LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN. ENZ. Moippii ei VerpacWnp ii Zeeland. ALGEMEEN Advertentie-Bureaug TUT DES fl IlBLELBUR&SCHE uOÜEAHT. Algemeen Overwicht. H., P. H., H. K., Vlissingen, J. P., zonder be kende woonplaats, ieder tet f 1 b. s. 1 d. J. J. v. d. V., Vlissingen tot 2 b. s. 2 d. M. P., Vlissingen tot 3 b. s. 2 d.F. J. W., Vlissingen tot 5 b. s. 2 d. En allen in de kosten van bet geding. Het Natuurkundig gezelschap albier besloot gisteren, Maandag, avond in zijn gewoon lokaal den cursus 1889/90 met eene voordracht over water en waterleidingen door den heer H. C. Pilaar, opzichter bij de uitvoering eener parti culiere waterleiding opeen landgoed bij Baarn. De spreker deelde een en ander mede om trent de verrichtingen van het water in de natuur en in het menschelijk lichaam, toonde verschillende wijzen aan hoe en waardoor het verontreinigd wordt en besprak korteljjk de wateronderzoekingen op verschillend gebied. Verder werden de filters door den spreker beschreven en eindelijk de waterleiding ver klaard en uitgelegd. Dat de voordracht zich tot het elementaire bepaalde, was,zooals de spreker mededeelde, een gevolg hiervan dat hjj van meening was geweest eene volksvoordracht te moeten honden en eerst toen het te laat was om zijn stuk om te werken tot de wetenschap kwam dat hij voor een ander publiek spreken zou. Zijne rede was dan ook zeer bevattelijk, terwijl de spreker zoo noodig door teekeningen of proeven het gesprokene verduidelijkte ot aanschouwelijk maakte. Blijkbaar heeft hij van het onderwerp eene ijverige studie gemaakt. Het lokaal, waarin de lezing werd gehouden, was goed bezet, omdat ook buiten de leden aan belangstellenden toegangskaarten waren verstrekt. Volgens de anti-revolutionnaire bladen zou de R. katholieke kiesvereeniging te Goes zich ook gewend hebben tot den heer J. H. C. Hejjse om diens gevoelen te vernemen omtrent algemeenen en persoonlijken dienstplicht. Door ingelanden van den polder Waarde is met 11 tegen 6 slemmcn besloten den bodem der sluis te verlagen. De raming der kosten bedraagt 8160. Maandag voormiddag circa half tien uur bemerkte men te Bath dat een aakschip, lig gende tegen de plaat in 't nauw van Bath, de noodvlag had geheschen. Niettegenstaande een harde zuidwestenwind gingen de twee kommiezen te water en een schippersknecht met de boot derwaarts om de oorzaak te onderzoeken en desnoods hulp te bieden. Het bleek bij hunne aankomst dat het schip was de Martin Fuóhs, schipper J. Hellinx, ge laden met ijzererts, komende van Antwerpen en bestemd naar Ruhrort. Het schip was bij het door den wind gaan door een onverwachte windvlaag overvallen, waardoor het aan den grond geraakte en ver volgens brak. Met den vloed komt het vaar tuig onder water. De schipper met vrouw, twee kinderen en twee knechts werden aan den wal gebracht. Wat zjj nog konden redden, werd met een hoogaars ook te Bath aangebracht. Schip en lading zjjn geassureerd. Zondagavond, toen te Nisse de meeste inwoners reeds ter ruste gegaan waren, had den twee vreemde jongelui de baldadigheid in eene woning enkele ruiten te vernielen en verder andere grove straatschenderpen te plegen. Zij werden door den gemeenteveldwachter op de daad betrapt en tegen hen is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Uit Zierikzee wordt ons geschreven Maandagavond vergaderde de liberale kies vereeniging. Zooals meer in kleine plaatsen geschiedt, was deze vergadering, tengevolge eener andere met dames, slecht bezocht; er waren slechts 28 leden aanwezig. Door het