Maandag 26 Mei. N°. 122. 133® Jaargang. 1890. BUITENLAND. OORLOG OF VREDE. Deze courant verschijnt d a g e 1 y k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.1 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiè'n20 cent per regel. By abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berlkend naar plaatsruimte; Bij deze courant behoort een Bijvoegsel- ui. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke standi Beknopte IHededeelïngen. aiWi"airii MDDELBllME (ill RANT. Thermometer. Middelburg 24 Mei vm. 8 u 69 gr. m. 12 u 76 gr. av. 4 u. 76 gr. F. Verwacht O. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoo», te Goes; A. A. W. Bolland, te Krainingen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. O. de Mooij te TholenW. A. vak Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-burean's van Nijgh Vak Ditmab te Rotterdam, de Gebr. Bel inpaste, te 's Gravenhage, en A. de ia Mar Azn, te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Pargs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubz Cie., John P. Jokes, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te een utr aan het bureau bezorgd zpn, willen zij des avonds nog worden opgenomen Maandag: Tweeden Pinksterdag zal geen Hommer van dit blad verschijnen. (Slot heeft Op de toekomst moeten wij hopen, Von Bismarck gezegd Is het dan wonder dat reeds vroeger ern stige mannen begrijpend hoe de opvoeding der jeugd een machtig middel kan worden om aan algemeene verbroedering bevorderlijk te wezen en om de eenzijdigheid, waarop wij in onze vorige opstellen wezen, te be strijden zich aangordden om in die richting werkzaam te zijn Voorzeker niet. Ruim acht jaar geleden kwam een Neder lander, de heer Herman Molkenboer, thans te Bonn woonachtig, op de gedachte om de handen aan het werk te slaan. En hij wil pogen de oprichting te verkrijgen van een Per manenten internationalen raad van opvoeding. De taak van dezen raad zou moeten zijn, paedagogische kwestiën te onderzoeken, be paald met het doel om eene vreedzame toe nadering tusschen volksstammen en natiën in het leven te roepen en de oorzaak van het kwaad, dat wij oorlog noemen, uit een zuiver paedagogisch standpunt op te sporen, ten einde zoodoende eene internationale een heid op het gansche gebied der opvoeding tot stand te brengen. Dat zij zich op dit standpunt plaatsen moet, is het meest tast bare bewijs voor het gebrek aan eenheid in de grondbeginselen der opvoedkunde bij verschillende volken. De leden van dien raad zullen zoo is het idee door de landsregeeringen be noemd worden op voordracht van de aan hangers dezer denkbeelden. Voor het geval, dat eene landsregeering niet geneigd mocht zijn, de benoeming der leden van den raad op zich te nemen, tracht het voorloopig comité zich van den beginne af de onder steuning of, indien dit mogelijk is, de medewerking van iedere regeering te ver zekeren. Onvermoeid is de heer Molkenboer werk zaam geweest en nog werkzaam om propa ganda te maken voor zijn idee. Nadat hij door reizen in Zweden, Denemarken, Duitsch- land, Zwitserland, Frankrijk, België en Engeland kennis gemaakt had met school mannen in die landen en velen hunner voor zijn project gewonnen had, schreef hij in 1883 een werkje: „Het onderwijs in de geschiedenis in de lagere scholen en het soldatenwezen," (Geschichtsunterricht in Volks- schulen und Soldatenwesenwaarin hij de noodzakelijkheid van een verandering in het opvoedingssysteem betoogde, als men met goed gevolg den oorlog bestrijden wilde. Middel om tot zulk eene verandering te komen was voor hem de Raad en hij wees de onderwijzers in de verschillende landen aan om zulk eene instelling in het leven te roepen of althans voor te bereiden. Hij legde zijne bedoeling neer in eenige stel lingen, gaf eene schets van een verzoekschrift aan de regeeringen en haalde tevens het een en ander aan uit verschillende school