LAATSTE BERICHTEN, De TramHe Tentoonstel!!!. Verspreide Berichten. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. steld de concurrentie tegen de Expl. Maat schappij vol te houden. Een deugdelijke in richting der exploitatie zal aan het publiek ten goede komen, wegens het groote belang van een gezonde concurrentie tusschen twee groote, krachtig georganiseerde maatschappijen. Na de uiteenzetting van hetgeen de reg. van het standpunt der spoorweg-politiek wensche- ljjk acht'worden de gesloten overeenkomsten in bijzonderheden toegelicht. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om in de contracten met de Exploitatie-Maat schappij en Holl. IJz. spoorweg-maatschappij ver beteringen aan te brengen. Ten aanzien van de Expl. heett de reg. getracht zich te wapenen door bepalingen, die ten doel hebben een ver zoening tot stand te brengen tusschen het beginsel van vrijheid van gestie door de maat schappij en van participatie door den staat in haar bedrijf. Verder is getracht het tweeledige doel te bereiken, nl. dat de staat bij naasting onder billijke voorwaarden in het bezit zal geraken van al datgene, wat zjj voor de voort zetting van het spoorwegbedrijf noodigofwen- scheljjk acht en aan den anderen kant, dat de maatschappij in den wensch om haar bedrijf zelfstandig te beheeren niet meer dan noodig zal worden beperkt. Ook de vrijheid tot han delen in haar financieel beheer wordt in over eenstemming gebracht met het belang van den staat. Teneinde verschil te voorkomen over de wijze van winstverdeeling is het stelsel aangenomen dat alle behaalde winsten öf worden uitgedeeld öf bestemd voor afschrijvin gen, gestort in fondsen enz. tot bestrijding van latere verliezen. De reg. heett zich in 't bij zonder tot taak gesteld de bepalingen, die op de naasting-betrekking hebben, te verbeteren. Teneinde het middel van naasting bruikbaar te doen zjjn is de reg. daarbjj uitgegaan van de volgende beginselen lo dat de staat aan geen tjjdstip gebonden zij 2o dat de naasting verband houde met en passé op den toestand, waarin de Maatschappij zich bjj gebruikmaking van dit middel be vindt en 3o dat men zich duidelijk rekenschap kunne geven WW hetgeen tot uitoefening van dit recht möW geschieden en van de lasten, die de staat by aanwending van dit middel op zich neemt. Als slotsom van de finaneieele gevolgen der overeenkomsten wordt aangenomen dat de staats- ontvangsten zullen toenemen met f 1.606.430, de uitgaven met 1.568.259, weshalve per saldo op een voordeel van 38.180 te rekenen is, waarbjj nog komt dat de winsten over de exploitatie der Rijnspoorwegm" over 1889—1890 na aftrek van 5 over het maatschappeiyk kapitaal den staat ten goede komen. De staat zal te betalen hebben aan de Rijn- spoorwegmf, aan de Expl. m« en aan de Holl. spoorwegm" 65.415.587.03§. Daarentegen ont vangt de staat 20.267.847.10, alzoo per saldo moeten betalen 45.147.689.93 j. Yoor dit bedrag zal een geldleening behooren aangegaan te worden van 3 tegen den koers van 95 Nog slechts enkele dagen en het keurig Panorama in het Schuttershof gaat ons weer verlaten. Heden avond en morgen (Donderdag) nog kan men genieten van de prachtige natuur- tafereelen, die eene reis in Zwitserland en Savoye onvergetelyk maken zooals daar zijn panorama's van Genève, Zurich, Bern en andere steden, onderscheiden gezichten op watervallen, schoons hotels, bergpassen, grotten en meren. De bekende duivelsbrug, de ingang van den St Gotthardtunnel, de spoorweg op den Rigi en veel andere pittoreske plekjes zjjn op de plaats zelve in beeld gebracht en natuurgetrouw weergegeven. Na Zwitserland en Savoie wordt gedurende twee dagen opnieuw Parijs en de tentoonstelling te zien gegeven, terwijl dan nog gedurende