N°. 31. 133" Jaargang. 1890. Donderdag 6 Februari. Middelburg 5 Februari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en '-ore familieberichten benevens alle dankbetuigingenva.i 17 regels f 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Broodprijzen en gemaalbelasting. LETTEREN EN KUNST, KERKNIEUWS. Thermometer. Middelburg 5 Febr. vm. 8 a 31 gr. ai. 12 u 35 gr. av. 4 u, 36 gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te Vliesingen: P. G. de Vet Mestdash Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij te TholenW. A. van Advertentie* Nibuwenhdijzen en te TerneuzenM. de Jonse. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te een uur advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmak te Rotterdam, de Gebe. Belinïante, te 's Gravenhage, en A. de la Mak Azn, te Amsterdam. 1 aan het bureau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubb Cie., John F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen (Slot.) Dat alle bakkers te Middelburg uitsluitend Zeeuwsche tarwe gebruiken, zal ik niet beweren. Velen gebruiken, zoo ik goed ben ingelicht, x/3 Zeeuwsche tarwe en s/3 zooge naamde Amerikaansche bloem. Uit het feit dat zeme'en van Middelburg o. a. naar Souburg worden uitgevoerd, blijkt reeds dat te Middelburg wel Zeeuwsche tarwe wordt gebruikt. De reden van dien uitvoer is overigens niet onaardig, daar zij eene ver klaring geeft, lioe men Aropbrood kan bakken van Amerikaansche bloem. Men meDgt nl. de zemelen door de bloem en bakt zoodoende ongebuild tarwebrood uit gebuilde bloem Vroeger bakte men bet ongebuilde brood als „krop uit den zak" (zooals het meel van den molenaar kwam) docli thans doet men de zemelen weer bij het gebuilde Amerikaansche meel. Wellicht laat zich het verschil in den prijs van het kropbrood te Koudekerke wel verklaren uit de omstandigheid dat de een nog krop „uit den zak" bakt van Zeeuwsche tarwe, de andere ook voor kropbrood meel met zemelen gebruikt. Wat boven is vermeld omtrent de brood prijzen te Middelburg vereiscbt nog eenige toelichting. In het staatje zijn bij de bakkers, die geen lid van den bond zijn, de prijzen alleen van het fijn waterbrood opgenomen; hier zij nu vermeld dat het kropbrood bij een hunner voor 10, bij een ander voor 11 cent te koop is, terwijl de twee anderen geen kropbrood verkoopen. Toen de minister zijn mededeeling in de kamer deed, was „het brood" te Middelburg niet 1 cent duurder maarbij de broodfabriek en vier bakkers 2 cent goedkooper, bij de overige bakkers even duur. De billijkheid gebiedt echter erop te wijzen dat de minister zijn inlichtingen vermoedelijk vóór December had ingewonnen en toen was de toestand een anderedestijds was het brood bij de broodfabriek en bij vier bakkers te Middel burg 1 cent goedkooper dan bij de bakkers te Vlissingen en bij de andere bakkers te Middelburg 1 cent duurder. Ook op een ander punt dient nog terug gekomen te worden Volgens den minister leverde de Middelhui gsehe broodfabriek baar brood te Vlissingen eeu cent goedkooper dan te Middelburg. Gaarne neem ik aan, dat den minister dit als een feit is medegedeeld. Doch het komt mij met alle bescheidenheid voor dat de minister daarop niet de woor den had moeten laten volgen„Ik heb na dit onderzoek niet geaarzeld ook verlenging van deze accijnsheffing voor te stellen.Nu toch trekt de minister uit het hem als een feit medegedeelde de conclusie dat accijns heffing te Vlissingen niet deert. Doch mocht zoodanige conclusie uit zoodanig feit worden getrokken Lag het niet voor de band dat, wanneer het medegedeelde juist ware, toch zeker in de accijnsheffing de oorzaak niet kon worden gezocht De accijns heeft toch niet tengevolge dat de broodprijzen dalen Er moeten dus noodwendig andere oorza ken zijn, die zouden maken dat de Middel- hnrgsche broodfabriek haar brood te Vlissin gen, met 1 cent bezwaard, toch nog 1 cent goedkooper kon leveren dan te Middelkurg. De transportkosten en de accijns zijn beide factoren, welke de strekking moeten hebben om het brood duurder te maken