Mlelliürgsclie Courant. Middelburg 22 April. BIJVOEGSEL Donderdag 23 April 1891, no. 95. Gemeenteraad van Middelburg. VA» DE VAN Vergadering van heden, Woensdag, middag te een uur. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer. Afwezig de heer Van der Harst metende heeren Van Berlekoin en HogerwaarJ zonder kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Daaronder behoort een adres van J. Pelle Wz. om een stuk gemeentegrond, groot 320 centiaren, aan de Loskade in eigendom te ver krijgen tot het slichten van een woonhnis. Dit is gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Vervolgens wordt overgeltgd het jaarverslag der gemeente over 1890, dat den leden binnen kort in druk zal worden aangeboden. Ook worden overgelegd verschillende jaar verslagen van onderscheidene inrichtingen te dezer stede, die voor de leden ter visie blijven. Vervolgens komt ter talel de verordening op bet marktwezen, met de aangebonden adressen van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente en van J. Smits. Daarbij wordt gevoegd het in de vorige ver gadering aangehouden adres van den ker keraad der chr. ger. gemeente alhier betreffende de kermis. Hierbij verzoekt die kerkeraad, zooals men weet, om, zoo niet geheele afschaffing der kermis kan verkregen worden, dan toch haar zoo te beperken dat niet een gedeelte maar de ge heele Zondag worde vrijgehouden. Burg. en weth. bieden een ontwerpverorde ning aan, bi] het opmaken waarvan zij speciaal hebben gelet op het in beginsel genomen raads besluit van 4 Maart jl., alsmede op het voor komende in de artt. 70 tot en met 79 van bet ontwerp politie-verordening. Aan de bezwaren, neergelegd in bet in de zitting van 4 Maart reeds gedeeltelijk behan delde adres van J. Smits, hebben burg. en weth. getracht te gemoet te komen door in art. 2, in plaats van zooals tot nu, toe eone loting, twee lotingen voor te schrijven. Overigens behoeft het ontwerp naai'het burg. en weth. voorkomt geene toelichting'. Alleen teekenen zij aan dat zij, ten aanzien van het omtrent de andere markten dan de jaarmarkt in de tegenwoordige verordening op het markt wezen bepaalde, gaarne vooraf het gevoelen van de kamer van koophandel en fabrieken en de meening van de commissarissen der graan- beurs en die der veemarkt zonden bebben ingewonnen, ware het niet dat de vaststelling van eeue nieuwe verordening op het markt wezen met het oog op de a. s. jaarmarkt argeDt ware. Intusschen nemen burg. en weth. zich voor na de vaststelling alsnog het gevoelen van die colleges in te winnen en den raad voorts, zoo noodig, eene nadere wijziging der veror dening voor te stellen. Met betrekking tot de jaarmarkt wordt in de ontwerp-verordening o. a. bepaald. Art. 1. De jaarmarkt zal een aanvang nemen den vierden Donderdag der maand Juli en eindigen den Zaterdag der daaraan volgende week. Zij zal gehouden worden op de Heerenbeurs en de Markt en voorts nog op zoodanige andere pleinen, al», naar gelang der behoefte, door burg. en weth. znllen worden aangewezen. Art. 2, De standplaatsen der kramen zullen op iedere markt ot ieder plein geregeld wor den bij twee lotingen, welke ten overstaan van den commissaris van politie zullen plaats beb ben en waarvan de tijdstippen ieder jaar zullen worden bekend gemaakt. Tot de eerste loting worden uitsluitend toe gelaten de eigenaars van kramen, die in de gemeente gedurende meer dan drie maanden te voren werkelijke woonplaats hebben gehad. De eigenaars van kramen zijn bevoegd om trent de door het lot aangewezen plaatsen eene schikking met elkander aan te gaan, mits hiervan op den dag der loting aan den markt meester kennis gevende. Art. 8. De kramen, tenten, theaters en andere inrichtingen zullen