagen op de tafel ligt, missen hun uitwerking niet. Elise overwint den schoon- maakduivel, die haar de vingers doet jeuken, legt het rietje weg, en zegt.Kom, laten wy nu lezen 1" Het edele gelaat van Johanna heldert op. Voorlezen is een groot genot voor haar en zy beweert dat de werken harer lievelingsdichters haar steeds nieuwe, schoone verrassingen be reiden. Elise luistert, en zou dit nog veel aandachtiger doen, indien niet de photogra phic van oom Moser vlak tegenover haar ge hangen had. Daar is helaas een glas voor, waaraan men nooit goed zien kan of het ge wreven is, of niet. Op een «eer boeiend Haar aanleiding van de mededeeling van een drietal bestuursleden der kiesvereeniging Bur gerplicht te Amsterdam omtrent eene vóórver gadering, welke door mr Jolles zou belegd zyn geweest ter bespreking van de oandidatnur Vrolik, verklaren een tiental leden, allen voor zitters en secretarissen van verschillende comif és van genoemde kiesvereeniging, dat niet mr Jolles de leden van die comités heeft opgeroepen tot het houden van eene vergadering maar dat zy dat collectief hebben gedaan. Op die vergadering, bygewoond door 26 be stuursleden der comités, werd niet alleen de candidatuur van den heer Vrolik besproken, maar evenzeer die van de heeren Asser en Van Gilse. Dergelijke bespreking in comitéverga dering was niets ongewoons, maar had vroeger ook wel plaats gegrepen. By meerderheid van stemmen kwam men tot de conclusiedat, hoezeer men ook alle hulde moest brengen aan de heeren Asser en Van Gilse, in de gegeven omstandigheden de candidatuur van den heer Vrolik de meest gewenschte was. Door de katholieke kiesvereeniging te Am sterdam is de heer Paul Stiater candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede kamer. Onlangs vestigden wy de aandacht oizers lezers op de uitgave van een nieuwe ver taling van eenige Van Ouida's werken, by den heer Minkman te Arnhem. Thans is ldalia in twee flinke deelen verschenen. De toestand van den heer Bosboom is zorgelyk. De zieke is zeer zwak en de nachten zyn onrustig. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Duivendyke is benoemd mej. C. C. van't Hof te Renesse, no 1 der voordracht, die verder bestond nit de dames H. C. J. P. Esink, T. J. H. Wynne en M. J. C. Westerburger, allen te Middelburg. De collecte voor de scholen met den bjjbtl bri cht op te Kloetinge 49.65J; en te Oos- terland met Nieuwerkerk, Kapelle, Ouwerkerk, Vianen en Sir Jansiand (giften) 22.39. De kleeren maken den man is een stel regel, die ook in overdrachtelijken zin op winkels en magazijnen kan worden toegepast. In den laatsten tyd hebben daarom in onze gemeente, in navolging van andere groote plaatsen, heel wat magazynen een ander kleed aangetrokken. De heer Antoine Mes heeft het voorbeeld van anderen gevolgd en zyn magazjju in de Gortstraat alhier met» de eischen des tyda in overeenstemming gebracht. Een kolossale spie gelruit zorgt voor voldoende licht, terwjjl de fraaie plafoneering en helder witte wanden er het hunne toe bybrengen om de keurig afgewerkte, om hunne soliditeit en uitste kenden toon bekende piano's op hun best ce doen uitkomen. Dat deden by ons bezoek vooral een drietal ter aflevering gereedstaande, in Viaamschen renaissancestijl afgewerkte piano's, die opnieuw het bewijs leveren dat de heer Mes in zyue kunst niet bljjtt stilstaan. Behalve dit eigen fabrikaat etaleert de heer Mes in zyn magazyn fraaie Amerikaansche orgels, vleugels, benevens tal van andere blaas- oogenblik valt Elise eensklaps haar zuster in de rede met den uitroep: .Met water kan ik het er niet afkrijgen, morgen zal ik het met jenever probeeren 1" Dezelfde nauwgezetheid, die Elise aan den dag legt met het oog op bet schoonhouden der woning, betracht Johanna op het pant der geldzaken. De zusters hadden na verloop van dertig jaren, waarin Elise aan het hoofd eener meis jesschool stond, en Johanna gouvernante by voorname families wae, een aardig som metje overgelegd. De fortuin, die haar voor eerljjken arbeid een ruime belooning ver schafte, was haar bovendien gunstig door haar in den persoon van haar oom