en ondanks dat alles zou het te Vlissingen nog goed kooper dan te Middelburg verkocht zijn 1 Wanneer het waar was, dan zou er een oorzaak voor moeten gezocht worden buiten de transportkosten en buiten de accijnsheffing, een oorzaak van zoo krachtige werking dat zij niet alleen die beide factoren voor prijs- verhooging neutraliseerde, maar zelfs nog tot verlaging kon leiden. Doch, dit alles daargelatenhet door den minister mede gedeelde is geen feit, maar een fictie Ik kan dit zoo stellig mogelijk verklaren, op gezag van den man, die beter dan een ander het weten kan, namelijk van den eigenaar zelf der Middelburgsche Broodfabriek. Volgens opgaaf van den eigenaar dier fabriek waren de prijzen van 10 Dec. 88 tot November 1889„voor grof tarwe brood, zoogenaamd kropbrood, 11 cent, \oor fijn tarwe brood met water 13, met melk bereid 15 cent per kilogram in Vlissingen, waarbij een cent per kilo voor belastingook steeds 1 cent hooger." Van 2 Dec. tot op heden is de prijs met 1 cent verlaagd, „zoodat thans betaald wordt voor grof 10, fijn met water 12, melkbiood 11, natuurlijk te Vlissingen 1 cent hooger voor belasting." Men ziet dat deze opgaaf nog al sterk afwijkt van de door den minister gedane mededeeling. Aan de onpartijdigheid ben ik echter verplicht want het is mij niet te doen om bestrijding van den minister, maar om zooveel mogelijk de waarheid aan 't licht te brengen tot de mededeelinu van nog een curieus feit, dat bewijst hoe verbazend voorzichtig men zelfs in deze schijnbaar zoo eenvoudige zaak moet zijn. Om zooveel mogelijk zekerheid te ver krijgen, informeerde ik tegelijkertijd bij verschillende bronnen, zoo ook te Vlissingen. En nu werd mij van volkomen vertrouwbare bron uit Vlissingen medegedeeld dat de M. broodfabriek haar brood aldaar even duur verkocht als in Middelburg. Deze mede deeling bracht mij, daar ik niet aan een V( rgissing kon denken, in niet geringe verlegenheid. Wien nu te geloovenden Vlissingschen berichtgever of den eigenaar der fabriek Ik beslootopen kaart tegenover beiden te spelen, aan beiden mede te deelen dat de inlichtingen niet klopten en nadere inlichtingen te vragen Die opheldering werd mij welwillend ver strekt, en wat blijkt nu Van het brood, dat door de Middelburgsche fabriek te Vlissingen wordt ingevoerd, wordt 1 cent voor accijns per stuk (van 1 kilo) betaald. Nu wordt bij uitvoer wel accijns gerestitueerd, doch slechts bij uitvoer van zekere (vrij groote) hoeveelheid. Wordt het naar Vlissingen gebrachte brood, dat daar onverkocht blijft, naar Middelburg teruggebracht, zoo lijdt dus de fabrikant, behalve de transportkosten heen en terug en het loon van den venter, 1 cent verlies door den accijns die niet teruggegeven wordt. Vandaar dat den venter vrijheid is gegeven, voor het geval hij enkele brooden mocht overhouden, deze dan 1 cent minder te verkoopen, wanneer hij de stad verlaat. En zoo laat het zich dan verklaren vooral omdat achteraf gebleken is dat de venter den maatregel op zeer ruime schaal heeft toegepastdat werkelijk door velen het brood der Middelburgsche fabriek te Vlissingen voor evenveel centen is gekocht als het te Middelburg verkrijgbaar is. Doch onwaar en onjuist blijft de mededeeling, dat de Middelburgsche fabriek haar brood te Vlis singen goedkooper verkoopt dan te Middelburg. Eindelijk dient de aannemingsprijs van het brood door de gestichten nog met een enkel woord te worden toegelicht. Te Mid delburg bewoog zich die prijs in de vier kwartalen tusschen 9.36 en 9.45 c., terwijl te Vlissingen in 1889 10.5 werd betaald. Voor het le kw. van 1890 bedraagt de prijs voor Middelburg 8.95 c., voor Vlissingen is de prijs voor 1890 10.75 c. De prijs is te Middelburg dus meer dan 1 cent lager dan te Vlissingen. Een volkomen zuivere ver gelijking leveren die cijfers echter niet op, daar te Vlissingen niet van eene eigenlijke aanbesteding sprake schijnt te zijn wegens verschillende omstand'gheden van localen aard, welker uiteenzetting te ver zou voeren. Doch al trek ik uit de vergelijking dier prijzen