LAATSTE BERICHTEN. 1 ertoopp ei YerpMiei in Zeeland. BUITENLAND. Verspreide Berichten. VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. thans zyn 84 gewone ledenTan de buiten gewone Tielen 3 af, zoodat die thans 22 be. dragen. Het aantal begunstigers bleef op 9. In 't bestuur kwam geen verandering. Tot leden der commissie van toezicht werden ge kozen C. du Bois, M. Krjjger en D. D. de Wolf de laatste verliet de gemeente en in diens plaats werd 15 Oct. gekozen P. L. den Boer. Het idee, in het vorige verslag geopperd, om ter afwisseling van lezingen gezellige bijeen komsten te houden, kwam tot geen uitvoering en in de vergadering van 15 Oct. 11. besloot men, op voorstel van het bestuur, alle uitgaven voor zulke doeleinden zooveel mogelijk te be perken teneinde het tienjarig bestaan op meer onbekrompen wjjze te kunnen vieren. De reservekas, die hiervoor gedeeltelijk bestemd is, zou men dan onaangeroerd kunnen laten. De rekening bedraagt in ontvang 598.78, in uitgaaf 516.63; zjj sloot dus met een goed slot van ƒ82.15, wat, met het voordeelig saldo van 1888 ad 670.10, 752.25 maakt. Aan 21 leden werd uitkeering verstrekt. In de vergadering van 15 Oct. werd besloten om de weduwe van een werkman te Appingedam, die met 5 kinderen achterbleef, 10.tot ondersteuning te zenden. De reservekas bedraagt 188. Terwjjl Zaterdagavond aan de Kade te Goes boomen werden gelost en geladen, is een jongman van 18 jaren, D. geheeten en te Hein- kenszand woonachtig, door het wegrollen van een boom aan het hoofd gekwetst. Hy schijnt inwendig gekneusd te zjjn, doch zyn toestand moet niet gevaarlijk zijn. Het is zoo schrijft men ons van algemeene bekendheid dat Zuid-Beveland in kwijnenden toestand verkeert. Het meerendeel der landbouwers heeft het kwaadonder de boerenarbeiders neemt de armoede toede neringdoenden en ambachtslieden klagen terecht steen en been. Men moet ten plattenlande wonen, waar men elkander tot op het hemd kent, om te weten hoe treurig de zaken mar- cheeren. Ook Goes schijnt achteruit te gaan. Een sprekend bewijs voor deze overbekende feiten levert m. i. de vermindering der bevolking in de meeste Zuid-Bevelandsche gemeenten op. Uit een paar statistieke opgaven in de G. Ct. merkte ik op, dat Goes in 1889 achter uitging met 207, Yerseke met 205, Krabben- djjke met 171, Kruiningen met 146, Wolf- aartsdijk met 93, 's Heer Arendskerke met 43, Oudelande met 40, Kapelle met 39, Sohore met 20, Ellewoutsdijk met 6, Kloetinge met 5, en Nisse met 3 inwoners. In al deze ge meenten overtrof toch het aantal geboorten dat der sterfgevallen. Er is ook opgemerkt, dat het aantal huwelijken vermindert. Te 's Heer Abts- en Sinoutsaerke verga derde Zaterdagavond het musschengilde. Uit het verslag bleek dat over het afgeloo- pen jaar zjjn ingeleverd 2814 musschen. Het grootste aantal, 460, werd door A. de Jonge behaald, die niet alleen als koning werd ge huldigd, maar tevens de premie van 1 ontving. B. J. Glerum, die daarop volgde met 420 stuks, ontving de premie van ƒ0.50. Het doet zoo luidt het verslag deu leden der ver- eeniging, die grootendeels uit arbeiders bestaan, leed dat er onder de boeren zoo weinig sym pathie is voor hunne vereeniging. Immers 't is ook voor hen van het grootste belang dat legio veelvraten op een minimum te houden. Door sommige leden is de opmerking wel eens ge maakt misschien zyn wij te min doch anderen waren van meening dat de boeren niet genoeg van het nut der zaak, die feiteljjk geheel en al in hun belang is, doordrongen zyn. Eene vrouw te Hansweert, die een ge deelte van den Zaterdag van huis afwezig was, vond by haar tehuiskomst haar man en een groot deel van den inboedel verdwenen. Minder goede verstandhouding tusschen man en vrouw schjjnt den heer des huizes tot