Christiaan Moser een uitstekenden bankier te bezorgen, aan wien zy hare spaarpenningen toevertrouwden en door wien die zeer verstandig beheerd werden. Toen de oude heer stierf vond men onder zjjne papieren, in een groot couvert, waarop geschreven stond .Deposito. Eigendom myner nichten Elise en Johanna Moser," een kapitaal van niet minder dan twintigduizend gulden aan effecten. Et lag een brief aan de en strijkinstrumenten van de meest gewone tot de fijnere soorten. Een keurige salon is aan het ruime lokaal toegevoegd en geeft den heeren en dames gele genheid om op hun gemak hnnne keuze te "bepalen. -» Blykens de door burg. en weth. van Middelburg aan den raad aangeboden begroo ting voor het jaar 1892 worden de ontvangsten en uitgaven geraamd op 395.Q47.85J, met een post voor onvoorzien van 5910. Onder de inkomsten vinden wy: aan batige sloten van vorige jaren 32906.68J, batig slot van de exploitatie der gasfabriek 10.000, inkomstenbelasting f 73000, hondenbelasting 996 en vergunningsrecht S556.87J. Onder de uitgaven wordt 88516.32 uitge trokken voor onderwys. Binnenkort komen wy als naar gewoonte in het breede op deze begrooting terug. Heden, (Dinsdag), werd het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg gemobi liseerd. Te 7 uren werd de tjjding ontvangen dat het bataljon om 1 nur marschvaardig op het Molenwater moest zjjn opgesteld. De verschillende verrichtingen hadden een geregeld verloop en op het aangewezen uur was alles tot vertrek gereed. Het bataljon marcheerde vervolgens af en keerde na een korten militairen marsch in het garnizoen terug. Bjj het vergelijkend examen als klerk by de Hollandsche spoorwegmaatschappijen is o. a. geslaagd C. J. Esink te Middelburg. By gunstig weer vierde Zaterdag de scherpschutters vereeniging Prins Hendrik te Veere op haar seer netjes versierd terrein het tienjarig bestaan der vereeniging en hield daarby een huishoudeljjken wedstrjjd op per- soneele en vrjje baan. Onder een vrooljjke stemming, in tegenwoordigheid van vele inge zetenen en vreemdelingen, werd er flink ge schoten en 1g avonds reikte de commandant K. Dekker de pryzen, waarvan vele geschonken waren, met een gepast woord uit. Pryswinners op de personeele baan waren J. Venteville met 54, G. Schippers met 50, J. Machielse met 49, K. Dekker met 48, H. Djjkatra met 47 (laatste schot 8), G. den Har- togh met 47 (laatste schot 5), J. Gejjp met 43, H. de Zeeuw met 40, A. V erstrate met 38, J. Koppejan met 37, A. A. Geldof met 34, A. J. van Eek met 31 punten en A. de Croo consolatie prjjs. Op de vrye baan waren winners H. Djjkstra met 32 (laatste schot 11), K. Dekker met 32 (voorlaatste schot 10), G. Schippers met 30 en J. Venteville met 29 punten. De rozenprys werd behaald door J. Vente ville met 29 ponten. Na afloop van de uitreiking bracht men den avond gezellig door en werd er menige dronk gewyd aan den bloei van Veere's scherpschut ters vereeniging. In de Maandag door den djjkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdyk-BorBselö gehouden vergadering werd goedgekenrd de ekening over 1890/91, die met een tekort sloot van 4615.55, waarin door betalingen vanwege het ryk en de provincie was voorzien. Daar niet alle ronten van kapitalen waren afbetaald of opgevraagd, stelde de dykraad in zusters by, van den volgenden inhond: »IM raad u na mjjn dood het beheer van uW vermogen op te dragen aan myn zoon, uw neef Julius; want in geldzaken zyt gjj allebei even onnoozel als pasgeboren kinderen.'1, Elise beaamde deze meeuing ten volle, maat Johanna was niet zoo zeer van deze waarheid doordrongen. Zy verzocht echter met haaf zuster den heer Jnlius Moser haar kapitaal in bewaring te willen houden. Daarvan wilde hjj evenwel niets wetenhjj waB een brommige man, die met werk overladen was. Koopt toch een klein brandkastje en legt uw geld daarin", zei hjj. »Ik zal twee maal in het jaar komen om de coupons te knippen en in te wisselen. Gy hebt n verdef om niets te bekommeren dan dat gy met nwe rente rondkomt en den sleutel der brandkast niet verliest." i. Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 1