MiflflfilMrpcIs Courant. Enkele opeiiinp li verbanfl met een Coicejt-pitram. BIJVOEGSEL Middelburg 28 Maart. Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN ENZ. VAN DB VAN Maandag 30 Maart 1891, 120. 75. Ook van anti-revolutionnaire zijde heeft men zich opgemaakt om een concept-program voor de aanstaande verkiezingen to ontwerpen, dat weldra door de deputaten zal worden behandeld. Dit stuk, door ons in zijn geheel meege deeld, is niet een eenvoudig ontwerp, zooals het katholiek concept-program, dat slechts de gevoelens van één kiesvereeniging weer geeft en daarom nog niet kan beschouwd worden als de uiting der katholieke p a r t ij het anti-revolutionnaire concept draagt een officieel karakter en gaat uit van het comité, dat de leiding heeft over alle kiesvereni gingen. Het geeft dus weer, wat de uitverkorenen in de anti-revolutionnaire gelederen, wien die leiding is opgedragen, denken, wenschen en hopen. En als zoodanig verdient het de aandacht en mag het aan eene beoordeeling worden onderworpen. Het geheel draagt weêr een eigenaardig karakterhet bevat eenige trekken, die getuigen van de handigheid der stellers en het stempel van het „Kuyperianisme" om het zoo eens te mogen uitdrukken is dit geesteskind van het anti-revolutionnair comité duidelijk op het voorhoofd gedrukt. Handig zijn weer de tirades over recht- verschaffing aan den stand „onzer landbouwers en arbeiders" over „de rechtspositie van den kleinen man' en van den „ondergeschikte" Met zulke verzekeringen speculeert men op zeer gemakkelijke en goedkoope wijze op den steun van eenige klassen der maat schappij, bij wie men gaarne als beschermers poseert. v De ervaring heeft echter geleerd dat al die beloften nog geen waarborg opleveren voor een vervulling van veler wenschen. Hoe weinig toch is er vervuld van de toezeg gingen, ook op die punten in 1888 ge daan En bovendien, wat men in het belang van die standen wil doenheffing van een degressieve belasting op het roe rend vermogenafschaffing van de staats loterij en van de accijnzen op zout en zeep wijziging van de patentwetversterking van onze tarievenhet proportioneel maken van de mutatie-rechten, naar gelang van het aantal jareg, dat sinds de laatste mutatie verliepsneller en goedkooper rechtspraak, en invoering van de administratieve recht spraak het meerendeel van dit alles heeft zoo weinig een specifiek anti-revolutionnair karakter, en ligt zoo geheel op den weg van liberalen en katholieken, dat waarlijk die kwesties wel als gemeengoed kunnen be schouwd worden. „Stuiting van het militarisme,-betere regeling van de rechtspositie van den soldaat, en wegneming uit het kazerneleven van wat met godsdienst, zedelijkheid en welvoegelijk- heid in strijd is", verder als eisch gesteld, klinkt op dit oogenblik al vrij zonderling nu men op den goeden weg is om het leger te maken tot een volksleger; en liberalen, anti revolutionnairen en katholieken het oog gevestigd houden op verbetering van onze kazernes. Maar de eisch klinkt tevens on zuiver en onbillijk, na al de protesten die zijn opgegaan tegen de verregaande over drijving, waaraan zij zich schuldig maakten, die de kazernes afschilderden als pestholen. Dat er te verbeteren valt, is zeker niet te loochenenmaar men is in die richting al werkzaam, zoodat er reeds veel verbeterd is. Over de christelijke staatkunde in ome koloniën" ware het beter geweest dat het concept had gezwegen. Na de proef, daar mee genomen door den ex-minister Keuche- nius, zal zelfs menig aanhanger der anti- revolutionnaire partij wel niet verlangend zijn naar eene herhaling. Zelfs de tegen woordige minister van koloniën neemt liever op dit punt reserves in achtmen kan toch zonder dat wel meehelpen aan de „verbete ring van het zedelijk en maatschappelijk lot der aan ons Rijk onderworpen bevolking", en zonder anti-revolutionnair te wezen de afschaffing van de opiumpacht willen bevorderen. Na deze eischen van algemeenen aard zijn er een paar van bijzondere strekking, die aan liberale en