Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. allen, die zich voor de verlichte akte gymnastiek bekwamen, met graagte gebruikt worden, om het drieledig voordeel dat het geven kan le ziet men er nit hoe en wat er voor die akte gevraagd kan worden; 2e bevat het antwoorden, die men misschien te vergeefs elders zon zoeken, en 3e kan men er zich zeiven een voor-examen mede afnemen. Toch moet de inhond er van met voorzich tigheid behandeld worden, waarom een »ge- bruiksaanwjjzing" in dezen niet overbodig is. Men zorge er nl. vooral voor, de antwoorden niet te memoriseeren zonder z3 ten volle te begrjjpen. Zjj moeten ontleend zjjn aan de praktykwat men zegt moet men ook gezien en gedaan hebben; by de gymnastiek vooral komt het aan op doen. De bedrevenheid in het doen uitvoeren van en de bekendheid met de vrjje en de orde-oefeningen en de bewe gingsspelen, zooals het examen-programma voorschrijft, zou op eenig examen spoedig bljjken onvoldoende te zyn, wanneer men die slechts by wjjze van memorie-werk had aan geleerd. Het zou er mee gaan als met iemand, die bijvoorbeeld alle eigenschappen der even redigheden op zyn duimpje kan opzeggen, maar ze nooit had bewezen of toegepast; of die eanig woord zonder font kon verbuigen, maar in de praktjjk niet wist of het de of den moest zyn. Verder meene men niet, dat er niet nog andere vragen kunnen gedaan worden dan in bovengenoemd werk voorkomen. Het veld is ook hier vrjj uitgebreid; doch kan men met bewuatzjjn deze beantwoorden dan behoeft men voor andere niet te vreezen. Sn hiermede wordt het gebruik van deze theorie" aan belanghebbenden ten zeerste aanbevolen. Druk en papier zyn goed, ofschoon de omslag wel iets zwaarder kon zjjn. De prjjs is billjjk. Goes. P. VAK raai Meulek. Arrondissement!-tiechtt>ank te Middelburg. Op Vrjjdag den 14en dezer zullen o. m. voor deze rechtbank behandeld worden lo. de zaak tegen D. V., 61 jaar oud, werk man, wonende te Hulst, thans alhier in hech tenis, ter sake van de door hem in de zitting dier rechtbank van 26 Juni jl. afgelegde valsche verklaring onder eede. In deze zaak zullen 4 getuigen door het open baar ministerie worden voorgebracht; En 2o. de zaak tegen J. N. R., oud 37 jaar, metselaar, geboren te Sluis, laatst gewoond hebbende te Rotterdam, thans alhier gedetineerd beklaagd van diverse oplichtingen, door hem in Mei 11. in de gemeenten Heinkenszand en Borssele gepleegd. In deze zaak zyn vanwege het openbaar ministerie 12 getuigen gedagvaard. Joseph Muller, oud 29 jaren, en Grietje Köning, oud 31 jaren de vadermoorders van Borgertange, gem. Vlachtwedde tegen welk echtpaar op 24 Juli jl. door het O. M. by de arr.-reohtbank te Winschoten ter zake van doodslag een gevangenisstraf is geëischt van vyftien jaren voor ieder, werden Woens dag gevonnist. Eerstgenoemde werd veroor deeld tot tien jaren gevangenisstraf, de tweede genoemde vrijgesproken. Bljjkens de overwegingen, aan die uitspraak voorafgaande, is door de rechtbank onder meer aangenomen, dat de le bekl., volgens wettig en overtuigend bewjjs, zich op 31 Meijl. heeft schuldig gemaakt aan doodslag, door verstik king veroorzaaktvervolgens dat toen man en vrouw voornoemd het door de 2e bekl. zynde de dochter van den verslagene uit de schuur der woning gehaalde kruiwagenzeel, namelyk het touw 'twelk met dat zeel een geheel uitmaakt, om den hals van hun slacht offer Bnoerden en het lichaam huns vaders vervolgens aan den balk boven den