Maandag 10 Maart. N°. 58 133s Jaargang. BUITENLAND. Middelburg 8 Maart. Verspreide Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentien20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten benevens alle dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. RECHTZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand- Beknopte Mededeelingen. Vhermometer. Middelburg 8 Maart vm. 8 u 44 gr. n. 12 u 46 gr. av. 4 u. 46 gr. F. Verwacht Z. W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mxstdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. 0. de Mooij te TholenW. A. van j Advertentlën Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonde. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentien aan, evenals de moeten des namiddags te een nr r advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, de Gebb. Belineanie, te *s Gravenhage, en A. de la Mak Azn, te Amsterdam. j aan het bureau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen Bij kon. besluit is, zooals wij gisteren nog aan een deel onzer lezers onder Laatste berichten mededeelden, met ingang van 15 Maart a. a., benoemd tot burgemeester van Zaandijk P. K P. J. van Sloten, burgemeester van Hoofdplaat, met toekenning van eervol ontslag in laatst- gemelde betrekking. Verder zijn benoemd tot notaris binnen het arrond. Maastricht, ter standpl. Sittard, J. L. M. h. van Wessem, cand.-nctaris te Venloo; en binnen het arrond. Utrecht, ter standpl. Utrecht, W. van Diepen Jrsz., thans notaris te Laren. Nog is benoemd tot rechter in de arr.-recht- bank te Haaarlem jhr mr A. G. de Geer, thans rechter in de arr.-rechtbank te Almeloo. Bij kon. besluit is le de kapt. t'z E. L. Ebnle, op zj)d verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 2100, en van eene verhooging van dat pensioen van /1200'sjaars voor werkeljjk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen2e bevorderd tot kapt. t/z, de kapt.-luit. t/z M. J. C. Lucardie; tot kapt.-luit. t/z de luit. t/z le kl. C. H. Cornelissen; tot luit. t/z 1 kl. de luit. t/z 2e kl. T. H. de Meester, en tot luit. t/z 2e kl. de adelborst le kl. A. J. M. Nolet; 3e toegekend de titulaire rang van kapt. t/z aan de eervol uit het korps afgevoerde kapt.-luits. t/z A. de Bruyne en H. A. de Smit van den Broecke. Eindelijk is bij bet personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot paardenarts 3o kl. de gediplomeerde veearts J. M. Knipscheer. Dinsdag wordt in de Tweede kamer de be handeling van het ontwerp-pensioenwetten voortgezet. Bjj de regeering bestaat bet plan om de positie van de telegrafisten van het leger (korps ge nietroepen Utrecht) te verbeteren. Na afleg ging van een theoretisch en practisch examen in de telegrapbie zouden nl. de telegrafisten worden aangesteld op een vast traktement en voor een bepaald getal jaren. Voor bet gerechtshof te 's Hertogenbosch Werd Donderdag iu booger beroep behandeld do zaak tegen Wilhelmus Stoeldraaiers, uit Luijks-Gestel, door de rechtbank aldaar wegens moord veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Deze zaak is eene der afschuwelijkste, die in den laatsten tijd behandeld werd. Geroemde beklaagde had tot dienstbode Anna Catbarina van den Berg, zijnde zijne nicht, waarover hij oom en voogd wassedert baar 3e jaar was zij bij hem opgenomen tegen eene geringe vergoeding, en genoot sedert haar 14e j iar bij hem ƒ30 'sjaars als dienstbode. De beklaagde bad steeds de renten van een kapitaaltje van ƒ2000, dat zij geërfd had, gehouden en moest daarvan verantwoording doen, alsook de buur van 14 jaren, die