verwijdering" gedrongen te hebben. Yan lieverlede gaat zoo schryft men ons ook de Noord-Bevelandsche landbouwer over tot het gebruiken van kunstmeststoffen, als superfosfaat en chilisalpeter. Dit jaar werd daarvan door de leden der landbouwafdeeling 3 a 4 maal zooveel aangevraagd als eenige jaren terug. De ondervinding is ook hierbij de beste leermeesteres. Zoo leverde een akker onder de gemeente Wissekerke, van middel matig land, dat onder gewone omstandigheden 12 a 13 zakken erwten opbracht, 't verloopen jaar 21 zakken op. Zulke feiten, die de finan- cieele snaren in 's landbouwers gemoed doen trillen, overwinnen op den duur het taaiste pessimisme. Naar men ons uit Hoofdplaat schryft is door het onderwjjzend personeel eene klacht ingediend by de bevoegde autoriteit over het gemis van verwarming sedert nieuwjaar jl. Het bestuur der gemeente bleef nalatig in het voorzien van de noodige steenkolen. Door de Dorpsvereeniging te Stavenisse is aanbesteed de levering, franco op den wagen alhier, van10,600 K. G. superphosphaat van 14% phosphorzuur, oplosbaar in water; 7.500 K. G. opgeloste Peru Guano van 7% stikstof en 9 a 9( phosphorzuur en 3,700 K. G. Chilisalpeter van 16%. Alles werd aangenomen door den heer M. C. Yerstraate aldaar, resp. voor ƒ4,15, 10,74 en ƒ10,74 per 100 K. G. Een en ander staat onder controle van het proefstation te Wageningen. Yan 25 tot 27 Januari. MrDDSLBuae. OndertrouwdM. Sanderse, jm. 21 j. met E. Sanders, jd. 21 j. GetrouwdJ. Thie, wed' 43 j. met P. C' Simons jd. 37 j. Bevallen A. H. Rommens, geb. Weverling, d. F. Strack, geb. Verdujjn, d. K. Flissebaalje, geb. Mondeel, d. J. Mondeel, geb. Schipper, z. H. Geensen, geb. Hejjnsdjjk, z. M. Cornelisse, geb. Moelker, d. OverledenR. Bolleman, vrouw van M. Leys, 40 j. P. Linde, wed' van A. Poortvliet. 92 j. A. P. Joosse, wed' van Th. Kemp, 71 j. Yan 18 tot 25 Januari. Goes. Gehuwd: P. Verschuren, wed' 58 j. met E. H. G. Timans, jd. 51 j. BevallenL. P. van Hove, geb. De Poorter, d. M. van Paassen, geb. Van Kramer, d. M. Voois, geb. Smallegange, z. M. H. van Goethem, geb. V. d. Wyngaard, d. Overleden J. W. van Kogelenberg, man van C. Andrie8sen, 51 j. S. C. Zwieter, vrouw van J. Oranje, 60 j. M. de Jongh, wed* van J. Kleeuwens, 76 j Zierikzee. GehuwdJ. J. Huysmans, jm. 33 j. met M. W. Guinée, jd. 21 j. BevallenA. van Yessem, geb. De Goffau, z. S. Cannoo, geb. Van de Wege, z. R. de Graaf, geb. Van Oost, z. A. Lokker, geb. Biesheuvel, z. Overleden G. Tromper, vrouw van A. Hejj- boer, 37 j. S. S. Berrevoets, wed' 67 j. Uit Amsterdam schryft men ons Onder leiding van den voorzitter des hoofd- bestuurs, mr D. J. Jitta, werd Zondag alhier de jaarvergadering gehouden van het Eederlandsch Gymnastiek-verbond. Uit het verslag van den algemeenen secreta ris, den heer K. Ingerman, bleek dat het getal vereenigingen met 2 verminderde en tot 139 daalde. Doch tegen dit nadeel kon wel opwe gen het voordeel, dat het gymnastiek-onderwjjs thans in de wet als verplicht leervak bij het openbaar onderwys was opgenomen. Het ledental bestond op 1 Jan. 1889 uit 141 vereenigingen, met 7985 leden, waarvan 3540 werkende, 4059 kunstlievende of contribuee- rende, 386 eere-, 65 ondersteunende en 6 eere leden van het hoofdbestuur. Negen vereenigingen met 163 werkende en 191 kunstlievende leden traden tot den bond toe en wel te Rosendaal, Rotterdam, Schip luiden, Warffum, Beverwijk, 's Gravenhage, Helmond, Kollum en Nymegen. Daarentegen verdwenen elf vereenigingen van dè ledenlijst, Brenio en Leonidas te Amsterdam, Hollandia te Haarlem, Milo te Nymegen en Hellas te Win schoten door ontbinding. Zes vereenigingen zegden het lidmaatschap op. Twee om finan- cieele redenen, terwyl de overige geen redenen opgaven. Het ledental daalde daardoor van 