N°. 300. 132" Jaargang. 1889. Donderdag 19 December. Middelburg 18 December. Deze courant verschijnt dagelijks; jaet uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.-—$ Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent; Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Plannen tot herziening van ons belastingstelsel. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. fflDDELBMSCHE COURANT. Thermometer. Middelburg 18 Dec. vm. 8 u 38 gr. m. 12 n 39 gr. av. 4 u. 38 gr. F Verwacht Z. W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de VeyMestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bollanb, te Kruiningen: F. v. d. Pbijl, te Zierikzee: A. O. de Mooirte Tholen: W. A. van Nietjwenhtjtjzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentïën aan, evenals de moeten des namiddags te een uur advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, de Gebr. Belinpante, te 's Gravenhage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zgn, willen Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John FJones, opvolger. zg des avonds nog wor en opgenomen Met deze plannen gaan wij voortdurend den slakkengang; en wie soms zich nog eenige illusie maken mocht over een betere toekomst op dat gebied ons dunkt het zijn er slechts weinigen zij zullen na hetgeen dezer dagen in de Tweede kamer voorviel, wel geheel hun optimisme lateu varen. Zoowel regeering als kamer bereidden ons niets dan teleurstelling. Bij monde van den minister van financiën legde eerstgenoemde de verklaring af dat zij natuurlijk zich vereenigt met het anti- revolutionnair program, dat ontheffing wenscht van de meest drukkende belastingen, maar tevens zich den tijd voorbehoudt, wanneer zij aan de uitvoering van dat program de hand slaan zal. Over de kwestie van tijd, wij weten het, heeft de tegenwoordige minister van finan ciën eene zeer ruime opvatting. Al de dagen dat hij zijn zetel inneemt heeft hij zich den tijd ten nutte gemaakt om zich niet te vermoeien. Verlaging van de accijnzen, o. a. op zout, blijft hangen in de lucht, verbetering van onze personeele belasting, eene belasting op het kapitaal, zij laten zich steeds wachten. Doch waartoe opgesomd wat er niet ge daan is, waar voor de lijst van hetgeen tot stand werd gebracht men niet naar een papier behoeft te grijpen, want het zou zoo goed als onbeschreven kunnen blijven. In de gisteren gehouden kamerzitting werd door den minister van financiën verzekerd dat hij aan zijne ambtenaren had opgedragen de bewerking eener herziening der wet op de personeele belasting ten aanzien der paarden van de landbouwers. Welke magere belofte, die bovendien nog zoo weinig beteekent, omdat er eene, vooral bij dezen minister, lange weg te verwachten is eer zulk eene wijziging der kamer zal bereikenen, stel dat die belofte komt tot vervulling, het voorgespiegelde toch weer niet meer is dan een lapmiddel, gelijk zoo vele die ons afhouden van eene grondige herziening van ons belastingstelsel. En wat deed de Tweede kamer tegenover deze houding van den minister Godin de Beaufort Tweeërlei feiten verdienen, om antwoord te geven op die vraag, (le aandacht: eerstens de behandeling in comité-generaal van de voorstellen der heeren Goeman Borgesius c. s tot invoering van eene rijks-inkouisten-belas ting en ten tweede het lot, dat de motie van den heer Üomela Nieuweuhuis trof. Om met het tweede te beginnen herinneren wij dat die motie luidde: „De kamer,over wegende dat de in uitzicht gestelde voorstelL n van den minister van financiën geenszins in staat zijn ook maar eenigszins den belasting druk weg te nemen van hen, die aan de verlichting het meest behoefte hebben, ver klaart zich onvoldaan over het finantieel beleid van den minister van financiën en gaat over tot de orde van den dag." Bevat die verklaring niet de zuivere waarheid Is haar strekking niet duidelijk En behoorde zij