N°. 63. 133" Jaargang. 1890. Vrijdag 14 Maart. J. H. C. HEIJSE. Verwarring in de gelederen. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 13 Maart. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. Bgamfln iiii)i)i;ii!iii(.s(iii: comm. Thermometer. i Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mbstdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krnining-sn: F. v. D- Pbijl, te Zierikzee: A. O. de Mooij te TholenW. A. van Advea-Tenttëm Middelburg 13 Maart vm. 8 a 46 gr. i nibu wenhuijzen en te Terneuzen: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te eei nx r zn. 12 n 51 gr. av. 4 a 50 gr. F. i advertentie-bureau's van Nijgh Vin Ditmar te Botterdam, de Gebk. Belinïante, te "a Gravenhage, en A. de la Mae. Azn, te Amsterdam. j aan bet bureau bezorgd zjjn, -willen Verwacht Z. W. wind. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Dattbe Cie., John F. Jones, opvolger,I zjj des avonds nog worden opgenon en "Voor de verkiezing-van een 1"»I der Tweede kamer voor liet district GOE§ op Uinadag 1§ Haart bevelen wij den kiezers ten dringendste aan den lieer Lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. H. (Slot.) Het stuk, dat plotseling en zonder om wegen een bekende wondeplek der katholieke partij opnieuw aan het licht bracht, voor dr Schaeptnan een alles behalve aangename waarheid bevatte, al werd daarin ten slotte ook gewezen op het amende honorabledoor dien leider te Haarlem inzake den verplichten persoonlijken dienst gedaan, werd aan enkele katholieke bladen toegezonden door den secretaris van den Zuid- en Noord-Hotland- schen Bond van kiesvereenigingen, den heer A. Op de Laak, met verzoek het op den dag van ontvangst te plaatsen. Natuurlijk werd het van verschillende zijden bekeken men begreep niet terstond wat er mee te beginnen de Maasbode legde het terzij, maar de Tijd plaatste het in zijn geheel, met de betuiging van zijn leedwezen dat er niet vooraf gelegenheid geweest was om eens te overleggen met het bestuur van den Noord- en Zvid-Hollandschen Bond van Katholiekenom deze en gene tirade eruit te lichten. Er was, dacht dit blad, haast bij de opname. Dadelijk na die opname volgde een protest van den heer P. J. Raaymakers, secretaris voor Noord-Holland van dien Zuid- en JVoord- Hollandschen bond van Katholieke kiesvereeni gingendie beweerde dat het stuk volstrekt niet uitging van het bestuur van dien bond. De verantwoording kwam eenvoudig op re kening van den heer Op de Laak zeiven. Het Centrum, dat het stuk niet zelf ont vangen schijnt te hebben, gaf er een uit treksel uit en vond dat het opstel minder geleek op een „manifest" van een kiezers- bond, dan „opeen der vele kleine middeltjes, waarmede, sommigen om onbegrijpelijke re denen nog steeds voortgaan met at te breken, wat door de bemoeiingen van den Algemeenen bond met zooveel zorg tot heil van land en volk is tot stand gebracht." Tot juist begrip herinneren wij hier nog even dat die Algemeene bo?id onder de ka tholieken zooveel wil zijn als een Centraal comité voor de katholieke kiesvereenigiugen, wat echter tot heden nog niet al te best schijnt te gelukken. Voor de katholieke Grondwet was het stuk duidelijk en helder; al bleef er voor anderen tal van vragen te doen over. Het blad be treurde het dat de Tijd niet een dag had gewacht met de opname ervandan toch had het „doodgezwegen kunnen worden." Men ziet daaruit hoe onaangenaam dit stuk Was voor de katholieke partijhoeveel ver warring het te weeg bracht Zien wij nu nog even welken indruk het maakte op het blad, waartegen het hoofdza kelijk gericht wasde Standaard. Dit noemde het opstel „vreemd om allerlei redem" „Vooreerst omdat het in de wereld komt naar aanleiding van een Standaard- artikel. „Dan, omdat het vrij bits is tegen wat wij zouden noemen het Roomsche Centraal-Comité. Verder, omdat het