boeken, ten einde te bewijzen, hoe dikwijls deze vijandige gezindheden tegenover andere volkeren in de hand werken. Het idee van den heer Molkenboer vond reeds spoedig instemming en uit alle landen ontving hij bewijzen van sympathie, o. a. van wege overheidspersonen en ministeriën in en buiten Europa. Dit gaf hem moed om een voorloopig comité in te stellen, dat in October van het vorig jaar bestond uit 35 adherenten uit 12 verschillende landen, met hem zeiven als secretaris. Het voornaam ste werk, door dit comité tot nog toe verricht, is het omstellen en verspreiden van eene oproeping aan onderwijzers en vrienden van het onderwijs, vooral aan de volksschool onder alle natiën. Zij werd in acht talen vertaald. Hoe goed dit comité werkte, kan blijken nit het toenemen van het aantal adherententerwijl het van 1883 tot 1887 slechts van 25 tot 400 aangroeide, steeg het van 1887 tot 1889 tot meer dan 1000. In overleg met de adherenten werd een program opgemaakt en om voeling te houden tusschen de voorstanders van den op te richten raad verscheen een Correspondentieblad. Alles, wat de beweging betrof, werd daarin opgenomen. Veel blijft er evenwel nog voor dit voor loopig comité te doen, eer de Perm. int. Raad van Opv. voorgoed gevestigd kan worden. In ons land hebben zich ruim een hon derdtal adherenten aaneengesloten, en eene vereeniging opgericht Pax Bumanitatedie hare leden in 26 verschillende plaatsen heeft. Een der secretarissen van die vereeniging gaf omtrent het voornaamste doelde oprichting van een Permanenten internatio nalen raad van opvoeding indertijd de volgende toelichting: „Zulk een raad is niet anders te beschouwen, dan als een internationaal, wettelijk gesanetionneerd, adviseerend college, uit en door de onderwijzers gekozen en dat de spil moet worden van de op paedagogisch gebied verbonden natiën. Doch er zal wel niemand in ernst meenen, dat een dusdanig lichaam als door een Europeesch congres in 't leven zou getooverd kunnen worden. Die raad toch, hoewel bedoeld als het mid del bij uitnemendheid ter bevordering van den humanitairen geest, veronderstelt uit den aard der zaak reeds een vrij hoog gewassen solidariteit, m. a. w.: zal die raad aan zijn doel kunnen beantwoorden, dan moet hij als van zelf uit den drang der onderwijzers zijn ontstaan, dan moet feitelijk de samen werking der onderwijzersgroepen reeds zoo'n omvang hebben aangenomen, dat de behoefte gevoeld wordt aan de formeele instelling van een internationaal lichaam. En daartoe is noodig voortdurende verspreiding der- denkbeelden van de vereenigingdaartoe is noodig, dat de onderwijzersstand zelf, door algemeene deelname, toone, inderdaad dien weg op te willen. Maar bovendien moet zonder ophouden gezocht worden hoe 't best den -weg tot toenadering met andere staten te bewandelen en hoe vooral door ons onderwijs het opkomend geslacht dien weg te doen inslaan." Het spreekt van zelf dat een dergelijke vereeniging met zulk een doel met vele moeilijkheden te kampen heeft, en het jongste verslag van de afdeeling Amsterdam getuigt dan ook van menige teleurstelling. Maar men geeft den moed niet op en als gelukkig teeken noemde men het dat mannen bij het onderwijs zich voor haar beginsel begonnen te interesseeren. Ook in onze provincie heeft herinneren wij ons goed op eene onderwijzersverga dering, te Zierikzee gehouden, doel en strekking van die vereeniging een punt van beraadslaging uitgemaaktmen zal later daarop zeker nog terugkomen en deze belangrijke kwestie eens nader overwegen. Zij verdient dit ten minste, eerder dan haar" op zij te schuiven omdat haar voor standers zich te veel aan eene illusie over geven. Wij meenden ten minste deze ongezochte gelegenheid, door het gesprokene in den Duitschen rijksdag ons geboden, te moeten aangrijpen om op die vereeniging nog eens de aandacht te vestigen, en daardoor aan een lang geleden gedane belofte te