hij nooit uitkeerde, daar zij in Januari 11. in het huwelijk zou treden Daartoe had bjj geen lust en besloot maar ge-, makshalve baar van kant te maken. Na eerst met haar naar de vroegmis geweest te zijn en nadat zij gebiecht had en naar huis was terug gekeerd, beveelt 'hij haar naar den dorschvloer te gaan om hout te halen, neemt een dik touw mede, dat hij achter den rug verborgen hield en volgthaarop het oogenblik dat zij zich bukte,slaat hij baar het touw om den bals, trekt baar omver met het gezicht op den grond, wurgt haar en drukt haar zoolang met geweld op den grond dat zij gestikt was. Hij had zoozeer bet voornemen opgevat haar te wur gen dat, toen zij hem biddende toeriep «Jezus Maria Joseph, dood mij niet, al mijn geld is voor jou, bid voor mij", hij het touw nog steviger aanhaalde, totdat zjj na 5 minuten dood was. Des nachts begroef bij het lijk van zjjne ongelukkige nicht en pupil. Haar aanstaande, haar niet meer ziende, ging her haalde malen onderzoek doen en kreeg telkens van hem tot antwoord, dat zij met andere personen naar Antwerpen was vertrokken, doch daaraan geen geloof hechtende, waarschuwt hjj de maréchaussées, die de misdaad ontdek ten. Met de onverschilligste koelbloedigheid verhaalde die moordenaar hoe hij alles in het werk stelde, waar en hoe zijn slachtoffer be^ graven was enz. enz. Over 8 dagen uitspraak. Heden ochtend had in bet polderhuis in de Abdij alhier de opening plaats van de op Donderdag te Middelburg en Vrijdag te Westkapelle ingeleverde stembriefjes voor de verkiez-ng van een commissaris in het polder bestuur van Walcheren in de plaats van wijlen den heer J. J. I. Sprenger. Te Middelburg werden 102 en te Westkapelle 10 stemmen, dus samen 112 stemmen inge leverd. Een briefje werd van onwaarde ver klaard, zoodat het aantal geldige stemmen 111 bedroeg. Met 98 stemmen werd gekozen de heer W. J. Sprenger te Middelburg. Verder verkregen de heeren I. Louwerse te Oostkapelle 2 stemmen en L. van Roojjen te Westkapelle, L. Bosselaar te Grjjpskerke, H. W. Allaart Cz. te Serooskerke, S. de Visser te Domburg, J. de Visser te Serooskerke, D. Lodde Lz., S. Simoiise Az. te Koudekerke, J. H. Gerlach te Middelburg, J. Houterman te Middelburg, J. Waaier te Westkapelle en J. Borsius te Middelburg ieder eene stem. Terwijl Maandag jl. het stoomschip Valk hier in lossing lag werd een der knechts door een zwaar stuk hout verwond. Hij werd ter verpleging in het gasthuis opgenomen en is daar Donderdag namiddag overleden. De man, A. O geheeten, afkomstig van Poortvliet, was slechts 26 jaar oud, ongehuwd en oppassend van gedrag. Door de afdeeling Colijnsplaat van de Noord-Bevelandsche liberale kiesvereeniging Algemeen belang is met algemeene stemmen, t. w. 21, en door de aldeeling Cats van dezelfde vereeniging met 9 stemmen tot candidaat voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede kamer in bet district Goes gesteld de heer J. H. C. Heyse, lid van Gedeputeerde staten van Zeelaad te Zierikzee. Verder is benoemd tot lid van bet bestuur der afdeeling de heer J. M. W. van Elzelingen. Onder 's Heerenboek hadden Donderdag avond na afloop der verkooping van een boe- reninspan een aantal vechtpartijen plaats tus schen jonge lieden uit verschillende gemeenten. Bij een dezer schermutselingen kwam een jongen uit Nieuwdorp met zijn voet in aanraking met een getrokken boerenzakmes, waardoor dit lichaamsdeel belangrijk werd gewond en hevig bloede. Te veel gebruik van jenever is de oorzaak van genoemde oneenigheden. Ofschoon op de plaats der verkooping geen sterkendrank