zegt dat dr Schaepman amende honorable zou gedaan hebben. Voorts, omdat het een voorstelling geeft van de saamspreking, met het Antirevolutionnair Centraal-Comité gehouden, die in menig op zicht niet klopt met het proces-verbaal. Ook, omdat deze provinciale bond spreekt op een wijze, zooals alleen een Centraal-Comité zou kunnen spreken. En ten leste niet het minst, omdat er een ruilhandel in wordt Voorgeslagen, die zonderling klinkt. „Statesmanlike is het stuk zeker niet. „De lijd plaatst het dan ook wel, maar vindt het blijkbaar te zonderling, om er zóo haar naam onder te zetten. „Slechts op éen punt dient nu reeds pro test ingediend. „Dit manifest spreekt uit, dat de Standaard in haar artikel over persoonlijken dienstplicht sprak tegen beter weten in. „Hoe nu het bestuur van een provinciaal kiescomitè zichzelf zóóver kan vergeten, om publiek zulk een beschuldiging tegen de redactie van een blad te uiten, verstaan wij niet. „Reeds dit doet twijfel rijzen aan den vroeden zin van de mannen, die hier aan het woord zijn." En in een postscriptum uitte het blad nog als zijn meening dat de Algemeene bond uit de schermutseling versterkt, de Provinciale bond daarentegen verzwakt zou te voorschijn komen Men behoefde dus niet te vragen aan welke zijde de sympathie van het blad is. De verwarring zou echter nog toenemen. De Goesche katholieke kiesvereeniging, bijeen om een candidaat te stellen voor de aanstaande verkiezing, besloot, uit overwe ging dat door de katholieken volgens het program der katholieke partij in Nederland geen candidaat kan worden gesteund, die tot de invoering van den verplichten persoonlijken dienstplicht zou medewerken, den heer Keuchenius om inlichting te vragenmaar nam tegelijkertijd een be sluit inzake de veel besproken verklaring. Van al de protesten, door katholieke bladen daartegen ingebracht, doet die vereeniging alsof zij niet geschreven zijnde kwestie, of dit stuk uitgaat van den secretaris per soonlijk of van den bond zeiven, houdt zij voor uitgemaakt, en zij besloot daarom haar dank te betuigen aan het bestuur van den Zuid- en Noordhollandschen Bond voor haar krachtig optreden en de gegeven inlichtingen, en dringend al hare katholieke zuster-vereenigingen in den lande uit te noodigen haar voorbeeld bij voorkomen te volgen. Geen wonder dat het orgaan van dr. Schaepman, voor wien het gansche stuk erger nog dan een bange droom moet zijn, nog eens opmerkte dat het opstel óf uitgegaan was van den bond zeiven, öf kwam voor de particuliere rekening van den heer Op de Laak, en de conclusie der kiesvereeniging dus genomen was óf op een waar óf op een valsck praemissum. „In het eerste geval zoo schreef het blad breekt de Goesche kiesvereeniging met de traditie, die aan de christelijke par tijen de meerderheid in den lande heeft bezorgd, op aansporing van den Zuid-Noord- Hollandschen Bond, die daardoor een groole verantwoordelijkheid op zich heeft geladen. „Is de verklaring echter niet van den bond uitgegaan, dan is er nog met eere redres mogelijk, en hopen wij met goed vertrouwen dat de kiesvereeniging te Goes zal inzien, dat een besluit, genomen op valsch gebleken overwegingen, logisch vervallen is". Tot heden heelt de kies vei eeniging omtrent dit laatste nog geen bewijs van bekeering gegeven, en het Centrum komt daarom heden nogmaals op het stuk en het besluit dier vereeniging terug, en uit daarbij als zijne meening „dat het katholieke volk van Neder land recht heeft te weten, welk publiek lichaam zich aansprakelijk stelt voor de nieuwe richting in de politiek, waardoor alles op haren en snaren zou worden gezet en de programma's der katholieke kiesvereeni gingen voortaan slechts éen artikel gaan bevatten handhaving der plaatsvervangers." Het vermakelijkste van de gansche geschie denis is dat tot op dit oogenblik de eeuige personen, die