aftreden van den heer J. H. C. Heijse, die niot herkiesbaar was, had eene keuze van een nieuw bestuurslid plaats. Door het bestuur waren als zoodanig aanbevolen de heeren mr J. Moolenburgh en C. van der Vliet Dz Eerstgenoemde werd met algemeene stemmen, op den na in blanco, gekozen. Na rekening en verantwoording van den penningmeester kwam in behandeling een voor stel van den heer A. Bujjze Mz., reeds in eene vorige vergadering gedaan, strekkende om in het reglement de bepaling op te nemen, dat op de convocatiebiljetten der leden zullen ver meld worden de te behandelen punten en, geldt het eene reglementswijziging, de geheele tekst der voorgestelde wijziging. Nadat de heer Buijze zjjn voorstel, dat door verschillende leden werd bestreden, had inge trokken, kwam een voorstel van het bestuur in behandeling, om alleen de te behandelen punten op de convocatiebiljetten te vermelden, hetwelk met algemeene stemmen werd aangenomen. Eindelijk bracht de afgevaardigde ter Libe rale Unie rapport uit van de vergadering, dato 8 dezer, waarvan de behandelde punten aan de lezers van dit blad geene belangstelling meer kunnen inboezemen, daar deze reeds in een vorig no. zijn vermeld. De spreker knoopte echter aan zijn verslag eenige beschouwingen vast, waarvoor hem de dank der vergadering werd gebracht. Nadat nog een lid den aftredenden voorzitter, den heer Heijse, een warm woord van dank had gebracht voor al wat hp, ter bevordering der liberale zaak èn als gewoon bestuurslid èn als voorzitter dezer vergadering had verricht zeide deze den spreker dank en der vergadering voor het vertrouwen en de medewerking, hem geschonken. u. t I I Uit Bruinisse schrijft men ons De mosselvloot alhier maakte Maandag tengevolge van den hevigen west zuidwestelijken storm met sneeuw, een zeer slechte reis. Des morgens, in massa, ter visscherij uitgezeild zijn alle terug gestormd en vóór de haven ten anker moeten komen omdat het water intus- schen zoover gevallen was, dat ze daar niet meer konden binnen loopen. Onder zulke omstandigheden doet de behoefte aan eene goede vluchfhaven zich in hooge mate gevoelen. Enkele bekwamen stormschade aan zeil- en touwwerk een paar anderen hebben hun roer verloren en moesten derhalve, reddeloos als ze waren, geholpen worden om niet geheel te verongelukken. Met ingang van 1 April a. is benoemd tot assistent der posterijen te Bokstel de heer J. P. Ie Roy, thans geagreëerd klerk ten post kantore te Sluis, ter vervanging van den assistent J. J. A. H. Hetterschij, die met ingang van denzelfden datum, op verzoek, is overgeplaatst naar het postkantoor 's Hertogenbosch. Te Hulst ligt in het koffiehuis den Dubbelen Arend ter teekening een adres van adhesie aan het wetsvoorstel Bahlmann. Op dit adres werd Maandag reeds druk geteekend. Vanwege de Maatschappij van Nijverheid in het Westerkwartier (Groningen) worden eenige jeugdige landbouwers, door een toelage van 150, in de gelegenheid gesteld dezen zomer in de provincie Zeeland door te brengen tot het bestudeeren van den landbouw en aan verwante vakken in onze provincie. Voor de Maandag, ten overstaan van den notaris W. C. de Smidt, gevestigd te Schoon- dijke, geveilde hofstede, met 13 heet. 26 aren 26 cent, lands, behoeve den heer J. B. van Quckelberghe te Groede, is in massa geboden 12500, onverminderd de overname ad 200 en onraadspenningen. Tot het detachement Oost-Indische mili tairen, aan boord van het stoomschip Burge meester Den Tex, der maatschappij Nederland dat heden (Dinsdag)ochtend te Amsterdam verwacht werd, doch te IJmuiden niet