N°. 55. 134" Jaargang. 1891, Vrijdag 6 Maart. Middelburg 5 Maart Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN ENZ, NiiiiiriBi mm courant. Advertentiën Thermometer. Agenten te Vlissingen P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiningenF. y. d. Peul, te ZierikzeeA. C.de Mooij, te TholenW. A. Middelburg 5 Maert vm. 8u. 45 gr- i tan Ndeuwenhtjijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de j moeten des namiddags te één uur m. 12 u. 50 gr., av. 4 u. 50 gr. F- advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmak, te Rotterdam, de Gebe. Beiinfante, te 's Gravenhage, en A. de la Mak Azn., te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zijn, -willen Verwacht W.'wind. I Hoofdagenten voor het Buitenland; te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datoe Cie., John F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen. de vele gesproken en geschreven po litieke redevoeringen is er thans ook een in het licht gegeven door den heer mr M. P. H. Wiercx, door hem gehouden te Oegstgeest op 31 Januari 11. in de kiesvereeniging Volksbelang aldaar. Wie een goed en duideljjk overzicht wil heb ben van »de politieke balans" gedurende de jaren 1888—1891 leze deze verdienstelijke be schouwing. Op de vraagwat ons in de naaste toekomst wacht? geeft de schrjjver dit antwoord: »Het is uit den aard der zaak moeiljjk op die vraag een eenigszins bevredigend antwoord te gevenik wenBch niet als profeet op te treden. En dit te minder omdat, bjj den be kenden tact onzer tegenstanders om by de stembus alle grieven op zjjde te zetten en broederlyk samen op te trekken tot éen doel de gevreesde liberalen te bestryden; ondanks al 't marktgeschreeuw in de katholieke pers en onder ultramontaansche kamerleden de mogelijkheid geenszins schjjnt uitgesloten dat, wanneer de defensie-kwestie van de baan is, de »afgebroken rotten" weder zullen opmarcheeren en we dus in Juni een da capo zullen beleven van het lieflyk schouwspel van 1888Rome en Dordt en de sociaal-democratie als JDritte im Bund* overwinnaren op de liberalisten". Laat dit ons, liberalen, niet weerhouden onzen plicht te doen en pal te staan voor onze beginselen, mede te werken met elke regeering, die 't goede wil en 's lands belang zoekt te bevorderen. Wjj zjjn geenszins tuk op de herovering der ministerieele zetels. Het iB sedert Mei 1888 gebleken, dat de liberale party, ook als oppositie, krachtig kan zyn en veel voor Nederland ver mag. Indien de stembus in Juni ons dan de meerderheid niet verschaft, dan zullen we, als Her Majesty's loyal opposition onze eervolle taak voortzettenwelke rol wy ook hebben te ver vullen, er is voor ons, bovenal op het onmetelyke gebied der sociale wetgeving, nog arbeid te over. Het kan intnsschen zyn, dat 't volk van Nederland ontwaakt uit den sluimer, waarin het onder den verleidelyken wiegezang van '88 was vervallen, ontnuchterd van de roes, waarin het door 't verradelyk minnedrankje der saam- geloopen stembus-jagers was geraakt, tot inkeer komt en opnieuw aan de liberalen het lot, de toekomst des lands in handen geeft, gelyk on revitnt toujours a ses premières amours. In dat geval hoop ik dat van een herboren een heid in de liberale gelederen blyken zal en de rechterzyde, van eigen onmacht voor de regeeringstaak overtuigd, zich spiegelen zal -aan het door ons als oppositie gegeven voor beeld. We verlangen dus niets anders dan dat men onB zal bejegenen, gelyk 'tkabinet- Maekay door de liberalen iB behandeld. ■Slechts éen zaak hoop ikMogen de kiezers 'door kloek party te kiezen en krachtig op te 'komen, one bewaren voor een halfslachtigen toestand, voor een onzekere toekomst, voor de politiek van 'tdoode punt, voor Ministeries- Heemskerk c. s. Wordt de credietbrief van 't kabinet Mackay verlengd, het zjj zoowy zullen er de gevolgen van moeten dragen. Maar komt de liberale party zegevierend uit den stryd, dat zy dan ook kleur bekenne en geen zaak waarnemers meer aan de groene tafel doe plaats nemen. Dat zy dan met een krachtig prin- cipiis obsta voort bon we op den sedert 1848 onafgebroken hechter geworden grondslag der volks-ontwikkeling en van de vryheid, die geenszins de