LAATSTE BERICHTEN. Vertappen TerpacMinpii Zeelani BUITENLAND. Verfrollen en aaiÉien sclepn. Algemeen Overzicht. Beknopte Wlededeelingen. INGEZONDEN STUKKEN. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. dat hp aan de gevolgen van dien beet over leden is. Weder een voorbeeld, hoe gevaarlijk die dieren zijn. De invoer van aardappelen uit Duitsch- land in ons land is dit jaar verbazend gering. De Rhynspoor bracht in de vorige maand slechts 100 waggons, zijnde 14,000 H.L. aardappelen te Amsterdam aan, terwyl de hoeveelheid in diezelfde maand van het vorige jaar op acht maal zooveel gerekend wordt. De oorzaak is natuurlijk, dat wij nu veel aardappelen heb ben en verleden jaar weinig. Docent (dicteerende)»zij vielen al- zoo in Apulië en doodden mannen, vrouwen en kinderen." (Tot een gymnasiast, die katte- kwaad uitvoert.) Heb je »kinderen", Meier? Discipel. Kinderen, meneer Neen. nog niet. Er bestonden gisteren goede vooruit zichten, dat in het geschil der gasstokers van de Zuid-Londensche maatschappij een schikking zou gevonden worden. Volgens bericht van heden echter hebben de werklieden in de gasfabrieken een manifest uitgevaardigd, waarin zij verklaren dat door hunne vertegenwoordigers pogingen zijn ge daan om een vergelijk te treffen met de direc teuren, die evenwel iedere tegemoetkoming geweigerd hebben, zoodat thans het werk moet worden gestaakt. Toen de werklieden weigerden aan de eisch der directiën om hun ultimatum in te trekken gevolg te geven, werden terstond 1300 werk lieden ontslagen. In den omtrek kwam het tot enkele vechtpartijen, maar de orde werd overigens niet verstoord. Trouwens de politie macht is in den omtrek der fabriek uit voor zorg verdubbeld. De aanvraag om lampen is zoo groot, dat vele groote magazijnen te Londen hun ge- heelen voorraad reeds hebben verkocht. Even eens maken de verkoopers van olie, lampen glazen en kaarsen goede zaken, daar ieder zich reeds wil voorzien, voor het geval de gasfabriek geen gas meer kan leveren. De lord-mayor beproeft een schikking tot stand te brengen tusschen de kolendragers en hun patroons. Indien hij hierin niet slaagt zal het werk Vrijdag gestaakt worden. Te Parijs breidt de griep-epidemie zich uit. Ook in Duitschland is zij in verschillen de steden uitgebroken. Wijl echter de influenza het discours van den dag is en vele personen, wanneer zij zich slechts licht ongesteld gevoelen, reeds meenen aangetast te sijn door de griep, is het aantal werkelijke zieken waarschijnlijk niet zóó aanzienlijk als opgegeven wordt. Op grond van beschouwingen van prof. Zdekauer te Petersburg was uit het heerschen dezer epidemie een cholera-epidemie in het aan staande voorjaar voorspeld. Zdekauer beweert, dat aan de vijf cholera-epidemieën, welke hij beleefd heeft, telkens een griep-epidemie is voorafgegaan. De Nette Freie Presse heeft daaromtrent net gevoelen van een Weener hoogleeraar in de geneeskunde ingewonnen en ten antwoord ont vangen: De griep-epidemie staat met de cholera in geen enkel verband. Wel is meermalen ge constateerd, dat na griep-epidemieën cholera voorkwam, doch niet zoo dikwjjls, dat men aan een verband tusschen die twee ziekten denken kan. Voorzeker kan door de griep het weer standsvermogen van een geheele bevolking tegen de cholera iets verminderd worden. Maar een verbreiding van de cholera uit Perzië naar Rusland op den weg over land kan moeilijk binnen den tijd van een jaar worden verwacht en in elk geval loopt Petersburg niet zoo spoedig gevaar. Bij de zes cholera-epidemieën, die te Weenen geheerscht hebben (in 1830/31, 1836, 1848/49, 1854/55, 1866 en 1873) heeft men geen enkele maal een voorafgaande griep-epidemie waargenomen. Te