7 Juni. N°. 132. 133® Jaargang. 1S9C. Zaterdag Ook een volksbelang. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.—* Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel: Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingen: van 17 regels 1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 6 Juni, LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. MIDDEL Thermometer. Middelburg 6 Juni vm. 8 o 63 gr. m. 12 n 64 gr. av. 4 u, 64 gr. F. Verwacht Z. wind. Agenten te VliBBingen: P. G. ra Vet Mestdabh Zoos, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiningenF. y. d. Peijl, te Zierikzee: A. 0. ra Mooiï te Tholen: W. A. vas Atl»ertestl<tn Nieuwenhijiïzen en te TerneuzenM. ra Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te trar advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, ra Gebb. Belotante, te "s Gravenhage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubb Cie., John F. Jones, opvolger. j zjj des avonds nog worden opgenomen i. Wij leven in een tijd, waarin meer en meer de volksbelangen op den voorgrond treden. Geen regeering of zij spant zich in althans zij geeft voor dit te willen om aan de behoeften van „den vierden stand" te voldoen, geen politieke partij of zij toont zich belangstellend naar bevrediging van die behoelten en zij schrijft die op haar program als richtsnoer voor haar daden. Natuurlijk wijzigt elke partij dit program naar haar eigenaardige inzichten en verliest niet een hare bijzondere bedoelingen uit het oog. Zoo zal een kerkelijke partij, waar zij het volk en zijne belangen zich aantrekt, geen oogenblik vergeten om alle verbeteringen te sturen in de bedding der kerk, waarvan zij alleen heil verwacht. Maar alle bewegen zich toch ten huidigen dage in éen en dezelfde richting. Menigeen verbaast zich over die bewe ging ja er zijn er zelfs die zich daaraan ergeren, omdat zij zich nog niet juist kunnen voorstellen, waaruit die belangstelling voort spruit en waarom nu, volgens hun beweren met voorbijzien van de belangen van andere „standen," juist het volk zoo zeer moet deelen in de opmerkzaamheid der regeerende partijen. Zij verliezen echter uit het oog dat jaren lang de andere standen gelegenheid genoeg hadden, en daartoe nog ruimschoots in de gelegeuheid zijn, om hunne belangen te bepleiten en te behartigen dat het z.g. volk lang heeft moeten wachten, eer het iets van de vruchten der Fransche revolutie kon plukken; en dat het in de laatste jaren meer en meer zich doet hooren, omdat er door de andere partijen tegenover zijn belangen verzuim was gepleegd. Het is een tijd van kentering, dien wij beleven. Geldt dit in het algemeen, wij kunnen hetzelfde ook zeggen van ons land in het bijzonder. Er moest ook hier veel, dat verzuimd werd, ingehaald wordenmaar men vergete ook daarbij vooral niet dat wij in de laatste jaren wel eens wat al te eenzijdig werkzaam geweest zijn in het belang van het z. g. volk, door eenvoudig onzen blik gevestigd te houden op zijne intellectueele ontwikkeling. Behoeften van meer practischen aard bleven onbevredigd en al dient erkend te worden dat het particulier initiatief zich niet onbetuigd liet op het punt van spaarbanken, bibliotheken, even, zoo niet belangrijker vraagstukken bleven rusten, omdat zij slechts van hooger Land opgelost konden worden. Met angstvalligheid werd menige schrede op dat gebied gezetwij hebben wezenlijk daarvan geene voorbeelden aan te halen, want zij liggen nog vevsch in het geheugen van ieder belangstellende in de publieke aaakmaar waar wij hier in het bijzonder het oog hebben op de lichamelijke ontwik keling van ons volk stippen wij slechts even aan hoe lang het heeft geduurd eer de gymnastiek op onze volksschool de haar toekomende plaats heeft verworven. Als er een bewijs noodig is, juist voor de een zijdigheid waarop wij zooeven wezen, dan is de geschiedenis van het gymnastiek onderwijs daarvoor het meest geschikt. En als men zich dan herinnert hoe men in de oudheid op dat punt veel hooger eischen stelde dan