21 April. N°. 93. 133e Jaargang. 1890. Maandag BUITENLAND. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 een* per regel; Bij abonnement lagerr Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. LETTEREN EN KUNST. Jlïgemeen Overwicht. tiiDiiniii üi.siiii: on rant. Wé W ïTo i Agenten te Vlissingen: P. G.de VetMïstdagh Zoo», te Goes: A. A. W. Bolland, te Krainingcn: F. v.d.Peijl, te Zierikzee: A. O. de Mooij te 1 kolenW. A. van Middelburg 19 April vm. 8 u 45_gr. i NiEUWBNHtrijrzEN en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijoh Van Ditmab te Rotterdam, de Gebb. Belinïante, te "s Gravenhage, en A. de la Mae Azn, te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Euitenland: te Pargs en Londen, de Compagnie générale de Pnblicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, cpvolger. m. 12 n 47 gr. av. 4 u. 47 gr. F. Verwacht N. wind, Advertentiëi moeten des namiddags te een utr aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen Op het einde van het speelseizoen wordt het nog bijzonder druk op tooneelgebied in onze omgeving. Maandag 5 Mei zal, blijkens annonce in dit nommer, in onzen schouwburg de heer Willem van Zuylen optreden in een zijner beste rollen, nl. die van Vriend Fritz, in het bekende stuk van Erckmann-Chatrian. De rol van Suze zal vervuld worden door mevrouw Korlaar-Van Dam, de tooneelspeelster die in ons land deze rol creëerde. Dezelfde voorstelling wordt ook Dinsdag 6 Mei te Vlissingen en Woensdag 7 Mei te Goes in de schouwburgzaal van de Prins van Oranje gegeven. Den 29 en 30 April, telkens des avonds te 7 uurzal te Amsterdam in het Verkoop- locaal der firma Frederik Muller Co eene op kunstgebied zeer belangrijke verkooping plaats hebben. Dan zal onder de hamer ko men een deel der keurige collectie aquarellen van wijlen jhr mr W. C. M. de Jonge van Ellemeet. De catalogus van deze verkooping omvat 319 nommers; hij is op flink papier gedrukt en bevat tevens litographische afbeeldingen van de volgende aquarellende Synagoge van Johannes Bosboom Het verboden boek van David Bles Moeders hulp van Jozef Israels Op weg naar de markt van A. MollingerDe Rasieh in Boven Egypte van Gustave Richter. Ieder wien het vergund is geweest in deze collectie een blik te slaan; en deVereeni- ging Vit het volkvoor het volk had het voorrecht dit menigeen te kunnen laten doen, zal zeker met belangstelling deze verkooping van eene verzameling van zoo hooge waarde volgen. En voor wie een kjjkje wil nemen, met of zonder doel om ook een bod te doen naar dit of dat kunststukje, zjj ten slotte meegedeeld dat Zondag 27 en Maandag 28 April, van 10 tot 4 uur, in bovengenoemd lokaal gelegenheid bestaat om hetgeen verkocht wordt te bezich tigen. Algemeene vergadering van het polder bestuur van Walcheren. Zitting van heden, Zaterdagmorgen te 10 uren. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de heeren De Nood, Koene en Bakker bericht hebben ingezonden dat zij niet tegen woordig kunnen zjjn. Verder zijn nog afwezig de heeren jhr. mr. L. Schorer en P. Loeff. In de eerste plaats stelt de voorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den nieuwbenoemden commissaris, den heer W. J. Sprenger, en noodigt de heeren Van Lijnden, Cevaal en Van Westen uit zich met dat onder zoek te belasten. De commissie adviseert bij monde van den heer Van Lijnden tot toelating van den nieuw benoemden commissaris, met welk advies de vergadering zich zonder hoofdelijke stemming vereenigt. De benoemde, door den griffier binnengeleid, legt in handen des voorzitters den vereischten eed af, wordt door den voorzitter geluk ge- wenscht met zijne verkiezing en neemt daarna zitting. Hierop neemt de voorzitter het woord naar aanleiding van het overlijden van wijlen den heer J. J. I. Sprenger, in leven commissaris des polders. Door het overlijden