N°TÏ837 133° Jaargang. 1890. Dinsdag 5 Augustus. Deze courant rerschynt dagelijks; ïnet uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.—J Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel Bij abonnement lager! Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingen: van 17 regels f 1.50; iedere regel meer /0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Middelburg 4 Augustus. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. ttetm MfflBElliMi WJ1MT. Vkemometer. Agente* te Vlissingen: P. G. de Vït Mïstdash Zoo*, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kroiningen: F. v. d. Pxiïl, te Zierikzee: A. O. di Mooir te Tholen: W. A. vak j AdTCtteaHën Middelburg 4 Aug. ym, 8 a 63 gr. Nieuwenhtozs* en te Terneuzen: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de J moeten des namiddags te uur F. advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmae. te Rotterdam, de Gebb. Belintante, te *s Gravenhage, en A. de la Mas Azn, te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zyn, willen m. 12 u 74 gr. av. 4 u. 67 gr Verwacht verand. wind. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., Joh» F. Jones, opvolger. zij des avonds nog worden opgenomen By kon. besluit is aan N. Polderman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als dyk- graaf van het waterschap St. Maartensdyk. Verder zyn benoemd J. Elenbaas Mz., tot gezworen van den polder Morgershil; M. Chris- tiaanse, tot gezworen van de Vrye polders onder TholenA. Wagemaker tot gezworen van de Vrye polders onder TholenC. Bal, tot lid van het bestuur de Valkenissegeul C. Bal, tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Emanuelpolder. Nog is benoemd tot hoogleeraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de rjke- universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de artsenjbereidkunde en de toxicologie, J. F. Eykman, voormalig hoogleeraar te Tokio. Verder is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbe- wjjzen te Njjmegen, jhr A. N. F. Flugi van Aspermont thans in gel jke betrekking te Breda. Aan H. N. Boddaert is, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend als commies der poste rijen 2de kl. Door de arr.-rechtbank te 's Hertogenbosch is, ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Oirschot, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling mr J. F. Ingen Housz, griffier by het kan tongerecht te Zevenbergen mr R. H. A. M. Romme, advocaat en pro cureur, alsmede adj. commies ter prov. griffie, te 's Hertogenboschen jhr mr C. A. J. van Sasse van Ysselt, advo caat en procureur te 's Hertogenbosch. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der posteryen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt de comm. 1ste kl.: F. T. Rooth op het spoor wegpostkantoor no. 1A. van Raab van Can- stein te 's Gravenhage de comm. 2de kl.: W. Hovens Greve te Tiel, A. de Kok te Gorinchem, J. Post te Tilburg de comm. 3de kl.: jhr A. E. van Foreest op het bureel van den inspecteur der poste ryen te Amsterdam J. C. Singels op het bureel van den inspecteur der posteryen te Breda; jhr V. V. van Cammingha te Amsterdam; de comm. 4de kl.: W. van Ryn op het spoor wegpostkantoor no. 1; J. van Essen te Utrecht; J. F. Gobius du Sart te AmsterdamD. van Os te RotterdamC. D. Brakke te Alkmaar G. Hoefer te Maastricht; de surnumerair J. D. Udo te Amersfoort. De minister van oorlog heeft aan de kamer ingezonden het verslag der commissie van in spectie over de Kon. Militaire academie. Ook deze commissie sluit zich aan by het stellig ongunstige oordeel, door vele harer voorgangsters over de eerste afdeeling der krygsschool geveld. Die inrichting onttrekt arbeidskrachten aan de academie en officieren aan den dienst by den troep, na ze eerst zonder voldoende geoefendheid daarby gebracht te hebben. Zy brengt pasbenoemde officieren voortdurend in aanraking met cadetten en werkt daardoor een gemeenzaamheid in de hand, die ongunstigen invloed op de krygstucht moet oefenen. De vroegere programma's van studiën werden ook in dit cursusjaar gevolgd en bleven goed voldoen. By herhaald en onverwacht bezoek aan de klassen van het eerste en tweede studiejaar verkreeg de commissie een alleszins gunstigen indruk van het gehalte van het onderwijs, dat de cadetten genieten, en van de toewyding, waarmede het door de verschillende leeraars gegeven wordt. Zy is echter tevens van oordeel dat, meer dan thans geschiedt, gebruik gemaakt moet worden van de lithographie, om bet maken van aanteekeningen voor de cadetten te bekorten en zoodoende tyd te winnen tot meer repetitiën dan thans kunnen worden gehouden. Op verzoek van de inspecteurs en adjunct inspecteurs voor het geneeskundig staatstoe zicht worden in de St.