wij heden ten dage, hoe men daar alle zorg besteedde aan de lichamelijke ont wikkeling door gymnastiek oefeningen maar ook door de bevordering der reinheid door baden en zwemmen, dan zal men hun die, terwijl zij thans zooveel lezen over schoolbaden en volksbaden, zich angstvallig afvragen waar gaan wij heen kunnen toeroepen och er is eigenlijk niets nieuws onder de zon. Het oude is niet voorbijgegaan, maar komt terug, zij het ook in anderen vorm, gewijzigd naar de inzichten van dezen tijd. Terwijl onder de minder beschaafde volkeren bij de opvoeding der jeugd alleen werd gestreefd naar ontwikkeling van het lichaam gaven de Grieken het voorbeeld hoe de ontwikkeling hand aan hand moest gaan met het geeste lijk onderricht. Bij hunne gymnasiën had den zij badinrichtingen en lichaamsoefenin gen waren bij hen aan de orde van den dag. Jaren lang is men een andere richting uit gegaan: toen trad de ontwikkeling van den geest in al hare eenzijdigheid op den voor grond. Daarvan is men langzamerhand te ruggekomen, toen men de bezwaren ervan inzagen thans wil men den o. i. goeden weg betreden door noch de ontwikkeling van den geest noch die van het lichaam te verwaarloozen of een van beide te veel op den voorgrond te schuiven, maar beide hand aan hand te doen gaan. Uit dat oogpunt trok onze aandacht wat dezer dagen in Amsterdam besproken werd in de commissie van toezicht op het lager onderwijs over het nemen van een proef met reinigingsbaden in de scholen voor on- en minvermogenden. De hoofden der scholen in de hoofdstad waren over die kwestie gehoorden 38 van de 48 bij de bespreking aanwezigen waren van oordeel dat het niet gewenscht is reinigingsbaden in de school te verschaffen de minderheid echter wenschte daarmede een proef te nemen. En de commissie van toezicht besloot met 19 tegen 8 stemmen het dagelijksch bestuur te adviseeren tot zulk een proef over te gaan. Er valt nu af te wachten wat de gemeen teraad van Amsterdam in deze zal beslissen. Haarlem zette in die richting reeds een belangrijken stap. Daar besloot de gemeente raad, ingevolge een in Januari tot hem gericht verzoek, om aan eene nieuwe openbare school, tot den bouw waarvan was besloten, „eene inrichting te verbinden voor het verstrekken van kostelooze warme douche- baden aan de kinderen, die deze school zullen bezoeken." Dit zal dan de eerste inrichting in dien geest in ons land zijn. Vijf jaar geleden gaf Duitschland in deze het voorbeeld en in Engeland, Zwitserland, Amerika, Noorwe gen, Zweden, Denemarken en Frankrijk werd dit met succes nagevolgd. Geen wonder dat wij en zeker velen met ons de proef in ons land met be langstelling zullen volgen. Wij erkennen in menig opzicht het hoogst nuttige van zulke schoolbaden. Zij zullen gunstig kunnen werken op den lichamelijken toestand der jeugd, maar ook voor het vervolg een machtigen invloed op ons volksleven kunnen uitoefenen. Niet ongegrond is de vrij alge- meene klacht dat de Nederlandsche zinde lijkheid, waarop zooveel wordt gestoft, eigenlijk een parodie'is op de zindelijkheid Al wat van buiten zichtbaar is wordt gepoetst en geschrobt dat het een aard heeft maar wat het minst den goeden invloed ondervindt van die zucht naar schoonmakerij en reinheid is wel ons lichaam zelf. Het is alsof men daarbij al even bang is voor water als in de woningen voor frissche lucht. Men verhaalt van een dokter, die in zijn armen-praktijk, maar ook bij menigen anderen patient, eenvoudig als voorschrift opgaf water, zeep en frissche lucht. Menigmaal was zijn eerste werk een der ramen op te schuiven, die men steeds met eene angstvalligheid door bloempotten barricadeert alsof men toch vooral voorkomen wil dat ook een ander ze opent, daar waar men zelf dit hoogst zelden doet en dan nog zoo luttel dat er voor de lucht onmogelijk plaats is om flink binnen te treden. Of dit verhaal juist is weten wij niet maar dat daaraan veel waars ten grondslag ligt is zeker. En nu stellen wij ons ook voor dat wil men verbetering brengen op dit punt, hetwelk