24 April. N°. 96. 1890. Donderdag BUITENLAND. 133° Jaargang. Verspreide Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingen: van 17 regels f 1.50; iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 23 April. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. Algemeen Overwicht. i 4 MDDELBllME «IIII1M. y Thermometer. Adferteatlëa j Agenten te Yliseiiigen: P. G. de Yet Mestdagh Zoo*, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: P. y. d. Peijl, te Zierikzee: A. O. de Mooij te Tholen: W. A. yan Middelburg 23 April vm. 8 n 52 gr. i Nieu^nhttnzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, eyenals de moeten des namiddags te eea nar m. 12 n 57 gr. av. 4 tl 51 gr. F. j advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, de Gebr. Belinfante, te Gravenhage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. j aan het bureau bezorgd zgn, willen Verwacht W. wind.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., Joh* F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen Bjj de te Delft gehouden verkiezing voor een lid der Tweede kamer vacature-Fabius is gekozen de heer nar. H. A. VAS JBE VEEME, anti-revolutionnair, gesteund door de katholieken, met 1393 van de 2670 geldige stemmen. Op jhr mr. A. P. C. van Karnebeek, liberaal ■waren er 1274 uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 3142. Bjj de verkiezing in 1888 werd bet aftredend lid, de beer J. C. Fabius gekozen met 1403 stemmen, terwjjl er op den heer mr. J. Gr. Gleichman (liberaal) 1247 waren uitgebracht. Het aantal kiezers bedroeg destijds 3006, terwijl er 2669 geldige stemmen waren uitge bracht. Bij kon. besluit zijn op bun verzoek eervol ontslagen als officieren by de rustende schnttery in de provincie Zeeland, le bataljon, A. Keiser, als kapitein4e bataljon, J. C. van Casteel, als kapitein. Het Dagblad noemt bet bericht, volgens hetwelk de gouverneur van Suriname, jbr De Savornin Lohman, zyn ontslag zou hebben aangevraagd, uit de lucht gegrepen. Door bet gerechtshof te Arnhem is, ter ver vulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische ljjat van aanbevelingmr Pb. W. Scholten, rechter in-de arr. rechtbank te Am sterdam mr L. U. de Sitter, rechter in de arr. rechtbank aldaar, en mr It. van de Werk, raadsheer in bet gerechtshof te Amsterdam. (St. Crt.) De rolverdeeling in Yorick, het drama, Woensdag 30 April, a. week dus, in den Mid- delburgschen schouwburg op te voeren door de Kon. Yereeniging het Nederlandsch tooneel van Amsterdam, is als volgtYorick de hr Louis Bouwmeester; Alice, zyne vrouw, mw Theo FrenkelBouwmeester; Edmond, zyn pleegzoon, de hr De JongShakespeare de br Spoor Walton de hr Yan Schoonhovende auteur van een nieuw drama de hr Schwab en de regisseur de hr Wensma. De heer Willem van Zuylen heeft gehoor gevend aan eene vriendelijke wenk uit Mid delburg, een kleine wijziging gebracht in zyn tournée. De Maandag avond bleek voor onze gemeente een minder gunstige te zyn en daarom zal hy Dinsdag 6 Mei hier optredenen Maandag te voren te Ylissingen zyne voor stelling geven. De 6de aflevering van den tweeden jaar gang van het Maandblad voor muziek bevat Wagner's beteekenis als schryver, door J. A. H. baron van Zuylen van Nyevelt; Kritiek, Iets over schouwburgbezoek en akoastiek; De Missa Solemnis van Beethoven, door Marie Berdenis van Berlekom; Oude Sleutels door J. A. H. v. Z. v. N. en berichten. Aan onderstaande gemeenten is voor eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs boven de vergoeding van 30 pet een subsidie verleend, t. w. Burgh, van ƒ800; Clinge, van 3400 Eede, van 300 Ellewoutsdyk, van 800; Heinskenszand, van ƒ100; Kapelle,van ƒ1460; Nisse, van 1000; Retranchement, van ƒ550; Sint Jansteen, van 800 Sint Philipsland, van 1300 Stoppeldijk, van 400Westka- pelle, van ƒ1325 Zuiddorpe, van ƒ480. By den aanvang van den nieuwen cursus aan de opleiding van machinistleerlingen te Hellevoetsluis kunnen, zooals vroeger werd gemeld, 20 jongelieden geplaatst worden, waar voor zich 74 sollicitanten hebben aangemeld. Yerleden jaar waren voor 15 plaatsen 68 solli citanten. By eene Maandag te Heinkenszand ge houden verkooping van inboedels, behoorende aan twee naar Noord-Amerika vertrekkende