N°. 172. 133° Jaargang. 1890. Donderdag 24 Juli. Deze courant verschijnt dagelQks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.-3 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cant; Advertentiën20 cent per regel} Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens ailê 9 1 f dankbetuigingen: van 17 regels f 1.50; iedere regel meer 0.20. Groote letters worcien berekend naar plaatsruimte: Ontwerp van wet tot gedeelte lijke herziening van de wet van 4 Dec. 1872. Middelburg 23 Juli. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. LANDBOUW. UIT STAD EN PROVINCIE. nlTiTTVifc MDDELB1 IM.SIIII ID! MM. Vhemomeler. Middelburg 23 Juli vm, 8 q 62 gr. m. 12 ii 66 crr. av. 4 u. 69 gr. F. Verwaoht W. wind. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdabh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: P. v. d. Pzijl, te Zierikzee: A. C. de Mooii te Tbolen: W. A. vak Jt<!» Nühwenhuiizen en te Terneuzea: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren, en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te ee* uur advertentie-bureau's van Ni/oh Van Ditmab te Botterdam, de Gebk. Belintante, te 's Gravenhage, en A. de la Mae Azn, te Amsterdam. i aan het bureau bezorgd rjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publioité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. j zjj des avonds nog worden opgenomen ii. Artikel 5 van bovengenoemde wet, rege lende de behandeling van besmette of van besmetting verdachte voorwerpen, wordt aangevuld met de volgende bepaling„in de kosten van inrichting van den ontsmet- tingsdienst volgens regelen, door ons te stellen, kan aan een gemeente een subsidie voor ééns uit 's rijks kas worden verleend." Deze wijziging is m. i. eene hoogst nuttige, eene noodzakelijke. Wie weet, hoe tegen woordig het ontsmetten van verdachte woningen en goederen toegaat, kent al het onvoldoende der thans figeerende bepa lingen. Wel zijn in de aanvullingswet van 15 April 1886, de te nemen maatregelen, gedeeltelijk reeds in de wet zelve opgenomen, nader omschrevenwel worden de meest gangbare ontsmettingsmiddelen door ieder gemeentebestuur aaugewend, maar die mid delen kunnen geen doel treffen, omdat de kennis der behandeling ontbreekt. Het beste aangegeven middel in de wetonteigening met opvolgende verbranding, kan uit den aard der zaak slechts zelden worden toegepast. In de memorie van toelichting lezen wij, dat de voorgestelde ontsmettingsdienst zal bestaan in oprichting van ontsmettingsovens, en in 't aanstellen van bevoegde ontsmettérs. Daar door zal inderdaad de ontsmetting voortaan niet illusoir zijn. Uit het artikel blijkt echter niet, dat de gemeente verplicht wordt tot inrichting van dezen dienstvalt nu de in de memorie van toelichting toege zegde subsidie eventueel tegen, dan zullen vrees ik vele gemeenten dezen dienst ongeregeld laten. Toch raakt dit punt m. i. de fundementen der wet, veel meer dan de zorg voor lijkenhuizen, die wel verplich tend zijn, en volgens wijziging van art. 12 voortaan goed moeten worden onderhouden. Waar de wet in menig artikel voorschrijft, dat er ontsmet moet worden, moest zij de deugdelijkheid niet afhankelijk maken van financieele overwegingen. In geheel Zeeland is, zoover ik weet, alleen in Middelburg een ontsmettings-oven, het eigendom van een particulier (den heer Pennock) en zijn er drie geoefende ont- smetters door het dagelijksch bestuur aan gesteld. In alle overige gemeenten onzer provincie is die zaak niet geregeld, en dan verwondert men zich nog, dat de desinfectie zoo zelden een tastbaar effect oplevert In art. 6, waarin gesproken wordt over de voorzichtsmaatregelen, door burg. en weth. te nemen bij het verschijnen of dreigen van besmettelijke ziekten, worden drie bepalingen daaraan toegevoegdlo sluiten van pompen of andere inrichting tot verkrijging van drinkwater, indien de ge neeskundige ambtenaar zulks noodig acht 2o zorg om de bewoners tijdelijk van ander drinkwater te voorzien, en 3o toezicht op den uitvoer van melk uit een huis, erf en vaartuig, waar eene besmettelijke ziekte