LAATSTE BERICHTEN. Verspreide Berichten. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN, ENZ. Burgerlijke stand. makkeljjke taak kweet. Hjj heeft zeker daardoor velen aan zich verplichtwant, het is waar, aan zulk een register deed zich meermalen de behoefte gevoelen. Zaterdag vond in het Théatre Francais de première plaats van het nieuwe stuk van Sardou Thermidor. Coquelin vervulde de hoofdrol: de acteur Labussière en had groot succes. Nog daargelaten de dramatische waarde van het stuk, dat een criticus een slecht ineengezet melodrama noemt, vallen de radicale bladen het aan wegens »de lasteringen, beleedigingen en dwaasheden", die het tegen de Fransehe revolutie bevat. Zjj achten het een schande, dat het Théatre Francais, hetwelk door den staat gesubsidieerd wordt, zulk een tooneelwerk, dat een beleediging jegens de republiek ia, opvoert. Voor deze fout stellen zy verantwoordelijk het comité, dat het aannam, den directeur die het monteerde, de censuur die de opvoering ver oorloofde, en de republikeinsche minister, die deze krenking der revolutie toeliet. Tal van onderwijzers en onderwijzeressen te Breda hebben zich per adres aan den mi' nister beklaagd over het besluit dat de examens ter verkrijging der acte bedoeld in art65 bis der schoolwet (vrjje en ordeoefeningen der gymnastiek) slechts eenmaal dit jaar en wel in het najaar zullen plaats hebben. Zy vragen ZExo. te besluiten ook in het voorjaar bedoeld examen te doen plaats hebben, dewjjl alle cursussen tot voorbereiding in genoemde acte in het voorjaar eindigen en zij, bij hunne schrale tractementen, genoodzaakt zouden zyn hun oefeningen tot in het najaar voort te zetten. Op de laatste lijst van de 12e jaarcollecte in 1890, voor de Bcholen met den bjjbel komt o. a. voor Bruinisse met 89.85. Het totaal der collecte van 574 locale co- mité's bedraagt 89.293.62, zjjnde 2500 minder dan in 1889. Arrondisstments-Rechtbank, te Middelburg. Heden, Dinsdag, zyn veroordeeld wegens: diefstal: G. d. P., 33 j., H. v. O., 21 j., J. P., 22 j., A. C., 32 j., J. K., 26 j., en J. d. P., 28 j., allen arbeiders, Domburg, ieder tot 14 d. gev. straf en wederspannigheid: P. A. v. d. P., 37 j., tapper en metselaar, Vlissingen, tot 15 b. s. 10 d. h. Allen in de kosten. In zake P. A. v. d. P., hierboven genoemd, appellant van een vonnis van het kantonge recht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtreding der drankwet is ver oordeeld tot 10 b. s. 3 d. h., is het appèl ontvankelyk verklaard en te niet gedaan, be nevens het vonnis a quo, en rechtdoende in hooger beroep de appellant vrjjgespro- ken; de kosten te dragen door den staat. Yoorts is nog vrijgesproken: A. d. Y., 30 j., landbouwer, St. Laurens, beklaagd van vervalsching van levensmiddelen (melk.) Het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in onze provincie, volgens de uitkomsten der kadastrale leggerB was op 20 Oct. 1889 3.841.737.53 en op 20 Oct. 1890 3 841.728.10voor 1891 wordt daarvan geheven 475.736.31 belasting. Op het laatst der vorige week werd door een der winkeliers hier ter stede de wensch te kennen gegeven om aan de armen uit te deelen 50 kilogr. rjjst, 7j kilogr. boter en 7£ kilogr. suiker. Heden werd aan dien wensch gevolg gegeven door het afgeven van 50 bons aan personen welke door den heer J. B. de Koning, secretaris van het burgerlyk armbestuur, geoordeeld wer den het éérst daarvoor in aanmerking te komen. In de hoop 'dat dit goede voorbeeld door anderen moge worden nagevolgd, maken wjj van deze gift melding. Zeker is 't alleen aan onbekendheid toe te schrijven dat de liefhebbers van 't schaat senrijden heden middag in zoo kleinen getale gebruik- maakten van de gelegenheid nu de vesten totaal'onberijdbaar