N°. 211. 1346 Jaargang. 1891. Dinsdag 8 September. Een slecht voorbeeld. Middelburg 7 September. Dezo courant verschijnt d g e 1 f) k met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bi] abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer /0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. tiiiiiiiiiiiiiii.sdii: mi mm. w Vhetuoiueter. Middelburg 7 Sept. Tm. 8n. 62 gr. m. 12 u. 68 gr., av. 4 u. 66 gr. F. Verwacht W. wind. Agenten te VlisBingen: P. G. de Vet Mïstdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v.n. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moon, te Tholen: W. A. tan Nuuwenhuijzen en te TernemenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau'g ran Nijgh Van Ditmar, te Botterdam, de Gebb. Belinïante, te 's Gravenhage, en A. de la Mar Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publioité étrangère G. L. Daube Cre., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te éém uur aan het bureau besorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen. Als Amsterdam, de hartader van het land zooals men ons, provincialen, meermalen de hoofdstad heeft voorgesteld ons het voorbeeld geven moet van eendracht, zelf verloochening, esprit de clocher en juist begrip van wat partij-belang vordert dan heeft het de vorige week onzes inziens al een zeer Biecht voorbeeld gegeven. Althans wat de liberalen daar betreft, die altijd met zekeren trots er zich op laten voorstaan dat zij den toon aangeven en de meerderheid in handen hebben. Dat dit laatste ons verheugt ligt voor de hand; al kunnen wij zoo nu en dan, bij het nagaan van verschillende feiten en voor vallen, den stillen wensch niet onderdrukken kwamen zij maar eens in de verdrukking; wat zouden zij dan anders leeren zijn en wat beter hunne positie leeren begrijpen Met de algemeene verkiezingen in het verschiet gaf reeds in Mei menige vergade ring van eene liberale kiesvereeniging aldaar allerzonderlingste tooneelen te aanschouwen, die niet altijd getuigden van „goede manieren." De wijze, waarop enkele leden der z. g. radicale partij aldaar destijds werden be jegend, gaf ons geen hoogen dunk van het waarlijk vrijzinnige standpunt, waarop sommigen onzer zich tegenover hen plaatsten en de bejegening, hun aangedaan, kon zelfs niet verdedigd worden door de buitenspo righeden, waaraan die z. g. jongeren zich wel eens schuldig maken bij hun optreden tegen ons, liberalen. Maar bij die gelegenheid is men ten minste eendrachtig geweest en eenstemmig. Nauwelijks is echter eene tusschentijdsche verkiezing noodig, of er doet zich een allerzonderlingst incident voor, dat niet pleit voor hen, die daartoe aanleiding gaven. Onze lezers herinneren zich dat de besturen der verschillende liberale kiesvereenigingen zich onderling hadden verstaan over een gemeenschappelyken candidaat, en alzoo de samenwerking en het eendrachtig optreden in de hand hadden gewerkt. In de meeste dier vereenigingen waren de leden geneigd die poging te steunen; maar zie, in bet groote Burgerplicht wilde zekere partij het andersen het gevolg is geweest dat daar een ander candidaat werd gesteld en dat nu deze, en niet de man, bij het onderling overleg der besturen aangewezen, definitief candidaat is geworden. Wij noemden met opzet nog geen namen, omdat wij hoofdzakelijk de kwestie willen beschouwen van algemeen standpunt, afge scheiden van de personen, die daarbij zijn betrokken. Maar wij kunnen toch niet nalaten even te herinneren dat de man, wien men nu een échec bezorgde, was prof. T. M. C. Asser, iemand van erkende bekwaamheid, en er op te wijzen hoe juist de opmerking is van de Amst, [D. v. N.) dat de heeren Wertheim, Jolles, Dijkman en Hnbrecht, de mannen die den heer Vrolik op den voorgrond plaatsten, waardiger en beter hadden gedaan, wanneer zij prof. Asser zulk een nederlaag hadden bespaard. „Achtte men zoo zeggen wij dit blad na prof. Asser niet om zijn politieke geloofsbelijdenis, want die is zeker volkomen in overeenstemming met die der