des avonds gesloten moeten worden op het uur, door den burge meester te bepalen, en Diet mogen worden geopend vóór zeven nnr des morgens. Art. 10. De aanvang en het einde van den markttijd zal zijn als volgt van de graanmarkt van 10 tot 12j uren; van de boter markt en die van andere levensmiddelen, zaden enz. van 10 tot 3 uren van de a p p e 1 markt van 9 tot 12 uren van de varkens markt van 11 tot 2 uren van de veemarkt van 10 tot 1 our. Burg. en weth. zijn bevoegd die uren naar -gelang der behoefte te veranderen. De heer A. P. Snouck Hurgronje acht het oogenblik om tot de herziening van de veror dening op bet marktwezen over te gaan thans niet geschikt, ook op grond dat burg. en weth. in hun voorstel erop wijzen dat zij gaarne nog inlichtingen hadden ingewonnen bij verschil lende colleges. Ook meent de spreker dat de urgentie niet bestaat. De verordening maakt verder deel uit van de politieverordening, die nog moet behandeld worden, waarom hy ze gelijktijdig met die wenscht te behandelen. De heer HurgroDje stelt daarom thans voor art. 1 en 2 te behandelen. Dit amendement wordt voldoende ondersteund. De voorzitter merkt op dat z. i. de betref fende verordening eene strafverordening is en dns de wijziging aan het oordeel van Ged. staten dient te worden onderworpen. Hij vraagt of de heer Hurgronje dit met hem eens is. Verder heeft de voorzitter dit bezwaar dat de verordening dan twee datums dragen zal. De heer Snouck Hurgronje is van oordeel dat dit aan Ged. staten moet overgelaten worden De heer Van Hoek gelooft dat het bezwaar van den voorzitter, wat de twee datums be treft, niet weegt. Dit geldt alleen voor de vaststelling, niet voor eene wijziging. Het amendement van den heer Snonck Hur gronje wordt alsnu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Thans tot de behandeling van art. 1 over gaande, wenscht de voorzitter daaraan nog toe te voegen dat met het opslaan der kramen Maandag te voren kan worden aangevangen of zcoveel vroeger als burg. en weth. zullen goed vinden. De heer Van Dnnné vraagt of by dit arti kel ook niet het adres van den kerkeraad der Chr. Gar. dient behandeld te worden. Hij zon dan aan het slot willen voegen dat de jaar markt op Zondag zal gesloten zijn. De beer Van Hoek meent dat, vóór over het denkbeeld van den voorzitter beslist wordt, dient uitgemaakt te worden de duur der kermis. De heer De Stoppelaar merkt op dat in eene vorige zitting reeds over den tyd van aanvang en het einde der kermis beslist is. Hij verklaart verder met het denkbeeld van den voorzitter mede te gaan en doet een daartoe strekkend voorstel. Het wordt zonder verdere beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Van Dunné stelt nn voor aan het artikel toe te voegen dat bij invallenden Zon dag de kermis zal gesloten zijn. Hij wijst erop hoe het gebleken is dat tal van ingezetenen bezwaar hebben tegen het vieren van kermis op Zondag; hij meent, dat wanneer op godsdienstige gronden gevraagd wordt dien dag de kermis te sluiten, de raad daar wel in kan treden, wyi er toch nog dagen genoeg over blijven. De heer E. P. Schorer, hoewei het amende ment onnoodig achtende, zal daaraan toch zijne stem geven. Hij meent dat ook zonder het aannemen van dit amendement het houden van kermis verboden is op grond van art. 4 der Zondagswet. In beginsel is bij de wet het houden van openbare vermakelijkheden op Zondag verboden en is dit alleen veroorloofd na afloop der gods dienstoefening en met toestemming van het plaat selijk bestuur, waaronder hij verstaat den ge meenteraad met burg. en wetb. De laatste hebben z. i. geene andere bevoegdheid dan die hun bij de wet is toegekend als de hand having der marktpolitie en de uitvoering van