ook aan gematigd anti- revolutionnaire zijde de aandacht verdienen. Bij de zinspeling op eene eventueele grondwetsherziening, om b. v. de samenstel ling der Eerste kamer te verbeteren, behoeven wij niet lang stil te staan. Enkele jaren na het moeilijke, tijdroovende en met ernst vol brachte werk van zulk eene herziening, zal men aan een dergelijken gewichtigen arbeid wel niet de hand slaan. Wij beschouwen de vingerwijzing dan ook eenvoudig als een aanloop, en tevens als stormram tegen de liberale Eerste kamer, wie waarlijk het tegenwoordig kabinet eer erkentelijk dan vijandiggezind moet wezen. Als er ooit door daden geprotesteerd is tegen de bewering omtrent overheersching der liberalen dan is het wel door die kamer. Van wie toch heeft dit kabinet, dat „een anti-revolutionnair signatuur" heeft, den voornaamsten steun en medewerking onder vonden? Juist van de liberale Eerste kamer. En het is eene grove onwaarheid van het centraal-comité der anti-revolutionnaire partij, wanneer het in den aanhef van zijn concept manifest spreekt van „de overheersching, waarmee het liberalisme, in zijn onderscheiden schakeeringen, bijna heel de eeuw lang, ons Christenvolk verdrukt heeft en bij vernieuwing dreigt te verdrukken." Een dergelijke bewering moest zulk een centraal-comité niet neei schrijvenwant wat op het gebied van godsdienstvrijheid is ge schied heeft men te danken aan de liberalen. Neen, wij onderschrijven ten volle wat het Handelsblad heden zegt „Wie hebben onder de republiek der Vereenigde Nederlanden de vrijheid van godsdienst, door de „„Libertijnen"" voorge staan, steeds (egengehouden en zoowel Katholieken als Israëlieten slechts noode geduld Waren dat niet de geestverwanten der mannen, die thans over de verdrukking van „„ons Christenvolk"" klagen? „Wie hebben bij de grondwet van 1848 de vrijheid van onderwijs gewaarborgd en den anti-revolutionnairen en Katholieken gelegenheid gegeven hun vrij onderwijs tot bloei te brengen. „Waren dat niet de liberalen „Wie hebben in 1853 den katholieken de volledige vrijheid verschaft bij hunne kerke lijke inrichting Waren het niet de liberalen? En wie stonden toen, in de beruchte April beweging, aan het hoofd der partij, die in bet herstel der katholieke bisschoppen een gruwel zagen Waren het niet de anti- revolutionnairen, die toen nog in de dagen van hun opkomst waren „Wie hebben aan de inmenging van den staat in kerkelijke zaken behoudens de uitkeering van geldelijke toelagen door de grondwet gewaarborgd - een eind gemaakt Waren dat niet de liberalen „Waren het niet de liberalen, die in deze eeuw door afschaffing van vele rijks- en alle plaatselijke accijnzen, door verlaging van invoerrechten, door afschaffing van straffen tegen coalities van arbeiders, door verbod van kinderarbeid enz. recht hebben verschaft aan den kleinen man, mede onder „ons Christenvolk", en zulks trots den tegenstand, ook van schier alle anti-revolutionnaire kamerleden „En toch durven de leiders der partij, wier geestverwanten eenige eeuwen lang in Nederland de godsdienstvrijheid hebben ge weigerd en andersdenkenden onderdrukt, aan het begin van haar politiek program beweren, dat „het liberalisme ons Christenvolk heel deze eeuw lang heeft onderdrukt Als de deputatenvergadering aan een concept program, dat zulk een tirade bevat, hare goedkeuring schenkt zal van die zijde de verkiezingsstrijd reeds dadelijk worden aangevangen met een tastbare leugen. Er zijn echter twee andere eischen, nauw met elkander in verband staande, die het juiste karakter van dit manifest weergeven. Het zijn die, vervat in paragraaf 3 en 4 in deze woorden „Herstel, voor zooveel dit aan de overheid staat, van den godsdienstvrede in het land, door de uitvoering van artikel 20 van het anti-revolutionnair program bij organieke wet voor te bereiden en, op voet van volkomen gelijkheid, het publiek recht der onderschei dene kerken tot een werkelijkheid te maken. „Voortgaande vrijmaking van liet onder wijs, ook op middelbaar en hooger gebied, en