-Crt. ter algemeene kennis gebracht de volgende, in hunne vergadering vastgestelde raadgevingen ter voorkoming van besmetting door longtering. Yan elke tien personen, die in Nederland Overlyden, sterft éen aan longtering. Ook in andere landen dan het onze, is de sterfte aan tering zeer groot, en het is zeer natunrlyk, dat men overal naar middelen heeft gezocht, om de tering, zoo al niet te genezen waar zy reeds bestaat, dan toch haar ontstaan voorkomen. In de laatst verloopen jaren nu, is het meer en meer duidelijk geworden, dat de tering onder de besmettelijke ziekten moet worden gerangschikt. Mochten vroeger vele geneeskundigen dit hebben ontkend, thans bestaat omtrent de be smettelijkheid geen redelijke twyfel meer. Er ontwikkelt zich in bet lichaam eens teringly- ders eene smetstof, door welke anderen kunnen worden besmet. Zy, die de vatbaarheid voor zulk eene besmetting niet bezittenloopen vry. By hen daarentegen, die er wel vatbaar voor zijn (en hun aantal is zeer groot), ont wikkelt zich de ziekte. Het is juist de erkenning van den besmette- ljjken aard ter tering, welke leidt tot voor koming. Men moet zich voor de besmetting in acht nemen. Hoe dit op het tegenwoordig standpunt der wetenschap het best kan ge schieden, wenschen wy met korte woorden mede te deelen. Vooraf en tot beter verstand van het vol gende diene, dat het gevaar hier verreweg het meest dreigt van de zijde der door de tering lijders opgegeven stoffen (sputa). In deze zyn steeds de eigenaardige ziektekiemen (bacillen der tuberculose) voorhanden. Wy willen hier mede niet zeggen, dat de tering uitsluitend door de opgegeven sputa wordt voortgeplant. Maar van andere wijze van voortplanting we ten wy nog weinig of niets, en de sputa moe ten in elk geval voor het allergevaarlijkst worden gehouden- Wy zullen nu opgeven, hoe men zich het best tegen de besmetting van tering kan be veiligen 1. Lijders aan longtering moeten hunne sputa niet op den vloer uitspuwen en zoo min mogelyk in zakdoeken ontvangen. Die sputa moeten worden opgevangen in overdekte spuw potjes of kwispedoors, waarin eenig carbol- zuurwater vervat is, tot afwering der vliegen, die, op de sputa azende, de daarin vervatte smetstof kunnen overbrengen. 2. De zakdoeken der lyders, onverschillig of zy al dan niet aan huis en bed gebonden zyn, moeten zeer dikwyls voor schoone wor den verwisseld. De gebruikte moeten worden gedaan in een pot met eene oplossing van phenvlzuur, waarin zy moeten blijven tot zy met heet zeepwater gewassehen en met zuiver water uitgespoeld worden. 3. De beddelakens en kussensloopen, in ge bruik van teringlijders, moeten dikwjjls voor schoone worden verwisseld en daarna, evenals de zakdoeken, worden behandeld. By de minste verontreiniging van nachthemden, borstrokken, enz. door sputa, moeten die kleedingBtukken evenzoo worden verwisselden behandeld 4. Het slapen in één bed met een tering lijder moet volstrekt worden vermeden. 5. Iu hospitalen, in weeshuizen, armhuizen enz. moeten afzonderlijke kamers voor tering lijders zijn. 6. Daar ook het vee aan teering (tubercu lose, parelziekte), kan lyden en de besmetting van het vee onder sommige omstandigheden op den mensch kan worden overgebracht, is het in hooge mate raadzaam, het vleesch gaar te koken of te braden en melk niet te gebrui ken dan gekookt. 