drie dagen Duitschland met den Rijn aanschou- welyk worden gemaakt. Nogmaals wekken wij onze lezers op om de werkelyk fraaie collectie] niet ongezien te latenzjj zouden het zich te laat beklagen wanneer zjj geen gebruik hadden gemaakt van deze zeldzame gelegenheid om een schoon deel der wereld te zien. In de heden middag gehouden openbare zit ting van den schuttersraad alhier werd mededee- ling gedaan van eene beschikking van Ged. staten van Zeeland op een door P. W. P. te Middelburg ingesteld hooger beroep tegen een vonnis van den schuttersraad der dd. schutterij te Middel burg, waarbij de apellant is schuldig verklaard Wy pleegden zoo schrjjft onze Amster- damsche correspondent onwillekeurig een verzuim. Door ongesteldheid waren wy tot nogtoe verhinderd, een bezoek te brengen aan de Transvaalsche tentoonstelling, in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, die ten vorigen jare te Parys zooveel belangstelling en bewon dering wekte, en welke inzending dan ook niet minder dan 23 gouden, zilveren en andere be kroningen mocht verwerven. Het was een goede gedachte van enkele Amsterdammers, om die inzending in haar geheel, uitgenomen natuurljjk de massa baar goud, aan te koopen, en naar Amsterdam over te brengen, teneinde het Nederlandsche volk meer van naderby met Transvaal bekend te maken. Deze tentoonstelling is dan ook een bezoek dubbel waard, en allen die de hoofdstad bezoeken, vooral den landbouwers, zouden wy willen aanraden de voorwerpen, hier byeenge- bracht, eens nauwkeurig te gaan zien. Het paviljoen, waarin de rjjke hulpbronnen van Transvaal, tegen de geringe entrée van 25 cent te zien zijn, is geplaatst in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, en is toegankelyk op het midden van de gallery. Nauweljjks is men binnengetreden, of het oog wordt al dadelijk getrokken door een groot blok conglomeraat, ingezonden door de heeren Charleton en Meyer. Het weegt 1500 kilo, aan het hem ten laste gelegde feit, »dat hjj niet voldaan heeft aan het hem door zyn comman dant gegeven bevel om op Woensdag 28 Aug., des voormiddags te half elf uren, zjjne wapenen in ontvangst te komen nemen" en by mitsdien is veroordeeld tot eene geldboete van f 6.50, alsmede in de kosten der procedure. In de beschikking, waarby in hooger beroep het vonnis van den schuttersraad wordt te niet gedaan en de schutter wordt vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, wordt onder meer overwogen dat de appellant is opgeroepen geworden om volgens de wet »te worden ingedeeld", terwjjl hem wordt ten laste gelegd dat hy niet heeft voldaan aan de oproeping om »zyne wapenen in ontvangst te komen nemen"; dat dit verschil tusschen de dagvaarding en den inhoud van het citatie-biljet door den schuttersraad is beschouwd als een en hetzelfde feit dat, al moge in de praktijk de indeeling in compagnieën en de uitreiking van wapenen te gelijkertijd plaats hebben, beide handelingen daarom niet identiek zyn dat mitsdien niet als bewezen kan worden aangenomen dat de appellant niet voldaan heeft aan het bevel om op 28 Augustus zijn wapenen af te halen, daar hij zoodanig bevel tegen dien datum niet ontvangen had. In de op Dinsdag gehouden vergadering van het waterschap Schouwen werden onder zocht de geloofsbrieven der nieuw gekozen hoofdingelanden H. C. Bolle en P. C. van der Vliet, welke werden goedgekeurd. üp een adres van den heer A. H. W. van der Vegt, waterbouwkundig ingenieur by het waterschap waarby vergunning wordt gevraagd om de betrekking van tjjdeljjk leeraar in het rechtlynig teekenen aan de burger avondschool te Zierikzee te mogen waarnemen, werd gunstig beschikt. Door den voorzitter werden mededeelingen gedaan betrekkelijk le den Leverdyk in ver