Geneve is Clibborn Booth, kolonel van het Leger des Heilsgearresteerd wegens overtreding van het verbod tot uitzetting, door de Zwitsersche overheid tegen hem uitge vaardigd. Te Johnstown, Pennsylvania, ontstond Dinsdag in een theater bij de opvoering van Uncle Toms Cabin een paniek door een valsch brandalarm. In het gedrang werden twaalf personen gedood en vijf en zeventig meer of minder ernstig gekwetst. Het gebouw was zoo ingericht dat bjj een paniek de grootste on heilen moesten ontstaan. Het was reeds afge keurd en vóór de groote overstrooming gesloten, doch weder in gebruik genomen, wijl het de eenige schouwburg was, die het water had weerstaan. Terneazen. De Noorsche stoomboot Unita, van New-Castle naar Gent, en geladen met steenkolen, is op de Spijkerplaat gestrand. 's Gravenliag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting werden de algemeene beschouwingen over de staatsbe- grooting voortgezet. De heer Tak van Poortvliet betoogde de noodzakelijkheid eener kiesrechthervorming, daar de bestaande voorloopige regeling zeer gebrekkig is, zoowel ter versterking van de volksvertegenwoordiging als voor de gemeen telijke vertegenwoordigingen bij de groote maatregelen ter uitvoering van de grondwet. De heer De Beaufort betoogde, dat een verdere wijziging der schoolwet niet te wachten is, daar de Eerste kamer geen verdere eischen der anti liberalen zou inwilligen en in de Tweede kamer de liberalen geen meerderheid hebben. Hjj waarschuwde de regeering tegen den eersten stap op het gebied van bescherming. Het begin is daarby alles. De heer A. van Dedem wilde de benoeming van een commissie tot onderzoek van een algemeene tariefsherziening en drong aan op een belasting op het roerend vermogen. De heer Roëll klaagde, dat vele zaken over te veel departementen verdeeld zjjahij bestreed een partieële herziening onder deze wetgeving en drong aan op zorg voor het volksonderwijs bij de uitvoering der schoolwet. De heer Levyssohn Norman bestreed de financieele politiek van den minister Keuche- niushij drong aan op een betere houding tegenover den pretendent-sultan in Atjeh en keurde de houding tegenover het Mahomeda- nisme af. De minister Mackay verklaarde dat een nieuw kiesrecht niet mogelijk is, zonder vast te houden aan den maatstaf van maatschap- pelijken welstand. Van daar dat eerst de personeele belasting en de plaatselijke belas tingen dienen geregeld te worden. Aan het departement van oorlog kan volgens den premier geen werkeloosheid ten laste gelegd worden. In het begin van het volgend jaar zal ingediend worden een ont werp- tot verlenging van den diensttijd van de twee laatste lichtingen der militie. Met den heer Domela Nieuwenhuis erkende de minister het bestaan van armoede, maar hij wees op de barmhartigheid van particu lieren en de hulp van de gemeenten. De regeering kan de armoede niet tegenhouden. Groote werken kunnen op den duur niet baten. Een bepaling van een maximum arbeidsdag van 8 uur ware ongewenschtde regeering mag niet diep ingrijpen in de arbeidregeling. Daarom bemoeit zij zich ook niet met werk stakingen, tenzij daarbij de orde mocht wor den verstoord. Bij de uitvoering der schoolwet zal zorg voor het volksonderwijs bij de regeering voorzitten. Bij benoemingen wordt als regel alleen op geschiktheid geletde regeering is zoo onpar tijdig mogelijk. De minister van financiën verklaarde zich vooralsnog tegen tariefsherziening met het oog op de loopende tractaten en vooralsnog tegen graanrechten, in afwachting van het rapport der landbouw-enquête. Gelsenkirclien. De Landraad nam een besluit, waarbij de wenichelijkheid werd uit gesproken dat aan de werkelooze mijnwerkers terstond werk mocht verschaft worden in de mijnen van dat district. Datum. Plaats. 