zyn om van mobilair, er bleven een paar kale wanden en een klein kamertje over; maar sedert wy er nog een half dozjjn stoelen, twee tafels en een prachtige boekenkast (een ongeloofeljjk koopje) by gekocht hebben, zyn wy prachtig ingericht. Het stelletje met het likeurglaasje van tante heeft in de nieuwe woning ook een eereplaats gekregenmaar de goede tante zal het helaas niet meer kunnen zien, daar zy in den laat- sten tjjd aan duizelingen ljjdt en het reizen niet meer kan verdragen. Op myn brief, waarin ik haar de nieuwe woning beschreef, kreeg ik echter het volgende antwoord: »Mjjn waarde neef! Het heeft my zeer veel genoegen gedaan te vernemen, hoe netjes uwe nieuwe woning ingericht is en ik deel zoo hartelijk in het geluk, dat gjj bij de verfraaiing van uw gezellig huis smaakt, dat ik u met deze zelfde post een herdersbeeldje van Meis- sener porcelein zend, die ik oude vrouw, best op myn étagère kan missen, en waarvan gy de wederhelft, (die by my reeds lang gebroken is) gemakkeljjk in iederen grooten porcelein- winkel vinden zult. Yergeef my dat ik niet uitvoeriger schrjjf; maar myne oogen beginnen ook zwakker te worden. Uwe U liefhebbende tante D. O." N. B. »Eigenlyk moesten die beeldjes op consoles staan." Ik ontving dien brief, terwyl myn vrouw het wintervermaak by uitnemendheid op de banen van de ysclub Walcheren alhier te ge nieten. Het ijs was in uitstekenden staat, hard en glad; en het weinigje water, dat er op gevonden werd, behoeft geen enkelen Bchaat- senryder terug te houden. Na al het ryden dezen winter is het vallen toch wel afgeleerd. Met 1 Februari is benoemd tot postbode van Cortgene op Wolfaartsdyk, J. v. d. Giesen Ax. uit laatstgenoemde gemeente. Omtrent den moeilijken en gevaarvollen overtocht van de postschuit van Stavenisse naar Schouwen op Zaterdag 11. meldt men ons de volgende bijzonderheden Des namiddags half drie uur verliet de post schuit, waarin zich ook twee passagiers bevonden, Stavenisse, doch zy kon Viane niet bereiken, zoodat men koers zette naar het Westhaven hoofd, doch ook die poging bleek vruchteloos, zoodat men weder terugkeerde naar Stavenisse, wat toen echter evenmin kon bereikt worden. Men keerde daarom weer terug naar het West havenhoofd, waar men eerst des avonds slagen mocht, ook door de hulp van J. Koreman, die van den wal een touw toewierp, aan wal te komen. Men heeft op het punt gestaan om de lading (er waren 16 postpakketten) over boord te werpen. Aan wal gekomen ging men naar een daar in de nabyheid wonenden landbouwer om paard en wagen, doch deze weigerde daar het Zondagnacht was. Men was dus genood zaakt deze uit Zierikzee te halen. Midden in den nacht (ten halt drie ure) kwamen dus brieven en pakketten te Zierikzee aan. De veerschipper en zjjne helpers kunnen niet ge noeg geroemd wordenterwyl ook aan éen passagier, Van den Berge te Yiane, een kloek zeeman, door zyn krachtige en bereidvolle hulp voor een groot deel het behoud der schuit te danken is. Volgens het programma voor de tiende tentoonstelling van zaaigranen enz., te houden op Donderdag 19 Februari a. s. te Zierikzee door de centrale tentoonstellings-vereenigiDg Landbouwbelang, wordt ditmaal uitgeloofd voor haver f 25, benevens een zilveren en bronzen medaille, voor zomertarwe, een zilveren en een diploma voor bronzen medaille, voor winter tarwe, chevalier-gerst, paardenboonen, lucerne- zaad en verzameling graszaden bronzen medail les en getuigschrift. Voor zomergerst, rood klaverzaad en verzameling gedroogde grassen en planten worden zilveren medailles en diploma's voor bronzen medailles uitgeloofd. Van de granen moet voorradig zyn minstens 20 H.L., van de klaver- en graszaden eene voldoende hoeveelheid, ter beoordeeling van