voorkomt. Theoretisch mogen die maatregelen hoogst nuttig heeten in de praktijk zal de ervaring leeren, dat burgemeester en wethouders slechts hoogst zelden gebruik zullen maken van hunne bevoegdheid, omdat in vele gevallen 't beter is om slecht water dan geen water te hebben. Bovendien kunnen door bemiddeling van den geneeskundigen inspecteur voorzorgsmaatregelen worden aan bevolen, die, voor melk in deze M. v. T. voldoende geacht, ook voor water in aanmerking kunnen komen, al is 't ook zeker, dat controle daarbij geheel en al onmogelijk is. De officieele bekentenis, dat slecht drink water bijdraagt tot verspreiding eener besmettelijke ziekte, past ongetwijfeld in •deze wet, en is eene bevestiging van hetgeen -o. a de cholera-epidemie van 1866 heeft geleerd. Ik zie overigens in dit artikel eene zwakke poging om de gemeenten op te wekken tijdig voor goed drinkwater te zorgen. Voor Middelburg, dat berucht is om zijn slecht drinkwater, behoeft bij de be voegde autoriteiten geen pressie te worden uitgeoefend. Onze waterleiding is klaar op de leiding na. Veel gemakkelijker zal bet op menige plaats zijn om melk, afkomstig uit eene be smette omgeving, onschadelijk te maken en de te nemen maatregel in de M. v. T. genoemd, om de melk te koken vóór zij in consumtie wordt gebracht, kan ongetwijfeld voldoende worden gebeeten, mits dit ge schiede onder zeer streng toezicht. In artikel 17 van het ontwerp ligt het zwaartepunt der voorgestelde wijzigingen. Niet onverwachts komt het voorstel tot wij ziging der bepaling de vaccine betreffende reeds jaren toch is er een partij in den lande voor wie het thans vigeerend artikel der wet onaannemelijk schijnten een harer voor naamste voorgangers is de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken. Het artikel luidt thans: „Onderwijzers, onderwij zeressen of leerlingen, die niet, blijkens ver klaring van eene geneeskundige, met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken hebben ondergaanof aan de natuurlijke kinderpokken variolaehebben geleden, worden in de scholen niet toegelaten". In het nu aanhangige ontwerp wordt voorgesteld te bepalen „Onderwijzers, onderwijzeressen, kweeke- lingen of leerlingen worden niet in de scholen toegelaten tenzij a óf blijkens verklaring van een genees kundige, met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken door hen is ondergaan b óf zijblijkens verklaring van een geneeskundige, aan de natuurlijke kinder pokken variolaehebben geleden; c óf, wanneer het meerderjarigen betreft, door dezen zeiven, en, wanneer het minder jarigen betreft, door de ouders of voogden van dezen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, aan den burgemeester der gemeente, waar de school zich bevindt, waarin toelating ver langd wordtis verklaard, dat tegen de toepassing of (zoo reeds zonder goed gevolg mocht zijn ingeënt), herhaling der koepokin enting op hen zeiven of op de onder hunne zorg staande minderjarigen, bezwaar bestaat; van welke verklaring de burgemeester op verzoek van belanghebbenden een schriftelijk bewijs afgeeft". Over deze zoo belangrijke kwestie bestaat een literatuur, wier eenigszins volledige bespreking in dit blad te veel ruimte zou vragen. Van de eene zijde wordt met ijver voortgewerkt om bouwstoffen te verzamelen teneinde de vaccine voor een ieder aanne melijk te maken. Tot heden ging de regeering daarbij voor, en met boven mijn lof verheven plichtsbetrachting hebben de geneeskundige inspecteurs de vaccinatie bevorderd. De werkzaamheden van dr. Carsten op dit gebied zijn voor ons land baanbrekend en genieten hooge waardeering in het buitenland. Ook met de nu voor gestelde wijziging schijnt de regeering voor de vaccine propaganda te maken. Aan den anderen kant hebben de bestrijders dei- vaccine het veld niet geruimd en het voor gestelde wetsontwerp zal hun gelederen nog door een menigte recruten versterken. Wat de kwestie hoogst onverwikkelijk maakt, is de samenkoppeling van het vaccine vraagstuk met politieke aangelegenheden de voorgestelde wijziging draagt dan ook in den grond eene meer politiek dan me