arbeidersgezinnengingalles buitengew oon hoog, zoo zelfs dat verschillend huisraad, dat reeds jaren gebruikt was, meer opgebracht dan toen het nieuw gekocht werd. Een statenbijbel bracht o. a. 15 op. Alle vrienden en kennissen wilden, naar het scheen, een gedachtenis hebben de bezoekers en koopers waren zelfs van heinde en ver ge komen, de arbeid op den akker was door menigeen voor dit bezoek eenige uren gestaakt. Behalve huisraad werden ook geiten en kippen pep;rduur aan de man gebracht; een muil ezel werd voor 139 te gelde gemaakt. Uit Yerseke schryft men ons De Dinsdagavond gehouden raadszitting werd voor het grootste deel in beslag genomen door de behandeling van een verzoek der heeren J. Molhoek en P. Sandee alhier om een fair- bank of weegbrug te mogen plaatsen by de haven, op een nader by overeenkomst te be palen plaats. In eene vorige vergadering was een dergelijk verzoek van een paar andere ingezetenen afge wezen, omdat de by het adres genoemde plaats den raad ongeschikt voorkwam. De voorzitter deelde mede, dat de N.W. hoek by de haven den tegenwoordigen aanvragers het meest geschikt voorkwam. Nadat hy verder de voordeelen van eene weegbrug had opge somd, waar geen nadeelen tegenover staan, en nadat door verschillende sprekers als voorwaar den waren wenschelyk gekeurderfpacht voor den at te stanen grond, onderhoud van een gedeelte dijk voor de ondernemers en een officieele opgave van het gewogene aan den havenmeester ter berekening van het kaairecht werd voorgesteld een terrein van 4.50 by 4.60 M. op de genoemde plaats aan de adressanten af te staan. Doch daar had de heer Sinke bezwaar tegen, omdat z. i. by die afmetingen de weegbrug het verkeer der voertuigen op de haven kaden belemmeren zou. Daarom werd het voorstel aldus gewijzigd dat het terrein zou worden toegewezen, indien na onderzoek was gebleken, dat het bezwaar van den heer Sinke niet bestond. In dien vorm werd het voorstel met algemeene stem men aangenomen. In eene volgende vergadering zal dan ver slag van het onderzoek en een concept-overeen komst worden aangeboden. Behalve het genoemde verdient nog vermel ding: de van Ged. staten ingekomen goedkeuring der gemeente-begrooting in ontvang en uitgaat op f 24021.22, toewijzing der gem.-geldleening ad 1500 aan den eenigen inschrijver, de heeren Van Heel en Co te Goes tegen 99) proc., een verzoek van burg. en weth., aan het polderbestuur der Breede Watering gericht, om begrinting van een paar wegen, waarvan de kosten voor de gemeente by den tegen woordigen staat harer financiën te zwaar zyn, en ten slotte het ingekomen verzoek om adhesie op het bekende adres van den gemeenteraad van Roozendaal, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen, daar de raad zich niet in politieke zaken meende te moeten mengen. Van 22 en 23 April. Middelburg. Ondertrouwd A. M. van Rouve- roij van Nieuwaal, jm. 57 j. met C. G. den Haan, jd. 30 j. BevallenT. Reynierse, geb. Pouwer, z. De kapitein Van Wijk van het 7e reg. inf. te Amsterdam zal naar men ons meldt benoemd worden tot regiments-adjudant ter vervanging van den tot majoor benoemden kap.-adj. J. C. van Schermbeek. De toestand van den gepensioneerden luitenant-generaal Knoop is vooruitgaande. De hoofdingenieur van 's rijks waterstaat in Gelderland en Utrecht, te Arnhem, de heer A. L. de Bruyn Kops, verkeert tengevolge eener beroerte in een zorgvollen toestand. Op grond van het door den schuttersraad te Zutfen gewezen zachte vonnis in de be kende zaak der onderofficieren van de dd. schutterij aldaar, die zich tegenover den heer H. Evekink Jr. aan insubordinatie hadden schuldig gemaakt, heeft thans deze eervol ont slag gevraagd als kapitein by de tweede com pagnie dier schuttery. De minister van financiën heeft bepaald, dat op nader te bepalen tijd en plaats zal worden afgenomen, in de maand Juli van dit jaar, het examen voor de betrekking van sur numerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzen en wel voor vyltien plaatsen. Waar al geen gevaar in schuilt! De R.