Verspreide Berichten. Een abattoir te Middelburg. Gemeenteraad van Vlïssingen. Burgerlijke stand» bekende heul onder den provincialen steenweg- De metselaar A. van der Wejjde heeft te vor deren 159.28, de gemeenteraad wil slechts een gedeelte betalen en evenzoo de tram-maat schappij, maar die beide bedragen te zamen bljjven aanzienlijk beneden de vordering. Met 4 tegen 8 stemmen werd besloten zich te verweren; de gemeente zal daarbjj in rechten vertegenwoordigd worden door den heer Hen- drikae, deurwaarder. Wordt de gemeente in het geljjk gesteld, dan zal de burgemeester de lydende party zjjn. Yan den directeur der IJzendjjksehe Stoom tramweg-Maatschappij waren 2 brieven inge komen. In den eersten wordt gezegd dat de Mjj kennis heelt genomen van de goede be doelingen van den raad ten opzichte van de tram, uitgesproken in de vorige vergadering, en betuigt zjj haar dank voor die belangstelling. De raad wenscht alleen de overeenkomst tusschen gemeente en tram-maatschappij op meer wettigen grondslag geregeld te zien maar de Mjj vindtevenals haar rechts kundige adviseur, het contract volkomen dui delijk en onverbeterlijk, zoodat zjj geen behoefte aan meer wetteljjke regeling gevoelt. Alleen is er noodig eerlijke uitvoering van het contract van beide zjjden. In den tweeden brief toont de Maatschappij zich conciliantdaarin verklaart zjj zich bereid de door den raad voor te stellen wijzigingen in overweging te nemen en eventueel by sup pletoir contract vast te stellen. De vraag, wat de gemeente op grond van deze beide missieven zal doen, bleef onbeslist; de beantwoording werd aangehouden tot eene volgende vergadering. In verband met den beursbouw moet worden overgegaan tot bet sluiten eener leening van f 7000. De schuld der gemeente bedraagt op het oogenblik 12.500, rentende 4 uitge zonderd een som van 500, die 4j geeft. De voorzitter stelde nu voor die schuld af te lossen en te trachten eene nieuwe leening te sluiten van 19.500 tegen 3J juist/100 rente zou daardoor bespaard worden. De heer Hendrikse vreesde dat Gedeputeerde staten dit plan niet zullen goedkeuren; het principe van eerljjkheid toch wordt door die conversie geschonden. Hjj zou daarom willen leenen 7000 tegen 4%, waartoe werd besloten. Te beginnen met het jaar 1900 zal elk jaar 1500 worden afgelost. De aannemer van de beurs weet nu reeds te voorspellen dat dit werk op 1 Dec., den termjjn van aflevering, niet gereed zal zjjn. Deze voorspelling, drie maanden te voren, vond de raad watjkras, en hy besloot dan ook den aan nemer te berichten dat, zoo het gebouw niet op den gestelden tjjd opgeleverd wordt, de bepaalde boete onherroepelijk zal worden toe gepast. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen (W. D.) schrjjft men ons: In hoe'n korten tyd eene, op korten afstand der zee gelegen plaats kan veranderen in eene by sommige gelegenheden druk bezochts bad plaats ziet men aan het dorp Knocke in België. In het dorp zelve trekken slechts de aan dacht eenige flinke koffiehuizen, eenige parti culiere gebouwen en een fraaie, aan de tramlijn gelegen villa. Langs den Macadamweg varï het dorp naar de zee echter zjjn eenige nieuwe villa's gebouwd. Een tamelijk groot en flink badhotel, benevens drie nog niet geheel vol tooide gebouwen, voor café'b of winkels bestemd, sieren den zeedjjk. Knocke tracht het naburige Hejjst a/Zee na te volgen. Tegen het volgend badseizoen moeten weder eenige, men spreekt van zes a zeven, nieuwe gebouwen op den zeedyk gereed zyn. Hieraan kunnen de geldmannen in ons district, met het oog op de badplaats Cadzand, een puntje zuigen. Cadzand toch, met zyn prachtig, breed strand, biedt dezelfde goede gelegenheid, om het tot een flink zeebad te maken, als Knocke en Heyst. Da vreemdelingen, die het bezoeken en de feestelijkheden, die er nu en dan plaats hebben, doen Knocke in welvaart