7985 tot 7827. Het getal ondersteunende leden vermeerderde echter met 62. De technische commissie bewees in vele ge vallen zeer gewaardeerde diensten. De biblio theek werd weder met een paar werkjes verrykt. Het tijdschrift mocht zich in toene mende belangstelling verheugen. Hoogst be langrijke zaken werden daarin behandeld, vooral in de dagen der adresbeweging. Met de vereenigingen in het buitenland werden de meest vriendschappelijke betrek kingen onderhouden. Uit het verslag van den penningmeester, de heer P. C. Adrian bleek, dat de ontvangsten, geraamd op 2860, door het verlies van leden 2617 hadden bedragen, dat de uitgaven 2615 waren geweest en dat alzoo een batig saldo van 2 in kas was Beide verslagen werden onder dankbetuiging goedgekeurd. Een voorstel, by de indiening der begrooting gedaan, om daarop een post van 300 te brengen, teneinde daaruit een drietal onder wijzers te salarieeren om de gymnastiek meer populier te maken, vond geen by val nu de finan ciën niet bloeiden. In de plaats van de heeren mr. D. Josephus Jitta en K. Ingerman, diejbeide hunne betrek kingen, wegens veelvuldige bezigheden, neder- legden, werden tot voorzitter en secretaris be noemd de heeren mr. W. Bakker Gz. en Th. Bakker. De vraag of dit jaar, en wel in Augustus, een bondsfeest zou worden gehouden, werd toe stemmend beantwoord, terwyl over de plaats waar, langdurig werd gedebatteerd. Breda en Nymegen betwistten elkaar daarby den voorraDg. De vergadering wees met 42 van 79 stemmen Breda als plaats voor het bondsfeest en Am sterdam als plaats der volgende bondsvergade- dering aan. Na de pauze werden de aftredende bestuurs leden met groote meerderheid van stemmen tot eereleden benoemd. Hierna werden enkele be langen van het verbond besproken. Een voorstel van het dag. bestuur en van de technische commissie, om de noodige doelmatige gymnas- tiektoestellen aan te schaffen en daarvoor eene rentelooze leening van f 1000 aan te gaan, werd zonder debat goedgekeurd. Langdurig werd de vraag besproken betreffende het ver band tusschen art. 18 der bondswet en art. 8 der- bonds verordening (machtiging van het bondsbestuur voor wedstryden, in en niet door een gewest te houden.) Het gold hier nl. de vraag, door het gewes telijk bestuur van Zuid-Holland en Zeeland te berde gebracht, of een gewestelijk bestuur al dan niet het recht heeft toestemming te geven tot het houden van wedstryden tusschen veree nigingen van eenzelfde gewest. Het bondbestuur ontkende dit op grond der bondswet, het genoemd gewestelijk bestuur wilde die kwestie door deze vergadering beslist zien. Na langdurig debat, pro en contra, werd by zitten en opstaan ten gunste van het gewestelijk bestuur van Zuid-Holland en Zee land beslist. Nadat nog enkele ondergeschikte zaken werden besproken nam de voorzitter met de beste wenschen voor zyn bloei, afscheid van den bond, en sloot hij de vergadering. Aan het Uir. Dbld. schryft men uit Rot terdam het volgende omtrent het voorval, dat, zooals wjj meldden, in den schouwburg plaats had In tal van bladen, ook buiten Rotterdam, wordt melding gemaakt van een tumult, dat Donderdagavond in den schouwburg alhier plaats had by de opvoering der operette Falka door een Eugelsch gezelschap. Aan deze ope rette, die, (zjj is uit het Fransch vertaald) overal in het buitenland ontelbare malen ia opgevoerd, zonder ergernis te wekken, heeft men hier aanstoot willen nemen, omdat er een portier van een klooster (broeder Pelican) in voorkomt die beschonken is. In een roomsch- katholiek blad was tegen de opvoering van dat stuk eene beweging op touw gezet, als werden er de godsdienst en de geestelijkheid in gehoond, wat niet waar is. Naar aanleiding daarvan had zich een complot gevormd met het doel om in den schouwburg door kabaal te maken de opvoering te beletten. De Engelsche acteurs, die niet wisten, waar de wind vandaan kwam, stonden versteld, toen hun stuk, overal met buitengewonen bijval begroet, hier werd uitgefloten. De regisseur, die op het tooneel verscheen, verklaarde zelf R.