band met daar aangebrachte verbeteringen en 2e omtrent de oeverafschuiving aan het West havenhoofd van Zierikzee, daaraan uit te voeren werken en onderhandelingen met het gemeen tebestuur van Zierikzee. Een aanbieding van de Maatschappij voor gemeente-crediet te Amsterdam om over te gaan tot conversie van eenige leeningen van het waterschap werd niet aangenomen doch eene commissie benoemd van drie leden om te trachten op een anderen grondslag dan het aanbod hetzjj met deze maatschappy of een anderen tot een gunstiger voorstel van con versie te geraken. Men schryft ons uit Zierikzee De vierde wintervergadering van ons depar tement der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid op Maandag jl. was druk bezocht. Vóór de pauze werden, behalve verschillende ingezonden stukken, drie verslagen behandeld, nl. een verslag over den invloed vandeEngel- Bche wet op de fabrieksmerken, éen over de afschaffing der tolheffing en éen over inkomend recht op granen. De verslagen werden onver anderd vastgesteld. Naar aanleiding van het laatste verslag werd met algemeene stemmen (éen lid hield zich buiten stemming) besloten te ondersteunen het voorstel van het departe ment Groningen, om aan de volksvertegen woordiging en de hooge regeering een adres te zenden, houdende bezwaren tegen het heffen van invoerrechten op granen. Na de pauze hield de heer W. C. Seyl, leeraar aan de H. B. school alhier, eene voordracht over »den invloed van de bosschen en van het ontbosschen op het klimaat". Dit onderwerp, door het hoofdbestuur ter behandeling aan de departementen gezonden, werd door den heer Seyl op zeer heldere en onderhoudende wijze besproken. In de eerste plaats schetste de spreker den invloed van het plantenkleed op het klimaat, in de tweede plaats dien van de bosschen. Vooral wees de spreker op de resultaten van de nog te weinig verrichte metereologisehe waarnemingen in bosschen. In de derde plaats besprak de heer Seyl den invloed van het ontbosschen, voor eerst op de vroegere boschgronden, ten anderen op de nabijgelegen streken, en ten derde op de meer verwjjderde streken. Met eene algemeene aanwijzing omtrent dien invloed op Nederland, besloot de spreker zyn rede. werd 30 Meter onder den beganen grond ge vonden en bevat p. m. 5 ons goud op de ton kwarts van 1024 kilo. In eene vitrine daarnaast treft men de ver gulde afgietsels aan van de klompen gedegen goud, die op de Parjjsche wereldtentoonstelling in natura aanwezig waren en die te zamen meer dan 3 millioen francs vertegenwoordigden. Zulk een waarde hadden verreweg de meeste bezoekers nog nooit byeengezien en niet weinigen bekroop de lust er een klomp van mede te nemen. Achter het blok conglomeraat verheft zich een vierzydige vergulde pyramide, die ongeveer in het midden van het paviljoen is geplaatst en die eene grafische voorstelling geeft van de goudopbrengst te Witwatersrand van Mei 1888 tot 1 Mei 1889. Van maand tot maand is de opbrengst daarop aangegeven. Zjj bedroeg in 15 maanden 317.529 onsen of 9.843 349 grammen en had eene waarde van 10j millioen gulden. Van Mei 1889 tot op heden is de goudopbrengst al weder veel meer dan in hetzelfde tijdperk van 1888, omdat meer velden in exploitatie gebracht en daarbij veel meer en veel verbeterde machines in werking zijn gesteld. Uit de groote en kleine brokstukken van verschillende ertsen, die op lange tafels zyn tentoongesteld, blijkt duidelijk, dat de Trans vaal, behalve rijk aan goudvelden, ook rijk is aan vele andere delfstoffen. Wy treffen hier namelijk een klomp looderts aan, die on geveer 15 a 20 kilo weegt. Maar ook zilver, tin, koper wordt op vele plaatsen in den bodem De voorzitter was zeker de tolk der leden, toen hij den heer Seyl dank bracht voor zjjne belangrijke redevoering en den wensch uitsprak, dat deze liter mocht worden vervolgd. Dinsdagavond trad dhr. De Buisonjé te Schoondyke als spreker op met eene voordracht Teun de Nachtwacht van Van Maurik. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder was een vrjj talrijk publiek opgekomon, dat met belangstelling den spreker volgde. Ook bij de voordracht De kleine Savoijaard én bjj 't nastukje In 'f Cachot vielen warme toejuichingen hem ten deel. Ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar werd Dinsdagavond te Goes voor den eigenaar E. van Hoorn geveild een winkel huis en erf, staande aan de 's Heer Hendriks- kinderenstraat aldaar wyk D no 43. Kooper werd P. Dirkse qq, voor ƒ1430 plus 12£ pCt onkosten. Door de maatschappy Vooruitgang is ons streven te Axel, is gisteren (Dinsdag) aanbesteed de levering van pl. m. 210,000 K. G. kunstmest, 40,000 K. G. chili-salpeter en 2000 K. G. nit- raat-guano. Het eerste perceel werd aangenomen door den heer M. H. Sa4pmonson te Rotterdam voor ƒ8.33 per 100 K. G, het tweede door A. Doele- man te Axel (Sassing) voor ƒ9.60 per 100 K. G, terwijl het derde perceel niet werd besteed met het oog op de kleine hoeveelheid. Van 28 en 29 Januari. Middelburg. Bevallen M. J. M. de Schut ter, geb. Wilhelmus, z. E. G. Merk, geb. Schalk, z. OverledenC. Benne, wed* van W. Blok, 64 j. M. W.' van Rooijen, man van J. A. Huijs- man, 76 j. De heer Victor de Stuers, de bekende referendaris der afdeeling kunsten en weten schappen bjj het departement van binnenland- sche zaken, is de man onder wiens leiding en aanwjjzing de restauratie en nieuwe bekleeding van de vergaderzaal der Tweede kamer worden uitgevoerd. Naar aanleiding van de volgende adver tentie in het Weekblad voor Notaris-ambt en Registratie van 26 Jan.»Een gefortuneerd no taris is bereid ontslag te vragen ten behoeve van een bemiddeld candidaat-notaris, die hoo- gere goedkeuring verwerven kan. Voorwaarden zeer billjjk. Brieven enz-", wordt in de Pr. Gr. Ct. door den heer G. Schuitema de vol gende opmerking gemaakt.Leven wjj nog in een tijd dat de ambten worden verkocht God beware ons candidaten voor dergelijke han deling." Het door de^meeste-bladen uit het Haag- sche Dagblad overgenomen bericht, dat aan den heer J. Koch (niet Cock), wegens het ongeluk te Ruinerwold, eene schadeloosstelling van 50.000 was uitgekeerd door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is, volgens de verzekering van den betrokkene zelf, onwaar. Uit de gemeente 't Zandt zjjn in 1889 niet minder dan 120 personen vertrokken naar Noord- of Zuid-Amerika, bijna allen behoorende tot de arbeidersbevolking. Een 71-jarige boer, wonende te Zand- voort, die naar zijn land wilde gaan om te spitten, is bjj het overgaan van de spoorbaan door een uit Haarlem komenden trein over reden en eenige uren daarna overleden. De Fransche stoomboot Paris van Dieppe naar Newhaven is terecht. Zij kwam Zondag ochtend te Dover aan na een zeer gevaarlijke reis van 48 uren. De boot werd in het kanaal door den storm zóó geteisterd, dat zjj door een andere boot op sleeptouw moest worden ge nomen. De passagiers werden allen behouden te Dover aan wal gebracht. Naar men verzekert houdt de voortvluch- veelvuldig aangetroffen, alle welke kostbare schatten wachten op werkkrachten, om uit de kloven en schachten der aarde gedolven te worden. De steenkool is er van uitmuntende kwali teit, en wordt reeds op 3 meter onder den grond in dikke, vette lagen aangetroffen. Ook vele verfstoffen zijn in den grond aan wezig, waarvan men in een glazen legkast eene rijke verzameling kon zien, benevens een stuk magneet-ijzer van den magneetberg, die met een wagen, voorzien van ijzeren wielban den, wegens