innigste liefde voor de monarchie, de meest onwankelbare gehechtheid aan den bestaanden regeeringsvorm uitsluit. Als regee ring of oppositie, voor de liberale party bljjve het algemeen belang de hoogste wet." Als opwekking tot de liberalen om den stryd -met moed te aanvaarden, mogen zeker deze woorden wel gehoord, gelezen en overwogen Worden. Ook wy zonden wensohen dat een krachtig liberaal ministerie geroepen mocht en kon worden tot regeeren, krachtens de uitspraak der kiezers. Maar wy hopen meer dan wy verwachten. Ons volk, ons kiezersvolk vooral is hard leersch. Er moet zooveel gebeuren vóór zyn oogen opengaan En dan, wy weten het, hoe de oude taktiek van verdachtmaking, van ge scherm met z. g. vroomheid en geloof en kerk nog voortdurend maar al te veel doel treft. De verdeeldheid, welke thans onder de anti liberalen heerscht, tracht men op allerlei wyze te bezweren en by te leggen. Dr Schaepman vooral is daartoe druk in de weerwy zullen onze lezers echter niet vermoeien met al de mededeelingen die daaromtrent in omloop zyn, vooral niet omdat zy meestal van liberale correspondenten afkomstig zyn, die allerminst in deze geacht kunnen worden goed op de hoogte te wezen. Onzes inziens zal zulk een vergeljjk, in den huidigen stand van zaken, niet gemakkelijk te treffen zyn, en zal in ieder geval stel het kwam tot stand de anti-revolutionnaire party by het Nederlandsche volk een groot deel van haar prestige moeten inboeten. Zy kan, zon der gevaar daarvoor, in zake den persoonlijken dienstplicht en de aanhangige legerwet niet tot de katholieke ultra's naderen. Dat is be paald onmogeljjk. Nu weten wy wel dat transigeeren en be ginselloos redeneeren aan die zjjde niet zeld zaam ismaar zoover zal men niet durven gaan om alles te herroepen en te niet te doen wat tot heden in deze is gezegd en gedaan. Krachtig, stellig optreden der liberalen is in ieder geval daarom dubbel plicht. En hunnerzijds valt er op bemoedigende teekenen te wjjzen. De groote meerderheid, welke Zaterdag op de vergadering der Liberale unie zich uitsprak ten voordeele van de aanhangige legerwet, is vooral uit dat oogpunt een zeer verblydend teeken. Als nu straks het bestuur dier Unie een program zal uitvaardigen om als richtsnoer te dienen by de a. verkiezingen een program dat wy ieder oogenblik met belangstelling te gemoet zien dan twjjfelen wy niet of ook daarin zalwat de hoofdzaken betreftelk liberaal de uiting vinden van zyn gedachten omtrent de vraagstukken van den dagen dit eveneens een krachtig middelpunt kunnen vormen tot nauwe aaneensluiting der liberalen by den stryd, die voor de deur staat. Onze Biervlietsche correspondentschryft: Ik acht my verplicht te antwoorden op den aanval in uw blad, »door een onderwyzer" op den gemeenteraad van Biervliet gedaan. Deze is niet billjjk. Wat toch is het geval? De onderwijzeres mej. Van O. alhier is niet den 12 Januari te Yerseke benoemd, maar wel 2 Februari jl.; en er is niet aan gedacht haar geen ontslag te verleenen vóór zy een plaats vervangster had. Mjjn bericht, waarin ook werd medegedeeld dat haar vooralsnog geen ontslag werd ver leend, heeft zeker aanleiding gegeven tot eene verkeerde opvatting. My dunkt, dat de handelwijze van den raad eer te pryzen dan te laken valten wel hierom mej. Van O. is Maandagavond 2 Febr. te Yerseke benoemd, welke benoeming des Dins dags 3 Febr. éen uur juist vóór eene raadszitting door het hoofd der school aan den burgemeester kon medegedeeld worden. Op 4 Febr. kreeg de be noemde eerst officieele kennisgeving uit Yerseke dus in de raadszitting een dag te voren kon geen aanvrage om ontslag behandeld worden, te minder omdat men niet kon weten op welk tjjdstip de dame te Yerseke in functie moest treden. Hoewel ook hier de termijn van drie maanden na de ontslagaanvrage 6 Febr. volgens de verordening kon toegepast worden om de onderwijzeres tot in Mei te doen bljjven, werd in bovengenoemde zitting van den raad op 3 Febr. door dit collegie aan den voor zitter opgedragen, zoo spoedig mogelyk ont slag te geven aan mej. Van O., zoo zy dit zou aanvragen en voor zoover dat gepaard kon gaan met de belangen van het onderwijs aa de school, waarin