N°. 68. 133e Jaargang. 1890. Vrijdag 21 Maart, Middelburg 20 Maart. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere iamilieberichten benevens alle dankbetuigingen va regels f 1.50 iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters - „an berekend naar plaatsruimte. District Goes. Hef tooneel. LETTEREN EN KUNST. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. MELBiiGn mum. w Thermometer. Agenten te Vlissingen: P, G. de Vet Mestdagh Zoo», te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: P. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. O. de Mooij te TholenW. A. van Advertentië* Middelburg 20 Maart vm. 8 o 43 gr* Nottwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de j moeten des namiddags te eea nir aan het bureau bezorgd zjjn, -willen opvolger.zp des avonds nog worden opgenomen m. 12 u 43 gr. av. 4 tl 43 gr. F. advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab, te Rotterdam, de Gebe. Belintante, te xs Gravenhage, en A. de la Maa Azn, te Amsterdam Verwacht Z. wind. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daobe Cie., John F. Jones, o Aantal Uitgebrachte kiezers. stemmen. Goes 687 471 Arnemuiden 135 61 's Heer Arendskerke 279 176 's Heer Abtskerke 40 25 "Wolfaartsdijk 198 131 Heinkenszand 195 103 's Gravenpolder 97 74 Kattendijke 106 63 Kloetinge 149 93 Wemeldinge 216 152 Wissekerke 267 196 Coljjnsplaat 157 124 Cortgene 106 88 41 Cats 52 Tholen 268 183 Oud-Vosmeer 152 109 Poortvliet 150 107 St. Annaland 207 155 Stavenisse 102 76 St. Maartensdijk 231 172 Scherpenisse 159 112 St. Philipsland 83 60 Totaal 4042 2772 Van onwaarde waren 60 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 1357. Gekozen is de heer mr H. W. C. Hen- clienius (A.) met 1548 stemmen. De heer J. H. C. Heijse(L.) verkreeg er 1153. Bp de vorige verkiezing op 6 Maart 1888 werden in het district Goes ingeleverd 3597 biljetten. Het aantal kiezers bedroeg 4072- Van onwaarde waren 38 stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid 1780 bedroeg. Toen werd jhr mr A. F. de Savornin Lobman gekozen met 2194 stemmen, terwijl jhr mr W. Six 1321 stemmen bekwam. Ons verwondert deze uitslag in geen enkel opzicht wij hadden niet anders verwacht zelfs de meerderheid van 400 stemmen hadden wij voorspeld. Volgens de oude lijsten bedraagt bet aantal kie zers 207 zoodat bet totaal 4051 zon bedragen. In Wolfaartsdijk is echter de nieuwe lijst gebezigd. «Het accident is voorbij, maar de kwestie bljjft", zeggen wij met Thiers. »Ik zou zeggende kwestie is voorbij maar het vooroordeel Dit waren ongeveer de slotwoorden, waarmee Woensdagavond eindigde eene zeer goed ge slaagde opvoering van S of Zvan Justus van Maurik. En wij dachten onwillekeurig terug aan een de zer dagen in een paar bladen gevoerde polemiek over de «Bloedbeschuldiging", naar aanleiding van eene lezing van den rabbijn Tal, te Arnhem gehouden. Daarin werd weerlegd eene bewering dat de joden bij sommige ge legenbeden hunne spijzen met menschelijk bloed vermengden. Die bewering kwam onlangs nog op het tapijt naar aanleiding van een werk, verschenen in Frankrijk, waar men tegenwoordig gelukkig nog met weinig succes eene anti-semieten-beweging in bet leven wil roepen. Hij, die zich daarbij vooral doet gelden, is zekere Drnmont, schrijver van La France Juive en van La dernüre Bataillein dit laatste werk verzekert hp dat, mogen de joden misschien er in slagen Frankrijk te vernietigen, zij zeiven in ieder geval ook onder de puinhoopen zullen omkomen. Drumont was wel zoo goedgunstig om zich wat gematigder dan voorheen uit te laten over de door hem aangevallen personen; want hp beschouwt hen nu met zeker medelijden als «veroordeelden." Dezelfde Drumont nu schreef een voorrede bij het werk »Over de bloedmisdaad der Joden" een boek dat vooral zekere beruchtheid en ver maardheid kreeg, omdat kardinaal Rampolla, na ontvangst daarvan, namens Z. H. den paus, den schrijver «zjjne hartelijke gelukwenschen en zijn apostolischen zegen" zond. Dit was vrij