koestal ophingendat toen nl. die strop werd ge legd de dood reeds was ingetreden, waar uit, altjjd volgens die overwegingen, volgt, dat de schuld van de 2e bekl. als medeplichtige aan den gepleegden moord als niet bewezen werd geacht. Het door den len bekl. in de instructie verklaarde, dat de verslagene by het omsnoeren van den hals nog met de beenen had geschopt, was by de openbare behandeling door hem weer ingetrokken. Twintig minuten ongeveer n& de uitspraak overschreed de onschuldig verklaarde met haar jongste kind van een jaar op den arm den drempel der gevangenis; ze was »vrjj" en sloeg den provincialen grintweg in om huis waarts te keeren. Een troepje Muntendammers, waaronder eenigen van de zwakkere helft, die haar met ongeduld verbeidden, was gelukkig root haar afgezakt, op de verzekering van bevoegde zjjde, dat se niet direct in vryheid werd geBteld. Zooals gisteren nog in een deel der oplaag gemeld is waren Donderdag by de aankomst van H. M. de keizerin van Duitschland te Ylissin- gen de burgemeester, de vice-consul van Groot- Brittanje, de consul van Duitschland en de commandant van het wachtschip, allen in ambtsgewaad, benevens een vrjj talrjjk publiek tegenwoordig. De keizerin, van hare 5 zoontjes vergezeld; nam een hartelyk afscheid van de officieren van het kon. Engelsch jacht Victoria and Albert. Te 4f uur vertrokken de hooge reizigers met een extra trein, waarin drie Duitsche salon wagens, van Vlissingen naar Berljjn. De keizerin, gekleed in een lichtgrjjs wan deltoilet, beantwoordde allerminzaamst de beleefde groeten van het publiek. Het Engelsche jacht vertrok kort daarop weder naar zee. Dinsdag a. s. zal Z. K. H. Prins Heinrich van Pruisen, broeder van den keizer van Duitschland, met den sneltrein van 12.4 te Ylissingen aankomen, om de reis naar Londen per dagboot te vervolgen. De 120 M. lange aanlegsteiger, die van wege 's rjjks waterstaat aan de zuidzjjde der binnenhaven te Ylissingen, in de onmiddelljjke uabjjheid der kleine sluizen, wordt aangebracht, is bjjna gereed. Door 8 bruggetjes met den wal verbonden, verschaft hjj den schepen eene uitmuntende ligplaats. Woensdag morgen viel te Vlissingen in heft te water liggend stoomschip Salak aan de Eonink. Maatsch. de Schelde zekere P", 16 jaar oud, van het sparredek in het ruim. Inwendig zwaar gekneusd, werd hy per brancard naar zyne woning vervoerd, waar hy, volgens de Vliss. Ct, Donderderdag morgen overleed. In Borssele keerden Donderdag een paar duiven in haar til terug, die vóór ruim drie weken door een ingezetene uit Wolfaartsdjjk als een geschenk in een gesloten mandje waten medegenomen en aldaar waren opgesloten. In de laatst te Tholen gehoudene ge meenteraadsvergadering werd de gemeentereke ning over 1890 vastgesteld in ontvang op 28388.43$, in uitgaaf op j 25720.17$, die van het algemeen armbestuur in ontvang op 603.46, uitgaaf 598.19, en die van het weezen armbestuur in ontvang op 1060.95$, uitgaaf 1054.27. In handen eener commissie werd gesteld een request van den heer Yan West, waarin de aandacht gevestigd werd op de heffing van schoolgeld, voor zooverre deze de vakken van het meer uitgebreid lager onderwys betreft. Hiervoor wordt geen reductie toegestaan, wan neer meer kinderen uit een gozin daaraan deelnemen, wat by het 1. o. wel het geval is. Yoor ouders met groote gezinnen is het be- zwaarljjk hunne kinderen de lessen in genoemde vakken te doen volgen, waarvan minder ont wikkeling