N°. 297. 132® Jaargang. 1889. Maandag 16 December. Deze courant verschijnt d a g e 1 Q k s "met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent! Advertentïën': 20 cent per regel.1 Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 14 December. LETTEREN EN KUNST. UIT STAD EN PROVINCIE. HIIHHIItl RGSÜIF COURANT Thermometer. Middelburg 14 Dec. vm. 8 u 30 gr. m. 12 n 33 gr. av. 4 u. 35 gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krainingen: P. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. 0. de Mooij te TholenW. A. tan Advertentïën Nietjwenhtjijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te eea nar advertentie-bareaa's van Nijgh Van Ditmar te Botterdam, de Gebr. Beunt ante, te 's Gravenbage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zij des avonds nog worden opgenomen Dezer dagen gaf, zooals wij meldden, de Standaard den anti-revolutionnairen den raad, geen subsidie aan te vragen, wanneer eene school in goeden doen verkeert, en van de wet dus alleen gebruik te maken voor noodlijdende scholen. De Maasbodedit in een artikel over de subsidiën vermeldende, is van meening, dat de katholieken anders moeten handelen en zegt: »Zulk een raad zouden wij den katholieken niet geven, zelfs al hadden wij scholen die zonder subsidie zouden kunnen bestaan. In zulk geval gaven wij veeleer de vermaning, alles te nemen wat men krijgen kan en, als men geld te veel heeft, het te schenken aan minder bevoorrechte scholen. Wij zien geen enkele reden waarom wij den staat het met zooveel moeite verwor ven subsidie geheel of gedeeltelijk schenken zouden. De anti-revolutionnairen behoeven daarom ons voorbeeld niet te volgen. Niemand belet hen tegenover den staat grand seigneur te spelen." En zulke bladen als de Maasbode hadden altijd den mond vol over de inhaligheid der liberalen. In Recht voor Allen komen ook verslagen voor van de zittingen der Tweede kamer. Aan de zittingen van Dinsdag en Woensdag wijdt het blad twee gansche kolommen. Leest men deze verslagen door zonder meer dan kvjjgt men den indruk, dat in beide zit tingen zoowat niemand het woord heeft ge voerd als de heer Domela Nienwenhuis. Alleen van diens redevoeringen wordt een hier en daar met spek doorschoten uittreksel gegeven. Al de kamerleden en ministers moeten erbij gezeten hebben, alsof zij geen tien konden tellen, en van wien nog wat te zeggen had wordt eenvoudig getuigd, dat zjjn rede niets te beduiden had. Een gebeele avondzitting wordt in twee en een halven regel afgeroffeld. Domela Nieuwenhuis bad toen niet gesproken. Dus niet veel zaaks 1 De socialisten hebben »alevel wat raars", zou Hildebrand zeggen ook in de jour nalistiek 1 [Centrum.) Bjj het afdeelingsonderzoek der Tweede kamer der vijf ontwerpen van wet tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeenten Vlissingen, Edam, Hoorn, Purmerend en Alk maar vond vrij algemeene instemming de klacht dat deze ontwerpen, welke met lo Januari 1890 in werking moeten treden en waarvan de on misbaarheid reeds vóór i 8 jaren vaststond, eerst den 2en December 11. zijn ingediend. De opmerking van enkele leden, dat aanneming van deze wetsontwerpen wenschelijk was nu het vooruitzicht bestond dat binnen een niet te lang tjjdsverloop de regeering een wetsvoor stel tot wijziging der gemeentewet zou indienen, werd, voor het geval dat werkelijk die ver wachting grond had, beaamd, wat het voor- loopig instand houden van de uitzondering op de gemeenten betrof, onder het voorbehoud nochtans, dat dit vooruitzicht in het minst niet van invloed behoefde te zijn op het