N°. 237. 133* Jaargang. 1890. .W oensdag 8 October. mr H.M. Gr. Kloppenburg. Deze courant verschuilt d a g e 1Q k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco t 2.-^1 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel! Bij abonnement lager! Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingen: van 17 regels f 1.50; iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 7 October. HENRIK IBSEN. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAB EN PROVINCIE. Minims! mm {mum. Agentes te Vlissingen: P. G. de Vbt Mestdash Zoos, te Goes: A. A. W. Bollajto, te Krniningen: F. v. d. Peixl, te Zierikzee: A. O. de Mooi/ te Tholen: W. A. va* Nibü w«bhuIjze* pn te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bnreau's van Nijgh Va* Ditmab te Rotterdam, de Gebk. Belintante, te 's Gravenhage, en A. de la Mae Azn, te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubb Cie., Joh* F. Jo*eb, opvolger. Th «roometer. Middelburg 7 Oct. vm. 8 s 60 gr. m. 12 u 64 gr. av. 4 u. 61 gr. F. Verwacht Z. W. wind. jldvertuttSn moeten des namiddags te mmm uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen Voor de herstemming in het district'Hulst ter verkiezing van een lid der Provinciale staten, Dinsdag 14 October te houden, hopen wij dat alle anti-cleriealen hunne krachten zullen inspannen om een flink aantal stem men te doen verkrijgen door den heer De toestand van Zyne Majesteit den koning is in de laatste week weinig veranderd. Zyne Majesteit lijdt, zooals de geneesbeeren des konings bevonden hebben op een consult, gehouden den 29sten September 1890, aan eene verheffing van het chronisch nierlijden, hetwelk •Zyne Majesteit noodzaakt het bed te houdeD. De voeding is voldoende en de krachten van den boogen lyder zyn zeer bevredigend. Dit bericht uit de Staatscourant is gisteren avond nog aan een deel onzer lezers in de stad medegedeeld. Tegenover de informatiën door den heer Tindal omtrent 's konings toestand ingewonnen, is de Standaard in staat, andere en betere in formatiën te kunnen stellen, voor wier nauw keurigheid bet blad borg spreekt. Tot voor 14 dagen heeft de koning zyn ge wonen arbeid verricht. Gelyk bekend is, ver laat bjj nooit het Zoo en moeten de ministers alles schriftelijk met hem afdoen, maar dit belet de persoonlyke bemoeiing met 's lands zaken geenszins. Geheel den zomer gaf Z. M. bljjk, dat hy zich op de hoogte stelde van hetgeen er omging, en er is niet de minste grond om te meenen, dat hy in meer of min onbewusten toestand zyne toestemming, waar die noodig ia, ooit zou hebben gegeven. Na tuurlijk eischt dit lichamelijke inspanning vau daar dat, toen de oude ziekte weer in hevigheid toenam, Z. M. jden arbeid moest staken. Juist de omstandigheid dat, z o o d r a die ziekte erger werd, ook geen enkel kon. besluit meer in de Staatscour. verscheen, toont dat alles in volkomen normalen toestand is. Nog dient er op te worden gelet, dat de doc toren huisdokters zyn, en dat dus de regeering geene macht over hen heeft. De bijzonderheden, waaruit de persoonlyke bemoeiing des konings wiskunstig zeker blykt, zyn natuurlijk voor mededeeling onvatbaar, maar niettemin van zoo stelligen aard, dat ze geen ruimte voor eenigen twijfel laten. Omtrent hetgeen op Flores te doen staat, schijnt de regeering nog niet tot een vast be sluit te zyn gekomen. Is het Bat. Nieuwsblad goed ingelicht dan zal de troepenmacht aldaar opnieuw worden versterkt, teneinde het verder voortrukken landwaarts in mogelyk te maken, zonder de verbinding met de kust in gevaar te stellen, Nu men eenmaal op het eiland is, wil men het onderzoek naar tin blykbaar zoolang voort' Sedert de opvoering van Nora met mej. Aleida Roelofsen in de titelrol is de beroemde Noorsche schrijver, wiens