voor de volksgezondheid van zooveel gewicht is, men niet beter doen kan dan de jeugd vroegtijdig te wennen aan zindelijkheid en reinheid op het lichaamen haar zooveel mogelijk behulp zaam te wezen in het verkrijgen van het daartoe noodige. Dat is de groote moreele zijde van het vraagstuk. Maar al die lichtkanten doen ons geenszins de bezwaren, aan deze zaak verbonden, over het hoofd zien. Er is eene financieele zijde aan de kwestie vejj^üs.dpT>- die niet licht te tellen valter worden in deze aan het onderwijzend personeel verplichtingen opge legd, waarover men niet zoo gemakkelijk mag heenglijden. In Duitschland draagt men die veel op aan de concierges der gebouwen, maar dit is met onze schoolin- richting niet mogelijk of eischt eene geheele wijziging daarvan. En nn gaat het niet aan om hen, die deze bezwaren opperen en onder hen zijn toch mannen van ondervinding en kennis van het onderwijs, getuige het preadvies van de 38 hoofden van scholen, om die zaak te lateD rusten daarover op minder heusche wijze hard te vallen. Het is kras, wanneer men, zooals door een der leden van de Amster- damsche commissie van toezicht is geschied, moet getuigen dat, volgens verklaring van verscheidene personen, zoowel minvermogende ouders als onderwijzers, een derde van de kinderen niet gewasschen wordt; en vele eerst dan wanneer zij in een ziekenhuis komenmaar deze kwestie is niet zoo gemakkelijk in hare gevolgen te overzien. Zij strekt zich nog verder uit dan tot de grootste steden voldoening aan den wensch naar schoolbaden legt ook in de toekomst meerdére verplichtingen op. Daarop wijzen doen wij in een volgend, een slotartikel. Het volgende staaltje van het regeeringsbe- leid ran jhr mr M. A. de Savornin Lohman als gouverneur van Suriname verdient weer de aandacht. In eene particuliere correspondentie uit Paramaribo aan het Vaderland wordt daar over uitvoerig geschreven Reeds jaren lang is tevergeefs aangedrongen op aansluiting van Suriname aan het algemeen telegraafnet. De ontwikkeling der kolonie is in niet geringe mate belemmerd door het ge mis van deze gemeenschap, welke alle streken van eenige beteekenis reeds bezitten. De kolo niale staten hebben er steeds op aangedrongen en eindelijk heeft de vorige gouverneur, mr Smidt, een post van 24,000 op de begrooting gebracht als subsidie voor zulk een aansluiting In 1888 heeft de nieuwe gouverneur, de heer M. A. de Savornin Lohman, mededeeling gedaan, dat concessie was verleend aan een Ameri- kaansche maatschappij. Toen daarover verder niets werd vernomen hebben de koloniale staten op 21 Juni 1889 in hun verslag over de be grooting van dit jaar nadere mededeelingen verzocht. Het antwoord luidde, dat het bestuur zelf niets had vernomen, dat de concessie met 6 maanden was verlengd en de waarborgsom was gestort. Later hoorde men, dat de zaak was afge sprongen, maar onlangs hebben de ingezetenen zooals aan het Vaderland wordt geschreven niet van bestuurswege, maar uit een blad van Demerara vernomen, dat de gouverneur reeds op 18 Sept. 1889 een andere concessie voor 60 jaren had verleend aan een Fransche maat schappij, voor een verbinding met Cura9ao, met uitsluitend recht en ƒ24,000 subsidie ge durende 20 jaren. Men is in Suriname, zeer begrijpelijk, nog al verstoord dat men die tijding uit een bui- tenlandsch blad moest vernemen en de koloniale staten van een reeds in September jl. verleende concessie onkundig zijn gelaten. Te meer om dat de verbinding met Curasao geen belang heeft, maar wel die met het naburige Dema- rara, en omdat de maatschappij, die de con cessie heeft erlangd, in Fransch Guyana geen vergunning heeft kunnen krijgen, omdat zij zich niet wilde verbinden, evenals in Engelseh Guyana door een andere maatschappij geschiedt, het politiek en handelsnieuws dagelijks aan haar kantoor aan te plakken. De koloniale staten zullen nu met de nieuwe concessie eerst officieel in kennis komen door de begrooting voor 1891, en geroepen worden voor een aantal jaren 24,000 toe te staan voor een