LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. Bezieraaartiiheta Tan MiieHrars: Mappen Verpachting!iiZeeiaofi. VERKOOPINGEN, ENZ. Gemeenteraad van Vlissingen. Algemeen Overzicht. Het kruien van het ijs. Maandag is te Arnhem het jjs in den Rjjn een oogenblik in beweging geweest. Het scheel de weinig of dit opschuiven had een menschen- leven gekost. Een vrouwtje bevond zich, juist toen het jjs in beweging geraakte, midden op het pad langs de vaargeal. Men riep haar toe, stroomopwaarts te loopen, maar verbijsterd op het gezicht dat de planken op het pad werden meegesleept en kantelden en braken, wist zjj niet waarheen te vluchten. Eenige kloeke man nen brachten eene schietschouw op het jjs en redden de vrouw, die men reeds verloren waande. Doordien de rivier de Jeker buiten hare oevers is getreden is een gedeelte van Maas tricht overstroomd. De Pieterstraat, waarin eene kazerne en het rijksarchiefgebouw zjjn gelegen, is ongenaakbaar. Andere straten staan blank. Zelden heeft een schjjnbaar kleine rivier zich omstuimiger getoond dan thans de Jeker In tegenstelling bleef de Maas tot heden rustig- Tengevolge van het overstroomen der Dyle was de toestand te Leuven zeer kritiek. Een 15.000 menschen waren gevangen in hun woningen. De Dyle, die het volkrijkste gedeelte der stad doorkruist, was een stroom van meer dan 600 meters breedte geworden, en nog was het water niet tot staan gekomen. De inwoners der overstroomde woningen werden met booten gered. Al de soldaten waren te been de lanciers en kanonniers trokken met hunne wagens het water in, soms tot over de wielen, om het volk te verlossenhet voetvolk nam de menigte uit de booten, of wel hield de wacht op de gevaarlijkste plaatsen. De taak der soldaten was dubbel zwaar, daar zij te voren reeds driemaal bjj nacht en dag, in wind en koude, de sneeuw van de spoorbaan moesten ruimen. »De redding aan het Paridaansgesticht was waarlijk treffend, schrjjft het Handelsblad van Antwerpen, Weenende juffers en zusters werden met booten verlost, en door het volk er uit gedragen in een ander gesticht der juffrouwen. Dat der damen van Biervliet is ook door het water ingesloten. Heel Leuven was te been burgers trekken met rijtuigen en wagens uit, om vrienden en de verschrikte inwoners te ha len; M. professor Nyssens ook zagen wjj moe dig door de overstroomde straten rijden. Het gasgesticht en de fabrieken der stad, de dreef van Heverlee zyn onder water, de kazerne der lanciers wordt ook bedreigd. Er zyn waarljjk zielroerende reddingen gebeurd; wy zagen de lanciers weenende ouderlingen aanbrengen, alsook een doodzieken grjjsaard, wier legerstee! door het water reeds was bereikt." By het redden viel een lancier in het water en verdronk. Van vier andere jongelingen, die met een boot tot de redding meewerkten, zyn er twee dood opgenomenvan de andere twee heeft men nog geen nieuwsmen denkt dat zy met den stroom meegesleept zyn. Men vreest dat (verschillende huizen, die niet al te kloek gebouwd en waarvan de be woners tot nu toe nog niet gered zyn, onder de kracht van het water zullen instorten. Nooit heeft men in Leuven zulke over strooming gezien. Ook in andere deelen van Belgie is de toe stand allertreurigst, vooral in Henegouwen, waar men sedert jaren zulke overstroomingen niet heeft beleefd. Verscheidene treinen en trams konden wegens het hooge water niet rjjden. In den omtrek van Bergen is het schouw spel hartverscheurend. Vele inwoners door het snelle wassen van het water verrast, moesten met den weinigen voorraad, dien zy redden konden, naar de boven-verdiepingen vluchten. De