BIJVOEGSEL Middelburg 16 Mei. Maandag 18 Mei 1891, no. 115. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VAIf DB VAN Sprokkelingen uit SchouwenDuiveland. XII. Zoo is het dan Mei geworden, de liefste, de schoonste maand van het jaarMaar de Mei maand kou wel denken, dat ik haar voor den gek hield, als ik haar dit jaar het gewone kompliment ging maken. Ik zal dit ook maar niet doeD, althans voorloopig nietuit beleefd heid kan ik het altoos nog een poosje afwach ten. 't Weer kan nog omslaanalles kan, niet waar Intusschen ia het hier maar schraal en dor de nog bijna geheel naakte takken en twijgen van de boomen bibberen onder den killen adem van den koppigeu Noordooster, die het maar niet wil opgeven. En, of men nu al naar een wetenschappelijken troost zoekt en dien meent te vinden in de drijvende ijsbergen daar in 't Noorden, dat helpt er niet aan. Het ziet er buiten nog dor en ongroeizaam uit; als ik zelf landbouwer was, zou ik zeggen't is leelijk mooi weer; 't is niet de koele Mei, zooals die wezen kon op heldere avonden na malschen regen, 't Is een stofferige, blazerige, kille Mei en het wil buiten nog maar niet groeien. Zelfs 't onkruid, „de vuilte" wil niet eens groeien, zeer tot schade vau de schare der veldarbeiders en arbeidsters, die anders om dezen tijd volop te doen hebben met het opruimen van die „vuilte" tegen 60 of 40 ets per dag. 't Ziet er nog niet be^t uit voor den landbouw, 'tls waar, alles kan zich nog ten beste keeren, en 't ia meer gebeurd, dat, ofschoon laat begonnen, de groei en de oogst toch nog weer goedmaakte wat aan hoop en verwagkting al reeds was verloren gewaand. Moge dat maar zoo zijn Voor 'toogenblik zijn we nog niet verder dan de erkenning, ciat het volstrekt niet opgaat, dat op een ouderwetseken winter een ouder wetsere malsche zomer volgt. Ook in de politiek is het hier neg maar schraaltjes en dor. 't Is of de dorre Noord- Ooster over het veld der binnenlandsche politiek bier ook nog blaast en de mecschen huiverig maakt en buiten staat stelt om zich voor de politieke toestanden van den dag warm te maken. En toch is Juni in aantocht. Nu kan men wel zeggen, dat wij hier in ons district gerust bunnen zijn, dat er hier geen kwestie kan wezen, enz. Het is hier nu al een kwart eeuw lang gezegd, en er zijn van die zakeri, die men niet een menschenleeftijd laug moet herhalen, of men valt er bij in slaap; of men vergeet hoe de zaken staan, niet enkel hier in dit uithoekje, maar zoo door het ge- heele land. Politiek leven Nu ja, daar hebt ge het Dezer dagen praatte ik zoo eens met een kiezer, een bejaard man, doch toch nog maar een driejarig kiezer. Hij had toen zelf ver baasd opgekeken, dat ook zijn naam op de kiezerslijst was gezet, en me al zoo ter loops gevraagd; kost dat ook wat? En als er veel kosten aan verbonden waren, kon hij er dan niet voor bedanken? Hij had van overheids wege nog nooit papieren ontvangen, of het was om geld te doen geweest. Eu als hij nu be dankte zouden „de heeren" hem dat dan niet inpeperen? Nu, ik stelde hem gerust, en feliciteerde hem, en ik feliciteerde het land ook, dat nu weer zoo veel meer flinke mannen onder de kiezers had opgenomen; en ik recomman deerde hem wel de belangen van het vader land in 't algemeen en van ons district in het bijzonder- Over zijn stem was ik vrij gerust, daar ik hem kende als een man, wel eenvoudig, ietwat naïef, maar met liberale ideeën in het hoofd, zells in sommige opzichten vrij geavan ceerd, zonder dat hij dit zelf wist; enfin, zoo zijn er meer en hun getal neemt toe. En na den dag der verkiezing, dien jour nifaste die de kroon zette op Heemskerk's slimme treuzelwerk, sprak