HET OUDE LANDGOED, "FEUILLETON. Verspreide Berichten. JOHANNA SCHJÖRRING. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. komsten, het advies der heeren Cremer en Geertsema des te meer ingang vinden. De verwerping was voor de kamer zelve eene verraaaing. Zooals het meer gaat met dergelijke stemmingen, heeft ook het toeval er eene rol in gespeeld. Een aantal leden was afwezig en verscheidene leden, die wel waren opgekomen, hadden blijkbaar de stemming niet vóór de pauze verwacht. Andere bladen noemen de afstemming vol komen gewettigd en de argumenten der voor standers van het ontwerp zwak. Het is nu maar te hopen dat het der regee ring mogeljjk zal zjjn aan de gemaakte beden kingen te gemoet te komen, vooral nu toch gebleken is dat de kamer in beginsel niet ge kant was tegen geldeljjke opofferingen in het belang eener verbeterde -stooravaartverbinding met Indiè' en de heer Cremer door zjjne rede voering de overtuiging heeft gewekt dat de regeering in het minst niet zwak staat tegen over de maatschappijen, maar in de toekomst zeker betere en voordeeliger contracten kan bedingen. Bij kon. besl. is benoemd tot president der arr.-rechtbank te ABsen mr I. Roessingh, thans vioe-president van gemeld college. Verder zjjn verplaatst de controleurs der belasting J. Hattink van Leeuwarden naar Tiel, M. jJust De la Faisieres van Delft naar Leeuwarden, A. van Beusekom van Zaltbommel naar Delft, J. van Assum van Rotterdam naar Amsterdam, B. Endtz van Assen naar Rotter dam, F. Thorbecke van Hellevoetsluis naar Rotterdam, J. Sjjtsma Gz. van Nymegen naar Maastricht, H. van Manen van Venlo naar Nymegen, jhr M. de Jonge van Dockum naar Venlo, A. Maas van Ter Apel naar Dockum en jhr N. Calkoen van Ommen naar Ter Apel. Nog is tot adjunct-controleur te Dordrecht benoemd M. Arnoldts, ontv. te Valkenburg, met intrekking der benoeming van T. van Slooten, die als ontv. te Sloten is bevestigd. In rang en ancienneteit is overgeplaatst by het wapen der infanterie van het leger in N.-I., de tweede-luit. J. A. Köbler, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, thans by het Indisch leger gedetacheerd. Tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zeist is benoemd W. Geerke, thans in geljjke betrekking te Hengelo. Tot ridder der orde van den Nederlandschtn Leeuw sjjn benoemd de heerenG. A. Deibei, generaal-majoor der art.M. Willemstyn, kol.- int., hoofd-int. der mil. adm.F. Pompe van Meerdervoort, luit.-kol. van den gen. staf; W. C. Nieuwenhuyzen, majoor der infanterie, en J. Haga, officier van gezondh. Ie kl.allen van het leger in N.-I. Eindeljjk zjjn de heeren P. C. Gorsira en Leon V. Leyba benoemd tot lid van den kolo nialen raad in de kolonie Curafao. De afdeelingsverslagen der Eerste kamer over de verschillende hoofdstukken der staats- begrooting zyn verschenen. By de algemeens beschouwingen werden de bekende grieven tegen het kabinet uitvoerig ontwikkeld. De meerderheid wilde alleen daarom het kabinet sparen, omdat de kiezers weldra geroepen waren uitspraak te doen en bovendien nog Óen belangrijke wet denkelyk vóór de verkiezingen zou kunnen worden be handeld. Velen wenschten in hun votum geen bewjjs van vertrouwen te zien. Bepaaldelijk tegen het beleid der ministers van financiën en marine waren de grieven gericht, en het tekort schieten in de taak om kiesrechten belasting stelsel te hervormen, werd in de eerste plaats euvel geduid. Betwist werd, dat de Eerste kamer ook maar eenigermate aan het tot stand brengen van belangryke maatregelen in den weg behoefde te staan. Met waardeering werd gewaagd van dc werkzaamheid der ministers van oorlog, waterstaat en justitie, ofschoon men het van den laatste betreurde, dat hjj de administratieve rechtspraak nog niet onderhan den had genomen. Leedwezen werd betuigd over het optreden van den heer Mackay als minister