kon binnenschutten, behoort o. a. de fuselier A. L. Schierhorn, een der helden, die op den 6 Mei 1889, bij de krijgsverrichtingen in Edi, den ouden roem van het Indische leger weer schit terend handhaafden. De sectie, aangevoerd door luit. Van Beuse- kom, viel, onder een overstelpend vuur, de door talrijke Atjehers bezette loopgraven aan. Schierhorn was de eerste, die de loopgraven bereikte en zi \h tusschen de Atjehers wierp en met hen handgemeen werd, onmiddellijk gevolgd door zijn vriend J. A. Minkema en zjjnen chef, luit. Van Beusekom. Na eene heftige worsteling ging de vjjand op de vlucht met achterlating van 18 dooden, en het succes van den dag was behaald. De dappere fuselier Schierhorn bekwam een klewanghouw tusschen wijsvinger en duim, twee over den rechter voorarm, vjjf gelukkig niet diepe kogelwonden in den rechterschouder en twee kogelwonden in den rechter voorarm. Hij was dus deerljjk verminkthet leger kon hem niet meer tot zijne dapperen tellen, maar vergeten werd hij daarom niet. Behalve de gratificatie is hem een jaarljjksch pensioen van 400 toegekend. Bij zjjne aankomst in ons land wacht den braven soldaat eene aangename verrassing. De tijding, dat Z. M. de Koning hem, ter beloo ning van zijn helhaftig gedrag, benoemd heeft tot ridder 4e klasse van de Militaire Willems orde, iron hem vóór zjjn vertrek uit Indië niet meer bereiken. Hjj hoort die benoeming bjj zjjne aankomst. Omtrent die aankomst meldt men ons heden uit Amsterdam Het bericht dat deze dappere soldaat van het Ned.-Ind. leger bjj zjjne aankomst in Neder land, op last van den minister van oorlog, met militaire honneurs zou ontvangen worden, had duizenden nieuwsgierigen naar het stationsplein gelokt, waar de nieuwe ridder, door een extra bootje van Ymuiden afgehaald, te ongeveer half een uur aankwam. Op het stationsplein, dat daarvoor was af gezet, bevonden zich de generaal Den Beer Poortugael, bevelhebber in de linie-Amsterdam de luitenant-kolonel plaats-commandant- Rochell met zijn twee kapiteins-adjudanten, voorts vele officieren en ridders der Militaire Willemsorde alhier in garnizoen, met de stafmuziek van het 7e regiment infanterie onder aanvoering van Zaagmans. Nauweljjks was de geridderde fuselier aan wal gestapt of hjj werd met luide bravo's van het publiek begroet, waarna de muziek de beide volksliederen speelde. Zoodra Schierhorn door den generaal was verwelkomden de meesten hem geluk hadden gewenscht met de eervolle ondevscheiding zijner benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde, begeleidde de geheele stoet den dapperen militair, die, hoe wel tameljjk invalide door de bekomen wonden er nog goed uitzag, naar het Zeemanshuis, waar kameraadschappelijk een glas gedronken werd op het welzijn van het vaderland, zjjn leger hier en het dappere Nederlandsch-Indisch, waarvan Schierhorn een sieraad was. Het diamantenvak, eenmaal in Amsterdam zoo bloeiende, is hard achteruitgegaan. Meer dan 7000 werklieden in dat vak zijn broodeloos, velen zelfs lijden gebrek. Er heeft zich eene commissie gevormd, met den burgemeester als eere-voorzitter, die een beroep doet op de offer vaardigheid harer stadgenooten om die vele gezinnen te steunen, tot weder betere tjjden aanbreken. Zjj brengt den Amsterdammers in herinnering, dat de diamantwerkers in betere tijden zoo krachtig bjjdroegen tot de welvaart en den bloei der hoofdstad, en thans het nood zakelijkste: behoorlijke voeding, kleeding en ligging missen. Onder de circulaire prjjken de namen van pastoor J. J. Burgmeyer, de predikanten N. H. Hugenholtz