geen conclusie ten voor- of ten nadeele van den invloed, dien de accijns op de prijzen heeft, er blijkt dan toch weder uit, dat het waarlijk te veel is gezegd dat zelfs op eenig tijdstip in 1889 „de" broodprijzen te Middelburg hooger zijn geweest dan te Vlissingen de gestichten te Middelburg hadden het dan toch voortdurend goedkooper en evenzeer zij, die zich van brood voorzagen bij de vier aangeduide bakkers en bij de broodfabriek met inl: 'grip van haar depot houders. J' Uit deze uiteenzetting, welke naar ik mij vlei de kenmerken draagt van de nauw keurigheid van het onderzoek en van objec tiviteit bij het maken van gevolgtrekkingen, volgt onmiskenbaar dat de voorstanders van invoerrecht op graan, bij hun betoog dal zoodanig recht geen invloed heeft op de broodprijzen, zich niet langer kunnen beroepen op het door den minister in de Eerste kamer medegedeelde omtrent de broodprijzen te Vlissingen, in verband met die te Middeburg, en dat het door protectionisten met zeer verklaarbaar welbehagen rondgebazuinde bericht dat de broodprijs te Vlissingen ondanks den accijns lager is dan die te Middelburg een legende is. Dit in het licht te stellen was het doel van mijn schrijven. Middelburg, 1 Februari 1890. Mr. E. F. De redactie van het Dagblad van Zuid- Holland schrijvende over het «incident in Suriname", teekent, onder aanhaling van ons blad, protest aan tegen onze opvatting dat de aftreding van den minister Keuchenius het g makkeljjker zal maken eene oplossing van het Surinaemsche vraagstuk te vinden. Zij motiveert baar protest door tegenover onze bewering de meening te stellen dat de houding van den minister van koloniën in deze zaak zoo correct mogeljjk is en hij in de Eerste kamer op de meest onpartijdige wijze zich over het gebeurde heeft uitgelaten. Klaarblijkelijk heeft het Haagsche blad onze bedoeling niet begrepen. Over de houding van den minister van ko loniën Keuchenius in zake het Surinaamsche incident hebben wjj geen woord gerept. Trouwens er viel niet veel over te zeggen, omdat door hem in deze nog zoo weinig is gedaan en gezegd. Toen wjj het bovenaange haalde schreven was ons zelfs niet bekend dat de heer Keuchenius aan den Gouverneur van Suriname den last zou hebben verstrekt om den post Republiek, gelegen in het dis trict Boven-Para, weder te doen bezetten door een detachement infanterie, onder bevel van een officier. Niet op diens beleid doelden wjj dus, maar meer op de nauwe betrekking, die er tusschen den heer Keuchenius en jhr M. A. De Savornin Lohman als geestverwanten, als goede vrien den moet bestaan. Zulk een medestander, zulk een strijder, even geprononceerd als men zelf is, te des- avoueeren heeft altjjd zijn eigenaardige be zwaren, zjjne groote moeilijkheden. Wjj willen geen oogenblik twjjfelen aan de eerlijkheid van den heer Keuchenius ook in dit geval, maar voor hem blijft het incident te Suriname in ieder geval een zeer lastige kwestie, waar tegenover een opvolger zich veel vrijer zal gevoelen. Wjj hopen dat het Dagblad onze bedoeling nu beter zal vatten. Naar aanleiding van het Rotterdamsche Falka-schandaal schreef de Tijd deze verstan dige woorden»In plaats van te luisteren naar den raad van bezadigden, om waardig en afdoende te protesteeren, door schouwburgen; wier directiën dergelijke uitvoeringen dulden, eenvoudig te boycotten, hebben eenige heet- bloedigen verkeerdelijk gemeend, dat het protest van meer daadwerkeljjken aard mo st zjjn." De Maasbode is het daarmee volstrekt niet eenB en vond noodig te verklaren dat de Rotterdamsche katholieken niet houden »van water en melk'terwjjl een inzender in dat blad verzekerde, dat het bloed van den heer Willemse c. s. »nog niet zoo stroopachtig is als het elders blijkt te zjjn." Ziedaar een excuus dat de denr openzet voor meer dergelijke bewegingen om zichzelf z. g. recht te verschaffen. De Maasbode wordt op die wijze even gevaarlijk als menig revolu- tionnair blad en het verbeurt zjjn recht van spreken tegenover anderen, b. v. de sociaal-de mocraten, die zich ls.ngs eenzelf'den