7. Na overlyden of het vertrek van een teringlijder moei: de ziekekamer en al wat daar in is, goed worden gereinigd en moeten de door hem gebruikte voorwerpen (bed. beddegoed kleedingstukken) of verbrand èf behoorlijk ont smet en gereinigd worden. Wij gevoelen zeer goed en betreuren het, dat de zoo gewenschte afzondering van tering lijders in zeer vele gevallen, vooral in de be krompen woningen van gezinnen uit den ar beidersstand, niet kan worden bewerkstelligd. Maar wij gelooven ook, dat in zoodanige ge vallen ernstige pogingen, om zooveel mogelijk de bovenstaande raadgevingen op te volgen, verbonden met de meest nauwgezette zorg voor zindelijkheid, veel kunnen bjjdragen om het gevaar van besmetting te verminderen. Dat onze kermis ditmaal weinig belangrjjks biedt is een onloochenbaar feiten dit valt te meer in het oog nu er verleden jaar waarlyk niet te klagen viel. Het late tijdstip, waarop onze jaarljjksche gast ons thans bezoekt, en waardoor zy gelijktjjdig plaats heeft met ker missen van meer gowb.ht dan de onze, o. a. met de Haarlemsche, die anders altijd begint als de onze eindigt, is hoofdzakelijk schuld aan het povere figuur dat zij maakt. Wat dan nog aanspraak maken mag op den naam van degelijk genot zal daarom zeker te meer de aandacht trekken; en zoo gelooven wij dat de vier voorstellingen, door het gezelschap der heeren Oebr. Yan Lier in den schouwburg te geven, wel de belangstelling van het publiek zullen wekken. Vooral de minnaars van sterk sprekende drama's kunnen, morgen (Dinsdag) avond te beginnnen, hun hart ophalen. En waar dames als mevrouw Ellenberger, Potharst, Van Westerhoven en een nieuweling van goeden naam als mejuffrouw Cohen, be nevens de heeren Veltman, een veteraan op tooneelgebied, Potharst, die een paar jaar geleden hier veler harten won door zijn ge voelvol spel, o. a. in de Roovers van Schilleren in Vriend FritzHesselink en Lageman optre den, kan men van eene goede vertolking van dergelijke stukken verzekerd zjjn. Aflevering 8 van dit jaar van het zoo gunstig bekende tijdschrift De Aarde en Tiaar Volken bevat: Acht dagen in Indië. (verv.) De Balearisehe eilanden, Minotka en Cabrera (verv.) Groote platenRotstempel. Het effenen van den weg. Rots met beeldwerk. Tempel te Maha Velipoer. Gezicht op Hahon. Serenade te Mahon enz. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië kunnen wor den gesteld eenige onderwijzers en onderwyze- ressen, om te worden geplaatst als onderwjjzer der 3e klasse en als hulponderwyzeres bij het openhaar lager onderwys voor Europeanen en daarmede gelyk gestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij, die in het bezit zyn der akte van bekwaam heid, bedoeld in artikel 566 der wet van 17 Augustus 1878 zooals het gelezen wordt vol gens de wet van 8 December 1889 of van daar mede gelijkstaande akten. Speciale akten of aanteekeningen voor vakken van onderwys strekken tot aanbeveling. Zij, die ter beschik king van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië worden gesteldontvangena eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 5005 vrijen overtocht naar Batavia als gouvernementspassagier der eerste klasse c. q. ook voor hun wettig gezin c een voorloopig traktement van f 100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Zy moeten zich schriftelijk verbinden om, ingeval zij niet binnen den aangewezen termijn naar Neder- landsch-Indië vertrekken, of om andere redenen dan wèlbewezen ziels- of lichaamsgebreken, buiten eigen toedoen ontstaan, ontslagen worden binnen vijf jaren na aankomst op Java, onver wijld in 's lands kas terug te storten wat is bepaald wegens gratificatie voor uitrusting en wegens overtocht naar Indië. In Indië worden zij in alle opzichten als burgerlijke ambtenaren beschouwden zyn derhalve de bepalingen omtrent verloven, wachtgelden, pensioenen en het weduwen- en weezenfonds van toepassing. Voor de verdere bijzonderheden verwezen wy naar de Staats-courant van 3 en 4 Augustus. Onder het opschrift: Voorkomen is beter dan redden" is in onze gemeente het volgend, even bezadigd als ernstig, woord verspreid De Middelburgsche afdeeling van den Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn der vrouw wendt zich tot u met een vriendelijk en dringend verzoek in verband met de kermis. In onze gemeente bestaat de gewoonte aan dienstboden toe te staan een of meer avonden in de kermisweek laat in den nacht of eerst tegen den morgen te huis te komen. Over tuigd, dat gjj dit gebruik met ons ten sterkste veroordeelt, komen wy u verzoeken, dit tegen te gaan, door uwe toestemming daartoe beslist te weigeren. Welke weldenkende en rechtge aarde moeder zoude het aan hare dochter veroorloven En indien beweerd wordt, dat er ouders zijn, die zulks goed vinden, laat ons dan de handen