verkrijgbaar is, weten de liefheb bers ervan die toch, 't blijkt immers steeds, gemakkeljjk langs anderen weg te bekomen. Bij eene verkooping van vee en landbouw gereedschap, Donderdag te St. Annaland gehou den, werden over bet algemeen flinke prijzeD besteed. Voor de paarden werd van 225 tot f 365, voor de tweejarige ƒ215 en voor een jaarling ƒ151 betaald. De melk- en kalfkoeien, die scboone exem plaren waren, golden van 200 tot 275 het jonge vee bracht f 100 tot 150 op alles zonder de 10 opcenten. De varkens waren zeer duur, de paarden over bet algemeen matig duurde landbouw-inspan bracht mede flinke prijzen op. Velen waren uit het eiland Tholen en van andere deelen uit Zeeland, zelfs uit Noord- Br abant opgekomen en dit getal zou nog grooter geweest zijn, zoo het weer zoo ongun stig niet geweest was. Daar de koopdag op het dorp plaats had, heerschte er den geheelen dag, tot zelfs in den avond, eene vroolrjke drukte. Van andere koopdagen in het eiland hoort men nog weinig. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. schrijft men ons Dezer dagen sprak ik met een veldarbeider. Hij had de opstellen, voor eenigen tijd over den toestand der plattelandsarbeiders in dit blad geschreven, gelezen, alsook het vroeger geplaatste bericht omtrent het loon der dor- schers. Het is waar, zei bij, de winter is voor ons een bange tijd, omdat onze vrouwen en meisjes dan niets kunnen verdienen en ook ons loon geringer is. En vooral dit jaar ge voelen wij dat sterkwe moeten nu voor 50 tot 60 cent veel harder werken dan andere jaren, als de oogst droog binnen gehaald is, voor een gulden en meer. Maar de zomer is voor ons niet slecht. Met kappen .en wieden verdienen we wel geen hoog loon, maar als de oogst niet tegenvalt is er voor een flink werk man wel een daalder per dag te verdienen. Een huisvader, wiens vrouw en een paar kin deren hem helpen, kan dus in den oogsttijd rekenen op 3 a 4 gulden daags. Jammer, dat die tijd zoo kort is. Maar in goede jaren is het den werkman toch mogelijk om in den zomer iets weg te leggen voor den winter. In slechte jar^n, zei de eenvoudige man, nu ja, dan is het voor iedereen slecht, maar dan zijn er toch altijd nog goede menschen. Ge loof me vrij, mijn vriend, dat er meer gehol pen wordt dan menigeen weet of maar denken durft. Naar men ons meldt hebben de onder handelingen tusschen de Belgische nationale maatschappij van buurtspoorwegen en de stoom- tram-maatBchappjj Breskens—Maldegbem, be treffende de exploitatie van de stoomtram Slui»Brugge—Heijst, eindelijk er toe geleid dat vermoedeljjk de lijn Brugge—Heijst op 17 Maart e. k., en de ljjn Sluis BruggeHeijst op 15 April e. k. in exploitatie komt. De aansluiting der Yzendijksche stoomtram maatschappij met dezelfde Belgische maat schappij schijnt eveneens verzekerd, zoodat dit jaar ook de verbinding SchoondijkeEeclo waarschijnlijk zal tot stand komen. Daardoor zal het voormalige 4e district van Zeeland aan drie kanten met het Belgische spoorwegnet zijn aangesloten. In den nacht tusschen Maandag en Dins dag zijn bij den landbouwer J. d'Herdt te St. Jansteen een groot gedeelte der kippen gestolen. Ook bij een ander is daartoe eene poging gedaan, doch door de waakzaamheid van den eigenaar niet met goeden uitslag. De daders zijn onbekend. Van 1 tot 8 Maart. Vlissingin. Gehuwd: J. A. Wanst, jm. 29 j. met B. E. Nijsen, jd. 22 j. M. de Buck, jm. 25 j. met J. Aarnoutse, jd. 27 j. Bevallen J. J. de Rujjter, geb. Bleijenberg, d. T. Chevalier, geb. Van der Hoeven, d. M. H. Stegers, geb. Van Deist, d. A. van