N°. 180. 134e Jaargang. 1891. Maandag 3 Augustus. Middelburg 1 Augustus. Brieven uit de Hofstad. Deze courant verschijnt d a g e 11] k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent; Advertentiën20 cent per regel! Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50;* iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. KUNST EN LETTEREN. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. J. C DE WAAL. til I) IIIIIII IN,Sllll. (III RANT. Theimaineter. Middelburg 1 Aug. vm. 8 u. 64 gr. m. 12 u. 67 gr-, av. 4 u. gr. F. Verwacht N. W. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W.Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijd, te Zierikzee: A. C. de Mooij, teTholen: W. A. Advertentiën van Nieuwenhdijzen en te TerneusenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de j moeten des namiddags te één nut advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab, te Rotterdam, de Gebb. Belinfante, te 's Gravenhage, en A. de la Mab Azn., te Amsterdam. aan het bureau bezorgd sjjn, vrilles Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zp des avonds nog worden opgènome*. 31 Juli 1891. Zoo nu en dan zou men gaan twyfelen of wy nog wel in een constitutioneel land leven, zóo inconstitutioneel schynt de aanhangige ministerieele crisis behandeld te worden. Ik zeg schijnt, omdat zeker niet alles waar is, wat dienaangaande wordt verhaald. Zoo is byv. de heer Heemskerk volstrekt niet geraadpleegd over de samenstelling van een kabinet, althans dat onderwerp was niet het doel van zyn reis naar het Loo. Die minister van staat werd door de koningin-regentes ten gehoore ont vangen in zjjne qualiteit van lid der commissie betreffende de nalatenschap van wijlen koning Willem III. Dat toen ook over de ontslag aanvrage van de tegenwoordige ministers een woord zal gesproken zyn, is zeer wel mogelijk, maar daaraan is geen politieke beteekenis te hechten. Dat by dit onderhoud niet de direc teur van het kabinet tegenwoordig was, wat de Amsterdammer in stryd met de usantie noemt, is dus ook niet zoo verwonderlyk. Maar ook al betrof het onderhoud de kabinets-formatie, dan is het nog niet duidelyk waarom de direc teur van het kabinet daarby zou moeten zyn. Die onverantwoordelijke ambtenaar, op welks bestaan de grondwet zelfs met geen enkel woord zinspeelt, heeft met de politiek niets te maken, en als hy invloed heeft by de regentes, dankt hy dit aan zyn persoonlyke eigenschap pen, geenszins aan zyn betrekking, en het is zeer de vraag, of het wel gewenscht, zelfs wel constitutioneel is, dat een onverantwoordelijk persoon een zeker gezag kan doen gelden, zich plaatsende tusschen de kroon en har verantwoordelijke raadslieden. Het kabinet behoort in onze staatsinrichting niets anders te zyn dan een bureau van doorzending van stukken tusschen de departementen van alge meen bestuur en de kroon, vice-versa. De directeur of een ander ambtenaar van het kabinet biedt de stukken aan den koning of de koningin of de regentes aan ter teekening, geeft daarby de verlangde inlichtingen maar mag zich niet de macht aanmatigen om den een of anderen, door een minister voorgestelden maatregel te ontraden. Het kabinet heeft ver der alleen de bevelen van H. M. over te bren gen aan de ministers. Het ambt ljjkt dus heel wat mooier en gewichtiger dan het is, en erlangt het zeker gewicht, dan geschiedt dit ten onrechte en ten koste van de constitu- tioneele beginselen. Het zou dan ook groote bevreemding wekken als de heer Van Tienhoven, een zoo waardig opvolger van de vroegere machtige burge meesters van Amsterdam, zich in die rol van directeur van het kabinet zou willen schikken. Als hy werkelyk dat ambt mocht aanvaarden by een eventueel aftreden van den heer Alewijn, dat ik reeds maanden geleden aankondigde, dan zal hy vermoedelyk daaraan een meer constitutioneel karakter trachten te geven, door byv. daaraan den titel en de verantwoor delijkheid van minister te verbinden. Vandaar wellicht het praatje, dat mr Van Tienhoven, een ministerie samenstellende, zelf geen porte feuille zou aannemen. Nog bedenkelijker dan de politieke invloed tan den directeur van het kabinet, zoolang deze onverantwoordelijk is, zou die zyn van een particulier secretaris van H. M., •waarover eveneens de Amsterdammer het een en ander wist te