van dat geacht lid zoo ongeveer sprak de heer Dronkers leed deze vergadering een gevoelig verlies, doch ook voor zijne kinderen was zijn heengaan een onherstelbare slag, wijl zij een liefderijk vader missen. In het maatschappelijk leven ken merkte de overledene zich door naarstige plichts betrachting, terwijl zijn bescheidenheid en aangename omgang hem de genegenheid van een ieder deden verwerven. Bij de herinnering aan het vele goede, gedu rende ongeveer 50 jaren in verschillende be trekkingen tot den polder verricht, zal de dood van den heer Sprenger door de leden der ver gadering zeer betreurd en zijne nagedachtenis in eere gehouden worden. Nog is overleden de bode des polders J. E. van Andel. Ofschoon zijne gezondheid in den laatsten tijd niet gunstig was, was zijn over lijden toch onverwacht. Ook voor zijne naaste betrekkingen, voor wie hij deed wat in zijn vermogen was, is het verlies groot. Gedurende bijna 28 jaren bewees Van Andel zijne diensten aan den polder en was bjj een trouwe wachter over diens lokalen. Gaarne brengt de voorzitter eene dankbare hulde aan zijne nagedachtenis. Verder deelt de voorzitter mede dat door het dagelijksch bestuur tot bode benoemd is N. Noorderbroek op eene bezoldiging van 400 en 100 voor het schoonhouden der lokalen. De wed. Van Andel blijft tot 1 Mei in het polderhuis wonen tegen de bezoldiging, die haar echtgenoot ontving De personeele toe lage, die Van Andel genoot, is met zijn over lijden opgehouden. Vervolgens worden de notulen van het verhandelde in eene vorige zitting gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt door het dag. bestuur verslag uitgebracht omtrent den toestand des polders. Dit vangt aan met de mededeeling dat in den afgeloopen winter geene buitengewone rampen plaats hadden en dat de ontstane schaden niet van dien aard waren dat buitengewone mid delen tot herstel moesten worden aangevoerd. De kosten van herstel van stormschaden hebben bedragen voor deNoordwatering f 3683.23, Oostwatering f 121.83, Zuidwate ring 536.72 en Westwatering f 1104.31j, samen alzoo 5446.091. De heer Snjjders vraagt, naar aanleiding van een bjj het verslag gevoegd rapport omtrent paalworm, of dat rapport evenals het verslag wordt gedrukt. Dit wordt door den voorzitter toestemmend beantwoord. Thans wordt overgelegd de polder-begrooting voor 1890. De commissie van onderzoek der verschil lende posten, bestaande uit de heeren Van Lijnden, Cevaal en Koenen, brengt bij monde van den eerstgenoemden rapport uit, strek kende tot goedkeuring der begrooting. De heer Van Lijnden wijst er teven sop dat, nu er eenige meerdere ruimte in de geldmid delen bestaat, door het dag. bestuur iets meer voor de hoofden is uitgetrokken, wat de leden zeker met genoegen zullen opgemerkt hebben. Verder is door het bestuur nog een post van 3600 voorgedragen tot het maken van een bazaltglooiing ook dit is eene uitgaaf die zeer nuttig te achten is. Persoonlijk had de heer Van Lijnden nog een wensch. In September worden de hoofd posten vastgesteld voor de begrooting, die in Mei wordt behandeld. Vooral in het belang van de nieuw in de vergadering zitting nemende leden, maar ook ter voorlichting van de andere heeren was het, naar spreker meent, gewenscht dat het stuk, hetwelk in September geschreven wordt overgelegd, en waarin de raming der hoofdposten gemotiveerd wordt, aan de leden in druk kon worden rondgedeeld of wel, dat de daarin voorkomende mededeelingen in de memorie van toelichting tot de begrooting konden worden opgenomen. De voorzitter zegt tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar te hebben, wat ook bij geen der andere leden het geval blijkt te zijn. Hierna wordt met de behandeling der be grooting aangevangen. Zij wordt als volgt voorgesteld: Uitgaven. Hfdst. I. Uitgaven van vorige dienstjaren