14 Dec. Kruiningen, 18 Duinvliet, 18 Arnemuiden, Voorwerpen. Boomen, Hout, Boomen, Informatiën Prins. Loeff. Tak. In Boheme heerscht een groote opgewon denheid onder de Duitsche bevolking. Met spanning ziet men het antwoord van graaf Taaffe tegemoet op Plener's interpellatie om trent de houding der regeering ten opzichte van de Czechische beweging voor het Boheem- sche staatsrecht. Yan dit antwoord hangt veel af, want in de Duitsche districten van Boheme begint het onrustbarend te gisten. Volgens de Duitsche bladen bestaat er bij de Duitsch Boheemsche partij geneigdheid om als gedrags lijn voor haar aanhangers vast te stellende DuitschBoheemsche afgevaardigden zullen den Oostenrijkschen rijksraad verlaten een parlementaire werkstaking dus gelijk zij reeds in (lenBoheemsehen landdag toepasten; voorts zullen alle Duitschers, die in Boheme een gemeente of district vertegenwoordigen, hun ambt neerleggen en hun belastingen alleen bij dwangbevel betalen. Eindelijk als laatste maatregel zullen zij een volksdeputatie aan keizer Frans Jozef zenden om hun bezwaren kenbaar te maken en de beslissing der kroon afwachten. Waar de beweging voor het Boheemsch staatsrecht thans het stadium heeft bereikt, dat ook van Duitsche zijde handelend wordt opge treden, is de positie van graaf Taaffe moeielijker dan ooit. Wat moet hij op de interpellatie antwoorden Keurt hij het drijven der Czechen goed, zoo verbittert hij de Duitschers nog meer en brengt hen wellicht tot het uiterstelaat hij in zijn antwoord af keuring over den wensch naar de verwezenlijking van het Boheemsch staatsrecht doorschemeren, zoo rukt hij met eigen hand de hem steunende meerderheid uit haar voegen. In Servië zijn de gemoederen niet minder in rep en roer dan in Bohemen, doch de op gewondenheid is daar niet ontstaan door zulk een gewichtige en ingewikkelde kwestie als het staatsrechtmaar door een eenvoudige brochure. Het geschrift, de Bom geheeten, heeft aan zjjn naam beantwoord en werkelijk de uitwerking van een bom gehad, wijl daarin zeer compromitteerende zaken verhaald wor den van de progressistische party. Zooals men weet stond deze party vele jaren aan het hoofd der regeering in Servië en mocht zich haar leider Garaschanine als minister-president in de bijzondere gunst van koning Milan verheugen. In de brochure wordt o. a. beweerd, dat by het bouwen en in exploitatie brengen van de Servische spoorweglijnen verscheidene personen aanzienlijke douceurs ten bedrage van zes mil- lioen francs zouden ontvangen hebben. Koning Milan wordt opgeschreven voor 2.000.000 frcs, de toenmalige Pirotschanatz voor 800.000 frcs en de minister Garaschanine voor 300.000. Als schrijver van het panflet wordt gebrand merkt zekere Iscovitch, vroeger ambtenaar bij de spoorwegmaatschappij, die bij zijn werk gebruik maakte van de eigenhandige aantee- keningen van Bontoux, den man die de Ser vische spoorwegen aanlegde. Onder andere stukken wordt publiek gemaakt een correspon dentie tusschen Bontonx en den heer Hahn, tegenwoordig directeur der Landerbank te Weenen. Deze handelt over de bovengenoemde pots-de-vin aan den koning en zyn ministers. Meer dan tweeduizend exemplaren waren binnen vier en twintig uur geheel uitverkocht, voor Belgrado iets ongehoords. Het bewijst, welk een belangstelling dit Servische Wilson- schandaal vindt, waarvan de omvang en de gevolgen nog niet te voorzien zijn. Voor eenigen tijd maakten wij melding van den kritieken toestand, waarin zich het Spaan- sche ministerie bevindt. Sedert dien hoorde men geen bijzonderheden. Thans wordt uit Madrid bericht, dat de minister van marine zijn verzoek