toenemen. Zoo werd er 11. Zondag eene tentoonstelling gehouden van ouderwetsche kleederdrachten uit de omstreken. Ook het land van Cadzand mocht mededingen, terwijl eveneens Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen O.D. vertegenwoordigd waren. De boerinnetjes uit deze streken werden bekroond met een verguld zilveren en twee zilveren medailles, benevens prijzen van fr. 100 en fr. 75. Deze tentoonstelling en een optocht der deelhebbers, met de muziekgezelschappen van Sluis en Didzeele, lokten zooveel kjjklus- tigen, niet alleen uit de onmiddeljjke omstreken, maar ook van uren afstands van Knocke, dat de twintig minuten lange badhuisweg voort durend »zwart" zag van menschen. Wanneer zal Cadzand zoover zyn Nog korten tyd geleden was een zekere heer Claeys van Antwerpen hier om opmetin gen te verrichten en het maken van plannen tot het bouwen van een badhotel. Hy is echter weder naar Antwerpen vertrokken en laat niets meer van zich hooren. Wie zal Cadzand in deze richting voorthelpen? In de Dinsdag alhier gehouden raadszitting is door den heer P. M. de Ligny over deze belangryke zaak het volgende gezegd: »Het doet my genoegen dat voor deze v<r- gadering mjjn voorstel, dat ik in de vergade ring van den 6 Juli 11. schriftelyk indiende, op de agenda is geplaatsttot toelichting hiervan diene het volgende: In de eerste plaats stelde ik voor, dat de gemeenteraad de wenschelykheid zoude uitspreken dat hier in deze gemeente een abattoir of openbaar slachthuis zoude worden ingericht; ik meen dat het niet ondienstig is op den voorgrond te stellen waartoe zoodanig abattoir is bestemd. Dit is bestemd tot het slachten en het tydelyk stallen van het daar voor aangevoerde vee, benevens tot het ver richten van de werkzaamheden, die voor het slachten noodig zyn of die aldaar moeten of mogen worden verricht, terwjjl de werkzaam heden, op het slachten betrekking hebbende, geschieden door het personeel van het abattoir, tenzy de gebruiker verlangt deze zelf te ver richten of door eigen personeel te doen ver richten. Wordt zoodanig abattoir door de gemeente opgericht en beheerd, dan moet dit als be paalde plaats worden aangewezen voor het slachten, met verbod om dit elders in de ge meente te mogen doen Wanneer ik dus hier gesproken heb van de inrichting van het abattoir zelve dan is hier natuurljjk onder begrepen het keuren van het vee en het vleesch, dat natuurlyk het hoofddoel is van het geheele abattoir. Het is dus, ook naar mjjn denkbeeld, een dringende eisch van de openbare hygiëne dat, wanneer het maar eenigzins mogelijk is, zoodanig abattoir in de gemeenten worde opge richt, en ik acht dat ook voor onze gemeente van het grootste belang met de verplichting der slagers, zooals boven aangegeven, om daar te slachten. Zoodoende alleen verkrjjgt men zekerheid dat de keuring behoorljjk kan ge schieden en behoeft men niet voortdurend bevreesd te zyn om met het vleesch ziekte kiemen in zich op te nemen, waarvan de ont wikkeling somtyds zulke treurige gevolgen kan na zich sleepen. Dat deze voorstelling niet overdreven is, bewjjst wel de ondervinding, die men in dit opzicht ook in deze gemeente heeft opgedaan en wel in 1877, toen by de bekende worstver giftiging 349 personen werden aangetast en 6 personen stierven, en in 1887 toen onder het garnizoen eene massa militairen ziek werden na het gebruik van vleesch, waarby gelukkig evenwel geene sterfgevallen plaats hadden deze voorbeelden uit deze gemeente zonde ik met verscheidene uit andere gemeenten kunnen aanvullen. Een enkel voorbeeld uit eene andere gemeente wil ik hier aanvoeren. In 1880 werden nameljjk in Zwolle verschillende personen ziek na het gebruik van vleesch, afkomstig van een aan miltvuur geleden heb bend dier. Is er een abattoirzooals het behoort ingericht, dan zyn de slagers ver zekerd dat zy goed vleesch