Jr., dr A. Kuyper, E. Laurillard, W. F. Loman, Joh. C. de Meijere, de Portug. en Hoogd. Isr. rabbjjnen I. M. Chumaceiro, dr J. H. Dunner en J. D. Wjjnkoop en de heeren A. C. Wertheim, mr F. S. van Nierop, mr C. A. J. Willeumier, Frits Olie, A. J. Stokvis en A. S. van Wezel. De heer Oscar Carré zal, na een lang durige ongesteldheid aan een zjjner oogen, thans bjjna geheel geweken, a. s. Donderdag voor het eerst in dit seizoen in den circus te Amsterdam optreden met het voorstellen der zes goudvossen. Op raad van prof. Snellen te Utrecht, zal hjj echter optreden mit één oog bedekt, ter voor koming van instuiven van zand. In den laatsten tijd werd in Den Haag gebedeld door een krachtig gebouwd man, die het medeljjden der voorbijgangers trachtte op te wekken door het 'Zingen van liederen en die, ondanks het barre weder, op den arm, naar het scheen, een zuigeling droeg. De po litie trok zich het lot van het arme schaap aan, dat zoo door weer en wind werd meegedragen, en bracht den straatzanger naar een der bu reau's van politie, waar bleek, dat het kind niets anders was dan een aangekleede pop, samengevoegd uit turven Te Zwolle ondervindt het Leger des Heils bjj zijn intrede geen aangename ontvangst. In hun gebouw werden, terwijl zjj een bjjeenkomst hielden, ruiten ingeworpen, en van eene avond- bjjeenkomst werd afgezien, omdat drie «officie- ren" door eene groote menigte werd achtervolgd, toen zij naar het station gingen om iets te gebruiken, en er zulk een volksoploop plaats had dat politie, maréchaussee en rijksveldwach ters dien moest uiteendrijven. De gemeente Driel, in den Bommeler- waard verkeert in een eigenaardigen toestand. Zonder eenige aanleiding behalve dat de politie haren plicht doet in den meest prjjzenswaar- digen zin en dat hoogere en lagere ambtena ren samenwerken om de wetten te handhaven door naar hoogere voorschriften o. a. de hand aan de drankwet te houden, schijnt daar het gepeupel zich tegen het openbaar gezag op zoodanige wijze te hebben gedragen, dat er inderdaad een toestand van regeeringloosheid is ingetreden. De lagere politiebeambten zijn door een woedende menigte uit hunne woniu- gen verdrevengelukkig had het hoofd der gemeente, door militairen te requireeren, althans eenigermate de uitvoering van kwade voorne mens beperkt. Reeds vóór acht dagen hebben de ongeregeldheden ernstig eenen aanvang genomenglazen werden verbrijzeld, politie beambten bedreigd, zoodat deze zelfs van vuurwapens moesten gebruik maken, terwijl door den kantonrechter van Zalt-Bommel nog denzelfden avond in loco een onderzoek is noodig geoordeeld en ingesteld. Het is vreemd dat de justitie geen termen schijnt gevonden te hebben om de belhamels intijds onschadelijk te maken. Zooals verwacht kon worden, is door gedeputeerde staten van Friesland beslist, dat tengevolge van de plaats gehad hebbende on regelmatigheid bij de loting der nat. militie voor de gemeente Sneek op 28 Februari jl. vroeger door ons medegedeeld eene gedeel telijke nieuwe loting zal moeten gehouden worden, nl. van den naam .Huismaa" af, waardoor 78 van de 130 jongelingen zich op nieuw aan de loting zullen moeten onderwerpen. Te Parijs is de voormalige Commune-ge neraal, Raoul du Bisson, overleden. Hij had een zeer avontuurlijk leven gehad. Meer dan dertig jaar geleden streed hij te Gaëta voor koning Frans van Sicilië, vervolgens was hij te Parijs koopman in naaimachines en caoutchouk en onder de Commune «generaal." Woensdag had te Londen de proefrit plaats met den electrischen spoortrein, langs den nieuwen