het gevolg is. Requestrant geeft daarom in overweging voor het m. u. 1. o. ge- ljjke reductie toe te staan als voor het 1. o., welke maatregel voorzeker menig gezin zou toejuichen. Eveneens werden in handen eener commissie gesteld eenige bezwaarschiften Hoofd. Omslag. De geloofsbrieven van het herbenoemd en be noemd raadslid werden nagezien en in orde bevonden. Yerder werd besloten de voorwaarden tot verlenging der concessie met den eigenaar der gasfabriek ter beoordeeling aan den directeur der gasfabriek te Middelburg te zenden. Eindelyk werd door den voorzitter zoowel als door de andere gemeenteraadsleden een hartelyk afscheid genomen van den heer A. van der Burght. Door den voorzitter werd hem herinnerd, dat hy slechts 12 maal de ver gadering niet had bygewoond, niettegenstaande hy 38 jaren zitting in den raad had en dat hy de eenige was met wien hy altyd samen gewerkt had zoodat hy met recht kon zeggen: de heer V. d. B. heeft gedurende die jaren steeds met y ver in het belang der gemeente werkzaam geweest. Hy wenschte hem van ganscher harte nog eenige jaren levens toe in het genot eener goede gezondheid. De rjjksveldwachter 3e klasse, (brig, tit.] C. Snoep te Bruinisse is aangesteld tot rjjks veldwachter 2e kl. (brigadier) en wordt met 8 Aug. verplaatst van Bruinisse naar Sommels. dyk. Te Haamstede is by herstemming tot lid van den raad gekozen de heer J. Boot W«. met 47 van de 69 geldig uitgebrachte stemmen. Het getal kiezers bedraagt 99. Te Westdorpe brachten 68 kiezers hunne stem uit. Gekozen werd de heer J. A. van Overbeke met 47 stemmen, terwjjl de heer S. W. van der Vegt er 21 verkreeg. Zoodra zich Woensdag de tyding ver spreidde der benoeming van den heer J. E. Dhondt tot burgemeester der gemeente Eede betuigden vele ingezetenen aldaar hunne inge nomenheid daarmee door het uitsteken van vlaggen. Het zanggezelschap Eede1! grenszangers, waar van de heer Dhondt de stichter en de ziel is, bracht den benoemde eene serenade, terwyl de voorzitter hem hartelyk geluk wenschte. Des avonds werden vreugdevuren ontstoken en bleef de bevolking nog eenigen tyd feest vieren. Yan 6 en 7 Augustus. Middelburg. Ondertrouwd: J. Coppoolse, jm. 20 j. met C. Dobbelaar, jd. 24 j. J. C van Offenbeek, jm. 25 j. met C. van den Broeke, jd. 29 j. GetrouwdJ, C. Schoep, jm. 21 j. met J. C. Boot, jd. 25 j. G. W. F. Epkema, jm. 27 j. met J. A. E. de Raad, jd. 24 j. BevallenA. W. E. de Koster, geb. De Graaf, d. E. C. Dentz, geb. Kuiler, z. J. Klei- nepier, geb. Van den Broeke, d. J. Bosdjjk, geb. Grims, z. J. Konraad, geb. Van Vlaan deren, z. In de te Zwolle gehouden algemeene ver gadering van den Nederlandschen Bond Maat schappelijk belang is nog besloten het volgende jaar de algemeene vergadering te Delft te houden. Na bespreking van voorstel-Almelo, luidende: Uiteenzetting van het verschil tusschen goed en verkeerd toegepaste coöperatie, vooral met het oog op Twentsche toestanden, werd be sloten de verdere behandeling aan het hoofd bestuur over te laten. Naar aanleiding van het voorstel-Arnhem, om de regeering uit te noodigen maatregelen te nemen teneinde te voorkomen, dat voortaan vervalschte levensmiddelen in den handel ge bracht worden, werd na breedvoerige discussie een motie aangenomen van den voorzitter, om alleen verkeerd toegepaste winkelcoöperatie te bestrjjden. Ook werd een voorstel behandeld, om in het algemeen reglement op het spoorwegvervoer o. a. deze verbetering te