voldoen. Reeds vroeger in het jaar 1885 wezen wij op die vereeniging; maar wij opperden toen onze bedenkingen tegen den weinig practischen zin van het streven van Pax Bumanitatehoewel wij hare goede be doeling erkenden. Wij maken ons ook nu nog geen illusie dat het doel van den heer Molkenboer spoedig bereikt zal worden. Daarvoor zijn de omstandigheden hoezeer ook veranderd sedert wij destijds onze meening schreven, vooral wijl er thans meer en meer een streven zich openbaart om kwesties door arbitrage op te lossen, nog verre van gunstig maar het streven alleen in de richting, die de heer Molkenboer uitwil, heeft zijn groot nut, vooral wanneer de onderwijzers haar invloed op de jeugd doen gelden, omdat daardoor juist de oogen kunnen geopend worden voor het gevaarlijke van een toe stand, waardoor de volkeren, trots zij den vrede willen, gemakkelijk naar den oorlog worden gevoerd, omdat men haat en twee dracht zaait, waar liefde en eendracht door wederzijdsche waardeering zoo gemak kelijk waren te bevorderen. De natuur gaat echter ook in deze nog zoo dikwijls boven de leer. Dit bleek nog niet lang geleden, toen een schrijver van een schoolboekjeiemand die zelfs voorkomt op de lijst der eerste deelnemers aan het plan van den heer Mol kenboer, toch weer voortging op de oude manier, en uit onze geschiedenis alleen die mannen verheerlijkten, welke in oorlogen hunne lauweren oogstten, terwijl vreedzame vorsten uit het huis van Oranje door hem met enkele woorden werd(n voorbijgegaan. Er ligt dus vooral voor onze onder wijzers nog een ruim veld ter bearbeiding open. Zij kunnen, brekende met den ouden sleur, hij de kinderen humane begrippen aankweek en opdat bij het tegenwoordige en het toekomende geslacht meer en meer een krachtige stroom zich openbare, waarmede de regeeriDgen, de maehthebbenden en de geestelijkheid rekening nx^ten houden. Bespreking van de algemeene stelling van Molkenboer's pogen onderling heeft zijne nuttige zijde, omdat elk goed beginsel slechts gediend wordt door wrijving van gedachten. Wat hij beoogt noemt men een utopie! Ook wij vleien ons niet met de spoedige verwezenlijking van zijn ideaal wij merken dit nogmaals op en onze meening staat op dit punt nog even vast als in 1885. Maar wat aan zijn streven ten grond slag ligt kan een levenwekkende kracht worden, die bij de keuze tusschen oorlog of vrede de weegschaal meer en meer ten gunste van den laatste kan doen overslaan. En de onderwijzers, wier steun en arbeid in deze ons eenig en alleen de laatste jaren meer dan vroeger verzoende met het be ginsel van Pax Bumanitateverliezen vooral niet uit het oog dat er een goede grondslag is om op voort te bouwenverreweg de grootste meerderheid van ieder volk toch wil den vrede. Die grondslag wordt slechts ondermijnd door het te ver gedreven begrip van vaderlandsliefde en de al te sterk geprononceerde nationale aspiratiën, waar tegen gestreden moet worden. die taak zoo ondankbaar is en voor hen daarvan de resultaten zoo weinig zichtbaar zijn. Onder de jeugd is voor hen een heilige geest te prediken, die allen volkeren ten goede kan komen. Straks wordt weder, voor de zooveelste maal het Pinksterfeest, het feest der uit storting van den Heiligen geest, gevierd en daarmee opnieuw een periode van telken jare weerkeerende christelijke feestdagen afgesloten, die aan het einde van iederen jaarkring met Kerstmis een aanvang neemt. Was hetgeen voor negentien eeuwen werd gepredikt ook niet in veler oog een utopie, en zijn wij ook thans nog niet ver verwijderd van het ideaal, door dien grooten prediker geleerd Is dat een reden om den moed te laten zakkenom niet, zelfs met weinig hoop op welslagen of met de gedachte aan een ver verwijderd succes, voort te gaan met de verbreiding van wat goed en waar is. Als wij geen idealen meer hebben, zijn wij geestelijk dood. En als er bij de mannen van het onder wijs, bij hen die een