wielen der rytuigen komen tot aan de assen in het water en waar men ook het oog richt, overal ontwaart men slechts het water. Te Jemeppes is de dyk der Haine doorge broken en 't water stroomde met geweld door de gemaakte en Bteeds grooter wordende opening. Te Hyon staan byna al de huizen onder water en de boeren komen te paard naar de politiebureelen van Bergen, om ondersteuning te vragen. Hoewel het water in den Ryn nog steeds wast, zoo schjjnt men toch geen groote be zorgdheid meer te koesteren. By Emmerik had het ijs zich gisteren wed6r vastgezet. De zijriviertjes van den Moezel, de Vlies en Kyll hebben heel wat schade aangericht. By Neunkirchen werd de brug door het jjs en den stroom medegesleept. Erger was het te Kyll- burg. 's Morgens vroeg drong het water in de huizen der niets kwaads vermoedende bewoners, die er nauwelijks het leven afbrachten. Al hun vee is omgekomen. Daar ook de groote leerlooierij aldaar door het water verwoest werd, zyn vele arbeiders zonder werk en zonder brood. De toestand is treurig. Uit Travemunde luiden de berichten voor de scheepvaart nog weinig gunstig. De storm der laatste dagen heeft geen verandering in het jjs gebracht, dat op sommige plaatsen 45 cM. dik is. Te Brussel staan verscheidene straten der benedenstad onder water. Te Haeren stortte de fabriek van portland- cement in; de schade aan cement wordt op een millioen, die van de gebouwen en machines op 100.000 fres geschat. In bet Engelscb dorp Harpinger was door den dooi een stuk aarde Iob geraakt en ver pletterde een man, vrouw en kind. Tusschen Dover en Folkestone richtte het water aanzienlijke schade aan. Vele hoenders en varkens verdronken. Te Woldershare kwa men een paard en zes ossen om. In Noordelyk Wales viel veel sneeuw, dien tengevolge zyn duizenden arbeiders uit de steengroeven zonder werk. Ten overstaan van den notariB P. P. Slegt werd Dinsdagavond, op de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging alhier in het open baar te koop aangeboden lo Een kapitaal winkel- en woonhuisenerf, in de Lange Delft, te Middelburg, gemerkt H nummer 10, verkocht voor f 9308 2o Een pakhuis en erf, in de Segeerstraat aldaar, gemerkt H nummer 89, verkocht voor 975 75 en 3o. Een winkel- en woonhuis en erf in de Korte Delft aldaar, gemerkt G nummer 24,25 aldaar, opgehouden op 4003. Ter aanvulling en verduidelijking van een kort bericht in ons vorig nommer melden wjj nog dat op de Dinsdag te Amsterdam ge houden vergadering van "de Vereeniging voor Algemeene Scheepvaartbelangen op voorstel der benoemde comm. besloten is een kapitaal van ƒ500.000 byeen te brengen, waarvan de rente a 4 pc., bedragende 60.000 gegarandeerd zouden worden door den staat, de provincie Noord-Holland, de gemeente Amsterdam en de lichamen, die belang hebben by handel, verkeer en nyverheid. Het kapitaal zon moe ten strekken om niet alleen de vaart op het Noordzee-kanaal open te houden, maar ook te zorgen voor het bevaarbaar houden van de geulen naar de ligplaatsen langs de kaden en in de dokken en van de voorname scheep vaartwegen in de binnenstad. Onderhandelingen om de hierboven vermelde garantie te verkrjj- gen, zullen worden aangeknoopt Een der grootste boterkoopers van Friesland verzond voor eenige dagen een bezending boter, groot 100 f en 75 vaten, met bestem ming naar Londen. Deze bezending vertegen woordigt een waarde van 7 a 8000 en is thans zoek. Uit informaties, waarom allerwege door den koopman gevraagd werd, bleek, dat de boter niet via Vlissingen verscheept is en zy dus in ons land vermist wordt. Een ingezeten van Heerenveen verzond per Van