Gent, geb. Vis, z. H. J. Harting, geb. Van Rosevelt, z- J. C. Korteweg, geb. Bevelander, d. H. J. Mon- deel, geb. Peters, z. C. Lems, geb. Wilkens, d. H. de Kam, geb. Abrahamse, z. Overleden: B. de Koster Meslier, man van L. Adriaanse, 89 j. H. Huibregtse, z. 10 m. J Jongman, d. 7 w. J. E. Wijnands, d. 4 m. M. Bardolf, wed" van A. Beukert, 54 j. D. M. de Buisonjé, vrouw van C. Hendrikse, 65 j. F. M. A. Pijl, vrouw van F. H. Loesberg, 32 j. De ooftteelc neemt op de landerijen der weesinrichting Neerbosch telken jare toe. In 1889 zijn weder een 800tal appel-, peren-, prui men-, kersen-, en notenboomen aangeplant. De weesinriebting bezit ééu boomgaard, 4 jaar ge leden geplant, welke 4 hectaren groot is, ter wijl ook nog twee kleinere stukken met vruchtboomen zijn bezet. Ook rondom de huizen en in de tuinen, waar maar een plaatsje open is, zijn vruchtboomen geplant, zoodat over een tiental jaren bjj een middelmatigen oogst, al wordt bet getal weezen nog verdubbeld, voor ben overvloed van appelen, peren, pruimen, kersen enz., op eigen grond geoogst zal kunnen worden. Te Aldeneyk bij Maaseyck, aan de rivir de Maas, die daar de grens tusschen Nederland en België vormt, woonde, naar een Duitsch blad vertelt, de Belgische schipper Pieter Claessens, die wegens smokkelen, door de Ne- derlandscbe rechtbank te Roermond tot drie maanden gevangenisstraf en eene booge geld boete was veroordeeld. Teneinde niet in aan raking te komen met de Nederlandsche overheid bleef bij steeds op Belgisch gebied, maar oefende zijn vak, om personen over de rivier te zetten, voortdurend uit. De Nederlandsche politie, die den smokkelaar gaarne bij de kladden zou nemen, hoorde dit wel, maar Claessens was haar voortdurend te slim af. Een veldwachter kreeg toen een idee; bij verkleedde zich als bedelend muzikant en trok met zijn harmonica naar Aldeneyck. Daar speelde hij voor alle huizen een deuntje, totdat hij voor het huis van Claessens kwam. Deze kwam naar buiten en gaf een cent aan den bedelaar, die hem ver zocht om hem over de Maas te willen zetten, daar hij op Nederlandscb grondgebied beter zaken hoopte te maken. De smokkel vr vol deed aan dit verzoek en na enkele minuten waren beiden aan de Nederlandsche grens daar sprong de veldwachter snel uit het schuitje, pakte de ketting er van beet en loste twee revolverschoten, waarop twee zjjner kameraads toeschoten om Claessens te arresteeren. Dit ging echter zoo gemakkelijk niet, want de man sprong in 't water en 't scheelde weinig of de harmonica-speler was bijna verdronken, toen hij zijn prooi greep. In zijn natte pak werd de smokkelaar naar Roermond overge bracht. De vraag is thans gerezen, of de veld wachter op Belgisch grondgebied mocht bedelen en of de Belgische regeering t enoegen zal nemen met de op zoo eigenaardige wijze bewerkstel ligde arrestatie van een harer onderdanen. Te Boschvoorde (Belgie) heeft een jacht wachter het lijk eener vrouw in het boscb ge vonden. 't Was dat eener arme zeventigjarige weduwe, die gewoon was hout te komen rapen. Ongelukkig was zij met den voet in een wol- venklem geraakt. Door bloedverlies en koude uitgeput was de arme vrouw in dien scbrik- keljjken toestand bezweken. Door de bekende Castle line van Lon- den-Vlissingen op Afrika zullen in den loop van Augustus of September a. twee 1ste klasse nieuwe stoomschepen van 3700 3800 ton in de vaart worden gebracht. Te Londen is een club -met z'n dertienen" opgericht. Deze vereeniging wil bewijzen, dat de angst voor het getal 13 ongegrond en bij - geloovig is en de leden zullen daarom al wat zij