nihil; Hfdst. II, kosten der gewone werken, 121,643.01|, nl voor de Noordwatering 84788.691, Oostwatering f 8917.49; Zuid- watering ƒ22692.205 enWestwatering ƒ5244.62 Hfdst. III, kosten der straat- en zandwegen 9618 69 Hfdst. V, rentebetaling en aflossing van gevestigde schulden, ƒ74266.46; Hfdst. VI, bezoldiging ƒ16087.83; Hfdst. VII, kosten van inspectie ƒ700; Hfdst. VIII, kosten van onder houd van 's polders eigendommen ƒ360 Hfdst. IX, grond- en andere lasten f 1081.071 Hfdst. X, kosten van brand-, licht- en bureaubehoeften 500Hfdst. XI, druk-, bind- en schrijfloonen 550 Hfdst. XII, kosten bijhouding kadastralen legger 300Hfdst. XIII, kosten van verkie zing ƒ300; Hfdst. XIV, andere uitgaven 3400; Hfdst. XV, onvoorzien 10978.11. Ontvangsten. Hfdst. I ontvangsten wegens vroegere dien sten 7841.50; Hfdst. II opbrengst van eigen dommen en bezittingen 2188.42Hfdst. III belastingen en heffingen 216564.24, nl. gewoon dijkgeachot ad 13.50 per hectare schotbaar land en 5.30 per hectare vrijland f 215.997.23 en afwateringsgeld 570.01Hdst. IV inkomsten van verschillenden aard J 3564.37 Htdst. V in komsten van straat- en zandwegen 9623.65 en Hfdst. VI buitengewone ontvangsten nihil. De begrooting bedraagt alzoo in ontvang en uitgaat 239.785.18. Algemeene beraadslagingen worden niet ge voerd en daarop begonnen met de artikelsge- wijze vaststelling, in de eerste plaats van de uitgaven. Bij de behandeling van de kosten der gewone werken vraagt de heer Cjjsouw of het geen overweging zou verdienen bij dijkpaal 31, in plaats van de door het dag. bestuur bedoelde werken, met het oog op het afwisselend strand, een paar paalhoofden te maken. De voorzitter betwijfelt ot dit nuttiger zijn zouhjj toont aan dat in de nabijheid reeds verschillende paalreien bestaan, wijst op de groote kosten van onderhoud, die paalhoofden vorderen, en acht het daarom beter thans het voorgestelde werk te behouden. Dit wordt goedgevonden. Bij hoofdst. IV, kosten der straat-en zandwegen, zegt de heer Snijders dat hjj met genoegen gezien heeft dat door het dag. bestuur in de laatste jaren voor dit onderdeel grootere som men worden beschikbaar gesteld. In de eerste jaren, dat spreker in deze vergadering zitting had, bedroeg het bedrag van den onderhavigen post tusschen de 5000 en ƒ6000, en in den laatsten tijd varieert het bedrag tusschen ƒ8000 en ƒ9000. Spreker wenscht, ook in verband met een straks te behandelen voorstel, de vraag te doen, of de geraamde kosten van herstel, onderhoud en vernieuwing wel volstrekt noodig zijn. De voorzitter deelt mede dat van den bedoel den post niets kan gemist wordenhet cijfer is zelfs niet groot genoeg om alle herstellingen te doen, die de wegen vereischen. De betrokken post wordt zonder hoofdelijke stemming gehandhaafd. Bij hoofdstuk VII art. 31, van de inspectiën van de algemeene vergadering, het dagelijksch bestuur, den oppercommies enz. 700, vraagt de heer Snijders het woord. Indertijd heeft hjj zich de moeite gegeven met eenige collega's de verschillende wateringen te inspecteeren en hjj acht dit als commissaris des polders zoo nóodig en nuttig dat hij gaarne meer in de gelegenheid zou wezen zich persoon lijk van den bestaanden toestand te overtuigen; daarom wenscht hij aan het dag. bestuur in overweging te geven ot in het volgende jaar geen gelegenheid zou kunnen geboden worden, dat de commissarissen, die dit verlangen, tegen woordig kunnen zijn bij de inspectie van het dag. bestuur en de aanwijzing van de te ver richten werken. De post wordt zonder verdere beraadslaging goedgekeurd. Bij hoofdstuk III der inkomsten wordt het dijkgeschot vastgesteld als boven is omschreven. Zonder verdere discuasiën wordt de begrooting, op dezelide cijfers als waarop zij door het dag. bestuur is voorgesteld, met algemeene stemmen aangenomen. Nadat de gewone machtigingen