ik hem weer eens De tentoonstelling van oud porselein en aardewerk in het gebouw van het Zeeumch Genootschap der Wetenschappen. DOOB T H A O. II. De kunst van porselein maken in Japan dagteekent eerst uit de 16e eeuw, toen een handelaar van het eiland Fizen zich naar China begaf, er de verschillende bewerkingen en ver sieringen leerde kennen en teruggekeerd de eerste porseleinfabriek in zijn vaderland stichtte. Het eerste porselein was uitsluitend blauw en zoo geheel gelijk aan het Chineesche, dat het er zeer moeielijk van te onderscheiden is. Naderhand maakten de Japanners ook het porselein na, bekend onder den naam van chrysantliémum, met een schitterend décor van goudsbloemen en pioenrozen. Op het meest voorkomende porselein ontmoet men dikwijls den keizerlijken draak, die ver schillend -is van den Chineeschen draak, door- ditu hty slechts drie klauwen bezit. De zinne over den uitslag. „Hij heeft toch vrij wat stemmen gehad," zei hij. Zoo, zei ik, wie Mijnheer Van Kerkwijk? Ja die heeft het weer met glans gewonnen. „Neen" zei hij, „ik meen Fabius." Nu bleek het, dat hij op Fabius had gestemd, in zijn staatkundige onnoozelheid, als pasgeboren kiezer. Hij had wel eerst idee gehad, om maar op Van Kerkwijk te stemmen doch men had hem het hootd suf gepraat over die goddelooze liberalisten, door wie het land heelemaa! in de nesten zat en geheel naar de maan zou gaan als daar geen verandering in kwam. En, bad men hem gezegd, als de liberalisten er maar onder waren, dan zon alles paB goed gaandan zou al spoedig het laBd overvloeien van melk en honing; dan zou er minder 'belasting en meer verdiensten zijn het zout zon wel 2 ets goedkooper wor den al de arme heidenen in de Oost zouden Christenen worden enz. enz. Zoo iets hadden bij zijn weten, de liberalen toch nooit belcofd en de liberalisten hadden in 't geheel niets van zich laten hooren. Toen hij hoorde, dat hij gefopt was, had hij er wel spijt van, doch zei hij, gelukkig kwam het op éen stemmetje niet aan. Dat zeggen er ook meer. Nu, dien man sprak ik nu andermaal en maakte hem indachtig op de aanstaande ver kiezingen. Om de waarheid te zeggen, zei hij, hij had er nog niet aan gedacht. Wel was het hem bitter tegengevallen, dat zijn belasting biljet nog iets hooger was geworden, en hij had het land dat hij nu geen suikerbieten zou kunnen verhouwen, omdat daar door de nieuwe suiker wet de klad in gebracht was. Ja, zei ik, zoo gaat het nu de landbouwers en veldar beiders zijn het vooral die de tegenwoordige meerderheid in de Tweede kamer hebben ge bracht, en nu ziet ge, wat ze voor den land bouwer over hebben. Zoo ontspon zich een gesprek, waarin ik hem al dra tot de erkentenis kreeg dat, al waren de liberalisten nu ook al sinds drie jaren er onder, hjj daarvan in zijn belastingpapieren en zijn rekening nog maar weinig kon merken maar wel had hij zelf ook al uit de bladen vernomen, dat het huishouden van het land er nog duurder op geworden was en verhoogiug van lasten cok niet zou uitblijven, al was dit ook tot dusver juist door de wijze van regeeren der liberalisten, toen die aan 't roer waren, nog niet noodig geweest. Ten slotte zei hij mis troostig; och, 'tis toch eigenlijk hetzelfde wie het land regeerende liberalisten of de contra- liberalisten, 't is toch betalen od zwijgen eD tobben; voor zijn part konden ze nu ook hun stembriefje maar houdenhij bemoeide er zich niet meer mêe. Hij had, zoo dra de liberalisten er onder waren, in de kranten nagegaan wat er nu gedaan werd. Hij had gezien dat de groot ste schreeuwers al gauw mooie ridderordes kregen en de vrienden en familie goede posten; dat het Jager