om ontslag heeft ingediend. Hoe wel Sagasta 'hem verzocht heeft op zijn post te volharden tot de aangekondigde wijziging in het ministerie plaats vindt, wordt daardoor toch geenszins de positie van het kabinet ver sterkt. Men acht de wijziging thans nog vóór Kerstmis noodzakelijk, daar ook de ministers van financiën en oorlog wenschen af te treden. Op een schikking tusschen Sagasta en de dissidente liberalen bestaat geringe kans, zoodat de nieuw te benoemen ministers waarschynlyk behooren zullen tot dezelfde politieke nuance van de tegenwoordige ministers. De begrooting en de wet op het algemeen stemrecht zullen niet vóór de eerste maanden van 1890 afgehandeld worden. Altijd wanneer Sagasta zich zoo lang nog kan staande houden. By de opening van den hoogen raad van handel en nijverheid te Parijs verklaarde de minister-president Tirard dat de regeering, die zich wil laten leiden door wenschen, kenbaar ge maakt door de vertegenwoordigers van zoo talrijke belangen, wenscht dat de raad een aan tal vraagpunten opstelle, betrekking hebbende op de handelstractaten, welke zullen worden gezonden aan de kamers van koophandel. Door Payer Quertier werden de voordeelen uiteen gezet, welke zijns inziens, in strijd met de vrij algemeen verspreide opvatting, voor Frankrijk voortvloeien uit artikel elf van het tractaat van Frankfort, dewijl dat artikel Frankrijk heeft behoed voor het tolverbond, dat anders door midden-Europa, met uitsluiting van Frank rijk, zou zijn in het leven geroepen. De eerste commissie, door het anti-slaverny- congres te Brussel benoemd, heeft de behande ling voortgezet van het eerste hoofdstuk van het voorstel betreffende de strafbepalingen tegen degenen, die zich schuldig maken aan handel in voortvluchtige slaven. Dit hoofdstuk gaf aanleiding tot eene ernstige beraadslaging, welke tot uitkomst had, dat er eene voorloopige overeenkomst werd vastgesteld. Het eerste onderzoek der overige artikelen van het voorstel werd aangevangen doch kon niet ten einde worden gebracht, omdat verscheidene gedele geerden nog niet de vereischte instructiën ontvangen hebben. De Duitschers aan de Oost-kust van Afrika hebben opnieuw Bushiri aangevallen en 28 man van hen gedood. Bushiri zelf wist te ontvluchten. De soldaten van Emin zijn met hun ge zinnen per stoomboot naar Mombassa gebracht. Daar zullen zij de aankomst afwachten van de Egyptische boot, die hen naar Kaïro zal brengen. Omtrent den toestand van Emin wordt heden niets gemeld. De sultan van Zanzibar heeft een buiten gewoon decreet uitgevaardigd, waarin hij zijn hooge tevredenheid betuigt over den moed en de volharding der Zanzibariten, die Stanley als dragers en soldaten by zijn reis door Afrika vergezelden. De verkiezingen voor het Deensche Folkething zijn op 11 Jan. a. bepaald. De gezondheidstoestand van den prins van Wales moet van dien aard zijn, dat men ernstige bezorgdheid koestert voor den Brit- schen troonopvolger. Een vlaggen-geschiedenis. Zoodra dom Pedro de Alagoas had verlaten, haalde de kapitein de keizerlijke vlag in, en op raad van den Braziliaanschen gezant te Lissabon heesch hij in het geheel geen vlag. Op bevel van den minister van marine te Rio voert de Alagoas thans de republikeinsche vlag. De Portugeesche havenmeester begaf zich daarop aan boord en deelde den kapitein mede, dat de Portugeesche regeering, ofschoon goed gezind ten opzichte van den stand van zaken in Brazilië, niet kon dulden, dat er een vlag geheschen werd, welke nog niet door haar was erkend. De kapitein liet daarop de vlag weer inhalen. Dom Pedro en zyn schoonzoon, de graaf van Eu, moeten het niet eens zijn over de aan te nemen houding. De laatste wenscht dat de keizer