doen, zooveel mogelijk met dat -ongeluks getal" in verband brengen. Den 13en van elke maand houden zij vergaderingen, waar allen tegenwoordig moeten zijn het reglement beeft 13 paragrafen, die weer, waar 't kan, combi naties met dat zoo gevreesde getal treffen. Artisten en de justitie. Voor een Duit- scbe rechtbank verschjjnt in theatrale houding een oud man met lange lokken. Pres. Uw beroep Beschuldigde Tooneel- speler, humorist, dichter en declamator. Pres. U is aangeklaagd wegens bedelarij. Is u reeds vroeger veroordeeld BeschuldigdeIk weet niet. Jawel; eens, voor een kleinigheid. Lan taarns stukgeslagen. Wij kunstenaars zjjn zoo'n vroolijk volkje 1 Pres. Maar ge zijt toch her haaldelijk wegens bedelarij veroordeeld. Besch. Bedelarij Hm, als men 't zoo wil noemen 'k Had geen engagement en sprak dan wel eens de menschen aan om geld te leenen. Pres. Maar ge zijt ook wegens diefstal veroordeeld. Besch. Diefstal Och kom, na Kabale and Liebe ik was de majoor, een van mijn beste rollen was ik wat opgewonden. Ik viel in een wijnkelder en nekte een paar flesschen nu ja. Pres. Maar gisteren hebt ge dan toch gebedeld. Besch. Geheel onjuist, mijnbeer de president. Ik had een nieuw gedicht, eeD mooi ding Der zertriimmerte Racheplan Napo leons geschreven en wilde dit iemand aanbieden. De oude artist, die juist een nieuw engagement had gesloten, moest voor 7 dagen in de doos. Koor het Algemeen overzicht verwijzen wij naar het Bijvoegsel. De Duitsche dagbladen, die begrijpen, dat de zinsnede uit keizer Wilhelms rede bij het diner van den Brandenburgacben landdag: -Zij, die mij behulpzaam willen zjjn, zijn mij van harte welkomhen echter, die zich bij mijn arbeid tegenover mij plaatsen, verpletter ik" groot opzien in binnen- en buitenland moet baren, beijveren zich te verzekeren, dat deze woorden niet van beteekenis zjjn voor het buitenland, maar voor het binnenland, en de uitdrukking -verpletteren" betrekking had op gewelddadig verzet, niet op verzet met wapenen des geestes. Van veel politiek doorzicht, monarchaal ver stand of staatsmantwijsheid getuigt die zin snede van Jung Wilhelm ongetwijfeld niet. Maar het is niet de eerste keer, dat de keizer zijn neus voorbij praat 1 Uit een artikel van de Nordd. Allg. Ztg. is op te maken dat Emin pacha voor Duitschland is gewonnen en hjj bestemd is als chef der administratie over het onder Duitsch protecto raat staande Oost-Afrikaansche gebied op te treden. —Aan de Schlesische Volksztg wordt omtrent de kanselierscrisis het volgende ge seind: -De strjjd tusschen den keizer en Bismarck is te zijner tijd feitelijk ontstaan over de uit zonderingswet en is nog niet bijgelegd. De keizer wil de wet opgeven, Bismarck verzet zich daartegen. De oplossing is nog onzeker." Ook van andere zijde gelooft men, dat bjj de voortdurende conferenties tusschen den keizer en zijn kanselier onderhandeld wordt over een voortzetting van Bismarcks politiek en of niet nog een scherper socialistenwet kan verkregen worden door ontbinding van den rijksdag. De keizer daarentegen wil de socialistenwet opge ven, wijl zjj gebleken is een onbruikbaar wapen tegen de sociaal-democratie te zijn. Omtrent de ministerieele crisis in Honga rije valt nog niets definitiefs nader te melden. In het huis van afgevaardigden vroeg graaf Apponyi, lid der oppositie, aan Tisza, of het parlement zijne werkzaamheden gedurende de ministerieele crisis kon voortzetten. Tisza ant woordde, dat de verschillen van gevoelen, die zich in den boezem van het kabinet hebben voorgedaan, nog niet uit den weg zijn geruimd. Hij