veikrjjgen, dat ver goeding worde gewaarborgd by totaal verlies der goederen. Op voorstel van den heer W. J. H. Damman te Zwolle is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren W. J. H. Damman te Zwolle, Tos te Leeuwarden en H. M. Kloppers te Vlis singen, om deswege de noodige voorstellen aan de vergadering te doen. Een voorstel Zwolle om bet hoofdbestuur te machtigen, zich met het bestuur van den Bond tot bestrijding van overdreven Zondagsrust bij pos teryen en telegraphie te verstaan, ten einde tusschen deze en den bond Maatschappelijk belang een fusie tot stand te brengen, met dien verstande dat door Maatschappelijk belang ook het programma van dien bond wordt overgenomen, werd ingetrokken met het oog op de beslissing, onlangs.in de vergadering van de vereeniging tegen de Zondagsrust gevallen. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Ten slotte wees de afgevaardigde uit 's Gra- venhage op het feit, dat de leden der Haag- sche afdeeling in den strjjd tegen Eigen hulp den spits afbjjten en het dus zeer 'oegrypelyk is, dat men in Den Haag den klemtoon legde op dat doel van den bond, en bracht de heer Yan Rees in herinnering dat op de vergadering te Utrecht de vraag, of de bond zou ophouden te bestaan zoodra Eigen hulp werd opgeheven, werd beantwoord met de verklaring, dat de bond eerst zou verdwynen als er geen handel meer bestond. De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterkendrank zal Woensdag en Donderdag 9 en 10 September, te Leeuwarden eene alge meene vergadering houden. Op den avond van Woensdag zullen de hee ren E. J. W. Koch, dr H. Fabius, B. P. Huur man en R. van Zinderen Bakker korte spreek beurten vervullen; terwyl op de vergadering van Donderdag o. a. zal behandeld worden de vraag vanwege het hoofdbestuur W a t k a n, wat moet er gedaan worden tot meerderen bloei der vereeniging, tot vernieuwd leven bjj de afdeelingen en correspondentschappen "Verder zullen verschillende voorstellen aan de orde komen. De werkstaking onder de sigarenmakers te Kuilenburg, die byna zes weken duurde, kan men wel als geëindigd beschouwen. Dageljjks gaan er aan 't werk. Wel loopen nog verscheidene ledig, doch het meerendeel werkt weer. Men kan slechts aan de enkele sigarenmakers, die over dag loopen te wandelan, bespeuren, dat er werkstaking geweest is. De werkstakers zien geen enkelen eisch ingewilligd. De proclamatie, dat niet meer dan drie per sonen in vereeniging zich langs de openbare straten mogen bewegen of stilstaan, is door den loco-burgemeeester ingetrokken. Een meisje, 17 jaren oud, wonende onder IJselmonde, dat Zaterdag avond om een uur of negen met een mandje naar het dorp. geweest was om boodschappen te halen, werd op de terugreis eensklaps door drie jongens, allen van denzelfden leeftjjd als het meisje, aangegrepen. Haar mandje werd haar ont rukt, een doek voor of in haar mond gehouden en door middel van een band of touw óen harer beenen aan den hals vastgebonden. In zulk eene houding werd zy onder de doornenheg die daar langs den Oostdjjk groeit, teruggevonden. Wat misichien nog verder is geschied, zal het gerechtelyk onderzoek aan het licht moeten brengen. Al de daders zyn bekend. Geruimen tyd na het voorval was het meisje niet in staat óen harer familieleden te her kennen, zóo hadden de zenuwen haar overmand. De veearts te Berkel geraakte Woensdag nacht met paard en tilbury te water, met het ongelukkig gevolg dat hjj eenige