-K. Noordbrabar.de'- had dezer dagen de instelling Floralia te 's Hei'togenbosch een beetje aanbevolen en heeft dat zuur moeten boeten. Een zijner lezers toch las die aanbeveling niet zonder bevreemding, daar, volgens hem, Floralia een dochter is van het Nul en geen ander doel heeft »dan om het naturalisme te bevorderen". Doodelijk verschrikt van het denkbeeld van zoo iets verdacht te worden, haast de Nbr. zich dan ook om »volgaarne te verklaren, dat het blad door de welklinkende namen van enkele Floralia-yrienden misleid is, en dat het met den schryver van het ingez. stuk volkomeD De nog steeds stakende kolenwerkera te Amsterdam beginnen in de laatste dagen rumoeriger te worden. Zoo namen zij dezer dagen een dreigende houding aan tegenover een scheepsbevrachter, die weigerde in te gaan op een voorstel tegen een kleine verhooging het werk te hervatten. Ook werd een minder goede stemming bemerkt tegenover de Oost- zaansche werklieden, die een schip losten. De politie moest Maandag tusschenbeide komen om den vrede te herstellen. De internationale tentoonstelling van katten, welke 10 Mei te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt geopend wordt, vindt veel deelneming. Te Amsterdam heeft in de suikerfabriek De Amstel een moordaanslag plaats gehad. Een arbeider, Waay genaamd, plakte een soort manifest ter gunste van de 1 Mei-beweging aan, toen hij door den meesterknecht betrapt werd, die van het geval aangifte deed bij zyn patroons. Waay werd op staanden voet ont slagen. Hij ging heen, doch keerde eenigen tyd later terug, om zijn woede aan hem, dien hij verkeerdelijk als d bewerker van zijn on geluk beschouwde, te koelen. Met een revol ver gewapend, trad hij op den meesterknecht toe, schoot, doch miste. De man, die beter suiker dan kruit weet te behandelen, had den laadstok in den loop van het pistool laten zitten! Onmiddellijk was de dader in handen der politie, die hem echter weer heeft vrijgelaten Het N. v. d. D. schryft De politie maakt nu al sedert eenige weken jacht op hem. Maar hij is ze te slim af. Nau welijks is haar weder een zyner euveldaden ter kennis gebracht of hij heeft zich alweer aan een nieuwe schuldig gemaakt. Moordzucht bezielt hem niet. Naar zyn persoonsbeschrij ving te oordeelen hij wordt afgeschilderd als »een man met een knevel" zou men hem zich voorstellen als een gepasporteerd militair, als een ware .ijzervreter" wellicht. Maar uit de wijze, waarop hij van zijn aanzijn in dit ondermaansche openbaring geeftblijktwe zouden zeggen een onuitroeibare zucht naar andere lekkernij. Hij doet het zoo Gedreven door die demonische macht, waarvan wij spra ken, gaat hij een taartjeswinkel binnen, bestelt zooveel van dat lekkers, als maar met moge lijkheid in de grootste banketbakkersdoos kan er is altijd een zakje met suikergoed bij en laat een adres achter waar het bestelde bezorgd moet worden. Als dan later zoo'n banketbakker ze vliegen er bijna altijd in aan het opgegeven adres om zijn geld komt, verneemt hij, dat de doos even na de bezor ging door een »man met een knevel", als be rustende gezegde bezorging op een vergissing, weer terug is gehaald. De ledige doos wordt dan in het Vondelpark of zoo ergens gevonden. En ze krjjgen hem maar niet. Zondag deed hij het eens anders. Hij gaf toen geen adres op, maar gelastte, dat men hem de doos per soonlijk zou ter hand stellen in »de Brakke Grond", waar hij haastig heen moest om de veiling bij te wonen. Aan den ingang van het gebouw, in de Nes, nam hij zelf de doos in ontvangst, maar wandelde ook met zijn lekkers den anderen ingang op den O. Z.-Voorburgwal weer uit. Het ongeluk van Zaterdag in de ponton niers-kazerne te Dordrecht blijkt, bij nader onderzoek, van betrekkelijk weinig beteekenis geweest te zjjn. De toestand van den stoker der badkamer is zeer bevredigend en de ge huwde korporaal heeft zyn gewonen dienst reeds weder hervat. Ook de schade is gering, doordien de ketel in zyn geheel ia opgelichtalzoo eigenlijk geen bepaalde ontploffing ol springen van den stoom ketel. In een hofje op de Turfmarkt te 's Hage heeft iemand eerst in zijn woning woordentwist met zyn schoonvader gehad, dien hij daarna door een vensterruit duwde en afroste. Ver volgens bracht hij deze op straat in het hofje zeven steken met een mes in 't hoofd toe. De verwonde, die veel bloed had verloren, werd naar het ziekenhuis overgebracht, en de dader in hechtenis genomen. In dezelfde stad