van koloniën, omdat hy zich daar minder thuis moest gevoelen en omdat men ten opzichte van de uitvoering der onderwijs wet door zyn opvolger niet gerust was. Blykens het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit dezelfde kamer over het ontwerp van wet tot definitieve vaststelling van de koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname, voor het dienstjaar 1891, besprak men in alle afdselingen het beleid van den gouverneur van West-Indië, in verband met de verantwoordelijkheid van den minister van koloniën. Slechts eenige leden achtten de grieven, tegen den gouverneur te berde gebracht, zeer over dreven en konden zich met de houding der koloniale staten niet vereenigen. De meeste leden gevoelden, na al hetgeen over deze aangelegenheden in den laatsten tjjd elders en ook in deze kamer is gezegd, weinig Uit het Deenseh Tl* DERDE HOOFDSTUK. Even daarna kwam mevrouw Dal by haar dochter en ware die zelf niet zoo ontsteld geweest, dan zou zjj de buitengewone bleek heid en verstrooidheid harer dochter zeker opgemerkt hebben. opgewektheid om opnieuw daarover in breed voerige beschouwingen te treden. Yeel ging men dan ook met stilzwjjgen voorby, al was niet onopgemerkt gebleven, dat meer dan Óen belangryk punt, waarop in de andere kamer de heer Smidt de aandacht gevestigd had, door de regeering onbeantwoord was gebleven. Eenige leden stonden echter kortelyk stil by wat de minister in zjjne rede van 16 Ja nuari zeide ten aanzien van den toestand in Britsch-Guyana. Hy roemde den toestand aldaar en schreef dien daaraan toe, dat men daar een schjjn van macht gegeven heeft aan de vertegenwoordi ging, maar een absolute macht aan den gou verneur. Er schynt hier meer dan óene misvatting te bestaan, gelijk werd betoogd. Hoe men de zaak ook keere of wende, de toestand in Suriname is onhoudbaar. De hou ding van den gouverneur is incorrect die der koloniale staten verdedigde men niet, maar men merkte op, dat zjj aan niemand verantwoordelijk zijn dan aan hunne kiezers, voor een deel dus ook aan den gouverneur, zoodat het verwjjt tegen de staten in zooverre op hem zeiven zou terugvallen. Naar veler inzicht is het na al het gebeurde eene psyohologische onmogelijkheid, dat er tusschen dezen gouverneur en de koloniale staten ooit eene vruchtbare samenwerking ontsta. Men zag niet voorby, dat het vraag stuk voor de regeering moeilyk en teeder is. Maar 's lands belang vordert dringend, dat door haar spoedig maatregelen genomen of voorstellen gedaan worden om aan den onhoud- baren toestand een einde te maken. Enkele leden ondersteunden het denkbeeld om eenen commissaris naar Paramaribo te zenden tot het houden eener enquête, doch de meerderheid stelde de bezwaren in het licht uit een wettelyk en praktisch oogpunt aan eene dergeljjke zending verbonden, en wenschte alleen op spoedig en krachtig handelen aan te dringen, de keuze der middelen aan de regeering en te harer verantwoording overlatende. Ten slotte kwam met een woord ter sprake een adres, dezer dagen tot de leden der Eerste kamer gericht, waarin vertrouwen in het be heer en het regeeringsbeleid van den gouverneur wordt uitgesproken. Aangezien evenwel dat adres uitsluitend geloof vraagt op gezag, zonder ook maar een enkel argument by te brengen tot staving van hetgeen daarin beweerd wordt, of tot weerlegging van hetgeen elders is aan gevoerd, scheen het er weinig op aangelegd om de aandacht te boeien. De heer B. W. Mondt, leeraar in de cosmographie, schei- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Zierikzee, is als zoo danig benoemd te Breda. De heer Van der Hagen, onderwyzer te Boschkapelle,] is als zoodanig benoemd te Schagenbrug (Noord-Holland). Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer W. C. J. Verhulst, meds. docts. Het aantal plaatsen aan de Koninkljjke Militaire Academie voor het Indisch leger dit jaar bedraagt vermoedelijkinfanterie 18, ar tillerie 6, cavalerie 6 en genie 5. Wskelgksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar Aalten J. J. Sanders te Lichten voorde en naar Zuidzande A. P. de Groot te Boxmeer. Aangenomen naar Zuid-Scharwoude H, A. Ludwig te Heer-Hugowaard. In een artikel, Onze havens getiteld, schrijft het Utrechtsch Dagbl. met betrekking tot de haven van Vlissingen: Vlissingen heeft voor het eerst dezen winter eenige hoop gegeven, dat de Btaat geen grooten- deels onnutte uitgaven heeft gedaan, toen er millioenen aan de havon en dokwerken aldaar werden ten koste gelegd. Terwjjl Antwerpen door het jjs van de zee was afgesloten, vonden de Bchepen, die daar niet konden binnenvallen, eene veilige haven te Vlissingen. Maar ook niet veel meer dan eene lig- en bergplaats. »Vlissingen heeft altijd gegolden voor onze beste haven. Schepen van een diepgang, waar voor zelfs de Rotterdamsche waterweg niet berekend is, kunnen daar zonder bezwaar de stad bereiken. En al was Rotterdam dezen ge- heelen winter even toegankelyk van de zeezyde als Vlissingen, dit bewjjst nog niet, dat onder alle omstandigheden deze beide havens, met opzicht tot den ijstoestand, in even gunstige omstandigheden zullen verkeeren. Men vergete toch niet, dat juist de groote gestrengheid van den winter voor Rotterdam eene gunstige om standigheid was. Doordien op de groote rivie- »Hoe is het met hem Weet men al iets naders van hem vroeg zy, zoodra zy haar moeder zag. »Van wien vroeg mevrouw Daldoch voegde er terstond by; »Welk een geluk dat Host er niet by was, toen het gebeurde. Het was die groote, nieuwe, Engelsche machine, waarover hy zoo dikwyls gesproken heeft, en waar hy altyd mede bezig is, als hy in de fabriek is. Het is net, 'als ik altyd gezegd heb, die ellendige machines, die men tegen woordig overal by moet hebben het is toch eigenlijk de waarheid 1" »Het geluk heeft Host gediend dezen keer", sprak Bennett met afgewend gelaat. »Maar de ander hoe is het met den direc teur Ja a dat weet men niethy is voor dood weggedragen, en de dokter was met hem bezig, toen de boodschap gezonden werd. ren het ys zoo langen tyd vastzat, had men in den Rotterdamschen waterweg weinig last van afzakkende jjsschollen. Als het ys in de rivieren meer aanhoudend in beweging is, en afzakt naar zee, is in dien waterweg de toestand minder gunstig. In Vlissingen heeft men door gaande weinig last van drjjfjjs. »Maar Vlissingen mist door hare geographi- sche ligging vele voordeelen, die Rotterdam geniet, en zal nooit met deze havenstad kunnen wjjdjjveren. Dit wordt in de tweede stad van Zeeland maar al te veel voorbijgezien. Men behoort zich daar tevreden te stellen met het bereikbare. En tot dit bereikbare behoort in de eerste* plaats eene betere spoorwegverbin ding met Antwerpen, zoodat ingeval van nood Vlissingen beter dan tot hiertoe als voorhaven van Antwerpen dienst kon doen. Nog éen zoo'n winter als wjj thans achter den rug hebben, en de [Antwerpenaars zullen zelve inzien van wat groot voordeel het voor hen zou wezen, als hunne schepen, te Vlissingen binnenvallende, daar konden lossen en de aan gebrachte goederen langs den kortsten weg met het spoor konden worden vervoerd. »A1 zal Vlissingen nooit zich zóo kunnen ontwikkelen, dat zy eene havenstad van deq eersten rang wordt, toch eischt het belang des lands, dat er steeds naar gestreefd wordt, om van hare voortreffelijke haven al de voordeelen te trekken, die er van te trekken vallen. De regeering zal wèl doen met het streven der Vlissingers krachtig te Bteunen en al te doen wat zy vermag in het belang van Vlissingen. Voor een land, dat altyd in handel en scheep vaart de voornaamste bron van welvaart zoeken mo6t, is het bezit van zulk eene haven eene onschatbaar voorrecht." By de keuringen voor