de aantrekkingskracht van den magneetsteen, niet kon bereden worden. Het plantenrjjk, vooral de granentarwe, mais, rogge, haver, erwten, boonen en velerlei tuinvruchten, is rijk vertegenwoordigd. De dikke, zware koren- en mais-aren, de krachtige halmen van haver en rogge, doen onwillekeurig denken aan het land van belofte. En in die meening wordt men bevestigd, wanneer men het oog laat gaan over de vele soorten van wol, die hier geëxposeerd zijn, en waarvan o. a. eene dikke vacht, afkomstig van een slechts 10 maanden ouden ram, te Parjjs met goud werd bekroond. Bij eene nauwkeurige beschouwing der talrjjke landbouw-producten, ziet men dadelyk, dat zoowel alle Europeesche producten, als de voort brengselen der heete luchtstreken, met name tabak, thee, suikerriet enz. enz., in Transvaal met uitstekend gevolg worden verbouwd. Het gras bereikt er eene overal elders ongekende hoogte. En moge nu ook al het donze, korte gras voor de zuivelproductie verkieselijker zyn tige pater Baldacchini zich verscholen in den omtrek van het Vaticaan, waar de Italiaansche politie niet komen mag. Aan den Standard word uit Rome gemeld, dat de advocaat Sanfelice, broeder van den aartsbisschop van Napels, voortvluchtig is en een som van zeshonderd duizend lires heeft medegenomen. Hij administreerde de zaken van vele rijke Napolitaansche families. Bij Polnisch-Machen zijn twee treinen na elkander op goederentrein gereden. Een machi nist werd gedood en een Btoker gekwetst; 15 wagens zyn vernield en verder veel materiaal beschadigd. De moord op Gouffé. Parys blijft vervuld van de Gouffé-moord- geschiedenis. Gabrielle Bompard geeft bjjna eiken dag een andere voorstelling van den moord. Haar derde was deze Gouffé had met haar, den verdachten Eyraud en zekeren Remy Launé, een zaakwaarnemer te Sèvres, des ochtends vóór den dag van het misdrijf gedejeuneerd. De deurwaarder, wiens oude liefde blijkbaar nog niet geroest was, had zijn voornemen te kennen gegeven haar in de rue Tronson-Ducoudray te komen bezoeken en de beide andere mannen hadden dat voor nemen aangemoedigd. Den volgenden avond kwam Gouffé ten huize van mme. Labordère (zoo noemde Gabrielle zich daar) en nauweljjks binnen veroorloofde hy zich eenige kleine galanterieën, waarop Eyraud van achter een gordijn te voorschijn trad en hem, onder het uitroepen der woorden »Je wilt me mjjn maitressse ontstelen teraarde wierp en verworgde. Het lijk werd hierop, met behulp van Gabrielle, ontkleed, in een zak van zeildoek geborgen en in den beruchten, uit Engeland medege- brachten koffer gesloten. De verdere toedracht der zaak kent men. Later weer vertelde zjj, dat zij volgens af spraak met Eyraud Gouffé op den Boulevard Montmartre opwachtte en hem 's avonds in haar woning een rendez-vous gaf, waar Eyraud dan den moord pleegde, op andere wyze dan zij in haar derde lezing had gezegd. Men neemt aan, dat Eyraud niet de aanlegger is van het misdryf. Dit is de agent d'affaires, Remy Launé, een man van slecht gedrag en de eenige, die bij het verdwjjnen van Gouffé belang had. Hij was dezen een groote som gelds schuldig, waarmede hij op zijn beurt voorschotten had verleend aan zekere »dames." Hieruit verklaart zich, dat bjj den diefstal, dadeljjk na den moord ten huize van Gouffé gepleegd, behalve geldswaardig papier ook verdwenen is het boek, waarin de schulden van Launé stonden genoteerd. Launé vergezelde Gouffé in den avond van het misdrijf tot aan de deur van no. 3 in de rue Tronson-Ducoudray, ging echter niet mede naar boven, doch buiten bleef wachten tot le coup était fait Nadat de misdaad was volbracht, kwam Eyraud buiten en overhandigde aan Launé de bjj den vermoorde gevonden sleutels, waar mede deze zich begaf naar de woning