licht kunnen ontsteken in deze; die kunnen uitmaken of het veelbesproken manifest bepaald is uitgegaan van het bestuur van den Zuid- en Noord-Hollandschen bond, dan wel een liefhebberij-stukje was van den heer Op de Laak, die op eigen gelegenheid aan het politiseeren is geweest, dat die eenige personen zich als spbynxen hullen in een geheimzinnig zwijgen. De leden van het bestuur van dien bond doen alsof de opgestoken, storm hun niet deert; zij laten dé hatelijkheid aan het adres van dr Schaepman rustig haar weg vinden door het land. Alleen verdient het opmerking dat de voorzitter van dien Zuid- en Koord-Hollandschen bond, de heer Bahlmann, te Katwijk eene politieke rede voering hield, waarin hij over de dienst plicht-kwestie op dezelfde wijze zich uitliet als in hetmanifest geschieddeen dat de heer Op de Laak, die daarbij tegenwoordig was, hem dank zeide voor het gesprokene en klaagde dat de Tilburgsche afgevaardigde nog niet genoeg wordt begrepen. Opmerkelijk is voor ons die gansche, verwarring stichtende, beweging. En nu geen der mannen, die daarin de hand hebben, éen woord spreken om meer licht te ontsteken, nu zien wij daarin des te duidelijker dat er wel degelijk gehandeld is met eene kennelijke bedoeling. Welke die bedoeling is Wij meenen niet ver van de waarheid te zijn als wij haar aldus omschrijven De gevoelens van den minister Bergansius voor algemeenen dienstplicht zijn algemeen bekend. Wij weten dat de nieuwe legerwetten reeds den Raad van State hebben bereikt. Het laat zich begrijpen dat zij eene gan sche reorganisatie beoogen. In verband met de richting van den mi nister en van de antirevolutionaire partij op het punt van den persoonlijken dienst plicht ligt het voor -ês hand dat met die ontwerpen in die richting een belangrijke schrede gezet zal worden. Dr. Schaepman, die zoo gaarne als Deus ex machina optreedtdie ageert en politiseert om dr. Kuijper en Lobman te vriend te houden, vooral nu de katholieken, volgens hem, nog niet hun steun kunnen missen, wil met beleid, met kalmte en omzichtigheid trachten zijne partijgenooten tot meegaan te bewegen. Hij zal, met den Algemeenen Bond achter zich, trachten dit lastig vraagstuk op te lossen. Maar ziedat is niet in den geest van een ander deel der katholieken, met mr. Bahlmann aan het hoofd, die echter op dii punt ook een nog sterker partij naast zich heeft. Nu of nooit zoo dachten dezen zeker en zij stuurden het stuk de wereld in, dat zooveel sensatie wekte, en waarin dr. Schaep man het „tot hiertoe en niet verder" wordt toegeroepen. En zoo ontstond de aanleiding tot een tooneel van verwarring onder de katho lieke partij, zooals de liberale er niet eene heeft te aanschouwen gegeven. Waar bij dat schouwspel zooveel scheuren in de partij ons te zien worden gegeven, is, naar ons inzien, ontbinding slechts een kwestie van tijd. Waar men elkaar eisehen durft stellen als in dat stuk tegenover de Standaard ge schiedt, en men tracht handel te drijven in politieke zaken, waarvoor men nog wel programma's heeft in het leven geroepen, daar getuigt het zeker niet van wederkeerige waardeering en achting. En waar die, zoo als nu blijkt, geheel ontbreken, kunnen wij in het voorgevallene slechts zien het begin van het einde, reeds zoolang voorspeld; het einde dat ons de scheiding brengen zal tus- schen twee bondgenooten, waarvan de een dan zijn heil zal moeten zoeken bij de libe ralen, die ten opzichte van algemeenen dienstplicht eerder met de anti-revolution- nairen op éen lijn staan dan met de katho lieken, al zijn er onder hen ook die vrijstellingen willen verleenen, waar het geestelijken geldt. Maar het meest belangrijke verschijnsel in deze is de krachtige oppositie, die zich openbaart tegen de politiek van dr Schaep man, wien men zonder omwegen te kennen geelt dat hij niet is de katholieke