disch karakter. In schijn blijft het goed recht der vaccinatie gewaarborgd, in wer kelijkheid wordt het losgelaten, en komen wij in een toestand, ongunstiger dan vóór 1872 in ons land bestond. Destijds was deze aangelegenheid aan gemeente- en provinciale besturen overgelaten. Ook Geertsema's ontwerp wenschte dien toestand te bestendigen. Zijn redactie luidde „de gemeenteraden zijn verplicht toepassing en herhaling van inenting der koepokken ten allen tijde zooveel mogelijk te bevorderen". Deze minister liet dus aan die besturen de vrijheid de bevordering der vaccinatie naar eigen inzicht te regelen. TSpu onrechte zegt de minister Lohman in zijn memorie van toelichting, dat hetgeen door de regeering thans is voorgedragen geen nieuw beginsel is, en zij zich plaatst op hetzelfde standpunt als zij stond in 1872. Immers voorheen kon elke gemeente een kind den toegang tot elke school weigeren, wanneer het niet in 't bezit was van het pokkebriefje. Thans zal, wordt de voorgestelde bepaling wet, eene dergelijke verordening onmogelijk zijnen kan voortaan een iegelijk zich aan de vacci natie onttrekken met de simpele verklaring aan den burgemeester, dat bij daartegen bezwaar heeft. De geneeskundige inspecteurs en adjunct inspecteurs, die zich verklaarden tegen de voorgestelde wijziging, uitten de vrees dat, liet men hen, die bezwaren tegen de koe pokinenting hadden, vrij, velen uit zorge loosheid, onverschilligheid of luiheid de inenting zouden verwaarloozen. Dit bezwaar deelt de minister niet. Integendeel meent hij door de vaccinatie facultatief te stellen, door eiken dwang, direct of indirect, tegen te gaan, die vaccinatie een dienst te bewijzen. Die verklaring is mij te naief om niet te wantrouwenbovendien is zij in strijd met de ervaring, wat ik in een slotartikel hoop aan te toonen. M. B. De liberale kieavereeniging Arnhemte Arnhem, heeft in hare vergadering van Dins dagavond met 51 stemmen tegen 21 blanco biljetten den heer Kooseboom candidaat voor de Tweede kamer gesteld. De heer H. Tindal had een schrijven aan het bestuur der veree- niging gezonden, waarin hij bedankte voor een mogelijke candidatuur. Uit Petersburg wordt geseind, dat de czaar thans de aanbieding beeft aangenomen, om als scheidsrechter in bet geschil over de grens van Guyana op te treden. De stukken, die daarop betrekking hebben, zijn hem ter hand gesteld. Bij kon. besluit is aan mr. H. van Manen, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huiB van bewaring te Zierikzee, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is benoemd tot lid van het college van regen ten over het huis van bewaring te Zierikzee, mr. A. N. baron de Yos van Steenwijk, officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar. Verder is aan mr. J. van der Peen, op ver zoek, eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, onder dankbe tuiging. Nog is pensioen verleend aan B. Eijkens, zich schrijvende B. B. Bijkens, voormalig direc teur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, f 2020J. H. Droste, commies ter provinciale griffie van Noord-Holland, ƒ1467 dr. J. L. Marres, conrector aan het gymnasium te Maastricht, ƒ1713. Eindelijk is in zijn rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der kon. maré- chaussée, en wel bij de eerste divisie, de eerste luitenant T. X. L. Schoenmaeckers, van het 3e reg. veld-artillerieen bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht be noemd, tot militair apotheker le kl., de mil. apotheker 2e kl. J. L. van Wermeskerken, van dat personeel. In de gisteren gehouden zitting van bet gerechtshof te 's Gravenhage heeft de nieuw benoemde president der arrondissements-recht- bank te Zierikzee, mr J. P. Cau, als zoodanig den eed afgelegd. