Een drama op school. "FEUILLETON. Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. Gemeenteraad van Zierikzee. vergadering door hem zjjn aangevoerd, zyn mandaat nederlegde en verzocht den leden thans tot eene benoeming van vjjf nieuwe bestuurs leden over te gaan. Een der leden trachtte de bestuurders van hun voornemen af te brengen en werd daarbjj door de overige aanwezigen ondersteund doch het bestuur verklaarde by zyn voornemen te bljjven volharden. De uitslag van de stemming was dat de aftredende bestuursleden P. D. Koning, D. G. Kröber jr., P. Boudewjjnse, J. F. Fak Brouwer Mz en C. A. Goethals ieder 8 stemmen ver kregen, terwjjl verder werden uitgebracht op de heeren E. G. J. Kakebeeke 5. K. Baart 5, F. G. Sprenger 4, C. A. Koulen 4, J. Appel 3, J. H Snijders 2, Ant. Mes 2, J. P. Bou dewynse 2 stemmen en eene stem ep de hee ren J. W. de Raad en H. P. van de Ree. Het bestuur alzoo herbenoemd zjjnde ver klaarde zich niet geneigd die herbenoeming aan te nemen, wat een der leden aanleiding gaf om, waar het tegenwoordig bestuur, die volkomen der zake kundig, is de bjjl er by nederlegt, in overweging te geven de afdeeling op te heffen, te meer waar gebleken is dat, hoezeer op het citatiebiljet de wensch is uit gedrukt tot een drukke opkomst, zoo weinig leden zich de moeite hebben willen geven ter vergadering op te komen. De voorzitter deelde mede dat dit niet aan gaat, aangezien in de vorige vergadering, toen dezelfde zaak aan de orde was, besloten is de afdeeling te doen voortbestaan. Een der leden gaf, naar aanleiding van het gesprokene, zjjne bevreemding te kennen dat het aftredend bestuur niet voldaan heeft aan de verplichting het opgelegd om by ontstaande vacatures een dubbeltal aan te bevelen en sprak de hoop uit dat het aftredend bestuur dit alsnog doen zal in eene volgende verga dering. De voorzitter erkende dat het bestuur daarin in verzuim iB gebleven, doch wees er op dat reeds in een vorige vergadering van het voornemen der bestuursleden is kennis gegeven en de leden maanden lang in de gelegenheid zjjn geweest hunne keus te vestigen op h. i. geschikte personen. Naar de voorzitter meent gaat het niet aan om een bestuur, dat zich niet in staat acht den bloei der afdeeling te bevorderen, te persuadeeren eene aanbeveling te doen van personen die z. i. wel daartoe in staat zyn, te minder waar het steeds zeer moeiljjk gaat leden in het bestuur te krjjgen. Werd iemand gepolst om lid van het beBtuur te worden, dan luidde het antwoord meestal ontkennend. Een ander lid gaf in overweging of niet een middelweg ware in te slaan. Vooropstel lende dat alle leden van het bestuur door hem de rechte mannen op de rechte plaats worden geacht, vroeg hy of misschien door eene gedeel telijke verandering van het bestuur aan het bezwaar kon worden tegemoet gekomen. Ook dien weg wilde het bestuur niet inslaan alleen deed de voorzitter de concessie dat hij zich bereid verklaarde om in een nader te be leggen vergadering een dubbeltal te noemen ter voorziening in de plaatsen der aftredende heeren. Dit denkbeeld werd niet gedeeld door alle bestuursleden. Daarop nam een der leden het voorstel van den voorzitter over met de byvoeging om op diezelfde vergadering te beslissen over het al of niet voortbestaan der afdeeling. Met meerderheid van stemmen werd het voorstel van den voorzitter aangenomen. De vergadering zal, naar wy vernemen, Maandag 4 Mei worden belegd, terwyl daarop tevens een nieuw voorstel tot ontbinding der veree- niging zal worden behandeld. Daarop werd de vergadering gesloten. De Nuts-bewaarseholen te Middelburg. Woensdagavond zal het departement Mid delburg van de Maatschappij tot nut van alge meen vergaderen. Een der voornaamste punten van de agenda