de afdeeling Zeeland van het Ned. Paardenstamboek zyn Donderdag te Middelburg 5 paarden voorgebracht waar van er 2 zyn goedgekeurd om in het stamboek te worden opgenomen. Vrjjdag werden te Cortgene 2 paarden aangeboden en goedge keurd. Al deze paarden waren merriën. Te Goes zyn Zaterdag 13 paarden gekeurd, waarvan 12 goed bevonden werden, daaronder 3 hengsten. De heer G. Claus, arbeider-telegrafist aan het station te 's Heer Arendkerke, wordt over geplaatst naar 's Hertogenbosch en de heer J. F. Stokmanwerker aan de spoorlyn te 's Heer Arendskerkewordt aangesteld als arbei der-telegrafist aldaar. Onder Goes is een ruim tweejarig zoontje van een landhouwer al spelende in een op het erf staanden waterput gevallen en aan de ge volgen overleden. De spoorboot tusschen Middelburg en Zie rikzee moest Zaterdagmorgen aan het Catsche veer blijven liggen ten gevolge van een defect aan de machine. Eenige voor Middelburg be stemde runderen werden ontladen. Nadat het gebrek aan de machine hersteld was, zette de stoomboot een paar uren later hare reis voort. Te St Maartensdijk is Vrjjdagavond even buiten de kom van het dorp de timmerman H. v. B. van Scherpenisse door twee personen mishandeld en in 't water geworpen. Uit het laatste werd hy door voorbijgangers gered. Ofschoon men aanvankelyk voor zyn leven vreesde, is thans de toestand eenigszins verbeterd. In verband met deze mishandeling is door de justitie uit Zierikzee te Scherpenisse en te St Maartensdijk een onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan twee personen, een uit Scherpenisse en een uit Poortvliet, gearresteerd zyn, onder verdenking van poging tot moord te hebben gepleegd. Te Scherpenisse is Zondag eene, even buiten het dorp staande, meestoof, die in de laatste jaren voor vlasbereiding gebruikt werd, afgebrand. De oorzaak is onbekend en zoowel gebouw als inboedel moeten grootendeels geas sureerd wezen. Een ernstig gevolg van dit onheil is dat nu allicht een veertigtal arbeiders zonder werk geraken zullen en dus groote schade lijden. Zaterdag is te SerooBkerke (Schouwen) de nieuwbenoemde burgemeester, de heerBerrevoets, in eene aldaar gehouden raadsvergadering plechtig geïnstalleerd. De ingezetenen gaven van hunne vreugde en belangstelling op velerlei wijze bljjk. Jammer dat de feestelyke stemming zoo spoedig voor een andere plaats maakte, daar by den landbouwer, den heer M. aldaar, des nachts brand ontstond in zyne vlasschuur, die met hetgeen er zich in bevond in de asch is gelegd. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Oorzaak onbekend. Ook te Schuddebeurs onder Noordgouwe is denzelfden nacht van Zaterdag op Zondag in de vlasschuur van v. d. V. brand ontstaan. In die omgeving schijnen branden aan de orde van den dag te zyn geweest. Aan het programma voor de tentoonstel ling van zomerzaaigranen enz., te houden in de Graanbeurs te OoBtburg, is het volgende, ontleend Deze tentoonstelling zal plaats hebben den Een van de werklieden werd doodgeslagen en een ander is verpletterd. Ik kom u eens vragen Bennett of gjj nu niet terwille van Host die malle reis zoudt opgeven, vooral daar de winter voor de deur staat." »Ja ja neen, neen moederliefhet was iets zeer ongewoons dat Bennett haar moeder zoo noemde en nog vreemder dat zy haar arm liefkozend om hare hals legde maar mevrouw Dal was een en al verbazing, toen zij tranen op haar schouder zag vallen »Schreit gy, Bennett. Wat is er kind? Wees bljj dat het Host niet was, die gedood is en bljjf by ons." Er lag iets in de woorden harer moeder, dat haar driftig het hoofd deed schud den maar zy antwoordde op zachten toon, zy was bang dat haar'stem vreemd zou klinken, indien zy luid sprak »Neen, Mama, nu is het bepaald es ik ver- 25 Februari 1891 van des voormiddags 10 tot des namidddags 2 uren. Van 10—2 uur is de tentoonstelling toegan