weg herstel van grieven zouden willen verschaffen. Toevallig in het Vaderland van gisteren een oog slaande in de rubriekHet votum van Vrijdag en de pers lazen wij aan het slot daarvan, na aanhalingen uit verschillende bla den, het volg-nde, dat wij meenen te mogen opvatten als het gevoelen der radactie van genoemd blad over de verwerping der begroo ting van koloniën door de Eerste kamer. Dit luidde »Wat ons betreft, ook wij hebben met ge mengde gevoelens van het votum kennis ge nomen. Om in te stemmen met de juichtoonen, speciaal door het Handelsblad aangeheven, voelen wij ons allerminst gestemd. Wij hebben behoord tot hen, die na het bewind-Sprenger van Eyk het optreden van den heer Keuchenius een verademing achtten, en dat wij langzamerhand onze illusiën moesten prijsgeven, heeft ons veel gekost. Wjj wenschen in deze het belang van Indië in het oog te houden, afgescheiden van alle Nederlandsche partjj-politiek. En dan zullen wjj allerminst ontkennen, dat er reden was, ja reden te over, om het onvruchtbare, in zekeren zin gevaarlijke ministerieele leven van den heer Keuchenius af te snjjden, maar dan verwjjlen wjj niet bjj het oogenblik, maar vragen niet zonder bekommering voor de toekomstWat nu? »Arm Indië, dat beurtelings aan verschillende regimes wordt onderworpen en den staatsman niet kan vinden, die met scherpen blik en vaste hand uw wonden peilt en de genezing weet aan te brengen, die noodig isZoo gij aan de twintig vraagt, die den val hebben veroorzaakt van den man, wiens optreden in Indische krin gen met groote ingenomenheid is begroet, om na nog geen twee jaren voor de diepste teleur stelling en ergernis plaats te maken wat is uw program voor indië en zoo gij aan de regeering vraagtkent gij den man, die, met ware liefde voor Indië bezield, in uw midden wil plaats nemen om Indië te geven wat het behoeft dan twijfelen wjj, of gij een be vestigend antwoord zult hooren." Hierbjj onzerzijds de betuiging van onze verwondering dat de redactie van het Vaderland over zulk eene belangrjjke gebeurtenis hare meening liefst verbergt in een verscholen hoekje van haar blad, waar iemand dit aller minst zoeken zou. Zjj is daarmee toch niet verlegen Of kwam haar de kwestie niet zoo belangrjjk voor om, zelfs na een paar dagen wachtens, haar oordeel als premier Den Haag te laten lezen Het Vaderland heeft te veel gezag en op zijn oordeel wordt te hooge prjjs gesteld dan dat die, in eigen oogen wellicht onschuldige, daad velen ontgaan zou. In zjjne beschouwing over .Partjjformatie" voorkomende in de jongste aflevering van de Vragen des Tijds, zegt de heer S. van Houten: Tegenover de hereeniging der door den schoolstrijd verdeelde conservatieven, moet de vereeniging van alle liberalen de leus zjjn, »onverschillig of zjj zelve zich liberalen, radi calen, democraten, volkspartij of zelfs sociaal- demoeraten noemen." Met uitsluiting natuurljjk van hen die ook daden van geweld tot de nuttige en geoorloofde politieke wapenen rekenen in een land als het onze, waar vrjje- ljjk voor elke meening propaganda kan worden gemaakt en waar elk economisch systeem door proefneming zjjne levensvatbaarheid kan bewijzen. Met uitsluiting bepaaldelijk van hendie het »recht voor allen" niet ook uitstrekken tot de dienaren van het openbaar gezag en die verraderlijke moord aanslagen van voorbeeldelooze gruwzaamheid als op den Sint Nicolaasdag van 1888 te Am sterdam gepleegd niet naar verdiensten durven te brandmerken. Ook werkelijke socia listen kunnen in de liberale partjj geen plaats vinden. Werkeljjk socialisme, d. i. door den staat geleide arbeid in nationale werkplaatsen en op nationaal verklaarden bodem is, zoo niet steeds, zeker een in Nederland in onzen tijd absoluut onmogelijk stelsel. Zelfs de heer Domela Nieuwenhuis wordt in zijn socialistische denkbeelden platonisch, waar hij de Zuiderzee wil droogmaken door middel van het Staatskrediet. De Staatsobligatiem in een socialistischen staat even onbestaanbaar als een locomotief in het steentijdperk. Werkelijke socialisten zijn