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandseh-Indië van 21 Juli 1890, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 162,485 pikols. Evenmin als mr 8. van Houten in het Sociaal Weekblad kan zich het Weekbl. v. h. Recht vereenigen met hetgeen door den minister van binnenlandsche zaken in antwoord op de inter pellatie van den heer Domela NieuwenhuiB in de Tweede kamer over de Enschedeesche werk staking is aangevoerd ter verdediging van den burgemeester van Enschede. »Eerbied voor de wet, zegt Het Weekbl. v. h Rechtzonder welken naar de oude en goede leer de ware vrijheid der burgers onbestaanbaar is, mag ook en in de eerste plaats gevorderd worden van de overheid in staat en gemeente, zelfs en niet het minst in dagen van strijd en onrust." Het blad acbt, evenals mr Van H., de leer des ministers van zeer ver reikende, voor de vrijheid der burgers hoogst bedenkel jjké gevolgen Indien zoo schetst het Weekblad van het Recht die leer de burgemeester een der ge vallen van art. 184 gemeentewet aanwezig achtende, op zijne verantwoordelijkheid de hulp der gewapende macht heeft gevorderd, treedt er een soort van staat van beleg in. De bur gemeester, door geene wet gebonden, kan alles bevelen, niets uitgezonderd, wat hjj ter hand having der orde noodig oordeelt, niet alleen tegenover de rustverstoorders, maar waar en tegenover wien ook in de gemeente, binnen welker gebied hij tijdelijk heerscht als eene kleine autocraat." »Nu kunnen wij echter, laat het W. v. h. R. hierop volgen, zoo min als de heer Van Houten iets van dat alles lezen in art. 186 gemeente wet. Tegenover de rustverstoorders moge het den burgemeester vrijstaan, met inachtneming van het tweede lid van dat artikel, onder zijne verantwoordelijkheid geweld of zelfs drei gend gevaar voor de openbare orde met ge weld te keeren dat hjj zoolang de »toestand", die hem aanleiding gaf tot requisitie der ge wapende macht, bjj alle bevelen ter handha ving der orde los is van alle wetten, staat in art. 186 le lid, niet te lezen, vooral als men het in verband brengt met art. 187." De Haagsche briefschrijver van de IV. Gr. Ct. schrijft, dat men, wat de spoorweg-overeenkom sten aangaat, tot het uiterste oogenblik onzeker was omtrent het lot daarvan. »Vandaar ook, dat de heer Hengst, wiens toestand eigenlijk niet gedoogt dat hij langer aan de werkzaam heden der kamer deelneemt en wiens ontslag aanvraag dan ook niet zeer lang meer zal uitblijven, toch in allerijl ontboden werd om vóór te komen stemmenvandaar ook, dat de beer Pijls, ofschoon met de overige 9 commis sarissen der spoorwegmaatschappijen in de Eerste kamer afgesproken hebbende om geen deel te nemen aan debat en stemming, toch verscheen, om desgevorderd, zijn stem in de schaal te werpen. Maar het behoefde niet. De heeren Pjjnappel, Donker en Coenen, die tot 't laatste oogenblik weifelden, verklaarden in den loop van den morgen reeds vóór te zullen Btemmen en daar de heer Blijdenstein afwezig was, had men toen de zekerheid, dat 't onderwerp zou worden aangenomen. Daarop verliet de heer Pjjls de vergadering naar men zegt, na raadpleging van dr Schaepman, die met de heeren Bevers, Borgesius, Zaaijer, Van Kempen en anderen op de tribune zat om te luisteren en blijkbaar ook om des noods te adviseeren Op den len dezer maand waren er bij de 9 regimenten infanterie 183 sergeanten-titulair en 309 korporaals aanwezig, geschikt om tot sergeant of fourier bevorderd te worden, doch die wegens gebrek aan vacaturen niet konden worden aangesteld. Niet minder dus dan 492 militairen, wachtende op promotie tot Bergeant! Gelukkig schrijft de Arnh. Crt. dat door de aanneming van de wet tot regeling van het militair onderwijs eerlang een groot aantal plaatsen openkomt, daar voortaan de onder officieren van den hoofdcursus boven de orga nieke sterkte worden gevoerd. Al zal dit op den duur maar weinig helpen, toch kan er den len October a. een 80tal vacaturen zijn. In de Loc. wordt betoogd, dat de dezer da gen eervol ontslagen kapitein-intendant Klep niet voor de geneeskundige commissie had mogen zijn gebracht, omdat hij nog slechts drie maanden ongesteld was geweeBt. »Door dit niettemin te doen", zegt het blad, heeft het militair departement de bepalingen ge schonden, den laBtigen strijder voor zijn recht den laatsten verradeljjken duw gegeven." De heer Klep heeft zich tot den gouverneur- generaal gewend. Naar aanleiding van de Nederlandsche inzending