is een voorstel van het bestuur betreffende de bewaarscholen van dat depar tement; een voorstel dat luidt als volgt: Naar aanleiding van het gesprokene op de departementsvergadering van 7 October j.l. heeft de vraagof het departement moet blijven voortgaan, op dezelfde wijze als tegen woordig, twee bewaarscholen in stand te houden, by het bestuur een punt van ernstige overwe ging uitgemaakt. Na een mondeling overleg met de commissie der bewaarscholen en na nauwgezette overweging van het voor en tegen van den bestaanden toestand is het bestuur tot de overtuiging gekomen dat een onver anderd behoud van dien toestand niet gewenscht is. Een restauratie der gebouwen is dringend noodig een verbetering (der leermiddelen; zeer gewenscht; een vervanging der tegenwoordige onderwijzeressen door meer bevoegde op den duur niet te vormjjden. Sedert de reorganisatie der gemeente-bewaarschool heeft plaats gehad, is de noodzakelijkheid om ook de departements- scholen op anderen voet in te richten, meer op den voorgrond getreden. Bovendien drukken de uitgaven voor de scho len de financiën van hot depariement zoo zeer, dat ook uit dit oogpunt verandering noodig is. Het in bovenbedoelde departementsvergade ring geopperde denkbeeldom de beide scho len Op te heffen en de zorg voor het voorbe reidend onderwijs verder aan de gemeente over te laten kon by het bestuur geene in stemming vinden. Z. i. zou ihet besluit zeer ten nadeele zyn van en ongerief veroorzaken Uit het Italiaansch. VAK EDMONDO DE AMICIS. »Wat de behoefte aan bemind worden betreft,'' antwoordde mevrouw Orveggi, »wees overtuigd dat zjj door allen bemind wordt (hier bootste zjj den toon van juffrouw Galli na). Ik moet u ook nog danken voor de liefde, die gjj haar altjjd be toond hebt. Het is heel lief van u. Ik denk er dik- vrjjl» aas hoeveel goed gy doet, gy arme leerares. I aan de vele ouders, die thans hun kinderen naar onze bewaarscholen zendendaar wy meenen te mogen betwijfelen of de gemeente spoedig bereid zal worden gevonden, waar de wet haar niet dwingt en reeds vele uitgaven voor onderwijs door haar worden gedaan, zich zoo groote offers voor voorbereidend onderwjjs te getroosten. Vele kinderen uit den kring der minvermogenden zouden dus, by opheffing der departementscholen, zeker gedu rende geruimen tjjd van voorbereidend onderwjjs verstoken zyn. Daarom meent het bestuur dat voor het departement nog niet de tjjd gekomen is om de hand van het bewaarschoolwezen af te trekken. Daarentegen is het bestuur van meening dat een reorganisatie der bewaarscholen in verband met de eischen, die tegenwoordig aan zulke scholen worden gesteld, gewenscht is, en het acht die mogelijk, als ook het hoofdbestuur der Maatschappij en de gemeente daartoe wil len medewerken Op eene bjj het voorstel gevoegde begrooting, opgemaakt door de commissie der bewaarscho len, is aangewezen hoedanig die reorganisatie zoude moeten zyn en welke uitgaven zjj zoude vorderen. Daaruit bljjkt dan dat de uitgaven in eens zouden bedragen 2300; en de jaarljjksche uitgaven 2900. Het bestuur zoude zich tot het verkrjjgen van de voor de uitgaven in eens benoo- digde som willen wenden tct het hoofdbestuur der Maatschappij. Reeds hebben tusschen het bestuur en genoemd hoofdbestuur schriftelijke overleggingen plaats gevonden over de moge lijkheid om die som van 2300 uit de kas der Maatschappij voor het departement te ver krijgen, hetzjj geheel ten geschenke, hetzy ten deele als renteloos voorschot mot jaarljjksche aflossing van 100, ten deele als geschenk hetzy geheel als renteloos voorschot met aflos sing als boven. Uit die correspondentie bljjkt dat het hoofdbestuur naar alle waarschijnlijkheid wel bereid zal worden gevonden ons departe ment bjj een