Onder-Theems-tunnel van Londen Bridge naar het Zuid-Oostelijk gedeelte dei- wereldstad. In de kolenmijn Morfan te Taibach in Wales heeft eene reeks ontploffingen plaats gehad, tengevolge waarvan ongeveer 300 ar beiders bedolven zijn getaakt. Men vreest dat wel 160 omgekomen zijn. Bij het afbranden van een huis te Cóte St Michel, nabij Montreal, verloren een moederen zeven kinderen het leven. In de Spaansche provincie Murcia hebben overstroomingen plaats gehad, die groote schade hebben veroorzaakt. In het zuiden is het uit gestrooide zaad geheel verloren. -In het landverhuizersproces te Wadowice werden van de 61 aangeklaagden 31 schuldig verklaard. Op een feestconcert, door de Duitsche liedertafel te St. Petersburg gegeven en bijge woond door den keizer en de keizerin, werden o. a. oud-Nederlandsche volksliederen gezongen. De wereldtentoonstelling van 1892 te Chicago zal wanneer het plan uitvoerbaar blijkt in het hoogste gebouw gehuisvest worden dat de wereld ooit gezien heeft. Men wil nl. een toren bouwen van 1100 voet hoogte, waaraan een dak van 3000 meter middellijn aan kabels hangt, dat door geen enkelen zuil ondersteund wordt. Het zal op een groote ijzeren tent gelijken. Het terrein zal 162 Eng. bunders groot zijn het dubbele van het ter rein der Parijsche tentoonstelling. Boven dit dak zal de toren verscheidene honderden voe ten hooger dan de Eiffeltoren worden voortge bouwd. 'sGrarenliAge. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting heeft de heer Cremer verlof verkregen om op een nader te bepalen dag den minister van buitenlandsche zaken te interpelleeren over de instelling van een con sulaat te Arnojj. Bij de vervolgens voortgezette behandeling der pensioenwetten is aangenomen eene wijzi ging, door de regeering voorgesteld, waarbjj geen pensioen verleend wordt aan oude wedu wen en weezen van ambtenaren, die, nadat zij gepensioneerd of 60 jaar waren, huwden, of aan hertrouwde oude weduwen. Beslist is dat gewezen ministers geen aan spraak op pensioen voor hunne oude weduwen hebben, tenzij zij burgerlijk ambtenaar zjjn geweest. Ook is beslist tot een teruggaaf van surplus tot een maximum van 3j millioen uit het pensioenfonds aan het rijk na de tweede wetenschappelijke balans. De eindstemming over de wet op de weduwen- en weezen pensioenen is aangehouden. Daarna kwamen in behandeling de aange houden artikelen van de ambtenaars-pensioen wet. Tegen het regeeringsvoorstel tot instelling van een pensioensraad met recht van reclame door belanghebbenden en eene beslissing door den Raad van state, afdeeling geschillen van bestuur, opperde de heer Smidt vele beden kingen, die door mr Heemskerk ten deele werden bestreden. De minister van financiën en binnenland- sche zaken verdedigden het artikel betreffende den pensioensraad en verklaarden pertinent dat de bedoeling was den raad van state te hooren evenals bij bestuursgeschillen. De heer Smidt stelde als amendement voor om eenvoudig te bepalen dat, indien binnen drie maanden na het advies van den pen sioensraad belanghebbende herziening/verzocht, de koning beslist, den Raad van State, afd. voor geschillen van bestuur, gehoord op de wijze voor bestuursgeschillen bepaald. Na sterke tegenkanting door de regeering is dit amendement verworpen met 41 tegen 39 stemmen en het regeeringsartikel daarop goed gekeurd. De overige aangehouden artikelen zijn even eens goedgekeurd. Het ontweip op de kanse- larijleges is onveranderd gebleven. Morgen is de interpellatie-Van Dedem aan de orde. Londen. Het lagerhuis heeft het amende- ment-Gladstone betreffende het rapport der Parnell-commissie, na een langdurig debat, verworpen met 339 tegen 268 stemmen. IWadrid. Nieuwe vervalschingen in certi ficaten buitenlandsche schuld zijn ontdekt. Rome. De voorzitter der kamer heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken. Datum. Plaat3. Voorwerpen. Informatiën 13 Maart Vlissingen, Panden, Leenbank. 