Maandag 2(3 Januari LAATSTE BERICHTEN. N°. 21. 134e Jaargang. 1891 BUITENLAND. Motten en aangetoioen schep. Middelburg 24 Januari. Verspreide Berichten Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten, benevens alle dankbetuigingen; van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze oourant behoort een Bijvoegsel' LETTEREN EN KUNST. Beknopte Mededeelingen. Burgerlijke stand. Poster ij en. Verzending Oost-lnd Mail. fllllllllBI RGMIIK (IIHUM. Thermometer» Middelburg 24 Jan. vm. 8 n. 44 m. 12 u. 44 gr., av. 4 u Verwacht Z. W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestoagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KrniniDgen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. .Advertentiën gr. i van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te één uur 44 gr. F. advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmah, te Rotterdam, .de Gebh. Beiinfante, te 's Gravenhage, en A. de la Mae Azn., te Amsterdam. aan bet bureau bezorgd zijn willen Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parjjs en Londen, 'de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Ceb., John F. Jones, opvolger. jjj des avonds nog worden opgenomen Het doel der stemming tegen de koloniale begrooting door de heeren De Ram, Harte, Travaglino, Van Vlij men, VermeuleD, Van Nunen, Mutsaers en Lambrechts in de Kamerzitting van Dinsdag, was, volgens De Tijd die bet weten kan, hoofdzakelijk om, »door een der leden van het kabinet in dit geval den leider zelve te treffen, de behandeling van het gehate ontwerp- Bergansius van de baan te houden." Met dese trouwens geheel jjdele en ijdel ge bleken poging werd niet ingestemd door de heeren Van Berckel, Schaepman, Michiels, Beverg, Dobbelmann, Kolkman, W. Cremers, Clerci, Borret, Haffmans, Van der Schrieck en Walter. Afwezig waren de heeren Bahlmann, d'Olne, Schreinemacher, Ruland, Reekers en Vo» de Wael. Het blijkt uit deze opgave dat de demarca tielijn tusschen de beide groepen nogal eens verlegd wordt. Moge zjj geheel verdwijnen 1 (Centrum). Met ingenomenheid voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek om de aandacht van het muzieklievend publiek te Middelburg en om streken eens te vestigen op het aanstaande concert van de Vereeniging voor instrumentale muziek alhier. De uitvoeringen van die vereeniging geven meer en meer blijk van het ernstig streven harer werkende leden om de kunst met ijver en toewijding, op serieuse wjjse te dienen. Zy doen dit zeker niet het minst onder den groo- ten invloed van hun directeur, die met inspan ning van al zijne krachten zich aan zyne taak ook in deze wjjdt. Met lof werd dan ook steeds door onzen musicalen verslaggever van de concerten, door die vereeniging gegeven, melding gemaakten niet het minst van het laatste, dat Try dag 31 October plaats had. Nu wacht ons op Dinsdag 3 Februari een tweede, dat zeer veel schoons belooft. De op het programma daarvan voorkomende symphonie D dur van Haydn wordt voor de eerste maal in Middelburg uitgevoerdnoch de zangver- eeniging Tot oefening en uitspanning noch wijlen Kunstliefde maakte haar voordien. Dan is medewerking toegezegd door den heer Dessau uit Rotterdam, die o. a. het ichoone viool-concert van Beethoven spelen zalen van mej. Mary Klinge uit Crefeld; terwjjl tevenB als hulde aan de nagedachtenis Tan den dezer dagen overleden componist Joh. J. H. Verhulst zal uitgevoerd worden diens Gruss aui der Feme. Verder verdient ook opmerking een compo sitie van den heer CleuverStimmungsbild waarmede velen zeker met belangstelling zullen kennis maken. Wjj hopen dat de ijver van directie en werkende ledenwaarvan dit programma het duidelijk bewijs draagt, moge beloond worden door de toetreding van kunstminnende leden maar tevens dat waar ditmaal een ieder de gelegenheid zal worden geboden om 's Maandags te voren de generale repetitie bjj te wonen van de gelegenheid om goede muziek te hooren een druk gebruik zaj worden gemaakt. Groot moet de ellende te Antwerpen zyn. De burgemeester ontving een deputatie van dokwerkers, die in verschillende