heeren welke hem bestreden, maar om zijne per soonlijke eigenschappen een minder geschikt candidaat, dan had men den hoog- lëeraar toch moeten bewaren voor zulk een échec. Het spreekt van zelf, dat de heeren Hnbrecht c. s. zeer goed op de hoogte wa ren van hetgeen de besturen der liberale kiesvereenigingen hadden afgesproken en niets ware dus voor hen eenvoudiger geweest dan vóór de vergadering van Grond wet en Burgerplicht den heer Asser te waar schuwen, dat zij alles zouden doen, wat in hun vermogen was, om zijn candidatuur te doen mislukken. Iemand, zoo gemakkelijk in het terugtrekken als de heer Asser, naar pien weet, is, zou dan voor deze nederlaag Jjewaard zijn gebleven,'' Er zijn bij zulke gelegenheden handig heden, die veel kwaad kunnen voorkomen maar ook onhandigheden, die zeer veel kwaad bloed zetten en wier invloed zich nog tijden daarna doet gevoelen. Zoo kan het ook hier zijn. Van algemeen standpunt de kwestie be schouwende, kan het niet anders of ieder onpartijdige moet zich verbazen en ergeren tevens over hetgeen in Burgerplicht is voorgevallen. Men had daar toch niet te doen met een daad van willekeur of ongeoorloofde gezags- aanmatiging van de zijde van het bestuur, toen het prof. Asser als candidaat voorstelde, maar wel met het resultaat van een o. i. zeer te waardeeren poging om eendracht en samenwerking onder de ver schillende kiesvereenigingen te verkrijgen. Er had zich, meenen wij, meer en meer de behoefte doen gevoelen aan zulk een onderling overlegte noodzakelijker nu de anti-liberale minderheden in de hoofdstad zich voortdurend nauwer en nauwer aaneen sluiten en eendrachtig tegen de liberalen optreden. Elke verdeeldheid kan noodlottig worden; elke afscheiding de kans van welslagen dier minderheden vermeerderen. Daarom was het, naar onze meening, zoo goed gezien van die verschillende besturen om de handen in elkaar te slaan en vooraf overleg te plegen. Mocht dit niet volgens de meerderheid op de jongste vergadering van Burgerplicht O, wij weten dat zij meer dan éen reden zal weten aan te voeren om hare houding te verdedigenzonder de hoofdreden wel licht op te noemen. Men kan altijd spreken van een „zich gezag aanmatigend" bestuur, van het onwaardige eener zelfstandige ver gadering om aan den leiband van een bestuur te loopen; en dergelijke phrases meer. Maar de candidatuur-Asser was niet een inventie van éen bestuurzij was de vrucht van het overleg, tusschen de verschillende besturen van onderscheidene kiesvereenigingen ge pleegd. Die besturen vertegenwoordigden op dat oogenblik, toen zij overleg pleegden, hunne vereenigingen zij hadden grond vertrouwen te mogen stellen in de leden, dat deze hunne loffelijke poging zouden steunen. Of mag, volgens de meerderheid in Burger plicht, zulk een bestuur zoover niet gaan Heeft het eenvoudig vergaderingen te beleggen, te leiden, notulen te doen houden en contributies te innen? Mag het niet op zulk eene wijze hande lend optreden, waar het dit meent in het belang der vereeniging of der liberale partij te zijn Is dit de bedoeling, dan getuigt die op vatting, in onze oogen, niet van een ruimen blikvan een waarlijk vrijzinnig standpunt, tegenover zulk een bestuur ingenomen. Wij wezen er uitdrukkelijk op dat het een groot onderscheid is of een bestuur uit persoonlijke sympathie, uit willekeur, uit bon plaisir een vergadering iemand als can didaat wil opdringendan wel zooals hier na samenspreking met andere partij- genooten, met gelijk gezinde besturen, een persoon op den voorgrond plaatst, die in andere vereenigingen eveneens een aanne melijke candidaat wordt geacht. Dan toch heeft er geen inbreuk op de rechten der leden plaatsdan toch wordt alleen, en met grond, een beroep gedaan op de leden om in het belang der goede zaak van een weinig zelfopoffering getuigenis af te leggen en om hunne zelfstandigheid voor een deel prijs te geven ter bereiking van een gemeenschappelijk goed doel. Dit scheen de meerderheid in de verga dering van Burgerplicht niet