onderwijs, waarvoor zooveel leven gemaakt was, nu nog meer geld ging kosten, enz. Ik liet het dan ook maar zoo, ofschoon ik toch hoop, dat ik hem wel zal bepraten om in de volgende maand Van Kerkwijk op zijn brielje te zetten. Dit is nu een staaltje, waaruit blijkt hoe veel het politieke leven hier nog te wenschen overlaat, 't Is daarin ook nog maar dor en schraal; er zit nog bitter weinig schot of groei in. Nu is er al heel verschillend politiek leven. Het lawaai, dat eenige eerzuchtige ontevreden liberalen te Amsieidam maken, en het onver standig gemor in het Noorden, dat zou ik hier ook niet wenschen, ofschoon ik mij niet on gerust maak, dat die beide verschijnselen zoo heel akelig zijn: gespartel en gestamp dat's ook leven. Doch wat meer politiek leven hier, wat meer belangstelling in de publieke zaak, dat zou wel goed zijn. Zooals 't nu kunnen de anti-liberalen hier vrij wat zonder dat iemand hen op de vingers Verbeeld u, gelijk vóór drie jaar is ook weer de heer Fabius candidaat gesteld, en dat wel door de anti-revolutionnairen vao Brninisse. Maar nu moet u weteu dat Brui- nisse geen doleerenden heeft, of eigenlijk dat er wel zes soorten van doleerenden aldaar zijn, doch geen of nagenoeg geen Kuyperiaan- sche doleerenden. Hoe komen ze daar nu aan de candidatuur van den heer Fabius Nu zeggen de lui wel: ja, zoo lang de heer Van Kerkwijk leeft, is er in het district weinig of geen hoop, maar als die eens kwam te vallen, dan zou men wat zien en daarom moeten we alvast iets doen en den heer Fabius maar in petto houden, 't Is of er de christelijke ge dachte op den bodem in ligt: viel Van Kerk wijk maar! Nu, ik hoop, wat zullen laten leven. dat ze hem nog maar Het politiek leven openbaart zich hier op verschillende wijzen. Hoofdzakelijk vallen twee richtingen in het oogde clericale, zoo protes- tantsche als katholieke, en de nog al genuan ceerde liberalen. De eersten meenen het op hun manier vrjj ernstig, ofschoon zij de kerk met het vaderland verwarren. Zij trekken naar de politieke meeting met hun psalmboek onder den arm en het gezicht in de plooi van Zon dags. Voor hen is de meeting of kiezersver gadering een extra kerkbenrttrouwens de zalving des woords ontbreekt niet te midden van de venijnige insinuaties aan het adres der liberalisten. Nu kan men zeggen, dat de lui dan althans op de meeting wel stil en bedaard zullen zijn. Nu, als men Boileau's Lutrin leest zou men haast bang worden bij de gedachte, hoe leelijk men zijn tegenstanders met zulke lijvige, stugge psalmboeken tegen de maag kan treffen, als de gelegenheid er maar toe leidt. Enfin, die menschen trekken ter stembus niet voor de belangen van het land, maar, zoo als zij meeneD, naar de eeie Gods. Het is, met eerbied gesproken, alsof zij den Heere God het werk uit de handen willen nemen, in plaats van gedachtig te zijn aan den tekst: „De Hemelen zijn des Heeren, maar de aarde heeft Hij den meusehenkinderen gegeven." En de andere cleiiealen trekker ook niet op voor de belangen van het vaderland, maar voor die van de kerk, en zij vergeten, dat het juist de liberalen zijn geweest, aan wie de katholieken hun emanc patie te danken hebben. Er zijn in dit district maar weinig katholieken. Men zeide, bij de laatste verkiezing, dat zij zich toen onthouden hebben. Ik mag het lijden en kan liet niet nagaan of uitmaken, ofschoon ik denk, dat er wel onder geloopen hebben, die met de Calvinisten zijn medegegaan de uiter sten raken elkander tegenwoordig zoo gedurig, dat men dit wel als regel mag aanmerken. Van het kleine knddeke conservatieven en aristocraten, dat we hier hebben, kan ik niet veel zeggen. Ik weet niet wat