Gend Loos eenige gouden dames-hor- loges naar Zutphen. Dit geschiedde den 2n December. Toch zyn de horloges nog niet te Zutphen aangekomen. Na een wachten van anderhalf jaar zyn eerst nu de diploma's en medailles afgeleverd voor de Nederlandsche bekroonden op de laatste wereldtentoonstelling te Parys. Dezer dagen werd te Alkmaar, wegens verregaande vervuiling, van overheidswege naar het gasthuis vervoerd een man, algemeen be kend om zyn armoedige kleeding en walging, wekkend uiterlyk. In zjjne woning werd nochtans eene vrjj aanzienlijke som gelde ge vonden, men zegt ongeveer 3000. Te Gentilly hebben de kiezers de volgen de personen tot leden van den gemeenteraad gekozenden president Carnot, de ministers DeFreycinet en ConstanB en voorts Ponbelle, Laurenceau en Rouxdeze laatste werd onge veer een jaar geleden vermoord. Deze zonderlinge benoemingen zyn een protest der kiezers tegen het besluit der regeering, om 2000 patiënten van het in die gemeente gelegen krankzinnigen-gesticht van Bicêtre op de kiezerslijsten te brengen. Voor de 123 kisten, in welke Sarah Bernhardt en haar gezelschap de benoodigde tooneel-costumes en andere voorwerpen naar Amerika medebrachten, moest haar inpressario Abbey aan de Amerikaansche douanen 5000 dollars inkomende rechten betalen. Hy heeft de regeering der Vereenigde staten om terug betaling verzocht. De spoortrein, waarin zich van het In- dianengebied terugkeerendé cavalerie en artil lerie, benevens de gewonden bevonden, kwam by Irving, Kanzas, met een anderen trein in botsing. Vele personen moeten om het leven zyn gekomen, doch nadere bijzonderheden ont breken nog. Een schaakspel met levende figuren is dezer dagen te St-Leonards (Engelsch graaf schap Sussex) in de koninkljjke concertzaal ge speeld voor een weldadig doel. De figuren, fraai gekostumeerd (rood satyn met zilver-borduursel), stapten in plechtigen optocht bjj de muziek van een dames-orkest naar het schaakbord op den grond. Lord en lady Brassey waren koning en koningin der zwarte, kapt. Gaskell en miss Forbes koning en koningin der witte zjjde. Pionnen, paarden, raadsheeren en kasteelen namen, statig groe tend, hun plaatsen in, en toen de koninklijke paren hun veld betraden, knielden al de per sonen neder. Daarna begon het spel. Als een pion viel, dan stond hy op en werd door een heraut gevankeljjk weggebracht. Viel een, die een paard voorstelde, of een van de andere voornameren, dan gaf hy zyn zwaard over en werd ook weggeleid. Als de koningin genomen werd, ging zy heen onder geleide van twee herauten en twee pionnen, waarvan een te paard. Was de koning schaakmat, dan boog hy, gaf zyn zwaard en zyn kroon over en stapte tusschen twee raadsheeren heen, gevolgd door al de andere figuren en terwjjl het orkest den marionetten-ljjkmarsch van Gounod speel de. Van de twee gespeelde partyen werd een door zwart en een door wit gewonnen. Zitting van heden, Woensdag, middag te twee uren. Voorzitter de heer Tutejjn Noltbenius. Afwezig de heeren Chevalier, Kalbfieisch en Wibaot, Na opening der vergadering zegt de voor zitter het volgende »Mjjne heeren »Het zy mij vergund bjj het openen der eerste raadsvergadering in 1891, u allen met een enkel woord harteljjk welkom te heeten en den wensch uit te spreken, dat het inge treden jaar in alle deelen zegenrykj moge wezen voor onze gemeente. »Vóor_ het sluiten der raadsvergadering van 30 Dec. jl. gevoelde ik mjj gedrongen u allen een woord van dank toe te spreken voor den mjj in het afgeloopen jaar verleenden steun en medewerking, thans spreek ik de hoop uit, dat wy ook dit jaar wederom met al