even moeilijke als gewichtige taak te vervullen hebben, geen sympathie bestaat voor het beginsel, door Molkenboer gehuldigd, en geen lust om aan de bevordering daarvan mee te werken als zij zich ontmoedigen laten, omdat de vruchten van hun arbeid niet spoedig hun in den schoot vallen, dan dan zouden wij hen geen goede paedagogen noemen want zij zeiven weten het best, hoe slechts een ideale opvatting van hun taak hun den levensmoed schraagt; omdat op zichzelf Door den heer C. Staal alhier worden als eene goede nieuwigheid iD den handel ge bracht Kindermann's patent regenerativ Gas lampen. In zijn goed gesorteerd magazijn in de Lange Delft alhier brandt sedert eenige dagen die lamp, welke volgens den fabrikant bp eenvoudige constructie en daardoor billjjken prijs zeer weinig gas gebruikt, geen roet ver oorzaakt en dus zonder het lastige en tijdroo- vende schoonmaken langen tjjd gebruikt wor den kan. Het licht, door deze lampen verspreid, is wit, rustig en gelijkmatig. Gisteren, Vrijdag avond, vergaderde, onder voorzitterschap van den heer Henri Tak, in het gewone lokaal, de leden van het departe ment Middelburg van de Maatschappij tot Nut van Algemeen. De opkomst was gering; behalve vier bestuurs leden, telden wij slechts 8 leden. Van den heer mr W. A. van Hoek was bericht ingekomen dat hp bezwaar heeft de betrekking van lid van het bestuur te aanvaarden, waarom opnieuw eene benoeming van een bestuurslid, ter voorziening in de vacature H. Tak, moet plaats hebben. Aanbevolen werden de heeren F. M. Wibaut en C. L. v. Woelderen. Eerstgenoemde werd met 9 stemmen verkozen, terwpl op den heer C. L. van Woelderen 2 stemmen waren uitgebracht. Daarna was aan de orde de bespreking van de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering van 1890. Het bestuur stelde voor den afgevaardigde vrijheid van handelen te laten bp de stemming over die punten, waaromtrent de vergadering zich niet anders uitspreekt. Dit werd goed gevonden. Achtereenvolgens werden nu de verschillende punten besproken en het mandaat voor den ,fgevaardigde dienaangaande bepaald. Aan het eind der vergadering sprak de heer Herm. Snijders een woord van afscheid aan den voorzitter, den heer Henri Tak, die aan de beurt van aftreding is, voor de behartiging der belangen van het departement en beval hem die ook in het vervolg aan. De tot kapitein bevorderde lste luitenant der infanterie J. W. Draaijer van het 8ste reg., te Deventer in garnizoen, wordt ingedeeld bp het 4de bat. van het 3de regim. te Ylissingen in garnizoen. Bp de te Driewegen gehouden verkiezing voor een lid van den raad kwamen 43 van de 68 kiezers op. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. van Loo en J. Steketee die elk 21 stemmen verkregen. Men schrijft ons In Westelijk Zuid-Beveland wordt op ver schillende plaatsen tegenspoed ondervonden met de cultuur van suikerbieten en mangel- wortels. Sommige landbouwers hebben reeds voor de tweede maal moeten overzaaien. De een schrijft de oorzaak toe aan den akker in verband met de weersgesteldheid en een ander aan gemis van kiemkracht van het zaad. Als middel tot verbetering hebben van de eerst- bedoelden aangewend het weeken van het zaad in karnemelk. Vrijdag werd genoemde streek bezocht met een volgeladen wagen met Noord-Hollandsche graskalveren, die door de landbouwers met graagte werden gekocht. Al zijn de prij zen hoog, de ondernemers hebben een goede daad verricht, wijl de meeste landbouwers geen Hollandsche markten bezoeken en detusschen- komst van handelaars of commissionairs voor aankoopen in Holland te duur vinden. Donderdag had de vergadering van inge landen van het waterschap St. Annaland plaats. Het polderbestuur had aan elk der ingelanden een gedrukt overzicht van de ontvangsten en uitgaven over 1889/90 en der begrooting over 1890/91 gezonden. Uit de rekening, eenige dagen vroeger nagezien door drie ingelanden, de