van Gouffé waar hij zeer goed thuis was en er den diefstal pleegde. Eyraud kreeg slechts 140 frs. Achteraf is gebleken dat de zwager van Eyraud, de koopman Choteau, en Eyrauds vrouw van de zaak wistendoch eerst na het gebeurde. Aan den eersten had Gabrielle Bompard het verteld, toen zjj hem namens Eyraud geld kwam vragen, wat hy gafterwyl de tweede het van Eyraud-zelf wist, die haar vóór zijn vlucht te Pi rijs bezocht. Willens en wetens hebben zij de justitie herhaalde malen misleid en op den verkeerden weg gebracht. Choteau was dan ook aan vankei jjk gearres teerd, doch werd, daar hjj au fond een eerljjk man sehynt te zjjn, onder borgtocht vrijge laten. Gisteren zou in tegenwoordigheid van Ga brielle een voorstelling van de misdaad in de rue Tronson-Ducoudray plaats vinden. Twee politieagenten zouden daarbij de rol van Eyraud en Gouffé spelen. Zonder eenige aandoening te laten blijken vertelde Gabrielle alles tot in de kleinste bjjzon- derheden. Zelfs maakte zij tusschen door gekheid en coquetteeide op onbeschaamde wyze met haar dan het 8 tot 9 voet lange gras der TransvaaL door de ossen, schapen en paarden aldaar wordt het als dagelyksch voedsel met graagte gebruikt. Wanneer men de uitstalling der geneeskrach tige kruiden nauwkeurig beschouwt, merkt men daarbij o. a. opkoorts-kruid een an dere dan de kinabast, en de kankerplant, wel ker bladeren gebezigd worden tegen de ge vaarlijkste aller ziekten, den kanker. Een twintigtal monsterB van houtsoorten leveren het duideljjk bewjjs, dat de flora in Transvaal welig tiert. De meeste monsters doen zich dicht en hard voor en zijn meest alle daarenboven fijn van draad, zoodat zij het beste eikenhout ten onzent overtreffen. En dat die houtsoorten alles behalve gemakkeljjk te bewerken zjjn, kan men zien aan de bakken en nappen, uit één stuk daaruit vervaardigd, gebeiteld of gesneden. Ofschoon ongetwijfeld zeer doelmatig, laat de netheid van bewerking veel te wenschen over. Dat in de dichte bosschen van Transvaal de woudbewoners op verre na nog niet uitgeroeid zyn, daarvan geven de talrjjk geëxposeerde huiden van giraffen, antilopen, bevers, bosch- katten, apen, slangen, alligators enz., alsmede eene ryke collectie olifantstanden het beste bewijs. Opmerkelijk moet de verscheidenheid van het vogelenkoor in dit gewest zjjn. Geeft Artis ons de levende bewijzen van de schoon geveederde vrienden van Afrika, hier zjjn het niet alleen de kostbare en zeldzaam groote struisvederen, die een lust der oogen van de bezoeksters zyn, bewakers. Haar portret is gemaakt, doch zjj weigerde een klein hoedje d,. ar bjj op te zetten, bewerend dat dit haar niet stond. Door een reporter naar zyn meening over Gabrielle Bompard, in verband met de moge- ljjkheid, dat zjj gehypnotiseerd was, gevraagd, verklaarde dr Charcot, dat, voor zoover hem bekeud was, er tot heden geen enkele hypno tische misdaad was bedreven. Men heeft proeven genomen om iemand in hypnose een misdaad te laten doen, doch dit zjjn slechts crimes de laboratoire. Charcot ge loofde dan ook niet, dat Gabrielle onder den invloed van een hypnotiseur zich, ondanks haar zelve, in handen had gesteld van het gerecht. Hjj oordeelde haar volkomen »ver- antwoordeljjk". Amsterdam. Bjj de gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad stemden van de 19783 kiezers slechts 4900. Het aantal geldige stemmen bedroeg 4881 en de volstrekte meerderheid 2441. Uitgebracht waren op de heeren G. Vas Visser (liberaal) 1771 en Paul Strater (katholiek) 1334 stemmen. Tusschen beiden moet eene herstem ming plaats hebben. De heer Hugo Muller, radicaal, verkreeg er 1146 en professor Fabius, anti-revolutionnair,G03« Tot lid der Provinciale staten is ge kozen de heer J. H. A. A. Kalff (liberaal) met 2517 van de 4776 geldige stemmen. Het totaal der uitgebrachte stemmen beliep 4853. De heer Aug. Hendrichs (katholiek) verkreeg er 1474 en de heer Hovy,(anti-revolutionnair)716 Voor de voltooiing van het ziekenhuis van doctor Berns kwam weder aan giften 38.000 in. Er ontbreekt nog 80.000. 