aan het dag. bestuur zijn gegeven wordt aan de orde gesteld het preadvies op het verzoek van den gemeenteraad van Grijpskerke tot gedeeltelijke verlegging van den Grijpskerke—Middelburgschen straatweg. Het dag. bestuur adviseert ongunstig op het verzoek te beslissen. Uit het adres toch blijkt dat het verlangen van den gemeenteraad is dat de verlegging geschiede op kosten van den polder. Intusschen zou dit alleen het geval kunnen zijn, wanneer de tegenwoordige toe stand voor het gebruik, hetwelk de polder van den weg maakt, gevaar opleverde, wat niet ie gebleken. De kosten zouden 981.341 bedragen. De beraadslaging hierover geopend zijnde, vraagt de heer Corré ot door de te nemen be slissing de zaak is afgedaan. De voorzitter antwoordt dat het verzoek zooals het er ligt niet voor inwilliging vatbaar is, maar dat het dag. bestuur gaarne bereid is met den voor zitter van den raad van Grijpskerke in overleg te treden. -De heer Corré meent dat, wanneer de be trokken gemeenten en particulieren iets offer den, mogelijk dé polder bereid zal wezen ook iets te doen. Spreker wijst op het bedenkelijke van den betrokken weg, waar menschenlevens in ge vaar komenhij meent dat het algemeen belang in deze genoeg betrokken is om thans eene be slissing uit te lokken, waarbij de polder zich bereid verklaart een deel der kosten te dragen. De voorzitter bestrijdt dit 'denkbeeld; z. i. gaat het niet aan nu zoodanige beslissing te nemen waar men niet weet waarvoor men zijne stem geefteerst dient onderhandeld te worden en de zaak vastgesteld. De heer Corré is van eene andere meening; hij wenscht dat de polder nu beslisse eene som van 400 te zullen bijdragen. De heer Van Lynden zal voor het voorstel van het dag. bestuur stemmen, maar zou het toch wenscheljjk achten dat de zaak niet van de baan worde geschoven. Hij is van oordeel dat de raming van kosten door het dag. bestuur wel wat hoog is en bij onderling overleg iets lager kon worden gesteld. Hjj meent dat het advies van het dag. bestuur dient gevolgd maar geeft den heer Corré in overweging voor te stellen het dag. bestuur uit te noodigen om te dezer zake met het bestour van Grjjpskerke in onderhandeling te treden. De heer Snijders heeft oor voor de bezwaren van Grijpskerke maar zal toch stemmen voor het idéé van het dag. bestuur. Hij zou wen- schen dat het gemeentebestuur van Grijpskerke met het polderbestuur in overleg trede en later de zaak opnieuw hier worde ter tafel ge bracht. Hij vraagt verder of het dag. bestuur de meening deelt van den heer Corré dat nl. de bestaande weg levensgevaarlijk is, waai op de voorzitter antwoordt dat, wanneer de opge legde verplichtingen worden opgevolgd, zoo danig gevaar niet bestaat. De heer Corré verklaart eene andere meening te zijn toegedaan. Ook al worden de voorschrif ten gevolgd dan nog bljjft men blootstaan aan ongelukken. Hij handhaaft daarom zijn meening om eene beslissing te nemen en wil desnoods de genoemde som uit zjjn voorstel nemen. De heer Van der Swalme, toegevend dat de weg gevaarlijk is en dat de bepalingen het gevaar maar half keeren, zal toch voor het voorstel van het dag. bestuur stemmen, omdat hij meent dat dit de eenige weg, is die nu kan gevolgd worden. Bovendien door deze beslis sing wordt niets geprejudiceerd het gemeente bestuur kan zich met een ander voorstel tot den polder wenden en na onderhandeling kan de aak opnieuw worden behandeld. De heer Van Lynden geeft den heer Corré in overweging zijn voorstel terug te nemen. Uit de hier gevoerde discussie, die, wjjl de verga dering openbaar is, publiek zal worden ge maakt, blijkt voldoende de intentie der ver gadering. Hjj acht het daarom het best het voorstel van het dag. bestuur aan te nemen. De- heer Corré wenscht in zoover bij zijn voorstel te blijven dat de polder zich, zonder bepaling der som, bereid