zonderling, omdat in dat boek o. m. allerlei onhebbelijke leugens omtrent de Israëlieten werden verkondigd, o. a. dat de Op grond van zeer vertrouwbare inlichtin gen kan bet Vad. verzekeren, dat het aan het Dagbl. van Nederl. gezonden bericht dat de keizer van Duitschland in Mei a. s. bij zijn doorreis naar België een bezoek aan ons land en aan Amsterdam zal brengen, volkomen uit de lucht is gegrepen. In tegenstelling van de verontrustende be richten, dezer dagen verspreid, verheugt het de N. R. Ct. te kunnen mededeelen, dat de toestand van den heer Verniers van derLoeff, lid der Tweede kamer, hoezeer altijd ernstig, niet ongunstig is en dat de vooruitzichten op herstel verbeteren. Het hoofdbestuur van den Volksbondver- eeniging tegen bet drankmisbruik, heeft zicb tot de commissarissen des konings in de onder scheidene provinciën gewend bijeen circulaire, waarin erop wordt gewezen, dat bij het ver- leenen van vergunningen boven bet maximum zeer ongelijk wordt gehandeld dat de schat ting der lokalen waar sterke drank wordt ver kocht te laag geschiedtdat de burgemeesters op lotingsdagen de drankgelegenbeden niet doen sluiten, terwijl eindeljjk door het bestuur wordt aangedrongen op tijdige sluiting en niet te vroege opening van de drankgelegenheden. Het hoofdbestuur geeft den commissarissen des konings in overweging op de een of andere wijze aan de genoemde grieven te gemoet te komen. De jongste mail uit Oost-Indië is gedateerd 15 Februari 1890. Bij bet legerbestuur in Indië is telegra- phisch bericht ontvangen, dat den 8en Febr. bij het openkappen van terrein te Atjeb gewond geraakt zijn een Europeesch fuselier en twee inlandscbe sappeurs en bij het verlaten der stelling doodelijk de kapitein van den generalen stat J. B. van Heutsz. Een ander telegram van den generaal luidde, dat de toestand van laatstgenoemden officier hoop op behoud gaf, welk bericht overeenstemt met een, ontvangen door de familie van den gewonde. Daarin wordt o. a. gemeld dat ge noemde kapitein een kogel door den arm en de linkerborst gekregen heeft. De kogel is verwijderd, maar had de long aangetast, zoodat de toestand van den gekwetste door ontsteking spoedig gevaarlijk werd. Vermoedelijk zijn genoemde verliezen geleden bij het openkappen van bet voorterrein van Pakan Kroeng Tjoet, en zijn zjj ons toegebracht Joden zich met christenbloed besmeren dat ze dit gebruiken bij de besnijdenis, dat ze er won den mee stillen enz. enz. Nu beweerde men later dat de attentie, door Z. H. aan dit boek bewezen, op eene vergissing berustteen men op het Vaticaan eigenlijk niet goed den inhoud ervan had nagegaan. Wij zouden die bewering gaarne willen aan nemen, wanneer zij niet zoo zeer streed met den ernst en de nauwgezstheid, waarmeê men onder het toezicht van den H. Stoel alles onderzoekt, teneinde aan de onfeilbaarheid niet te schaden. Geen wonder daarom dat een en ander alge meen sensatie wekte en dat ook de heer T. Tal, een zeer begaafd en bekwaam rabbijn en rede naar, te Arnhem in bet Alg. Israel. Verbond tegen die ongerijmde bloedbeschuldiging ten sterkste opkwam. Om de Joden te vervolgen heeft men wat in godsdienstzaken trouwens geen zeldzaam verschijnsel is niet opgezien tegen de meest dwaze en ongeoorloofde ver dachtmakingen, maar het verdient wel bijzon dere opmerking dat, volgens den heer Tal, in 1247 Z. H. paus Innocentius IV bij pause- ljjke bulle verklaarde volkomen overtuigd te zjjn van de valschheid dier bloedbeschuldi ging, terwijl in 1759 Z. H. paus Clemens XIII even zoo verstandig was om al den zotteklap omtrent die beschuldiging te loochenen en de Dominicaner Jesuïtenorde op te heffen. Wij zijn nu in de 19 eeuw, de verlichte eeuw en dergelijke praatjes steken weêr het hoofd op; men begint de Joden op dezelfde wijze als vroeger aan te klagen en aan dit treurige werk doen zelfs geleerde mannen mee. Alsof er in onzen tijd niet iets beters, iets veratandigers te doen is Is het daarom goed aan dergelijke bewegingen in andere landen in ons midden zooveel aandacht te