daarom niet door allen, die den heer Godin de Beaufort een ongeschikt minister van financiën vinden, ondersteund te worden Op aie vraag kan, dunkt ons, slechts een bevestigend antwoord worden gegeven. En toch, het was er gisteren verre van af dat die instemming werd betuigd. Reeds vóór de motie werd behandeld wist men in een der bladen te verzekeren, dat die motie slechts éen stem zou verRrijgen, die van den voorstellerdat zij een ware uitkomst was voor den minister, een bliksemafleider omdat zij een ernstiger motie van andere zijde verdrong. Zoo erg is liet met het lot van die motie niet geweestzij verkreeg nog zes stemmen behalve die van den voorsteller. En zij, die den heer Domela Nieuwenbuis steunden, waren de heeren Smeenge, Veegens, Heldt, Schepel, Lieftinck en Zylker. Waar bleven de anderen die toch ook ernstig reden hebben om het beleid van onzen tegenwoordigen minister van financiën af te keuren Zij wisten allerlei excepties op te werpen om niet met den afgevaardigde van Sckoterland mee te gaan. Niemand zal beweren dat de verhouding tusschen hem en de liberale partij van dien aard is dat een gezamenlijk optreden aangenaam zou zijn, maar dat sluit niet uit dat, waar men het eens is omtrent een punt, men, al verschilt men ook omtrent andere, de handen wel in elkaar kan slaan en dat het in ieder geval een liberaal beginsel blijft te vragen niet wie iets voorstelt maar wat er voorgesteld wordt; en, zoo dit goed is, daaraan zijn steun te veileenen. De heer Domela Nieu- wenhuis, al is hij dikwijls overdreven, onbillijk en dolzinnig in zijne aanvallen en uitdrukkingen, slaat toch ook niet zelden den spijker op den kop; laat ons dit niet loochenen. Als hij ous, liberalen, verwijt dat wij den tijd om hervormingen op belasting gebied tot stand te brongen lieten voorbij gaan, dan afgescheiden van de vraag of hij en de zijnen het beter zouden doen valt de waarheid dier bewering niet te loo chenen. Maar zoo verklaarden de heeren Van der Feltz en Van der Kaay, van wier woorden wij kennis namen uit de couranten verslagen, eene motie is eene politieke daad en als men die voigt, dan moet men aannemen dat er eenige connexi- teit bestaat tusschen den voorsteller en zijne medeleden. En die connexiteit willen zij niet. Tusschen den heer Domela Nieu weuhuis en de liberale partij bestaat geen gemeenschappelijkheid. Was dit een ge wettigd motief om tegen die motie te stem men Ons dunkt in geen geval. Hoe dikwijls toch vereenigden zich in ons parle ment politieke tegenstanders met eene motie; de heer Lieftinck herinnerde nog aan de Pangka-motie van den heer Wintgeus en de motie Keuchenius in zake den heer Mijer. Die droegen veel sterker een politiek karakter dan de motie van den heer Nieuwenhuis, welke slechts den minister van financiën zou getroffen hebben en tot doel had dezen te drijven om werkzaam te zijn of heen te gaan. Heengaan Maar dat wilde de heer Van Houten juist niet, want dan zou men iemand krijgen in de richting van den heer Bahl- mannen dan heeft hij veel liever een man als de heer Godin de Beauiort. Eu zoo geschiedde dat de meerderheid der kamer weer stof tot vreugde verkreeg eu niet recht zich er op beroemen kon dat de liüerale leden van hen de kunst nog niet hebben afgezien oai personen van zaken te scheiden, en daardoor een krachtig optreden te bevorderen, een ernstig protest te doen hooren. En al stemt men nu ook tegen de begroo ting, dit zal niet dien indruk maken welken een aantal stemmen vóór de motie zou heb ben teweeg gebracht. De kracht van het protest is op dit oogen- blik aan de linkerzijde; de macht om minis ters te redden of te doen vallen aan den rechterkant. En nu heeft gisteren die lin kerzijde een schoone gelegenheid om haar kracht te toonen laten voorbijgaan! Wat er verder op belastinggebied te wach ten is kan blijken uit het voorloopig verslag der kamer over de voorstellen Borgesius