verklare tot het geven eener bjjdrage. De heeren Coppoolse en Melis verklaren zich homogeen met hetgeen de heer Van Lynden heeft aangevoerd; ook zjj wenschten dat de heer Corré zijn voorstel terugneme. Niet de polder moet zich met het gemeentebestuur van Grjjps kerke in contact stellen maar wel het gemeente bestuur met het polderbestuur. De heer Corré wjjzigt zjjn voorstel nu en geeft in overweging het polderbestuur uit te noodigen in onderhandeling te treden met het gemeentebestuur van Grjjpskerke. Na discussie trekt hij echter dit voorstel in en stelt hjj de vergadering voor de wensche- lijkheid uit te spreken dat het gemeentebestuur van Grijpskerke zich in contact stelle met het polderbestuur. Daarop wordt de conclusie van het advies van het dag. bestuur in stemming gebracht en met algemeene stemmen, uitgenomen die van den heer Van der Swalme, die zich buiten stemming houdt, aangenomen. Het voorBtel van den heer Corré wordt alsnu in stemming gebracht en met 9 tegen 8 Btein- men verworpen. Tegen stemden de heeren Cysouw, Coppoolse, De Brujjn van Melis- en Mariekerke, Lambrechtsen van Ritthem, Spren ger, Snjjders, Lantsheer, Pouwer en de voorzitter. Een voorstel van het dag. bestuur om d e heul no 29 in den Boschjesweg no 13, gemeente Vlissingen, over de Halvemaanssprink door een buis te vervangen wjjd 0.456 wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Nog is aan de orde een voorstel tot het verhuren van het koetshuis in de Abdjj voor een gymnastiek lokaal aan de heeren P. B. Oost Lievense en A. R. Vermeulen dit wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De huur wordt aangegaan voor drie jaar en de huursom bepaald op ƒ52 'sjaars. Eindelijk komt nog ter tafel een verzoek van den provincialen adjudant om een lokaal in het polderhuis, dat sedert jaren ongebruikt bleef, te mogen huren. Het in orde maken van de kamer zal 25 kosten en de heer Van Aken is bereid 52 huur per jaar te betalen. Het dag. bestuur wordt gemachtigd die ver huring aan te gaan. Ten slotte deelt de voorzitter mede dat bij het doen van de voorjaarspeilingen aan de Oostwatering gebleken is dat daar nog al eenige verdieping ontstaat. Alvorens maatregelen te nemen om die verdieping tegen te gaan, wenscht het dag. best. door middel van een helmduiker een onderzoek te doen instellen waar de steenbestorting is gebleven. Vermoedeljjk zullen de kosten van het onderzoek een uitgave van 200 vorderen. Na deze mededeeling sluit de voorzitter de vergadering. Er bestaat op het oogenblik voor den Ita- liaanschen minister-president weinig reden tot tevredenheid. Indien hij poeët was, zou Crispi weldra, wanneer ten minste niet alle teekenen bedriegen, een gedicht op de wisselvalligheden van het geluk kunnen maken. Aan alle kanten begint de oppositie in het land het hoofd op te stekenaan rechter- en linkerzijde, in Lom- bardije en in Napels organiseeren zich groepen, die vjjandeljjk gezind zijn tegen de regeering van den heer Crispi. Hier is het 't triumviraat van Maglani, Tajani en Nicotera, daar Bonghi, Colombo en Alfieri di Sostegno, die front tegen de regeering maken. Sarraco maakt zich gereed tot den strijd, Luzzatti fronst de wenkbrauwen, Imbriani gaat onvermoeid voort tegen het gouvernement te agiteeren. Zelfs op het Vaticaan zijn allen niet langer voor publieke onthouding aan het politieke levenvelen wenschen het parool noch kiezers noch ver- kozenen afgeschaft te zien en dringen er op aan dat de katholieken, ten zeerste gekrenkt door Crispi's wet op de opere pie, op het staatkundig tooneel in Italië hun rol hervatten. Er is bijna geen punt der regeeringspolitiek, waarover geen klachten geheven worden. De financiën Het deficit groeit altjjd aan. Be zuinigingen Maar welke bezuinigingen zouden het tekort kunnen dekken Tot overmaat van ramp wordt de schatkist