gebruikte de gerechte lijke bewaarder van een inboedel in een huis aan de Paulus Potterstraat, waarschijnlijk om den tijd en de eentonigheid van zijn postje te verdrijven, tijdens hij de wacht hield, nu en dan een glaasje sterkedrank. De bewaarder werd dronken en scheen in dien toestand behoefte te hebben aan de buitenlucht, althans hij verliet het huis. De bewoners maakten van de afwezigheid van den bewaker hunner goederen gebruik om den in boedel gedeeltelijk uit het huis te dragen en in veiligheid te brengen. De politie heeft zich dit zaakje aangetrokken. Het bericht, dat te Arnhem het lijk opge graven zou zjjn van een sinds twee jaar ver misten politieagent, blijkt onwaar te zyn. Uit goede bron toch verneemt nl. de Arnh. Crt, dat het ljjk van den agent van politie De Vries, die den 6en December 1884 des avonds werd vermist, den 12en Februari 1885 te Door- werth is aangespoeld, gerechtelijk geschouwd en aldaar begraven. Dat er een geraamte op het buiten Hulkestein gevonden is, zooals nu weder algemeen verteld wordt, is ook niet waar. Met betrekking tot de werkstaking in de Friesche venen wordt gemeld dat Dinsdag ochtend om 9 uren op het appèl te Beets 1000 werkstakers tegenwoordig waren. Besloten werd vol te houden, en een tweede appèl is bepaald op a. s, Maandag. De heer Domela Nieuwenhuis sprak hen met vuur toe en ruim 200 brooden werden uitgedeeld. Het plan bestaat, dat Zaterdag de groote verveners zullen vergaderen Sommige verveners hebben in alle eischen toe gestemd, doch geen arbeider werkt. Geenschip kan geladen worden. Betsy tot haar jongehuwde vriendin »En nu heb je zeker een leventje vol rozegeur en maneschijn Vriendin, wier tante bij haar inwoont»Tante en ik beginnen al aardig aan Karei te wennen Het is ons niets vreemd meer. Het is zoo'n kal me, bedaarde man." Betsy »0 dat is prettig De senaat der Vereenigde staten heeft het voorstel tot het houden der internationale tentoonstelling te Chicago goedgekeurd met toevoeging dat er een review over de vloot te New-York zal gehouden worden. Een gedeelte van de brug over den Ohio te Springville is ingestort150 personen vielen in het water. Vijf werden gedood en 50 ge kwetst. Voor 26 jaar werd in Zuid-Carolina een man vermoord. De zoon van den vermoorde, toen een klein kind, wijdde zyn leven geheel aan de taak den moordenaar te ontdekken. Thans schijnt hij te zijn geslaagd en is een van de aanzienlijkste mannen van Kentucky gevangen genomen, onder besehuldiging den moord te hebben gepleegd. Tegen wil en dank, ja zelfs met haar wil doch tegen haar lust blijft Ierland het blok aan het been van lord Salisbury's regeering, zooals het dit sedert jaren van elke Britsche regeering is geweest. »Plaats voor Ierland" roepen Parnell en zijn vrienden en het parle ment moet altijd weer opnieuw aan Iersche grieven en belangen den voorrang geven boven de aangelegenheden van de overige deelen van het Britsche keizerrijk. Hoe lang zal dit duren Zoo lang tot Ierland bevredigd is. Niet bevredigd door het middel van geven en nemen, door Balfour toegepast, gevangenis en armoede voor de Iersche pachters, geld en andere begunstiging voor de Iersche landlords, maar bevredigd door inwilliging van den eisch der Home Rulers en een rechtvaardige oplossing der landkwestie. Voor eenige dagen wezen wij op den tegen stand, welke Ballours Zand Purchase Bill niet alleen bij de Iersche parlementsleden maar ook bij de eigen vrienden der regeering vindt, Iersche grondeigenaars en een zekere financieele groep. Gevolg gevend aan zjjn voornemen hield Parnell Maandag avond in het parlement een uitvoerige rede, waarin hij, onder opsom ming van de gebrekeD van het regeerings- ontwerp, op verwerping aandrong. De Iersche leider sprak niet voor leege banken. Bijna geen zetel was onbezet. Gladstone van zijn ongesteldheid genezen, de markies van Harring ton van zyn reis tot herstel van gezondheid op het vasteland teruggekeerd, Dillon nauwe lijks uit Australië aangekomen, merkte men onder de aanwezigen op. Met zachte stem, op de aarzelende manier welke hem eigen is, bestreed Parnell het regeeringsontwerp en zette het zijne uiteen. Hij verwierp het eerste, lo omdat het slechts rekening houdt met 1/4 van de pachters in