wetten. Zoolang er geen besluit is van den raad dan mogen z. i. geen openbare vermakelijkheden op Zondag plaats hebben. De beer De Stoppelaar kan zich niet veree nigen met den uitlog, door den heer Schorer aan de uitdrukking „plaatselijk bestuur" gege ven. Z. i. behoort daar onder verstaan te w or den het colloge van burg. en weth. Verder gelooft de heer De Stoppelaar dat het ook niet aangaat den gemeenteraad telkens bijeen te roepen om te beslissen of er des Zondags eenige vermakelijkheden zouden mogen plaats hebbeu Waarom vraagt de heer De Stoppelaar zon Middelburg ten deze een geheel geïsoleerd standpunt innemen? Maar er is meerMocht men meenen dat er minder drukte op straat zijn zou door verma kelijkheden te weren dan wijst spreker op den laatsten Paasch-Zondag die het tegendeel aan toont. Bovendien is de Zondag voor den minderen man de meest geschikte uitgaansdag en hy toont door voorbeelden aan, hoe deze bijv. van de concerten op het Molenwater met vrouw en kroost geniet. Hy acht het wenschelijk dat in het belang van den minderen man de Zondagswet zoo vrijgevig mogelijk worde opgevat, omdat hij het beter acht dat deze gepast vermaak geniet dan dat hij naar de kroeg wordt gejaagd. Spreker vindt het telken jare halsstarrig te rugkomen van sommigen op verscherping der Zondagswet afkeurenswaardig en zal daarom stemmen tegen het amendement van den heer Van Dunné. De heer Schorer licht het door hem aange voerde nog toe door tal van schrijvers te noemen, die in zijn voordeel pleiten. De heer Sngders zal voor het amendement stemmen, omdat vanwege een deel der burgerij tegen het kermisvieren bezwaren bestaan. Maar niet alleen den kermis-Zondag wil spreker rustig zien; gaarne zou hij het ook op gewone Zon dagen kalmer zien toegaan dan thans het geval was. Do heer Van Dunn meent, dat de uitdrukking „plaatselijk bestuur" is overgenomen uit de Fransche wetten en dat wel degelijk bedoeld wordt het geheele gemeentebestunr. De voorzitter deelt mede dat op kermiszondsg geeD openbare muziek gemaakt wordt, de kramen den geheelen dag gesloten zijn en eerst na acht uren de spellen mogen openen, doch zelfs geene reclame mogen maken voor de tenten, In een woord alle aanstoot, dien men zon knn. nen krijgen nit openbare vertooningen, is weggenomen. Hg is 't met den heer De Stoppelaar eens dat goede vertooniDgen op Zondag den werkman aangenaam bezighouden len terughonden van e kroegen. Wat de opmerking van den heer Snijders betreft over den overlast op gewone Zondagen geeft spreker toe dat die bestaat. De oorzaak is misschien wel te zoeken in vele, in deze gemeente zich bevindende zgn. kapelletjes. Spreker wil gaarne ieders meening eerbie digen maar meant dat, waar een deel van het publiek zich op aangename, fatsoenlijke manier bezig houdt, dit een ander deel niet kan ergeren. Wat betreft de meening van den heer Schorer wgst de spreker er op dat, ging diens idee op, de raad zeker tweemaal 's weeks diende saam geroepen te worden Hij acht dat idee verder ook niet juist, wijl dan ook bv. in verband met het arbeiden op Zondag telkens de raad uitspraak zou moeten doen. De heer Schorer, met vergunning van den raad voor de derde maal het woord voerende, zegt dat zijne argumenten nitt zijn weersproken m<,ar alleen het bezwaar van uitvoering is geopperd. Het bezwaar dat telkens de raad zou moeten bijeenkomen bestaat z. i niet, wijl de raad in eene verordening kan vaststellen of 's Zondags al of niet, en zoo ja welke openbare vermakelijkheden kunnen plaats hebben en of zekere bepaalde arbeid mag worden verricht. De voorzitter deelt dit laatste denkbeeld niet; hij meent dat de raad over elk geval afzonderlijk zou moeten beslissen. Het amendement-Van Dunné, alsnu in