wjjken in de stad verwarmde lokalen, een arbeidersbeurs en maatregelen ter voorkoming van nieuwe ver sperring van de scheepvaart verlangden. De stad hield buitengewone uitdeelingen aan de werkloozen. De koning schonk 10,000 frcs voor de noodlijdenden. In die stad is een groot plan aan de orde, dat ook vroeger herhaaldelijk o. a. ten tijde van Napoleon I geopperd werd, namelyk het aanleggen van een stad op den linker Schelde-oever, in den polder van Bor gerweert, welke stad door twee tunnels (voor spoorwegen en voetgangers en electrisch ver licht) met den rechteroever verbonden zoude worden. De moerassige polder zou gezond gemaakt worden. Er zouden goedkoope dokken komen, Scheepswerven, kaden, fabrieken,wandelparken^ enz. en de nieuwe stad zou aldus handel en ny verheid en der openbare gezondheid ten goede komen. De maatschappij welke dit plan het ont werp Sadoine wil uitvoeren, hetgeen een kapitaal van 50 millioen francs zal kobten, vraagt geen geldelyke ondersteuning van staat, provincie of stad. Zy vraagt concessie voor 99 jaren en na verloop van dien tijd gaat alles tunnels, spoorwegen, parken enz., enz. zonder vergoeding over aan den staat. Uit Amerika wordt geseind dato 22 Ja nuari dat eene verwoestende sneeuwstorm over den Oceaan in aantocht is en Europa binnen vier dagen kan bereiken. Het overlijden van prins Boudewijn. Omtrent den dood van prins Boudewyn (zie Algemeen overzicht in het bijvoegsel) vallen nog de volgende bijzonderheden te vermelden. On- middelyk na zyn afsterven werd hy in zyri uniform van kapitein der karabiniers gekleed met het lint van de Leopoldsorde om den hals. Hy moet zeer veranderd zyn de trekken van den ongelukkigen jongen man zyn zóo verma gerd, de neus is zóo scherp, dat men niet zou gelooven dat hy slechts een dag is ziek geweest. Yolgens bet officieele bulletin is de prins overleden ten gevolge van longontsteking, ver gezeld van een aandoening der nieren, welke een plotselinge bloeding veroorzaakte. De aandoening der longen duurde vier dagen, maar de bijkomende verschijnselen deden hun invloed zoo spoedig gevoelen, dat de dood weinige uren nu hun optreden volgde. Volgens de te Gent verschijnende Flan- dre libérale, is Prins Boudewyn bezweken aan hemorrhagic in de nieren. Eenigen tjjd gele den had men in de urine bloed bespeurd, doch de artsen stelden zich hieromtrent weldra ge rust. Donderdag constateerde-dr. Rommelaere, die toevallig in het paleis van den graaf van Vlaanderen was, het ernstige van 's prinsen toestand en vermaande tot het ontbieden van eenen priester. Het blad verzekert, dat 's prin sen familie alle vertrouwen had in de bomoeopa- thische artsen, die den prins behandelden. Het lyk ligt op een eenvoudige legerstede in het nieuwe vertrek, dat hem onlangs was ingeruimd. Koning Leopold, die den jongen prins als een zoon lief had, kwam te negen uren naar het paleis van den graaf Van Vlaanderenhy was diep ontroerd. Snikkend wierp hij zich in de armen van den ongelukkigen vader, die huilde als een kind en nauwelyks zyn broeder de laatste oogenblikken van zyn zoon kon verhalen. De beeldhouwer Vinjotte heeft een gipsaf gietsel van het gelaat des overledene genomen. Koning Leopold heeft zelf de beschikkingen getroffen betreffende de teraardebestelling. Waarschijnlijk vindt deze Donderdag a. plaats- Het lyk van den prins, dat terstond gebalsemd is, zal in den koninklyken grafkelder te Laeken worden bijgezet. Twee akten van overlyden zyn opgemaakt, een door de ministers voor de ouders, en een door den burgemeester voor den burgerlijken stand. Als eerewacht by het lyk doen officieren dienBt van het regiment kara biniers, waartoe de prins behoorde. Zoowel zyn kameraden als de soldaten van zyn regiment heeft het bericht van zyn dood diep getroffen. De laatsten hebben onmiddelyk bydragen verzameld om een krans op de lijk baar van hun kaptein neer te leggen. In de kamer deelde de minister-president, de heer Beernaert, het overlyden van prins Bou dewijn mede. De minister herinnerde er aan, dat vóór 22 jaren bjjna op denzelfden dag koning Leopolds