b e- d r a g dier rechten, waarvan de heffing met dispensatie van art. 254 der gemeentewet bij goedkeuring dezer ontwerpen mogelijk gemaakt werd. De wensch werd geuit dat ten aanzien van de gemeente Ylissingen blijk zou worden gegeven van het streven in de richting tot het geleidelijk en zoo spoedig mogelijk doen ver- dwjjnen der afwijkingen. Men meende, dat zonder bezwaar de heffing op het gemaal met minstens 10 kan worden verminderd en van f 1.00 op 0.90 teruggebracht. Het voorloopig verslag der Tweede kamer over de belastingvoorstellen van de heeren Borgesius c. s. is verschenen. Plaatsgebrek belet ons een uitvoerig bericht daaromtrent op te nemen. Wjj bepalen ons dus voor ditmaal tot de volgende korte mededeeling Vele leden keurden het initiatief in deze af en besebouwden de indiening meer als een oppositiemiddel tegen de regeering dan als een daadwerkelijke herziening der belastingen. Vele andere leden vereenigden zich niet met deze afkeuring. Velen waren beslist tegen een rjjksinkomstenbelasting. Zeer velen achtten afsphaffing of vermindering van den zoutaceijug gewenscht. Velen waren tegen afschaffing der patentbelasting. Aan het slot der Tweede kamer op Vrijdag uitte de heer Veegens bij art. 79 der begrooting voor binnenlandsche zaken den wensch tot stelselmatige verhooging van de trakiementen der districts-veeartsen, die alle meerdere werk zaamheden hebben gekregen, en met toeken ning van toelagep aan enkelen. Dit denk beeld werd door den heer Cremers ondersteund De beer Visser van Hazerswoude wilde strenge afmaking van door de besmettelijke vlekziekte aangetaste varkens, nog voordat het bestaan der ziekte officieel is geconstateerd, terwijl de heer Brantsen klaagde over onvoldoende regee- ringsmaatregelen tegen overplaatsing van dooi de besmettelijke vlekziekte aangetaste varkens. Naar zijn gevoelen moest onderzoek naar de kiem der ziekte worden voortgezet en inmid' dels de verbranding gestaakt. De heer Zaayer ontraadde, op grond van de wetenschap dat de bacterie der vlekziekte reeds gevonden was, het advies van den beerBrant sen. Hij drong verder aan op strikte naleving van de onteigeningsvoorschriften en bepaling omtrent ontsmetting. De minister erkende de billijkheid van de verhooging der traktementen van de districts- veeartsen. Tegen de besmettelijke vlekziekte wordt bet mogelijke gedaan, tot dusver zon der resultaat. Heden voortzetting. [Zie Laatste berichten). Het erratum, waarmede ook wij, op gezag van andere groote bladen, ons verslag der Tweede kamer van Woensdag verbeterden, is geen verbetering, maar een fout. De heer Tak, namens de rapporteurs-commissie over waterstaat verslag uitbrengende over een verzoekschrift der Amsterdamsche k. v. k. be treffende de slagdrempels der nieuwe sluis te IJmuiden, concludeerde tot nederlegging ter griffie en tot mededeeling van het verzoekschrift aan den minister, echter tevens onder aankon diging, dat de commissie zich voorbehield, bij de behandeling der begrooting, in den geest van het verzoekschrift een motie in te dienen, luidende -. »De kamer, van oordeel dat de slagdrempels der nieuwe sluis te IJmuiden behooren gelegd te worden op een diepte van minstens 10 M. A.P., gaat over tot de orde van den dag." Dinsdag a. verleent de minister van justitie geene audiëntie. Bij kon. besluit is aan den inspecteur bij de rijkstelegraaf, tevens directeur van het rijks telegraafkantoor te Groningen, W. E. Binger, op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rjjks dienst. Verder is H. Buisman, gewezen controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, op verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Onder de mailberichten vinden wij nog de volgende tijdingen. In het B. Nieuwsblad Er broeit wat in de regeeringskringen om trent te nemen maatregelen op Atjeh. Men is echter zeer geheimzinnig. Zooveel staat vast, dat we eindelijk het bloedig échec van 26 Juli zullen gaan wreken vandaar de voortdurende aanvulling van manschappen op Atjeh (van het 13e bataljon alleen ruim 500 man) en het versterken der zeemacht aldaar. Generaal Van Teyn moet den weerspannigen hoofden een ultimatum gesteld hebben, dat zij tot een ver gelijk met de regeering moeten komen binnen twee maanden. Laten wij hopen, dat de re geering met energie zal laten optreden en niets zal sparen ter verzekering van een schitterend succes. In de Locomotief Er is wat op til, doeh het rechte er van weet men niet, alles wordt zoo geheimzinnig behan deld, dat de officieren niet eens weten wat er aan de hand is. Een feit is het echter, dat de kapmessen van het kader en de manschap pen van het 6e bataillon infanterie zijn ge scherpt. Dit wjjst op een gaan op expeditie en de vermoedelijke bestemming zal wel Atjeh zijn. Dit wordt hier ten minste algemeen geloofd. Het bestuur der vereeniging de Dageraad heeft een vlugschrift in het licht gegeven, waarin het nogmaals erop aandringt om bij de volkstelling de kolom »kerkgenootschap" naar waarheid in te vullen. Daarin komt o. a. het volgende voor Voor den staat is het noodig te weten, dat de uitgaven, die hij zich voor de instandhou ding der kerkgenootschappen getroostniet aan alle burgers ten goede komennuttig te wetenaan welk deel dit wil het geval is. En hiertoe is het van groot belang, dat de kolom »kerkgenootscbap" op de bevolkingsljjst naar waarheid worde ingevuld, betgeen insluit dat ieder, die tot geen kerkgenootschap behoort, daarvan duidelijk blijk geve. Vrees voor het verlies van later recht op ondersteuning van de kerkgenootschappen behoeft niemand te weerhouden. Immers op den staat en de ge meente rust dan de plicht, deze ondersteuning te verleenen en bovendien is het te verwach ten, dat gelijkgezinden elkander als de nood dringt steeds zullen bijstaan. Laten allen, die de plichten van een kerk genootschap niet meer vervullen, die geen be hoefte gevoelen aan de leiding van zulk een genootschap en bun handelingen inrichten naar een zedeleer, die op geen dogma's is gegrond, laten zij allen op het biljet naar waarheid getuigen, dat zij tot geen kerkgenootschap behooren. Laten zij hetzelfde getuigen van bun kinderen, die nog geen keus hebben kunnen doen. Als de ouders van het standpunt uitgaan onze kinderen moeten later zelf beslissen, of en bjj welk kerkgenootschap zij zich willen aan sluiten, dan geldt voor die kinderen vooralsnog, datzjj tot geen kerkgenootschap gerekendkunnen worden. Tot uitvoering van dit voornemen is het vol doende, de kolom, waarboven staat KEBKGE- NOOTSCHAP, in te vullen met de woorden »geen kerkgenootschap"Mocht men het biljet ingevuld ontvangen (zooals in sommige gemeen ten plaats vindt), dan hale men de woorden Nederlandsch hervormd of Boomsch katholiek, enz. eenvoudig door en stelle daarvoor in de plaatsgeen kerkgenootschap. De mogelijkheid bestaat, dat de beambte, met het ophalen der biljetten belast, er op aandringt, dat men toch een kerkgenootschap invulle aan dien beambte ontbreekt daartoe echter elk recht. Het is op deze gronden, dat het bestuur van de Vereeniging De Dageraad op dit punt de opmerkzaamheid vestigt en een beroep doet op allen, die in het omschreven geval