op de tentoonstelling van beeldende kunsten te Munchen is de schilder J. H. L. de Haas door den prins-regent benoemd tot •koninkljjk professor", een onderscheiding welke nog nimmer te voren een buitenlandsch schilder is ten deel gevallen. Eene bijzondere onderscheiding is volgens het D. v. N. onzen landgenoot den heer Frans Coenen, te Amsterdam te beurt gevallen. Hij is uitgenoodigd om deel uit te maken van de jury, welke voor de eerste maal zal hebben te beslissen over de toewijzing van het Bubinstein- stipeudium voor componisten en pianisten. Op bijna 83 jarigen ouderdom is te Stutt gart overleden de dichter Gustav Pfizer, de laatste van de Schtvabische Schule, waartoe ook Uhland behoorde. Heden middag waren het de leerlingen van school C (hoofd de heer P. G. de Jager) wien door de vereeniging tot wering van schoolverzuim te Middelburg het gewone jaar- lpksche feestje bereid was. In 1889 werd gedurende langer of korter tijd aan het onderwjjs op die school deelgenomen door 480 leerlingen. Door plaatsing of het verlaten der school in den loop van het jaar konden niet voor eene belooning in aanmerking komen 128 leerlingen, zoodat gedurende het geheele jaar de school bezochten 252 leerlingen hiervan worden beloond, die hoogstens 5 wille keurige verzuimen hadden, 344 leerlingen, waar onder zonder eenig willekeurig verzuim 278 leerlingen. Belooningen: 39 leerlingen uit de zeBda klasse nemen deel aan een rijtoer, 69 leerlingen uit de vijfde klasse nemen deel aan den rijtoer en ontvangen een getuigschrift, 63 leerlingen ontvangen een atlas en 173 leerlingen boekge schenken. De rijtoer, die aan de verschillende leerlingen van de scholen A, B en C wordt aangeboden, heeft vooreerstgenoemde scholen Donderdag a. en voor school C Vrijdag a. plaats. De voorzitter der vereeniging de heer dr Sibmacher Zijnen hield ook nu weder eene toespraak tot de leerlingen, waarbij hjj er met ingenomenheid melding van maakte dat slechts 8 der schoolgaande kinderen op deze school niet voor eene bekroning in aanmerking kunnen komen. Het feest werd besloten met het zingen van een paar liedjes door de leerlingen en het uitspreken van de beste wenschen voor de ouders, de onderwijzers en de vereeniging. - Bjj het examen voor de hoofdakte te Breda is geslaagd de heer J. Hage van Middelburg. Op het gemotiveerd verzoek, onlangs door den gemeenteraad te Nieuwe Niedorp bij de hooge regeering ingediend, om te mogen worden vrjjgesteld van de wettelpke verplichting tot het heffen van schoolgeld, is afwjjzend beschikt. Ter bestrjjding van de varkensziekte heeft het bestuur van de 8 ste af d. der Friesche maat schappij van landbouw een prjjzenswaardigen maatregel genomen. Zjj stelt nameljjk hare le den kosteloos in de gelegenheid tot het laten inenten van biggen tegen die ziekte. De biggen mogen voor dat doel niet jonger dan 8 en niet ouder dan 16 weken zijn. Uit de kas der afdeeling is eene som van 150 beschikbaar gesteld, teneinde de waarde der biggen, die tengevolge der enting sterven, voor de be lft te vergoeden. Omtrent de twee jjzeren schoorsteenplalen door W. Kok in twee armoedige buisjes in de Bocht van Guinea te Goes gevonden deelt men ons nader mede: Een plaat stelt voor een godin aan een rots geketend als Btraf omdat z|j twee harer kinderen beeft om 't leven ge bracht. Becbts beneden ziet men de zee met een waterstralen spuwende dolphpn links be neden b|j bet beeld twee uitschietende takken, voorstellende de herlevende kinderen en rechts een dier. Boven ziet men twee zeepaarden. De plaat is omkranst met verschillende soor ten schelpen. De tweede plaat stelt voor de bruiloft te Kanaan, Jezus in 't midden en vpf anderen in een tempelmen ziet de gordpnen duidelpk en het beeldhouwerk van binnen met een krans er om heen. De teekening der gezichten is zoo fijn dat men duideiyk de Israëlieten er uit kennen kan. Velen kwamen reeds by Kok een kykje nemen. Kenners bewonderen de fijne en kun stige afwerking. Men begrypt niet, boe de platen in zulke armoedige huisjes terecht kwamen.

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1