14 Middelburg, Boomen, Notarishuis. 7 II Axel, Huis, Pereken. 18 '1 Vlissingen, Huis, v. U. Pieterse 18 Veere en Strandvonderij, Burgemeest. Vrouwepolder 18 n 0.& W.Soub Afbraak en Huis, Tak. 19 u N. St. Joosl., Inspan, Tak. 19 n Baarland, Inspan, Pelle. 20 n Middelburg, verp. Bermen enz. Ontv. regist. 21 n Vlisiingen, Inboedel, De Wolff. 25 26 Middelburg, Inboedel, Tak. 26 ii Middelburg, Huis, De Vos. 27 m Middelburg, Huizen, Tak. 28 ii 0. Souburg, Huis, De Vos. 1 April Middelbt.rg, Meubels, Balans D 4. 11 Vlissingen, Huis en bouwgrond, De Wolff. 15 16 - Middelburg, Inboedel, De Vos. 25 ii N. &St. Joosl., Inspan, Loeff. 29 Serooskerke, Inspan, Tak. 30 ii Serooskerke, Inspan, Tak. 2 Mei Koudekerke, Inspan, Loeff. 13 a IJzendijke, Inspan, Hendrikse. 20 a Cadzand, Inspan, De Smidt. 29 Biervliet, Inspan, Hendrikse. S Gelegenheid tot opgaaf van annonces U ter plaatsing in alle binnen en l>ni- rjiï fenlandsclie Dagbladen. dó; Spoedige en accurate verzending is/ }-j verzekerd. =r Men behoeft slechts een afschrift van Ij een advertentie te geven, al moet deze ook in verschillende bladen worden geplaatst./ vb, De prijzen worden berekend volgens) het tarief der verschillende dagbladen sv zonder eenige verhooging. f) Briefporten worden niet in reke- ,^jning gebracht. Met keizer Wilhelm's rede aan het diner van den Brandenburger landdag houdt zich de Temps bezig. Na de overeenstemming aangetoond tö hebben tusschen 's keizers beschrijving van zjjn indrukken op reis verkregen, de uitwerking van diens droomen op de brug van een oor logsschip in volle zee onder een van tallooze sterren schitterenden hemel en zjjn bekende geestdriftvolle telegrammen aan den rjjkskan- selier van de oevers van Hellas en de «paradjjs- achtige" boorden van den Bosporus gedurende zijn reis naar het Oosten, schrijft hetFransche blad >Het zou weinig moeite kosten het wel wat oudeiwetsch romantisme van deze keizerljjke litteratuur te critiseeren. Beter loont het de moeite te constateeren, dat er door een kostbaar licht valt op den zielstoestand van een souverein, die, of men het wil of niet, een der voornaamste factoren is in den tegenwoordigen toestand van Europa en die het meer en meer schjjnt te moeten worden, naar mate de thans nog schit terende zon van den rjjkskanselier haar onder gang nadert. »In den persoon van Wilhelm II hebben Duitschland en het vasteland dit springt in het oog te doen met een natuur, die nog menige surprise voor hen bereid houdt. Men heeft van Frederik Wilhelm IY, den broeder en den voorganger van Wilhelm I op den troon van Pruisen, gezegd dat hjj een gekroond romantiker was. De leerling van dr Hintzpeter schjjnt gelijkelijk saamgesteld te zjjn uit de oude theorieën over le droit divin, moderne sociale bemoeiingen en dat Duitsche sentimenta lisme, dat nimmer overhoop lag met het meest practische realisme". Te meer aandacht verdient deze een weinig saamgestelde psychologie volgens den Temps de aandacht, wanneer men denkt aan de rol, welke het lot bestemd heeft voor den jongen erfgenaam der Hohenzollern in het conflict van belangen, dat tegenwoordig zoowel op het gebied der internationale betrekkingen is losgebroken als op het