zoon, de hertog van Brabant, overleed. De minister bracht hulde aan de goede eigenschappen van den zoo vroeg ge storven prins en betuigde de oprechte deelne ming der ministers by den zwaren slag, die het vorsteljjk huis heeft getroffen. Namens de linkerzijde sprak de heer Frère Orban, namens de rechterzyde de heerNothomb en namens de independenten graaf Mérode. Allen betnigden namens de kamerleden, die zy vertegenwoordigden, hun deelneming bjj het verlies, dat het koninkljjk huis leed. Daarna werd de zitting der kamer ten teeken van rouw opgeheven en uitgesteld tot 3 Febr. Te voren was de regeering nog gemachtigd de noodige hulp te verleenen aan de behoeftigen. Deze machtiging was noodig, omdat nu geen tyd bestond om een afzonderlyk crediet hier voor aan te vragen. Ook de Brusselsche gemeenteraad kwam in buitengewone zitting byeen, teneinde een adres van rouwbeklag op te stellen, dat aan den graaf van Vlaanderen en koning Leopold zal verzonden worden. Burgemeester Buis vaardigde een proclama tie uit, waarin hy namens de inwoners der hoofdstad zjjn deelneming betuigt met den rouw van het koninklyk huis. In het geheele land werden de zittingen der rechtbanken ten teeken van rouw opgeheven. De koningin van Vlaanderen zon heden zelve aan prinses Henriëtte het overlyden van haar broeder mede deelen. De Moniteur, die Vrijdagmorgen meldde, dat de prins aan verkoudheid leed, verscheen heden morgen, volgens de Indépéndancemet een rouwrand, doch bevatte geen enkel woord om den dood van den prins te constateeren. Gisteren te een uur waren ongeveer een driehonderdtal personen op de Place de VOpéra te Parys aanwezig om, ingevolge de anarchis tische oproeping, een manifestatie te houden. De politie nam ongeveer een twee honderd in arrest doch liet ze weder in vryheid, uitgezon derd hen, die weerstand hadden geboden. De noodlijdenden werden in de bewaarplaatsen overgebracht. Later schoolden weder nieuwe groepen samen onder de kreten: »Weg met Carnot 1 DoodaaD de mouchardsl" Een bende die onder het geroep: »Leve de anarchieBrood 1" te drie uur ver scheen, werd door de politie uiteengedreven. Iets te beteekenen schjjnt deze betooging niet gehad te hebben. Volgens een berichtgever werd, zoodra er een opvallend anarchistisch uitziende man (wy wisten niet dat anarchisten een byzonder uiterlyk hadden) opdaagde, deze door een politie-agent onder den arm genomen en naar de wacht gebracht. Keizer Wilhelm heeft bevolen, dat ter ge legenheid van zyn verjaardag geen illuminatie der openbare gebouwen op staatskosten zal plaats hebben. Ten zeerste juicht de Freis. Ztg. dit ver standige besluit toe. Het vorige jaar wees zjj er op hoe deze illuminatie aan de belasting schuldigen 100.000 Mrk kostte. In het wetsontwerp betrekkelijk de Sperr- gelden vindt Bismarck aanleiding tot een nieuwen aanval op het Pruisisch ministerie. In den vorm van een correspondentie uit Mid del-Duit schlmd in de Hamb. Nachr. verwjjt Bismarck zyn opvolger, dat deze in zjjn be moeiingen om iedereen te believen en zich populair te maken, te ver gaat en resultaten, die een penning waard zyn, met een 20 Mrk stuk betaalt. Teneinde te toonen, dat de zaken ook zonder vorst Bismarck marcheeren, willigt men alle eischen in, aan welke vroeger door een machtig Quos ego paal en perk werd ge steld. Door de wyze, waarop men met Oosten- rjjk-Hongarye over een handelsverdrag onder handelt en waarop men met Engeland een overeenkomst betrekkelyk Afrika heeft gesloten, moedigt men Europa aan vorderingen te stellen, die het vroeger niet gewaagd zon hebben uit te spreken. Verder wordt gewezen op den druk van handel en njjverheid en verzekerd dat ruimen kringen van het Duitsche volk rust zou ge schonken worden, indien spoedig iets gebeurde, dat het oude gevoel van kracht en vertrouwen weder herstelde. Zou dit »iets" Bismarcks terugkeer zjjn In den Dnitschen ryksdag merkte gisteren de heer Windthorst bjj de behandeling der begrooting op, naar aanleiding van het voor- stel-Barth tot opheffing van het verbod van invoer van Amerikaansch varkensvleescb, dat hy