stem ming gebracht, wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Danné, Snijders, Van der Swalme en E. P. Schorer. Art. 1 der verordening wordt daarop goed gekeurd. Bg art. 2 vraagt de heer Snijders hoe de loting geschieden zal. De voorzitter deelt mede dat de Markt voor de kermis in verschillende vakken verdeeld is voor onderscheiden soort kramen. De kramers loten dan voor een plaats in de voor zeker soort kramen bestemde rg. De heer Snijders vraagt of het niet de voorkeur verdienen zou om, als er slechts een persoon is, deze de keus te laten en om by meerdere aanvragers dengeen, die bet hoogste nommer trekt, het recht te geven de plaats uit te kiezen. Hij constateert tevens dat burg. en weth. willen tegemoetkomen aan den wensch van ingezetenen om eenige voorkeur boven vreemden. De heer Tak gelooft dat dit doel door de voor gestelde bepaling niet wordt bereikt en wenecht liever dat omschreven worde dat de ingezetenen de eerste keuze hebben. De beer Van Dnnné wenscht bij art. 2 in plaats van het woord „eigenaars" te lezen „hou ders of gebruikers", omdat niet altijd de houder of gebruiker eigenaar van een kraam is. Het amendement wordt zonder beraadslaging of hoofdelgke stemming aangenomen. De heer Den Bouwmeester geeft den heer Tak nog eenige inlichtingen omtrent de loting. Dit geschiedt zoo dat het beste nommer de eerste keuze heeft en zoo opvolgend. Bij gelooft dat de redactie van dit artikel juist is en niet behoeft veranderd te worden. De heer Tak is door deze opheldering voldaan. Daarop wordt ook artikel 2 zonder verdere beraadslaging goedgekeurd. Da overige voorgestelde artikelen blijven nn in verband met da straks genomen beslissing buiten behandelingalleen worden daarin eenige redactiewijzigingen gebracht met het oog op de genomen besluiten. Thans komt ter tatel het in de vorige ver gadering ingekomen adres van de vereeniging Kunstliefde, om kosteloozen afstand van grond aan het gedempte Molenwater voor het stichten van een gebouw, zoowel ten dienste van tooneel- speelkunst als voor vocale en instrumentale muziek. Burg. en weth. advisceren in gelijken zin als in hun advies van 23 Dec. is omschreven, nl. aan adressanten te berichten dal de commissie zich kan verzekerd houden dat aan haar wensch betreffende kosteloozen afstand van grond, be houdens buitengewone omstandigheden, zal worden tegemoet gekomen. De commissie van financiën blijft volharden bij hare vroeger uitgesproken meening dat zij bet billijk zoude oordeelen dat voor den ge- vraagden grond eene som van 1 per centiare worde betaald, onder bepaling dat de eventueel, door burg. en weth. in verband met den te bouwen schouwburg enz. vast te stellen be strating zal geschieden van wege de gemeente doch ten koste van adressanten. De heer W. J. Sprenger stelt als voorzitter van de finaucieele commissie voor den koop prijs op /I per centiare te bepalen. De heer Van Hoek stelt vour den gevraag- den grond met ingang van 1 Januari 1892 in erfpacht af te staan voor 50 jaar tegen eene jaarlijksche pacht van f 150. Dit laatste, als het meest afwykende van het voorstel van burg. en weth., stelt de voorzitter het eerst aan de orde. De keer De Stoppelaar wenscht als motie van orde voor te stellen eerst de aanvragers van deze aanbieding kennis te geven. Dit acht de heer Van Hoek niet noodig; ook van deze zijde kan het aanbod gedaan worden. De heer Van Hoek licht zijn voorstel nader toe. Hij heeft vroeger reeds een lans gebroken voor het denkbeeld om slechts in bijzondere gevallen gemeentegrond in eigendom af te staan. In de vorige zitting heeft een „ziener" in den raad spreker gezegd dat zeker stukje grond wel nooit zal benoodigd zyn, doch hij betwij felt of datzelfde lid