terrein der binnenlandsche sociale organisatie in elk land. Opmerkeljjk is het tevens, dat in een rijk als het Duitsche, waar de tradities der autori teit en die van het blind loyalisme zoo goed in stand zijn gebleven, het tevens gebruik is om reeds bjj hun leven machtige personen uit te kleeden en te ontleden. Bismarck veroor loofde de openbaarmaking van zjjn officieele en particuliere correspondentie; confidentieele stuk ken en geheime archieven werden voor merk waardige historische werken ten dienste gesteld. Keizer Wilhelm belast zich er mede Duitschland en Europa in te wijden in de kennis van zjjn persoonlijkheid. »Dit zijn documents humains besluit de Temps waarvan men niet anders dan met voldoening kan kennis nemen «en voldoening waarbjj de belangelooze nieuwsgierigheid van den toe schouwer den voorrang geelt aan die van den practicus, den politicus, den patriot, altjjd op merkzaam om de essentieele gegevens van het groote Europeesche probleem aan te teekenen" Tal van problema's vinden de Duitsche poli tici nog bovendien ter oplossing in de binnen landsche aangelegenheden. Zoo zoekt men te Berljjn thans naar een verklaring voor de kei zerljjke onderscheiding, den minister Von Boet- ticher verleend. Niet dat er iets opvallends in is, dat een minister, die reeds tien jaren lang zijn ambt bekleedt, de orde van den Zwarten Adelaar ontvangt, maar »men" hecht er eenige beteekenis aan, dat dit niet gebeurd is ter gelegenheid van het binnen eenige dagen te houden ordensfeest doch onmiddelljjk te voren. Sommigen meenen, jlat de heer Von Boetticher een vergeljjk tusschen den kanselier en den keizer heeft tot stand gebrachtanderen weder beschouwen de onderscheiding als een kleine vergoeding, wjjl de keizer den voorslag van den rjjkskanselier om den heer Von Boet ticher tot Pruisisch minister-president te be noemen van de hand heeft gewezen. En zoo geeft men nog menige andere verklaring even wel is men het op éen punt eens dat de onder scheiding den alter ego des rjjkskanseliers ver leend, ook eene beleefdheid jegens dezen zelf is. Al even weinig licht als er valt op de be weegredenen voor het schenken van den Zwarten Adelaar aan den heer Von Boetticher, schjjnt er ook verder in den binnenlandschen politieken toestand. Misschien zal het heldere licht vooral over de kanselierscrisis eerst aan breken na het bjjeenkomen van den rijksdag, die, naar bericht wordt, den 15en April a. zal geopend worden. Behalve de indiening van supplementaire begrootingen voor verbetering der bezoldiging van ambtenaren en voor uit gaven in Oost-Afrika verwacht men in deze voorjaarszitting voorstellen betrekkeljjk de wetgeving tot bescherming van den arbeider. Men zal daarmede dan de eerste vruchten ven de zittingen van den staatsraad leeren kennen. In ieder geval beloven 's keizers bemoeiingen op binnenlandsch sociaal gebied ter bescher ming van den arbeid uit den aard der zaak betere en spoediger resultaten op te leveren dan zjjn internationale pogingen. Heden seint zelfs Reuter uit Londen, dat liet Britsch departement van buitenlandsche zaken bjj de regeering te Berljjn stappen zal doen om de bjjeenkomst dei conferentie te verdagen. Uitstel der conferentie zou voor keizer Wilhelm, die niet gewoon is gras te laten groeien over zjjn plannen en bij de uitvoering er van zelfs niet zonder zenuwachtige overhaasting te werk gaat, ongetwjjfeld bittere teleurstelling ople veren. Maar in de school van tegenspoed wordt een karakter gevormd, ook dat van een

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 2