op dit laatste meer bepaaldelijk door wijziging van de wetsbepalingen, waarbij de godgeleerde faculteit en de bevoegdheden, uit de academische graden voortvloeiende, geregeld zijn." Toen wij straks zinspeelden op het stem pel van het „Kuyperianisme," dat dit con cept draagt, hadden wij het oog op deze twee tiraden uit het concept. De strekking ervan ligt duidelijk voor de handen voor ieder, die den toestand in de Nederduilsche hervormde kerk in de laatste jaren kent, die weet waardoor de godsdienst vrede beter gezegdde vrede in die kerk is verstoord, zal zeker verbaasd staan over den eisch aan den staat om dien vrede te herstellenen over de vordering ten opzichte van academische graden, waar van de bedoeling zoo gemakkelijk valt te begrijpen. En met die wetenschap voor oogen kan het niet anders of de bewering, dezer dagen door „een hervormd Nederlander" geuit, dat dr. Kuyper's politiek zich geheel beweegt om de kerkelijke kwestie en de val der Hervormde kerk zijn glorie worden moet" moet meer en meer de aandacht trekken. De schrijver van die stelling wijst in zijn brochure er op, hoe dr. Kuyper niet zal rusten voor en aleer aan de Vrije universi teit het jus promovendi is toegekend, waartoe het in de eerste plaats noodig is, dat deze regeering nog een 4tal jaren aan het roer blijft. Wat hem tot heden in de kerk nog niet mocht gelukken, zal bij nu trachten langs den veel moeilijker weg der politiek te bewerkenbehaalt hij bij de stembus van 1891 andermaal de victorie, „dan zal onze Nederlandsche Hervormde Kerk ook andermaal met hem te doen krijgenBij de tusschen de Hervormden en de doleerenden gevoerde processen waren eerstgenoemden overtuigd van hun goed recht, er was' hun oog ge vestigd op den Hoogen Baad, welke in laatste instantie geroepen is recht te spreken de rechtsbeschouwing van Mr A. F. de Savornin Lobman, dat de kerkelijke goederen aan de gereformeerden toebehooren en niet aan het zedelijke lichaam, do Ned. Herv. Kerk heeft in dat rechtscollege nog slechts bij Mr Van Bemmelen steun gevonden. Maar Kuypers streven is slechts om die zienswijze in den Hoogen Raad algemeen ingang te doen vinden„met Rome en de Revolutie zal de zich noemende anti-revolutionnaire partij, desnoods door het vuilste slijk heengaan, om dieu toeleg te doen gelukken." Op welke wijze zal men vragen. Een voudig door in den Hoogen raad vacatures- te maken, op dezelfde manier als aan de Tweede kamer in Mr. Patijn een uitnemend woordvoerder werd ontnomen, door zijne be noeming tot advocaat-Generaal in den Hoo gen raad. De openvallende plaatsen zullen dan worden ingenomen door mannen, die de genoemde rechtsbeschouwing eveneens hul digen. En wie nog twijfelen mocht aan Dr. Kuypers geloof in zijne illussiën, dien verwijst de schrijver naar de brochure Separatie enDoleantie of naar De Heraut van 30 November jl., waarin de „niet geëvenaarde slimme politicus" beweert, dat de leden der rechterlijke macht, die de be kende vonnissen in zake de doleantie heb ben geveld, ten deze niet konden oordeelen, omdat zij daarvan geen genoegzame kennis b ezaten. Nu ook het concept-program van het cen traal comité der anti-revolutionnaire partij in die richting heenwijst mag op de uiting van „een hervormd Nederlander" zeker wel eens gewezen worden. In de kwestie zelve mengen wij ons niet, omdat zij ligt buiten ons terrein. Maar met het oog op den aanstaanden belangrijken verkiezingsstrijd meenden wij onder de aandacht van hen, die in het streven van dr Kuijper een gevaar zien voor het land, te moeten brengen hoe ook in het- concept pro- gra m wordt gestuurd in eene richting, die dat gevaar niet minder dreigend maakt. Er mogen op dit punt andere woorden gebezigd worden dan in het program van actié van 1888, de bedoeling is duidelijk genoeg dezelfde gebleven. Zullen nu de gematigden in de partij op dien weg meegaan Of zal ook, evenals in Patrimonium, een fractie den moed hebben zich te verzetten tegen een macht, die hoe langer zoo meer gevaarlijk worden kan, wanneer