dit ook zal kunnen zeggen van het thans gevraagde stuk grond. Hij acht het wenschelijk dezen grond in eigendom te behouden. Wat den prijs betreft merkt hij op dat de gewone erfpachtsom f 0.10 per centiare be draagt, hy stelt die op f 0.05 om aan de commissie een bewgs van sympathie te geven* Om niet afstaan wil spreker niet, omdat een groot deel der ingezetenen van den bonw geen vrachten zal plukken. De heer Van Dnnné kan met dit denkbeeld wel medegaan; alleen vraagt hij: is de prys, hier gesteld, juist Hg zou in overweging willen geven den canon eerst vast te stellen na deskundigen gehoord te hebben. Z. i. i» hier niet Bteeds rekening gebonden met de waarde van den grond op deze of gene plaats. De beer E. P. Schorer is tegen het nemen van een besluit tot verkoop of in ertpachtge- ving zonder dat hot cijfer bekend is. De heer Tak kan zich niet vereenigen met het idee van schatting, omdat cr in deze zaak geen deskundigen zgn. In de betrokken buurt zijn in geen honderd jaren woningen gebouwd en zgn ook nooit aanvragen voor giond aldaar gedaan. Hij wil verder den heer Van Hoek vragen: welke zal zal na verloop van den erfpachts termijn de toeetand zijn van de eigenaren van het gebouw Hij heeft met sympathie kenDis genomen van de plannen in dezenen daarom wenscht hij dat zij, die daarvoor geld willen beschikbaar stellen, een goede basis voor hunne plannen en berekeningen zullen krijgen. Moet de grond na atioop van den termün ontruimd worden of gaat het gebouw over aan de gemeente? Ziedaar reeds twee belangrijks vragen. Wanneer de heer Van Hoek het niet beter wist, zou hij wenschen te vragen of men hier zit in eene vergadering van de vereeniging Kunstliefde of van den raad. Hy wil den heer Tak, die hem tot deze vraag aanleiding geeft, opmerken dat, zooals steeds het geval is, ook hier bij de beëindiging van den erfpachtstermijn de gemeente, het ge bruik van den grond terugkrijgtdit is het geval b. v. met de ijzergieterij en de huizen aan den Stationsweg. De heer Den Bouwmeester heeft ook de plannen van Kunstliefde met sympathie begroet, echter met andere sympathie dan die van den heer Van Hoek, die hg docdend acht. De spieker stelt in het licht dat het tegen woordig gebouw gevaarlijk is voor de bezoe kers; het stichten van een Dieuw gebouw is dus een indirect voordeel. Kunst, wetenschap en muziek werken opwek kend op het publiek, dat is ook. een indirect voordeel. Een ander voordeel is het ook dat door de stichting van het bedoelde gebouw de aan trekkelijkheid van Middelburg wordt verhoogd» wat misschien van invloed kan zijn op het zich hier vestigen van meerdere inwoners. Spreker zou het zeer betreuren als het voor stel van den heer Van Hoek werd aangenomen, wijl daardoor alles op losse schroeven zon gezet worden. Hy zou er voor zijn den grond om niet te geven, doch wil, waar de financieele commissie zich zoo sterk cr tegen verk'aart, wel meegaan met het stellen van een billijken koopprijs. De heer E. P. Schorer heeft ook wel sym pathie voor het planmaar hij kan niet meegaan met het denkbeeld om den grond om niet te geveo, wgl hij het voordeel van de zaak voor het algemeen niet inziet. Hij zal ook stemmen tegen het amendement van den neer Van Hoek, omdat hij meent dat daardoor de zaak onmo- geiyk wordt, doch hij zal medegaan met he t denkbeeld der financieele commissie. De heer Van Dunné stelt alsnu voor den erfpachtstermijn te bepaling op 99 jaren. De voorzitter deelt mede dat z.i. aanneming van het denkbeeld vanSien beer Van Hoek den voorgenomen bouw onmogelijk maken zou. Hij wijst verder op de sta.uten der vereeniging Kunstliefde, waarbij bepaald is dat bij ont binding ervan de eigendommen niet onder de leden worden verdeeld maar