eventueel.» reorganisatie zjjner scholen geldelyken steun te verleenen. Wat de jaarljjksche uitgaven betreft, deze zouden kunnen worden bestreden als volgt: lo. schoolgelden 1000, 2o. bydrage uit de departementale kas f 300, 3o. gemeente-subsidie 1600, samen 2900. Post 1 is in overeenstemming met hetgeen in de begrooting der commissie van de bewaar scholen is opgegeven. Wat post 2 betreftthans (begrooting 1890/1) besteedt het departement aan de bewaarscho len subsidie f 150, maximum subsidie voor eventueele toelage aan onderwijzeressen f 129, en 279 huur der bovenwoningen, die aan de commissie der bewaarscholen wordt uitgekeerd» samen f 550. Bjj ontslag der tegenwoordige hoofden zou aan dezen, ook naar de meening van het be stuur, wachtgeld moeten worden toegekend gedurende hoogstens vier jaar. De hiervoor benoodigde som (4 x 350 1400) zou het bestuur willen leenenbjjv. van de commissie der «paarbank tegen billyke rente, onder voor waarde van jaarljjksche terugbetaling van ƒ100. Voeg daarbjj dat ook c. q. aan het hoofdbe stuur jaarljjbs ƒ100 zal moeten worden terug betaald en dat voor beide of voor een van beide geleende sommen rente zal moeten wor den vergoed, dan zou van de ƒ550, die het departement thans aan de Bcholen besteedt, ƒ250 moeten worden afgetrokken voor aflos sing en rente van geleende gelden en dus ƒ300 voor de scholen overblijven. Wat eindeljjk post 3 betreft, door deze subsidie zou de gemeente de instandhouding verzekeren van twee in verschillende deelen der stad gelegen, op geljjken voet als haar eigen school ingerichte bewaarscholen, en zulks zeker met veel minder kosten dan wanneer zjj zelf die twee scholen moest oprichten en onder houden. Het bestuur heeft daarom de eer voor te stellendat de departements-vergadering be sluite le te trachten hare beide bewaarscholen te reorganiseeren op de wjjze zooals in de by het voorstel gevoegde begrooting wordt aangewezen. 2o het bestuur te machtigen de noodige stappen te doen tot het verkrjjgen van een geldelyken steun van het hoofdbestuur der Maatschappij voor de uitgaven in eens (ƒ2300) en van de gemeente Middelburg voor de jaar ljjksche uitgaven (subsidie jaarljjks a ƒ1600). 3o aan de tegenwoordige hoofden der scho len, ingeval de reorganisatie tot stand komt, een wachtgeld te geven tot het bedrag, hierbo ven aangewezen, en de ^daarvoor benoodigde gelden hetzy bjj de spaarbank hetzij elders op billyke voorwaarden te leenen. De begrooting, met vervanging van het tegenwoordig personeel, waarvan in het voor stel sprake is, geeft de volgende cjjfers Uitgaven in eens: Verbetering der gebouwen ƒ1496. (Schuit- vlotstraat 835 en Vlasmarkt 661.) senl Altijd bezig; van den ochtend tot den avond! Te moeten omgaan met allerlei soort van menschen, slecht betaald, gelijk iedereen weet, zelfs niet naar behooren geacht, somtyds belas terd, vernederd Juffrouw Galli voelde levendig al het bitse, dat er in deze woorden laghet was niet de eerste maal dat de moeders der leerlingen haar onder den schyn van medeljjden een dolksteek toebrachten. Zjj antwoordde gevat: »Een goed geweten is de beste belooning. Dat zult gjj ook wel weten." »Ik kan het niet zoo goed weten als gy", hernam mevrouw d'Orveggi schieljjk, »daar uw geweten zeker nooit in gevaar is geweest." »01 neen, zeg dat niet", hernam de juffrouw op bescheiden toon, »want ik ben nog ia staat om te blozen." Aanschaffing van leermiddelen /600 (voor iedere school ƒ300) Vernieuwing van schoolbanken 198 (Schuit- vlotstraat ƒ154, Vlasmarkt ƒ44.) Jaarljjksche ui tgaven: Salarissen 1980 (op elk der scholen) hoofd ƒ500, 2 onderwijzeressen a ƒ200, 1 onder wijzeres a 60, 1 helpster a 30. Vergoeding huishuur 400 (elk der hoofden ƒ200.) Onderhoud der gebouwen enz. 