zij uit den verkiezingsstrijd als overwinnaar optreedt Op die vragen zal spoedig genoeg een antwoord gegeven kunnen worden. Tal van teekenen voorspellen echter dat dit niet zal wezen ten gunste van een partij, die op grond van de ervaring der laatste jaren den steun van velen, haar vroeger gunstig ge zinden verbeurde. Hoewel er ia bepaald dat de miliciens, alvo rens met verlof huiswaarts te worden gezonden, bekend moeten worden gemaakt met de ver plichtingen, die als verlofganger op hen rusten, komen niettemin vele overtredingen van art. 133 der militiewet voor. Vermits de straf, op bedoelde overtreding gesteld, zeer drukkend kan zjjn voor den ver lofganger, vooral wanneer hg gehuwd is, heeft de minister van oorlog op deze aangelegenheid in het bjjzonder de aandacht der korps-com mandanten gevestigd. Er zal moeten worden zorg gedragen, dat de miliciens ook nog op den dag van hun vertrek met groot verlof, of daags te voren, met nadruk worden herinnerd aan de verplichtingen, hun bij de artt. 133 en 134 der militiewet opgeffigd. Daarbij zal hun moeten worden aanbevolen, zich terstond na aankomst in degemeente, waar zij zich met terwoon gaan vestigen, of uiterlijk den vol genden dag, in persoon aldaar ter secretarie te vervoegen, tot het voor gezien laten telke nen van hunnen verlofpas door den burgemees ter. De ondervinding leert, dat de meeste overtredingen van artt. 133 en 134 dier wet ontstaan, doordien de aanmelding aanvankelijk tot eenen lateren dag wordt uitgesteld. De met de dezer dagen aangekomen mail hier ontvangen Oost-Indische bladen zijn van 21 tot 27 Februari. De Javabode meldt dat volgens de laatste berichten van Atjeh de dood van den Tengkoe di Toeroe Sech Saman geen merkbare veran dering in den toestand gebracht heeft, hetgeen echter volstrekt niet bewijst dat het verzet even hardnekkig zal worden voortgezet als onder zjjne leiding. Hoe langer hoe meer beginnen de verschillende vorsten tegen elkaar ten strgae te trekken, en te Edi is men zoo fel aan het oorlog voeren, dat de gouverneur van Atjeh zelf daarheen is gegaan met een aantal troepen, ten einde op alle gebeurlijkheden gewapend te zjjn. Het verdeeïen is in den Archipel vaak door bet heerschen gevolgd, maar of het na zoo lan gen strgd tegen den gemeenschappeljjken vijand voor ons gezag wel goed is dat de oude toe stand terugkeert en men elkaar onderling de suprematie betwist, is nog de vraag. Het zal ona toch moeilijk vallen neutraal te blijven en door partg te kiezen zonder de noodige mid delen om aan onze bondgenooten eene snelle en afloende overwinning te bezorgen, geraken wij weer midden in den krjjg. In deze om standigheden zal politiek beleid meer noodig zijn dan militaire bekwaamheden. Zulk beleid nu verwacht men van den overste Pompe van Meerdervoort, den gedesigneerden opvolger van generaal Van Tejjn, die in de helft van April van d lar vertrekt. Het in Soerabaya op te richten Hoiland- sche tooneelgezelschap staat zegt men op de been. De eerste vergadering is gehouden, de com missie van toezicht heeft zich geconstitueerd, ƒ3000 zjjn den ontwerper Samethini toegestaan voor zijne reis naar Europa, en een reservefonds is aangewezen voor hot geval dat de Holland- -eeh:. acteurs hier op de eene of andere maniei in het ongereede mochten geraken, of dat de zaak eens fout liep. Veel vertrouwen heeft men echter naar het schijnt in den ondernemer niet. Volgens de Deli-courant is de Europeesche sergeant Carli, zoon van den met den titu- lairen rang van majoor gepensionneerden kapitein Carli, op den 6en Febr. uit de benting te Kota Pohama naar den vijand overgeloopan, met medeneming van geweer, kapmes en 400 scherpe patronen. Genoemde deserteur werd een paar maanden geleden van Edi naar Kotta Pohama overgeplaatst, omdat bjj te Edi getracht had door een" revolverschot zich het leven te benemen. Door den gouverneur is een premie uitge loofd van f 1500 voor dengene, die hem levend of dood bij ons terugbrengt. In de Suriname wordt melding gemaakt van de