afstand zal doen van den troon ten gunste van zyn kleinzoon, prins Peter. De keizer echter wil de nieuwe Braziliaansche regeering geen moeiljjkheden in den weg leggen, wanneer het volk den nieuwen toestand goedkeurt. Bjj de Fransche kamer bevindt zich on der de vele vreemdsoortige voorstellen ook een van iemand, die ten einde de achteruit gang der bevolking tegen te gaan, een wet wenscht, strekkende om het huwelijk, en wel het vruchtbare, verplicht te maken, benevens allerlei belooningen vrijdom van belastingen, premiën, ondersteuning in de opvoeding enz. voor huisvaders. Nog vermakelijker is het wellicht, dat de betrokken commissie aanbe veelt het voorstel naar den minister van bin- nenlandsche zaken te verwyzen en dezen op het hart te drukken, zyne aandacht te vesti gen op hetgeen er ten aanzien van de vrij gezellen te doen staat. Truth brengt weder te berde den wensch van koning George van Griekenland om afstand te doen van den troon ten gunste van den hertog van Sparta. Qu'est ce que c'esfc le mouvement perpé- tuel C'est l'empereur d'Allemagne, Guil- laume II. Onderwijzers zonder betrekking. Mijnheer de Redacteur! In de zitting der Eerste kamer van de sta- ten-generaal, gehouden op Vrijdag 6 dezer, heeft de minister van binnenlandsche zaken zijne overigens uitnemende rede tot verde diging van het wetsontwerp L. O., volgens Het Vaderland, o. a. gezegd »De wet van '78 bleek onuitvoerbaar, ook dat was een grief. Volgens den heer Alberda kon de wet echter wel uit gevoerd worden, maar een feit is't dat zelfs na de wet van 1884 er nog 2000 onderwijzers ontbreken en _dit acht de minister geen kleinig heid" Vele onderwijzers zijn verbaasd over die woorden, al denken zij in de verte aan geen kwade trouw. Kent de minister de kaart van het land niet? Weet Z. Ex. niet, dat er van de bepaling der wet van '78, wat het getal onderwijzers betrof, bij kon. besl. uitstel was verleend tot 1890 Weet Z. Ex. niet, dat vele onwillige en on machtige gemeentenbesturen zich achter dat besluit verscholen en niet dan gedwongen tot vermeerdering van het aantal onderwijzers zouden overgaan Is't Z. Ex. te eenenmale onbekend, dat een legio onderwijzers 30, 60, 70 en meermalen tevergeefs gesolliciteerd heb ben en eindelijk tot andere betrekkingen zijn overgegaan of naar Amerika en de Transvaal zijn vertrokken om brood te vinden dat er nog een aantal onderwijzers zonder betrekking en broodeloos zyn Met hen, die reeds het vak vaarwel hebben gezegd, medegerekend, kan men gerust zeggen dat er op het oogenblik minstens 3000 onder wijzers en onderwijzeressen zijn, die nog geene plaatsing hebben kunnen vinden. Immers na de voorjaarsexamens in '85 was er reeds een overcompleet van eenige honderden en natuur lijk is dit sinds op een schrikbarende wijze aangegroeid. Mij verwondert het in de hoogste mate, dat er in den gegeven toestand en bij de weinige vooruitzichten op plaatsing nog ouders zijn, die den moed hebben hunne kinde ren voor onderwijzer of onderwijzeres te doen opleiden. De eenige oplossing van dit raadsel zal wel de kostelooze opleiding zijn, gepaard aan de hoop dat een »zoo knappe jongen", die het tot onderwijzer heeft weten te brengen, ook buiten het onderwijs zijn brood wel zal kunnen verdienen. Met dank voor de opneming in uwe courant, hoogachtend, Uw dw. dr., Y., 12 Dec. 1889. X. Vlissingen, 12 Dec. Binnengekomen het Engelsch stoomschip Duart Castle, gez. R. T. Harris, van Londen, om heden middag na in neming van passagiers en lading, naar de Kaap stad t* vertrekken. Middelburg, 12 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren redelijk. Voor verscheidene artikelen was goede vraag. Jarige tarwe opgeruimd. Goede nieuwe