N°. 114 134" Jaargang. 1891. Zaterdag 16 Mei. Middelburg 15 Mei. Vrede op Atjeh Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k I met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a B cent. Advertentiën20 cent per regel: Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten, benevens aü« dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De tentoonstelling van oüd porselein en aardewerk in het gebouw van het ï&éeiimch Genootschap der Wetenschappen tillllllllll liliSI III (III HIM. Tlie nnomefer. Middelburg 15 Mei vm. 8 u. 56 gr. m. 12 u. 59 gr., av. 4 u. 56 gr. F. Verwacht W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestda&h Zoon, te Goes: A. A. W.Bolland,teKrniningenF. v.d.Peijl, te Zierikree: A.C.de Mooij, teTholen: W. A. van Nieuwinhtjijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenalB de advertentie-burean's van Nijgh Van Ditmae, te Botterdam, de Gebe. Bexjnfante, te 's Gravenhage, en A. de la Mae Azn., te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Compagnie générale de Pnblicité étrangère G. L. Dattbe Cib., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te één uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen. Wij ontvingen heden het volgend schrijven „Mijnheer de Redacteur! In uw vriendelijk protest tegen mijne uiting in het schrijven aan de kiesvereeni- ging Amsterdam beschuldigt u mij van ver dachtmaking, omdat ik het lonkjes geven van de liberale partij aan allemans stemrecht toeschrijf aan politieke partijberekening. Waar de Liberale Unie en niet het minst de voorzitter der Middelburgsche afdeeling, nog onlangs het opportunisme heeft gepre dikt en het rekening houden met de ervaring en het praktisch-zijn heeft aangeprezen tegenover de haastigheid der radicalen, kan toch moeielijk het toepassen van politieke party-berekening als een ondeugd worden beschouwd. Hoe dit zij, van mijne opvatting heeft uw protest mij niet terug gebracht. Waar professor Buys, de belijder der Rechtstaats-theorie, een der vocalen is van de Liberale Unie, zijn leerling mr Macalester Loup en mr Tak van Poortvliet onlangs benoemd zijn tot hare hoofdbestuurders, jhr mr Van Karnebeek eenige weken geleden door de Rotterdamsche liberalen als candi- daat is gesteld, bij voorkeur boven mr Van Gilse, voor het lidmaatschap der Tweede kamer en daartoe is gekozen, en last not least de Walchersche liberalen den heer Arie Smit tot candidaat voor dat lidmaatschap hebben gesteld zou ik mijn gezond ver stand geweld moeten aandoen of der meer derheid der liberalen gezond verstand moeten ontzeggen, indien ik aannam dat zij oprechte voorstanders van dat stemrecht waren. De keuze is voor mij dus niet moeilijk en de meest vriendelijke wijze van uiting was derhalve voor mij en blijft voor mij om de in het manifest der Liberale Unie vlak voor de verkiezingen geuite instemming met de uitbreiding van het kiesrecht tot de uiterste grens, die de grondwet gedoogt, toe te schrij ven aan politieke partij-berekening. Ofschoon de liberalen de kunst om praktisch te zijn meenen zich te mogen toeschrijven, komt het mij voor dat diegenen hunner, die in den waan verkeeren dat de meerderheid der liberalen voorstanders zijn van allemans-stemrecht binnen de perken der grondwet, integendeel groote illusionisten zijn en indien de voorzitter der kiesveree- niging Eendracht maakt macht alhier een plebesciet mocht willen uitschrijven over allemans-stemrecht onder de leden zijner kiesvereeniging, maar zóo, dat zij ruiterlijk kleur moesten bekennen, dan houd ik mij dóoe THIO, De vroeger in dit blad aangekondigde ten» toonstelling van ond porselein en aardewerk werd Donderdag in de bibliotheekzaal van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen ge opend. Dank zij de vrijgevigheid der bezitters is door de zorg der commissie hier een verzame ling bijeengebracht, zooals zeker in ons land zelden te zien is geweest; wij raden daarom alle kunstliefhebbers en belangstellenden drin gend aan er een kijkje te gaan nemen. Wij twijfelen niet of ze znllen voldaan het lokaal 'verlaten. De verschillende zaken zijn alle doelmatig