aan hunne kalan ten afleveren en tevens het publiek zeker dat het goede waar inkoopt, want in zulk een abattoir moet.de keuring door of onder toezicht van een gediplomeerd veearts geschie den, die het dier levend en geslacht keurt. In eenige kleinere en twee groote plaatsen van ons land heeft men openbare slachthuizen; alleen daar is het dus mogeljjk de keuring zoodanig in te voeren dat zij aan de strenge eischen, die men moet stellen, kan voldoen. Maastricht richtte reeds in 1826, Venloo in 1837 en 's Hertogenbosch in 1852 een abattoir op. Zy konden echter tot 1875 niet volkomen aan hunne bestemming beantwoorden, daar de slagers niet konden verplicht worden van deze inrichtingen gebruik te maken. Eerst de wet van 2 Juni 1875 tot regeling van het toezicht by het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, maakte het mogelyk, by plaatselijke verorde ning te bepalen, dat er slechts éen of meer plaatsen in de gemeente zouden zyn, waar vee geslacht mag worden. Ik geloof, dat uit het gezegde genoegzaam bljjkt de wenschelykheid van het oprichten van wege de gemeente van een abattoir, maar al dadeljjk doet zich de vraag voor of de oprichting van zoodanig abattoir hier in deze gemeente uit voerbaar is, en zeker zoude ik nooit tot mjjn gedaan voorstel zyn gekomen, wanneer niet de duinwaterleiding in het vooruitzicht was, want een eerste vereischte voor zoodanige inrichting is veel en goed zuiver water; en wanneer de verwachtingen worden verwezenlijkt omtrent de hoeveelheid water, die dan in onze gemeente zal kunnen worden gebruikt, dan zal men zeker in zoodanig abattoir nooit over gebrek aan water behoeven te klagen. Maar nu zal men zeggen: de uitvoerbaarheid hier in da gemeente moet niet alleen hieruit bljjken dat er genoeg water aanwezig is, eene hoofdzaak is ook dat zulk eene inrichting niet te groote uitgaven van de ge meente vordere. Ook op dit punt heb ik getracht eenige gegevens te verzamelen, die, wanneer mjjn voorstel mocht worden aangenomen, aan het dag. bestuur(ot zoo men liever wil aan eene commissie, daartoe benoemd) reeds eenigen leiddraad zouden kunnen geven by hunne onderzoekingen. Door bevriende hand is mjj nameljjk medegedeeld welke uitkomsten het abattoir iu Hasselt (Bel gië) over 1890 heeft opgeleverd. Hasselt nu is eene plaats met 14000 inwoners plus 200 militairen, gemiddeld in garnizoen, dus eenig zins overeenkomende met onze gemeente. In het jaar 1890 zjjn daar in het abattoir ge slacht 1369 stuks rundvee; 1161 koeien; 709 schapen en 3422 varkensen volgens de mjj verstrekte inlichtingen, die ik bereid ben ook over te leggen, is daar zelfs eene tameljjk groote winst door de gemeente genoten. Ik stel mjj nu evenwel volstrekt niet voor dat dit in deze gemeente zou plaats hebben, maar ik heb toch gemeend met de hulp van eenen bevrienden deskundige eene berekening te moe ten maken, welke inkomsten en uitgaven een abattoir, wanneer het eens mocht zyn inge richt, in deze gemeente zoude opleveren; en wanneer ik als maatstaf neem de beesten, in 1890 geslacht, dan kom ik tot het volgende resultaat De inkomsten zouden bedragen: 2000 stuks runderen, waarvoor naar de grootte 40 cent—1.20 moet worden betaald, dus ge middeld 80 cent1600. 2000 varkens a 60 cent 1200.— 350 schapen 15 cent 52 50 90 geiten a 15 cent17.50 Totaal 2866.— Verder kunnen nog onder de ontvangsten stalgeld, weeggeld en opbrengst van den mest gerekend worden. De uitgaven worden door mjj begroot als volgt Een keurmeester als hoofd (veearts) 500 Opzichter-boekhouder. 800 Twee arbeiders ieder a 9 per week 936 Kosten schrjjfbehoeften, vuur en licht 250 Hooi. 150 Onderhoud150 Totaal 2786 Het komt mjj dus voor, dat, wanneer het abattoir eenmaal mocht zjjn ingericht, de exploitatie zelve aan de gemeente geene noe menswaardige geldeljjke offers zal veroorzaken en dat daarmede eene inrienting voor de ge meente Middelburg zoude zyn in het leven geroepen, die voor de gezondheid van de in woners van het hoogste belang zoude zyn. Na het gesprokene meen ik de aanneming van mjjn voorstel met vertrouwen aan de leden van deze vergadering te mogen aanbevelen. Vergadering van Dinsdag middag 2 uur. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, bur gemeester. Tegenwoordig al de leden. In de eerste plaats stelt de voorzitter aan de orde de installatie van de herkozen raads leden. Deze, de heeren dr J. van der Beke Callenfels, J. C. Ie Sage van Hoeve, F. H. J. Wibaut, J. Verkujjl Quakkelaar en W. L. Winkelman, leggen de vereischte eeden af, waarop de voorzitter hun geluk wenscht met hunne herbenoeming, waaruit blykt dat de heeren het vertrouwen der kiezers genieten. De voorzitter spreekt daarbjj de hoop uit dat zjj nog geruimen tjjd hunne beste krachten aan den bloei en het welvaren der gemeente zullen kunnen wjjden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Na mededeeling van eenige ingekomen stuk ken geschiedt overlegging van de gemeente- begrooting over 1892, sluitende in ontvang en uitgaat tot een bedrag van f 182252.63. Nog worden overgelegd de rekening van de kamer van koophandel over 1890, sluitende met een goed slot van 58.30de be grooting van idem over 1892, in ontvang en uitgaaf sluitende met 435 de begrooting van het gasthuis over 1892, met f 15558.81 idem van het algemeen armbestuur met f 8880 idem van het burger weeshuis met f 7005.12); idem van de dd. schntterjj met 1784.50. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een wethouder. Met 13 stemmen wordt de heer J. Verkuyl Quakkelaar als zoodanig herbenoemd. Op de vraag des voorzitters of hy die be noeming aanneemt, verklaart de heer Quakke laar, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, zich daartoe bereid. De voorzitter wenscht hem alsnu geluk, de hoop uitende dat de heer Quakkelaar nog vele jaren zoowel in het college van het dag- bestuur als in den raad de belangen van Ylis- singen zal mogen behartigen. De leden van den raad geven van hunne instemming met het gesprokene bljjb. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een ambtenaar van den burgerljjken stand. De heer A. A. A. E. Gewin wordt als zoodanig benoemd en verklaart zich bereid de benoeming aan te nemen. Aan mej. M. R. Bourdrez wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan school D, ingaande met 15 October a. of zooveel vroeger als in de vacature zal zyn voorzien. Burg. en weth. worden gemachtigd tot het oproepen van sollicitanten voor die betrekking. s Tot leden der onderscheidene vaste commis- siën uit den gemeenteraad worden benoemd in de eommissie voor de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, de burge meester, voorzitter, en de heeren dr J. van der Beke Callenfels, W. L. Winkelman, F. Delvoye en J. Ie Sage van Hoeven, leden. In de commissie voor de belastingen, de heer Th. van Ujje Pieterse, voorzitter en de hee ren S. Alter, dr J. van der Beke Callenfels, A. A. A. E. Gewin en I. Harder, leden. in de commissie voor de financiën de heer J. Verkuyl Quakkelaar, voorzitter, en de heeren F. Delvoye, C. Mortier, Jos. van Raalte en F. H. J. Wibaut, leden. in de commissie voor fabricage de bur gemeester, voorzitter, en de heeren J. Ver kuyl Quakkelaar, Jos. van Raalte, A, Loois, C. A. Kalbfleisch en E. M. Chevalier, leden. in de commissie, bedoeld in de laatste zinsnede van art. 4 der verordening op de in vordering van den hoofdeijjken omslag, de heeren B. Mortier, W. L. Winkélman, F. Del voye en J. Ie Sage van Hoeve. in de commissie voor de badplaats de heeren A. A. A. E. Gewin, F. H. J. Wibaut en E. M. Chevalier. in de commissie van den Middelburg- Vlissingschea straatweg de heer J. Verkuyl Quakkelaar. in de commissie van den Koudekerk Vlissingschen