het bestuurkiemkracht en zuiverheid moet van deze worden opgegeven en gegarandeerd. In de Vrydag te Bruinisse gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd goedge keurd een adres van adhaesie aan dat, door den gemeenteraad van Brouwershaven verzon den aan de Tweede kamer tot het verkrjjgen van de kortste verbinding voor Schouwen- Duiveland met den vasten wal. Voorts werd afwjjzend beschikt op een adres van eenige te Bruinisse ingevroren schippers om vrydom van havengeldhet suppletoir ko hier van den hoofdeljjken omslag over 1890 vast gesteld; besloten tot eenige af- en overschry vin gen en eindblyk besproken om de toelage, door wylen den heer J. de Graaff, in leven oud- hoofdonderwjjzer, tot en met 1890 genoteD, aan zyne hoogbejaarde weduwe te bljjven uitkeeren. In deze zal een onderzoek worden ingesteld en in een volgende vergadering een besluit genomen worden. By geen der leden bestond daartegen echter bezwaar. Te Renesse, had Vrijdagavond de gecos- tumeerde opvoering plaats van De twee Broeders, van P. F. Brunings, gevolgd door Gesmokkeld. Met beide stukjes oogstten de leden der rede rijkerskamer den bjjval in der talryke aanwe zigen. De opbrengst dezer voorstelling was geheel bestemd voor een weldadig doel. Te Serooskerke (Schouwen) brandden in den nacht van Vrydag op Zaterdag een schuur, een herberg en een arbeiderswoning af. Men vermoedt dat de brand is ontstaan, waar eenige broners waren werkzaam geweest. In de Zaterdagnamiddag te Aardenburg door den raad gehouden zitting hield de voor zitter, na het lezen der notulen, eene toespraak uit was, en even nadat ik hem gelezen had bracht de pakketpost een klein ver zegeld, dichtgespijkerd kistje, waarvan het adres door tante geschreven was. Ik mom pelde nog welgemeender dan indertjjd aan het station»0, die goede tante 1" Daarop sloot ik den brief in een verborgen laatje van myn schrijftafel en bracht het kistje ongeopend naar boven op een zolderkamertje, waar de kisten en manden van de verhuizing en aller lei dingen, die wy zelden gebruikten, bewaard werden. Nadat ik met groote moeite een hoekje opengemaakt had, verstopte ik daar het kistje in, en bedekte het met een groote kist, een hoop oude gordijnen en allerlei rommel. Daarna ging ik met een verlicht hart weer naar be neden en toen myn vrouw thuis kwam, ontving ik haar alsof er niets gebeurd was en zei zy alleen >Maar mannetje gelooft gy heusoh dat die kamergymnastie u meer versterkt dan vermoeit 1" Op den huidigen dag staat het kistje nog ongeopend, verborgen in het hoekje van het zolderkamertje, en mettertijd zal ik ook wel afleeren er des nachts van te droomen EINDE. tot de leden naar aanleiding der plaats gehad hebbende wisseling des jaars. Hjj wees erop dat in het afgeloopen jaar geene sterfgevallen hadden plaats gehad onder de leden van het bestuur, gaf een kort overzicht van de gewich tigste besluiten, welke in dat jaar zjjn genomen, en sprak de beste wenschen uit voor de ge meente en de leden van den raad, zoowel in hun openbaar als in hun bjjzonder leven. Hij hoopte dat de leden de hun opgedragen taak met lust en ijver zouden blyven vervullen en dat het jaar 1891 rjjke vruchten moge afwerpen voor de gemeente. Onder de ingekomen stukken, waarvan werd mededeeling gedaan, behoorde het koninklijk besluit, houdende goedkeuring der verordening tot schoolgeldheffing. Volgens die verordening zal voor onderwys in de vakken a—r van art. 2 der onderwijswet voor ieder schoolgaand kind eene bydrage per maand worden geheven en wel voor éen kind 20 cent, voor twee kinderen uit hetzelfde gezin, die geljjktjjdig de school bezoe ken, 30 centvoor drie of meer kinderen uit éen gezin 35 cent. Bedeelden en onvermogenden zijn vrijgesteld