wat in ons vermogen is zullen samenwerken voor het heil der gemeente Vlissingen. »Mogen wy in vele opzichten met dankbaar heid op het afgeloopen jaar terugzien, veel bljjft er nog te verrichten in het belang der gemeente, vele plannen tot uitvoering te bren gen en bovenal vele pogingen in het werk te stellen om de haven-werken aan hun doel te doen beantwoorden en onze badplaats te doen bloeien. »Het is dan ook dat ik wederom uw aller welwillenden steun in roep want waar samenwerking en eensgezindheid heerschen daar worden de belangen op de beste wjjze be hartigd. »Met veel genoegen nam ik tot heden mijn ambt waar en dat is voor een groot deel aan u, mjjne heeren, te danken, vooral ook door het vertrouwen dat gjj in het college van burg. en weth. hebt willen stellen; en ik Bpreek zeker ook in den geest van beide heeren wet houders wjj hopen ons dat vertrouwen steeds waardig te blyven maken. »Ik voor myn persoon verklaar bier gaarne dat Vlissingen mjj lief geworden is gedurende myn verbljjf alhier en dat ik mijn beste krach ten met vreugde wederom beschikbaar zal stellen om de belangen onzer gemeente waar ik kan te bevorderen. »Ik eindig, Myne heeren, met den wensch dat het ons allen gegeven moge zyn onder Godes onmisbaren zegen voor den bloei van Vlissingen werkzaam te blyven en dat het u en uwe gezinnen naar wensch moge gaan. »Ik heb gezegd." De notulen der vorige vergadering worden hierna voorgelezen en goedgekeurd. Daarna geschiedt mededeeling van eenige ingekomen stukken, o. a. houdende de benoe ming van den heer De Ruyter de Wildt tot lid der commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers. Ingekomen is ook een verzoekschrift van de ambtenaren by de plaatselijke belastingen, ver zoekende, op verschillende gronden, om ver hooging hunner jaarwedde. Uit dit verzoek schrift blykt dat de tegenwoordige belooning voor den hoofdcommies 575 en voor de vyf commiezen ieder 525 bedraagt. Dit verzoek wordt om praeadvies in handen van burg. en weth. gesteld. Hierna is aan de orde de benoeming eener kweekeling in de nuttige handwerken op school B, hoofd de heer W. van Kamer. De daarvoor opgemaakte voordracht is als volgt vastgesteld Mej. M. Krug, J.jHalffman en M. C. Schuurkamp. Daaruit wordt na derde stemming bjj loting benoemd mej. M. C. Schuurkamp. Hierna komt in behandeling een verzoek schrift van den korporaal schutter C. P. de Leef, verzoekende dat aan hem vergoed worden lo de kosten, gevallen en nog te vallen op zjjne geneeskundige behandeling, 2o do schade, geleden door belemmering in de uitoefening zijner beroepsbezigdheden, 3o de onbruikbaar geworden uniform, 4o schadeloosstelling voor het geval blyken mocht dat hy door die ver wonding het geheele of gedeeltelijk gebruik zjjner rechter hand moest missen. (Tot toelichting voor onze lezers dient dat adressant bjj het brandpiket der schutterjj dienst deed tjjdens den onlangs plaats gehad hebbenden brand in de loods der havenwerken by die gelegenheid omvergeworpen en door het vallen op een scherp voorwerp aan de hand verwond werd.) Door burg. en weth. wordt voorgesteld om op het verzoek, zooals het daar ligt, afwjjzend te beschikken, op grond dat er geen termen gevonden kunnen worden tot inwilliging van het verzoek, doch hen te machtigen om de beschadigde uniform tegen eene onbeschadigde te verwisselen. De heer Loois, gesteund door den heer Har der, stelt een amendement voor, om aan den adressant althans de 12.50 voor geneeskosten te vergoeden. Dit amendement wordt met 9 tegen 3 stemmen verworpen na de opmerking van den voorzitter dat »De Leef' als schutter