gerangschiktde schalen en borden tegen groote velden van gekleurd doek aan de wan dende vazen, pullen, bekers, kannen, potten 6de. in staande en liggende toonkasten mei afsluitingen van glas. Alle voorwerpen komen goed tot hun recht en de onderscheidene soor ten zijn door naamkaartjes aangegeven, wat voor de bezoekers zeker gemakkelijker is dan het raadplegen van een catalogus. Ret talrijkst is het Chineesch» en Japansoh overtuigd, dat hij zich schamen zou al te haastig te zijn geweest. Ofschoon ik met belangstelling uw na schrift op dit mijn schrijven hoop te lezen, zult gij, mijnheer de redacteur, het mij niet euvel duiden, indien ik verder het politieke strijdros op stal zet om tot mijne gewone werkzaamheden terug te keeren. Hoogachtend Uw Dw. Dn. M. JACQ. DE WITT HAMER. Middelburg, 14 Mei 1891. Ons antwoord aan mr. De Witt Hamer kan kort zijn. Wij zijn reeds een grooten stap tot elkaar genaderd door de verklaring van den ge- achten schrijver dat het toepassen van politieke partij berekening geen ondeugd is. Het was dus geen slechte eigenschap, die hij der liberale partij toeschreef, toen hij de door ons aangevallen opmerking in zijn stukje maakte. Wij hebben ons niet gevleid den heer De Witt Hamer van gedachten te doen veran deren wij meenden eenvoudig voor de eer der liberale partij te moeten opkomen. En daarom wezen wij er nadrukkelijk op, dat de groote, belangrijke stap in de rich, ting van uitgebreid stemrecht een gevolg is van de vaste overtuiging, welke zich bij de overgroote meerderheid der liberalen baan heeft gebroken, dat zij, al zijn zij geen voorstanders van allemans-stemrecht, dien weg tot uitbreiding moeten inslaan. En de jongste vergadering der Liberale Unie heeft bewezen dat die vooruitstrevende richting de overhand heeft behaald. Wat nu de door de heer Hamer meege deelde keuze van candidaten betreft hij houde ons de opmerking ten goede dat er bij het stellen van candidaten ook andere motieven en andere eischen zich doen gelden dan louter het vraagstuk van het kiesrecht. En dit bewees ook de heer Van Gilse te begrijpen, die zich niet tegenover den heer Van Karnebeek wilde laten candidaat stellen en zelfs niet van afscheiding van de liberalen wilde weten. Dit idee huldigden ook de heeren A. F. K. Hartogh en A. Kerdijk, toen zij aan de kiesvereenigiDg Amsterdam weigerden zich te verbinden omtrent de door hen in de kamer te volgen gedragslijn en elke rege ling van het kiesrecht te zullen verwerpen, welke van de door hen begeerde afwijkt. Zij gaven daarvan rekenschap in deze woorden„Naar onze opvatting behoort in beiderlei opzicht vertrouwen te worden ge steld in hem, wien men het lidmaatschap der volksvertegenwoordiging waardig keurt. Te meer, omdat, naar 't ons voorkomt, eener porselein vertegenwoordigd, wat zijn oorzaak vindt in de uitgebreide handelsbetrekkingen, die oDze stad in vroegere tijden met die verre gewesten onderhield. Daar het Hemelsche rijk kan beschouwd worden als de bakermat van het porselein wil len wij het eerst onze aandacht Wijden aan dit gedeelte der tentoonstelling. Volgens de overlevering, dagteekent de uit vinding van het porselein reeds van het jaar 2697 vóór Christus, doch het is eerst gedurende de dynastie der Mings, (1368164*) dat men zekere berichten omtrent de vervaardiging daarvan heett verkregen, terwijl het top punt van bloei werd bereikt van 14651488. Gedurende den oorlog met de Tartaren kwijnde deze tak van nijverheid om later van 1661 1723 wederom een schitterend tijdperk in te treden. Het is in dieu tijd dat de jesuitenpater Dentrecolles zijne belangwekkende brieven schreef, waarin de eerste en volledige inlichtingen voorkomen over de vervaardiging van het Chineesch porselein. Het hootdbestanddeel van de grondstof is het Kaolin, een soort van fijne witte leem, door verweering ontstaan uit veldspaath. Door verschillende bewerkingen en met bij voeging van andere delfstoffen wordt het deeg of de pate verkregen, waaruit de kostbare zelfstandigheid wordt gemaBkt. Eene aanwijzing om de verschillende soorten van porselein te onderscheiden vindt men in zijds wijze en