ten goede komen aan de burgerlijke gemeente Middelburg. Het sub-amendement van den heer Van Dunné wordt alsnu in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Hoek, Van Dunné, Jeras en De Stoppelaar. De heer jhr mr Snouck Hurgronje houdt zich als lid der commissie van Kunstliefde buiten stemming over deze zaak. De heer Van Berlekom is tijdens deze dis cussie ter zitting gekomen. Thans komt het amendement-Van Hoek in stemming. Het wordt verworpen met 11 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Hoek, Van Dnnné en Jeras. Alsnu komt hel voorstel van den heer W. J. Sprenger in behandeling. De heer Van Dunné vraagt waai op de prys 1 per centiare is gebaseerd. Hij wenscht liever taxatie, doch zal gaarne vernemen waarop de financieele commissie zich grondt. De heer Sprenger deelt mede dat die prijs na rgpelijk beraad door de financieele commissie is bepaald in verband met den prijs van ande ren grond in de gemeente. Met 10 tegen 4 stemmen wordt daarop het voorstel van den heer Sprenger aan geno men. Tegen stemmen de heereu Van Hoek, Van Dunné, Den Bouwmeester en Snijders. Thans komt het alzoo geamendeerde voorstel van burg. en weth. in behandeling. Dit wordt zonder beraadslaging aangenomen met 12 tegen 2 stemmen; tegen de heeren Van Hoek en Van Dunné. Nadat beschikt is over een som van f 26 71 uit de onvoorziene uitgaven voor 1890, ten behoeve eener vergoeding aan den politieagent C. Kraak wegens door hem verschuldigde kosten van geneeskundige behandeling, wordt op voor stel van burg. en weth. het uit de gemeente kas aan het burgerlijk armbestuur over 1890 te verstrekken subsidie weder verhoogd met f 406.69£ en gebracht op 26606,69§. Hierna wordt eene wgziging gebracht in de begrooting van dat armbestuur voor 1890 en eene wijziging in de gemeentebegrooting voor dat zelfde jaar. Van de gascommissie is bij burg. en weth. een schrijven ingekomen betreffende eene door haar weuschelijk geachte verbooging van het distillatie vermogen van de gasfabriek. Aangaande die werken is door de commissie van fabricage gerapporteerd dat, ofschoon zy geheel in het midden laat of nitbreiding der stokerij noodzakelijk is, indien de gemeenteraad tot nitbreiding besluit, het wenschelijk is een gebeel nieuw gebouw te stichten op de plaats en de wgze zoonls in het rapport van den directeur der gasfabriek is aangegeven. Bnrg. en weth. geven den raad in overweging de gascommissie tot uitvoering van een en ander te machtigen. Aanvankelijk waren zij voornemens voor te dellen de kosten van die werken ad 24.951.50 en tevens die, bedoeld in het besluit van 26 Nov., ad 5667.95, te zamen volgens de raming 30.619.45 bedragei.de, uit de rpbreDgst van eene te s'.uiten geldleening te bestrijden. Intusschen echter zijn de werken ten dienste van den aanleg der duinwaterleiding grootec- deels aanbesteed en vinden burg. en weth., de resultaten daarvan nagaande, geen bezwaar althans voorloopig den po»t op de begrooting „kosten van aanleg eener gemeentelijke duinwa terleiding. 240.625" met 36.619.45 te ver minderen. Blijkt al achterna, dat zulks zoo niet kan blijveD, dan kan altyd nog worden geleend voor de gasfabriek. In ieder geval is het alsdan niet onmogelijk dat die leening samenvalle met eene, die waarscbgnlijk noodig zal blijken om definitief in het plaatsgebrek aan verschillende inrichtingen van onderwijs te kunnen voorzien. Zonder beraadslaging of hoofd- lijke stemming, wordt conform het voorstel van burg. en weth besloten. Thans komt ter tafel een voorstel tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1891. Tegen de voorgestelde wgziging bestaat bij de commissie van financiën geen bedenking. Alleen geeft de vermindering van hoofdst. Ill afd. III