kelyk voor ieder lid eener Nedetlandsche landbouwmaatschappjj en voor de bezoekers der graanbeurs, terwyl van 122 uur tegen betaling van 10 cent per persoon toegang zal worden verleend aan niet-leden en aan hen, die geen bezoekers der graanbeurs zyn. Om op deze tentoonstelling te kunnen mede dingen, moeten de inzenders vóór of op 19 Februari 1891 de vereischte opgaven doen van a de soort van granen enz. waarnaar zy wen- schen mede te dingen, 6 de hoeveelheid die zy ten verkoop van het in te zenden beschik baar hebben, c den prjjs franco te Breskens, Oostburg, Sluis, Aardenburg IJteDdyke en Schoondyke, ter keuze van de koopers, d de gemeente en den polder waarin, alsmede de soort grond, waarop het gegroeid is, en e de namen van 3 personen, door hen als leden der jury voorgedragen. Vóór of op 21 Februari a. i. moeten de in zendingen by den secretaris der afdeeling, den heer L. Theri Mz., te Oostburg zyn aangekomen De beoordeeling zal geschieden door een jury van drie personen, hiertoe door het afdeelings- bestuur uitgenoodigd uit de| voorgedragenen door de inzenders. Bekroningen, bestaande in getuigschriften voor eerBte en tweede prjjzen, worden uitgeloofd voor a. Voorjaars-zaaigranen 6. peulvruchten c. Ljjnzaad en andere zaden. d. Foot-aard appelen enz. De bekroningen zullen worden uitgereikt in de algemeene vergadering van de leden dezer afdeeling, in de maand December te houden- Van 7—9 Februari. Middelburg Bevallen: H. M. Westdorp, geb. Merk, d. M. Rjjkse, geb. De Kraker, z. C. P. Emans, geb. Fagel, z. J. Bosch, geb. Verhoeven, d. C. S. Schoonaard, geb. De Wolff, d. OverledenB. Rjjnveld, vrouw van L. J. Borstrok, 73 j. M. J. Vermeulen, ongeh. d. 23 j. M. P. Dobbelaar, d. 8 j. Van 31 Januari—7 Februari. Goes. Bevallen A. den Boer, geb. Bak, z. D. Bröcker, geb. Staal, z. A. M. van Hoorn, geb. Van Pienbroek, z. S. P. Palsenbarg, geb. Dekker, z. OverledenP. van der Hejjden, ongeh. d. 18 j. L. Polderdjjk, ongeh. d. 84 j.A. de Groot, vrouw van C. J. A. van Hoek Riemens, 65 j. Zierikzee. GehuwdG. Pagó, jm. 23 j. met J. Natte, jd. 23 j. Bevallen S. in den Bosch, geb. Rjjnhoudt, d. M. Catshoek, geb. Ruselaar, z. M. Vermeule, geb. Van Djjk, d. Uit Amsterdam schrjjft men ons De tentoonstelling in Arti van kunstvoor werpen door Nederlandsche artisten, bestemd voor de verloting ten bate van het burger- ziekenhuis, trekt zeer de aandacht en ook de deelneming in de verloting mag aanvankelyk vrij bevredigend genoemd worden. Reeds zyn 120 seriën, ieder van 100 nommers a 10 het lot, genomen. Drie bekende ingezetenen, die, waar het weldoen geldt, steeds voorop gaan, nemen ieder voor 10, 11 en 12 seriën deel. Toch komt het meestal op de laatste lootjes aan, en daarom voldoen wy, door deze mede- deelingen, gaarne aan het tot ons gekomen verzoek, om nog eens de aandacht op deze tentoonstelling te vestigen, waaraan nemen bjjna alle kunstenaars van Nederland, ook sommige, die zich in den vreemde bevinden, deel. »Kan men by vele loterjjen spreken van weggegooid geld, ditmaal is het niet van toe passing. De schilderyen zijn aangekocht van Nederlandsche meestersde opbrengst der ver loting steunt dus èn de kunst èn het burgerzie kenhuis". Wy schrjjven deze zinsnede over van een los blaadje, dat freule Jeltje de Bosch Kemper nederlegde in den catalogus, daar allicht de indruk kon worden verkregen, alsof de schilders en beeldhouwers hunne kostbare werken gratis afstonden. Ware dit het geval, dan zouden thans reeds de noodige gelden bijeen zyn om het ziekenhuis, dat naar al de eischen, die men thans aan de ziekenverpleging stelt, is inge richt, te meubelen, te stoffeeren en voor de opname van patiënten open te stellen. Helpe dus, wie helpen kan. Ditmaal wordt niet gevraagd, maar wordt men in de gelegen heid gesteld, misschien voor weinig g9ld, een kunstwerk van groote waarde machtig