-Kath. te zyn en riet te begrijpen waaruit men ergernis nam. Hij bood echter aan, de figuur van den klooster-broeder uit het stuk te verwijderen. Daartegen protesteerde echter het overige publiek, en het eischte, dat de rustverstoorders zo#3en worden verwijderd. Aan dit laatste werd nu door de directie, gesteund door de politie en geholpen door het vrede lievende publiek, voldaan. Een 15-tal personen werden uit de zaal gezet, en daarmede kwam aan het kabaal een einde. Vermelding verdient nog, dat onder de aan wezigen in den schouwburg eenige der aan zienlijkste R.-Kath. families hier ter stede werden opgemerkt, die door geen enkel teeken bljjk gaven zich aan de voorstelling te ergeren en waaionder er intgendeel waren, die het kabaal mee afkeurden en dit openljjk toonden. Dat men te doen had met een opgezet standje, is overigens duidelijk, want men wist vooruit wat het stuk inhielddie dus niet geërgerd wilde worden, had uit den schouwburg kunnen bljjven. Men had ook nog beproefd om den burge meester als hoofd der politie te bewegen de opvoering van het stuk te verbiedeneen aan zoek waarvoor de burgemeester echter geen ooren had. De veranderingen, welke de vergaderzaal van deTweede kamer thans ondergaat, mogen, vol gens het Dagblad, eerder eene restauratie worden geheeten. Deze is echter over twee zittingen verdeeld. Thans worden alle zetels en tafels opnieuw bekleed, niet met groen laken maar met brons gekleurd fluweel. Op 't einde van dit jaar zullen de troon en het bureau van den voorzitter geheel van aan zien veranderen. Beiden zullen dan in den stjjl Louis XV op prachtige wjjze worden ingericht. Het tegenwoordig tapjjt zal vervangen wor den door een van Perzisch dessin. De heer J. Cock, handelaar in stroo, een der by de spoorwegramp te Ruinerwold zwaarst gekwetsten, heeft thans van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de som van 50.000 als schadevergoeding ontvangen. Donderdag is, bjj zeer stormachtig weder, in Den Bosch de bliksem in een woning ge slagen. Een deur werd tot splinters vaneen gereten. Verschillende personen stonden in de nabyheid maar bleven gelukkig ongedeerd, De zaakwaarnemer v. G. in Den Haag is op bevel der rechtbank aldaar in hechtenis genomen, wegens oplichterjj van een cliënt voor ƒ2000. Hy zou namelijk van een juffrouw uit Leiden, die den bjjstand van hem had in geroepen om te geraken tot een echtscheidings proces, in weinige weken tjjds die som van ƒ2000 hebben weten te verkrjjgen voor proces verrichtingen, die weinig of niets te beduiden hadden. Op die wjjze moet reeds menige cliënt tot zjjn dupe zijn gemaakt. Welke eischen in sommige streken van Friesland aan een menschelijke woning wor den gesteld, is de vorige week te Oudehaske ge bleken. Het land van K. IJ. aldaar was Dins dag-avond nog land, en niets voorspelde de metamorphose, die het in een enkelen nacht zou ondergaan. En tochWoensdag-morgen stond er een huis, kant en klaar, en recht huiselyk steeg de rook uit den schoorsteen naar boven. Een quaestie over eigendomsrecht was de reden van dezen nachtelijken arbeid, en de duizend-kunstenaar, die aan dit wonder van bouwkunst het aanzjjn gaf, was een timmerman uit Wirdum. Overigens heeft men in de heide streken de voorbeelden voor het grijpen van woningen, die binnen den tijd van enkele uren worden opgetrokken. Treedt een paar in het huweljjk, dan wordt door de gezamenljjke bloed verwanten een woning van plaggen en riet ge maakt, die nog denzelfden avond door