oogenblikken later levenloos wérd opgehaald. Het Maandblad tegen vervalschingen (redac teur dr P. F. van Hamel Roos) werd van be voegde zyde ingelicht, dat in verschillende plaatsen van ons land wederom vervalschte soda uit België in den handel komt, waardoor de eerljjke handelaren voor hunne onver- valschte en natunrljjk duurdere soda na genoeg geen afzet kunnen vinden. Noch de douane, noch de politie bemoeit zich met deze zaakzoodat men dus geheel machteloos tegenover dit bedrog staat. Al geldt het een schynbaar onbelangrjjk artikel, zoo komt toch het Maandbl., in het belang onzer vaderland- sche industrie en van den eerljjken handel, krachtig tegen dit schromelyk bedrog op en dringt er nadrukkelyk op aan, dat aan onze wet, die toch immers bedrog in den aard der koopwaar Btraft, de hand gehouden worde door de autoriteiten. Het blad geeft aan de regeering in overweging een, zjj het ook nog zoo klein, recht van Bommige nader aan te geven artikelen te heffen, al ware het alleen omdat dan tal van zaken, die, zooals de ver valschte soda, ongehinderd de grenzen pas- seeren, aangegeven en de monsters in ryks laboratoria onderzocht zouden moeten worden. Hierdoor zou de kooper in ieder geval zeker heid ontvangen door officieele certificaten omtrent den aard der koopwaar en niet meer, zooals nu, algeheele onbekendheid met de vervalsching kunnen voorwenden. In het algemeen is een ernstig en scherp officieel toezicht aan de grenzen zoowel voor den in- als uitvoer een hoogst nuttige en noodige zaak. Voorshands schjjnt intusschen publiciteit nog het eenige inderdaad afdoend middel tegen het kwaad te zyn. De redactie van het Maandbl. stelt zich daarom voor, zoo als zjj reeds vroeger deed, op verschillende plaatsen monsters soda te koopen en het resultaat harer onderzoekingen met de namen der verkoopers ter kennis van het publiek te brengen. Auguste Yitu, de bekende tooneelcriticus van den Figaro, is Woensdag op 68-jarigen leeftyd te Parjjs overleden. Door de Deutsche Bank is eene verkla ring openbaar gemaakt, volgens welke het verlies door de onlangs aan het licht gekomen oplichterjj in geen geval meer dan een milli- oen Mark zal bedragen. De beambte Frank is der politie nog niet in handen gevallen. Op het diner, den afgevaardigden der tentoonstelling van Chicago te Berlyn aange boden, heeft de heer Phelps, gezant der Yeree- nigde Staten bjj het Duitsche rjjk, verklaard, dat Amerika geneigd was haar beschermend stelsel te laten varen, indien deze tentoonstel ling 't bewjjs mocht leveren, dat Duitschland beter en goedkooper waren weet voort te brengen dan Amerika. Voorts moet op de conferenties, die de heeren met den Duitschen rjjkscommissaris Wermuth hielden, zyn medegedeeld, dat voor den duur der tentoonstelling do arbeiderswetten, die de toelating in Noord-Amerika van werklieden, wel ke onderling bjjzondere vereenigingen vormen, verbieden, zullen worden opgeheven. Alles wat het vervoer en de verzekering van hetingezon- dene betreft, alsook de bescherming van paten ten, het tappen en schenken van Duitsche bieren en wjjnen en wat dies meer zjj, zal op de vrygevigste wjjze worden geregeld. Yoor zaken van kunst zal een afzonderljjk Arneri- kaansch commissaris, die reeds naar Europa onderweg is, optreden. In de militaire zwemschool bjj Plötzenzee (Berlyn) is Zaterdag de uhlaan Seifert ver dronken, onder de volgende omstandigheden. Seifert bevond zich aan den zoogenaamden hengel en kreeg