c. s. Ook daarbij nu waarschijnlijk van een anderen dan liberalen kant allerlei excep ties om die voorstellen te bestrijden, voor stellen die zeker op dit oogenblik allerminst Rans hebben te worden aangenomen. Tot de vermakelij kste redeneeringen be hoorden wei de opmerking van vele leden dat er door de voorstellers misbruik gemaakt was van het recht van initiatief. Volgens hen kon alleen de regeering beschikken over de gegevens en de hulpmiddelen voor zulke belangrijke wijzigingen in het samenstelde, rijksbelastingen. Klonk het niet curieus, op die wijze het recht van initiatief, den kamerleden toege kend, te willen verkorten Hoe weinig een regeering ook wil uitvoeren, haar het werk uit de handen nemen mag eene vertegen woordiging nietEn met zulke redeneerin gen houdt men de belangrijkste hervormin gen tegen. Is het niet ontmoedigend om dergelijke redeneeringen te moeten hooren? Is dan het voorstel Bahlman niet zoo ingrijpend, dat het vijandig tegen de regeering kon geacht worden? Dat de voorstellen geen kans van slagen hebben, gelooven wij evenzeer als de leden der kamer, die deze waarheid in het voor loopig verslag lieten opnemente meer na hetgeendezer dagen in de kamer is voor gevallen. Men moge van andere zijde ver zekeren dat, wijl de tegenwoordige meer derheid zeker niet zal willef berusten in hel stilzitten der regeering, er toch wel eene meerderheid voor die voorstellen te vinden zal zijn, die verzekering drukt slechts tioop uit zonder grond. Den minister van fiuancien worden door die meerderheid der kamer de handen boven het hoofd gehouden, al deed hij nog jaren niets. Wie zich dus voorstelt dat de heeren Goeman Borgesius c. s. het succes zullen hebben dal hunne voorstellen worden aan genomen geeft zich aan eene groote illusie over. Wat hun doel met hunne poging dan is? Wij vermoedden dat zij het terrein willen verkennen en dat zij den minister van fiuancien willen prikkelen tot een arbeid, dien hij reeds te lang verzuimde. En bij dat pogen verdienen zij den steun der gansche liberale partij. De Liberale Unie heeft reeds den weg gewezen, hoe die voorstellen door de partij moeten worden beschouwd. De hoofdgedachte, daarin opgesloten, dient met ingenomenheid begroethet initiatief der vijf liberale leden met warmte toegej uicht te worden. De voor stellen gaan uit vau de juiste gedachte dat naar eene betere veideeliug van den belas tingdruk moet worden gestreefd. Zou het nu niet de tijd zijn voor de liberale partij om zich als éen man op te maken, teneinde aan dit vraagstuk weer zijn aandacht te schenken en den voorstellers te doen blijken van den krachtigen steun, dien zij buiten de kamer vinden Wij behoeven ons daartoe niet in details te verdiepen, maar slechts in beginsel voor hun idee ons te verklargn. Eene herhaling van eene vroegere beweging- in dien geest zou nu wellicht nuttig kunuen zijn, al ware het alleen om de heeren Borge sius c. s. krachtig te doen zijn tegenover de meerderheid, bij wie, naar onze meemug, hunne voorstellen wel geene genade zullen vinden. Het is het eenige wat wij, in afwachting van betere tijden, vermogen, nu het voor een degelijke herziening van ons belastingstelsel in meer dan éen opzicht een zeer ongunstig getij blijkt te zijn. Bij kon. besluit zijn tot leden van den ge neeskundigen raad voor Zeeland herbenoemd dr J. E. Calienfels te Hulstdr J. P. Berdenis van Berlekom, dr J. J. Couvée, L. K. van der Harst en mr A. P. Snouck Hurgronje te Mid delburg dr. J. M. Boom te Tholen dr J. Kosten de Bruyne en. S. G. Nauta van der Grjp te Zierikzee. Verder is benoemd tot vice-president van de arrondissemt-nts-rechtbank te Amsterdam mr W. A. L. Domis, thans rechter in gemeld college. Nog zjjn benoemd tot landmeter le kl. van het kadaster A. C. Oosterman, thans 2e kl.tot landmeter 2e kl. W. Vruggink, thans 3e kl., tot landmeter 3e kl. J. Gostelie, thans 4e kl. De verschillende