de jong gehuwden wordt in bezit genomen. De Boheemsche landdag is Zaterdag ge sloten. De stadhouder zinspeelde in zijn slui tingsrede op de in gang zynde verzoenings pogingen. Naar men verzekert zal de minister van justitie een onderzoek bevelen naar hetgeen in de Boulangistische vergadering, waar Mar- tineau gedwongen werd zyn mandaat neer te leggen, is gebeurd. Volgens berichten uit Lissabon moet in Brazilië een nieuwe samenzwering tegen de republiek ontdekt zyn, waarin de marine be trokken is. De berichten uit Lissabon over de zaken in Brazilië zyn niet altyd geloofwaardig. Ter herinnering aan den hertog van Aosta schonk koning Humbert 60.000 frcs. voor de armen van Turjjn. De bekende veelbesproken gravin Sarolta Vay, die te Klagenfurt zich voor een man uitgaf en een jonge dame aldaar huwde, is door de rechtbank naar een krankzinnigen gesticht gezonden. TWEEDE H4MEI1. Verslag van het voorloopig onderzoek van het ontwerp Bahlmann. Nevens de, in ons vorig nommer medege deelde, meer algemeene beschouwingen, werd omtrent de voorgestelde heffing van graanrech ten door de tegenstanders van het voorstel o. a. het volgende in het midden gebracht. Daar de binnenlandsche productie van Duitsch- land voor 5/6 in de behoefte aan graan voor ziet, produceert Nederland thans lang niet zooveel graan, als voor de consumtie noodig is, zoodat ons land het buitenlandsche graan niet zal kunnen missen en de importeurs van graan, die de invoerrechten zullen hebben te betalen, daarvoor zonder twjjfel eene vergoeding zullen vinden in het bedingen van met het bedrag der invoerrecht verhoogde prjjzen, tenzy vermeerdering van den aanvoer en daarmede de onderlinge concurrentie der buitenlandsche producenten zou dwingen tot lagere prjjzen te verkoopen. Beschermende rechten zullen ten slotte slechts leiden tot verzwakking van de energie der bjjzondere personen, maar niet tot opbeuring van den landbouw. De verhooging der graan- en broodpjjzen is verder een nadeel voor alle industrieelen, die graan als grondstof gebrui ken, en voor alle ingezetenen. De verhooging der broodprjjzen zal verder onevenredig zwaar druk ken op do minder bemiddelde klassen, die een be trekkelijk groot deel barer inkomsten voordat onmisbaar levensmiddel uitgeven. De bewering, datstjjging der broodprijzen zou leiden tot sty ging der loonen, zoodat de volksklasse ten slotte gee nerlei nadeel van de invoerrechten op granen zoude ondervinden, achtte men door de ondervinding gelogenstraft. Met nadruk werd verder ge wezen op het nadeel, dat de prijsverhooging van het graan voor onzen graanhandel zou hebben. Overigens werd betwist, dat de graan bouw zich tegenwoordig nog in kwjjnenden toestand zou bevinden. Wilde men de land bouw tegemoet komen, dan waren er naar de meening dezer leden veel betere middelen dan heffing van beschermende rechten, b. v. door het oprichten van proefstations en vakscholen voor den landbouw. Deze leden achtten het overigens niet ongelukkig dat men juist be ginnen wil de granen te beschermenbjj geen artikel toch zal duidelijker bljjken, dat be scherming onbillijk werkt en het geld uit den zak van de overgroote meerderheid der ingezetenen neemt om het in dien van een be trekkelijk gering aantal personen over te bren gen. De voorstanders van het voorstel deden uitkomen, dat men, dit ontwerp aannemende, slechts zou volgen het voorbeeld van verschil lende landen van Europa, waar de noodzake lijkheid voor den landbouw door graanrechten tegen de scherpe concurrentie van het buiten land te beschermen reeds lang was ingezien. Zjj juichten het streven van den voorsteller om den nationalen landbouw te hulp te komen ten zeerste toe. Op de vraag of verhooging van graanprjjzen van de invoering der voor gestelde graanrechten