ik aan hen heb: visch of vleeechToch geldt dit niet van allen Er loopen er onder, die als eenig geloofsartikel erkennen „dat zij conservatief zijn". Daar kan men dus mede rekenen. Anderen ztju lid van de liberale kiesvereeniging geweest, doch er uit ge loopen, omdat die vereeniging niet conservatief genoeg was bij de gemeenteraadsverkiezingen. Toch geloof ik niet dat die nu met de cleri- ealeu méégaan. Wel hebben ze soms kerksche buicD, doch dat zit 'm meer in de mode, dan in de overtuiging. Mij dunkt dat zij wel moe ten weten, dat in den kring der democratische Calvinisten voor hen geen heil te halen is. Ze zien daar voorbeelden genoeg van aan de krommingen en stijve buigingen hunner stand gencoteu, die zich laat me maar vertrouwen uit overtuiging, doch ik geloof eer uit specu latie 1 hebben laten spannen in het Kuype- riaansehe gareel. Tot slot moet ik excuus vragen aan die oude, eeuwig jonge, onsterfelijke Meimaand Ik heb u beleedigd, o! liefelijkste der maanden van het jaar Een paar dagen hebt ge wêer tegen me geglimlacht. Ik voelde uw lonkeD in mijn hart. Uwe liefelijke adem deed mijn borst zwellen. Ge zijt bezig geweest knoppen en bloesems uit de windselen te rollen. Och was daar maar mêe doorgegaan, mijn lieve! meerderheid Reekers dat mag worden. was het das eens met den heer ook op Pinkster drie wel gerust Aan het Vaderland seinde men nog uit Paramaribo Na een kalmen nacht is gisteren het oproer voortgezet. De politie trad verwerend op Eene oproerling iB gedood. Door vier burgers is eene klacht tegen den gouverneur Lohman bp den procureur-generaal Kalif ingediend, Vandaar is Vrijdagavond bjj het departement van koloniën het volgende telegram ontvangen »Sedert gistermiddag alles volmaakt rustig.'' staat, doen, tikt. thans beelden van een lang leven zijn in Japan de pijnboom, het bamboesriet, de kraanvogel en een soort van schildpad, omringd door vlammen, een symbool dat iB China geheel onbekend is. De rozenroode familie is ook bij het Japansch porselein bekend; het verschil met het Chineesche porselein van dien aard bestond daarin dat men rij ker kleurenpracht toepaste en vooral veel zniverder en artistieker teekening aanbracht. Het meest komt in ons land en ook op deze tentoonstelling het Japansch porselein voor, waarvan de reden voor de hand ligt, als men weet, hoeveel porselein er in vroegere tjjden werd ingevoerd. In het jaar 1664 bedroeg dit 44943 stuks zeer zeldzaam porselein, terwijl in de maand December van hetzelfde jaar nog 16580 stuks te Batavia scheep gingen. Eu zoo ging het geregeld voort. Een der voornaamste kooplieden was een zekere Wagenaar, tevens uitstekend kenner, die, toen hij uit Batavia terrugkeerde, 21567 stuks porselein medevoerde. Hij was ook de uitvinder van een nieuwe versieringswijzeeen bloem op een blauw veld, welk motief zooveel opgang maakte, dat twee honderd stuks, waarop hjj het liet schilderen, dadelijk verkocht waren En wat zal ik nu van de liberalen hier zeg gen? Dat's nog al kieseh. Gelukkig mag ik nu wel constateeren, dat wij den grootsten rom mel van ons vuile linnen nu en familie gerei nigd hebben, en het dus vrij wel eens zijn over de voornaamste punten van ons program- Zoo moet hot ook. Te lang hebben de liberalen zich onder elkaar gebeten en gevreten uit persoonlijke eerzucht en uit eigenzinnigheid op het etuk van politieke of sociale vraagstukken, hetwelk eigenlijk de groote kwaal der liberale partij sinds jaren geweest is. Bij eenigen kwam dit voort uit doctrinarismezij hadden nu eenmaal de alvermogende kracht der liberale beginselen erkend en dat zou alles van zelf wel terecht komende wetten der sociale ont