515. Arrondistements-Hechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting dier rechtbank van Dinsdag 12 Mei a., des voormiddags te 10 uren, zal worden behandeld de zaak tegen A. de B., oud 35 jaar, vlashandelaar te Hoek, ter zake dat hy in 1888, of omstreeks dien tyd, een geschrift, luidende als volgt >Op heden den vjjftienden desember achtien »hondert zeven en tachtig verklaard den on- dergetekenden Frans Bujjze van zyn schoon zoon A. de Blaejj bjjde te Hoek ter leens te hebben ontvangen hondert gulden welke >som ondergeteekenden na veertiendaagsche waarschuwing aan hem of zyn erve of recht- verkrjjgende met den daarop vervallen in »Nederlandsche muntspecie volgens den koers »van den dag. hondert gulden Hoek den vijftienden desember achtien hondert zeven en tachtig (Get.) F. Bujjze." opzettelijk heeft vervalscht, door daarin in den vyfden en den elfden regel de voor het woord hondert voorkomende woorden uit te krabben en daarvoor in de plaats te stellen in den vjjfden regel de woorden »de som van vyf en zestig", en in den elfden regel de woorden »goed voor vijf zestig", en zulks met het oogmerk om het als echt en onvervalscht te gebruiken, zooals hy dan ook heeft gedaan door op 12 April 1889 te Terneuzen by eene ver schijning voorden notaris C. J. A. Fercken aldaar, om over te gaan tot scheiding en deeling van den gemeenschappelyken boedel van wjjlen F. Bujjze en A. Moes, waarin hy, beklaagde, als in gemeenschap van goederen gehuwd met A. Bujjze, dochter van voornoemden F. Bujjze en voornoemde A. Moes, gerechtigd was, dat valsche stuk door zyn gemachtigde te doen overleggen en daarop te vorderen voor het in die schuld bekentenis uitgedrukt bedrag van 6500, met de rente ad 4% 'sjaara sedert 15 Decem ber 1887 als schuldeischer, in den boedel te worden erkend, en vervolgens toen, naar aanleiding van die vordering, ingevolge art. 697 van het wetboek van burgerljjke rechtsvordering, dit geschil ter beslissing dezer rechtbank was gebracht, ter civiele terechtzit ting dezer rechtbank van 27 November 1889, voornoemd vervalscht stuk door zjjn prooureur in het geding heeft gebracht met de vordering, dat de rechtbank, op grond dier schuldbeken tenis, zou bevelen, dat onder de lasten des boedels zou worden gebricht vermelde som van 6500, met de rente ad 4 pet 's jaars sedert 15 December 1887; en dat hy alzoo op 12 April 1889 te Ter- neuzen en op 27 November 1889 te Middel burg van dat valsche of vervalscht geschrift, als ware het echt en onvervalscht, opzettelijk heeft gebruik gemaakt, waardoor nadeel kon ontstaan, dewjjl op grond van dat stuk iets gevorderd werd, waarvan de verschuldigdheid door dat geschrift moest worden bewezen. In deze zaak zjjn vanwege het O. M. 10 getuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Heden, Dinsdag, zjjn door die rechtbank veroordeeld wegens overtreding der drankwet en om koop i n gC. S., bierhuishouder en veor- schipper Yeere, tot 10 b. s. 5 d. h. en f 25 b. s. 10 d. h. mishandeling en beleediging van ambtenaren: E. M. 22 j., arbeider Sas van Gent, tot 5 b. s. 5 d. h. mishandeling: E. G. 21 j., broodbak, ker lJzendjjke, tot 10 b. s. 5 d. h.L. de D. 25 j., landbouwersknecht Westcapelle (Bel gië) en P. v. E. 42 j., werkman Axel, beiden tot 5 b s. 5 d. h.M. A. 21 j., scheepstim- mermansknecht Middelburg, tot 14 d. en E. K. 24 j., werkman Westdorpe, tot 3 m. gev. straf en E. K. 24 jwerkman St Jansteen tot 5 b. s. 5 d. h diefstal: A. de S., 13j.,arbeider, Coljjns- plaat, tot 9 m. gev. straf, P. J., 15 j., P. M. S., 15 j., C. v. d. K., 13 j. en C. J. J. v. D., 13 j., allen zonder beroep, Terneuzen, de le tot 3 m. eD de 2e tot 1 m. gev. straf, de 3e tot 10 b. s. 10 d. h. en de 4^ tot 3 b. s. 3 d. h. beleediging: E. C., 