tarwe f 6.75 a 6.80 extra puike daar boven bruine dito 6.35 a 6.45 rogge eender 5.40 a f 5.50; wintergerst onveranderd 5 a 5.25 zomer- gerst begeerd van f 4.40 a f 4.50bruine- boonen met weinig attentie 25 ct. lager/8.50 a 8.75 witteboonen gevraagd en 9.25 voor puike soort betaaldpaardenboonen begeerd 5.60 a 5.70 tuinboonen f 5.40 a 5.50 groene erwten beste kokers 8 a 8.50 zomerzaad 11.50 aangeboden; winterzaad niet getoond. Raapolie 37.50 patentolie 39.50 en lijn olie 24.per vat op 6 w., contant ƒ1. korting. Raapkoeken 90 per 1040 stuks lijn koeken zachte 12 harde 10 per 104 stuks. Boter 1.16 a 1.20 per kilo. Eieren 6.50 per 100 stuks. Petrolenm-noteenngen van de make laars Gantzlaar Schalkwijk. Rotterdam:, 11 Dec. Loco: Tankfust 8,75 Geïmporteerd fust 8,75 A Van boord bij lossing/a Janu- ari-levering 8,65 a Februari-levering ~,50 a Maart-levering a April-levering a Mei levering fa fJuni-levering a r Juli-levering a f—,Augus tas-levering a September-levering a October-levering A November-levering S, December- levering 8,65 a Zeilend Alles vrjjbljjvend. De markt was heden vast. Wij gelooven den schrijver een dienst te bewijzen door hier te laten volgen de door den minister gesproken woorden, zooals die in de Handelingen het officieel verslag dus voorkomen. Hij kan dan zelf beoordeelen in hoever de aangehaalde regelen die hem naar de pen deden grijpen, juist zyn. De minister dan zeide o. a. Allereerst de wijziging van art. 24, en tegen deze worden de meeste bezwaren ingebracht. De klachten daarover acht ik ongegrond, al thans zeer overdreven. Ik meen dat het ge wijzigde artikel in plaats van tot nadeel zal strekken tot voordeel van het onderwijs. Wij moeten toch niet vergeten dat aan het arti kel zooals het thans luidt in den eersten tijd geen volledige uitvoering had kunnen gegeven worden. >Reeds sedert 11 jaren heeft men getracht uitvoering te geven aan het artikel, en nu was eindelijk 1 Januari 1890 de datum, waarop de volledige uitvoering een feit moest zijn. Maar het is er verre van af dat dit mogelijk zoude zyn. Nog 2000 onderwijzers moeten ge plaatst worden, hoewel ik toegeef dat een ge deelte daarvan in het volgende jaar ook zal geplaatst worden. Maar er bljjft toch nog altijd een groot getal gemeenten over, die niet in staat, dikwijls ook weinig genegen, zijn om de noodige onderwijzers aan te stellen. Daarbij komt dat lang niet alle gemeentebesturen overtuigd zijn van de nuttigheid van de aan stelling van die onderwijzers, en dit heeft gemaakt dat men niet zoo ingenomen was met de wet van 1878. Er was een tegenstand gekomen van de gemeentebesturen tegen de inrichting van de openbare scholen, omdat men meende dat de eischen te streng waren. Ik heb gemeend eene bescheiden poging te moeten doen om te gemoet te komen aan die bezwaren, en op die wyze te verkrjjgen dat althans binnen twee jaren, op 1 Januari 1892, het volledig aantal onderwijzers gevonden zal worden. »En welke verandering brengt dit teweeg? Wanneer men aanneemt dat voor die scholen, waar op het oogenblik meer onderwijzers zijn dan het minimum van art. 24 voorschrijft, en voor die scholen, waar juist dat minimum aan wezig is, de gemeentebesturen niet licht zullen overgaan tot vermindering en daling beneden dat minimum, omdat volgens de bepalingen der wet de gemeenten ook voor die meerdere onder wijzers vergoeding ontvangen uit rijkskas, en wanneer zij overgaan tot afschaffing van onder wijzers, zij dadelijk gedrukt worden door het wachtgeld der onderwijzers, dan kunnen wy ons bepalen tot die scholen waar het minimum onderwijzers niet aanwezig is. En dan zal het gevolg zyn van deze nieuwe bepaling van art. 24, dat van de 3000 openbare