wikkeling heerschten en zouden blijven heer- scben daar was niets tegen en weinig vóór te doen. Van daar die ellendige lauwheid vroeger bij de stembus, toen een klein getal kiezers alles afdeden eu in den ouden sleur hielden. Het was toen de tijd van „eenige kiezers" en „vele kiezers''. Dat gaat nn anders, en gelukkig Want met suffen, 'thuis blijven, mokken op eigen per soonlijk idéé, daarmede komt men er niet. En met uit een zeer verkeerd begrepen liberaal oogpunt aan de tegenpartij het heft in de handen te geven en nn en dan eens een Tro- aansch paardje in te halen uit liberale nobelheid komt men er ook niet en werpt er enkel zijn eigen glazen mee in. Ik zou ook schitterende voorbeelden kunnen aanhalen van opoffering van eigen persoonlijk inzicht aan den stroom van de denkbeelden der meerderheid of van de leidende kern der nog geenszins versteende liberale partij. Voor het overige beschouwen hier vele kie zers de zaken alleen van den plat-praetischen kant. Zfj zeggenWat zal 't geven Wat zal 't kosten Wat zullen wij hier in Schouwen- Dniveland er hij winnen of verliezen of de eene of de andere part^ bovendrijft 't Is hier toch in vele opzichten de dood in den pot. Nu, daar is moeilijk tegen te redeneeren. Ge lukkig, dat nog velen van die Laödiceeërs toch meegaan in de goede richting, als de belang stellenden zich maar de moeite geven hen bij den arm te grijpen en mede te nemen. Sociaal-democraten schuilen hier wel enkelen; maar ze zijn nog niet als elders geteekend met een etiket of een nommer; men kan ze dus zoo maar niet met den vinger aanwijzen. We hebben hier ook Domela Nieuwenhuijs nog niet gehad, en fabrieken, groote centra van werk lieden zijn hier niet, We leven hier in een soort van modern Arcadië, met het vóór en tegen daarvan. Wagenaar had als vertegenwoordiger van Holland in Japan groote diensten bewezen en ontving als erkenning daarvoor het privilege, gedurende een zeker aantal jaren om handel in porselein te drijven. Van af dat oogenblik reisde bij naar de fabrieken, bezocht de werk plaatsen, waar de versieringen werden uitgevoerd, en oefende grooten invloed uit op deze nijver heid. Hij, die het oorspronkelijke werk met bewondering had moeten aanvaarden, legde aan de kunstenaars verschillende verplichtingen op, die hun de handen bonden en de kunst veel afbreuk deden. Het nationale voortbrengsel was niet naar zijn smaak, er moesten meer bloemen op voor komen en hij liet die op kwistige wijze aan brengen. Dit basterdporselein kwam in de modetal- looze serviezen werden beateld met initialen of familiewapens of enkel met bloemversieringen- Men vindt dit porselein thans nog in menigte verspreid, vooral in kleine koffie- of theeser viezen het is kenbaar aan zijne guirlandes van kleine bloemen in velerlei kleuren, terwijl in het midden groote bloemstukken zijn aange bracht, die meestal fraai zijn geteekend en waarvan sommige deelen in email zijn behandeld. Aan het Vrjjdag in de Tweede kamer ge voerde debat over de Surinaamsche aangelegen heden is nog deelgenomen door den heer Heemskerk, die den tweespalt toeschreef aan het zelfbestuur, der kolonie toegekend. De minister van koloniën constateerde dat uit het gesprokene niet is aangetoond dat de regeering tot dusver verkeerd heeft gehandeld, Nu herinnerde men dat sinds lang een span ning bestond tusschen den gouverneur en den procureur-generaal. Dit is waar, maar de regeering is dan ook niet werkeloos gebleven. De gouverneur is demissionnair. En dat een vergeljjk thans mogelijk is tusschen beide amb tenaren, grondt de minister hierop dat laatste- ljjk het verschil bestond over de vraag of dadeljjk reeds gewapende