tijdstip van handelen moeten afhaDgen van de omstandigheden, en ander zijds ook degeea, iÈb - - zooals wij zeker niet bereid zou zijn mede te werken tot een weinig beteekenende uitbreiding van het kiesrecht, ook al werd zij door een liberale regeering voorgedragen, zijn stem over een regeling, welke met zijn inzicht in 's lands belang niet geheel strookt, eerst dan vermag te bepalen, als deze regeling vóór hem ligt, en daaruit blijkt, hoe groot de afstand is tusschen hetgeen hij verlangt en hetgeen hem wordt aangeboden." Dat is juist de practische staatkunde, die ook wij op het oog hebben en waarvoor wij zoo menigmaal tegenover de z.g. radi calen een lans braken. En de kiezers, die bij het stellen van hunne candidaten zulk eene staatkunde in het oog houden, handelen o. i. verstandig. De candidaturen van mannen als Van Karnebeek en Smit, die het program der Liberale Unie onderschreven, zijn dus o. i. van liberaal standpunt practisch en zeer goed te verdedigen. Want, waar de heer Hamer nu zelf gezegd heeft niet te gelooven dat het allemans-stemrecht terstond de resul taten zal opleveren, die sommigen ervan gewachten, daar mag het hem toch niet verwonderen dat anderen zich ook bezig houden met vraagstukken, die even dringend of nog dringender oplossing vragen, omdat daarvan voor de maatschappij wel terstond resultaten te verwachten zijn. Wat de heer Hamer schrijft aan het adres van den voorzitter der kiesvereeniging Eendracht maakt macht kunnen wij onbe sproken laten. In hoever deze zich geroepen zal achten in den vriendschappelijken strijd tusschen den heer De Witt Hamer en ons zich te mengen, weten wij natuurlijk niet. Particuliere correspondentie). VI. In hoeverre die theorieën over den dood worden gedeeld zjj thans daargelaten doch zóóveel is zeker, dat de tamboers, zoodra ze 't hek van Pet- joekachter den rug hebben, het akelige floers van hunne trommen afdoen. De troepen Btellen zich spoedig op, de muziek op den rechter-, de ongewapenden op den linkervleugelde commando's »met verdubbelde rotten", «rechts om", «voorwaarts, marsch 1" volgen elköar spoedig op en na eenige maten vrooljjken tromslag, valt de muziek in met den prettigsten, meest opwekkenden marsch, welke men zich bedenken kan. En nog vóór men in den Kraton terug is, wordt de sombere stemming reeds terug gedrongen; en als dan nog de by de soldaten zoo geliefde marsch van Boulanger de merken of teekens, die zich onder aan de voorwerpen bevinden, doch deze leveren, door het vreemde van die karakters, schijnbaar groote moeilijkheden op. Wij zeggen schijnbaar, want als men eenmaal den sleutel daarvan kent* is eene juiste bepaling gemakkelijk te maken. Zio heeft men het zoogenaamde Zes merks, dat op de tentoonstelling het talrijkst verte genwoordigd is, kenbaar aan zes Chineescbe letterteekeus op de onderzijde. Voor een oningewijde is dit merk zeker even raadselachtig als het Noordsche runenschrift en toch is de zaak betrekkelijk eenvoudig. Wij willen een poging wagen om eene oplos sing te geven van de samenstelling van deze teekens, boewei zulks niet zoo gemakkelijk gaat, als wanneer men daarbij de Chineesche teekens kon aidrukken, dat natuuilijk in een dagblad moeilijk kan geschieden. Het gebeele merk geeft enkel den datum van de vervaardiging aan en moet van boven naar beneden gelezen worden, te beginnen aan de rechterzijde, zooals neven staande figuur aangeeft. Van de twee eerste teekens blijft 1 altijd onveranderd; bet beteekent eenvoudig groot (Ta of Tai) terwijl het tweede (2) nooit meer dan twee vormen heeft. Dit tweede teeken geeft den naam aan van de regeerende dynastie op bet tijdstip, waarop bet stuk is vervaardigd, Daar nu de merken levenslust en prettigheid om zich verspreidt dan is de aandoening van zoo straks spoedig zy het dan ook slechts tjjdeljjk vergeten en keert men lachend en schertsend in de kazernes terug. Of het by de officieren, by de meer ontwik kelde en dus ook zooveel fijner voelende leden der maatschappij ook zoo zou zjjn Of ook zy het ernstige van den dood zoo lichtvaardig zouden tellen, wetende dat zoovelen buiten Atjeh, op