ministers verleenen deze week geene audiëntie. Er schijnt zoo schrijft het Vad. groote haast geweest te zijn bij de afkondiging dei- onderwijswet, die Zaterdagavond in de St. Crt. verscheen. Men heeft haar den koning op Zondag 8 December doen teekenen. Bij de heden morgen door de geabonneer- den op de voorstellingen van het tooneelge- zelschap Alex. Faassen C°. gehouden stemming over de stukken, bij de drie volgende opvoe ringen alhier te geven, verkregen de meeste «temmen Heeren doktoren, blijspel in drie bedrij ven, door Hypolyte Raymond, nl. 46, en De strijd om het bestaan, drama in zes bedrjjven van Alphonse Daudet, nl. 45. Bij loting werd als derde stuk aangewezen Mimi, kluchtspel in drie bedrijven, van Maxime Boucheron, dat evenveel (24) stemmen verwierl als S of Z van Justus van Maurik. Op de drama's De Goochelaar en Mr Barnes van New-York waren respectievelijk 16 en 20 stemmen uitgebracht. Tot tweeden onderwijzer aan de christe lijke school te Sluis is benoemd de heer B. J. Ockeloen te Utrecht. Er hadden zich vijf solli citanten opgedaan. Bjj de Nederd. ger. gemeente te 's Gra venhage is beroepen tot tweeden predikant de heer P. J. W. Klaarhamer, te Middelburg. Arrondissements-Jtiechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift dier rechtbank van den 16en dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezenP. D., 18 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te YVestkapelle, thans alnier gedetineerd, ter zake dat hp in 1889 als klerk en later als geagreëerd klerk, in dienst bjj den rijks-ontvanger te Domburg, en als zoodanig belast met het inschrijven in de journalen van ontvangst der bedragen, dooi de belastingschuldigen betaald, of althans met het optellen dier bedragen, en het vergelijken van de som dier bedragen met het totaal der ontvangene gelden, welke gelden hem tot dat doel door genoemden ontvanger waren ter hand gesteld, opzettelijk en wederrechterljk op ver schillende tijdstippen zich heeft toegeëigend ruim 600, aan genoemden ontvanger toebe- hoorende, en zulks door vervalsching van cjjfers en niet boeking in de journalen (breeder in voormeld bevelschrift omschreven). Aan den beklaagde is ambtshalve als ver dediger toegevoegd mr M. Jacq. de Witt Hamer, advocaat en procureur alhier. Door dezelfde rechtbank is gisteren, zooals wij meldden, veroordeeld wegens 1 a n d 1 o o- p e r jj en vernieling: E. J. v. U., 42 j., zonder bestaan of woonplaats, thans alhier gedetineerd, tot 1 m. gev. en 12 d. h. Er- was echter verzuimd op te geven dat dezelfde persoon nog veroordeeld is tot een jaar op zending naar eene rjksweikinrichting. Door den minister van marine zijn, met ingang van 1 Januari, bp het Nederlandsch loodswezen, standplaats Vlissingen, benoemd: tot zeeloods de loodskweekeling der le klasse F. Le Roy tot loodskweekeling le klasse de loodskwee- keling 2e klasse A. Embregts en tot loodskweekeling 2e klasse de matroos G. Engels. De gemeenteraad van Vlissingen houdt Vrijdag a., des namiddags te hall twee uur, zitting ter benoeming van een regent van het gasthuis, ingevolge periodieke aftredingeen lid in de commissie voor de leenbank; een regent van het burgerweeshuis en van leden der commissie van toezicht op het lager onderwps. Verder komen ter tafel de volgende voor stellen tot vaststelling 2e suppletoir kohier hoofdelijken omslag; tot goedkeuring begroo ting V lissingschen rjjweg 1890, betreffende verzoek J. Theune c. si ter bekoming in huur van het Slepershuisje aan de Botermarkt; tot het geven van namen aan straten tot het ten geschenke geven van oudheden aan het Zeeuwsch genootschap der wetenschappenbetref fende verzoek van het bestuur Ned. loodsen- sociëteit tot het in goeden staat brengen van de straat aan de noordzijde van dat gebouw, met aanbrenging van een gaslantaarn aan den noord westelijken hoek daarvan. Verder worden behandeld een verzoek