minvermogenden betalen de helft der bovengenoemde heffing. Verder werden in die zitting, met algemeene stemmen, de volgende voorstellen van burg. en weth. aangenomentot verdeeling der jaar wedde aan de grafdelverstot bepaling der belooning van den opzichter bjj het leggen der trottoirs en bij de restauratie der Kaaipoort tot vaststelling der verordening, waarbij be paald wordt dat voor de op de Markt of aan de huizen der ingezetenen te koop aangeboden visch voor iedere party door éen eigenaar 10 cents zal betaald worden als keurloon en tot uitbreiding der straatverlichting buiten de Kaaipoort met éene lantaarn. Het voorstel tot aanschaffing van een exti- miteur en andere hulpmiddelen by de brand weer werd aangehouden tot eene volgende zitting, aangezien de bestelde modellen nog niet waren ontvangen. Nog bracht de voorzitter ter sprake het plan tot aanleg van een tramweg, uitgaande van die gemeente over Middelburg, Moerkerke, St. Kruis naar Brugge, welk plan door de leden van den raad met ingenomenheid werd vernomen, waarom dan ook werd besloten een schrijven te richten tot het gemeentebestuur van Brugge om deze zaak aanhangig te maken- Een landbouwer te Biervliet ontving Maandag morgen van een zjjner paarden, zulk een slag dat men vreest voor ernstige inwen dige kneuzingen. Door de Landbouw- Vereeniging te Drei- schor werd Zaterdag aanbesteed 1°. De levering van ongeveer 100.000 K. G. Super-phosphaat 14 phosphorzuur, in water oplosbaar. 2°. 40.000 K. G. Chili-salpeter, van 15,5 stikstof. Voor het eerste perceel was ingeschreven door de heeren Adriaansens Polfliet te Walsoorden 3.49, Mulock Houwer te Zierikzee 3.53s, J. A. Pateer te Hontenisse ƒ3.58, M. H. Salomonson te Rotterdam 4.10, Krol en Co te Zwolle ƒ3.57. Voor het tweede perceel schreven in de heeren Mulock Houwer te Zierikzee f 9.29J, Adriaansens Polfliet te Walsoorden ƒ9.42, Knook te Oud- Vosmeer ƒ9.50, J. Kostense te Kruiningen f 9-52. Aan de laagste inschrjjvers is de levering gegund. Maandag werd te Hulst in het Wapen van Zeeland voor rekening der vereeniging Landbouwbelang te Graauw aanbi steed de levering van 74.700 kilo hulpmeststof. Inge schreven werd door de heerenH. Vlaminck te Kapellebrug a f 7.38 Standaert te Bali- gerhoek a 7.39Koenen Schoenmaker te idem a f 7.58P. A. Adriaanse te Hontenisse a ƒ7.581Krol Co te Zwolle a ƒ7.59 en Jac. Pateer te Hontenisse a 7.89)alles per 100 kilo. Aan den hoogsten inschryver is de levering gegund. Van 1724 Januari. Zieeikzee. Bevallen: H. M. van Wetering, geb. Gunien, z. J. Slegt, geb. Van Djjke, z. Overleden: J. Hoogerheyde, man van C. Tuinder, 66 j. D. G. Vorstheuvel Labrand, d. 14 m. A. Koopman, man van E. van Koten, 53 j. Het kruien van het ijs. Zondagochtend om half acht brak te Linne, een uur boven Roermond, het ys der Maas, na ruim vjjf weken vastgezeten te heb ben en ongehoord dik zynde, plotseling los. De ijsmassa kwam met zulk een geweld afdryven, dat de stroom omstreeks half negen zich wederom vast zette. Het water zwol nu zoo schrikwekkend op, dat als in een toover- slag de geheele Linner weerd met al de wei en akkerlanden tot aan het hooge Oever en tot aan den Kerkberg onderliepen. De kasteelen Hejjster en Ravenburg staan te midden eener zee. De woningen echter van gemelde gebou. wen zyn nog vry, maar de overige huizen van den Linner weerd en die langs het Oever staan diep in het water. Aan vluchten viel niet te denken wegens de jjsschollen en den sterken stroom. Alhoewel men geen persoonlijke onge lukken heeft te betreuren, zal de aangerichte schade toch buitengewoon groot zyn. Het vee staat diep in het water; van het voeder zal veel bedorven of verloren zyn, zoodat in dit punt alleen, het verlies voor de boeren aldaar