benoeming van den luitenant kwartiermeester Van Koeleren tot hypotheekbewaarder. Het blad meent dat iemand, die twaalf jaren studie noo dig heeft gehad om zich voor het examen ge reed te maken, met zulk eene gewichtige betrekking niet moest worden bekleed, waarbjj de firmncieele belangen zoo na zijn betrokken. Eenige jaren geleden bracht de gouverneur Smidt, tengevolge van onjuiste heffing van zegel- en successierechten, deze werkzaamheden bjj den hypotheekbewaarder over. Nu vraagt de .Suriname of eer» luitenant-kwartiermeester bekwaam is om die zeer moeiljjke berekeningen te maken en zjjn taak naar behooren te ver vullen De Suriname vraagt, of het belang der kolonie dan wel de slaafsche aanbidding en bewierooking van mr Lohman door dien kwartiermeester den doorslag heeft gegeven tot deze benoeming Het Deensche Landsthing heeft het voorstel om den schrijver Georg Brandes een toelage uit staatsmiddelen te verleenen verworpen. Volgens bericht uit Middelburg aan de Goesche Courant zal voor de betrekking van hoofd van school E alhier vacature Van Siuijs een vergelijkend examen worden ge houden, hetwelk bepaald ia op Zaterdag 4 April a. s. Naar men ons meldt zgn tot deelneming daaraan alle sollicitanten opgeroepen. De liberale kiesvereeniging Eendracht maakt machtin het district Middelburg, zal Donderdag a. eene vergadering houden ter be handeling van het ontwerp-manifest der Libe rale Unie. Keizerin Frederik zal 2 April van Lon den over Vlissingen naar Duitschland terug- keeren. De handel in leverbare oesters is aldus schrijft de Ierseksche en Thoolsche Courant deze week door meer vraag uit Engeland iets leven diger geworden eis zou bjj beter kwaliteit ongetwijfeld nog beduidend kunnen worden. Maar die voortdurende sterfte, hoewel naar het schjjnt iets verminderd, do9t het hem. Die mindere kwaliteit, die zich tot heden nog maar niet herstellen wil, houdt ook de prgssen laag le soort 45, 2e soort ƒ30 De aanmerkelijk hoogere cjjfers, die verleden week uit Bergen op Zoom gemeld werden (o. a. le soort 50 tot 55) moeten dan ook meer als een buiten kansje van dsn een of anderen geluksvogel, dan als normaalprijzen aangemerkt worpen Zij' mogen zeer beslist niet als wezenlgke markt prijzen worden beschouwd. Ook in den oester- handel komen dergelgke voor den verkooper heugelgke uitzonderingen voor, maar éen bonte kraai maakt nog geen harden winter. De handel in zaaigoed is nog zeer flauw, wat niet te verwonderen is, omdat de voor raad zoo gering is. Toch werden deze week een paar partijtjes groot soort ad 15 ver handeld. De lage temperatuur belet nog steeds dat met het afsteken snelle vorderingen worden gemaakt. Daardoor hoort men nog zeer weinig van handel in afsteeksel, en ook aangeslagen pannen laat men nog op de rustplaats, omdat men niet durft koopen, daar men nog zeer in het onzekere verkeert, wat men koopt. Het kan toch zeer wel zijn, dat schjjnbaar vrjj goede pannen, ais de groei komt, zullen bijj- ken weinig op te leveren, omdat dan de sterfte van het broed weer in verhoogde mate zal intreden. Dit is natuurlgk niet zeker, maar het houdt toch van koopen af. Zeer goede pannen in vergelyking met andere jaren zul len totaal ontbreken; 15 broedjes per pan zal in het algemeen het maximum zijn, verreweg de meeste zullen daar ver beneden blijven. De mossels beginnen te melken. De uitvoer naar België was deze week vrij aanzieniyk, maar zal bij 't eind van den vasten zeker verminderen. Wegens de vroegere tijen en de kou zgn weinig kreukels geraapt De geringe prgs (15 ct. per vjjfkop), dien men thans maakr, moedigt waarljjk ook niet aan. Donderdag werd te Zierikzee eene druk bezochte algemeene vergadering gehouden van de leden der afdeeling »Zierikzee" der Zeeuw- sche landbouwmaatschappij. De rekening van het afgeloopen jaar werd goedgekeurd met een batig saldo van 531.281. Het bekende schryven van de afdeeling ^Noord-Beveland" in zake de jachtwet gaf aanleiding tot breedvoerige discussie. Het eind was dat met atgemeen9 stemmen aan