instructie van den korporaal Dehn, die dat vak al vier jaar bjj de hand heeft, maar er niet bepaald voor berekend schynt. Immers, toen op een gegeven oogenblik Seifert niet meer kon en zich aan een paal vastklemde, sloeg de instructeur Dehn hem mot den stok van den hengel op de handen, met dit gevolg dat Seifert moest loslaten, maar tegelyk ook de ljjn van den hengel losraakte en de ongelukkige in de diepte verdween. Wel dook Dehn hem aanstonds na en deden ook anderen al het mogeljjke, maar eerst een half uur later vond men het ljjk. Dehn is in arrest. Een honderdtal toeristen in Zwitserland van iederen landaard hadden zich Zondagavond op den Rigi-Kulm verzameld, teneinde van dit punt het uitzicht over den van vreugdevuren en illumination fonkelenden omtrek te hebben. Er woei een kille westenwind en de thermo meter stond niet hooger dan 5° C., maar dit belette niet dat de gloed der overal opvlam mende geestdrift zich aan de toeschouwers mededeelde. Naar den zuidkant waren de berg toppen een weinig beneveldwelk sterveling is ooit op don Rigi top geweest zonder in de eene of andere richting een nevelgordyn te moeten wegdenken Desniettemin boorden de vuren op de Mythen-spitsen, op den Stoos, den Frobnalp, den Nederbauen, den Müsenalp, den Schlienen en die aan de zuidelyke helling van den Filatus hunne stralen door de wolken. Het uitzicht in de vlakte was nagenoeg vrjj. Men overzag den omtrek van Zug, van Zurich, van Luzern, van Aargau, van Kussnacht, van Schwyz. En overal blonk het van vonken en vlammenuit elke valleiuit iederen heuveltop straalde een gloed. De wjjde uitge strektheid geleek een woud, waar glimwormen in schitteren. In alle richtingen, in de meest verborgen schuilhoeken vlamden de dankoffers van het kleine, krachtige volk, dat zes eeuwen lang, te midden van onoverzienbare moeieljjk- heden en hindernissen, zjjne vryheid en onaf hankelijkheid bewaard heeft. Uit een artikel van den commandant der Londensche brandweer, kapitein Shaw, in de New Review, over de schouwburgbranden, bljjkt, dat in de jaren 1886—90 68 schouwburgen zyn verbrand en 38 beschadigd door brand, waarbjj 499 menschen den dood vonden en 213 gewond werden. Deze expert verklaart, dat de schouw burgen tegenwoordig zoo gebouwd kunnen wor den, dat er niet het minste gevaar is voor het verlies van menschenlevens bjj brand. De Spaansche regeering is echter de eenige re geering, die de zaak goed heeft aangepakt. Het MarokkaanBch gezantschap is op zyn reis van Guipuzcoa naar Madrid aan een groot gevaar ontsnapt. Een der remmers bespeurde aan den uitgang van een tunnel een groot rotsblok, dat op den weg gevallen was. Gelukkig bemerkte de machinist de signalen, welke de remmer hem gaf, bjj tjjds op. De Marokkanen bleven van al de reizigers het kalmste. Een hunner zeide»dit zyn nu de onaangenaamheden van het reizen per spoor trein. Te paard reizen duurt langer, maar men loopt niet zoo'n groot gevaar het leven te ver liezen". Volgens telegram uit Madras, Yoor-Indië, bestaat er bjjna geen hoop meer, dat in de provinciën Chingleput en Noord-Arcot de hongersnood zal kunnen voorkomen worden. De toestand wordt in die streken dageljjkB ernstiger en er heerscht eene hitte zonder voorbeeld. Uit Mürren wordt gemeld, dat Stanley byna geheel van de gevolgen van zyn val hersteld is. Het stoomschip Majestic van de White Star Line is den Atlantischen Oceaan in 5 dagen, acht uren en acht minuten overgestoken en heeft