verkeeren, om daarvan ook officieel blijk te geven en hen, die wellicht uit sleur hun vroeger kerkgenoot- chap, of dat, waartoe hun ouders maar niet meer zij zelf behooren, zouden invullen, op de gevolgen daarvan te wijzen. Zal de volks telling aan haar doel beantwoorden en wil men geheel verkeerde conelusiën voorkomen, dan dient in de eerste plaats ieder zich af te vragen, of het werkelijk de ware feitelijke toestand is, die uit zijn tabel blijkt. De heer Kettmann,' de regisseur van den Vlaamscben schouwburg, en schrijver onder het pseudoniem van Floris van Westervoort, is te Antwerpen overleden. Zooals dezer dagen is gemeld was hij tengevolge van een zwaren val ernstig ziek geworden. Kobert Browning, van wien nog deze week een nieuwe dichtbundel Asolando is ver schenen, is te Venetië overleden. Browning werd in 1812 te Camberwell ge boren. In 1846 huwde hij Elisabeth Barrett, wier Aurora Leigh zoo grooten opgang maakte. Gedurende zijn huwelijk leefde Browning in Italië, meestal te Florence. Zijn vrouw over leed in 1861. Zij hadden éen zoon, mr Barrett Browning, welbekend schilder. Tot Bobert Browning's eerste periode be- hóoren Sordello, Pippa Passes, Dramatic Lyrics, Lucia, Christmas Eve en Men and Women. In 1864 verscheen van hem Dramatic Per- sonoe, bevattend James Lea's Wife, Rabbi Ben Ezra en Prospice, vier jaar later volgde The Ring and the Book. In de groote, eenvoudig doch fraai ver sierde Schuttershof zaal woonde Vrijdagavond een talrijk publiek de soirée bij der gymnastiek- en schermvereeniging Zeelandia. Daaronder bevonden zich vele leden der dames-gymna- stiek-vereeniging L. O. K. E. S. en eenig'e turners uit Vlissingen, de laatsten in bondsuniform. De president, de beer J. Adriaanse, opende de bijeenkomst met eene korte toespraak. Hij begon met in het licht te stellen dat de gymnastiek tegenwoordig onder de vakken van onderwjjs geenszins eene haar waardige plaats inneemt. Geestesontwikkeling is de leus ge worden, waaronder men naar vooruitgang streeft, terwijl de ontwikkeling van het lichaam nog tamelijk veel op den achtergrond wordt ge houden. Hoog noodig is het dat hierin veran dering kome. Daarom zoeken de gymnastiek- vereenigingen op alle mogelijke wijze propa ganda te maken en de uitvoering van dezen avond bewijst dat ook Zeelandia dien weg be wandelen wil. Het heeft haar heel wat moeite gekost, want hare krachten zijn nog jeugdig de uitvoering is het resultaat van hoogsten een halfjarige oefening en haar ledental is geringzij telt nu 21 werkende en 5 kunst minnende leden. Er op wijzende hoe weinig steun Zeelandia n den laatsten tijd van de burgerij ondervond, noemde hij het bemoedigend dat de opkomst van Vrijdag avond bewijst hoe de vereeniging toch niet de sympathie der Middelburgers ver loren heeften dat beeft haar moed tot voor waarts streven. Maar waar Zeelandia zich voornamelijk sterk door gevoelt, is het feit, dat de burgemeester van Middelburg beschermheer ervan geworden is. Dat is zeide spreker voor haar een teeken des tijds, kon 't zjjn, het begin van een nieuw, krachtig leven. Wij weten het ging hjj voort dat de gymnastiek-vereenigingen kunnen rekenen op den steun van alle weidenkenden, omdat de gymnastiek een volksbelang is en het voorbeeld van Duitachlands keizer Wilhelm I, die als beschermheer voor hen optrad niet alleen staat en evenals de bevordering der gymnastiek en de bloei der vereenigingen in Duitsohland ge durende de laatste halve eeuw onder zoo hoog eene bescherming duidelijk waarneembaar is, zoo blijke ook in vervolg van tjjd in Middelburg de vooruitgang