te begrijpen of misschien niet te willen inzien ter wille van een haar meer welgevallige of te voren, om bijzondere redenen, aangewezen candidatuur. Voor heden is de noodlottige invloed van deze misplaatste poging om zich eens zelf standig te toonen, te niet gedaan door de flinke, niet genoeg te waardeeren houding van den heer Asser, die tot zijn leedwezen de vergadering van Burgerplicht niet had kunnen bijwonen. Wie weet boe geheel anders het geloopen zou zijn, ware hij wél tegenwoordig geweest. Hij, in onze oogen Tfl menig opzicht de meerdere boven den thans gestelden candidaat, trok zich terug ter wille van de eenheid onder de liberale partij. De eer der vrijzinnigen in de hoofdstad is dus voor het oogenblik weêr gered en wij waardeeren dit zeer, al moet dan ook onze Tweede kamer een uitstekend man als mr Asser derven. Zijn nu de noodlottige gevolgen van het geen in Burgerplicht voorviel geheel bezworen Dit zal de groote vraag zijn. De kiesvereenigingen zullen meer dan waarschijnlijk andere besturen moeten kie zenhet meerendeel wil na afloop der ver kiezing zijn ontslag Demenin Burgerplicht, niet alleen omdat de meest gewenschte candidaat door de meerderheid der aanwezige leden niet is gesteund maar omdat een lid der vereeniging, de heer mr A. J. E. Jol les, geheel buiten het bestuur om, eene vergadering heeft belegd met de in Burger plicht bestaande comité's om daarin de can- didatuur-Vrolik te behandelen. Die daad nu vinden een drietal bestuursleden zoo on gepast, dat zij om die reden hoofdza kelijk zich terugtrokken. In die vacatures zal echter wel voorzien kunnen wordenal moge dit thans niet zoo gemakkelijk vallen na de minder aangena me ervaring, door de vertrekkenden opge daan. Of echter de tweedracht, die in het libe rale kamp is ontstaanzoo spoedig zal geweken zijn, al treedt msta nu eendrachtig op Of er niet een ernstige wrok zal blijven bestaan, die zijn invloed nog lang zal doen gevoelen En of er aan het goede en zoo nuttige en noodige beginsel van samenwerking tus schen de verschillende kiesvereenigingen niet een onherstelbare knak is toegebracht Ziedaar vragen, waarop wij geen bescheid kunnen gevenmaar waarover het ons ver wonderen zou, zoo de toekomst ons, overeen komstig onzen wensch, volkomen geruststelde. In ieder geval gaf het liberale Amster dam een voor zich zelf beschamend maar voor ons ook elders leerzaam voorbeeld, hoe men niet handelen moet, wil men de eendracht in eigen boezem bewaren en voor het lidmaatschap van het bestuur eener kiesvereeniging niet hartelijk zien bedanken door ieder die, hoeveel hij ook aan tijd en moeite aan de liberale partij ten offer wil brengen, nog eenig gevoel van eigenwaarde bezit. Misschien wordt men in de hoofdstad ook wakker geschud door het gebeurdeen zul len zij, die hoofdzakelijk dit slechte voorbeeld gaven, alle krachten inspannen om zich voor een tweeden keer te wachten en voor het vervolg goed te maken wat zij hebben be dorven. Voor de liberale partij ware dat n u vooral te wenschen. In de, de vorige week te Dordrecht gehou den vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerks-nijverheid in Neder land werd uitvoerig beraadslaagd over de mid delen, die in de toekomst de dienstpraestatie van Nederlandache spoorwegen, ook en vooral in tjj- den van besloten water kunnen bevorderen. De heer Mouton opperde o. a. het denkbeeld, dat de minister zich twee winter-dienstregelingen zou laten voorleggen een voor gewone regeling, een voor besloten water. De personendienst zou dan zooveel noodig en mogeljjk worden opgeheven. Het kan toch des winters tot de helft worden ingekort en dan heeft men vele middelen beschikbaar, die nu ontbreken. Met dit denkbeeld vereenigde zich de ver gadering. De heer Hord jjk verdedigde de instelling van arbeidsraden op de daarvoor reeds aangevoerde rgnmenten. Het vraagstuk der verzekering tegen de ge volgen van ongelukken bjj werken, die van overheidswege aanbesteed worden, werd na toelichtingen van den heer Treub en