het ver zoek van de atd. Noord Beveland werd voldaan. Door den heer mr. J. A. Bolle werd een voorstel gedaan om een onderlinge assurantie op te richten tegen hagelschade. Deze zaak zal in eene eerstvolgende vergade. ring besproken worden. Door de leden der stoomzuivelfabriek Luctor et emergo op Schouwen is met groote meerder heid tot directeur-boekhouder benoemd de heer R. Bosma van Aduard met wien op de voor dracht stond de heer C. J. Heg blom van Arnhem. Tot machinist werd benoemd de heer M. Heg- boer te Noordgouwe, met wien op de voor dracht stonden de hm. P. C. van Beek van Anna Jacobapolder en F. de Yos van Zierikzee. Uit St Annaland schryft men ons In Januari 1887 vestigde de tot gemeente geneesheer benoemde arts, de heer L. C. van der Meulen, zich in deze gemeente en met 1 April vertrekt hg naar Amsterdam. Algemeen is het leedwezen, dat in deze gemeente over zgn heengaan wordt gevoeld en ook zjjne vrienden en patiënten in St Philipsland en Oudvosmeer zien hem hoogst ongaarne vertrek ken. Hg moeht zich in de algemeene sympathie verheugen. In zjjne plaats is Vrijdag door den gemeen teraad benoemd de heer Spruit uit Leiden In de Vrjjdag te Bruinisse gehouden raads vergadering is de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1890 goedgekeurdop een adres van het hoofd der openbare school, tot het erlangen van een gratis rjjtuig naar Zie rikzee om aldaar, met al de onderwjjzers der beide scholen, het gymnastiek onderwjjs bg te wonen is afwgzend beschikt, evenals op een adres van S D. van Weezei om ontheffing van hon denbelasting. In verband met de toegestane toelage aan de wed. S. de Graaff is de be grooting over 1891 gewjjzigd en omtrent twee bedeelde kiezers besloten hen van de kiezers- lyst af te voeren. De behandeling van het kohier van den hoofdeljjken omslag 1891 werd tot een volgende vergadering verdaagd. Naar aanleiding van het droevig ongeval dezer dagen bg Kgkuit voorgevallen, ligt te Axel een adres ter teekening aan het bestuur der spoorweg-maatschappy MechelenTerneuzen, waarin verzocht wordt de tegenwoordige af sluitingen bjj de overwegen van den spoorweg te doen vervangen door flinke, hooge, tot van onder dichtgewerkte dammen of poorten. Jonge of schichtige paarden kunnen niet licht daar over springen of ze verbreken, terwjjl ook deze afsluitingen aan het vee de gelegenheid benemen op den spoorweg te komen. Ten kantore van den heer J. M. Kakebeeke te Goes, waarnemend ontvanger-griffier van den Zimmermanpolder, werd Donderdag aan besteed Hst begrinten van eenige wegen in den genoemden Zimmermanpolder, te zamen lang 5836 meter. Negen inschry vingsbiljetten waren ingeleverd en wel van de heerenH. de Groot Scher- penisse voor 14.500 Jobs de Jonge, Biezelinge voor f 12 860C. Bolier Cz. Bruinisse voor 12,440; P. J. Visser Pz. Hansweert voor f 11.750C. Bakker Wz. Sliedrecht voor 11.200; A. Foudraine Goes voor 10.900 Johs Hack Oud Gastel voor 9.700J. Lavooi Krabbendjjke voor 9.000, en J. C. den Exter van den Brink Krabbendjjke f 8.580. Over de toewjjzing zal eerst later worden beschikt. De heer M. de Bas heeft aan De Tijd verzocht mede te deelen, dat hjj, op raad van zgn rechtskundigen adviseur, mr. J. A. N. Travaglino, besloten heeft, zoolang de zaak tusschen hem en kapitein Kejjser in rechten aanhangig is, daarover in geen enkel blad te schrijven, overtuigd als hjj zich houdt, dat het gerechtelijk onderzoek in deze de waarheid op voldoende wyze aan het licht zal brengen. Een oude vrouw te Oud-Beierland ging zoo dicht bjj een kachel zitten, dat haar kleeren in brand geraakten. Ofschoon de buren haar terstond te hulp kwamen, bad zij reeds zulke brandwonden bekomendat zjj des nachts bezweek. Bij eene der byeenkomsten te Beets, waar Domela Nieuwenhuis het woord voerde, drong een der aanwezigen naar de tafel, waar bestuur en spreker zaten en sprak (op z'n Fnesch)Ben ie mijnheer N., die zooveel voor de werklui over heeft? Nu, dat is mooi. De lui hebben

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 5