niet te berekenen is. Tegen den avond heeft de Maas langs het landgoed Osen, onder Linne, een afvoer van water gevonden, zoodat er thans een weinig val is; men verkeert echter aanhoudend in vrees, daar het niet is te voorzien wat nog kan gebeuren, zoo plotseling een tweede los- braak plaats vindt. Zondag is omstreeks te een uur de Maas by Venloo met een donderend geraas losge raakt. Daarbjj werden drie schepen zoodanig beschadigd, dat zy onmiddeljjk zonken. Twee andere bekwamen avery. Het drjjfjjs bedekt de geheele oppervlakte der rivier, die heden morgen 5-36 M. is gewassen. Te Deventer is, als voorzorg voor zwaren jjsgang, de schipbrug weggenomen. De tramweg LochemBorkeloo staat gedeel telijk onder water en de dienst is gestaakt. Op de "Waal voor Nymegen zat Maandag avond te zes uur het ys nog vast. Men ver wachtte echter ieder oogenblik, dat het ys zich in beweging zou zetten, zoodat alle coupures in den waterkeerenden muur, om de beneden stad zooveel doenljjk voor overetrooming te beschermen, werden gesloten door dammen. De bewoners van de Waalkade, vooral in de omgeving van het veer, verkeerden in een angstige spanning, zoodat door hen allerlei voorzorgsmaatregelen getroffen worden om den water- of jjsvjjand het hoofd te bieden. In de Arnh. Crt. doet de heer R. H. Haentjes de volgende mededeelingen, van be voegde zyde verkregen. »De laatste belangrijke jjskaring is geweest in 1861, dus 30 jaar geleden. Toen is de Mal- burgsche dam boven het Malburgsche veer doorgebroken en ook de Broekdyk boven dat veer. Thans is de toestand echter veel gun stiger, omdat het ys zich heeft vastgezet by laag water of zomerstand in 1861 daarentegen by zeer hoogen waterstand, zoodat toen op de uiterwaarden veel ys lag, hetgeen een mach tige factor is. Voor 1861 was er ook nog weinig verricht tot normaliseering van de rivier, terwyl zy thans als geheel genormali seerd kan worden beschouwd. De werken op de Waal hebben alleen betrekking op het verkrygen van een diepere vaargeul voor de scheepvaart. Ook zyn na dat jaar de djjken belangrjjk verhoogd en verbeterddoor het geven van beter profiel en het aanbermen van binnenkolken. Al deze verbeteringen te tarnen nemende, ook in verband met het groote ver trouwen, dat de Nederlandsche waterstaat alom geniet, mag het verwondering wekken, dat de gemoederen zoo met angst zyn vervuld. Maandag morgen kwam met de eb een groote ysschots de Sohelde afdrijven en zette zich voor Antwerpen vast. Een groot aantal personen liepen er over. Toen de vloed opkwam raakte het jjs los en meer dan 200 personen moesten met sleepbooten gered worden. Tengevolge van den snellen stroom wer den verscheidene waschhuizen bjj Parjjs door ijsschotsen in de Seine weggeslagen. Een met 4000 vaten geladen schip sloeg om. Een 1500 personen zyn bezig de schepen in veiligheid te brengen. Te Kamerjjk is een geheele wjjk overstroomd; twee huizen stortten in. Zaterdagmiddag heeft zich het ys van de Sieg, die by Bonn in den Rjjn valt, in bewe ging gesteld. Te Ruhrort en te Homberg aan den Ryn, tegenover de invloeiing van de Ruhr, is de rivier Zondag losgeraakt. Te Ruhrort en te Duisburg stond het water in de laag gelegen gedeelten der stad verscheidene palmen hoog. Ook te Emmerik heeft zich de Ryn Zondag nacht losgewerkt, maar geraakte spoedig daarna weer vast. Maandag morgen stond daar reeds 6 meter water, dat van uur tot uur onrust barend waste. Voor de in de buurt gelegen plaatsen dreigde daardoor reeds gevaar. Een prachtig gezicht moet de werking van het jjs bjj Bingen opgeleverd hebben. Zondag morgen half twaalf zette het jjs der Nahe zich met donderend geweld in beweging en viel met sterk wassend water op het nog vastzit tende Rjjnjjs. Links en rechts