partij en aan wiens gezag als leider dus een zeer gevoelige knak is gegeven. Op het schrijven der R. K. kiesvereeniging te Goes heeft de heer Keuchenius geantwoord dat hij bereid zijn zoude een wetsvoorstel, dat het beginsel huldigde van persoonlijken dienst plicht, behoudens de noodig of billijk gebleken vrijstellingen, te ondersteunen. De heeren der kiesvereeniging hebben mr Keuchenius nog een kleinen Seitenhieb gegeven In hun brief verzochten zij, gedachtig aan zijn breedsprakigheid, hem beleefd de ge stelde vraag of nl. een wetsvoorstel tot invoering van den persoonlijken dienstplicht op zijn steun zou kunnen rekenen alleen princi pieel te willen beantwoorden met weglating van consideransen, die »ons (het bestuur der kies vereeniging) van geen dienst zijn." Dat bestuur toonde daardoor zeer practisch te zijn en zijn man te kennen. De Standaard vond natuurlijk dat de heeren niet goed deden met hun vragen. Dat blad voegde zijn bondgenooten den vriendelijken naam van remplafanten partij toe en schreef verder: »Dit mag heeten alles op éen worp zetten. Al het overige hetzelfde, of een liberaal of anti-revolutionnair regeert, mits de rempla^anten er maar blijven. En dat heet politieke wijsheid 1 Men ziet dus nu reeds uitkomen wat we zoo duidelijk mogelijk uitsprakenTer wille van de remplacj mten is de saamwerking feitelijk verbroken. Toch zal dit voor Goes geen overwegenden invloed uitoefenen. Op een totaal van ruim 4000 kiezers telt men in heel het district slechts ongeveer 650 Roomschen". De Tijd dient het anti-revolutionnaire blad even van antwoord met deze woorden »Of de Standaard van zijne zijde politieke wijs heid betracht door zijn bondgenooten van weleer uit te schelden, blijve hier onbesproken. Alleen willen wjj hier protesteeren tegen de gevolgtrekking, door De Standaard uit de han delwijze der Goesche katholieke kiesvereeni ging gemaakt. »A1 het overige hetzelfde, of een liberaal of anti-revolutionnair regeert, mits de remplafanten maar hipven", heet het in De Standaard. Het blad vergeet daarbij, naar onze meening, een en ander. Bij voor beeld lo dat naar zijn eigen bekentenis de houding der katholieke kiezers op het al of niet verkiezen van den heer Keuchenius, en derhalve op het al of niet regeeren in liberale of anti-revolutionnaire richting, van geen in vloed kan zijn 2o dat het wel eenigszins gewaagd is, aan de katholieken te verwijten dat zij »alles op éen worp zetten", terwijl De Standaard zei van een der détails op »het program" het kar dinale punt maakt, dat aan de samenwerking tusschen Roomschen en anti-revolutionnairen niet mag worden ten offer gebracht". Zooals wij in een deel der oplaag van ons vorig nbmmer meldden heeft gisteren aan het einde der zitting van de Tweede kamer de minister Mackay herhaald dat hij de alge meene leiding van de regeering bleef voe ren en niet te zijn opgetreden als koloniaal hervormer, terwijl in zake de schoolwet de heer Lohman het met hem eens is. De minister Lohman eonstateerd dat kies- rechtherziening althans dit jaar niet te wach ten isdat hij de schoolwet wil helpen uitvoe ren naar letter en geest en dat hij den vrede wil. Zijn wenschen omtrent het vrjje hooger onder wijs zijn niet gemakkelijk te verwezenlijken en zeker niet zonder hulp van de Staten-Generaal. Na eenige replieken werd het belangrijk .debat verdaagd tot heden. (Men zie Laatste be richten.) Bij kon. -besluit zjjn de heeren jhr mr F. P. van der Hoeven, Zr Ms buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof van Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, mr F. J. W. G. Snijder van Wissekerke, refe rendaris, chef der 2e afdeeling aan het minis terie van justitie, en H. W. E. Struve, inspec teur van den arbeid, benoemd tot vertegen woordigers der Nederlandsche regeering op de aanstaande internationale conferentie te Berlijn, ter beraming van maatregelen tot verbetering van het lot der arbeidende klasse. Gisteren nog in een deel van ons nommer onder Laatste berichten opgenomen. Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld is bij kon. besluit benoemd tot dijkgraaf van den So- phiapolder L. J. Boone. Yerder is J. T. Alta, arts, benoemd tot off, van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht. Gisteren, Woensdag, had aan het departe ment van justitie de eerste vergadering der inspecteurs voor den arbeid plaats. Het tooneelstuk van Marcellus Emants, dat onder de leiding eener commissie van let terkundigen door het gezelschap Kreukniet BlaaserBigot wordt ingestudeerd, heet Haar zuster. Evenals Sigrid Arnoldson heeft ook Ant. Bonman, de bekende cellist uit Utrecht, van den heer Mesdag een schilderij ten geschenke ontvangen, als een blijk van waardeering van zijn talent. De heer F. Gernsheim, de bekende toon kunstenaar te Rotterdam, is volgens het Berl. Tagebl. benoemd tot directeur van den »Stern- scher Gesangverein" te Berlijn, naar welke betrekking hij gedongen had. Te Weenen zal van Maart tot Mei 1891 een internationale muziektentoonstelling wor den gehouden. Bij de eiamens voor vrouweljjke hand werken te Breda zijn o. a. geslaagd de dames 1 J. C. C. Voorbeytel, van Bruinisse A. J. Gel derblom, van Poortvliet en P. J. Kosten, van Dreischor. Door eenige ingezetenen van Nieuwvliet is aan den raad een verzoekschrift ingediend, om bij de aanstaande benoeming van een hoofd der openbare school, de keuze te laten vallen op iemand met akte Fransch. De heer J. Ph. Hattink Jr, predikant te Leimuiden, heeft voor de beroeping naar O. en W. Souburg bedankt. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke Woensdag vierde de heer W. Te Gemptzjjn zilveren jubilé als predikant der herv. gemeente alhier. Tallooze bewijzen van hoogachting en sympathie, in den vorm van brieven, telegram men, enz., vielen hem ten deel. Ook stoffelijke bewjjzen werden hem gegeven. Yan Ambachts* heeren van Hoedekenskerke ontving de heer Te Gempt 2 kristallen karaffen met zilver ge monteerd, van vrienden en geestverwanten te Hoedekenskerke en elders eene prachtige zwart marmeren pendule met coupes en van zjjne ambtgenooten uit den Ring een boek- en plaat werk, Waarheid en Droomen, door Jonathan. Arrondissements-Kechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting der rechtbank van den 25en Maart a. zal, des namiddags te hall twee uur, behandeld worden de zaak tegen A. T. 22 jaar, geboren te Serooskerke, wonende te Middelburg, slepersknecht, ter zake dat hij op 4 December 1889, des voormiddags omstreeks halt twaalf uur, met een met zakken beladen wagen, waarvan hij voerman was, de kanaal- brug onder de gemeente Middelburg van de stadzjjde oprjjdende en den met hout beladen vrachtwagen, waarvan Pieter Lourense voerman was, die vóór hem aan de rechterzijde op ge noemde brug reed, voorbij rijdende, niet vol doende naar de linkerzijde heeft uitgehaald, waardoor zijn wagen zoo dicht bjj den wagen van Pieter Lourense kwam, dat deze, die links van zijn voertuig liep en niet meer naar de rechterzijde kon uitwjjken, tusschen de beide wagens is beiriemd geraakt, achterover is ge vallen en een der wielen van zijn eigen wagen of van dien van den beklaagde over het lichaam heeft gekregen, waardoor inwendige kneuzingen zijn ontstaaD, die onmiddeljjk zijn dood tenge volge hebben gehad. In deze zaak zjjn vanwege het openbaar mi nisterie 2 deskundigen en 9 getuigen gedagvaard. De kantonrechter te Zierikzee heeft Woens dag F. S. te Bruinisse, die zijn kaarten voor de volkstelling niet wilde aannemen, bij ver stek veroordeeld tot 2 geldboeten elk van ƒ20, elke boete bij niet betaling te vervangen doos eene hechtenis van zes dagen,

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1