gedacb- tenwisseling commissoriaal gemaakt. Ook de vraag of eene rjjkswet tot pensi oneering van arbeiders, werklieden, klerken, dienstboden enz. wenscheljjk is, werd commis soriaal gemaakt. Yan Boomsch katholieke zjjde is in het district Hoorn tot candidaat voor de Tweede kamer geproclameerd de heer mr. A. F. Yos de Wael te Zwolle. Binnenkort zal zegt men opgericht worden een centraal bureau van statistiek voor Nederland, waarvan tot directeur benoemd zal worden mr A. F. baron van Ljjnden, thans referendaris aan het ministerie van binnen- landsche zaken. Bp koninkl. besluit is benoemd tot ridder der orde van den N ederlandschen Leeuw, de majoor H. W. Alma, van den staf der artil lerie, directeur der artillerieschool. De beide koninginnen zullen heden de ma noeuvres bp Heelsum bp wonen. Met een extra- trein gaan zjj naar Wolfheze en terug. De manoeuvre zal gewoon doorgaan en wordt op een afstand gadegeslagen. HH. MM. dejeu- neeren op Oranje-Nassau's-Oord. Daarna is er revue op de Benkumsohe heide, waarna HH. MM. naar Het Loo terugkeeren. Blpkens van den chef over den geneeskun digen dienst ontvangen berichten zpn in de onderafdeeling Boeloekoemba (Gouvernement Celebes en Onderhoorigheden) van 11 tot en met ultimo Mei jl. 200 personen aan cholera bezweken, terwpl in de maand Juni 48 personen door die ziekte zijn aangetast, van welke er éen herstelde, doch de overigen overleden zpn. Den 13den Juli kon de epidemie verklaard worden geweken te zpn. In zpn jongste nommer geeft Eigen Haard de portretten van de heeren Yan Tienhoven en Tak van Poortvliet, respectievelijk ministers van buitenlandsche zaken en van binnenland- sche zaken in het nieuwe ministerie. Bjj het portret van eerstgenoemde heeft mr A. C. Wertheim eenige regelen geschreven, waarin hij met dankbare waardeering een terugblik werpt op het verleden van den heer Yan Tien horen, voornamelijk als burgemeester van Am sterdam, en op diens huiselpk leven. Te Parjjs is een nieuw blad, de Globus, verschenen, dat in alle Europeesche talen wordt geredigeerd. Men abonneert zich op een editie in één taal of in alle talen tegelpk. Het zal tweemaal in de maand uitkomen. Het proef nummer 78 bladz. groot is geredigeerd in het SpaanBch, het Italiaansch, het Engelsch, het Hollandsch, het Bussisch, het Zweedsch, het Duitsch en het Fransch. In October a. zal door de paters Marcel- lius en Domenichelli in 't licht gegeven wor den een prachtuitgaaf van de Latjjnsche commentaren op de Divina Commedia en een La tpnsche vertaling van het dichtwerk, door Giovanni da Serravalle, uit de 15e eeuw. Er wordt ook een Italiaansche tekst bpgevoegd van Beato Bartolomeo da Colle, uit denzelfden tpd. Twee duizend exemplaren worden van het prachtwerk opgelegd en alle voorname openbare bibliotheken zullen er een ontvangen. De paus stelde 20.000 tr. ter beschikking van de uitgevers. Henry George is bezig een antwoord te schrijven op de pauselpke encycliek over de sociale kwestie. Binnen kort zal een »electrische" roman verschjjnen, door Edison met medewerking van den auteur G. P. Lathrop geschreven en waarin de 25e eeuw zal geschilderd worden, gelpk zp door de toepassing van de verschillende uitvin dingen op het gebied der electriciteit volgens het denkbeeld van Edison zal zpn. Zaterdag werd op eene der bovenzalen van de sociëteit St Joris alhier de jaarlpksche feeat- vergadering gehouden van het onderwijzersge nootschap Walcheren onder voorzitterschap van den arrondissements-schoolopziener, den heer mr J. van der Lek de Clercq; zp werd bpge- woond door den districts-Bchoolopziener, den heer C. M. van Visvliet; terwpl opgekomen «aren 69 leden. In zpne openingsrede riep de voorzitter den leden een harteljjk welkom 1toe. Hp spoorde de meer bejaarde onderwijzers aan een open oog te bljjven houden voor het nieuwe, wat er dag op dag uitkomt op het gebied van onder- wjjs en opvoeding en den jongeren riep hp toe: koestert vrjj uwe idealen voor de toekomst dn als onderwjjzer èn als mensch, maar