zoowel van gymnastiek als van gymnastiek-vereenigingen ouder beschermheer schap van onzen burgemeester. Daarna vingen de werkzaamheden, onder de leiding van den directeur, den heer P. B. Oost Lievense, aan. De orde- en marschoefeningen waren flink, aan de brug werd kranig ge werkt en ook de oefeningen aan de ringen verdienen lof. Het schermen, dat deze atdeeling besloot, was vrij goed, vooral de carré op degenhet trek ken op sabel daarentegen liet veel te wenschen over. Ter afwisseling werd nu een blijspel opge voerd, waarbjj, op eene uitzondering na, ten duideljjkste bleek dat men een uitstekend gymnast zijn kan en in de tooneel speelkunst zeer slecht ervaren. Daarom en ook omdat de voorbereiding en opvoering te veel tijd eischt zouden wij der gymnastiek-vereeniging wel in overweging wil len geven bjj eene volgende gelegenheid het traditioneele bljjspel te vervangen door fraaie groepen, zooals wij die onlangs te Goes nog zagenzij bleef daardoor ook meer in baar kader en zou zeker niet minder succes hebben. Men zou dan bovendien tijdiger met het bal, nu eenmaal onmisbaar bij zulke soirées, kunnen aanvangen. De oefeningen na de pauze voldeden weder zeer goed en wij twijfelen dan ook niet ot Zeelandia zal door deze uitvoering zoo niet ge heel dan toch wel ten deele haar doel bereiken. Daarom ga dan Zeelandia zooals het Turnlied zoo juist aanraadt: Met moed en volharding voort op het pad, üat voor haar zoo menige strijder betrad. Wat wijke of wanke; de Turner staat pal. In 't hart overtuigd, dat hij stand honden zal. Voor geen vooroordeel of domheid beducht, Heft hij zijn vaandel hoog in de lucht, En kondigt den volken als heilboö en groet Zijn Vrank en zijn Vrij en zijn Vroom en zijn Vroedl Naar men ons meldt had Vrijdag 11. de eindvergadering plaats van de zomerconcert- vereeniging-Vlissingen. Uit het verslag bleek, dat gedurende het afgeloopen seizoen 5 con certen van het muziekkorps van het 3e regi ment infanterie te Bergen op Zoom en 3 concerten van de dd. schutterij te Middelburg zjjn gegeven. De ontvangsten bedroegen 1038.94, de uitgaven 1410.74, zoodat een nadeelig saldo van 371.80 werd geconstateerd, welk tekort door de garandeura der vereeni ging werd gedekt. Dit nadeelig saldo zou beduidend grooter zijn geworden zonder den krachtigen financieelen steun, welke de vereeniging van de Maatschappij tot exploitatie van gronden en den gérant van het Grand hotel mocht ondervinden De politie te Goes heeft de hand gelegd op den man, die zich door inklimming in een perceel aldaar, in den nacht van den 2/3 dezer, schuldig maakte aan diefstal, en heeft de ont vreemde zaken opgespoord, De dader is een gevaarlijk persoon, die reeds 20 jaren gevan genisstraf had ondergaan hij werd naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Uit Ellewoutsdjjk schrjjft men ons Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat de gezamenlijke leeftijd van 6 van de 16 overledenen in deze gemeente 480 jaren be draagt. Eene niet alledaagsche kwestie ontstond deze week alhier tusschen een veehandelaar uit deze gemeente en een landbouwer uit een naburig dorp. Voor enkele dagen n. 1. kocht de veehande laar bij den landbouwer 2 stuks vet hoornvee voor den, na lang praten, overeengekomen prijs van 240, met bepaling dat het vee zou worden geleverd op den stal van den kooper alhier. Toen nu dezer dagen de levering geschiedde en dit vee ter stal was geplaatst zou de betaling plaats hebben doch kwam men tot de minder prettige ontdekking dat men 100 gulden in de koopsom scheeld.e. De koo per telde 140 af doch