Jhet verbod slechts beschouwde als een ge zondheidsmaatregel, daar bij anders wegens de hooge vleeschpryzen aan de opheffing van het verbod zyne stem zou moeten geven. De minister Bötticher herhaalde zyne ver klaring, dat inderdaad het verbod een gezond heidsmaatregel is. Met de openstelling der Russische grens heeft men treurige ervaringen opgedaan, daar nog geen enkel transport ge heel vrjj van ziekte is bevonden. In de Ver- eenigde Staten zyn slechts drie steden, waar eene vleeschkeuring bestaat, maar op den invoer zyn zy zelve buitengewoon streng. In naam zyner vrienden verklaarde de natio naal-liberaal Marquardsen zich voor de op heffing van het verbod. De staatssecretaris voor bnitenlandsche za ken, von Marschall, deelde mede dat de opge vraagde rapporten by de regeering nog niet ingekomen zjjn. Bebel zeide dat de ontevredenheid onder het volk zeer groot is wegens de hooge vleeschpryzen. De varkensteelt van den kjeinen man heeft, in verhouding tot de behoefte, bitter weinig te beduidenen als men steeds het belang van den kleinen man laat klinken, dan meent men eigenlyk dat van de groote landeigenaars. De minister merkte hiertegen op, dat de regeering niet op de ontevredenheid des volks gewacht heeft, om zich voortdurend en ernstig met deze kwestie bezig te houden. Een geval van trichinose, te Keulen voorgekomen, wordt toegeschreven aan uit Nederland binnenge smokkeld Amerikaansch spek. By hoofdeljjke stemming werd het voorstel tot opheffing van het verbod van invoer ver worpen met 133 tegen 103 stemmen. Volgens mededeeling der Britsche regee ring in het lagerhuis worden de onderhande lingen met de Vereenigde staten over de visscherjj in de Behringzee langs diplomatieken weg voortgezet. Het foreign office heeft op de nota van Blaine van 17 December niet geant woord. Verder deelde de onder-slaats-secretariB van buitenlandsche zaken mede, dat de onder handelingen met Portugal over den respeotie- ven kring van machtsbevoegdheid van Engeland en Portugal nog niet zyn afgeloopen. Volgens bericht aan de Köln. Ztg is in Rusland een begin van uitvoering gemaakt met de maatregelen tegen de joden. Dejoodsche handwerkslieden zyn uit Moskou verbannen. Het is den joden met eenige uitzonderingen o. a. kooplieden der eerste gilde verboden in Turkestan verbljjf te honden. De gezamenlyke handelsfirma's te Tashkent hebben een petitie ingezonden om alle joden zonder uitzondering te verbannen. De onlangs te Triest door de Oostenrijk- sche politie gearresteerde doch later weder op vrye voeten gelaten Itnliaansche schrjjfster Plantilla Massai is thans uit Triest verbannen. De Etoile Beige publiceert een aantal uit spraken van hoogere gepensioneerde Belgische officieren over het militaire vraagstuk en de nationale verdediging, onder welke de generaals Ctaazal en Lingre. In het byzonder worden de persoonlijke dienstplicht, de kwestie der veB- lingen en het effectief van het leger in vredes tijd besproken. De ariikelen bevatten heftige aanvallen tegen het huidige ministerie. Omtrent de naar het heette identieke nota's van de Duitsche en Oostenryksche re geeringen aan de Boelgaarsche regeering, met betrekking tot Russische nihilisten, verneemt de Nordd. Allg. Ztg. uit zeer vertrouwbare bron, dat eene zoodanige nota door Duitsch- land niet is verzonden. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat de Duitsche con sul, als vertegenwoordiger der Russische be. langen, de klachten van Rusland aan de Boel gaarsche regeering heeft overgebracht. De laatste berichten omtrent de revolutie in Chili, te Parys ontvangen, melden dat Iquique, Valparaiso, C-quimbo en Pica nog geblokkeerd worden, doch dat de opstandelingen, die meester van den toestand zyn, er in toegestemd hebben de haven van Valparaiso voor den handel open te laten, mits de vreemde consuls beloven strikt neutraal te bljjven. Men gelooft, dat indien de president niet binnen 48 uur zich overgeeft, het geheele leger by de opstande lingen zich zal aansluiten. Uit Mexico wordt gemeld dat de telegra- phische gemeenschap met de Chileensche zuid kust