heeren H. Elenbaas, L. Brupnzeel en A. Akkermans, bleek dat de ontvangsten f 8991.26, de uitgaven f 7611.49^ bedroegen. De heer P. Kodde werd tot vertegenwoordiger van Ravensoord in den dijksraad gekozen. Genoemde heer, gezworen van het waterschap, die aan de beurt van af treding was, werd met groote meerderheid tot eersten candidaat gekozen. Met hem werden in volgorde op het drietal gebracht de heeren C. van Luijk en P. Gelnk. Tot dijkbaas werd benoemd J. Moerland, in de plaats van zpn overleden vader. Nadat nog besloten was, dat ook de polder voor een gedeelte zou bijdragen tot de verbetering van de kaaibeschoeiing en na de bespreking van enkele zaken van minder aanbelang, sloot de dijkgraaf, de heer A. J. Bierens, de door 41 ingelanden of hunne ver tegenwoordigers bijgewoonde vergadering. De raad der gemeente Eede besloot in zijne jongste vergadering tot het aanvragen van een renteloos voorschot uit de provinciale kas ad 3500 voor den aanleg van een keiweg in de verlengde richting van den »Ecdetragel," aanvangende bp de keibestrating over den »Brieversweg le gedeelte" en eindigende bp het grenspad. De teruggave van bedoeld voorschot is zoo schrijft men ons verzekerd door de bijdrage der gemeente Eede, gedurende 20 jaren, voor ƒ100; door den polder Bewesten Eede bezuiden ƒ50; en den Biezenpolder ƒ25; samen ƒ175. Mocht bedoelde aanvrage verleend worden dan zal deze gemeente ongetwijfeld eerlang aangesloten worden aan. den straatweg Stroo- bruggeMiddelburg. Van 17—24 Mei. Vlissingen. Gehnwd J. F. Verschage, wed' 30 j. met E. A. Remepn, jd. 24 j. J. Groenen- berg, jm. 24 j. met A. M. S. van den Berg, jd. 22 j. H. van der Sluis, jm. 24 j. met J. van der Star jd. 17 j. Bevallen: J. P. de Kok, geb. Berger, z. N. Ladenberg, geb. Verhage, d. J. W. Prins, geb. De Leeuw, z. A. C. de Kam, geb. Nustelink, z. L. A. Nobels, geb. Haaijmans, z. E. A. Wanner, geb. Merrelaar, z. OverledenM. H. L. Alleda, d. 3 j. H. J. de Zitter, man van U. A. Nijland, 56 j. J. P. Schell, z. 7 m. P. A. Baljé, z. 4 m. J. W. Kuzée, d. 7 m. A. M. Wattez, ongeh. d. 32 j. Voor het Algemeen naar het Bijvoegsel. Overzicht verwpzen wp Het internationale mijnwerkers-congres te Jolimont stemde gisteren op voorstel van den Engelschen gedelegeerde over het begin sel van staatstusschenkomst, bij het vaststellen van den werkdag op acht uren. Eenstemmig verklaarden de Pransche, Duitsche, Oostenrpk- sche en Belgische gedelegeerden zich voor het beginsel van staatstusschenkomst. Van Enge- lands afgevaardigden stemden 21 er voor en 9 er tegen. Bjj het hem aangeboden feest te Avignon herinnerde president Carnot aan de houding der afgevaardigden van Avignon in de natio nale vergadering van 1790 en voegde daaraan toe, dat het 't tegenwoordige Frankrpk past de voorspellingen zijner voorvaderen te ver wezenlijken door de wereld te toonen, dat het altijd besloten is vooraan te schrpden op den weg tot vooruitgang, vrijheid en sociale recht vaardigheid. Om dit doel te hereiken heeft Frankrpk behoefte aan den vrede naar buiten, aan de achting der wereld en de eenheid in het binnenland. Naar men verneemt zal de rijkskanselier Von Caprivi den keizer op zpn reis naar Rusland vergezellen. In het ontwerp van begrooting, door den minister van financiën bp de Portugeesche kamers ingediend, wordt geklaagd over het financieel wanbeheer van het afgetreden p-ogres- sistisch bestuur. De tekorten sedert het jaar 1886/87 waren verdubbeld, niettegenstaande de welvaart van het land sedert de laatste 9 jaren waren toegenomen. Onder de Beiersche katholieken is een hef tige beweging ontstaan wegens een schrijven van den prinB-regent aan den aartsbisschop van Munchen om den algemeenen katholieken dag niet in de hoofdstad van Beieren te honden. De aartsbisschop voldeed aan dit verzoek. Vandaar de verontwaardiging der intransigente*!

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1