straatweg de heer J. Verkuyl Quakkelaar Van de firma Ribbink van Bork Co. te Amsterdam is een verzoek ingekomen om con- oessie voor den aanleg en de exploitatie van telephoongeleidingen in deze gemeente. Burg. en weth. stellen voor in principe te besluiten tot het verleenen van de gevraagde concessie, teneinde met den aanvrager kunne worden overeengekomen omtrent de meer gedetailleerde voorwaarden, waarop die concessie alsdan defi nitief kan worden verleend. Dit wordt goedgevonden. Verder wordt besloten tot de voorloopige vaststelling der gemeenterekening over 1890, sluitende in ontvang met 210.407.60J, in uitgaaf 202.280.471, alzoo met een goed slot van ƒ8217.13. Naar aanleiding van een schrjjven van den burgemeester van Koudekerke omtrent den aankoop van grond tot verbetering van het smalle gedeelte van den Koudekerk—Vlissing schen straatweg, stellen burg. en weth. voor hen te machtigen om, in overleg met het ge meentebestuur van Koudekerke, de by art. 121 der gemeentewet bedoelde machtiging aan Ged, staten te verzoeken, om deze zaak, onder nadere goedkeuring van dat college, gemeenschappelijk te kunnen regelen. De machtiging wordt verleend. Aangenomen wordt zonder beraadslaging of hoofdeijjke stamming een voorstel van burg. en weth. om aan het hoofd van school C, boven en behalve de vergoeding voor huishuur ten bedrage van 250 per jaar, eene toelage te verleenen voor 1892 ad 50. Besloten wordt ook om, behoudens nadere bekrachtiging door de wet, te bljjven heften eene plaatseljjke belasting op het gedistilleerd en gemaal op denzelfden grondslag als tot dus ver. Aan D. Waltz, steenhouwer, wordt op zyn verzoek tot wederopzeggens toe, en behoudens de rechten van derden, vergund gebruik te makea van een stuk gemeentegrond ter grootte van 16 M1, gelegen in den Vrjjgang, tegen be taling eener retributie van f 4 per jaar. Ü9 rekening van den Koudekerkschen straat weg over 1890, sluitende in ontvang met 5981.02, in uitgaaf f 3815.66 alzoo met een goed slot van 2165.36 wordt goedgekeurd. Aan regenten van het gasthuis wordt mach tiging verleend tot teruggave van een evenredig deel der gestorte gelden voor opname in het Gasthuis van de wed. Rozenberg—De Krujjff. Eindeljjk wordt vastgesteld het le suppletoir kohier van den hoofd, omslag over 1891 en daarna de zitting gesloten. (Tengevolge van een misverstand wconde onze berichtgever de zitting niet by en konden wjj eerst gisteren avond dit verslag samen stellen,) Van 1 en 2 September. Middblbubb. GetrouwdJ. Bonman, wed' 58 j. met S. Quadekker, jd. 42 j. J. A. Smit, jm. 33 j. met M. A. H. Baden, jd. 24 j. Bevallen C. van Agten, geb. Dirkse, z. J. S. Sejjbel, geb. Goeman, d. J. A. Hack, geb. Franke, d. E. C. Broekman, geb. Schouten, z. A. C. Sprokkreeff, geb. Lsnnings, z. Was vroeger de beoordeeling van de geschiktheid der miliciens, die vóór hun in dienst treden theoretische en practische mili taire kennis hadden weten te verwerven, op grond waarvan zjj verkorting van diensttyd verkregen, aan de korpscommandanten overge laten, de nieuw opgetreden minister van oorlog heeft gemeend, dat dit tot zeer verschillende oordeelvellingen aanleiding moest geven, en wil daarom meer eenheid in de beoordeeling hebben. Aan den inspecteur der infanterie is daarom door hem opgedragen, een programma samen te stellen, dat by de beoordeeling van deze miliciens voortaan zal moeten worden ge volgd. Door den minister van oorlog is, naar men aan de Haarl. Ct. meldt, thans definitief beslist, dat de 5 cadetten der K. M. Academie, die met gunstig gevolg het officiers-examen aflegden, doch niet tot dien rang werden be noemd, omdat zjj gedegradeerd waren, met 1 Sept. weder ter beschikking zyn van den goe- verneur der Academie, die tevens gemachtigd is om, nadat zjj weder in den graad van ser geant zyn hersteld, hen, zoolang zjj geen vol doende