regeling, die zeer gebrekkig wordt geacht. Het door den heer Yan Houten ingediende wetsvoorstel tot uitbreiding en nadere regeling van het onteigeningsrecht ten algemeene nutte door gemeentebesturen is thans in druk ver schenen. De zakelijke inhoud is reeds medegedeeld uit het Sociaal Weekblad. Het ontwerp gaat vergezeld van eene breede toelichting, waarin de heer Van Houten voorop stelt, dat eene algemeene verbetering der levensvoorwaarden in onze hedendaagsche maat schappij niet te verkrijgen is zonder eerie wij ziging in de rechtsbepalingen met betrekking tot den grondeigendom. De St. Crt. bevat de statuten van de Yer- eeniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen en Duiveland. Haar zetel is gevestigd te Zierikzee en zij heeft ten doel a. de kennis van het Nederlandsch admini stratief recht, inzonderheid wat het bestuur der gemeenten betreft, onder de leden der vereeniging te bevorderenb. de gemeenschap pelijke belangen te behartigen; lo. van de gemeenten waarover de vereeniging zich uit strekt 2o. van de leden der vereeniging of van een bepaald onderdeel hunner. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arr. 's Hertogenboscb, ter standplaats Oirschot, H. A. F. Hoppenbrouwers, candidaat- notaris te Amsterdam. Verder is het aan den luit.-kol. op non-activiteit P. L. H M. B. D. Kraal toegekend pensioen gebracht op ƒ1800 'sjaars. Bij kon. besluit zjjn, behalve de reeds vroeger medegedeelde benoeming van den heer F. E. Vreede van Vaals te Sas van Gent c. a., nog benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Medemblik c. a G. Verhoeve-, thans der dir. bel. en acc. te St Anna Parochie c. a.te Harderwijk c, a., J. J. H. Quaedvlieg, thans te Zevenaar c. a. te Vlaardingen c. a., H. J. Lamoraal Wichers, thans der dir. bel. en acc. te Kaarden c. a. te Weert c. a., P. J. Bakker, thans te Mak- kum; te Seheveningen, H. G. R. Ellens, thans der dir. bel. en acc. te Charlois c. a. tot ontvanger der directe belastingen te Zevenbergen c. a., J. H. Becking, thans te Kaatsheuvel c. a.te Alkemade c. a., (res. Roelofarendsveen), O. W. van der Meulen, thans te Zwaluwe c. a.te Bergum c. a., W. C. de Wijs thans te Buitenpost c. a.te Zeist c. a D. Winkler, thans te Appingedam c. a.te Spanbroek c. a., A. C. J. Verhoeff, thanB te Balk c. a.te Leek c. a., A. W. T. Berends, thans te Amerongen c. a.te DalfBen, J. H. F. Claessens, thans surnumerair inspectie Maas tricht; te Amerongen c. a., W. N. du Rien, thans surnumerair inspectie Amsterdam. In de gisteren gehouden zitting der Tweede kamer werd nog goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de instructie voor de reken kamer (wet van 1841). Vervolgens werden aangenomen de wetsont werpen tot bekrachtiging van eene personeele belasting (op paarden en andere trekdieren) en van heffingen (bruggelden in Noord-Brabant.) Ten slotte werd nog aangenomen het ont werp tot aanwijzing van de hooge en gewich tige betrekkingen die verkiesbaar maken voor het lidmaatschap der Eerste kamer, waarop verschillende amendementen waren ingediend. Daarvan werden aangenomen met 58 tegen 15 stemmen een van den heer De Geer om leden van Gedeputeerde staten onvoorwaardelijk ver kiesbaar te stellenmet 47 tegen 24 stemmen een van de commissie van rapporteurs om ook op te nemen de betrekking van voorzitter van het college voor de zeevisscherjjen, met 48 tegen 28; stemmen om de voorzitters der kamer van koophandel onder de verkiesbaren op te nemen en met 36 tegen 33 stemmen van den heer Rooseboom om hetzelfde te bepalen omtrent den directeur en de hoogleeraren der Polytech nische school te Delft. De Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant herdacht gisteren haar honderdjarig bestaan. Met het oog op dit eeuwfeest gaf zij een geschiedkundig overzicht van haar be staan, dat, opgeluisterd door tal van fae-similes, een trouw beeld geeft van hetgeen de Over ijsselsche Courant was en is geworden. In Indië overleed onze algemeen bekende schrijfster Annie Foore, wier eigenlijke naam