daarmede het transatlantisch record geslagen. Te Saragossa is een man overleden op den leeftjjd van 106 jaren, waarvan hjj 40 jaren op de galeien heeft doorgebracht. De overledene was in zyne „goede dagen" een der meest ge vreesde roovers in de Pyreneën In 1846 werd hjj wegens driedubbelen moord en roof veroordeeld en levenslang naar de galeien gezonden en eerst voor vjjf jaren wegens vergevorderden leeftyd in vryheid gesteld. Tengevolge der verlaging van het tarief voor de paspoorten is de emigratie der Rus sische Joden in den laatsten tyd op onrust barende wjjze toegenomen, aldus wordt aan de Times gemeld. Te Thorn, op de Duitsch- Russische grens gelegen, zyn zoo veel Joden aangekomen, dat alle beschikbare plaatsruimte door hen is bezet. Zelfs de gevangenis is overvol en de politie moest reeds bjj verschil lende particulieren een onderkomen voor de landverhuizers zoeken. Duitschland, Oostenrjjk en Rumenië weigeren den toegang aan hen, die niet bewyzen kunnen, rechtstreeks naar een der Duitsche havens en van daar naar Amerika te kunnen doortrekken. Daarentegen dry ven de Russische autoriteiten de Joden, die eenmaal de grenzen zyn overgetrokken, terug, wanneer zjj weder op Russisch grondgebied komen, terwyl verzoekschriften daaromtrent eenvoudig niet in behandeling worden genomen. De Berlynsche correspondent van het blad beweert, dat alle berichten omtrent medewer king der Russische regeering, ter verzachting van het lot der Joden, van grond tjjn ontbloot. De rabbi te Jeruzalem heeft zyn geloofs- genooten verzocht, de verhuizing naar Palestina, waar den emigranten slechts teleurstelling wacht, zooveel mogeljjk tegen te gaan. Volgens een bericht uit Weenen drongen de boeren uit den omtrek van het dorp Eli- zabetgrad in Zuidwestdjjk Rusland op den 26en Juli het dorp binnen en plunderden de huizen der daar wonende Joden. Drie der aldus bestookte inwoners vonden den dood bjj de verdediging hunner have. Hoe de Russische regeering de staatsge vangenen behandelt. Ongeveer vyftien mjjlen van St. Petersburg staat op een graniet-eiland in het meer Ladoga een fort. Dit is het fort Schlusselburg, de vreeseljjke staatsgevangenis, vreeseljjker dan de Fransche Bastille, vreese- ljjker dan het fort van St. Peter en St. Paul met zyn onderaardsche cellen. De ergste re volutionairen, 't zjj mannen of vrouwen, die deel namen aan samenzweringen en die het niet geraden is in St. Paul op te sluiten, worden daar heengebracht. Op dat eiland woont niemand buiten de bewakers van het fort. Niemand mag dit eiland betreden, de schildwachten hebben bevel ieder dood te schieten, die het durft naderen. Wanneer verwanten omtrent een daar heen gebrachten gevangene by de justitie informeeren, krjjgen zjj slechts ten ant woord >hjj leeft" of »hjj is dood" als zjj antwoord krjjgen. De soldaten en wakers zyn zelf gevangenen, die slechts onder elkaar ver- keeren en nauwlettend bewaakt worden als zjj aan land komen. Onlangs is het op onver klaarbare wjjze kunnen gelukken iets van dese gevangenis te weten te komen, door dat een der wachters, die te St. Petersburg was, er iets van op een papiertje had weten te schrjjven en aan een vriend geven. Hy ver telt daar op dat van de 52 gevangenen, daar de laatste acht jaar heen gezonden, 40 pCt. ge storven is. De overigen zyn meerendeels krank zinnig. Men moet, zegt Figaro, dezer dagen eens den kant van de Sorbonne uit wandelen. Dan zal men er een aandoenlyk schouwspel