bewjjzen leveren van hun positie te begrijpen, niet voor benoeming tot 2n luit. voor te dragen. Op 't kerkhof te Bolsward is Zaterdag jl. door mr. Smeenge, lid ter Tweede kamer, het gedenkteeken op 't graf van nu wjjlen den heer W. U. de Jong, in leven voorzitter van de schippersvereeniging Schuitevaer, onthuld. Het is een obelisk. Voorop staat«Hulde van vereeniging Schuitevaer aan haar voorzitter, 1870—1890," en daaronder de namen der leden van het bestuur. Aan de eene zjjdeTer nage dachtenis aan den eere-voorzitter der Veréeni- ging tot bevordering van handel en nijverheid te Bolsward;aan de andere„W. U. De Jong, geb. 4 Maart 1812 te Ureterp, overleden 23 December 1890 te Bolsward." Achter ziet men in haut-relief een brik met volle zeilen. Bovenop staat een anker met de zinnebeelden van de scheepvaart. Ged. staten van Friesland hebben, met vernietiging van de beslissing van den gemeen teraad van Obsterland tot niet-toelating van den heer R. van Zinderen Bakker als raadslid aldaar, op grond dat hy, als aannemer van een onderhoudswerk ten behoeve der gemeente, valt in de termen van art. 24 der gemeentewet, zyn toelating alsnog bevolen. De koningszweep is gisteren te Leeuwar den gewonnen door de bruine merrie Marianne, eigenaar 8. Witteveen te Rauwerd, berjjder A. Witteveen. Aan de Tweede kamer der staten-gene raal zal worden verzonden afschrift van het adreB van pl. m. 1300 burgers van 's Hertogen bosch, die op ontslag van den commissaris van politie Van Goor aandringen. Op de geheele Veluwe moet het honing, gewin totaal mislukt zyn. In geen 20 jaren was de opbrengst zoo gering. Van de heide heeft men geen groote verwachtingdaarvan komt nooit een hoeveelheid van eenig belang in den handel. Toch is het te wenschen, dat het gewin meevalt, omdat anders geen korven zooveel voorraad zullen hebben, dat de bjjen voedsel hebben voor den winter. Dat de Scquah-manie hoe langer hoe meer wordt overdreven blykt wel uit het feit dat op eene zitting, Dinsdagavond te Rotterdam ge houden, een der aanwezigen de tribune betrad en verklaarde het jammer te vinden dat «myn heer Sequah" niet te Rotterdam voor de ljjdende menschheid een groot ziekenhuis oprichtte. Voorts deelde hjj mede dat op verzoek van velen een request was opgemaakt aan H. M.de koningin, met het verzoek dat het verbod om Sequah's geneesmiddelen te verkoopen mocht worden opgeheven, opdat Sequah ongedwongen in Nederland zjjne praktjjk zou kunnen voort zetten. Dat request zou heden voor iederen belang stellende ter teekening liggen en zoo spoedig mogelyk zou het worden verzonden. Ten slotte deelde dezelfde spreker medo dat Sequah nog niet weggaat. Op den Vlaardingschen djjk onder Schie dam werd door een gistwagen een kinderwagen omvergereden. Een der twee daarin zittende kleinen kwam onder een der wielen terecht en werd zoo ernstig gekneusd dat het Bpoedig overleed. Het andere kind, dat in den kinder wagen was vastgebonden, bekwam geen letsel. De zaak is in handen der politie. Te 's Gravenhage heeft een Engelsche hotelbediende zich eenigen tyd als een Itali- aansche prins, neef van den koning van Italië, voorgedaan. Hjj schjjnt dit nog al goed te hebben gedaan, ten minste in een der voor naamste hotels heeft hjj dupes gemaakt. Hjj sprak vloeiend verscheidene talen en zoowel zjjn uiterlyk als zjjn elegante kleeding scheen geen achterdocht te wekken. Plotseling is hjj vertrokken zonderzyn hotelrekening te betalen en nu zoekt de politie hem. By de te Culemborg gehouden verloting van paarden, vee, landbouwwerktuigen, enz., viel de hoofdprjjs, zjjnde een Utrechtsch wa gentje met paard en tuig, ingespannen compleet, ten deel aan een der muzikanten van het staf- muziekkorps 5e reg. inf. te Amersfoort. Te Aalten heeft Dinsdag een hevige brand gewoed. Zes huizen lagen in een kort tjjdsverloop in asch en groote inspanning