van de uitmon ding pakten de jjsschotsen zich als torens zoo hoog op elkaar. Alles ging zoo snel en met zulk een kracht in het werk, dat de ijsblokken de hoogte van de spoorwegbrug bereikten, die een oogenblik in gevaar scheen. Later zette het ys der Nah6 zich weder vast om opnieuw met hetzelfde geweld los te breken. In het Munsterdal riehtte het water groote schade aanbruggen werden weggespoeld, spoorwegdammen braken door, boomen werden ontworteld. In het Pruisisch heerenhui» beantwoordde Maandag zooals een telegram ons meldde de minister Maybach een interpellatie aangaande den toestand der rivieren. Hy ver klaarde dat de regeering alle maatregelen heeft genomen om op het kruien van het ys en over strooming bedacht te zjjn, en waar noodig hulp te verleenen. IJsdammen laat men sprin gen, opdat de loop van het water vrjj worde en in overeenstemming met Holland worden maatregelen genomen. De regeering geeft zich veel moeite om dreigend gevaar af te wenden, zonder aan de kosten te denken. Volgens be richten van de Opperpresidenten, (provinciale gouverneurs) is de waterstand van den Ryn wel ernstig maar nog niet zorgwekkend. Het meest verontrust men zich over den jjsgang op den Weichsel. Men meldt dat kapitein De Vlaming, directeur der militaire school, zal optreden als directeur der cadettenschool. De commandant der brandweer te Am sterdam heeft weder een adres tot den raad gericht, waarin hy zich tegen de laatst door burg. en weth. tegen hem gerichte verwjjten verdedigt en te kennen geeft, dat hjj met het meeste vertrouwen de beslissing afwacht van den raad omtrent de voordracht om hem eervol van zyne betrekking te ontheffen. Achttien jaar geleden kwam een Goesch jongeling, A. Snoep geheeten, die te Zierikzee in betrekking was, aldaar op noodlottige wjjze aan zjjn einde. Men vond hem verdronken of gestikt in eene moddersloot, en algemeen was men van meening, dat zyn dood het gevolg was van een misdaad. Naar luid Van dezer dagen te Goes ontvangen schrjjven, waarby geïn formeerd werd of nog betrekkingen van A. S. aanwezig zyn, bljjkt au dat werkeljjk een mis daad in 't spel is geweest, en dat hy door 3 andere jongelieden in de bewuste sloot geduwd en gesmoord is. Een der daders, die ernstig on gesteld was en sinds gestorven is, heeft de misdaad bekend. Van de beide andere daders is er een reeds vroeger overleden en bevindt de tweede zich in Amerika. G Crt.) VolgenB bericht van Maandagavond kon in het Noordzeekanaal het stoomschip European met eigen stoompomp het water bjjhouden. Een andere stoompomp lag langs zyde, doch behoefde nog niet te werken. Het voornemen bestond de lading te lossen in de Seahorse, welke voor Rotterdam lossende is. De stoom schepen Prins van Oranje, Burgemeester Den Tex en Saturnut waren goed gepasseerd. De eerste zou des avonds vertrekken. De Burge meester Den Tex moest blyven liggen tot heden (Dinsdag) ochtend. De Prins Willem III was afgekomen en zou ook heden ochtend vertrekken. Het Eng. stoomschip Lero, van Baltimore naar Rotterdam, is Zaterdagmorgen op de Maas vlakte by Goeree gestrand. De equipage is door de sleepboot Zuid-Holland 's nachts te 1 uur van boord gehaald en te Maassluis geland en werd Zondagmorgen te 9 uren met de sleepboot Nieuwesluis te Rotterdam aangebracht. De bootsman rapporteert dat het stoomschip des avonds te 9 uren gebroken is, en volgens rapport van den kapitein was de machinekamer vol water. De eveneens Zaterdag op de Maasvlakte gestrande Noorsche bark Albion, met steenkolen of in ballast, welke vóór de stranding door de equipage verlaten schynt te zjjn, heeft men voor de loodskotter aangezien, en daaraan is waarschjjnlyk het verlies van dit stoomschip te wyten. Het was hevig stormweder