zjj werkzaam is. Manneljjk personeel kan onmicldeDjjk ontslag bekomen wat meermalen geschied is, doch vrouwelyk personeel is niet zoo overvloedig in voorraad, en by ontstentenis van een onderwijzeres kan geen der onderwijzers by het onderwys in de handwerken in de bres springen. Later, in zyne vergadering van Dinsdag jl., de eerste die na de aanvrage om ontslag ge houden is, heeft de raad, niettegenstaande zich geen sollicitanten aanmeldden, het ontslag be paald op 15 Maart e. k. Het hoofd der school zag geen bezwaar in 't vertrek der onderwijzeres. Verder werd besloten om na de voorjaars examens andermaal sollicitanten op te roepen, natuurljjk tegen dezelfde belooning van 400 's jaars. Nu betreur ik het alleen dat men verdienstelijke onderwijzers en onderwijzeressen na eenigen diensttjjd geen betere bezoldiging toekent, hoe gering de jaarwedde ook zyn moge. Elke ver hooging, die de onderwijzers in de laatste jaren genoten, is den raadsleden als 't ware afge dwongen. Met de opmerking van »een onder wyzer" in zake de traktementen stem ik dus ten volle in. Door den minister van oorlog is, in denzelfden geest als vorige jaren, bepaald dat de lotelingen der lichting 1891 kunnen deelnemen aan een examen om by het korps en in het garnizoen hunner keuze te worden geplaatst. Zjj moeten tot deelneming aan dit examen zich vóór 20 Maart 1891 schriftelijk wenden tot den commandeerenden officier ter plaatse, alwaar zy verlangen dit examen af te leggen. In die aanvrage moet worden vermeld naam, voornaam, woonplaats, wapen en korps waarbjj, en garnizoen waarin zjj by voorkeur hunnen militieplicht wenschen te volbrengen. Het programma voor het examen omvathet schrijven van een goed leesbare hand; de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal; de vier hoofdregels der rekenkunde, met geheele getallende kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten; eenige bekendheid met de vader- landsche geschiedenis en voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Aan de lotelingen worden vóór 25 Maart 1891 schriftelijk kenbaar gemaakt dag, uur en plaats, voor het afnemen van het examen bepaald. By kon. besl. is benoemd tot president der arr. rechtbank te Alkmaar mr. Th. A. Lannes, thans rechter in dat college. De audiënties van de ministers van binnen- landsche zaken en waterstaat zullen Zaterdag niet plaats hebben. Naar aanleiding van het bericht aangaande de nieuwe formulieren voor de attestatiën de vita, deelt men aan de Arnh. Crt. het volgende medeDe attestatiën de vita, benoodigd voor de ontvangst van pensioenen, wachtgelden, gagementen, onderstanden, lyfrenten, toelagen van broeders der orde van den Nederlandschen Leeuw en soldyen van ridders der Militaire Willemsordeworden uitgegeven door den burge meester der gemeente waar de belanghebbende metterwoon gevestigd is. In gemeenten van meer dan 20000 inwoners kan de burgemeester, behoudens goedkeuring van den minister van financiën, het onderteekenen en het afgeven van deze stukken, zoomede het waarmerken der betrekkelijke quitantiën, ook opdragen aan den gemeente-secretaris en aan een of meer ambtenaren der gemeente-secretarie. De bur gemeester en de door hem tot het afgeven en önderteekenen der attestatiën de vita aan gewezen gemeenteambtenaren zullen de attes tatiën de vita niet afgeven dan na zich door de verklaring van een of meer getuigen, door de persoonljjke verschijning van den gepensio neerde of door andere gepaste middelen over tuigd te hebben, dat de in de attestatie genoemde personen in leven zyn en dat de qnitantiën voor het pensioen, wachtgeld enz. door rechthebbende persoonlijk van handteeke- ning of handmerk zyn voorzien. De gemeentebe sturen moeten een register houden van alle in de gemeente wonende personen, die pensioen, wachtgeld enz. genieten, in welk register onder meer de gepensioneerden, ambtenaren op wacht geld enz. hunne handteekening moeten stellen. In geval zij niet kunnen schrjjven wordt dit in het register aaDgeteekend. By de inschryving in het register wordt dè pensioenakte, en geboorte- of doopakte overlegd. Volgens het Maandboekje overleden in Februari alhier 25 personen. Overeenkomstig