naam boven dit opstel staat, niet langer een vreemdeling voor het Middelburgsche tooneellievend publiek. Met de voorstelling van Spoken, morgen in den schouw burg alhier te geven, zal men de kennismaking met Henrik Ibsen's werken hernieuwen, zelfs zal dit gebeuren door een der merkwaardigste tooneelstukken, door hem geschreven. Ibsen behoort niet tot die schrijvers, wier werken, hetzy gelezen, hetzij opgevoerd, onmiddelyk boeien, aantrekkenhet tegendeel is waar, de eerste indruk, dien zyn drama's nalaten, is die van verwondering, ja byna van onaangename verrassing. Yelen verklaren ze zelfs voor on mogelyk! Ze zyn vreemd, buitengewoon, ja stooten aanvankelyk eerder af dan dat zjj bekoren. Maar heeft men zich eerst den tyd gegund er over na te denkenzich vertrouwd te maken met de personen, die als dragers van de ideeën van den grooten Noorschen zeden- schilder met de pen optreden; heeft men getracht den ernst te begrjjpen van zyn strijden voor een hervorming onzer zoo vaak ongezonde maatschappelijke instellingen en vormen, dan gevoelt men er eerst alle kracht van. Zyn werken wortelen zich in ons denkvermogen vast ïy dringen in onze hersens door; na lezing zetten, tot men zekerheid verkrygt omtrent de aanwezigheid of niet-aanwezigheid van dat metaal, zoodat de zaak daarmede in éen keer tot een eind wordt gebracht, en /erdere tochten niet noodig zullen zyn. De Jambode meldt dat er over gedacht wordt een geheel bataljon naar de noordkust van het eiland te zenden en de tegenwoordige expeditie aan de zuidkust te laten, terwyl de Locomotief zegt met zekerheid te weten, dat door het legerbestuur is geïnformeerd, in hoever de rest van het 8e bataljon valide zou zyn om naar Flores te gaan. De reeds sedert jaren aanhangige plannen tot reorganisatie van den dienst der rjjks- telegraphie zullen dan eindeljjk naar men aan het Utrechtsch Dagblad schrijft tob uit voering komen, en tevens zullen de tracte- menten van het personeel verbeterd worden, altjjd natuurlijk wanneer de staten-generaal het daarvoor aangevraagde crediet toestaan. Van de tractementsverbetering make men zich intnsschen geen overdreven voorstellingen. Het ineerendeel der onder-directeuren en de telegrafisten 1. en 2. klassen zullen commie zen worden, in vier klassen verdeeld, en de tractementen dezer ambtenaren zullen bepaald worden op 11002200. Het minimum-trac- tement van een telegrafist tweede klasse bedraagt thans ƒ900, maar daarby komt nog een bedrag van gemiddeld 100 aan premiën. Nu ligt bet in de bedoeling van den minister, de premiën af te schaffen, zoodat voor deze ambtenaren de geheele verbetering op een honderd gulden in het jaar meer neerkomt. Waarby nog dient te worden gevoegd, dat de ambtenaren, die de Hugestoestellen bedienen, gewoonlijk nog een hooger bedrag aan premiën maken, zoodat voor hen de tractementsver betering al zeer weinig zal bedragen. In alle bijzonderheden kent men de plannen nietde minister heeft ze niet volledig mede gedeeld. Maar waarschynlyk zal voor de tele grafisten der eerste klasse en de tegenwoordige onder-directeuren de »verbetering", wat de tractementen betreft, wel niet veel meer be- teekenen dan voor de jongere ambtenaren. Dat er over de telegraaf-ambtenaren niet al te royaal is gedacht, blykt ook hieruit^ dat voor de hoofdcommiezen der postery de trac tementen bepaald zullen worden op 2300 2690, terwyl voor de onder-directeuren der telegrafie (die onder de nieuwe organisatie zeker geen mindere verantwoordelijkheid zul len hebben te dragen) bet minimum-tra cte- ment op 2000 is gesteld. In het algemeen schijnt ook onder de nieu we orde van zaken by de regeling der trac tementen een zonderling stelsel te zullen wor den gevolgd. Zoo zal voor de ambtenaren van lageren