35 j., hvr. van P. de R., werkvrouw, Retranchement, tot 1 b. s. 1 d. h. beschadiging: W. M. T., 17 j., werk. man, Middelburg, tot 7 d. gev. straf. Terwyl zy beiden gedwongen glimlachten kruisten hare blikken elkaar als twee degens doch eensklaps beseften beiden dat zjj, als zjj nog een stap verder gingen, de maskers moesten afwerpen en op leven en dood vechten. Daarom maakten zy geljjktjjdig een buiging en namen afscheid, met de volgende woorden>Tot de eer u weer te zien, mevrouw." »Het genoegen zal aan my zyn, juffrouw", op een toon die aan de eene zjjde haat, en aan de andere minachting voor het geheele leven verried. Juffrouw Galli haalde echter toch ruimer adem, daar zy uit den hooghartigen toon van mevrouw Orveggi meende te kunnen opmerken, dat zy nietsjvan het voorgevallene vernomen had en by gevolg haar man ook niethetgeen haar vooral ter harte ging. Doeh die gerustheid Allen inde kosten. Y rygesproken zynJ. M., 18 j,. tim mermansleerling, Arnemuiden, beklaagd van schennis der eerbaarheid, F. J. T., 48 j., bier huishouder, lJzendjjke, beklaagd van vernieling en J. Y., 45 j., arbeidster, Biervliet, D. T., 33 j., landbouwersknecht, Zuidzande, Ch. L. van L., 26 j., werkman, Westdorpe en R. K., 26 j., agent van politie en onbez. rijksveldwachter, Terneuzen, allen beklaagd van mishandeling. Door mevrouw Victor is dezer dagen op haar buiten Zuiderhoutonder Heemstede, ten voordeele der armen, eene tentoonstelling gehouden van poppen van de tienjarige doch ter des huizes, alsmede éen lievelingspop uit de jeugd der moeder zelve. Niet minder dan 76 exemplaren waren in verschillende groepen gerangschikt. Uit de plaatsing van elke pop, uit de samen stelling van elke groep, sprak smaak en ge voel. Er waren onder anderen een grootvader die met zyn kleinkind op de knie zit, een ziekenkamer, waar het zieke kind in een bedje ligt en een oude getrouwe van den huize aan het ledekantje zit, angstig nagaande of de kleine wel rust. Voorts groepen, die een hui selijk tafereel, een bruidsparty, een buitenparty, een kinderspeeltuineen koffiepraatje en een kraamkamer voorstelden, terwyl alle groe pen tusschen keur van bloemen waren geplaatst. Deze tentoonstelling bracht 690.63 op. Niet minder dan 1967 personen kwamen ge durende de 3 uren der tentoonstelling een kjjkje nemen. Door den Algemeenen Nederlandschen Kegel bond is bepaald dat het bondsconcours van 1891 zal gehouden worden te Tiel. Het concours zal plaats hebben in de tweede helft der maand Augustus. De juiste datums, het feestprogramma en de verdere bijzonderheden zullen nader wor den bekend gemaakt. Zondag avond circa half acht uren is te Berg-Ambacht een zware brand uitgebroken, ontstaan in de woning van een veehouder. Deze woning is afgebrand, evenals vier andere, terwjjl nog een paar overige huizen gedeeltelijk verbrand zjjn. De Groote kerk met den toren en de con sistorie-kamer zyn mede in puinhoopen verkeerd- Met zeer veel moeite is het aan de brandweer te Berg-Ambacht en van die der naburige ge meenten Streefkerk, Ammerstol, Stolwyk en Schoonhoven mogen gelukken den brand verder te beteugelen, hoewel meermalen verscheidene met riet gedekte gebouwen in vlam geraakten Het stalvee is gered. Van de inboedels is nagenoeg niets gered kunnen worden. Verreweg de meeste der verbrande gebouwen en inboedels, ook de kerk en toren, waren ver zekerd. Uit Schoonhoven waren drie brandspuiten aanwezig, waaronder die van de instructie compagnie. Te Rotterdam is Maandag namiddag een voerman van een bierwagen, toen de ervoor gespannen paarden op hol gingen, van zyn voertuig gevallen. Hy was onmiddelljjk dood De overledene was 29 jaar oud en gehuwd Zyn zoontje, dat achter op den wagen was gezeten toen het ongeluk gebeurde, wist