voegde er bij, dat wanneer er te dezer zake eene beslissing is genomen, de kamer daarvan kennis zal ontvangen. Nader wordt bevestigd dat een geschil tusschen den minister-president en zijn collega Desiler Szilagyi over bet Hongaarsch burger recht van Kossuth, den revolutionnair uit 1849 aanleiding tot de ministerieele crisis is. Tisza, afgemat door de oppositie in bet parlement, voelt zich niet krachtig genoeg om nog boven dien met zijn collega's achter de regeerings- tafel een stillen oorlog te voeren. De eigenlijke kwestie is, zooals onze lezers zich zullen herinneren, deze. Daar Kossuth, ten gevolge van zijn jarenlang verblijf te Turijn gevaar liep zijn Hongaarsch staatsbur gerschap te verliezen, verlangde de uiterste linkerzijde op het laatst van het afgeloopen jaar een speciale naturalisatie-wet voor den grooten patriot. Men dacht hierdoor tegelij kertijd den gebaten eersten minister in den val te lokken, wijl men niets anders verwachtte dan van Tisza een verklaring te hooren, welke in strijd zou zijn èf met de wenschen des volks öf met die des keizers. Toen de slimme staats man trachtte met een handigen zet den hem gezetten valstrik te ontgaan, doch de oppositie zich niet voldaan verklaarde met zjjn ant woord, beproefde hjj bij den keizer een wijzi ging in de naturalisatie-wet ten gunste van Kossuth te bewerken. Aan het bof echter keurde men deze wel willendheid van den eersten minister jegens den oud-revolutionnair, die nog altijd niet den tegenwoordigen staat van zaken in Hongarije en alzoo ook niet keizer Frans Jozef als Hon gaarsch koning erkent, af, zoodat Tisza plot seling van taktiek veranderde en op de Nieuw jaarsreceptie zijn bekenden heftigen aanval tegen Kossuth richtte, blijkbaar met het oogmerk de hofkringen te verzoenen. Zooals nu blijkt bestaat in het ministerie zelt eveneens verschil over deze kwestie. Tisza wil zijn belofte tegen over de oppositie gestand doen, Szilagyi en de overige ministers daarentegen verlangen ten scherpere naturalisatie-wet. Volgens het wetsontwerp, dat aan den nieuwen Duitschen rijksdag zal worden voor gelegd tot aanvulling van de veldartillerie der twee nieuwe onlangs gevormde legerkorpsen, zjjn er meer dan 50 nieuwe batterijen noodig. Het officieuse Boelgaarsche dagblad Swoboda bevat een krachtig artikel ten gunste van de erkenning van vorst Ferdinand. -Wanneer Turkije voortgaat doof te blijven, dreigt de Swoboda staan wij niet voor de gevolgen in." De Fransche senatoren hebben van bun plan afgezien om den minister van justitie te interpelleeren over zijn verklaringen, Maandag in de kamer betrekkelijk de wet op de druk pers afgelegd. De opbrengst der belastingen in Frankrijk gedurende Februari jl. was 4.451.100 fr. hooger dan in February 1889, en 7.812.900 fr. boven de raming. In de Deenscbe volksvertegenwoordiging is de eerste lezing ten einde gebracht van een wetsvoorstel tot het graven van een kanaal, dat de Jammerboebt met de Linfjord verbindt en het aanleggen van een haven aan de uiteinden van dezen nieuwen waterweg. De kosten, waarin de staat voor 11 millioen zou bijdragen, worden op 35 millioen kronen geraamd. Het doel, dat men met den aanleg beoogt, is in de eerste plaats om te voorkomen, dat de Deensche handel geheel teniet wordt gebracht door het kanaal, dat Noord- en Oostzee verbindtmen berekent dat 20000 schepen door bet nieuwe kanaal zullen gaan. Bovendien acht men het kanaal in een aanstaanden Duitsch-Russischen oorlog van nut. De minister van binnenlandsche zaken echte?

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1