rang (telegrafisten en klerken) bet minimum-tractement 100 meer bedra gen dan het minimum-tractement der commie zen 4. klasse, die hooger in rang zullen zyn, en zal het minimum-tractement der commie zen 1. klasse ƒ200 hooger zyn dan het mini mum-tractement der onderdirecteuren, ofschoon blykbaar in de nieuwe organisatie aan laatst genoemden ambtenaren een gewichtige werk- of voorstelling vergezellen zjjn woorden, zijn denkbeelden ons by ons dagelyksch werk; we kunnen er ons een tydlang niet aan ontrukken wy vragen ons zelfis dat waar, is dit niet in strjjd met een gezonde levensbeschouwing, met een goede zedeleer en wy zoeken zelf deze vragen te beantwoorden. Henrik Ibsen leert ons denken. Hiermede is niet gezegd dat alle zyne werken in even groote mate onze be wondering verdienen, vooral zyn nieuwste werkeno. a. de Wilde Eend en de Vrouw van de Zee, lyden misschien te veel aan het streven van den dichter om zyn theorieën al te zeer op de spits te stellen, terwyl hy hier door het bot vieren aan zyn zin voor het symbolische aan de duidelykheid te kort doet. Maar men make den dichter geen verwyt van de dwaalbegrip pen zyner helden. Men doet dit immers even min Shakespeare voor zyn schepping van Hamlet, half philosoof, half krankzinnige Eén ding dient men bovendien niet te vergetende schrijver is een Neor, en onze kennis van het leven en de zeden der afstammelingen van de Scalden en Vikings zeer gering en van jongen datum. Er is dikwerf gezegd i Ibsens levensbeschou wing en zedeleer, hoe waar oOk, is in den grond troosteloos en dus ongezond. Zoolang de men- schenwereld krioelt, heeft zij altijd bestaan uit optimisten en pessimistenlieden die een rooskleurig glaasje in het oog zetten, om zelfs het gryze en grauwe meteen mooi tintje te zien, kring zal worden toevertrouwd. Het gevolg zal wezen, dat öf voor 4e i - cnmiezen der eerste klasse het minimum-tractement eene fictie blijft, öf dat de commies eerste klasse, die tot onder-directeur wordt bevorderd, bij die pro motie in tractement wordt teruggezet. Geruimen tjjd geleden werd een Holland- sche opera aangekondigd, getiteldDe bloem van IJsland, tekst van Van Dokkum, muziek van M. H. van 't Kruys. In Maart van dit jaar werd tusscben laatstgenoemde en den heer De Groot, directeur der Hollandsche opera te Amsterdam, een overeenkomst geteekend, waar by de heer De Groot zich verbond De bloem van IJsland, die geheel voltooid was, in October of November van dit jaar op te voeren. Sedert dien werd de Vereeniging tot bevorde ring der Nederlandsche muzikaal-dramatische kunst opgericht en werd een commissie van toezicht benoemd, aan wier oordeel de nieuwe, door den heer De Groot op te voeren Hollandsche opera's moesten worden onderworpen. Deze commissie nu, waarvan mr J. N. van Hall voorzitter en Daniël de Lange secretaris is, achtte De bloem van IJsland tot opvoering niet geschikt. Nu verklaarden dichter en compo nist zich bereid in hun werk de door de com missie aan te geven wijzigingen te brengen, terwijl de toondichter zich verder beriep op de in Maart door hem met den heer De Groot aangegane overeenkomst. Hierop ontving de heer Van 't Kruys een scbrjjven van den secretaris, waarin deze mededeelde dat de commissie van toezicht zich niet geroepen acht aan de inzenders der Nederlandsche dramati sche werken wenken of raad te geven. Zij geeft advies omtrent elk werk aan den direc teur der Ned. Opera en meent hiermede aan hare verplichting te hebben voldaan. De muziekverslaggever van Het Vad., die bovenstaande feiten mededeelt, erkent dat de tekst niet byzonder mooi is. Maar het is de vraag of door bekorting en zuivering daarvan nog niet wat goeds is te maken. Wat de muziek betreft, de beer Van 't Kruys is niet de eerste de