nqg tjjdig, door er af te springen, zich te redden. Zondag middag is aan den Loosduinschen weg een 22jarig man, te 's-Gravenhage woon achtig, door de Westlandsche stoomtram overreden en verschrikkelijk verminkt. De pet woei hem van het hoofd en terwjjl hy die wilde grjjpen stortte hy op zy en kwam onder den tweeden wagen. Te Washington, in Oregon, hebben een 150 soldaten de gevangenis opengebroken en iemand omgebracht die er in hechtenis was wegens moord op een hunner kameraden. In het gevecht met de cipiers werden verschei- denen gekwetst. Koning Humbert heeft naar men mede deelt bjj de ramp naby Rome een voorbeeld gegeven van moed en menschenliefde. Toen de koning hoorde, dat in een der ingestorte hutten een vrouw moest liggen, trok hy dadeljjk door de puinhoopen naar de hut, die aan het instorten was. Een oogenblik later kwam de koning, die door zyn adjudant gevolgd was, met de gewonde vrouw uit de bouwvallen te rug. De koning, wiens gelaat zwart van den rook en wiens kleeding gehavend was, liet de geredde in zjjn rjjtnig brengen en naar het hospitaal voeren. Uit de menigte, die er op eenigen afstand by was, ging een daverend ge juich voor den koning op, toen zjj het kloek optreden van Z. M. gewaar werd. Het volgende verdient de aandacht van schriftverklaarders en bybel-nitleggers. Niet lang geleden gaf Samuel O'Furdell een werk uit over oenige hoofdstukken van het boek Jobwaarvan de Ned. Rath, stemmen het vol gende zeggen »Tot op den huidigen dag gaven de raadsel achtige ondieren in het 40e en 41e hoofdstuk van het boek Job, de Behemoth en de Leviathan, was slechts van korten duur. Dienzelfden dag bespeurde zjj aan verschillende teekens dat de inhoud van het briefje volstrekt geen geheim was, dat althans een der meisjes, die het door gegeven hadden, het moest gelezen en, toen de eerste angst voor de directrice over was, ook verspreid hebben. Bjj het verlaten der school ving zy er, terloops, als het ware den echo van op in de gesprekken der dienstboden een helpster zei dat zy het had hooren zeggen door een leerling uit de vierde. Die ontdek king was haar zeer pynlijk, daar zy beefde by de gedachte dat het langs een omweg den heer d'Orveggi zou bereiken, niet zoozeer om het verdriet dat hjj zou ondervinden als hy wist dat de schande zjjner echtgenoot op die wjjze was bekend gemaakt; want daarin zou hjj wel reeds hebben leeren berustenmaar om tot moeilijkheden en verschil van meening aanleiding. In Behemoth zagen sommigen den olifant, anderen den buffel, terwyl men tegen woordig geneigd is daarin het nylpaard te zien. De Leviathan gold vroeger voor een dier ontzagljjke zeedieren, voor den walviBch of een ander zeemonster tegenwoordig wil men er den krokodil in zien. Furdell'B boek bevat echter een geheel nieuwe en proefhoudende verklaring van deze mon sterachtige dieren. Hjj ziet daarin een profetie, een beschrjjving der stoommachine en van den spoorweg, en dat in heiligen ernst. Hjj zet dit door tot in de kleinste bijzonderheden, en de verschillende onderdeelen der stoom machine worden in den tekst aangewezen. Natuurlijk is daartoe dikwjjls een geheel nieuwe en eigenaardige vertaling van het Hebreeuwsch noodig, doch dit baart mr. Furdell geen zwa righeid. Een paar voorbeelden mogen het bewjjzen. Hoofdstuk 40 10»Zie er daar een met groote hittehjj zal voeder verslinden, ge- ljjk het vee doet" (een duidelyke beschrjjving der stoommachine). Vs. 12: >Hjj steekt zyn staart uit als een ceder" (blijkbaar de schoor steen). Vs. 13 »Zjjn beenderen zyn als stangen van metaal, zjjn beenderenstelsel als van jjzer" (een aanschouwelijk beeld van den bouw onzer moderne machinerieën). Vs. 16>Hjj zal rus ten onder een Bchermdak en tusschen een be dekking van gras, riet