wet- teljjken dienst presteerde, maar niet in ge meentedienst was en dus geen rechten tegen haar kan doen gelden. Daarna wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Op een verzoek van J. Schout en eenige bewoners van de Prinsen-, 's Graven- en bijge legen straten, om de stedelyke mestvaalt te verplaatsen, of desnoods te overdekken, besloot de raad, op voorstel van burg. en weth., te antwoorden dat hy in de onmogelijkheid ver keert om aan het verzoek van adressanten te voldoen voor dit oogenblik, maar dat op hunne bezwaren ter gelegener tyd gelet zal worden. Door het bestuur der bank van leening, die, ter uitoefening van het bedrijf, van de ge meente een kapitaal van f 9000 in leen heeft, tegen eene jaarlyksche rente van 5 is tot den raad het verzoek gericht om, met het oog op de groote moejjeljjkheid, welke het bestuur ondervindt om de kosten der bank te bestrjjden, en met het oog op den algemeen verminderden rente-standaard, den intrest van dat kapitaal te willen verminderen tot op 4 Dit verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Aan regenten over het stedelyke gasthuis wordt, op hun voorstel, machtiging verleend tot opneming vu W. J. de Bree als verzorgde voor eigen rekening en met toepassing van de verhooging ad 50 op het door hem, voor de opname verschuldigd bedrag. Door burg. en weth. wordt voorgesteld om aan den gewezen agent van politie Louwrens Saajj, wien tengevolge van langdurige ziekte eervol ontslag verleend is, uithoofde van veel jarige getrouwe plichtsbetrachting en toewyding in zyn beroep, eene jaarlyksche toelage uit de gemeentekas ten bedrage van 150 toe te kennen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Aan burg. en weth. wordt voorts opgedragen om, by expiratie der vergunning tot het heffen van verbruiksbelastingen op 31 December dezes jaars, aan den minister van binnenlandsche zaken, namens de gemeente, het verzoek te doen om eene uitzonderingswet voor de gemeente te willen voorstellen tot voortdurende heffing eener belasting op het gedisteleerd ad 20 per HL. van 50 sterkte en op het gemaal ad 1 per 100 KG. op de tarwe. Machtiging wordt verleend tot inkoop van 1800 nominaal 5/6 gevestigde schuld dezer gemeente tot den koers van 22 alzoo tot een bedrag van 396. Ten slotte wordt besloten tot het doen van eenige at- en overschrijvingen van posten op de begrooting voor 1890. De vergadering wordt daarna gesloten. De tegen heden middag uitgeschreven ver gadering van de kamer van koophandel en fabrieken alhier kon wegens een te klein aantal aanwezige leden geen besluiten nemen. Afwezig waren de heeren Den Bouwmeester, Borsius, Snjjders, Lutejjn, Van Burg en Tak met en de heer Doorenbos zonder kennisgeving. De werkzaamheden bepaalden zich tot de lezing en goedkeuring van het in de vorige zitting behandelde, mededeeling van eenige ingekomen stukken en overlegging van ver schillende door de commissie voor de maand Januari uitgebrachte rapporten. De eerstvolgende vergadering is bepaald op a. Maandag middag te 3 uren. Cortgene. De spoorboot is oogenschjjulyk goed de Zandkreek gepasseerd; zy legde hier niet aan omdat er niets was om op te nemen. Het is hier zoover het oog reikt blank water met lichte ysschollen. Gravenliage. Tweede kamer. Het algemeen debat over de staatsbegrooting i» heden voortgezet. De heer Van der Kaay be streed de opvatting van den minister Lohman omtrent de bevoegdheid van een burgemeester inzake het recht van vereeniging. Voorts be toogde hy dat de rechterzijde verdeeld is, omdat de grondslag van het geloof geen grondslag is van practische politiek. De