art. 2, aankoop van straatklinkers, keien en grint, met 1765 de commissie aanleiding tot de opmerking dat zij tegen deze vermindering geene bedenking maakte, nadat door den voorzitter werd medegedeeld, dat burg. en weth., met het oog op den aanleg van de huizen voor de waterleiding, voornemens zgn in 1891 zoo mogelijk geene vernieuwing van de bestrating in de gemeente te doen plaats hebben, waardoor het toegestane bedrag van 5000 niet zal benoodigd zijn. Conform het voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Van J. J. Hendrikse is een adres ingekomen, waarbij hij verzoekt een cijns van f 0.60 voor een perceel grond aan den Suikerpoort tegen penning XX te mogen afkoopen. Burg. en weth. hebben bezwaar tegen het bedrag van den afkoop eu wenschen dien tegen den peuning XXX. Aangezien adressant Diet bereid is meer dan den XXen penning te betalen stellen burg. en wetb. voor het verzoek van de hand te wijzen. De heer Snijders vraagt, hoe groot de opper vlakte van den grond is, waarvan cgnsafkoop wordt gevraagd. De voorzitter antwoordt dat in het rapport de oppervlakte niet genoemd is. De heer W. J. Sprenger deelt mede dat de koopsom is voorgesteld niet met het oog op de grootte van den grond maar w 1 op het bedrag van den cijns. De heer Den Bouwmeester deelt mede dat de grootto 10 vierkante meter zal zijn. De hear Snijders vraagt of het billijk is f 1.80 te vragen voor een vierkanten meter grond, noodig voor een bedryf? In verband met bet zoo straks genomen besluit in zake den voor het bouwen van een schouwburg be- nooligden grond zou da spreker ook hier niet meer dan fl per vierkanten meter willen eischen. De heer F. G. Sprenger zou juist op grond der billijkheid het voorstel van burg. en weth. willen behouden. Meermalen is in den laatsten tijd afkoop gedaan tegen penning XXX en nu gaat het niet aan adressint tot lageren prijs toe ie staan cyns af te koopen. De heer Van der Swalme wijst er nog op dat de vergelijking van den grond, door den heer Hendrikse gewenscht, met dien op het Mo lenwater niet aangaat. Het eene is onbebouwd terrein aan een der uiteinden der gemeente, het andere ligt in het centrum der stad. Ook de heer Van Dunné acht het billijk den eenmaal vastgestelden regel te behouden. Met algemecne stemmen, behalve die van den heer Snijders, wordt diens voorstel verworpen. Het voorstel van burg. en weth. wordt daarop aangenomen met algemeene stemmeD, tehalve die van den heer Snijders. Hierna wordt overgegaan tot de behandeling van een voorstel van bnrg. en weth. tot wij ziging van het tarief van het loon voor het afslaan van versche visch enz. Deze wgziging strekt om het tarief te doen luiden„onverminderd het aan den omroeper toekomende loon overeenkomstig tarief C, 2£ pet. van de onzuivere opbrengst van den verkochten viscb voor het afslaan0.35 door eiken aanvoerder verschuldigd voor het gebruik van de aan den afslager toebfchoorende bennen, bij den afslag gebezigden f 0.05 per ben voor den inbreng van de visch binnen de marktt tenzg die inbreng door of van wege den ver- kooper zelf geschiede." In afwachting van de tot standkoming eener betere regeling der zaak geven burg. en weth. nog in overweging het tekort, dat op de heffing van de, in het tegenwoordig geldende tarief, genoemde 2£ pet mocht ontstaan om het loon van den omroeper te bekostigen, van af heden nit de gemeentekas te doen bijpassen. Zij hebben den afslager verboden om meer dan 5 pet in te vorderen en hem toegezegd den raad dit voorstel te zullen doen. Zonder beraadslaging of hoofdelgke stemming wordt alzoo besloteD. Thans komt ter tafel de rekening van de dd. schutterij over 1890 ten bedrage van

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 5