's ravenltag-e. Eerste kamer. Bjj de behandeling der begrooting voor justitie verzekerde de minister aan den heer Verheyen dat de rijksveldwacht niet zal worden inge krompen maar eer versterkt in streken, waar geen maréchaussées zjjn. Tegenover den heer Pjjnappel verdedigde hjj de voorgestelde plannen tot verbouwing van het paleis van justitie te Amsterdam. Een ontwerp tot ruiling van grond met Amsterdam is dientenbehoeve goedgekeurd. Hoofdstuk Justitie is daarop aangenomen. Bjj hoofdstuk V, Binnenlandsche zaken, drong de heer Verheyen aan op een nieuw gebouw voor het Museum van natuurljjke historie te Leiden en kwam de heer Six op tegen de bjj de volkstelling gevolgde methode. Verder klaagde de heer Van Swinderen over ongel jjke toekenning van buitengewone subsidiën voor lager onderwijsverdedigde de heer Alberda opnieuw eene juiste toepassing der schoolwet en drong hjj aan op meer gelegenheid tot op leiding van onderwjjzers, op geljjkheid in de opleiding van deze en onderwijzeressen en op vakonderwjjs voor arbeiders. De heer Huydecoper drong aan op een spoe dig antwoord in zake de universiteit te Utrecht, en de heer Van der Breggen op betere beteu geling der varkens-vlekziekte. De minister Mackay verzekerde dat het be lang van een nieuw museum voor natuurljjke historie te Leiden niet wordt voorbjjgezien, en verdedigde de methode, gevolgd bjj de volks telling. Voor ontvolking van de rijkskweekscholen behoeft, volgens den minister, geen vrees te bestaan. Voor verandering in de opleiding van onderwyzeressen bestaat geen reden. Beteuge ling der vlekziekte wordt voortdurend over wogen. Hoofdstuk V is daarop aangenomen. Bjj hoofdstuk marine verklaarde de mi nister aan den heer Wertheim dat de benoe ming eener commissie voor maritieme verde diging wordt voorbereid. Verder verklaarde hjj dat er geen sprake is van vermindering van het aantal werklieden aan de rjjkswerf te Amsterdam. Hoofdstuk marine is hierop aangenomen met 31 tegen 4 stemmen. Eveneens is hoofdstuk financiën aange nomen, nadat de minister beloofd had nogmaals maar de ornitholoog vindt hier eene collectie eieren, en nesten met vogeleitjes, zooals hjj ongetwyfeld nooit te voren bijeen zag. Het fabriekswezen moet, volgens hetgeen hier te zien is, ook reeds in Transvaal eene tameljjke hoogte hebben bereikt. Jammer dat het al weder eene fabriek van geestrjjke dranken is, die hft best is uitgekomen. Een geheele vitrine is gevuld met likeuren en wjjnen en reukwa teren uit de Hartherley Distillery in denabjj- heid van Pretoria, die helaas eenige weken geleden gedeelteljjk is afgebrand, en die voor 10,000 pond sterling verzekerd was. Het is algemeen bekend, dat de Kaffers slechte landbouwers zyn, en daarom juist is Transvaal voor landbouwers uit Nederland zulk een goed arbeidsveld. Daarentegen zyn de Kaffers uit muntende mynontginners, en gansch niet on bedreven in huisvljjt. Allerlei vlechtwerk, houtwerk, uit steen vervaardigd vaatwerk geven daarvan het bewjjs. Het zou ons te ver voeren, wanneer wjj alles in de fijnste bjjzonderheden zouden willen be- schrjjven. Wjj gaven een vluchtig overzicht van de Transvaalsche tentoonstelling, die het land en volk op aanschouwelijke wjjze voorstelt, en waar soliede jongelieden, voor wie hier geen toekomst sehynt weggelegd te zyn, o. i. met kans op goeden uitslag hun fortuin zouden kunnen beproeven.

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 2