Java, in het vaderland, lief levol elk bericht van het oorlogaterrein verslinden om zich te overtuigen dat niet hunne betrek kingen, niet hunne dierbaren weder gevallen zyn als slachtoffers van de betreurenswaardige toestanden Betwyfelt het gerust, weest zeker van het tegendeelmoge by menig onzer het uiterlijke wat minder gepoljjst, door de eigen aardige samenleving wat ruwer geworden zyn, mogen sommigen onzer wel eens wat veel vloeken, gelooft vry, onze harten zyn niet zoo bedorven als men wel denkt. Kameraderie, vriendschap, zelfopoffering voor de makkers, vinden daarin ruime plaatsen. In de harde bolsters, als men ze maar weet te openen, treft men, o, zoo dikwijls, eene fijne, edele vrucht aan. Op het gevechtsterrein gaat het inmiddels even lustig toe als gisterenhet kappen van boom en struik vordert met groote schreden, want alles, wat in verband met den gewonen veiligheidsdienst gemist kan worden, is aan 't werk gezet. Wel zyn de wapens in de onmid dellijke nabjjheid, maar de overgroote -meer derheid heeft ze verwisseld tegen byl en hakmes. Kandang en de daarbjj liggende benten g kunnen dan ook al goed gezien worden van uit onze posten, maar daarmeê is men nog volstrekt niet tevreden alles moet geraseerd worden tot op een kilometer van de spoorbaan af, en steedB uitgestrekter wordt het veld der ver nieling; menig huis wordt daarbjj 't onderst boven gehaald en als er wat in gevonden wordt dat eenige waarde vertegenwoordigt, dan wordt het dadelyk voor goeden prjja verklaard. De officieren houden daarbjj de hand een beetje voor de oogen, alleen wordt er voor gezorgd, dat er niet de minste vertraging in den arbeid ontstaat. Menig koddig tafereeltje is daarvan het ge volg. Ginds staat «de baron", een gewezen Pruisisch officier, Freiherr von Habenichts, wegens Ehrensache uit zyn vaderland verdreven, en hoe langer zoo dieper gedaald op den maatschap- peljjken ladder, er lustig op los te kappen, niettegenstaande hy twee kippen, met de pooten aan elkaar gebonden, op zyne rug draagt, bljjkbaar met het voornemen ze levend te huis te brengen en er zich later op te ver gasten. De Amboineesche fuselier Wajatipassa is nog verder gegaan en heeft eene geit naast zich staan, maar in grazen heeft het arme beest niet veel lust, want 't is tamelyk kort opgekoppeld en vastgemaakt aan dé veldflesch van zyn nieuwen baas. Menige kwinkslag wordt ten beste gegeven en 't is een eigenaardig ding, dat de opge- op het porselein voor het eerst geplaatst werden onder de dynastie der Mings (13681616) en na de omverwerping dezer dynastie de troon altijd bezet is geweest door vorsten nit de dynastie der Tsings (1616heden) zoo volgt daaruit dat men voor dit tweede teeken (2 in de figuur) slechts twee vormen kan hebben en de twee eerste teekens dus altijd te lezen zijn als groote dynastie der Mings (Ta-ming) en groote dynastie der Tsings Tai-teirig De twee laatste karakters (5 en 6 van de figuren) blijven steeds onveranderd; de betee- kenis luidt: vervaardigd in de jaren of in de periodemen duidt ze aan met den naam van Mien-tchi (mien-jaar of periode, tchi-vervaar- digd of gemaakt). De eenige karakters, die verandering onder gaan zyn dus de middelste (3 en 4 van de figuur) die den juisten lijd van de vervaardi ging aangeven door den naam (de Nien-hao) te vermelden van den keizer. Bij bet bestijgen van troon verandert de vorst zijn naam ineen teeken, samengesteld nit twee woorden, die niet alleen hemzelven aanwijzen, maar ook de jaren of de periode zijner regeering aangeven Daar nu uit de dynastie der Mings slechts zeven keizers hebben geregeerd en uit die der Tsing3 tot aan het begin dezer eeuw slechts vier, zoo komt het er dus maar op aan om zich enkele karakters eigen te maken, die men in alle handboeken van porselein kan vinden, om met juistheid te kunnen bepalen, welk merk sioh op eenig voorwerp bevindt. wektheid en de vroolykheid toenemen, naar mate men dichter by den vyand komt. "We kunnen dat vooral opmerken by de soldaten, die de dekking vormen. Zoover mogelyk voor uitgeschoven liggen ze in kleine troepjes op den grond, zooveel doenbaar