beste; hij behoort tot de jongeren in den lande, van wien men het meest ver wacht. De opera, een eersteling, heeft vermoe delijk fouten, maar het ware niet te verwonderen als èn gedachte èn instrumentatie haar boven het alledaagsche verhieven. En daarom spijt het hem, dat de comm. v. toez. geen appèl op haar eerste uitspraak heeft toegelaten. Mis schien heeft zij volgens de letter haver statuten gehandeld, doch waarom zou zy niet het voor beeld navolgen van het comité der Comédie Frangaise, dat ook wel stukken a correction ontvangt en de schrijvers in de gelegenheid stelt hun werk te verbeteren. Aanmoedigend voor andere toondichters is het gebeurde niet. De schryver wjjst ten slotte op de overeen komst tusschen de heeren Yan 't Kruys en De Groot en deelt bovendien mede, dat laatst genoemde er niet afkeerig van is de opera, zooals ze daar ligt, te monteeren. Waarom zou de commissie zich dan zoo onverbiddelijk toonen Het eerste nommer is verschenen van een tijdschrift in het volapük, onder redactie van den heer J. A. Adriaanse te 's Heerenhoek. In tegenwoordigheid van den minister van onderwys werd Zondag in den tuin van het Luxembourg te Parjjs het standbeeld van Dela croix onthuld. en anderen die onbeschroomd in het sterke licht kyken doch tevens de donkere schaduwen waarnemen. Yoor de eersten, gemoedelijke zieltjes, die niet gaarne de waarheid in haar volle naaktheid aanschouwen, heeft Ibsen zyn werken niet geschreven; ook niet voor de »nette mensehen", die hun zonden zoo braaf onder het vygeblaadje-fatBoen weten te ver bergen. Die mooikjjkers en schijnheiligen zy zyn het, die het meest afgestooten worden door een Nora, »die haar kinderen verlaat", in plaats van een leven vol leugen, en dus onzedeljjk, voort te zetten 1 Evenals in bijna alle romans, novellen en drama's der Noorsche, Zweedscbe en Deen- sche schrjjvers en schrijfsters brengt Ibsen alle kwestiën te berde, welke het maatschappelijke leven beroeren. Hij onderzoekt de grondslagen onzer samenleving, analyseert baar en stelt haar leugens aan den kaak. Zjjn werken zyn daarom zjo belangryk, wyl zjj de dryfveeren ontbloot, welke onze maatschappjj voortbewegen; wyl zy de waarheid en deze is zelden aan genaam ons voor oogen stelt. Niet het minst schrikt Ibsen daardoor velen af, dat hy, de menacbenkenner, de ontzettende, de vrees aanjagende waarheid hun met onverzoenlijke oprechtheid in de ooren schreeuwt, waarby hy met alle overgeleverde vormen, ook die der dramatische kunst, breekt. Ibsen is van top tot teen een revolutionnair, un révolté, die tegen alle overgeleverde con- Men schrijft ons De lessen aan den gymnastiekcursus te Goes (sedert Juli onder leiding van den heer P. van der Meulen opgericht) zyn wegens te geringe deelneming voorloopig gestaakt. Voor een ge deelte vindt dit feit zyn oorzaak in de nog altijd totale onbekendheid met de eischen van het verlicht examen in de gymnastiek, waar door velen eene afwachtende houding aannemen. Ook legt de verre afstand van deze en de financieele kwestie van gene een zeker gewicht in de schaal. Van kinderachtig byredenen zullen wy maar niet gewagen. Het blijft echter te hopen, dat alle Zuid- Bevelandache onderwijzers, voor zooverre zij weinig of niets aan gymnastiek gedaan hebben, zich eendrachtig vereenigen ter bekwaming in het binnen weinig jaren verplichte leervak. De vraag blijft niettemin gewettigd of de regeering niet een weinig verplicht is aan de onderwijzers, wien bet toch waarljjk niet kwalijk te nemen isdat zy geen akte-gymnastiek bezitten, de gelegenheid te verschaffen zich in genoemd leervak te bekwamen. Laat de regeering op ryks kosten voor een paar jaar b. v. gym- nastiekcursussen oprichten. Er zyn aan kweek en normaalscholen gymnastiekleraren genoeg, die zich tegen billjjke vergoeding met de leiding der lessen zouden willen belasten. Waar zulke cursussen opgericht werden van 's rykswege, hadden ook de gemeentebesturen meer recht eischen te stellen, gelyk hiér en daar reeds f|8kchied is. In de Maandagmorgen te Cats gehouden raadsvergadering is met algemeene stemmen tot onderwyzeres benoemd mejuffrouw C. E. Eckebus te Goes. Met baar stonden op de voordracht de dames C. C. van 't Hof te Brou wershaven en M. C. van den Ende te Wol- faartsdyk. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht op te Gapinge (Ned, Ger. kerk) 4.50 en te Biezelinge met Kapelle en Eversdyk ƒ67.58. Maandagavond kwamen in buitengewone vergadering enkele leden, met het bestuur mede telden wy er 9, van de afdeeling Middelburg der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland byeen, ter be handeling van een verzoek om ondersteuning van het aan den gemeenteraad van Middelburg door de kamer van koophandel en fabrieken gericht adres in zake de buitenhaven van het kanaal door Walcheren by Yeere. Zonder beraadslaging of hoofdelyke stemming werd, op voorstel van het bestuur, goedgevonden de verlangde adhesie te betuigen. De heer C. W. D'hujj Fz., die de boek en bybelbindery van zyn vader, den beer F. P. D'hujj, overnam, heeft zich gevestigd op den Burg alhier en een eigenaardig uithangbord wekt daarvoor de aandacht der voorbijgangers. Dat uithangbord, waarnaar ook zyne zaak genoemd is, bestaat uit drie in imperiaal for maat en prachtband gebonden boeken, met de namen van een drietal gevierde schrijvers en daaronder een sierlyk gesmeed yzeren bord dat, in verband met de op de titelvlakken der boeken genoemde namen, aan beide zjjden meldt: «Wat 's menschen geest in woorden zegt Dient in een goeden band gelegd." ventioneele vormen, zoowel van de dramatische kunst als ten opzichte van de leer der maat schappelijke plichten, in opstand komt. Ibsen, die thans 62 jaar oud is, leeft sedert vele jaren te Munchen. Eiken dag ziet men hem op een bepaald uur in het café Maximilian alleen aan een tafeltje zitten, want de eenzaam heid is hem lief. »De sterkste mensch zoo laat hy een zyner dramatische personen zeggen is hy die alleen bljjft." Maar houdt hy zich persoonlijk afgescheiden, door zyn werken oefent hy een groote macht op de samenleving uit, niet alleen in Noorwegen, ook in Duitsch- land, in Rusland, ja zelfs in Frankryk is men begonnen aandacht aan het werk van den talentvollen Noorschen dichter te schenken. Niet altijd beschouwde hjj de gebeurtenissen van den dag op zulk een afstand, te gelegener tjjd nam hjj er een werkzaam deel aan. De achteruitgang zyner familie drong hem zyn studiën voor geneesheer te onderbreken en om ze te kunnen voortzetten nam hy een betrek king als apothekersbediende aan. In 1848 in spireerde de revolutionnaire beweging, welke geheel Europa had aangetast, hem tot gedichten aan de Hongaren, om dezen aan te moedigen in hun voorstelling voor de vryheid en tot sonnetten aan koning Oscar. Tot held van zyn eerste tooneelwerk koos hy Catilina, die onder zyn handen een utopist, een droomer werd. Na eenige jaren van onrust, waarin hjj een Zoowel de boeken als het uithangbord zyn beel aardig gedacht en keurig bewerkt. Bjj de inrichting der bindery van den heer D'hujj is rekening gehouden met de eischen des tjjds en eene flinke keuze van model banden zal de clientèle van den heer D'hujj zeker wel in de gelegenheid stellen zich eene keuze gemakkelyk te maken. Gisteren namiddag is aan den Kinder dijk alhier een knaapje van een jaar of vyf, dat aan de kant van de kaai speelde, te water geraakt. Door de spoedig toegesnelde hulp van een paar huurlieden werd de kleine in bewusteloozen staat op het droge gebracht. Met moeite