kostte het nog andere panden, die gevaar liepen, te behouden. Alles was verzekerd. Te Deventer sloeg een bootje, waarin drie knaapjes van 10 tot 15 jaar voeren, om, waar door allen te water geraakten. Twee hunner werden gered, de derde echter levenloos op gehaald. Op het stations-emplacement te Neede is een conducteur, die met een anderen beambte stond te praten, door een locomotief, die aan het rangeeren was, aangereden. De man, gehuwd en vader van twee kinderen, bleef op de plaats dood. Op de Donderdag te Vianen gehouden tentoonstelling van Floralia bevond zich ook de bekende rheumatiekplant, dezer dagen «Sequah" gedoopt. Het plantje kwam niet voor bekroning in aanmerking. Op zyn kasteel te Hamme St. Pierre, België, is de millionair Moutier vermoord. De misdaad moet niet het werk van dieven zjjn geweest. De zaak is in een geheimzinnig duister gewikkeld. Moutier leefde gescheiden van zyn vrouw. Er schjjnen gronden tot ver denking tegen deze te bestaan, zjj is althans aangehouden. Andere arrestaties worden ver wacht en men voorziet een groot schandaal. Ingevolge bevelschrift van den rechter van instructie zyn ter zake van het vreeselyk spoorwegongeluk by St. Mandé de machinist op den van Vincennes gekomen trein en de onderchef van het station te Vincennes naar de rechtbank verwezen. Te Königshofen by Straatsburg is het stationsgebouw, waarin tevens een graanma- gazjjn gevestigd is, door brand vernield. De oorzaak is nog niet bekend. In een kolenmjjn nabjj Redminster vond een ontploffing plaats. Reeds zyn 9 ljjken ge vonden. Door een wervelwind, gepaard met hagel slag, werd in de omgeving van Settino, San Marco, Castigloneen Gassino de geheele oogst verwoest. Verscheidene personen werden ge wond en vele huizen sterk beschadigd. Ten gevolge van een opzienbarend ge val betreffende een jong meisje, dat in een klooster te Lissabon op gruweljjke wjjze mis handeld en vervolgens vergeven werd, heeft de Portugeesche regeering eene commissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand der hospitalen, kloosters en an dere kerkel jjke inrichtingen, en deze op gezette tjjden te inspecteeren. De bedevaart naar den Heiligen Rok van Trier belooft de leegte, onlangs ontdekt in de kas der Sint Pieterspenning, flink aan te vul len. Er is zorg gedragen, dat de pelgrim niet vergeet te offeren voor den Heiligen Vader. De twee offerblokken, voor dit doel bestemd, zyn zoo geplaatst, dat indien hjj het eene niet ziet het andere hem zeker in het oog valt. De eerste bus gaat hjj voorbjj als hjj het Heilig Gewaad nadert, de tweede springt hem in het oog als hjj terugkeert. De bedevaart is den 20en Aug. begonnen en op den 24en moeten reeds 30,000 Mrk in de offerblokken zyn gevonden, ongetwyfeld tot groote verlichting van de administrateurs van den Pieterspenning. Donderdagnacht is een bergmassa van ongeveer 200,000 kubieke meter in het Puster- dal tusschen Thai en Lienz, Tirol, gestort, waardoor de loop der Drau gedeelteljjk versperd is en de rivier zoozeer iB gezwollen, dat zjj op sommige plaatsen een meer geljjkt. Men ver keert in ongerustheid omtrent de mogelijkheid, dat de Drau eene nieuwe bedding zou kunnen zoeken en daardoor de steden in het dal bedreigd zouden kunnen worden. Stanley is met zyn vrouw te Royston aangekomen. De groote wereldreiziger is nog niet hersteld van zyn val te Mürrenofschoon hy krukken gebruikt werd hjj op een stoel uit den trein in het rjjtuig gedragen. Tegenwoordig hebben de luohtreizigers geen geluk. Zekere Logan steeg Zondag 11. te Detroit (Michigan) op en zou per parachute neêrdalen. Op eene hoogte van 6000 voet liet Logan zich neder. Door den grooten afstand kon men niet zien, wat aan de parachute ha perde, doch een krept van afgrjjzen steeg op uit de saamgestroomde menigte, toen men den

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 2