het gevolg zou zyn, waren de gevoelens dezer leden verdeeld. Voorts werd betoogd, dat een matig recht op granen in elk geval den broodprijs niet noodzakeljjk verhoogt. Deze prjjs was volgens hen in Duitsch- land eerst gestegen, nadat het invoerrecht tot 5 Mark per 100 K.Gr. was verhoogd. Ten aanzien van het tarwebrood, zou stjjging van prjjs te minder te verwachten zyn, omdat die prjjs thans onevenredig hoog is in verhouding tot een zekeren gedaalden prjjs van de tarwe. De bakkers hadden zeer goede jaren gehad en het was zeer begrijpelijk dat zjj den be- staanden toestand wenschen te handhaven. Vandaar dan ook de talrjjke adressen, die door hen tegen dit voorstel zjjn ingediend. De bewering, dat enkele gro ote grondeige naars voordeel zouden trekken van de invoer rechten, werd van de zjjde der voorstanders van het ontwerp ten eenenmale onjuist ge noemd. Dat dit voorstel aan den landbouw ten goede zal komen, blykt ook uit de talrjjke adressen, ten gunste daarvan ingediend, ter wijl de verzoekschriften, die op verwerping aandringen, bjjna zonder uitzondering afkom stig zjjn van kamers van koophandel of van vereenigingen en personen, die bij den bloei van onzen landbouw geen rechtstreekseh belang hebben. Van landbouw-onderwijs verwachten vele der voorstanders van het ontwerp weinig heil. Er waren ook verschillende leden, die ver klaarden alleen aan een recht op tarwe en tarwemeel hun stem te kunnen geven. Andere leden voerden voor beperking van het voorstel tot tarwe en tarwemeel aan, dat een matig recht op de grondstof van het witte brood, dat in den regel veel te duur werd ver kocht, geene verhooging van den prjjs met zich zou brengen, indien de bakkers zich met eene matige winst tevreden stelden. Door enkele leden werd de heffing van be schermende rechten ook verdedigd als een middel om den landbouw eenigermate schadeloos te stellen voor de nadeelen, teweeg gebracht door de wetteljjke maatregelen in de laatste jaren ten aanzien van het muntwezen genomen. Eenige leden waren van oordeel dat, welk lot aan dit voorstel mocht te beurt vallen, in elk geval eene algemeene tariefsherziening diende plaats te hebben, waarbij men uitsluitend te rade moest gaan met de Nederlandsche belangen. Vlisiingen. Wegens gebrek aan steen kolen op de haven gekomen het Engelsche ss. City oj Brussels, gez. G. Bryan, van Brussel naar Londen en het Eng. ss. Wastwater, gez. Hall, van Antwerpen naar Londen. De minister van koloniën ontving heden uit Suriname de officieele stukken betrekkelijk het bekende conflict. Volgens particuliere berichten is het lid van het hof van justitie, mr Kalft", door den gouver neur met spoed naar Nederland gezonden om te rapporteeren. Uit de mail-couranten blykt dat de Staten 27 December uitvoerig debatteerden over de bekende missive van den gouverneur die door alle sprekers en den voorzitter ernstig gelaakt werd als inconstitutioneel, onwaar en onwaardig. De zaak zal ter kenniB der Nederlandsche regeering worden gebracht terwyl de missive overigens voor kennisgeving werd aangenomen. Callantsoog-. Alhier is het Engelsche stoomschip Lochmoldant verongelukt, 2 matrozen bereikten al zwemmende het strand maar 27 personen verdronken. Parijs. Bjj de verkiezing van een afge vaardigde voor de kamer te Morbihan, le distriet Lorien, is de republikeinsche candidaat Guieysse gekozen. Door de nietigverklaring van de verkiezing van den Boulangist Dillon, by de algemeene verkiezingen met 9299 geko zen tegen 2849 stemmen, op Guieyesse uitge bracht, had den 12 Jan. 11. een nieuwe stemming plaats. Toen verkreeg Guieyesse (rep.) 4331, Soulié (Boul.) 2074 en De Pluvie (react.) 5328 stemmen, zoodat geen der candidaten de vol strekte meerderheid had. Dillon had zich niet verder candidaat gesteld. (Red.) Blo Janeiro. By besluit der voorloopige regeering is het burgerljjk huweljjk ingesteld. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 28 Jan. Westhove, Hout, Verheij. 28 Hulst, Tollen (verp.) Van Deinse. 29 Middelburg, Meubels, Balans D 4. 29 Middelburg, Meubelen, Notarishui») 30 Middelburg, Huizen, Ds Vot 31 Zeeduin, Hout, Verheij. 31 Krabbendijke, Woonhuis enz., De Vos. De derde lezing der socialisten-wet vond Zaterdag in den rijksdag plaats en de rijks kanselier verscheen niet. Wel werd de komst van den rijkskanselier in den ryksdag gemeld, doch zjj werd later afgezegd. De ryksdag werd des avonds te zes uren in de Witte zaal van het koninkljjk slot door den keizer in persoon met groote plechtigheid en met een toespraak gesloten de rijkskanselier was niet tegenwoordig. Wat heeft dit alles te beteekenen? Op gelijke wjjze als in 1877 de rijksdag door keizer Wilhelm I werd Zaterdag de »kartel- rjjksdag" gesloten. Nadat de socialistenwet was verworpen, deelde de minister Von Bötti- cher mede, dat hy den afgevaardigden een •keizerlyke boodschap" had te verkondigen. De leden werden nitgenoodigd te zes uren in de Witte zaal te verschjjnen, waar de keizer in naam der verbonden regeeringen de zittingen van den ryksdag zou sluiten. In zjjn rede herdacht keizer Wilhelm II de voor het rjjk zoo gewichtige gebeurtenissen gedurende de drie verstreken jarenden dood van de beide keizers Wilhelm I en Friedrich. Dank betuigde de keizer nogmaals aan de trouw en den monarchalen zin van het Duitsche volk, bjj die droevige verliezen aan den dag gelegd. Dank zjj tevens den ryksdag werd de weer kracht van het Duitsche rjjk verhoogd, waar door het voor den vrede en de beschaving met goede vrucht kan waken. Hulde bracht daarop de keizer ook aan de werkzaamden van den ryksdag op economisch gebied. Met voldoening had hy kennis geno men van de toenemende uitvoering der denk beelden zjjns grootvaders, uitgesproken in diens boodschap van 1881, door de wet ter verzeke ring van oude en invaliede werklieden. »Aan die klassen, welke bovenal bescherming behoe ven, is daardoor zeide de keizer voor hun toekomst een waarborg geschonken, welke voor den binnenlandschen vrede des vaderlands goede resultaten zal opleveren. Al blijft er nog veel te doen op dit gebied, zoo ben ik toch overtuigd, dat het aandeel van den ryks dag in het reeds verworvene bjj het volk niet zal vergeten worden. Op de aangelegde fon damenten zal men verder kunnen bouwen, om den arbeidenden klassen de zekerheid te ver schaffen, dat de wetgevende machten een warm hart hebben voor hun rechtmatige belangen en wenschen, en dat een bevredigende regeling hunner levensomstandigheden alleen langs den weg eener vreedzame en wetteljjke orde is te bereiken." Derhalve was het 's keizers drin gende wensch en zyn hoop, dat het den volgen den ryksdag gelukken mocht in vereeniging met de verbonden regeeringen vruchtbare wetteljjke vormen in 't leven te roepen voor de op dit gebied noodzakelijke verbeteringen. Hij beschouwde het als zyn ernstige en verheven taak om de vervulling dezer hoop te verwe zenlijken. Met een dankbetuiging aan den ryksdag voor zyn volbrachten trouwen en moeitenvol- len arbeid eindigde de keizerljjke toespraak, die op enkele punten met toejuichingen werd begroet, doch waarvan het slot in diep stil- zwjjgen door de afgevaafdigden (de sociaal democraten waren bjj de plechtigheid niet aanwezig) werd aangehoord. Nadat de rijkskanselier niet in den ryksdag was verschenen om zyn »donderend" woord te doen hooren, verwachtte men algemeen eenige wenken in de troonrede betrekkelijk de socia listenwet. In strjjd met deze verwachting was de keizerlijke toespraak volkomen kleurloos en

Middelburgsche Courant | 1890 | | pagina 2