verhalen. Wanneer zoo iemand de uitvoering van het programma, waarmede de meerderheid der volksvertegen woordiging in de gegeven omstandigheden moet optreden, bemoeilijkte en dus dat optre den zelf in den weg stond, zou het werkelijk met onze constitutioneele eischen en gebruiken zoo goed als gedaan zyn. Het is waarlijk in het belang van bet land en niet minder in dat van de koningin-regentes zelve te hopen, dat H. M. zich niet op die wyze van den con- stitutioneelen weg zal laten afbrengen. In dit opzicht handhave koningin Emma de goede tradities van wylen Haren Gemaalzjj zal er de liefde en gehechtheid des volks, die reeds zoozeer haar deel zyn, door versterken. Wat ook inconstitutioneel zou wezen, is de inhoud der opdracht, die aan den heer Van Tienhoven zou gegeven zyn. Hem zou niet uitdrufckeljjk zyn opgedragen een nieuw minis terie van acht homogene mannen aan H. M. voor te stellen, maar enkel om met zyne poli tieke geestverwanten te overleggen over de keuze van personen, die aan het hoofd der departementen van algemeen bestuur zouden kunnen geplaatst worden. Dat op die wyze zjjn pogingen schipbreuk leiden is zeer begrjjpeljjk, want ieder politiek man, by wien de mandataris der regentes aan klopt, zal terstond, alvorens verder te onder, handelen, willen weten of werkelyk een offici- eele opdracht tot kabinets-formatie is gedaan, en by een ontkennend of weifelend antwoord op die vraag, is het natuurlyk, dat men zich niet verder bindt door uitlatingen over de hoofdbeginselen van het aanstaand politiek beleid, zoodat het verkrygen van overeenstem ming hoogst moeilyk, zoo niet onmogelyk is. Wat moet intusschen op die wijze van de zaken worden De tijd verloopt ongebruikt, of althans nutteloos besteed, en dit is te ernstiger in dezen tijd van het jaar, waarin de begroo tingen moeten worden opgemaakt. Deze zijn thans aan de verschillende departementen ge reed, doch kunnen uit den aard der zaak niet naar den Raad van state verzonden worden, omdat de volgende ministers de ontwerpen toch onmiddellijk zouden terug vragen teneinde daarin veranderingen aan te brengenhet spreekt toch van zelf, dat zjj zich niet in allen deele by de plannen hunner voorgangers zullen neerleggen. Ook heeft het dralen en talmen reeds ten gevolge gehad dat personen, die als aange wezen zjjn om hetzjj een ministerie te vormen, hetzjj daarin zitting te nemen, het wachten moede, op reis zyn gegaan, waardoor overleg met hen zeer bezwaarljjk is geworden en indien zjj alsnog mochten worden geroepen weer eenige dagen zouden moeten verloopen alvorens zy zich op het Loo zouden kunnen aanmelden. Indien ik alleen over de crisis schreef, is het niet bjj gebrek aan andere stof, maar alleen omdat het verloop, of liever de stilstand van die crisis zoo merkwaardig en gelukkig eenig in onze constitutioneele geschiedenis dreigt te worden. De schuld wordt door onze tegenstan ders natuurlyk gegeven aan de liberale party, die het bewind zou hebben opgeëischt zonder gereed te zyn het te aanvaarden. Goed inge lichte personen weten echter wel beter en zoeken de schuld elders, waar zjj ook werkelyk gelegen is. Hunne ervaringen zyn lang niet verkwikkelijk en bemoedigend ten opzichte van al hetgeen in deze zaak door den een is gedaan en door den ander is nagelaten waar juist de een zich moest onthouden, de ander meer krachtig handelen. Als ten slotte het land maar niet de dupe wordt van de inconstitutio- neele begrippen, die tegenwoordig schynen te worden gehuldigd en dreigen in toepassing te worden gebracht. De Maasbode schrjjft heden eenige zeer juiste en, tegenover al de dwaze beschouwingen, die dezer dagen sommige anti-liberale bladen le veren, zeer te waardeeren regelen over de crisis. Het blad wjjst er op, evenals wy deden, dat de lange duur der ministerieele crisis meer en meer opzien begint te baren. Want, zoo vraagt men zich onwillekeurig af, indien een crisis, waarvan de oplossing zóo voor de hand ligt, zoo moeilyk uit den weg te ruimen is, hoe zal het dan wel moeten gaan, wanneer wij eens mochten komen te staan voor een crisis, waar van de oplossing niet zoo gemakkelyk is te vinden Voorzeker draagt de omstandigheid, dat H, M. de Koningin-Regentes uiteraard nog weinig ondervinding heeft van de werking der con. 8titutioneele monarchie, er toe bjj om de crisis langer te doen duren, dan anders wel het geval zou zijn. Leefde koning Willem de III nog, dan zou vermoedelijk de crisis reeds lang opgelost zyn. Immers in Nederland, evenals in andere constitutioneele landen, zooals België, Engeland enz., is het wel geen geschreven wet, doch behoort het tot de vaste gewoonte, om de regeering in overeenstemming te doen zyn met de meerderheid der volksvertegenwoordiging Wel schynt het dat er een poging in deze richting is beproefd en een opdracht aan den heer Van Tienhoven is verstrekt, maar van eenig resultaat daarvan, aannemende dat de opdracht inderdaad geschied is, is nog niets gebleken. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de corypheeën der liberale party, zooals de heeren Tak van Poorvliet, Smidt, enz, sinds eenigen tyd in het buitenland vertoeven, dan blijkt, dat, zoo er al pogingen beproefd zyn om tot een oplossing te geraken, men in elk geval blykbaar niet aan de goede kantoren heeft ge klopt. Het is volgens onze meening dan ook niet juist, om nu reeds te spreken van aarzeling bjj de libe rale party, zooals een katholiek blad dezer dagen deed. De eerljjkheid ook jegens den tegenstan der gebiedt o. i. om de liberale party geen zaken toe te dichten, waaraan zy part noch deel heeft. Vóór den uitslag der verkiezingen heeft de geheele liberale pers als hare meening te kennen gegeven, dat het optreden van een liberaal ministerie geheel in den aard der zaak lag, wat trouwens zoo algemeen werd erkend, dat ook in de niet-liberale pers zulbB schier geen tegenspraak ondervond. Van een veranderde zienswijze is nog niets ge bleken, terwjjl van een verlegen zitten met de overwinning natuurlyk geen sprake kan zyn, zoolang zy, die als het ware aange wezen zyn om een nieuw ministerie te vormen, daartoe niet zyn aangezocht. Maar hoe dit alles ook wezen moge, één ding is in elk geval meer dan waarschijnlijk, nl. dat, wanneer de tegenwoordige regeering in 't eind mocht aangezocht worden om de portefeuilles te behouden en daaraan gevolg geeft, het spoedig zou blyken, dat een con stitutioneele samenwerking tusschen de regee ring en de nieuwe kamer niet mogelyk zal zyn. By het kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuw arden, ter standplaats Makkum, gemeente Wonseradeel, E. Wassenbergh, candidaat-notaris te Prinsenhage is aan C. P. Holst Gzn., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar by de nor maalschool voor teekenonderwyzers te Amster dam is de tyd van duur der detacheering by de landmacht in West-Indië van den sedert tot eersten-luit. bevorderden tweeden-luit. L. J. K. de Reede, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, verlengd met driejaren en alzoo nader bepaald op zes jaren is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de gepensionneerde con ducteur der art. 1ste kl. O. A. Lankhout, thans militair wachter en waarnemend conducteur der art. op het fort by Vechten en drager van de medaille der Citadel van Antwerpenen is aan het hoofdbestuur der vereeniging on der de zinspreuk Trouw aan Koning en Vader land, gevestigd te Utrecht, tot ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, mach tiging verleend tot het houden eener collecte door het geheele ryk op 31 Augustus, ot op een anderen, nader door den minister van binnenlandsche zaken te bepalen dag. De St.-Ct bevat het verslag der commissie, in 1890/91 te Utrecht belast met het ainemen der practische examens van arts en tandmeester. De commissie vestigt de aandacht van den minister er op, dat de uitslag van het examen voor utandmeester over het geheel weinig be vredigend is, en meent dit voor een deel te moeten toeschryven aan gebrekkige regeling van de voorwaarden waarop het tandmeester schap verkrijgbaar is. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings ver zocht, de aandacht van de burgemeesters te vestigen op de met 1 Sept. a. s. in werking tredende wet betreffende de verandering van »koning" in »koningin", in officieele stukken, ambtstitels enz. Zooals wy meldden zyn de oorspronke lijke brieven, gewisseld tusschen Goethe en mevrouw Yon Stein, dezer dagen, voor eene aanzienlijke Bom te koop geboden aan de ko ninklijke bibliotheek te Berlyn. Deze heeft er voor bedankt. Verschillende handschriften- opkoopers in Duitschland en elders hebben zich thans aangemeld om de brieven te koopen. Te Utrecht is met goed gevolg examen 1. o. in de Engelsche taal afgelegd door mej. J. C. C. Voorbejjfcel van Noordwelle. Wij wijzen de kiezers te Middelburg op de herstemmingen die Dinsdag moeten plaats hebben voor twee leden van den gemeenteraad. Bjjzondere redenen hebben wy om vooral de liberale kiezers in onze gemeente en niet het minst de leden der kiesvereeniging Eendracht maakt macht zeer uitdrukkelijk in overweging te geven voor de eer dier vereeni ging en voor de liberale beginselen zich op de bres te stellen. Den dag na het bekend zyn van den uitslag der verkiezingen hebben wy reeds gewezen op het gevaar dat ons dreigt. Allerlei byredenenallerlei overwegingen' die buiten den beginselstrijd staan, zouden velen kunnen bewegen om twee anti-revoluti- onnaire candidaten te stemmen wat het gevolg hebben zou dat in ons liberaal Middelburg die partij een niet gering te achten, ja zelfs voor het vervolg een gevaarlijken invloed in onzen raad zou kunnen uitoefenen. Men zjj dus voorzichtig. En vooral dienen de leden der kiesvereeniging en daaronder in de eerste plaats zy die hunne stem gaven aan het besluit om candi daten voor den gemeenteraad te stellen zich er voor in te spannen om die kiesvereeniging voor een échec te bewaren. Daarom dringen wy vooral by de liberalen aan om op bet blauwe stembriefje den naam te zetten van den heer Wat het witte briefje betreft, de liberalen behoeven omtrent de invulling daarvan zich zeiven alleen rekenschap te geven. De leden der kiesvereeniging zyn, uit zedelyk oogpunt, in deze niet gebondenzy kunnen zich zelfs onthouden; maar zoo zjj stemmen willen, dan geven wy hun, op de vroeger uiteengezette gronden, in overweging dit te doen op den heer W. J. J. KOOLE. In de Vrjjdag door de Vereeniging tot bevordering van goede voorstellingen op kunstgebied te Middelburg gehouden algemeene vergade ring werd de rekening over 1890—-1891 goed gekeurd en zyn eenige voorgestelde wijzigingen in het reglement aangenomen, terwijl verder het bestuur, bestaande uit de heeren Henri Tak, F. M. Wibaut en J. v. d. Leijé, bij acclamatie werd herkozen. Genoemde heeren aanvaardden hun hernieuwde mandaten. Aan het jaarverslag, op dezelfde vergadering uitgebracht, is het volgende ontleend Door tusschenkomst der Vereeniging werden in den vorigen winter gegeven een concert door den heer S. van Groningenvoordrachten door den heer August Junkermanntwee tooneel- voorstellingen door het gezelschap van de heeren Le Gras Haspels en drie door het ge zeischap van de heeren De Vos Van Korlaar. Het concert van den heer Van Groningen en de voordrachten van den heer Junkermann leverden aanzienlijke tekorten op. Junkermann, die in vele plaatsen van ons land voor stamp volle zalen was opgetreden, had hier slechts een klein aantal toehoorders, niettegenstaande de toegangsprjjs, in vergeljjking met die in andere steden, laag was gesteld. Deze beide tekorten, hoewel teleurstellend voor het be stuur, behooren tot de soort die de Vereeni ging bestemd is te dragen. Bedenkelijker is bet dat de tooneelvoorstel lingen bijna allen aanzienlijke tekorten hebben opgeleverd. Van sommige zjjden werd de meening uitgesproken dat de prjjzen der hoogere rangen te hoog werden gesteldhet bestuur heeft de proef genomen en deze prjjzen ver laagd doch de uitkomst is treurig geweest. Nieuwe, oorspronkelijke Hollandsche stukken zooals Fatsoen en Eerloos, waarvan het bekend was dat ze goed werden gspeeld, leverden groote tekorten. Ook Aleid en het fabriekskind, een voor stelling die zonder twyiel tot het beste behoort wat men in Nederland op het gebied der tooneelspeelkust kan zien, gaf een groot tekort. Vorstenschool had een volle zaal en dekte even de kosten. Enkel met Pension Scholier werd een vry belangrjjk voordeelig saldo verkregen. Zooals uit eene in dit nommer voorkomende advertentie blijkt gaat het zeetochtje naar Ostende, dat op Zondag ochtend bepaald was, wegens het ongestadige weder niet door. Morgen (Zondag) zal, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin-regentes, te half twee uur eene groote parade worden gehouden op het Molenwater door de troepen in dit garnizoen. De schutterjj noch het muziekkorps zullen aan die parade deelnemen. De tweede luitenant J. Dorré van het 2e bat. 