te worden. In eene talrijk bezochte protest-meeting, door het bestuur van den sociaal-democratischen jongelingsbond, tegen Zondag namiddag in het gebouw Constantia uitgeschreven, trad een jeugdig redenaar, zekere J. H. van der Veer, uit 's Gravenhage, op, ter bespreking van de bloedwet. Deze jongeling bracht in eene vrjj opgeschroefde rede de bekende grieven tegen de militiewet te berde, die het volk verplicht het vaderland te dienen ter bescherming onzer onafhankelijkheid en onze vrjjheid, terwyl dit volk noch vaderland, noch onafhankelijkheid, noch vrjjheid bezit. Hjj keurde den tegen- woordigen toestand, die door een wet werd bestendigd, af, omdat alleen de zonen des volks en niet der rijken den militieplicht hadden te vervullen. trek met Nelly; ik heb waarljjk behoefte om tot rust te komen. Ik keer immers terug, moeder". »Ja, ja wel, ik wist het al lang. Kin deren zyn slechts volgzaam zoolang zy klein zyn," «ei mevrouw en verliet de kamer. Zoodra Bennett alleen was begon zy driftig op en neer te loopenhet eene oogenbllk schreide zy, het andere wrong zy de handen en eens riep zy uit: »Als hy met my mede gereden was, als ik het niet afgeslagen had, dan was hem niets overkomen". De etensbel ging en zjj begaf zich naar beneden. Een paar uur later bevond zjj zich met haar zuster en zwager aan boord. In het laatste half uur had zy niet anders gedaan dan vragen of Host nog niet gekomen was. Dat deed hare actiën by haar vader zeer ryzen, die nu weer welwillend en vriendelyk was, zelfs jegenB sjjn vrouw, die haar ge- Hierna schetste hy het kazerneleven als on- menschelyk, onzedelyk en verderfeljjk, waarin geen recht bestaat. Ten slotte spoorde hjj tot vereeniging aan om een kern in het leger te ver- krjjgen, die zich niet laat gebruiken tot broeder moord in den oorlog en strjjd tegen het volk, wanneer dat in verzet komt, maar toch moest men met het oog op de gevolgen geen verzet plegen tegen de krjjgstucht. Met de aanneming eener motie, waarin tegen de bloedwet gepro testeerd wordt, en die aan de regeering zal worden opgezonden, werd de vergadering ge sloten. De heer mr J. A. van Gilse heeft ten einde eene scheuring onder de liberalen te voorkomen bedankt voor de hem door de afdeeling Rotterdam van den Zuid-Hollandschen bond voor Algemeen kiesrecht aangeboden can- didatuur voor lid der Tweede kamer. Van anti-revolutionnaire «jjde is in dat dis trict, tegenover mr Van Karnebeek, candidaat gesteld de heer J. M. Voorhoeve. Met de invoering van de zoogenaamde »spyskaartjes" dachten de voorstanders van een verstandige philanthrophie er te wezen, zoo zegt het N. v. d. D. Men behoefde armen lieden geen geld meer te geven, dat dikwyls tot gansch andere dan de beoogde doeleinden gebezigd werd: men gaf vkaartjes." Al spoedig bleek dat ook hiermede niet naar behooren werd omgesprongenmaar dat het misbruik in den laatsten tyd zoo sterk is toegenomen, dat de politie er zich mede bemoeien moet, dacht men zeker niet. Het is toch gebleken dat er te Amsterdam personen zyn, die er een beroep van maken en dat min of meer stelsel matig uitoefenen, om van bedelaars deze kaartjes op te koopen en met eenige winst weder van de hand te doen. Sommigen hebben het in dat vak reeds tot »chef" gebracht en houden er een bediende op na, die de zaken voor hen waarneemt. Die zaken werden tot voor kort op den openbaren weg (meestal in de nabyheid der spys-inrichtingen) gedreven, doch van daar zjjn deze handelaren of hunne agenten door de politie verdreven. Zjj loopen thans de verschillende bedelaarBlogementen af en net schynt dat hiertegen niet veel te doen is. In de hoofdstad heeft dus dergelyke handel in zulke kaartjes, dien men ook elders aantreft, een vry ernstig karakter gekregen. Volgens het verslag van de vereeniging tot onderlinge ondersteuning ingeval van overlijden van officiers