vergeet toch niet nw' plicht van heden te vervullen met al de kracht, die in n is. Verder herdacht de voorzitter de leden, die het genootschap in het af geloopen jaar had verloren en bracht hp een warme hulde aan de heeren W. M. Morren en P. Vader, bei den overleden, alsmede aan den heer J. van Sluys, afgetreden hoofd van school E. Het nienw-benoemde hoofd dier school werd als nieuw lid van het genootschap welkom ge- heeten, evenals drie andere toegetreden leden. Na de openingsrede werd door den penning meester, den heer M. de Mol sr., verslag uit gebracht omtrent den toestand der kasde rekening Bloot met een batig saldo van 319.15. De ontvangsten bedroegen f 421.90 en de uitgaven 102.75. De bibliothecaris vermeldde, dat de boekerp zich in uitmuntenden staat bevond ea weder verrpkt was met eenige nieuwe werken. Voort aan zullen de boekwerken worden uitgereikt op Zaterdag na den schooltjjd. Alsnu werd overgegaan tot het kiezen van drie nieuwe bestuursleden. De uitslag der stemming was, dat de heer De Mol sr. tot penningmeester werd herkozen met overgroote meerderheid van stemmen voorts werden gekozen de heeren Yan der Veen, onderwjjzer te Ylissingen, en A. Passe- nier, onderwjjzer te Middelburg. De nieuwge- kozen leden, in de vergadering aanwezig, namen hunne benoeming aan. Na afloop der huishoudelijke bezigheden be kwam de heer W. J. Frjjling, hoofd eener school te Vlissingen, het woord. Deze hield eene waarlpk pikante lezing, getiteld Aan drie zijden over de grenzen, waarin hp achtereenvolgens den Engelschman, den Franschman en den Duitscher karakteriseerde en menige aardige of fijne opmerking ten beste gaf over het eigenaardige van elk dier drie, hetzp aangaande zjjn aard en aanleg, hetzp omtrent zpne zeden of zpne taal. Spreker zeide o. a.Ziehier, mjjne heeren, een enkel voorbeeld, om het door mjj gespro kene te verduidelijken»Wanneer gp een' Duitscher eene beschrijving vraagt van den kameel, zal hp zich in zpn studeerkamer op sluiten en alles nalezen en napluizen wat ooit over den kameel is geschrevendan zal hp u zpn eigen werk aanbieden in ellenlange, duis tere volzinnen. »De Franschman daarentegen gaat naar den Jardin Zoölogique, om daar met eigen oogen het dier in kwestie te aanschouwen en levert u dan eene aardige, geestige causerie. »De practiache Engelschman eindelpk gaat naar Afrika en bestudeert het dier in spn natuurstaat. »Wat de liefde der drie genoemde volken betreft voor de vrijheid, herinner ik u aan Heine's woorden: »»De Engelschman bemint de vrjjheid als zpne wettige vrouw, kalm en bedaard, maar hp weet haar te verdedigen als een man. De Franschman aanbidt haar als zpne bruid, vurig, hartstochtelijk. De Duit-1 soher vereert haar als zpne grootmoeder.1"* Luide toejuichingen van de vergadering en een woord van dank en waardeering, door den voorzitter uitgesproken, vielen den heek Frjjling aan het einde zpner lezing ten deel. Het was intusschen éen uur geworden; het uur om te pauseeren. Men deed dit dan ook tot twee uur. Daarna besprak de heer dr H. Japikee. leeraar aan de H. B. S. alhier, van twee tot vier uur eenige warmteverschpnselenspreker was zoo zegt onze vriendelijke berichtgever als altpd helder als glas en lichtte zpne woorden toe door uitstekend geslaagde proeven of lieverdeed de natuur spreken in feiten en vertolkte hare taal in voor ons duideljjke bewoordingen. Wonderen der wetenschap werden ons te aanschouwen gegeven. Een jjzeren staafje van bijna een pink dikte knakte als een pppesteeltje door de eenvoudige inkrimping van een stang, die eerst verwarmd en daarna afgekoeld werd. Koolzuur, het bekende gas, werd ons ver toond in vloeibaren vorm niet alleen, maar ook als vast lichaam, wit als sneeuw en als ik zeg pskoud, dan zeg ik niets, want het was van eene voor ons ongekend lage tempera tuur; men kon het dan ook nanweljjks^aan raken. Waar zulk eene lage temperatuur werd ver- oorzaakt op eene zeer heete zaal. daar zal het

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 1