den leeftjjd der overledenen bedroegen die getallenbeneden het jaar 5, van 1 tot 5 jaren 3, van 5 tot 10 jaren 2, van 20 tot 25 jaren 3, van 25 tot 30 jaren 1, van 35 tot 40 jaren 1, van 55 tot 60 jaren 1, van 60 tot 65 jaren 1, van 65 tot 70 jaren 1, van 70 tot 75 jaren 4 en van 75 tot 80 jaren 3. De ziekten der overledenen waren kliertering 3, longtering 3, kanker, hersenontsteking, long ontsteking, darmziekte, onbekend en elders overleden ieder 2, waterzucht, Buikerziekte, beroerte, slepend longlyden, nierziekte, kraam bed, plotseling ieder éen. In den afgeloopen nacht werd op het Mo lenwater alhier een koetsier, die by zyn paard en rjjtuig stond, door een zestal personen een pak slaag toegediend. Naar ons verstrekte inlichtingen waren de daders, die van een trouwpartytje kwamen, vry luidruchtig, waarom de koetsier, zekere C., die wachtte op zyn passagier, een dokter, hun toerieppast op mjjn paard asjeblieft. Dit verzoek schjjnen zjj hem zoo kwaljjk genomen te hebben dat zjj met handtastelijkheden daarop meenden te moeten antwoorden. C. kon heden tengevolge van de ondergane mishandelingen zyn woning niet verlaten. De politie doet onderzoek. De gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeen te-gasfabriek te Mid delburg van den 1 Februari tot en met den 28 Februari 1891 bedroeg Lichtkracht 15.19 Eng. Standaard kaarsen. (Gemeten met den Improved Standard Letheby Bunsen Photometer.) Soorteljjk gewicht 0.392 Ammonia 0.061 gr. per M'. Zwavelwaterstof afwezig. Koolzuur afwezig. tTe Borssele werd Woensdag voor het eerst, zoolang de hofstede bestaat, in den Koningspolder eene verkooping van een boeren- inspan gehouden. Toch werd zy gebouwd in 1753. Dergelyk feit zal wel zelden voorkomen. Het beestiaal bracht ƒ7437 op. Er waren 13 paarden, waaronder een met veulen, te verkoo- pen, 10 melkkoeien en 26 stuks kleiner rundvee. Door wylen den heer C. A. Bujjze te Zierikzee is aan de diaconie der Nederl. Her vormde gemeente aldaar gelegateerd de bloote eigendom van een kapitaal van 20,000. (N. R. Crt). Woensdag nacht is by den landbouwer E. V. te Koewacht circa een zak rogge uit de schuur ontvreemd. Daar de schuur goed gesloten was, moet de dief door een opening in het dak zyn binnengekomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aan het dezer dagen verschenen verslag over de verrichtingen aangaande het armbestuur over 1888 is het volgende, de provincie Zeeland rakende, ont leend Van de besturen der vereeniging »de kerke lijke kas," te Vrouwepolder en te Gapinge, ge meente Vrouwenpolder, waren binnen den gestelden termijn geene opgaven, bedoeld by art, 10 der wet, by het gemeentebestuur inge komen. Burgemeester en wethouders hadden dientengevolge van de besturen van de bedoelde vereenigingen, onder verwjjzing naar hare sta tuten en de artikelen 10 en 11 der wet op het armbestuur, de invulling der daartoe strek kende tabellen verlangd en daarbjj verzocht een exemplaar daarvan voor 1 November 1889 in te zenden. De tabellen kwamen daarop by het gemeentebestuur terug, doch naar de mee ning van burgemeester en wethouders niet behoorlijk ingevuld, terwjjl in het hegeleidend schrijven werd opgemerkt, dat, zoo het mocht te doen zyn om inlichtingen aangaande de armen der Nederduitache gereformeerde ge meenten te Vrouwenpolder en Gapinge, men wel zon doen zich te vervoegen by de kerke raden of by de diaconiën der kerkeljjke ge meenten. Dientengevolge zonden burgemeester en wet houders van Vrouwenpolder de tabellen by brieven van 23 November 1889, no 170 en 171, aan die colleges, met verzoek ze vóór 1 Decem ber daaraanvolgende ingevuld terug te zenden, onder opmerking, dat uit het schry ven van de besturen der vereenigingen »de kerkeljjke kas" scheen te moeten worden afgeleid, dat zjj, of de diaconie-armbesturen in 1888 onderstand aan behoeftige lidmaten hadden verleenddat in zoodanig geval niet was nageleefd art. 7 der wet van 28 Juni 1854 Staatsblad no 100) en daardoor de bevoegheid gemist werd, by art. 1691 van het burgerljjk wetboek aan zedeljjke lichamen toegekend, met uitnoodiging alsnog ten spoedigste aan voornoemd wetsartikel te voldoen. Daarop werd bericht, dat op brieven, welke