is verbroken. Een gerucht loopt dat een gevecht plaats gehad heeft in de omstreken van Serena en de beslissende Blag te verwachten is. Naar verzekerd wordt, zouden de opstan delingen veld winnen. Uit Pine Ridge wordt gemeldt, dat gene raal Miles een revue over de troepen hield en een groot gedeelte daarop bevel tot vertrek naar verschillende plaatsen ontving, zoodat de Indianen-opstand als geëindigd is te be schouwen. Een nieuw Braziliaan seh ministerie is gevormd met Senhor Uchoa als president, doch zonder portefeuille. Kardinaal Simor, primas van Hongarye, is overleden. Hy had voor eenige dagen zich een ernstige ongesteldheid op den hals gebaald door voor een open raam vogels te voeren. De groot-hertogin-moeder Alexandrina van Meoklenhurg-Schwerin, zuster van wjjlen keizer Wilhelm I, is overleden. De vorstin was jaar oud. De Braziliaansche minister Benjamin Constant, die na de revolutie lid van de regee ring werd, is overleden. Volgens berichten uit New-York is een man, die geheel beantwoordde aan het uiter lyk van Podlewski, te Silverstown in Colorado gezien. Hjj kocht een muilezel en is toen naar het gebergte vertrokken. Vrjjdag voormiddag ontstond er te Kopen hagen in het paleis van den kroonprins brand, dien men eerst na een nor meester werd. Het vertrek van de kroonprinses is met al de meubelen en ettelyke schilderyen van waarde, door het vuur vernield. De koning en Prins Waldemar waren by den brand tegenwoordig. Van 17—24 Januari. Vlissingen. Gehuwd: L. J. Ratelband, jm 23 j. met I. J. de Vos, jd. 20 j. C. Stoffelen jm. 29 j. met H. W. Verhage, jd. 20 j. BevallenH. R. Pieters, geb. HubrechtBen» d. J. M. Snikkers, geb. Lujjmes, z. A. I. P. Vadtr, geb. Gillissen, d. J. L. Straver, geb. Florusse, z. T. Sandifort, geb. Cambier, z. M. Gideonse, wed* van J. Bostelaar, d. M. Everaars geb. Kurvink, z. M. Engelse, geb. Blok, z. Overleden: E. G. L. Lauwereins, z. 3 m. C. van der Graaf, man van H. Bachman, 50 j. F. H. van Akkeren, z. 4 w. G. van der Star, man van M. H. Benmer, 42 j. Vlissingen 24 Jan. In de haven ge komen de Noorsche brik New Ed, gez. Olsen, vau Christiania, en de Noorsche driemastschoe ner Tarvel gez. Andersen, van Santa Fé. Vertrokken het Duitsche ss. Pentaur naar Valparaiso. Het stoomschip Maasdam, van de Neder landsch-Amerikaansche stoomvaart-maatschappij, Zondag 11 Januari van Rotterdam vertrokken, is Woensdag te New-York aangekomen, na eene zeereis van 9 dagen en 14 uren. P O L I T|I E. Aan het bureau van politie alhier zyn als gevonden gedeponeerd een handschoen met koperen sluitingeen manchet met koperen knoopeen slinger van een uurwerkeen bruine polsmofeen prikslee en een zilveren haak van een boerinnenmantel. Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft der maand December 1890 J. ter Gouw en A. de Vos, beiden Amsterdam; Meester Spekslager de Mjje, J. C. Janse en M. J. van Gelder, allen Rotterdam Wjjne, Slie- drecht en A. Maas, Vlissingen. AmerikaH. Eggert, St. Louis en J. F. da Vries, Paterson. Laatste bullion ting aan bet hoofdkantoor Vertrek Van Middelburg Marseille (Fr. dienst) 24 Jan. Marseille {Lloyd)27 Jan. 'Jenua (Nederi.;27 Jan. Brindisi (Eng. dienst) 30 Jan. imsterdam (Nederl.). 30 Jan. Botterdam Lloyd)0 Febr. Brindisi (Duitscbe dienst) 17 Febr. De Fransene mailbooten doen POsmbftuo- niet aan. 7. *8 morgens 5.80 's avonds. 5.80 's avonds. 1.15 's nam. 5.80 's avonds. 5.80 's avorndl. 1.15 's nam. Rionw, Bankn eb Wilheliiiiiimlorp. Door mevrouw M. S. Playne—Van den Bosch te Londen is aan de kerkeljjke gemeente alhier 3000 geschonken met aanwjjzing waarvoor de rente zal gebruikt worden. Daar de kerkvoogdij geen middelen heeft van eenige beteekenis, is deze ruime gift met dea te grooter erkentelijkheid aanvaard. Botterdam. Heden was de weergesteld heid dezelfde als gisteren. Weinig doch zwaar drjjft voorby. (Men zie Versprberichten in het Bijv.) IJmniAen< De werklieden moesten den arbeid in het kanaal staken wegens den zwaren regen en het vele water op het jjs. Amstefdam, De spoorbaan tqasehen Rnei

Middelburgsche Courant | 1891 | | pagina 1