Ierland, en nog met de minst hulpbehoevende; 2o omdat het het Iersche crediet uitput zonder toestemming der Iersche bevolking; 3o omdat het niet voorzag in een plaatselijke contröle op de te besteden fondsen4o omdat het ingediend was op een tijdstip dat het dwangsysteem van den heer Balfour vrijheid van contract tusschen landheer en pachter onmogelijk maakten5o wijl het unfair is tegenover de in Ierland verblijf houdende land lords 6o wijl het niets helpt voor de meest be hoeftige districten 7o wijl het unfair is tegen over den Britschen taxpayer, daar de waarbor gen illusoir, onvoldoende en waardeloos zijn. Dit waren de voornaamste redenen volgens het overzicht dat de Pall Mall van Parnells rede geeft waarop hy Balfours ontwerp bestreed. De Iersche leider toonde nog aan, hoe verkeerd de werking van de Ashbourne Act, waarvan de aanhangige wet tot aankoop van grond in Ierland een uitbreiding is, geweest is. De groote landlords hebben de uitbetaalde sommen in den zak gestoken en de groote pachters waren het, die voornamelijk winst behaalden bij de faciliteiten tot aankoop van grond. Te genover Balfours ontwerp stelde daarop Par nell zyn eigen Land Bill. Onder zyn eigen partygenooten schijnt Parnell's rede niet dien indruk gemaakt te hebben, welke hij zelf er van verwachtte. Ge durende het uitspreken der rede waren de Iersche leden, anders zoo luidruchtig en uit bundig met hun cheers, als muisjes zoo stil. Na wel is waar erop gewezen te hebben dat de eerste uitwerking van Parnell's redevoerin gen nooit groot is, omdat hem de gave van het woord ontbreekt, komt ook de Pall Mali Gazette, die niet zelden meer lersch dan de Ieren is, tot het besluit, dat de indruk als geheel niet goed was, terwijl Parnell's schets van een Iersche landwet niet in haar smaak valt. Indien een Engelsch kabinet zulk een wet had ingediend, meent het blad, zouden de Ieren het overstelpt hebben met elk epitheta van verwensching, dat de Iersche verbeelding maar kon bedenken." Vlugger met het woord dan de ongekroonde koning van Ierland is de jonge monarch van Duitschland. Op het aan boord van het stoom schip Fulda van de Noordduitsche Lloyd ge houden maal, heeft keizer Wilhelm weder een van zjjn kleine redevoeringen gehouden, waar mede hij zoo gaarne de wereld bezig houdt. Hij verzekerde dat zijn streven steeds op den vrede is gericht. Handel en bedryf kunnen slechts bloeien als men zeker van den vrede is. Als vriend van alles wat op de zee betrek king heeft, vervolgt hij de verschijningen der natuur. Toen hij de eerste maal op de Oost zee dobberde waren plotseling de schepen van zijn eskader door den mist van elkander ge scheiden. Eensklaps zag men echter de Duitsche vlag uit den nevel te voorschijn komen en het es kader had weder vereenigd den koers voortgezet. Dit was hem een beeld welke donkere uren ook voor het vaderland mochten komen, toch zal Duitschland rustig voortgaande zyn doel be reiken, getrouw aan het goede beginsel»Wy Duitschers vreezen God en anders niemand op de wereld." Wanneer in de pers en het openbare leven zich vooiteekenen van gevaren openbaarden, zoo moest men kalm denken, dat het lang niet zoo erg was als het er uitzag. Men moest vertrouwen in hem stellen, dat hij den vrede zou bevorderen. En wanneer in de pers eene andere meening aan zijne woorden werd ge geven, moest men aan het oude keizerswoord denken»Een keizerswoord moet men niet verdraaien, noch op gezochte wyze verklaren." Wij vreezen dat zeer ten ongenoegen van keizer Wilhelm er altijd nog lieden zullen gevonden worden, die zich de vrijheid veroor loven even goed woorden van een keizer op juiste of onjuiste wijze te verklaren als van elk ander sterveling. Ten slotte verdient nog een ander spreker onze aandacht voor een korte maar krachtige ontboezeming. Is de Fr eis. Ztg. goed ingelicht, dan heeft Bismarck bij de ontvangst van eene deputatie uit de Centrale Vereeniging van Duitsche industrieelen op Friedrichsruh, heden voor acht dagen, zijn hart lucht gegeven. In antwoord op de betuigingen van leedwe zen van de deputatie, wijl hij zyn ontslag had genomen, merkte Bismarck met onmiskenbare opgewondenheid op, dat hem zyn ontslag was

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1