macht moest optreden. Nu iu dit opzicht de meening van den procu reur-generaal en de staten heeft gezegevierd, nu feitelijk de land- en zeemacht is opgeroepen, kan de samenwerking zeer goed weer hersteld worden. In de zaak in het algemeen valt nog op te merken, dat tegenover de vele tegen standers van den gouverneur ooic vele voor standers stonden. De raad van den heer Keuchenius om door den gouverneur tjjdeljjk den staat van beleg te doen afkondigen en alle ambtenaren te schorsen kan niet opgevolgd worden, omdat de tot dusver ontvangen tjjdingen niet aan een oproer, een opstand doen denken. Wat later zal noodig blijken, moet de regeering afwachten. Het gebeurde was inderdaad te voorzien, maar er zijn dan ook tijdig maatregelen genomen. Overigens bleef de minister handhaven de feitelijke juistheid zjjner vroegere inlichtingen en dat is ook zoo wat den meel- en rjjstuitvoer betreft. Op de vraag van den heer Lieftinck ant woordde de minister, dat, als er bjjzondere maatregelen mochten noodig zjjn, op den commandant van de Sommelsdijk het oog zal zjjn gevestigd. De regeering neemt de zaak niet licht op zij wacht nadere berichten af en zal handelen overeenkomstig den toestand, waarvoor zjj zich zal geplaatst vinden. De heer Van Kerkwjjk drong op verdaging van de interpellatie aan, maar de heer Gleich- mau vond beter haar te sluiten, teneinde later, zoo noodig, gelegenheid te hebben tot eene nieuwe interpellatie. Tot sluiting werd dan ook besloten. Bij den aanvang der zitting was art. 22 der legerwet nog behandeld. Woensdag wordt de behandeling voortgezet. Een voorstel van den voorzitter om Dinsdag bjjeen te komen werd verworpen met 51 tegen 45 stemmen. De In de toelichting bp het ingekomen wets ontwerp tot goedkeuring der bekende, met de Billitonmaatschappjj, gesloten overeenkomst tot vernieuwing harer tin-concessie, geeft de regee ring een overzicht van de geschiedenis der zaak in den loop der onderhandelingen betref fende de verschillende voorstellen om tot eene overeenkomst te geraken en die ten slotte ge leid hebben tot die welke thans is voorgesteld. Door de voordeelen, die thans zjjn bedongen, schjjnt 's lands belang zegt de regeering voldoende behartigd. Zjj heeft de overtuiging dat het niet mogeljjk was of zal zjjn om meer te bedingen. De cjjns, die gedurende de wer king van het gewjjzigd contract van 1852 144.977 bedroeg, zou volgens de overeenkomst van 1882 ƒ217.466 bedragen hebben, doch volgens de nu gesloten overeenkomst gestegen zjjn tot 1.288.620 per jaar. Terwjjl de minis ter genoegen heeft moeten nemen met een aandeel in de bruto-opbrengst van 5i waar hjj aanvankelijk gemeend had te moeten trach ten 10 te bedingen, is daartegenover het prélévement van de maatschappij °P de winst der onderneming teruggebracht van 500.000 op 850.000. Van de winst boven dit bedrag ontvangt het gouvernement de helft. Bjj kon. besluit zjjn bjj het pers. van den geneesk. dienst der landmaoht, voor den tjjd van vjjf jaren benoemdtot reserve-officier van gezondh. 2e kl. de burgergeneeskundigen (artsen) B. van Delden, eervol ontslagen off. van gezondh. Ie kl. van het Indische leger te Utrechtdr S. B. Selhorst, te 's Gravenhage A. J. Heimig van der Vegt, te Rhenen; H. L. Coopman, te Amsterdamdr C. C. C. H. Möller, te AmsterdamD. Schouwman, te RotterdamC. A. L. Rademaker, te Amster dam dr J. E. Alberts, te AarlanderveenJ. Hocke Hoogenboom, te Culenborg; P. H. van Eden, te Harlingen en L. Schaap, te Amsterdam. Verder is het kon. besluit, houdende benoe ming van F. W. Brug, directeur van het tele graafkantoor en brievengaarder te Huizen, tot directeur van het vereenigd post- en