schenken Toen de heer Tal beweerde dat die bloedbeschuldiging »eene uitvinding der katholieke priesters" was, vatte daarop de Tijd vuur, en bestreed hjj, met voorbijzien van de van de plaats, waar de ras geslechte vijande lijke stelling Kota Toeankoe zicb bevond. Uit Palembang is bericht ontvangen nopens een aanval door een 150 Djambiers gedaan op het etablissement te Soerolangoen in den nacht van 2 op 3 Febr. Dit is de standplaats van den controleur van de onderafdeeling Rawas. Daar er geen militaire macht ligt en geen politie is, moet de bevolking zeli de aanval lers hebben teruggeslagen. De moord, gepleegd op den heer Munder, administrateur der kina-onderneming Telaga Warna te Tjiandjar, wordt in de Indische pers druk besproken, 't Is een moord, die denken doet aan die nachtelijke aanrandingen door gewapende rooverbenden, welke men voorheen in Italiaansche en Spaansche reisbeschrijvingen placht te lezen. De beer Munder toch moet vermoord zijn door eenige uit een schuilhoek ter zijde van den weg te voorschijn gekomen Cbineezen, toen bij even voor middernacht van een bezoek aan een door een ondergeschikten opzichter beheerd perceel huiswaarts keerde. Hij had 24 wonden, waarvan er 20 ieder op zichzelf doodelijk waren. De strijd met de moordenaars moet hevig zijn geweest. Door het uitlooven eener premie van f 1000 voor de opsporing der medeplichtigen hebben de planters getoond den ernst dezer treurige gebeurtenis ten volle te beseffen. Naar nader wordt gemeld zou de moordenaar reeds gevat zijn. De mijningenieur Schelle, die onlangs zoo slecht ontvangen werd bij 't bezoek op Flores, zal opnieuw derwaarts gaan, maar thans wor den vergezeld door een compagnie van bet 10e batlj. infanterie. Het vertrek was bepaald op 5 Maart. De gouverneur van Suriname beeft aan de koloniale staten ter goedkeuring aangeboden een ontwerp-verordening, waarbij het bedrag van de belastingen, waarvan de betaling wordt vereischt om kiezer voor de staten te zijn, ge bracht wordt van 40 op f 20. Tot toelichting deelt de gouverneur o. a- mede, dat in 1889, het gevorderd bedrag van de belastingen in aanmerking genomen, 575 personen kiesgerechtigd zijn, doch dat 140 hunne belastingen niet vóór 1 Januari 1889 ten volle hadden betaald, terwijl 181 niet in het burger- register waren ingeschreven, zoodat slechts 254 op de ljjst konden worden gebracht. Bij een census van 20 zouden in dat jaar 934 personen in aanmerking zijn gekomen, doch verklaring omtrent het verstandig beleid van bovengenoemde pausen, die bewering. Zijne redactie voegde echter daarbij de opmerking dat zij «voorshands het noodig noch wenschelijk achtte deze verschillende punten voor het Nederlandsch publiek in het breede te ont wikkelen." Wij deelen die meening. Het verleden spreekt ons van vele tekortkomingen en ergerlijke bui tensporigheden, in naam van hetgeloo' gepleegd. Er is niets dat zoozeer tot zulke treurige daden prikkel! als de godsdienst. Doch waartoe ons in dat verleden verdiept Wij weten allen wat er vroeger is voorgevallen; dat verleden kan als spiegel voor het heden en de toekomst groot nut hebben. Maar laat ons toch liever al vermijden, wat den geloofshaat kan opwekken, laat ons liever zoeken naar de goede zijden van de menschen, Protestanten, Katholieken, Israëlieten of niet-geloovigenen gedachtig aan het verleden de minste vijandige gezindheid of daad met alle kracht bestrijden En vooral dat wij, Nederlanders, ons houden buiten zulk een strijd. Toen Handelsblad en Tijd een polemiek over dit punt voerden schreef de Amsterdammer dit verstandige woord «Zou het nu niet tijd worden, dat er een eind kwam aan dit gevaarlijk gekibbel «Hier in Nederland leven de Joden in vol komen rechtsgeljjkheid, zij genieten de vrijheid gelijk elk Nederlander, van anti-semitisme, van Juden-Hetze geen spoor. »De onzinnige beschuldigingen, elders door een oppervlakkig en haatdragend man tegen hen ingebracht, waren hier zoo goed als on bekend, althans vergeten werden door de zeer enkelen, meer