met hooge zee en men had door nevel en zware regenbuien geen gezicht. Het ss. Neptunus van de Berging- maatschappjj vertrok Zondagmorgen te 4 uren naar de strandingsplaats. Een boer, Zaterdagmorgen van den Leid- schen weg te Utrecht komende, ontdekte tot zyn grooten schrik, dat bjj zyn geldbeurs met ongeveer 160 verloren had. Een militair, die achter hem liep, had het voorwerp gevon den. De boer stelde den man in zyn bljjd- schap een dubbeltje ter hand Hoe grappig men soms met mist kan ver dwalen, bleek de vorige week tjjdens den he- vigen mist, toen de broodbakker H. Pauw te Oostzaan aan zyne beide knechts gelast had met hunne sleden over het jjs naar Landsmeer te gaan, om hout te halen. Reeds keerden ze huiswaarts, toen een hevige mist hen overviel, die hun het spoor spoedig bjjster maakte. Na nog een poosje voortgesukkeld te hebben, besloten ze de sleden te laten staan en zoo goed mogeljjk weder te trachten Landsmeer te bereiken. Zjj gingen aan 't dwalen en bereikten ten slotte niet Landsmeer, maar Oostzaan en kwamen zeer nabjj hunne woning te land. Hoe groot wa» echter hunne verbazing, toen ze van hun baas vernamen, dat de sleden met hout by na in de onmiddellijke nabyheid zjjner woning waren gevonden. Ook bjj de spoorwegmaatschappjj Grand Central Beige bestaat het voornemen het zonen- tarief in te voeren en in afwaohting daarvan zullen de abonnements- en retourbiljetten worden ingetrokken. De sedert eenigen tyd in de armere wjjken van Brussel heerschende pokken-epidemie breidt zich uit. In de hospitalen bevinden zich ver scheidene pokkenljjders. De tweede ljjst van inschrjjving, door de Parysche bladen opengesteld ten behoeve der armen, toont een cjjfer aan van 147,000 fr. Vrjjdag zyn in het paleis des Arts libéreaux op het Champ de Mars ruim 2600 personen, onder welke 53 vrouwen, een nachtverbljjf komen zoeken en er 's avonds en 's morgens eene portie warme soep te gebruiken. In de beide andere inrichtingen van dien aard, die trouwens bjj lange niet zoo reusach tig zyn, de eene op den Boulevard Voltaire en de andere in de Rue d'Allemagne, bestond de hulpvragende schare gedurende de vier eerste dagen uit 1932 en 901 mannen. Deze inrich tingen zyn niet bestemd voor vrouwen, voor welke er nog eene afzonderljjke bestaat in de Rne Jenner. Uit de mjjn nabjj Gelsenkirchen werden reeds 53 ljjken gebracht, nog verscheidene mynwerkers worden vermist. Een vreeseljjke sneeuwstorm heeft Zaterdag nacht en Zondag morgen op de Amerikaansche kust gewoed. Uren lang was het verkeer op de straten in New-Tork gestremd, 's Namid dags begon het te regenen. Alle draden van de electrische en telegraphische geleidingen kwamen naar den grond, zoodat New-York Zondag avond van electrisch licht was ver stoken. De schade aldaar door het weer aan gericht wordt op verscheidene millioenen dollars geschat. Goei. Heden werd alhier de tweede ver gadering gehouden van belangstellenden in de oprichting eener Vereeniging tot onderlinge verzekering tegen hagelschade in Zuid-Beve» land. Het concept-reglement werd goedgekeurd. Daarbjj is o. a. bepaald dat leden zyn zjj die de vereeniging helpen oprichten en vooreerst eene jaarljjkeche bydrage betalen van ƒ0.25 van elke hectare bouwland die zjj in eigendom of ge bruik hebben, volgens den kadastralen legger. Het maatschappeljjk jaar loopt van 1°. October tot ultimo September. Het bestuur bestaat uit een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en zes commis sarissen. De voorzitter ontvangt geen vergoeding, de secretaris eene van 75, de penningmeester eene van 25 's jaars en de commissarissen een presentiegeld van 2.50 voor elke verga dering die zjj bjjwonen.

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 2