geen geestverwanten van de liberalen, veeleer van de geestelijke orden der katholieken. In Indische kringen wordt, naar het Hbld. verneemt, nogal betwjjfeld ot de heer Van Nunen in aanmerking zou komen voor zulk een gewichtige portefeuille. Behalve van de reeds vroeger genoemde personen, spreekt men ook van mr H. A. des Amorie van der Hoeven, het vroegere katholieke kamerlid voor Breda, die in de koloniale zaken steeds met de liberalen meeging en thans lid van den raad van state is. Ook de oud-minister baron Van Goltstein wordt weder genoemd. In Den Haag gaat ook het gerucht, dat de heer Dyserinck niet ongeneigd is de portefeuille van marine neer te leggen. Omtrent de grens-quaestie in Suriname en het den Czaar aangeboden scheidsrechterschap weet de Köln. Zatung te melden dat het ge schil loopt over de vraag welke van de twee boven-armen van de Maronierivier, de Lawa of de Tapanahonie, de grens tusschen Neder- landsch- en Fransch-Guyana vormt, eene vraag van gewicht, wegens de goudvelden, welke er tusschen liggen. Zoo stelde Nederland de quaestie, maar Frankrijk wenscht ten on rechte, zegt de K. Z. uitspraak over de verdeeling van het terrein. Toen bleek dat de strjj iende partpen 'tniet eens waren over het omschrjjven van het ge schilpunt, kon de Czaar bjjna niet anders doen dan zjjne bemiddeling weigeren. De St. Crt bevat de statuten der naamlooze vennootschapIJzendijksche Stoomtramweg-maat schappij, te IJzendjjke. De vennootschap heeft ten doel lo het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg van Sohoondjjke over IJzendjjke naar de Belgische grens. 2o het, behoudens machtiging der algemeene vergadering van aandeelhouders, in eigendom overnemen, huren, verhuren, aanleggen en exploiteeren zoo van de hoofdljjn als van aan sluitende lijnen, of deel te nemen in andere tram- of locaaispoorwegmaatschappjjen. De duur der vennootschap is 50 jaren en het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 140.000. Commissarissen der vennootschap zjjn de heeren C. de "Vos, L. de Groof, J. L. I. de Bats, J. A. Bekaar en J. F. Carpreau. Bjj kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, C. H. van der Leeuw1, canditaat notaris aldaar. De Hooge raad heeft den heer J. J. van Kerkwjjk, lid van de Tweede kamer, benoemd om, in plaats van wjjlen baron Van der Goes van Dirxland, op te treden als mede-arbiter in het geschil tusschen den Staat en de Holl. Spoorwegmaatschappij over de stationsgebouwen op de spoorwegljjn naar den Hoek van Holland. Door de arr.-reohtbank te Zwolle is, ter ver vulling van de vacature van kantonrechter te Harderwijk, opgemaakt de navolgende alpha» betische ljjst van aanbevelingmr J. Haitsma Muiier, kantonrechter te Dokkummr L. D. W. Losecaat Vermeer, kantonrechter te Me- dembliken mr P. L. Moens, griffier bjj het kantongerecht te Beetsterzwaag. In het gisteren meegedeelde korte levens» bericht van den oud-hbögleeraar Ch. H. D. Buys Ballot door ons uit het Ulr. Dagblad over» genomen werd ^§iéïd dat de overledene den 10 October 1817 te Zalt'Bommel geboren zou zjjn. Een vriendelijke iezër meent dat dit een ver gissing is, én verwijst ons naar de Levensbe richten van Zeeuwen van den heer F. Nagtglas, waarin staat dat prof. Buys Ballot op bovenge- noemden datum te Kloetinge werd geboren, waar zjjn vader predikant was. Later heeft die vader het ambt van leeraar ook vervuld te St Laurens. Te Madrid is de populaire tooneelspeler Mariano Fernandez aan de gevolgen van influ enza, een longontsteking, overleden. Niettegen staande zijn hoogen leeftijd, hjj was vijf' en zeventig jaar oud, was hjj op het tooneel nog in het volle bezit zjjner middelen en de gunst van de menigte was hem tot het laatste oogen blik trouw gebleven. Hjj behoorde tot de beste tooneelspeler» van het Spaansche theater. Bjj de begrafenis van den grijzen kunstenaar gaf de bevolking bljjk van levendige deelneming. Ds Klaarhamer te Middelburg komt voor op het drietal bjj de Ned. ger, kerk te Scheveningeni

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 1