echtgenooten en -weduwen over 1890 bestond die vereeniging 1 Januari 1890 uit 1062 leden, 49 nieuwe leden traden toedoor overly den en bedanken verloor de vereeniging 23 leden, zoodat het aantal 1 Januari 1891 bedroeg 1088. De contributie ten laste der leden bedroeg voor 10 uitkeeringen 5586.90, terwjjl 17 uit- keeringen werden gedaan tot een totaalbedrag van ƒ5100. De rekening, in ontvangst en uitgaaf slui tende met 8540.72, wees een saldo in kas op 31 December 1890 van ƒ2918.26 aan. Tengevolge van den sneeuwstorm in het laatst der maand Januari van het vorige jaar, waardoor groote onkosten werden veroorzaakt, kan de Enschedesche Telefoon-maatschappij over 1890 slechts een dividend van 2 pet. uitkeeren. In 6 jaren tjjds is van de kosten van den aanleg afgeschreven en een obligatie-leening van 5500 afgelost, zoodat de zaken by een abonnementsprjjs van ƒ80 zeer gunstig staan. De gemeenteraad van Rjjswjjk heeft be sloten geen hoofdelyken omslag meer te heffen van personen met een vermoedelyk inkomen beneden de een duizend gulden, terwyl binnen een paar jaren, blyft de financieele toestand der gemeente zoo gunstig, in het geheel geen hoofdeljjke omslag meer behoeft geheven te worden. Dat is voor menige gemeente om te watertanden. Omtrent de ysbezetting in de groote ri vieren wordt nog aan de iV. if. Crt. gemeld Over het algemeen kwam het jjs den 5en en 6en dezer overal voor goed los en in bewe ging, en dreef, na hier en daar eenige zware schollen op kaden of tegen de djjken en stoom- boothoofden enz. geworpen te hebben, geregeld naar zee af. De buitengewone riviercorrespondentie, die van 25 Januari af was ingesteld, werd dan ook overal opgeheven, en de ambtenaren van den waterstaat en de verschillende djjks- colleges vertrokken weder naar hunne gewone standplaatsen. De stoombootvaart werd gedeeltelijk weder hervateenige booten ondervonden van Krim pen tot Rotterdam nogal verhindering door het losgeraakte scholjjs; de geregelde scheep vaart zal eerst de volgende week geheel kun nen hervat worden. Dat alles zoo goed is afgeloopen, mag hoofd- zakeljjk hieraan worden toegeschreven, dat de natuur op de gunstigste wjjze heeft medege werkt. Byzonder veel en zwaar ys zat er in de rivieren, en daarbjj zooals vroeger reeds gemeld is overal veel sneeuw; doch ge lukkig viel het dooiweer vry kalm in, en wel voornamelijk het eerst beneden, terwyl het in het bovenland nog koud scheen te bljj ven dientengevolge bleven de waterstanden, vooral boven Keulen enz., vry laag, en inmiddels nam het jjs in de rivieren steeds in dikte en kracht af, er kwam geen byzondere drukking Tan af- stroomend opperwater, en daarom ontstonden er geen gevaarlyke ysdammen of groote water opstoppingen. De ontzettende jjsbezetting van den stren gen winter van 1890/91 behoort alzoo weder tot het verledens. Een ernstig geval van bloedvergiftiging doet zich te Diever voor. Een oppassend jonkman liet zich voor een paar dagen scheren. De barbier had het ongeluk een klein zweertje trouwde dochter toefluisterde>Nu ben ik byna bljj dat zy vertrekt, omdat zjj nu eens zal voelen, hoe zwaar de scheiding valt. Het zal haar goed doen en ik ben overtuigd dat zjj spoedig zal terugkomen." De onrust van Bennet over het wegblyven van Host bereikte, toen zy aan boord was, zulk een hoogte, dat het weinig scheelde of zjj was weer op haar besluit teruggekomen; zjj sprak er zelfs van hem tegemoet te gaan. Het tweede gelui was gegaan en de kapitein gaf reeds het teeken voor het derde, toen Host in galop kwam aanrjjden. Groot was zyn verbazing en opgetogenheid, toen hy Bennett met alle teekenen van vurig verlangen naar zich toe zag komenhjj duizelde er bjjna van en keek zegevierend rond, als wilde hjj de geheele wereld tot getuige van dit ongewone schouwspel roepen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 2