ontwikkelden, die haar wel eens vernomen hadden, van nog minder allooi dan een sprookje beschouwdwij leefden in ons land en in onze stad in volmaakten vrede en daar komt men nu tot het openen van een debat, dat noodzakelijkerwijs hartstochten moet wakker maken, die den doodslaap schenen te zjjn ingegaan," de gouverneur berekent, met het oog op de hierboven genoemde omstandigheden, dat het aantal kiezers zou stijgen tot 413. De toestand van den heer De Veer, hoofd, redacteur van het N. v. d. D., blpft steeds zeer zorgeljjk. Door het verleenen van emeritaat aan d' Aitton te Baarland met ingang van 1 April a. s. zal de zesde vacature ontstaan in den predikantenring van Borssele. Van de tien daartoe behoorende kerkeljjke gemeenten is Heinkenszand indertijd gevoegd bjj den ring Goes, opdat de vijf predikanten de vier vacante gemeenten zouden kunnen bedienen. Met 1 April zullen van de negen gemeenten vijf va cant zijn en slechts vier een predikant bezitten, zoodat naar men ons schrijft de ring bij vernieuwing gewijzigd zal behooren te worden om in elke gemeente wekelijks eene gods dienstoefening te kunnen doen houden. De artistieke palen met de zoo fraai be werkte borden, die in de nabijheid van de school voor minvermogenden onze hoofdstraat versieren en de rijtuigmenners tot kalmte bren gen moetenbezorgden heden ochtend een armen stakker een mogelijk slechten dag. Een leurder met petroleum, waarschijnlijk diep in gedachten over een of ander verlichtings vraagstuk, kwam met zijn kar zoo nabij een der palen dat deze dicht bij den grond afbrak en voor 't oogenblik buiten dienst moest gesteld worden. De paal prijkte echter beden middag weder even statieus en bevelend als te voren. Zou bet èn uit een oogpunt van aesthetiek èn in het belang van het drukke verkeer in de Langedelft geen overweging verdienen om de op die borden staande kennisgeving over de waarde waarvan men nu toch zeker wel kan oordeelen, indien zij nut sticht, te vervangen door eene op een paar aan de huizen beves tigde, zoo mogelijk eenigszins meer sierlijk gevormde uitstesksels? In ons nommer van 13 Januari 11. maakten wij melding van eene eigenaardige kwestie over een door rijks-ambtenaren benaderd rund in eene Zuid-Bevelandsche gemeente. Wij haalden een en ander aan als bewijs dat zuivere begrippen omtrent dit punt nog vaak verre te zoeken zijndat er niet veel noodig is om een onheilig vuur aan te blazen. En dan raakte deze kwestie nog meer bet openbaar leven. Vraag eens welke ideeën omtrent dit punt nog in de meer verborgen kringen van onze maatschappelijke samenleving gekoesterd worden en men zal ontdekken dat de strijd, door Justus van Maurik in zjjn stuk S of Z aangebonden, nog altijd recht van bestaan heeft en zeker nog wel jaren lang zal behouden. Zjjn stuk is, onzes inziens, een van zjjn beste. Het geeft ons menschen van vleesch en bloed te aanschouwener worden daarin karakters geteekend zooals er zijn. Ieder, die eenigszins op de hoogte van tooneel- literatuur is, kent dit onderhoudende tooneel- spel van dien vruchtbaren schrijver, en weet dat de daarin behandelde kwestie loopt over het huwelgk tusscben een protestantsch meisje en een Israëliet. Een echtpaar bemerkt dat een zijner nichtjes, die aan huis als pupil wordt opgevoed, in nauwe betrekking staat met een vreemdeling, een jong man uit Lissabon, aangenaam van manieren, fatsoenlijk van gedrag, omtrent wien de gunstigste informaties worden ingewonnen, doch van wien men plotseling hoort dat bjj een jood is. Tante verzette zich nu ten sterkste tegen bet huwelijk oom is eene andere meening toegedaan maar mist de kracht zich tegen de vooroordeelen van zijn vrouw te verzetten. Alles wordt door tante aangewend om nichtje van besluit te doen veranderen uit haar naam wordt zelfs de betrokken persoon zijn congé gegeven, maar bij een door het meisje verzocht onderhoud blijkt dat zjj hoegenaamd niet in haar liefde aan het wankelen is gebracht. Na die verklaring verzekert haar beminde dat hij geen Jood is, dat men zich vergist