zien. De koffiehuizen zyn gevuld met een gansch geslacht van bleeke jongelieden, die de lessen hebben gevolgd, voordat de openbare meening in verzet was gekomen tegen de overlading der hersenen. De jongelui, met dictionnaires onder den arm en hun zakken vol schriften, staan in groepjes bjjeen en bespreken in op gewonden toon de moeiljjke gedeelten in La- tjjnsche schrjjvers. De geloovigen treden de kapel der Sorbonne binnen, oogenschynlyk om het grafmonument van Richelieu te bezichti gen, maar in werkel jjkheid om er een waskaars te doen branden, misschien kan dit helpen. Die arme candidaten hebben het hoofd vol van allerlei dingen, welke opzetteljjk moeten dienen om hun verstand van streek te bren gen. Het zyn verhalen omtrent luie domkop pen, die geluk gewenscht werden door hun rechters, en van oppassende jongelui, die altyd goed gewerkt hadden en weder van voren af moesten beginnen. Zjj leiden er uit af, dat het eigenljjk maar een loterjj geldt. Zjj spelen erin en hechten bjjgeloovig aan allerlei voor teekenen. De nachtmerrie, die de candidaten in deze >hondsnachten" het meest kwelt, is het op treden van den grappigen examinator, want dit ras bestaat. Dese stelt vragen, waarop geen antwoord is te geven Is de meloen een vrucht of een groente In welke eeuw hebben de minste troons bestijgingen plaats gehad In welke jaartallen, eindigende met een nul, stierven koningen Heeft man niet opgemerkt, dat zoo vaak drie broeders elkander opvolgen, een dynastie eindigde Aan welke ziekte is Lodewyk XVI ge storven Op het gebied der natuurkunde en natnur- ljjke historie: Hoe komt hét, dat men blaast om zyn vingers te verwarmen en ook om zyn soep te verkoelen Waarom steken de kippen haar kop in de hoogte, als zjj drinken Waarom zjjt gjj geneigd uw mond te openen bjj het luisteren? De Siameesche broeder van den grappigen examinator is de gemeljjke examinator, de man, die harde jaren gehad heeft in zyn jeugd en niet gemakkeljjk is voor de rykelui's-zoontjes. Hjj hoort den eandidaat aan, maar zonder hem aan te zien. Hjj zou er desnoods overheen stappen, dat deze de Beresina voor een Itali- aanschen priester hield, maar hjj is zonder genade voor de kleeding en de goede vormen van hen, die de colleges volgen. >Ook de kleeding van den eandidaat is van belang", zegt een specialiteit in het vak, de heer Guyot Daubès, in zyn vlugschrift over »de kunst om door zyn examen te komen". Men kan den eandidaat niet genoeg aanbevelen, om zich eenvoudig maar netjes te kleeden. Er zyn tal van voorbeelden, dat jongelui afgewe zen zyn, omdat zjj zich buitensporig of met al te veel zorg, te veel naar de mode hadden gekleed, er uitzagen als gommeux. Anderen zyn gezakt omdat zy een te kleurige of te groote das hadden omgedaan. Men kan daarover de schouders ophalen, maar ieder weet, dat Francisque Sarcey byna niet door zyn toelatings-examen was gekomen wegens zyn kleeding. Hjj verscheen voor zyn rechters met een rood gestreept overhemd en een das van dezelfde kleur. Men zag daarin een politieke zinspeling. Edmond About, _die zyn wereld kende, kwam nog juist bjjtjjds, om zjjn vriend te overreden, dat afschuwljjke overhemd uit te trekken en een andere das om te doen. Nog een aanbeveling. Laat de eandidaat vooral niet geestig willen zyn. Onlangs vroeg een professor aan een student in de rechten: Kunt ge my ook zeggen, mynheer, waartoe een cautie dient?

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 2