liberalen hebben althans veel practischer grondslag. De heer Zijp betoogde dat de belastingvoor stellen der regeering slecht waren en de ware volkswenschen miskenden. De heer Gleicbman verdedigde zjjn eigen standpunt tydens hy minister was en bestreed het algemeen stemrecht. Hy wilde vasthouden aan een census. Uitvoering der bepalingen van de grondwet moest echter voorafgaan aan kiesrechtregeling, en aan een volkswaan mocht men niet toegeven. De heer Van Houten steunde den heer Kerdjjk; alleen wilde hy niet zoover met uitbreiding van het kiesrecht gaan dat teiteljjk de macht van het kapitaal zou heerschen. Hy bestreed sterk de huidige conservatieve regeering en de uitlatingen van den minister Lohman. De Groninger afgevaardigde betoogde verder dat de regeering moedeloos is, omdat zy hare illusiën heefc verloren en de haar steunende party geen aaneengesloten meerderheid vormt- Hy meende dat, ware de stembus niet over vier maanden geopend, kamerontbinding gewenscht ware. Nu dit niet mogeljjk is, is het zyn gevoelen dat men de legerwet niet meer moest behande len, een wet die veel te diep in grypt en waar omtrent geen nationale sympathie achter ons staat. Men zou het best doen deze slechts voor te bereiden om den uitslag der stembus af te wachten. Eindeljjk kwam de heer Van Houten sterk op tegen den heer Domela Nieuwenhuis, die den fabrikant Scholten had verweten zyn werklieden te bestelen. Hy constateerde dat de heer Scholten en de fabrikanten in het Noorden de streek tot eene betrekkelijke welvaart brachten en geëerd dienen te worden. De heer Domela Nieuwenhuis is z. i. niet waard hun schoen riemen te ontbinden. Hierop interpelleerde de heer Domela Nie- wenhuis den spreker met de woorden »en niet om te deelen in hun winsten". Parijs. Een teleurstelling wachtte Dinsdag het publiek in het Théatre Francais, toen het programma in plaats van Thermidor Molière's Dépit amoureux en Tartuffe aankondigde. Coquelin cadet verscheen by het ophalen van het gordjjn om de verandering aan te kondigen, doch kon geen woord spreken door het geschreeuw van Thermidor l 2 hermidor I op het air der Lampions. Tot de opvoering der stukken kon men ech ter teng evolge van het spektakel der manifes teerenden, die bjj hun geroep van Thermidor volhardden, niet geraken, zoodat ten slotte Coquelin cadet opnieuw verscheen, om te mel den dat de voorstelling geen doorgang had en de toeschouwers hun entrée aan de kas konden terugkrjjgen. Daar het Dinsdag, de a vond der abonnés was zal dezen een nieuwe avond Worden aangeboden- Onder het geschreeuw van: >Zoo zal het elke Dinsdag gaanl" viel het gordjjn en gin ds bezoekers heen. Volgens den Figaro heeft de minister Con- stans de hand in het kabaal tegen Thermidor, die zich op deze wjjze van zjjn collega Bour geois, minister van openbaar onderwys, en diens chef van de afdeeling sohoone kunsten Larrou- net zou willen ontslaan. Zeeuwsche tapjjtenbehangsels in de vergaderzaal der staten van Zee land (Abdij). lederen dag. Aanmelding bij de boden. Het praalgraf der Evertsen in de Nieu we kerk. lederen dag. Aanmelding bjj den koster der kerk. Wal A no 4. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christeljjke feestdagen,'s nam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zy van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretairie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam 3 urenop Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs ƒ0.25 voor eiken bezoeker; voor gezelschappen van 5 of meer personen 1-—. Aanmelding bjj de stadsboden of concierge. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het Hofplein. lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bjj den concierge. Verzamelingen van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o. a. oud-Walchersche kamer. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs f 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen f 0.10. Aanmelding bij den concierge van het gebouw Wage- naarstraat. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 30 Jan. V rouwepolder.Scheepsaf braak. Tak. 30 Borisele, Hofstede, Pilaar. 30 m Middelburg, Tjalk, De Vos. 31 0 Middelburg, Boomen, Verheij. 3 Febr. V eere, Tirnm.-gereedschap, Tak. 3 0 Oo9tkapelle, Kaphout, Verheij. 3 If Middelburg, Inspan, Kouion. 4 0 Middelburg, Inboedel, De Groot. 11 0 Serooskerke, Hofje, verh. bouw-Huvers. land, 12 0 Middelburg, Huizen, Huvers. 13 0 Westkapelle, Huizen, land enz Loeff. 17 0 Vrouwepolder, Kaphout, Verheij. 17 0 Oostkapelle, Kaphout, Verhejj. 20 0 Middelburg, Afbraak, Ontv. reg. Politiek-litteraire voortbrengselen, uit streng esthetisch oogpunt misschien totaal verwerpe lijk, bezitten dikwerf de eigenschap, wat van andere letterkundige producten lang niet te zeggen valt, dat zy beweging en roering in de gemoederen brengen, in het bjjzonder wanneer zy op het tooneel tot onmiddellijke aanschou wing van de menigte opgevoerd worden. Wel licht tot zyn eigen verwondering doet Victorien Sardou deze ervaring op met zyn nieuwste too- neelwerk. By de tweede voorstelling van zyn Ther midor scheen het of het schrikbewind zelve in het deftige Théatre Franfais was losgebroken. Reeds dadeljjk by de eerste akte begon het spektakeleen oorverdoovend gefluit liet zich hooren, terwjjl de claque, die de eerste bank van de derde galerjj bezet had, met ontzettend geweld applaudisseerde. De ontevreden fluiters werden daarop met geweld door de politie, geholpen door de controleurs, verwijderdbjj dit stich telijk intermezzo vervulden de bjj eiken bezoe ker van een Parysch theater in levendige herinnering staande ouvreuses de rol van het koor en beantwoordden de protesten der mani festanten met hoongelach. Aan de ontevredenen over des heeren Sardou's anti-revolutionnaire stellingen werd op het einde der eerste akte veroorloofd in de zaal terug te keeren, mits zy niet meer tot gefluit als uitdrukking hunner misnoegdheid toevlucht namen. Hoewel zjj.deze voorwaarde niet in willigden, werden zy in vrjjheid gesteld en keerden zy in de zaal terug. Te midden van een onbeschryfelyk tumult hoorde men op eens onder het derde bedrjjf de stem van den welbekenden revolutionnair Lissagaray schreeuwen Vendus I Tas de vên- dus I" Toen daarop! verontwaardigde kreten tegen hem uit het publiek van de fauteuils cTorchestre opgingen, schold hy het voor Mus- cadins uit. Groot gelach in de zaal. Lis sagaray wierp nn handen vol klein geld uit over het parterre. Het luidtst protest lokten de tegen Robespierre gerichte tooneelen uit. Eindeljjk steeg de verbolgenheid van Lissagaray ten top en wierp hy in woede Coquelin, dien hy te voren met de vuist gedreigd had, zyn fluitje naar het hoofd. Gedurende een kwar tier moest de voorstelling onderbroken worden. Opnieuw tuBschenkomst der politie, die Lissa garay verwijderde en hem uit het gebouw bracht, waar hy bjj den uitgang met toe juichingen werd begroet. Aan het slot van het stuk weder een oorverscheurend gefluit."' Buiten het theater werd het rumoer voort gezet. Toen de heer Larroumet, directeur van de afdeeling schoone kunsten in het departe ment vaa onderwijs, in zjjn rjjtuig wilde stappen

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 2