bedreigd door een crisis onder de crediet-instellingen, welke niet ophoudt door de uitzetting van eenige journalisten. Rome verkeert in den ellendig- sten financieelen toestand. Voegt hieraan nog toe de industrieele crisis, de agrarische crisis, de economische crisis, waarvan Italië meer dan eenig ander land heeft te lijden, en eindeljjk vergete men niet de teleurstelling over een kostbare koloniale onderneming, waarvoor het Italiaansche volk nimmer eenig enthousiasme heeft aan den dag gelegd. Weinig goeds verhalen de laatste berichten uit Massouah. De »trouwe" bondgenoot Menelik, die het Tigre-gebied zon onderwerpen maar altjjd onder allerlei voorwendselen zijn kruistocht verdaagde, is half weg teruggekeerd, aan de Italianen verlof gevend er de orde te herstellen en, indien de rebellen het hoofd opsteken, hen te straffen. Dat de zaken in Afrika niet voorspoedig gaan bewjjst ook het bericht, dat generaal Orero, de bevelhebber, zjjn post verlaathiervoor zullen ongetwjjfeld redenen zijn, die den heer Crispi wellicht mede zjjn zoeten slaap verstoren. Niet altjjd een gerusten slaap zal ook graaf Taaffe genieten. Menigmaal moeten hem booze droomen kwellen over de verschillende natio naliteiten, welke de Oostenrijksche monarchie met haar twisten verdeelen. Woensdag is de Czechisch-Duitsche conferentie te Weenen gesloten. Aan het einde consta teerde de minster-president Taaffe dat men het volkomen eens was geworden over de door de regeering voorgestelde wetsontwerpen betref fende de landbouwraden en de schoolraden. Hij deelde voorst zijn voornemens mede om eene kieswet voor het groot grondbezit te ontwerpen, waarbjj hjj rekening zou houden met de meeningen van beide partijen. Op dit punt is alzoo tusschen de Czechen en Duit- schers geen overeenstemming erlangd. Wil men nu de optimisten gelooven, dan belooft de conferentie de schoonste vruchten te dragen, maar velen gelooven het tegendeel. De jong-Czechen blijven haar met onverzoen- lijken haat vervolgen en verklaren dat op de eischen van het Czechische volk volstrekt geen acht is geslagen bjj de onderhandelingen. Een hunner woordvoerders maakte zich dezer dagen tot tolk van de volksmeening in Boheme door te verhalen dat het compromis eigenlijk het resultaat is van buitenlandsche invloeden en tot stand kwam in het paleis van prins Reusz, den Du itschen gezant. Indien dit het geval ware, zoo verklaarde hjj dit als het treurigste verschijnsel voor de oude roemrjjke Habsburgsche monarchie. Wat aan het protest der Jong-Czechen "bij zondere beteekenis verleent is het resultaat der verkiezing te Bunzlau, waar, zooals reeds mede gedeeld, weder de Jong-Czechen bjj de stembus over de oud-Czechen zegevierde. Een vonnis alzoo ook van de kiezers over het te Weenen gesloten compromis. Een even ongewone als te duchten opponent schjjnt de Duitsche regeering te wachten te staan. Bismarck in de oppositie! Wie had dit ooit kunnen veronderstellen Te Berljjn hebben de artikelen der Hamb. Nachr. en de mededeeling der Freis. Ztg. dat de eigenaar van het blad door Bismarck is ontvangen, diepen indruk gemaakt. Het valt de vrij-conservatieve Post moeiljjk te geicoven, dat de ex-rijkskanselier op deze wjjze wil voortgaan oppositie te voeren. Alleen de veronderstelling reeds acht zjj een beleediging voor Bismarck. In diens eigen belang toch is het ten hoogste te betreuren en tevens af te keuren, indien bladen, van welke men zegt dat zij met Bis marck in betrekking staan, aanleiding geven tot dergeljjke onderstellingen, want daardoor bevorderen zij alleen de belangen van Bismarcks tegenstanders. De Freis. Ztg verlangt, dat prins Bismarck zelf openlijk zjjn politieke denkbeelden verde- dige, hetzij in het Pruisische Heerenhuis, waar van de gewezen kanselier lid is, of in den

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1