was Franciska Johanna Jacoba Alberta Junius. Zij was de dochter van den Tielschen predikant van dien naam en werd geboren 26 Maart 1847. De eerste novelle van haar hand: Belofte vol- racht verscheen in het tijdschrift Nederland. Andere novellen volgden, die lifter, zooveel mogelijk verzameld, onder den titelEen maar deelbaar in 't licht kwamen. Ook in Eigen Haard werden verscheidene harer pennevruchten opge nomen. Onder haar meest bekende en meest gelezen romans en novellen behooren in de allereerste plaats Florences droomdat veel opgang maakte, De koloniaal en zijn overste, Vrijheidszin en DwingelandijEen Familiegeheim e. a. In een drama, Alita getiteld, koos Annie Foore de reizigster Alexandrine Tine tot hoofdpersoon, ook trok zij een tooneelstuk uit Dickens' roman Nicolaas Eicklehy, dat meermalen te Amsterdam werd opgevoerd. Sedert 1873 was mej. Junius gehuwd met den heer .1. D. IJzerman, ingenieur. Kort na haar huwelijk vertrok zjj met haar echtgenoot naar Java. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is met goed gevolg het le natuurkundig examen af gelegd door de heeren H. van Iwaarden van BaarBdorp, gem. 's Heer Abtskerke, en door M. A. Vermet van 's Heer Arendskerke. —Tot hoofden van scholen te Haarlem zjjn benoemd de heeren J. D. Franse te Enschedé en C. de Beer te Haarlem. De examens ter verkrijging van den rang van apothekersbediende zullen te Breda den 16den dezer een aanvang nemen. Er hebben zich 65 candidaten aangemeld, nm. 29 vrou- weljjke en 36 manneljjke. Beroepen te Wilhelminadorp de heer a. F. Ch. Pont, candidaat bjj het prov. kerkbe stuur van Noord-Holland. Men schrijft ons uit Vlissingen Naar het schijnt zal de tiende jaardag van onze prinses thans ook hier niet onopgemerkt en zonder feestelijke viering voorbijgaan. Er heeft zich nl. eene commissie gevormd, aan het hoofd waarvan de burgemeester staat, om op dien dag aan de kinderen van alle scholen, zoowel bijzondere als openbare, een feest te bereiden. In eene door genoemde commissie aan de ingezetenen gezonden circulaire doen zij een beroep op de medewerking van allen om in hun pogen naar wensch te kunnen slagen. Wij vinden het een zeer goed idee om den jaardag van ons prinsesje, die zelf nog kind is, ook voornamelijk door kinderen te doen vieren, en twijfelen dan ook niet of elk Vlis- singer, van welke richting of gezindheid ook, zal in dit geval, waar het een nationaal feest geldt, niet achterbljjven. Natuurlijk is er geld noodig, daar toch ruim 2000 kinderen aan de feestviering zullen moeten deelnemenhet is daarom dat de commissie een beroep doet ook op de offervaardigheid van de Vlissingers, die naar wij vertrouwen thans weer wel eens de bewjjzen zullen leveren dat de liefde tot het Oranjehuis niet is uitgestorven. Naar wjj vernemen ik ook weer een muziek gezelschap opgericht, dat het zjjne zal toebrengen om de feestviering meer luister bij te zetten. Waaruit de feestviering zal bestaan kan natuurlijk niet worden nitgemaakt, vóór dat de commissie weet, over welke sommen zij kan beschikken. Behalve te Heinkenszand zijn ook weder te 's Heerenhoek eenige gevallen van influenza voorgekomen. Tot kindermoeder in het weeshuis te Goea is door regentessen benoemd mej. J. Capello te Goes, vroeger opgevoed in dat gesticht. Ter belooning van trouw schoolbezoek wacht den leerlingen der bjjzondere school te Goes naar men ons schrjjft een prettig uitstapje. In het begin dezer volgende maand, nl. Vrijdag 11 Juli, gaan zjj per Admiraal de Ruyter naar Zierikzee. Van daar gaan zjj naar Wemeldinge om in een boogaard zich te vermaken met allerlei spelen. Het muziekgezelschap Hozanna zal den tocht meemaken en vervrooljjken. Donderdag namiddag gaf de sociëteit St. Bastiaan te Yerseke een concours op de doelen, waaraan 32 schutters deelnamen, onder wie 20 uit andere plaatsen. Het eerekruis voor den schutter der meeste punten werd behaald door M. de Kater te Wolfaartsdjjk, de medaille voor de meeste rozea

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1