de verkooper eischte den overeengekomen prjjs van 240. Om een einde aan de kwestie te maken verhoogde de kooper zijn aanbod met 50, doch dit werd door den verkooper niet aanvaard en evenmin werd door den kooper aangenomen het voorstel van den landbouwer om voor 20 rouwkoop den koop te ontbinden, terwijl de veehandelaar voor wegvoering van zijn stal bleef waken. De verkooper vertrok mitsdien zonder geld of vee, terwijl de kooper het laatste vervoerde naar België. Nieuwsgierig is men te vernemen de beslis sing van den rechter, aan iwiens oordeel deze zaak door den verkooper is onderworpen. Men schrjjft ons uit Sluis Op Vrjjdagavond had na een jaar rusten wegens gebrek aan werkende leden de eerste winter-uitvoering plaats van de rederijkers kamer de Oranjebloem alhier. In bet gewone lokaal in het Hof van Brussel was een talrjjk publiek opgekomen. Het programma werd met smaak en tact uitgevoerd en bewees dat kunstzin bjj ons publiek nog niet is uitge storven. De voordrachten Elk wat wils en De Snippermand vielen in den smaak van de toe hoorders. Het tooneelspel de Oude Vaandrig, met zijne prachtige „costumes, werd zeer goed opgevoerd, en ook het nastuk Nimrod of de Assessor-Jager werd vrjj goed afgespeeld het laatste bracht dan ool^ de lachspieren duchtig in beweging. Het is jammer dat bjj dergeljjke uitvoeringen niet een weinig muziek tusschen de pauzen gegeven wordt. Uitvoering arbeidswet. Zooals wjj gisteren meldden bevat Staatsblad, no 176 het Kon. besluit van den 9en Dec. 1880, tot vaststelling van eenen algemeenen maat regel van bestuur als bedoeld bjj de artt. 5, 7 en 11 der wet van 5 Mei 1889 [Stbl. no 48). Volgens art. 5 dier wet mag de arbeid van personen beneden 16 jaren of vrouwen niet aaD vangen voor 5 uren 's ochtends en niet ein digen na 7 uren 's avonds en niet langer duren dan 11 uren. Uitzonderingen worden nu toe gelaten op aanvangs- en eindtermjjn voor Brood-, beschuit- enkoekbakke- r jj e n. Het is vergund, den arbeid van een manneljjk persoon tusschen veertien en zestien jaren te doen aanvangen op zjjn vroegst te 2 uren des voormiddags, onder voorwaarde dat het aantal uren, gedurende welke de betrokken persoon arbeid verricht, daaronder begrepen het door hem buiten de werkplaats verrichte loopwerk, niet meer dan elf per etmaal be drage, en dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten minste een halt uur rust worde gegeven. Courantdrukkerijen, lo Het is ver gund den arbeid van een manneljjk persoon beneden zestien jaren, voor zoover die strekt tot hulp bjj het drukken of vouwen van een dag- ot weekblad, te doen eindigen, behoudens tiet sub 2o bepaalde, op zjjn laatst te 10 uren des namiddags, onder voorwaarde dat het aan tal uren, gedurende welke de betrokken per soon arbeid verricht, daaronder begrepen het door hem buiten de werkplaats verrichte loop werk, niet meer dan elf per etmaal bedrage, en dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten minste een half uur rust worde gegeven. 2o. Het is vergund den arbeid van een mannelijken persoon tusschen veertien en zes tien jaren, voor zoover die strekt tot hulp bjj het drukken of vouwen van een dag- of week blad, op Zondag te doen voortduren tot uiter lijk te 6 uren des voormiddags, onder voor waarde dat het aantal uren, gedurende welke de betiokken persoon arbeid heeft verricht, 'laaronder begrepen het door hem huiten de werkplaats verrichte loopwerk, in het etmaal, aan het einde van zijn arbeid op Zondag vooraf- gaande, niet meer dan elf hebbe bedragen,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1