ineen slaan en, tegenover dergelijke plichtver- geten ouders, de meisjes, aan onze hoede toe vertrouwd, waarschuwen voor de gevaren waar aan zij bloot staan, ze wijzende op de droevige gevolgen, waartoe de kermisweek reeds zoo dikwerf aanleiding heeft gegeven. Menige jonge dochter heeft hare onbedacht zaamheid geboet met een levenslang ongelukkig bestaan. Elke vrouw des huizes en elke moeder van een gezin nemen ten deze opzichte de zware verantwoordelijkheid van al hare huisgenooten, ook voor hare dienstbaren, ernstig ter harte en werke met ons mede in het zedelijk belang der dochters van ons volk, door elk middel aan te wenden, ons door plicht en geweten geboden, ter voorkoming van elk kwaad en zijne ver derfelijke gevolgen. Vertrouwende op uwe medewerking, namens den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn der vrouwafdeeliDg Middelburg, Jonkvr. A. W. van Doornmevr. B. de Veer geb. Barger mevr. G. M. J. Heldring geb. Van Eegbenen mej. P. N. Koole. De soldaten D. S. en E. de K. van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middel burg, die eenigen tyd geleden zich de vrijheid veroorloofden om zonder verlof een uitstapje te maken naar Kruiningen en daar werden aan gehouden, zyn door den krijgsraad in het le militaire arrondissement veroordeeld tot drie maanden militaire detentie. Aan het strand te Kondekerke is eene flesch aangespoeld waarin zich bevond eene enveloppe met het volgend adres: Monsieur Paul Scoumanne avocat, membre de la Chambre des representants 25 avenue Leopold a Ostende. In die enveloppe bevond zich een visitekaartje met den naam Maurice Hennuijer, waarop aan de eene zyde presente ses civilités bien respec- tueuses a Monsieur Scoumanne en aan den anderen kant a bord du Prince Phillippe de la Société Cockerill. En vue di Ostende. De hear jhr. mr. J. van Doorn, gewezen procureur-generaal in Suriname, met zijn familie, kwam Zaterdag avond per mailboot van Queens- boro te Vlissingen aan en zette de reis naar Holland per aansluitenden trein voort. De heeren H. P. J. Tutein Nolthenins, J. van Raai te, A. A. H. E. Gewin, C. Mortier, C. A. Kalbfleisch, F. Delvoye en A. L. A. van Unen te Vlissingen hebben aan de ingezetenen van die gemeente eene circulaire gericht, waarbij zy mededeelen zich als eene voorloopige com missie gevormd te hebben, die zich het oprichten van eene gaarkeuken, waar tegen matigen prijs voedzame spjjzen worden verschaft, ten doel stelt. De commissie wil de deuren dier gaarkeuken openen voor den ongehuwden werkman, voor gezinnen die zich voor hun arbeid ver van hunne woning moeten verwijderen en voor kinderen die te ver van huis zyn om aldaar het noodige warme voedsel te gebruiken. Bovendien wil de commissie ook aan hen, die niet genoeg verdienen om geregeld in hun onderhoud te voorzien, het leven dragelyker maken. De commissie wil een vennootschap aangaan en daartoe aandeelen op naam en in blanco uitgevende eerste van f 100, de andere splitsbaar in onder-aandeelen van 10. De commissie noodigt hen, die belang stellen in de oprichting der gaarkeuken, uit tot het by wonen eener vergadering, die Dinsdag 12 dezer, volgende week dus, 's avonds te acht uur in de zaal van den heer Knypers zal ge houden worden. Evenals vorigen Zondag werd ook gisteren, dank zij het verrukkelijk weer, Vlissingen wederom door een groot; aantal pleizierreizigers uit Antwerpen, Brussel en omliggende plaatsen bezocht. Strand en badhuis, alsmede de zee boulevard (de rotonde, die deze week voor het publiek is geopend, niet te vergeten) mochten zich in een druk bezoek verheugen. Van de gelegenheid tot baden werd goed gebruik gemaakten er heerschte over 't alge meen eene aangename stemming. Onder de bezoekers merkte men ook eenige Belgische militairen op. Blyft het weder zoo gunstig, dan zal naar men ons schryft Augustus nog veel goed maken van hetgeen den vorigen maand te kort kwam. De Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken te Goes hield Zaterdagavond een algemeene vergadering, die tameljjk bezocht en geleid werd door den voorzitter, den heer J. P. S. Jonquièrre. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat de financieele toestand der vereeniging gunstiger is dan het vorige jaarhet tekort bedroeg toen 119 en nu slechts 46.12, niettegenstaande het ledental eer verminderde dan toenam. Het bestuur kan bovendien mee- deelen dat het by te geven feesten zich steeds mag verheugen in den steun der burgerij. Ook nu bljjkt weer dat da ingezetenen van allerlei richting met het a. s. Prinsessefeest zich niet onbetuigd laten. In de geldleenifi^ werden, evenals het vorige jaar, 3 aandeelen A 10 uitgeloot en wel de nos 5, 46 en 35. By de verkiezing voor bestuursleden werden herkozen de heeren A. R. Breetvelt en De Jonge Mulock Houwer, terwjjl in de vacatures Bos en Van de Poll werden gekozen de heeren J. Hi C. Holmann en C. J. de Wijs. Op verzoek van een der leden werd eenige mededeeling gedaan omtrent het ti geven Prinsessefeest. Dit zal waarschijnlijk bestaan in een optocht met de Goesche schoolkinderen, met muziek, het aan bieden van eene versnapering of herinnering. Een en ander hangt echter af van de bijdragen welke de vereeniging nog zal ontvangen. Waar schijnlijk zal er des avonds ook nog voor het volk muziek gegeven worden. In de Zaterdag avond gehouden verga dering van den raad te Yerseke, die door gebrekkige opkomst der leden reeds een paar malen verdaagd was, werd medegedeeld dat door burg. en wetb. tot waarnemend aecrtearis en ontvanger der gemeente benoemd was de heer J. A. Geill te Veere. De benoemde werd daarna op de gebruikelijke wijze beëedigd. Dit was het eenige punt der agenda. Aan boord van het Engelsche stoomschip Viscount Castlereagh, gekomen van Bilbao en Zaterdag namiddag geschut wordende door de Westsluis te Terneuzen, geraakte een tros onklaar, waarby de gezagvoerder van dien bodem, Pratt, 49 jaren oud, met het rechter been daarin verward geraakte en dit lichaams deel werd verbrijzeld, aan de gevolgen waarvan hy Zondag namiddag overleed. Men schryft ons nit Biervliet De leden onzer brandweer zyn ernstig ont stemd over de houding van het bestuur te Yzendyke. Zie hier waarom. Een vorig jaar was er brand te Yzendyke in de kom dier gemeentede hulp der brand weer uit onze gemeente werd ingeroepen en de Biervlietsche brandweermannen verschenen met hun spuit zoo spoedig mogelyk. De brand van Vrjjdag avond nu was te Yzendijke eerder en beter zichtbaar dan in Biervliet zelf, èn door korteren afstand èn door minder beletselen van dijken, hoornen enz. De bewoner achtte het dan ook geraden de Yzendjjksche spuit ter wille van de veiligheid der belendende gebouwen te hulp te roepen; toch verscheen zy niet op het terrein, waar vele diensten te bewijzen waren. Dit gaf aanleiding tot de thans heerschende animositeit. Omtrent het by den brand voorgevallene nog het volgende tot aanvulling van myn vorig bericht: De Biervlietsche spuitgasten, even na half tien uur aan den arbeid, bleven zonder ver- poozing tot vier uur in den morgen aan 't werkeerst toen was men den brand geheel meester. Voorbeeldige orde heerschte onder de manschappen en met lof mag van hen ge sproken worden. De schaapstalling, wagenhuis en varkenshok bleven gespaard. Alleen een bok is in de vlammen omgekomen door dien hij na zijne redding zijn gewoon verbljjf weder opzocht. De inboedel, hooi, rolblok enz. is verzekerd bij de maatschappy Zuidzande en het gebouw bjj de Brusselsche maatschappy. Intusschen is het voor den betrokken persoon een lastig en schadelijk geval de oogst niet onder dak te kunnen brengen. In verband met dezen brand meldt men ons van andere zyde nog de volgende bijzonderheid. Juist dien Vrijdag 1 Aug. was de assurantie van beestiaal, gereedschappen, enz. bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij te Zuidzande ingegaan. Ongeveer zes uren later reeds werd de schuur in de asch gelegd. Aan den heer Heuff, gewezen directeur van de stoomtramweg-inaatschappjj Breskens— Maldeghem, die Woensdag de gemeente Bres kens met der woon verliet, werden door het dienstpersoneel, de beambten en de verschillende agenten van de maatschappy ter herinnering twee fraaie geschenken, eene boekenkast en een inkstel, aangeboden. Bij het overreiken ervan sprak een hunner den directeur toe en verklaarde dat het personeel hem slechts noode zag vertrekken, omdat zy in hem niet alleen een rechtvaardig bevorderaar van de belangen der maatschappij, maar ook Tan hunne belangen hadden leeren waardeersn.

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1