telegraaf kantoor te Naarden, ingetrokken. Nog zjjn op pensioen gesteld L. Arisz, in specteur bjj de rijkstelegraaf, tevens directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Utrecht ad f 1737 en J. de Glopper, brievengaarder te Burgh, ad 62 's jaars. Voor de vacante betrekking van onder wpzeres aan de O. L. school te Overslag op een jaarwedde van /450 heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. In Middelburg wordt by eene familie, bij een zoogenaamd wapenservies, dat op deze wijze is versierd, nog het oorspronkelijke teekeningetje bewaard, waarnaar de beschildering in Japan is geschied. Men heeft wel willen beweren, dat dit por selein als wit of met een weinig blauw versierd is ingevoerd en dat het naderhand in Holland is beschilderd en opnieuw gebakken. De Hol landers hebben op 't stuk van porselein verval- sching al genoeg op hun geweten (men denke aan de Chineesche merken), zoodal wij gemeend hebben eenige oogenblikken te moeten stils;aan bij dit porselein, door de Fransehen genoemd a feuilles versicolores. Voor den verzamelaar van goeden smaak heeft dit soort veel minder waarde dan dat waarin het zuiver nationale karakter op den voorgrond treedt. Als merken treft men op het Japaasche por selein veelal de Chineesche merken aan, die getrouw zijn nagebootst en die het somwijlen uiterst moeilijk of bijna onmogelijk maken om met juiBtheid hét onderscheid te kennen. Alleen waar zekere teek ens voorkomen, Valt dit gemakkelijker zoo vindt men veelvuldig aangebracht de beide wapens van den Mikado Beroepen bjj de Ned. Ger. kerk (dolee- rende) te Middelburg de neer J. J. A. Jfioos van Amstel, te Reitsumbjj de Ned. herv. gemeente te Cat* de heer H. Snel, candidaat te Utrecht, en bjj diezelfde gemeente te Wil- helminadorp de heer W. Timmerman Paqui, te Utrecht. Woensdag is door den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van beBtnur, be handeld het beroep, ingesteld door den raad der gemeente Hoofdplaat tegen een besluit van Ged. staten van Zeeland d.d. 20 Febr. 1891, waarbjj goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien raad van 13 Febr. te voren, voor zoover dat betreft den leeftjjd voor het verlaten der openbare school aldaar. Na vroeger reeds versohillende besluiten omtrent deze zaak te hebben genomen, bepaalde de raad op 13 Febr. 11. den leeftjjd voor het verlaten der school op 15 jaar, onder voorwaarde om kin deren, die willekeurig de school verzuimden, reeds eerder van school te kunnen weren. Ged. staten oordeelden het woord .willekeurig" niet voldoende omschreven, en meenden dat door het woord knnnen de deur wordt opengezet voor willekeur. Rapporteur in dele was de staatsraad mr De Vries. De kortinkljjke beslissing volgt later. Op nitnoodiging der heeren Geb' Vogel, in cirkelvorm het eene: de Kiri-mon boteekent de wapens waarop de bladen en bloemen van den Kiri (paulluwnia imperialisop voorkomen. Bet is het officieels teeken, dat men ook op manten beeft geslagen. Het tweede keizerlijke wapen de guki mon beteekentdat waarin de bekende goudsbloem (chrysanthemum) voorkomt Men vindt ook de wapens van andere vórsten en prinsen op porselein aangebracht, doch dit is nooit naar Europa uitgevoerd. De Japanners zyo ook nog de scheppers van een soort van porselein, bekend als gelakt por selein. Het lak is een harsachtig vernis, dat, op het porselein aangebracht, een heerlijk effect te weeg brengt. Men vindt het veelal als rand versiering aangebracht, rondom kleine paneelen. De groote schotel op de tentoonstelling en eenige kleine aan denzelfden wand zyn er voor beelden van.

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 5