voor den vyand verborgen achter kleine terreinverhoogingen, boomstammen enz.de groepjes liggen zóo dicht by elkaar, dat men zonder veel moeite met elkaar praten kan, en vormen eene linie, welke door de officieren wordt gesurveilleerd en gecommandeerd. Want al ziet de Atjeher weinig of niets van de onzen, hy weet toch vry nauwkenrig waar ze liggen immers dit wordt hem duidelyk genoeg als hy opdringt en alsdan dcor onze salvo's wordt teruggejaagd. Doch dat laat hy niet ongestraft, en weldra worden de plekken, waar wjj ons hebben opgesteld, hevig door hem beschoten, zoodat de kogels door het groen ratelen, met een doffen slag in de boomen terecht komen, hier en daar den grond opploe- gen in een lange voor, en, helaas, ook niet zelden menschelyk vleesch treffen. «Heb je van de week naar huis geschre ven, scheele klinkt het aan 't adres van een fermen Hollandschen jongen, wiens oogen on derling een eigenaardigen stand hebben, als geantwoord is «jawel, jjj ook"? dan volgt onmidaellyk «heb je der ingezet, dat het je laatste brief is waarop een uitbundig gelach het loon is voor zooveel geest. Een oogenblik later hoort men 't aanslaan van een kogel in de o&middelljjke nabjjheidwat iemand de vraag ontlokt «zit ie in jouw poot, Jan?" maar Jan is niet op zyn mondje gevallen en zegt «wat bliksem, Piet, kan je nog praten ik dacht waarachtig, dat ie jouw groote b. tot aan de kruin van je kalen kop had uitge diept", waardoor hy de lachers op de hand krygt. Een gewezen sigarendraaier uit de residentie heeft het bljjkbaar wel eens aangenamer gehad dan thans hier men zou dat ten minste moeten opmaken uit 'smans uitroep «ik weet niet hoe jelui het hier vinden, maar ik gaf graag een rondje als we in «de kleine witte" op 't Soheveningsche veer zaten", waarop een ander dadelyk roept «aanneme Jan, twaalf glaasjes klaren, zes met een klontje I" «Zou je niet liever nitkjjken dan zoo te liggen schreeu wen", klinkt het tpans nit den mond van een der officieren, die wel van een grapje houdt, maar van oordeel is, dat men nu wel wat ai te vrooljjk wordt. Moge men ook al een beetje 't land hebben, dat aan het discours een einde is gemaakt, men oordeelt den luitenant toch algemeen «een verdomde goede kerel" als hy straks een fiesch wjjn aanspreekt en haar broederljjk deelt met de vier soldaten, die in zyne nabjjheid staan. Het zou te schoon geweest zyn als er dien dag geen bloed der onzen had gevloeid doch het lot had het anders beschiktde treinen hadden weêr eene zeer drukke communicatie met Kota-Radja, helaas ook met het hospitaal. De doctoren hadden weder eene zware taak om de binnengebrachten naar eiaeh te verbin den want hoeveel moeite de officier van Zoo lazen wij op enkele stukken op de ten toonstelling; vervaardigd in de periode van Siouen-ti van de groote dynastie der Mings (in het Chineesch Ta-ming Siouen-li Nien-tchi Daar deze keizer, van 14261436 regeerde weten wij dus dat deze voorwerpen uit dien tijd dagteekenen. Behalve deze jaarteekens treft men nog ver scheidene andere merken aan, die betrekking hebben op bijzondere eigenschappen van het porselein of als symbolische teekens daarop zijn geplaatst. Een der meest voorkomende de tentoon stelling bevat een groot aantal stukken daar van is een merk, dat veel overeenkomst heeft met onze F met een puntje rechts. Dit meik beteekent Yu-jade en de fabrikant wil daarmede te kennen geven, dat het porselein van de fijnste hoedanigheid is. Het jade is iu China de meest gezochte edele steen. Verder vindt men ais inerk afgebeeld de parel, als zinnebeeld van het talent; vazen, daar mede voorzien, waren bestemd voor dichters en geletterden, een klankrijke steenals kenmerk van stukken voor godsdienstige doeleinden, twee visschen, als teeken van huiselijk geluk, de haas, in een kring met de maan, als symbool van langen levensduur. In talrijke variaties komt een blad als merk voor. Het wordt verondersteld te z^n het blad van Artemisia en voorspelt een geluk- kige toekomst, Js dit blad nog omgeven door linten, dan wil wen daarmede tekecaen.ge*.».

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 1