38 regiment infanterie, sedert 1 Meijl. te Terneuzen gedetacheerd, keerde heden in het garnizoen Middelburg terug. Heden morgen omstreeks 8 uren is op de werktuigen-fabriek van de beeren Van der klip en Jolmers een knaap van een jaar of veertien met eene hand tusschen een in beweging zjjnde machine gekomen, tengevolge waarvan hem twee vingers zyn afgesneden. Donderdagavond viel, tengevolge van eigen onvoorzichtigheid, een paartje, dat zich in een der velocipede-tenten op de Markt alhier ver maakte, uit een schuitje op den grond. Da jonge man kwam er met lichte kneuzingen af, doch het meisje bekwam zoo hevige wonden aan het hoofd dat zjj in bewusteloozen toestand naar eene apotheek in de nabjjheid werd ge bracht en daar de eerste verzorging ondervond. Zjj is nog bedlegerig dochnaar men ons mededeelde, haar toestand is niet levensge. vaarljjk. In den nacht van Donderdag op Vrydag had op de Varkenmarkt alhier eene vry hevige vechtpartjj plaats tusschen een man en eene vrouw. Een politieagent, die de vechtenden scheiden wilde en den man in arrest brengen, werd door ham zoo hevig in den duim gebeten dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Door de politie alhier is opgespoord eene party oud koper enz., die sinds Woensdag ver mist werd door een schipper, die aan de kade alhier lag. Een der vermoedelijke daderB ia naar het huis van bewaring overgebracht. Volgens bericht in de Hollandsche bladen zyn plannen en de begrooting voor den bouw van een nieuw havenstation te VliaBingen door den minister van waterstaat goedgekeurd en zal binnen korten tyd met den aanbouw van dat station een aanvang worden genomen. Ook aan het station te Goes zyn thana verkrygbaar gesteld perronkaarten a 5 ets, geldig voor éen uur. Te Oudelande had Donderdag by ongunstig weder de plechtige intocht van den burgemees ter dier gemeente, den heer H. A. Mol, plaats. Te ongeveer vier uur zette de Btoet, bestaande uit ruim vyftig ruiters, een groot aantal bur gers en jongelingen met de commissie van het feest, in een rjjtuig gezeten, in hun midden, zich in beweging om den nieuwen titularis aan de grens der gemeente te gaan verwelkomen. By aankomst in de gemeente, die door velen in feestdos was gestoken, werd hy in het ge meentehuis hartelyk verwelkomd door den waar- nemenden burgemeester, den gemeenteraad en den secretaris, alsmede door enkele burgemees ters uit naburige gemeenten, de onderwyzers, bestuursleden der kerk en vele andere autori teiten. Tot middernacht bleef men gezellig byeen en dat er menige dronk aan hem en zyne familie, o. a. ook eene aan ons vorstelyk huis, werd gewjjd laat zich begrypen. Velen» ja «eer velen werden door hem gul onthaald» terwyl de mingegoede burgery op krentenbrood en de schoolkinders op chocolade en koekjes getracteerd werden. Tot laat in den nacht heerschte er eene vroolyke stemming op het dorp» terwyl alles in de beste orde afliep. (G. Crt.) Onder het opschrift Oesters komt in de Iersche en Thoolsche courant het volgende voor i Niettegenstaande het herhaaldelijk terugko mende gure weder behield het water lang eene goede temperatuurdoor den laatsten veelvul- digen regen is het nu evenwel aanmerkelyk afgekoeld. Onvermijdelijk zal dit een nadeeligen invloed op het oesterbroed doen gevoelen. Langzamerhand kan men eenigeruiate een oordeel over den aanslag gaan vormen. Deze zal zeker niet meer dan middelmatig zyn. De Boomkil en de Yerseksche bank zjjii slecht bedeeld, Kattendyke en Noord-Beveland iets beter. Veel pannen zyn niet aangeslagen en enkele kweekers brengen ze van de Boomkil enz. naar Kattendyke om nog eenig broed tö vangen. Natuurlyk gaat dit met nieuwe kosten gepaard. Bovendien is men niet zonder vrees, dat, evenals verleden jaar, veel broedjes door do koude zullen vernietigd Worden in plaats van te ontwikkelen. Van uit Antwerpen gaan reeds mosselen naaf Parjjs, zoodat de verzending naar Frankrjjk ook van hier ?vel niet lang meer zal uitblyven. Volgens bericht uit Bruinïsse is het plaa om het by den Blindendam van Brüiniase ge zonken aakschip Voorwaarts te lichten» nadat men het eenmaal gedeeltelyk boven water heeft gehad, opgegeven moeten worden, omdat het door de eerste werkzaamheden recht ge komen en bijgevolg vol zand gestroomd

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 1