en leem" (het niet- warmte geleidend omhulsel van stoomketels en stoompjjpen.) Vs. 18»Zie, hjj verslindt een waterstroom, zonder terug te deinzen Stroomen zal hjj in zich verzamelen doormid del van kleppen en een met gaten doorboor den trechter" (zuigpypen en kleppen voor watertoevoer.) Vs. 21»Gjj zult een ring door zyn neus steken en met een haak zyn kaken doorboren" (constructie van den cilinder.)" Hoofdstuk 41 6, 7 »Zjjn kracht berust op gegoten platen, dioht gesloten mot een zegel" (de soldeering). Hoofdstuk 40 vs. 20 bevat een beschrjjving van het aan elkander koppelen der spoorweg- waggons. Het sterkste stuk wordt uit vs. 25 gehaald, welks vertaling aldus luidt»Veree- nigingen zullen zich aan hem (t. w. de stoom machine) verbljjden en met speculanten (de winst) deelen. Men zou allicht geneigd zyn het geheel voor Amerikaanschen humbug te houden en voor een speculatie op de aantrekkingskracht van het vreemdetoch is de zaak ernstig ge meend en wordt dan ook als zoodanig door wetenschappelijke Amerikaansche tijdschriften opgevat." Zitting van heden, Dinsdag, 's namiddags te 1 uur. Voorzitter de heer Ch. W. Vermejjs, burge meester. Afwezig de heeren Moolenburgh, De Crane en Mulock Houwer. Onder de ingekomen stukken, welke worden medegedeeld, behoort een brief van de heeren A. Hartog Az. Co., te Rotterdam, betreffende de verbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal, welke voor kennisgeving wordt aangenomen. Ook werd mededeeling gedaan van een brief van den heer dr L. M. J. Stoel te Leiden, houdende kennisgeving dat hjj zjjne betrekking van leeraar in de wiskunde enz. aan de H. B. school met den len Mei a. hoopt te aanvaar den. Deze wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een brief van het dage- ljjksch bestuur van het waterschap Schouwen, betrekkeljjk den door dat waterschap opgeno men onderhoudsplicht van den Leverdjjk. Op voorstel van burg. en weth. wordt aan de commissie voor oudheden van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg tot wederopzeggens eenig aardewerk in bruik leen afgestaan. Door burg. en weth. wordt den raad aange boden het verslag van den toestand der ge meente over 1890, hetwelk ter perse ligt. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrijving van hoofdeijjken omslag wordt verleend aan J. Koopman voor een maand ad 2.81 wegens vertrek naar elders, terwyl tevens tot af- en oversohrjjving van postender gemeentebegrooting over 1890 wordt besloten. Het verslag van de gasfabriek over 1890 wordt ter visie van de leden gelegd. De rekeningen van het burgerlyk armbestuur en der gasfabriek over 1890 worden in handen eener commissie gesteld. Een voorstel van burg. en weth. betrekkelyk het gedeeltelijk overnemen van het onderhoud der Westhavensluis wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoe ming der leden der commissie voor de zaken der schutterjj en hunne plaatsvervangers en leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid der 2e kamer op 9 Juni e. k. Een voorstel van burg. en weth. tot uitbrei den doodeljjken schok, dien het zieleleed en den smaad, zyn kind aangedaan, hem zou geven. En haar vrees werd zekerheid, toen zjj twee dagen later den heer d'Orveggi bjj het uitgaan der school doodsbleek en ontdaan aan den overkant van de straat zag staan wachten. Doch zjjne eerste woorden hielpen haar uit den droom: het was nog erger. Hy was zóo verbjjsterd dat hjj de juffrouw wenkte om bjj hem te komen, zonder haar te groeten, en met een bevende stem, steeds het hoofd schuddende, zei: »Het gaat niet goed, het gaat niet goed 1" »Wat?" vroeg juffrouw Galli onthust, »met Julia Komt zjj niet meer op school Is zjj erg ziek (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 2