gelukte bet de levensgeesten weder op te wekkenbeden was het knaapje echter weder even monter als vóór het ongeval. Het paard, dat in de vorige week mid den in den nacht, door de stad dwalende, door een politieagent gevonden werd en onder de gevonden voorwerpen werd gesignaleerd, is thans door den eigenaar, een landbouwer te Heinkenszand, opgeeischt. Het dier was door hem dezer dagen van iemand in Walcheren gekocht, uit de weide ontvlucht en scheen, in Middelburg gekomen, verder den weg niet meer geweten te hebben. Maandag gisteren had by de sociëteit gaai - en doelschieting de Eendracht te Vlissingen de sluiting der zomerschietingen plaats, voor welke gelegenheid door de sociëteit drie prjjzen waren aangekoebt. Ten geschenke werden ontvangen (twee, prjjzen van den heer Tutein Nolthenius, een pry a van den heer De Graaff, commissaris van politie, een van den vice- voorzitter, den heer A. Loekemeyer, en een van den penningmeester, den heer J. de Waey. De prjjzen werden achtereenvolgens behaald door de heeren L. Mommaas inktpot, M. van Hoek, album, J. de Waey, reistasch, J. Daal- huyzen, 6 zilveren theelepeltjes, A. Loekemeyer, 6 likeurlepeltjes, P. van Wouw, 2 kannen, F. Bollen Sr., 2 bloempotten, terwyl de laatste prjjs, een medaille, en op het laatst der schieting nog een prjjs van een onbekende, zuurstel, bjj loting ten deel vielen aan de heeren J. Deuze en E. F. Oelge. De prjjzen werden den overwinnaars, die te genwoordig waren, met gepaste toespraken overhandigd, alsmede de medailles, behaald gedurende de zomerschietingen door de heeren J. de Waey, L. Mommaas, J. de Meere, H. de Volder, J. Daalhujjzen, terwyl voor den oud koning, den heer H. de Volder, een herinneringa medaille was beschikbaar gesteld. Met een zeer geanimeerd 6al werd een en ander be sloten. In de maand September werd het hei werk voor de sluiswerken aan het Sas van Goes met kracht voortgezet. Het meest moeilyke werk, het slaan der dampalenwanden voor het buitensluishoofd, kwam nagenoeg geheel ge reed, voor het binnenaluishoofd voor f deel. De grond binnen de damkisten der sluis- hoofden werd tot de vereischte diepte uitge baggerd, zoodat spoedig met het bestorten bin nen die dammen zal kunnen begonnen worden» In de kist voor het buitensluishoofd staat thans ruim 7 M., in die voor het binnensluishoofd dagblad oprichtte, een tweede drama het Graf der Hunnen en een politieke satire schreef, brak een kalmer tyd voor Ibsen aan. In 1857 werd hy directeur van het Noorsche theater te Chistiania, maar eerst na het mislukken dezer onderneming begint met zyn Kjarlighe- dens Comoedie (de Comedie der liefde) zyn eigenlyk arbeidsveld. Dit is niet langer de politiek hij breidt bet verder uit t hy on* derzoekt het raderwerk der samenleving, ont leedt bet tot in zyn fijnste bestanddeelenhet huwelyk en het familieleven, en met elk van zyn nieuwe werken dringt hy verder in deze ontleding door. Wanneer Ibsen in opstand komt tegen het bestaande, zoo ontspruit dit uit onverschrok kenheid van karakter en afschuw voor al wat onwaar is. In zyn tooneelwerken toont hy herhaaldelijk aan welk scherp contrast er bestaat tusschen hetgeen de menschen verkon digen en hetgeen zjj doen. Zoo in Brand en in de Steunpilaren der Maatschappij. In het laatste bestaat deze tegenstrijdigheid in de positie van den algemeen geachten consul Bernick, wiens eerljjkheid boven elke verdenking ver heven is, en de middelen waarmede hjj zich die positie verworven heeft. En om nog scherper zyn verzet tegen de onwaarheid in onze samenleving te teekenen laat Ibsen in zyn drama's personen optreden, die gebroken hebben met de maatschappelyke conventie en die onder hun ruwen schors een edel hartj

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1