gezonden werden onder het adres »aan den zich noemenden kerkeraad", zooals de brieven van burgemeester en wethouders luid den, niet geantwoord kan worden. De onderteekenaars dier brieven werden alstoen mondeling uitgenoodigd de tabellen, ingevuld of niet, aan het gemeentebestuur terug te zen den, waaraan evenmin als aan de uitnoodiging tot naleving van art. 7 der armenwet gevolg is gegeven. De officier van justitie te Middel- .burg was met een en ander in kennis gesteld. Onder de rubriekVan de ondersteuning der armen lezen wy Geene gevallen waren in 1888 ter kennis van Gedeputeerde staten van Zeeland gebracht van eenige beperking of belemmering, die de kerkeljjke armbesturen van het burgerljjk gezag zouden hebben ondervonden in de vrjje uitoefening der kerkeljjke armenverzorging. Die zorg strekte zich by de verschillende Hervormde diaconieën in deze provincie, voor zooverre hare fondsen dit toelieten, ook uit tot zulke behoeftigen, die nog geen lidmaat dier kerk warenby eene instelling echter onder voor waarde, dat de hoofden der gezinnen ter catechisatie gaan, of als trouwe kerkbezoekers bekend staan.) Een groot deel dier besturen trachtte de middelen ter verzorging van armen uit te breiden door beroep te doen op de lief dadigheid der leden van dat kerkgenootschap. De pogingen, daartoe in het werk gesteld, werden echter niet altyd met gunstigen uitslag bekroond. Zoo moest onder anderen het kerke- ljjk armbestuur te Wissekerke, wegens gebrek aan fondsen, de zorg voor de behoeftigen in die gemeente aanmerkelijk inkrimpen. In twee gevallen, inzake het verleenen van onderstand, werd de tusschenkomst van 'skoninge commissaris van dit gewest ingeroepen. Het eene geval betrof de vraag, of aan den zoon van iemand, die door eene diaconie bedeeld wordt, door het burgerljjk armbestuur der ge meente, waar dit plaats heeft, ondersteuning mag geweigerd worden, omdat die zoon, als deel uitmakende van het gezin, door den vader moet worden onderhouden. Daar gemelde com missaris hierop, als zyn gevoelen, heeft te kennen gegeven, dat de opgegeven gronden voor weigering van onderstand onjuist zjjn en dat, wanneer de diaconie weigert den zoon te ondersteunen, het burgerljjk armbestuur, zoo de zoon onderstand vraagt, behoort te onder zoeken of die al dan niet onvermjjdeljjk is, vroeg de burgemeester van die gemeente machtiging om voor rekening van het burgerljjk armbestuur dien onderstand voor- loopig te verstrekken. Daarop is hem medegedeeld dat die machtiging niet kon worden verleend en dat, ingevolge art. 22 der wet op het armbestuur, het gemeentebestuur alleen dan zou mogen optreden, wanneer aldaar geen burgerlijk armbestuur bestond. Het andere geval betrof eene klacht van het burgerljjk armbestuur te Zonnemaire over eene handeling van dat te Noordgouwe. Het bestuur van laatstgenoemde instelling had nameljjk aan iemand f 80 verBtrekt, tegen de afgifte eener gezegelde verklaring, dat hjj zich uit de gemeente Noordgouwe verwijderen en er zich nimmer meer met zyne moeder of met zjjne zuster vestigen zou. Toen uit het inge steld onderzoek bleek dat de klacht gegrond was, werd bedoeld armbestuur krachtig terecht gewezen en daarbjj te kennen gegeven dat geld was verstrekt zonder dat daartoe mach tiging door Gedeputeerde staten was verleend; dat deze handeling zeer zeker, al ware het slechts om de buitengewone omstandigheden, waaronder zjj zich heeft voorgedaan, eene daad is, welke buiten het gewoon beheer valt, dat daar die machtiging noch gevraagd noch ver kregen werd, ingevolge art. 18 der wet op het armbestuur, bekrachtiging van Gedeputeerde staten gevraagd moest worden en dat, indien die bekrachtiging niet verkregen werd, waaraan te twjjfelen was, de bedoelde 80 niet ala uitgaaf in de rekening van het armbestuur kon worden toegelaten, maar voor rekening van de leden van het armbestuur. Door het polderbestuur van Walcheren werd heden middag in het polderhuis in ds Abdy alhier in het openbaar aanbesteed het leveren van rond- en beslagen eikenhout en mastenpalen. Voor het eerste perceel, eiken hout, was ingeschreven door de hoeren L, A,

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 1