scholen op 645 éen onderwijzer en op 15 scholen twee onderwijzers minder zullen gevonden worden volgens dit ontwerp dan volgens de thans bestaande wet noodig is. Wordt daardoor werkelijk de dege lijkheid van het onderwijs bedreigd Kan dat eene reden zijn om te spreken van verwaar- loozing van het openbaar onderwijs Is het integendeel niet een groot voordeel, dat, mede tengevolge van de in art. 45 gebrachte wijzi ging, zekerheid kan bestaan dat binnen 2 jaren een 1300tal onderwijzers, die minder goed gemist kunnen worden, zullen aangesteld worden •taatsleenln gen Z.E. Nederland. Cert N.W.Sch. dito dito dito dito dito Obl. (Song. dita Goudl, I talis. Ins. '62/81 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov5 dito Jan.-Joli 5 dito dito Goud 4 tfolen. O. Scb. '44. 4 Fort. Ob. Bt. '58/84 8 dito dito 1888/89 41/g Husland. Obl. Hope 1798/1815 Cert. Ins. 5 S. '54 dito dito 8 S. '55 Obligatiën 1862 dito 1864 dito Oost. le 8. dito dito 2e dito dito Se dito '60 2e 1. dito 41/g dito '75 gec. dito 41/g dito '80 gee. dito 4 Z.R. dito 1889 dito. 4 Obl. 1. 1867/69 4 Cert. v. B. Asgn. 6 dito '84 gec. dito 6 Spanje. O. B.Perp. 4 dito bin. Perpet. 4 Turkije. Geprivil. 5 Geov. 8. D. C. dito Gereg. 1869 Egypte. O. L. 1876 4 dito sp. dito 1876 5 Brazilië. Obl. Londen 1865. 5 dito Leen. 1875 5 dito 1868 41/| dito 1879 41/| Venezuela 1881 4 pCt. Bedrag stokken. 21/j 1000 3 n 1000 81/s ir 1000 31/2 17 1000 100 Lir.100-100000 fl. 1000 1000 200-1000 Z-R 500 100 20 1000 600 500 50-100 1000 Amsterdam. 11 12 Deo. Deo. 83S/g 8311/16 971/2 971/2 1021/2 102916 1023/4 1023/4 89 731/4 739/18 93 735/8 ZJt. 100-1000 100-1000 100-1000 r 100 50-100 125-626 125 20-100 1000 50-100 1000-24000 500-25000 500-2500 20-1000 600-12500 20-100 20-100 1035/8^1037/1(5 93"""™° 927/8 1031/4 103 21027/8 -3? - 1633/S R. P.R. 1 Pes. Pr. fr. fr. r r r IOOI/2 1003/]6 ïooiq ïooiq 8 83'4 931/2 931/a 687/8 69 901/g - 179/18 173/4 93 100 100 100 56/5&112.10 100-500 87 501/4 88I/4 501/s Iadaifr, es Snant. Onderzien*. 1345/4 1353/16 Nederland. pCt. N. Hand. Msch. Aand. rescontre 5 1000 N.-I. Hanb.aand. r 150 dito Zeel. aand. r 500 dito dito Pr. dito F 500 dito Obl. 1885 8 ÏOOO; öuitsehland. Crt. Rijksb.Ad.Amst. ioetenrijk. Aand O. H. B. fi. 600 183 B.M. 3000 ■poorwegleealngen, Nederland1 pCt. Mij. t. Expl. v. 8t.-Spw. Aand. Ned. Ctr. spw. A. dito Gest. Obl. N.-I. spw. aand, N. Rijnspw. rolgef. Aand N.-B. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 Hongarije. Theils Spw. aand. 5 Italië. Spw. Lg. 1887/89 3 Vict.Em, spw. O. 8 Znid-Ital. Sp. O. 8 O ostenrijk. O. Spw. Obl 3 Polen. W.-W. A. Husland. Gr. Sp.- Maats.Aand. 5 250 260 235 250-1000 323/4 90U/16 91 80-200 1178/4 100 dito dito dito 4 Balt. Spw. Aand. 8 Jelez-Griasi dito. 5 Kurk.-Ch.-Az. O. 5 Losowe.-Sew. 5 Morsch.-Sysr. A. Mosk.-Jar. Obl. 5 Moik.-Smol. dito 5 Orel-Vitebsk A. 5 dito Obl5 Potii Tiflis dito 5 R.-Wiasma Aand. Zuid-West Sp. M. 5 kmerik.Ctr.P. O, 6 dit.Calii.Org, dit; 5 Ghic. N.- Cert. Aand. dito le hypt. Crt. 7 dit. Mad. Ext.Ob. 7 Menominee dito 7 N.-W. Union dito 7 Win. St.-Peter do 7 dito S.-W. Obl. 7 Illinois Cert. v.A. diteLeasL.St. Ct 4 St-P. M.& M.Ob. 7 i7B.Pao.Hfdl. do 6 200 1031/2 Lir. 600-2500 547/g 547/g H 600 581/4 600-5000 581/g 681/4 ft. 600 i Z.R. 100 112 1111/4 z 125-62 1215/g 1215/g 1 r 500 .991/4 f 1125 r 25-1250 617/g 62 Z.R. 125-50 100 1005/g 1005/g 1000 991/g Z.R. 125-1260 100 1000 Z.R. 125 100 100 1015/g 10U/2 1000 1023/4 1025/g Z.R. 125 3215/ie 33 r 100-1000 6813/16 683/b DoU. 1000 t 1000 t 600-100 1000 DoU. 600-1000 500-1000 500-1000 600-1000 500-1000 500-1000 500-1000 500-1000 1000 1353/4 1371/g 118 11U/8

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 3