van den gymnastiekonderwijzer tot gebruikmaking van het gymnastieklokaal B voor het geven van privaatlessen een voorstel tot het opnemen voor eigen rekening in het gasthuis van P. J. van Vlaanderen, wed. R. J. Stepeen verzoek van A. Maas te Serooskerke om grond in koop aan den hoek van de Glasis- en Scheldestraat; voorstellen tot toekenning van een pensioen aan den klerk ter secretarie G. de Vos, die met ingang van 1 Januari e. k. eervol ontslag uit zjjne betrekking heeft aangevraagd, en betref- ende wijzigingen in gemeente-begrootingen. Bp de petroleumloodsen aan de kanaalbrug te Vlissingen is men volgens enkele bladen druk bezig om de fundamenten te leggen, waarop een kolossale ketel zal worden gecn- Btrueerd, die niet minder dan een gansche scheepslading petroleum van omstreeks 13000 vaten zal kunnen bevatten. Men wil door dezen maatregel voorkomen, dat de petroleum voortaan, zooals nu, in vaten zal behoeven aangevoerd te worden zij kan dan los ia opzettelijk daartoe vervaardigde schepen, die in vakken verdeeld zjjn, worden vervoerd. Zooals nu het geval is, bezwijken somtijds de vaten onder den enormen druk, en wordt de inhoud met water en allerlei onreinheid vermengd. Is de ketel gereed, dan zal de petro leum uit het schip met pompen daarheen worden gevoerd en van daar uit, naar gelang der be hoefte, in vaten. Naar men ons meldt zijn ook in Goes een paar personen door de influenza aangetast. Ter aanvulling van het verslag der zitting van den gemeenteraad van Zierikzee, in ona nommer van gisteren opgenomen, dient dat het rapport der oommissie, benoemd tot onderzoek der voorstellen tot herziening van de heffing van markt- en bruggelden, werd ter visie gelegd. Daarop werd mededeeling gedaan dat de schade, ontstaan door de oeverafschuiving aan het Westhavenhoofd, geraamd is op 106.000. Het desbetreffende schrijven van het dag. bestuur van het waterschap Schouwen werd gesteld in handen eener commissie van vjjf leden. Op het voorstel van Johs. van Westen om schadevergoeding werd afwjjzend beschikt. Naar aanleiding van het rapport der com missie belast met het rechtskundig onderzoek omtrent het verzoekschrift van den heer D. Q. Mulock Houwer werden langdurige diseussiëa gevoerd. Daarna werd een amendement van mr Fokker om geen beslissing te nemen over het recht maar eerst te trachten om met den heer Houwer tot een schikking te komen verworpen met 6 tegen 3 stemmen, (De Crane, De Looza en Fokker.) Hierna werd in stemming gebracht het eei sta gedeelte van het advies der commissie, om af wjjzend te beschikken, hetwelk wordt goedge keurd met 10 tegen 2 stemmen (mr Fokker en De Crane) en daarna het 2e gedeelte om uit oogpunt van billjjkheid aan den adsistent op eene of andere wpze tegemoetkoming te ver leenen. Hieromtrent staakten de stemmen. Vóór stemden de heeren mr Fokker, mr Van Manen, De Crane, Houwer, De Looze en S. J. Ochtmantegen de heeren Zuurdeeg, Six, Schuurbeque Boejje, mr Schneiders van Greit- fenswerth, dr Goemans en W. A. Ochtman. Het voorstel betreffende de drinkwaterleiding is niet behandeld. Men schrpft ons uit Zierikzee: De derde wintervergadering van ons depar tement der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid op Maandag jl. was zeer druk be zocht. De heer F. W. Westerouen van Meeterens technoloog te Amsterdam, leidde de bespre kingen in over het Ontwerp Octrooiwet, uit gegeven door de Vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche Octrooiwet. In de eerste plaats bepleitte de spreker de wenscheljjkheid van de invoering eener oc trooiwetde verschillende bezwaren, die men gewoonlijk daartegen inbrengt, werden door den spreker uitvoerig n igegaan en op heldeie wijze bestreden. In de tweede plaats behan delde de heer van Meeteren de grondslagen, waaiop het ontwerp berust, en de voornaamste artikelen. MÜfelÜÉétif*-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1