heelt in den naam, hij heet Montez met een z en den persoon, omtrent wien men informaties kreeg, was lid eener Israelietische familie Monies met een s. Naar [wjj thans vernemen zal de zaak van hot eigendunkelijk terughalen van het dier Zaterdag 29 dezer door de rechtbank alhier behandeld worden. De eerste-laitenant L. C. Grotendorst, van het 5e bataljon 2e regiment infanterie te 's Bosch is overgeplaatst bjj bet algemeen depot van discipline te Ylissingen. Woensdag is te Vlissingen aangekomen een deiachemant van bet korps torpedisten te Brielle, sterk 1 sergeant, 1 korporaal en 8 min deren. Genoemd detachement, dat in den loop dezer week met nog 2 onderofficieren en 4 manschappen wordt versterkt, is belast, cm onder leiding van den eersten luitenant L. van de Velde, het wrak van bet in de Schelde ge zonken stoomschip Germania op te ruimen. Uit VlissiDgen schrijft men ons Het nieuwe gebouw voor de oefeningen van het Leger des Heils alhier is zoo goed als vol tooid. Hoewel gelegen in eene minder aan zienlijke buurt, maakt het uitwendige een zeer aangenamen indruk en brengt veel toe tot verfraaiing der Gravenstraat. Het beneden gedeelte bestaat uit eene zaal voor het houden der oefeningen, en een platformde zaal is 26 bij 9 M., met net afgewerkte zitplaatsen (banken) en ruimte voor 600 personenbet platform ia 9 bij 5 M. en is, evenals op vele plaatsen in Engeland, ampbitbeatersge wijze in gericht met ruimte voor 100 personen. De zaal zelve helt, naar bet platform, omstreeks 40 cM. af; zoodat ook de achteraanzittenden steeds gemakkelijk kunnen zien wat op het platform voorvalt. Een afzonderlijke opgang voert naar het bovengedeelte, bestemd voor woning der officie ren. De beer G. Bantjes van Amsterdam, onder wiens toezicht het gebouw is gemaakt, heeft eer van zijn werk. Hoogstwaarschijnlijk zal de inwijding plaats hebben op Zaterdag 29 dezerbjj die gelegen heid zullen er gedurende drie dagen buitenge wone meetings worden gehouden. Deze bijeen komsten worden geleid door den buitenlandschen secretaris van het leger, kolonel Nicol van Londen, vergezeld van kapitein Kantahella, een aanzienlijk en bekeerden Mahomedaanterwijl ook majoor French en adjudant Bonthuis van Amsterdam, benevens verscheidene officieren, bij de plechtigheid zullen tegenwoordig zjjn. Te Meliskerke is bjj herstemming tot lid van den raad gekozen de heer J. Koppejan met Dat hij dit niet eerder bad gezegd kwam voort uit zijn zucht om zich tegen de bekrompen opvattingen, welke omtrent zulk een geloofs verschil bestaan en haar echo in de tante vonden, te verzetten, een zucht die door tante's houding meer en meer werd geprikkeld. Alles komt dus terecht, maar Justus van Maurik heeft ongezocht de gelegenheid gehad eenige goede waarheden het publiek voor te houden, den joden de eere te geven, die hun toekomt, en tegenover sommige bekrompen christenen eenige andere te stellen met flinke ideeën. Over de opvoering door bet gezelschap Faas- sen behoeven wjj niet uit te weiden. Bjj zulk een stuk komt het vooral op een goed geheel aan. Er zijn weinig hoofdrollen en nog minder kleine bijrollen in het stuk. Ieder krijgt zjjn behoorljjk deel, maar moet daaraan ook alle zorg besteden wil de geheele opvoering er niet onder lijden. Dat dit gisteren het geval was, durven wjj gerust zeggen. Aan allen een wel verdiend compliment voor de zorg, aan spel, grime en toilet besteed. Deze voorstelling was een zeer waardig slot van een zestal opvoeringen. Dit bewezen de herbaalde, harteljjke toejuichingen van het overtalrijke publiek, dat alle rangen bezette Wjj gelooven dat het gezelschap Faassen in een volgend Beizoen wéér gerust rekenen mag op den steun van bet Middelburgsche publiek. Volgende week, Donderdag 27 Maart, eene laatste voorstelling van het gezelschap der heeren Le Gras en Haspels. Opgevoerd wordt dan de Krekel, of ook geheeten Fadetle, de kleine tooverheks, tooneelspel. Mevrouw Philomene Jonkers vervult daarin de hoofdrol.

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1